Contractloon kan 3-3,5 pet. omhoog Moord op politieman en twee bejaarden Toestand in Kampala onduidelijk en verward Advies S.E.R.-deskimdigen: MISDAAD IN BELGIË: CcidbcSoUAfUlt Kantenklare Bezetting Enka nadert einde Smog- alarm in Rijnmond Bestand met Tanzanië Wijziging inkomsten belasting Einde internering in Ulster in zicht Leidse Courant LEERLING-JOURNALIST ahy geruild voor auto Belasting opbrengst hoger dan verwaeht PORION Elf para's in autobus verongelukt Vier procent ineens voor ambtenaren Weerbericht VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van onze palementaire redaktie) EN HAAG De Tweede Ka mer zal volgende week het voorstel tot wijziging van de struktuurinkomstenbplasting be handelen. Gelijk daarmee zal worden gesproken over de op trekking van de belastingvrije voet. Het voorstel om de struc tuur van de inkomstenbelasting te veranderen betreft het zoge naamde schijvensysteem, een geheel nieuwe wijze van belas tingberekening. oppositie was tégen behande ling van het wetsontwerp vol gende week en vond. dat het in grijpende wetsvoorstel zou moe ten worden bekeken in samen hang met de andere ingrijpende belastingvoorstellen van het ka binet Biesheuvel. Vooral de PvdA en D'66 stelden zich fel op tegen snelle behandeling van het ingrijpende belastingplan. eklimming Mnt Everest MMANDOE (AP) Een Brit se expeditie is bezig "te trachten de Mount Everest te beklimmen via de zuidwestelijke kant, het geen nog nooit iemand is gelukt. Het oudste lid van de groep is de 55-jarige kolonel Jimmy Ro berts, het jongste de Nepalees Dawa Tensing die 19 jaar oud KAMPALA (Reuter-AFP-UPI). De berichten over de toestand in de Oegandese hoofdstad zijn verward en tegenstrijdig. Ener zijds wordt melding gemaakt van plunderingen en schietpar tijen, anderzijds wordt gezegd dat er, behoudens een korte pa niek, niets aan de hand is ge weest. De paniek zou ontstaan zijn als gevolg van geruchten over een op handen zijnde invasie; een groot aantal bewoners trachtte in allerijl de stad te verlaten. Een militaire woordvoerder zei dat er voor paniek geen enkele reden was. Hij waarschuwde niet naar geruchten te luisteren en ook dat lieden zich. als mili tairen vermomden om over heidsfunctionarissen te ..arreste ren". Dit laatste kan in betrekking wor den gebracht met de arrestatie van opperrechter Benedicto Ki- wanoeka die gisteren geboeid uit het gebouw van het hoogge rechtshof werd geleid. De rege ring ontkent een arrestatiebevel te hebben uitgevaardigd. Intussep zijn Tanzanië en Oegan da overeengekomen tijdelijk een bestand af te kondigen: Tanza nië zal zijn troepen bij de grens terugtrekken en Oeganda zal geen luchtaanvallen meer uit voeren. Over het hoofd van Oe ganda heen, ligen nu ook Libië en Soedan met elkaar overhoop. Soedan heeft namelijk verhin derd dat Libië per vliegtuig Opperrechter Benedicto Kiwanu- ka, werd gearresteerd. troepen naar Oeganda over brengt. De luchtbrug die voor 7 november 60.000 Oegandese Aziaten naar Engeland moet brengen, is nog steeds gestremd. Gisteren had den al zestien vliegtuigen in Londen moeten aankomen, maar er is tot dusverre pas een vliegtuig geland. (Van onze correspondent R. Si mons) LONDEN De Britse regering is bezig om zowel de protes tantse als de katholieke politici van Noord-Ierland gunstig te stemmen met het oog op de be langrijkste driedaagse conferen tie over Ulster, die maandag begint. Er wordt een tijdelijk speciaal tribunaal opgericht, dat zonder jury zal oordelen of ver dachten opgesloten moeten wor den. Ulster krijgt bovendien een spe ciale commissie die de regering moet adviseren over nieuwe wetten ter vervanging van de beruchte speciale volmachten, waarvan sinds augustus 1971 ge bruik wordt gemaakt om het Noordierse verzet te onderdruk ken. Door middel van nieuwe wetten zou na verloop van tijd een einde gemaakt kunnen wor den aan de internering. Voorlopig blijven de internerings kampen echter bestaan. Hoewel het nieuwe regeringsinitiatief bedoelt dat ze binnen afzienbare tijd gesloten zullen worden, heerste er gisteravond geen feeststemming onder de katho lieken. Zij zijn van oordeel, dat Londen meer doet voor de pro testanten dan voor de republi- keinsgezinde katholieke Noordie- Een lid van het Ulster Defence Regiment en zijn vrouw zijn donderdagavond door drie ge wapende mannen in hun boeren woning in het dorp Aghalane bij Enniskillen in Noord-Ierland doodgeschoten. Na hun daad trokken de drie mannen naar het huis van een ander lid van het UDR, maar hij was niet thuis. Ze stalen zijn uniform. Het Ul ster Defence Regiment is een korps van vrijwilligers dat het Britse leger bijstaat. Bij de grote NAVO-oefening bij Noorwegen, waaraan ook Neder landse militairen deelnemen, ont breekt de gebruikelijke Russi sche belangstelling niet. Vanuit de lucht kwam een Russisch straalvliegtuig een kijkje nemen bij het Britse marineschip Al bion". Niet alleen aan boord van de Rus klikten de camera's, ook in een Phantom-straaljager, die deze foto (boven) maakte. De Russische spionagetrawler „Nak hodka" koerste dwars door de NAVO-vloot en passeert op de linker foto het Amerikaanse he- likoptervliegdekschip „Inchon". De Britse marine maakte deze foto. De oefening „Strong Ex press" speelt zich af niet ver van het Russische grensgebied. Den Haag De commissie van economische deskundigen uit de So ciaal-Economische Raad vindt, dat er onvoldoende aanleiding is de loonontwikkeling zo drastisch om te buigen als de regering wil. Voor het doorvoeren van de nullijn (geen reële verbetering van de lonen) bestaat geen economische noodzaak en het zal in de praktijk ook niet haalbaar blijken. Tegenover de nullijn - die toch neerkomt op een loonkostenstijging van 9 pet. - stelt de commissie een toe laatbare loonkostenstijging van 11 pet. Dit is altijd nog 2 procent minder dan de 13 procent stijging, die te voorzien valt als er niet gematigd zou worden. Een loonkostenstijging van 11 pet. door de commissie dan ook aan houdt in, dat bij vernieuwing bevolen. de contractlonen ge- Bezwaren heeft de commissie ook 3 3,5 pet. mogen tegen het dekkingsplan van de 1USSEL (ANP) - De 52-jarigi3 'eldwachter van het Belgische ilaatsje Waarloos (tussen Ant ierpen en Mechelen) is vanuit en hinderlaag neergeschoten, 'wee uur daarna bezweek hij in iet ziekenhuis tie Duffel, werd, badend dn zijn bloed, evonden door een man die choten gehoord had. De laatste 'oorden van de vermoorde eldwachter waren: ,,...Rode romfiets... rode helm". Het on- erzoek heeft inmiddels aan het cht gebracht dat de veldwach- telefonisch gewaarschuwd dat er op een bepaalde laats gevochten werd. Hij reed <r fiets naar de aangegeven laats en werd daar vanuit een middeld stijgen. Dit percentage zou ten worden afgesproken in het sociaal contract. Is zo'n af spraak niet te maken, dan moet de regering volgens de commis sie een algemene loonmaatregel, geldend voor heel 1973, uit schrijven om het percentage af te dwingen. Als gevolg van deze opvatting mogen volgens de commissie de prijzen voor de particuliere con sumptie met 5,5 pet stijgen, in plaats van mét 5 pet. wat de re gering wil. Daarvoor is een stringent prijsbeleid nodig en de commissie zou dan ook kunnen instemmen met een algemene prijsmaatregel met als voor schrift, dat de winst per eenheid produkt niet mag stijgen. De commissie noemt in haar rap port de door de regering beoog de stijging van de sociale pre miedruk (rond 1 pet) aan de hoge kant, vooral omdat daar nog bij komen de bevriezing van kinderbijslagen en invoe ring van eigen risico in de zie kenfondsverzekeringen, omstan digheden die een extra last leg gen op het reëel vrij besteedbare inkomen van de loontrekkers. Enige temporisering van het voorgestelde programma wordt regering. De overheid dient een maximale bijdrage te leveren om een matiging van - loon- en prijsstijgingen te doen slagen. Gewezen wordt op het effect van de BTW- verhoging op de consumptieprijsindex (1,2 punt) en van de omvangrijke tariefs aanpassingen bij overheidsbe drijven (0,6 pet), dat 0,4 pet meer is dan op basis van de kostenontwikkeling in 1973 zou mogen worden verwacht, gens de commissie komt ee ander door wat pessimistische ramingen van de minister van financiën van de normale bud getruimte. Zij acht die ruimte groter, reden waarom volgens haar de verhoging van het lage BTW-tarief (van 4 naar 5 pro cent) achterwege kan blijven. De commissie meent, dat dit de mogelijkheid om voor 1973 tot een matiging van de loon- en prijsontwikkeling te komen zal vergroten. De commissie van economische deskundigen bestaat uit de hoogleraren Schouten (voorzit ter), Goedhart, de Roos, Hessel en van de Beid. Zij behoren tot de groep zogenaamde kroonle- den van de SER. INKOMENSBELEID /^ELIJK heeft minister Boersma, wanneer hij het sociaal contract heel belangrijk vindt, omdat het een machtig hulpmiddel kan zijn tot een beter inkomensbeleid. De laatste tien jaar is het verschil tussen hoge en lage inkomens glo baal kleiner geworden; maar het voornaamste winstpunt in die periode op sociaal gebied blijft toch wel, dat minimale inkomens dichter in de buurt van een redelijk bestaansminimum gebracht zijn. Voor het overige staat ook onze natie nog pas aan het begin van een nog lange weg. Over de route, welke in de toekomst gevolgd moet worden, is het één en al meningsverschil. We zijn het onderling niet eens in de vraag wat in de praktijk gelijke beloning voor gelijke inspanning moet betekenen; in hoeverre bijzondere verantwoordelijkheid leidt tot grotere inspanning; in hoeverre bezit en vermogen een rol mogen meespelen. Misverstand TNAARDOOR komt er soms afschuwelijk misverstand in het spel. Bijvoorbeeld dat zelfstandigen bij gedwongen keuze tussen middelen maar op de tweede plaats moeten komen. En dat terwijl naast de „grote" zelfstandigen die in het algemeen de hoogste inkomens hebben een beslist niet te verwaarlozen groep „kleine" zelfstandigen bestaat, die er slechter aan toe is dan de meeste werknemers. Ook de vakbeweging maakt soms de fout dit over het hoofd te zien. Een ander misverstand woekert voort terzake van het wegen van ver antwoordelijkheid. Bij de milieu-bescherming bijvoorbeeld behoeft de man die controleert en plannen beraamt om het milieu te redden, niet per se een verantwoordelijkheid te worden toegemeten die veel groter is dan die van de mensen die het heel ondankbare werk moeten uitvoeren. De marge tussen denken en doen qua financiële beloning is in vele ge vallen te groot, wanneer daarbij dan verder geen verschil in reële arbeidstijd in het geding zou zijn. Fiscaal beleid procenten. Maar dan blijkt het moeilijk ook de vrije beroepen binnen de krijtlijnen te brengen. In het nabije verleden is de toenadering qua inkomen voor een deel meer gelukt via de collectieve voorzie ningen (sociale maatregelen) en het fiscale beleid. De sociale voorzieningen is een kwestie die zeker rechtstreeks bij het sociaal contract betrokken kan worden; het fiscaal beleid blijft een politieke beslissing, maar speelt bij het sociale contract indirect mee. In deze zin heeft minister Boersma gelijk, wanneer hij een goede praktijk bij het sociaal contract belangrijk noemt voor rechtvaar diger inkomensverhoudingen. Wel menen wij dat dan niet uitsluitend gelet mag worden op het vrij besteedbare inkomen; de collectieve voorzieningen gClden in zo verre niet iedereen ervan kan profiteren ook mee. (ADVERTENTIE) O p de gewestelijke redactie van de is de plaats vacant van een Schriftelijke sollicitaties aan Hoofdredactie, Kort Rapenburg 2 - Leiden. MOKALEE (AP) Eugene en ennit'er Fire uit Immokalee Florida) worden gezocht omdat hun drie maanden oude baby >ben ingeruild voor een Che- rolet. baby is nu in een ziekenhuis n lijdt aan ondervoeding. Een frestatiebevel is uitgevaardigd tgen de ouders van het kind en lomer en Frances Vannoy zijn hechtenis genomen omdat zij baby als betaling voor de uto hebben aanvaard. hid echtpaar nint miljoen TIE FALLS (AP) Een siechoslowaaks echtpaar van 70, mensen die nauwelijks "gels kunnen spreken, hebben oensdag de hoofdprijs gewon- van de staatsloterij van «w York: een miljoen dollar, ^uw Anna Mizerak had het tonende lot, dat drie dollar Wie, gekocht in een winkel te '«Ie Falls. ?r man, die blind is en in een 'ekenhuis ligt, kon toen het [°'e nieuws bekend werd 'echts stamelen: „Wonder, won- Sf. wonder". hinderlaag neergeschoten. Op de plaats van de aanslag vond de rijkswacht elf huizen van ge weerkogels. De veldwachter heeft nog drie keer .kunnen te rugschieten. Een winkelierster heeft verklaard dat een man met een rode helm haar het te lefoonnummer van de rijks wacht en van de veldwachter was komen vragen. Voorts zijn een 71-jarige ongehuwde vrouw en haar 70-jarige overbuurman donderdag in het huis van de vrouw in Kermt (even ten wes ten van Hasselt) vermoord ge vonden. Beiden waren gewurgd; de man met een sjaal en de vrouw met een nylon kous. Inmiddels is vanmorgen bekend gemaakt, dat door de bijzondere opsporingsbrigade van Antwer pen vier jongelui gearresteerd zijn, verdacht van de moord op de veldwachter. De jongste van het viertal is vijftien jaar, de tweede is zestien en twee zijn er zeventien jaar oud. Ze heb ben bekend de man koelbloedig te hebben neergeknald, alleen om zijn dienstpistool in handen te krijgen. Na windhoos 50.000 voor gedupeerden DEN HAAG (ANP) Het Natio naal Rampenfonds zal 50.000 overmaken naar het comité dat geld inzamelt voor de gedepu teerden van de windhoos in Ameland, zo heeft minister Geertsema (Binnenlandse Za ken) van het rampenfonds ver nomen. De regering heeft zelf geen aan leiding gezien het Rampenfonds in te schakelen, omdat er geen sprake was van een ramp van een nationaal karkater, zo ver klaart de minister in antwoord op schriftelijke vragn van de PvdA - kamerleden Vondeling en van Thijn. Hij voegt er aan toe, dat de regering voor derge lijke beoordelingen geen vaste normen heeft. Elk geval zal apart moeten worden beoor deeld. DEN HAAG (ANP) Het ziet er naar uit, dat de opbrengst van de niet-kohier-belastingen over 1972 te laag is geraamd, zegt het ministerie van financiën in een toelichting op de belasting opbrengst over het eerste half jaar. In de eerste helft van dit jaar heeft de schatkist 13.792 miljoen gulden aan niet-kohierbelastin- gen ontvangen. In dit bedrag is de opbrengst uit hoofde van de wiebeltax verwehkt. Vergeleken met dezelfde periode in 1971 is dit 2.499 miljoen meer (22,1 pro cent). Voor een belangrijk deel ikan deze stijging worden toege schreven aan de groei van de inkomens en de bestedingen. Andere oorzaken zijn de per 1 januari in werking getreden be lastingmaatregelen en enkele bijzondere omstandigheden, die in het voorjaar van 1971 een druk op de ontvangsten veroor zaakten. (ADVERTENTIE) DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL /STOP /PL AMUUR-MASS A. Gebruiksgoreed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les: op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op. en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handenKrimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. WENEN (AFP) Elf Tsje chische parachutisten die deelne men aan het kampioenschap parachutespringen van de le gers van het pact van Warschau in Bulgarije zijn gisteren om het leven gekomen in een ver keersongeluk. De autobus waar in de parachutisten zaten werd bij het vliegveld van Pernik op een spoorwegovergang door een trein gegrepen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het overheidsper soneel krijgt eind oktober een uitkering ineens van bijna vier procent van het huidige jaarsala ris. Het gepensioneerde over heidspersoneel krljft deze uitke ring eind november. Aldus wordt verrekend, wat zij aan in komensstijging tot 1 januari 1973 in vergelüldng met het particuliere bedrijfsleven tekort zijn gekomen en nog tekort ko men. In januari volgt verwer king in het maandsala- ris/maandpensioen. Dit is besloten tijdens een verga dering van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, waar de centrales van bonden van overheidspersoneel unaniem zich zeer verontwaardigd toon den over de voornemens van het kabinet om bestaande rege lingen voor overheidsprsoneel om budgettaire redenen te ver slechteren. De centrales hebben ronduit geweigerd hierover te praten met minister mr. W. Geertsema van Binnenlandse Zaken, die de bijeenkomst leid de. Vastgesteld werd dat het over heidspersoneel in de periode juli 1971 tot iuli 1972 in salaris is achtergebleven bij het particulie re bedrijfsleven. De salaris maatregelen hebben de instem ming van de ambtenarenbon den. Sherry goedkoper LUXEMBURG (ANP) Het Eu ropese parlement is akkoord ge gaan met een voorstel de in voerrechten op sherry, Malaga en enkele andere Spaanse wijnen te verlagen. Voor de Beneluxlanden wordt het gemeenschappelijk buitentarief van de EEG op sherry en Mala ga met resp. 60 en 50 procent verlaagd. (ADVERTENTIE) Deze week aankomst oij de Pyramiden van Gizeh. Haal de gratis 3-D foto op het Shell- station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. Op een Franse modeshow die gisteren in Londen werd gehouden toonde de Parijse Haute- couturier Emesse Charles ton deze wijd uitvallende jurk. Opvallende elementen: knopen voor en een dasceintuur Van een onzer verslaggevers ARNHEM/BREDA Na een doorwaakte nacht in Arnhem gevuld met overleg en weder zijdse beraadslagingen, schijnen de partijen In het Enka-conflict dicht bij e.en oplossing gekomen te zijn. De kans is zeer groot, dat de bezetting van de bedrij ven in Breda en in Wuppertal nog voor het weekeinde opgehe- V2n zal worden. Het Bredase aktlecomité maakt er echter een erezaak van om het bedrijf onbeschadigd en volop in pro- duktie aan de dlrektie over te dragen. Tot de oplossing van het conflict moei bijdragen de goede wil van het Akzobestuur, om het oorspronkelijke rapport over de herstrukturering van de bedrij ven in Breda. Emmercompas- cum, Wuppertal en in België te rug te nemen. Dit is gistermid dag gebeurd. Het rapport oor deelde, dat deze bedrijven geslo ten zouden moeten worden, het geen het ontslag van enkele dui zenden werknemers zou beteke- nieuwe herstrukturering de rege ring met het Akzobestuur alles zal doen, om voor eventuele ontslagenen vervangende werk gelegenheid te vinden. Het Ak zobestuur heeft al laten weten voor dit laatste in Breda „zeker enkele tientallen miljoenen be schikbaar te willen stellen". De bezetters in Wuppertal zijn te gen de middag weer aan het werk gegaan. Vliegtuigkapingen WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft een anti-vliegtuigkapingswet goedge keurd die het president Nixon mogelijk maakt het vliegen op landen te verbieden die onder dak bieden aan terreurorganisa ties. ROTTERDAM (ANP) In het Rijnmondgebied is vandaag on danks de afkondiging van waar schuwingsfase 3 smog ontstaan. De Centrale meld- en regelka- mer registreerde vanaf vanmor gen ruim 60 klachten over prik kelende lucht. De klachten kwamen uit Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en ook uit Delft en Zoetermeer. Een woordvoerder van Rijn mond zei dat het aantal klachten niet zo groot is als in de smog- periode in september en oktober vorig jaar. Was het de afgelopen dagen in onze omgeving rustig herfst weer, op de Atlantische Oceaan was deze rust niet te vinden. Daar liondigdc de herfst zich aan met een flinke stormdepressie. Deze depressie die zich woens dag op de weerkaart als een on schuldige uitziende druhdaling aankondigde, nam donderdag sterk in betekenis toe. De laag ste luchtdruk die in de kern var de depressie is gemeten was 945 mbar. Aan de voorzijde van dit lage drukgebied wordt warme lucht naar de Britse eilanden ge voerd. Deze wordt begrensd door een jront dat zich vrijdagmorgen boven Schotland en het Wadden gebied bevond. Het veroorzaakte in het noorden van ons land vrij veel bewol king. In het zuiden van het land vormde zich in de nacht op nieuw mist. Het ziet er naar uit dat het komende etmaal de luchtdruk boven de Britse eilan den nog verder zal stijgen. Hierdoor blijft het weer In ons land onder invloed van een ho- gedrukgehled en mag men op een voortzetting van het huidige weertype rekenen. Vooruitzichten voor zaterdag: droog, zonnig en weinig veran dering in temperatuur. Aantal uren zon: 4 tot 12. Min. temp.: 9 tot 4 graden. Max. temp.: omstrei.4ks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weerrapportcn van hedenmorgen 7 uur tc np. temp.' »1.K Amsterdam mist 17 7 0 De Bilt mist 18 4 0 Deelen mist 18 6 0 Eelde zw.bew. 17 8 0 Eindhoven mist 18 6 0 Den Helder geh.bew. 17 10 0 Luchth. Rtd. mist 18 6 0 Twente geh.bew. 17 7 0 Vlissingen mist 17 13 0 Z.-Limburg lichtbew. 19 7 0 Aberdeen geh.bew. 15 7 1 Barcelona regen 21 19 2 Berlijn lichtbew. 17 7 0 Bordeaux zw.bew. 24 16 0 B russel onbewolkt 20 9 0 Frankfort mist 19 5 0 Genève mist 17 3 0 Helsinki regen 15 11 0.1 Innsbruck mist 19 3 0 Kopenhagen zw.bew. 15 12 4 Lissabon regen 21 13 5 Locarno onbewolkt 19 5 0 Londen mist 19 7 0 Madrid regen 15 10 55 Malaga geh.bew. 23 17 0 München mist 16 4 0 Nice onbewolkt 23 15 0 Oslo lichtbew. 14 4 0.1 Parijs onbewolkt 20 6 0 Rome onbewolkt 25 16 0 Split onbewolkt 24 14 0 Stockholm zw.bew. 14 10 4 Wenen mist 19 6 0.1 ZUrich mist 17 3 0

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13