E r Koningin en prins bezoeken kabelfabriek ii Zuiverder beeld van ledental Herv. kerk Hulshoff TWEEDE DAG BEZOEK V oetbalminnende papegaai moet snavel houden Toekomstvisie zilveren VVD Drs. T. Gilhuis: samenwerkings school niet aanvaardbaar BOEKENSTEUN Kerk en wereld Korte metten VRIJDAG 22 SEP J bMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 8 VRIJ t BELGRADO (ANP) Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren, op de tweede dag van hun staatsbezoek aan Zuid-SIavië, uitgebreid van gedachte gewisseld met leden van de Zuidslavi- sche communistische nartii en met functionarissen van de staatsvak- bond over het door dit land uitgevonden arbeiderszelfbestuur. Dat gebeurde gistermiddag in het 200.000 inwoners tellende Novi Sad, 80 kilometer ten noorden van de federale hoofdstad Belgrado. Bij het samenstellen van het programma van het staatsbezoek heeft de koningin nadrukkelijk laten weten met arbeiders te willen praten over het in westerse vakbondskringen nogal eens geroemde sy steem, dat de Zuidslavische arbeiders en zeker die in de grote indu strieën een aanzienlijke mate van inspraak en medebeslissingsrecht verschaft. De wens van koningin en prins om over een arbeiderszelfbestuur te praten is niet alleen bij Novkabel goed gevallen, ook de Zuidslavi sche kranten vinden het verheugend dat een vorstin uit het westen zo geïinteresseerd is in dit produkt van communistische-socialistisch denken. Voor de koningin en de prins Novkabel bezochten waren zij ontvangen door hoge ambtenaren van de zelfstandige provincie Vojvodina, waarvan Novi Sad de hoofdstad is. Na het bezoek aan de kabelfabriek gebruikte het Nederlands konink lijk paar in gezelschap van topbestuurders uit Novi Sad de lunch in het imposante fort Petrovaradin, dat in een berg aan de Donau is gebouwd. Daarna reed de koninklijke stoet in noodweer de smalle en weer streng bewaaktt weg naar Belgrado terug. Onmiddellijk na aan komst in de Zuidslavische hoofdstad vond in de ambtswoning van ambassadeur Baron S. van Heemstra een receptie plaats, waarop koningin en prins de slechts enkele tientallen in Zuidslavië wonende Nederlandersl ontvingen. Geld opnemen spaarbank boekje ook in buitenland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Waarschijnlijk reeds voor het komende toe ristenseizoen zullen Neder landers in 26 Europese lan den geld van hun spaarbank boekje kunnen opnemen. De giro betaalkaart die reeds op Europees niveau door ver schillende landen wordt geaccepteerd, zal ook buiten Europa tegen contant geld kunnen worden ingewisseld. Deze beslissing werd genomen op het congres van de Euro pese conferentie van PTT-ad- ministraties die gisteren in Den Haag is geëindigd. Bij de Europese conferentie zijn 27 Europese landen aangeslo ten. 3p het congres is voorts aan gedrongen op maatregelen tegen piratenzenders. Op alle PTT-organisaties is een be roep gedaan alles te doen wat in hun vermogen ligt om aan deze uitzendingen een einde te maken. Voorts zal aan de papierindustrie wor den verzocht alle medewer king te verlenen om te ko men tot normalisering van enveloppen. Deze maatregel is noodzakelijk om automati sche sortering van brieven te versnellen. Er zal een onder zoek worden ingesteld om de vervaardiging, verkoop en het gebruik van miniatuur zenders die worden toegepast voor het heimelijk afluiste ren op korte afstanden, te verbieden. Dit is nodig om het privéleven te beschermen. Met betrek king tot de jaarlijkse uitgifte van Europazegels werd be sloten met ingang van 1974 de symbolische onderwerpen te laten varen en in de plaats daarvan een concreet onderwerp op te nemen dat op een gemeenschappelijk thema wordt geïntepreteerd. Voor 1974 is als onderwerp gekozen het beeldhouwen, voor 1975 het schilderen. Tussen de Euopese en Noord Amerikaanse organisaties is een samenwerking tot stand gekomen opdat TV-program- ma's uit de VS makkelijker en beter in Europa kunnen worden getoond. Deze sa menwerking betreft hoofdza kelijk technische aangelegen heden. Tenslotte werd op het congres besloten dat de Eu ropese landen een financie ringsorganisatie zullen op richten voor het bekostigen van de investeringen op het gebied van post en telecom municatie. Sabena ontkent ontslagen en verkoop Jumbo's (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sabena, de natio nale luchtvaartmaatschappij van België ontkent ten stelligste de berichten in de Belgische pers en gisteren in AVRO's ra diojournaal, waarin gemeld wordt dat er in de zeer nabije toekomst bij de maatschappij een groot aantal mensen zal moeten afvloeien. Ook werd be richt dat men de twee Boaing 747 Jumbo-jets zou gaan verko pen als gevolg van een te gerin ge passagiersbezetting tijdens lijnvluchten. Als kopers van de Jumbo's werden Air France en de Nederlandse chartermaat schappij Martinair genoemd. Bij Sabena is niets bekend over de ontslagen en de verkoop van de 747's. Men deelde mee dat er aan alle Sabena vestigingen na mens de directie een brief was gestuurd, die de persberichten ontkende. Het bericht dat de maa'/schappij alle Caravelles, die het heeft, overdoet aan een dochtermaat schappij is wel waar. „Deze machines zijn al zo'n acht tot tien jaar oud en moeten nodig vervangen worden; ondertussen zijn wij bezig met de aankoop van nieuwe vliegtuigen zoals de DC-10", aldus een woordvoer der. De aankoop van de DC-10 is wel licht de oorzaak van de berich ten dat Martinair een Boeing zou overnemen. Om u voorgoed te overtuigen van het feit. dat men een patiënt in een ziekenhuis met zo veel zorg omringt, dat het op den duur zorgwekkend wordt, volgt hierbij een lijst van activiteiten, die ver pleegsters in één etmaal rondom je bed verrich ten. Het betreft hier een doorsnee-dag, geen ab normale uitzondering dus, maar een vuistregel, waar je je rugzak aan kunt hangen. De voorlopi ge conclusie, die men uit dit overzicht kan trek ken is, dat het aantal verschijningen in een zie kenhuiskamer groter is dan in welk genade-oord ook. 6.45 zuster komt je wekken, zet teiltje met water neer, brengt zeep en handdoeken. 7.03 zuster vraagt, of je al klaar bent met wassen. 7.08 Zuster B komt vragen of je al klaar bent met 7.10 eerste zuster stelt met voldoening vast, dat je klaar bent met wassen. 7.13 zuster B komt vragen, of je al klaar bent. „Oh. u bent al klaar, zie ik". „Ja zuster, dag zuster". 7.28 zuster brengt ontbijt. 8.18 zuster haalt ontbijtservies op. 8.27 zuster vraagt, of er nog sinaasappels uitge perst moeten worden. 8.29 zuster haalt waterglas weg. S.48 zuster komt vragen of je je al gewassen hebt. 8.55 zuster komt vragen, of je bed al opgemaakt is. 9.14 zuster brengt glas schoon water olus plastic beker. 9.23 zuster komt vragen, of je bed al opgemaakt is. 9.26 twee zusters komen bed opmaken. 9.30 blijde inkomst van de schoonmaakploeg. Dis cussie vóór je bed over de stofzuiger. 9.32 zuster brengt tandenbakje. 9.34 zuster brengt thee. 10.46 zuster brengt post. 10.49 zuster brengt krant. 10.54 zuster haalt theeservies weg. 11.15 zuster komt je temperatuur meten. 11.29 zuster komt kijken, of je geplast hebt. 11.45 zuster komt vragen, wat je drinkt. 12.27 zuster brengt middageten. 12.43 zuster komt vragen welke groente morgen op prijs wordt gesteld. Je kunt kiezen tussen rooie- kool en andijvie. Andijvie maar", zeg je. „Ook al", roept de zuster, ,,u bent de zeventiende die andijvie wil". 12.52 zuster haalt vuile boel op. 12.59 zuster vraagt, of met het oog op rustuur de gordijnen gesloten moeten worden. 14.12 zuster komt kussens opschudden. 14.23 zuster komt informeren, of er tussentijds nog geplast is. Wanneer je dit moet ontkennen, roept ze: „Wanneer doet u het dan in hemelsnaam". 14.52 zuster brengt thee. 14.55 zuster A komt kijken of zuster B er is. 15.16 zuster haalt theeservies weg. 16.38 zuster komt vragen, of er nog melk of karne melk wordt gedronken. 17.04 zuster brengt avondeten. 17.49 zuster brengt de krant. 17.58 zuster haalt vuil servies weg. 18.25 zuster brengt thee. 18.45 zuster brengt appelsap. 19.47 zuster komt vuile koppen halen. 21.35 zuster brengt slaappil. 21.50 zuster komt vragen, of er nog wat gebeuren moet. 21.56 zuster B komt vragen of er nog wat gebeuren moet. 22.31 zuster komt licht doven. 23.30 zuster van de nachtploeg richt schijnwerper op je slapend gezicht. Alsje wakker schrikt zegt ze: Slaapt u nou nog niet Weet u, dat het al over elven is „Het is de overweging waard", antwoord je, „wel terusten". „Wij slapen niet", roept de zuster gekwetst, wij hebben de handen vol". Als ze weg is, wacht je ademloos op de volgende doorgangstijd, maar na twintig minuten geef je gapend de strijd op. Die vijftigste keer zit er vandaag dus niet meer in. Maar kop op. Morgen komt er weer een dag. LEO THURING In Amsterdam wordt een congres van circusvrienden gehouden waar aan ook directeuren van een aantal beroemde circuscsen deelnemen. V.l.n.r. R. Cyrill Mills, directeur van het Britse circus Mills; Freddy Knie van het Zwitserse circus Knie; Arturo Castilla, directeur van het Spaanse circus Americano; Toni Boltini en geheel rechts dr. Hans Leuner, voorzitter van de kring van Duitse circusvrienden. BELO HORIZONTE (Reuter) Een voetbalzieke papegaai in de Braziliaanse stad Belo Horizonte die de buurt 's nachts wakker houdt met doordringend goal geroep, moet van een rechtbank voor taan zijn bek houden, op straffe van een dwangsom van vierhon derd cruzeiros per maand. Een groep boze buren van de eigenaar van de papegaai, Adolfo Goldstein was zich bij de rechtbank gaan beklagen omdat de eento nige kreet van de papegaai Tzitzutzi hen uit hun slaap houdt. Goldstein verklaarde na de uitspraak dat hij zich niet van zijn voet- balminnende papegaai zal ontdoen en de dwangsom zal betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD wil graag een stoot geven tot de vorming van een (politieke) groeperipg land, die „nadruk wil leg gen op de zij vinden dat het image VVD daarbij een hinderpaal i moeten zij dat zeggen, dan v» men wij tezamen een nieu» partij", aldus het manifest. de persoonlijke vrijheid zij het met besef van de collectieve verantwoordelijkheid". In het gisteren verschenen „liberaal manifest" roept de VVD op haar te steunen: niet om de VVD groot te maken, „maar om der wille van het liberale beginsel van vrijheid en verantwoorde lijkheid". In het manifeste wordt met name een beroep gedaan aan allen in de confessionele par tijen, DS'70, D'66 en de PvdA en appeleert de partij vooral ook aan diegenen die hoewel liberaal denkend zich van de politiek hebben afgekeerd. ,;Als ende kracht Het liberale manifest meent „4 deze tijd aan niets zoveel li hoefte heeft als aan een flit* scheut liberalisme". Bestrijd! van de milieuvervuiling is 21 loos, als niets wordt gedaan al de maatschappelijke vervuil! die schuilt in de verdoezeling \j de mens en zijn verantwoord lijkheden. En dara zijn wij —1 bedoeld wel mee bezig, alt het manifest. Industrieel ontvoerd CORDOBA (AP) - De rijke Ar gentijnse industrieel Aldo Benito Roggio is gisteren in de stad Cordoba door een groep gewa pende mannen ontvoerd. Volgens onbevestigde berichten ei sen de ontvoerders een losgeld van twee miljoen pesos (200.000 dollar) voor de vrijlating van Schmelzer bemiddelaar DEN HAAG (ANP) Minis» Schmelzer (Buitenlandse Zaty heeft de Tweede Kamer mee! deeld eventueel een bemiddeld de rol te willen vervullen in b IJslandse visserijconflict. In antwoord op vragen 1 Tweede-Kamerlid Verbni (GPV) zegt minister Schmeh de IJslandse maatregelen tot instelling van een visserijzo van 50 zeemijlen en tot inst ling van een visserijverbod vo buitenlandse schepen binnen zone te betreuren. ADVERTENTIE .met dit symbool voor huiselijkheid herkentU Hulshoff interieurbouwers in één oogopslag Huiselijkheid en Hulshoff zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Huiselijkheid die door Hulshoff op een niet mis te verstane wijze wordt gepresenteerd Nieuwe woonvormen, nieuwe materiaal-toepassingen kortom een nieuwe dimensie in verantwoord iconen. De kombinalie van 'n gestyleerd slakkehuis en de naam Hulshoff wijst de weg naar de meest originele woninginrichter van Nederland. L Interieurbouwers Den Haag - Rijswijk - Leiden - Rotterdam - Leidschendam - Voorschoten De voorzitter van de stichting unie „School en Evangelie", drs. T. M. Gilhuis, is van mening dat een school, waarbinnen christenen en humanisten integraal samen werken, op pedagogische, principiële en op gronden ontleend aan de verkregen grondwettelijke vrijheid van onderwijs, zonder meer dient te worden afgewezen. Dit standpunt geeft hij weer in een ruim honderd pagina's tellend cahier onder de titel „De gezamenlijke school voor of tegen?" Het cahier is verschenen naar aanlei ding van de plannen in ver schillende gemeenten om te komen tot de oprichting van gezamenlijke scholen, waar door, volgens „School en Evangelie" de toekomst van de christelijke school op het spel komt te staan. In het cahier zegt drs. Gilhuis dat meer dan eens de sa menwerkingsschool als de enige haalbare mogelijkheid wordt voorgesteld. Op peda gogische gronden acht drs. Gilhuis deze ontwikkeling on aanvaardbaar. „omdat een kind op weg naar de volwas senheid niet met verschillen de levensbeschouwingen kan worden geconfronteerd". Om principiële redenen wijst hij de samenwerkingsschool af, „omdat de eigen inbreng van christenen in zo'n school alleen dan wordt aanvaard als ze geschiedt onder de noe mer van de algemeenheid". Bovendien meent drs. Gil huis dat de invloed van de overheid in zo'n samenwer kingsschool vrijwel altijd groter is dan die van de an dere partners. Drs. Gilhuis acht voorshands voorzichtigheid geboden ten sche school. In zijn cahier pleit hij voor het waarmaken van het christelijk onder wijs: men moet uit andere bronnen leven dan een niet- christelijke school. „De moderne wetenschap aan gaande de toekomst en de verwachtingen, die op grond daarvan voor de komende eeuw worden uitgesproken, werpen het levensgrote vraagstuk op van het voort bestaan vf.n de mensheid. Wat heeft de bijbelse toe komstverwachting hierin te zeggen?" Dit vraagt prof. dr. R. Bijlsma zich af in zijn nieuwste werk: „Het oude boek en de nieuwe mens". In het boek beschrijft dr. Bijls ma de bijbel als cultuurdocu ment en als geloofsboek. Af zonderlijk belicht hij de bij bel ten opzichte van de we tenschap, de geschiedenis, de ethiek en de toekomst. Dt. Bijlsma onderstreept in zijn boek nadrukkelijk dat het in de bijbel op de allereerste plaats gaat over het gebeu ren tussen God en de mens, meer dan over waarheden. De bijbel spreekt uit een his torische situatie. „Wat verteld wordt is de wer kelijke geschiedenis uit oud- Israël en uit de eerste eeuw van onze jaartelling. Maar daarbij worden methoden van beschrijving gebruikt, die niet kunnen doorgaan voor een historische weerga ve. Er is vaak een vorm van inkleding, een gebruiken van symbolische figuren", aldus prof. Bijlsma. „Het echte" in de bijbelse gebeurtenissen was voor de oorspronkelijke vertellers juist het verband met de grote reddende daden van God". In zijn boek zegt dr. Bijlsma er ernstig bezwaar tegen te hebben dat telkens puur nieuwsgierige vragen worden gesteld aan de bijbel, terwijl het de bedoeling van de Schrift is de mens met Gods heilshandeien bekend te ma ken. In zijn bij Ten Have uitgegeven boek (paperback, 112 blz., 7,90) poogt de hoog leraar aan de Protestantse Theologische Faculteit te Brussel vooral dit laatste te schetsen als het fundamen tele probleem voor het ver staan van de bijbel. De overgrote meerderheid van de onlangs in Birming ham gehouden Engelse Na tionale Priesterconferentie, heeft de katholieke bisschop pen van Engeland en Wales verzocht bij het Vaticaan op een spoedige en definitieve regeling van het communice ren op de hand aan te drin gen. Het verzoek aan de bis schoppen werd ondersteund door 78 van de 92 gekozen deelnemers aan de conferen tie. Kardinaal Heenan heeft in mei van dit jaar onver wacht een eind gemaakt aan het experiment van het uit delen van de communie op de hand. 9 De Zwitserse kamer van af gevaardigden heeft met 121 tegen drie stemmen het ver bod op de Jezuietenorde in getrokken. Dit verbod was in 1847 uitgevaardigd na de oor log van Sonderbund in Mid den-Zwitserland tussen pro testanten en rooms-katholie- ken, nadat Luzern had beslo ten het onderwijs aan de Je- zuieten toe te vertrouwen. Vanaf dat moment mochten de Jezuieten niet meer in Zwitserland werken. De bekende katholieke au teur Gilbert Cesbron is be noemd tot nieuwe secreta ris-generaal van de Franse Caritas. Cesbron is vooral bekend als schrijver, onder meer van het boek „Heiligen gaan naar de hel". In de oorlogsjaren leidde hij reeds de afdeling propaganda en documentatie van de Franse Caritas-heweging. Gilbert Cesbron De Church of England heeft haar grootste aandelenpak ket waarvan de waarde 1,5 miljoen pond bedraagt in Rio Tinto Zino, de interna tionale mijnbouwmaatschap- pij verkocht. Daartoe is be sloten omdat de maatschap pij voornemens is tegen de aanbevelingen van de V.N. in, te beginnen met de ont ginning van uraniumvelden in Zuidwest-Afrika. Op 14 en 15 oktober wordt er in het vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest en op 21 en 22 oktober in het vormingscentrum Den Aler- dinck te Laag-Zuthem een weekeinde georganiseerd voor organisatoren en mede werkers van Kerst-inns. De bijeenkomsten zijn bedoeld om gezamelijk tot ,een lande lijk overleg te komen om met elkaar van gedachten te wisselen over het ho° en wat van de Kerst-inns. Inlichtin gen en opgaven bij de cen tra, resp. tel. 01710-52445 en 05290-284. Uit het statistisch jaarover zicht van de Stichting me chanische registratie en ad ministratie (S.M.R.A.) ten dienste van de Nederlandse Hervormde kerk, blijkt dat het aantal bij de S.M.R.A. aangesloten gemeenten het afgelopen werkjaar met tien is toegenomen, waardoor het totaal op 292 is gekomen. Het aantal geregistreerde personen nam in het afgelo pen jaar af van 2.127.771 tot 2.093.083. Volgens het hervormd week- bulletin, dat de cijfers publi ceerde, schrijft de S.M.R.A. de teruggang" van het totaal aantal geregistreerde perso nen met bijna 35.000 voor een groot deel toe aan de plaatselijke activiteiten in het kader van de actie „Trouw moet blijken". Door de actie namelijk hebben de registers van verschillende gemeenten in meer of min dere mate een sanering on dergaan. Van het totaal aantal geregis- treerden bekenden 1.723.936 personen zich hervormd. Het vorig jaar was dit aantal nog 1.980.463. Door de nieuwe geautomati seerde werkwijze geeft het nieuwe statistische jaarover zicht een zuiverder en her kenbaar beeld van het wer kelijke aantal leden van de hervormde plaatselijke ge meenten. Het is nu namelijk mogelijk geworden personen binnon hervormde pastorale eenheden, die zelf tot geen enkel kerkgenootschap beho ren in een afzonderlijke ru briek op te nemen. Deze groep, die nu 222.286 perso nen omvat, werd voorheen geteld tot de overige geregis- treerden en eenvoudigheids- halve tot de hervormden ge rekend. Het totaal aantal hervormden is In de statistiek onderver deeld in belijdende leden, doopleden en overige her vormden die respectievelijk 29.2 procent, 39,7 procent en 31,1 procent van het totaal uitmaken. Het statistisch overzicht geeft de stand van zaken weer per 1 juli van dit KARD. FLAHIFF: „Kwestie vrouw in ambt" nog volkomen open Kardinaal George Bernard Flahiff, aartsbisschop van Winnipeg, is van mening dat de kwestie rond de toelating van de vrouw tot het priester ambt volledig open is geble ven, ondanks de uitspraak In de jongste motu proprio's, dat het ambt van lektor en akoliet alleen door mannen vervuld mag worden. Kardinaal Flahiff diende op de laatste synode in Rome na mens het Canadese episko- paat een voorstel in, om een studiecommissie in te stel len, die de rol en de plaats van de vrouw in de kerk zou moeten bestuderen. „Als men een beetje op de hoogte is met de romeinse procedu res", aldus kardinaal Fla hiff, „dan kan men wel na gaan, dat het werk van deze commissie nog lang niet af gelopen is". Dat Paus Paulus nu alleen mannen heeft toegelaten tot de ambten van lektor en akoliet, bewijst volgens kar dinaal Flahiff alleen maar, dat het werk van de theologi sche commissie nog niet zo ver is, dat men op dit mo ment al kan zeggen of deze ambten ook door vrouwen vervuld mogen worden. [Er is b HU Melder afsprai GERRI Telefoi IIC Vij ku :overbi dies m )E PRI .everir ervice ZATER Politiek taboe voor priester De bisschop van het Cidleense bisdom Talca, mgr. Carlos Gonzalez, heeft een van zijn priesters, Guido Lebret, ver boden zich kandidaat te stel len voor de parlementsver kiezingen, die volgend jaar maart gehouden zullen wor den. faasm YACO ~hell

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8