Benzineoorlog in België dreigt „Bevrijdings poging enige oplossing" Libanezen en guerrilla's trachten botsing te voorkomen Kwart miljoen verduisterd bij Haags bedrijf Televisies gestolen op bestelling ÊeidoeSowci/nt Doden bij overval op politiepost Beernink in verzet tegen Tilanus Bewaakster nazikamp veroordeeld Amin dreigt met bombardementen Ontdek het ookrook zèlf mild VOGUE )ONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA Rapport drama Miinchen lONN (UPI) De dreigementen en eisen van de Palestijnse ter roristen in Miinchen lieten de Westduitse autoriteiten geen an dere keus dan te pogen de Is raëlische gijzelaars met geweld ie bevrijden. Dit staat in een volledig gedocumenteerd rap port van meer dan 70 pagina's dat naar aanleiding van de aan slag door leden van de Pales tijnse verzetsorganisatie „Zwar te September" is opgesteld door de federale politie, de Beierse politie en het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn. De autoriteiten hadden geen andere keus om de volgende redenen: Israël verwierp de Palestijnse EN HAAG (ANP) De 44-jari- ge J. F. S. uit Vlaardingen heeft in de afgelopen acht jaar bij een cargadoorsbedrijf in Den Haag waar hij werkte 250.000 gulden verduisterd. De man is gisteren door de politie in Den Haag aangehouden. Hij heeft bekend. Van het geld is niets teruggevonden. Hij heeft het opgemaakt in zijn huishou den. werkte al tien jaar bij het be drijf. Hij had er tot taak de prijzen te bepalen voor het los sen en laden van schepen. Ook de afrekening van de verschul digde bedragen liep via hem. Hij kreeg het geld gewoonlijk contant in handen, hield er een deel van achter en gaf aan de boekhouding het bedrag dat hij dan nog overhad. De politië heeft hem kunnen aanhouden nadat bij het bedrijf was ge merkt dat er geld verdween. eis voor vrijlating van 200 Ara bische commando's die in Israë lische gevangenissen verblijven en de duitse autoriteiten konden daar geen verandering in aan brengen. - De terroristen weigerden in te gaan op het Duitse aanbod be treffende een ongehinderd ver trek uit het land, een onbeperkt aan geld of een uitwisseling van de gijzelaars tegen prominente Duitse functionarissen, onder wie minister van binnenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. De Duitsers moesten wel vol doen aan de Palestijnse eis sa men met de gijzelaars naar een vliegtuig te worden gebracht dat hen naar Cairo zou brengen omdat ze zeiden dat twee gi'jze- Laars onmiddellijk zouden wor den doodgeschoten als een en ander niet geregeld was nadat het laatste ultimatum afliep. De Duitsers konden de gijze- laers niet met de Palestijnen naar Cairo laten vertrekken om dat de terroristen hadden ge waarschuwd dat ze de gijzelaars de volgende morgen om acht uur in Cairo zouden doden als de Israëliërs op dat moment de 200 gevangenen niet zouden heb ben vrijgelaten. Kanselier Willy Brandt slaagde er niet in de Egyptische premier over te ha len de gijzelaars vrij te laten en hen naar Israël terug te sti VELDHOVEN (ANP) De Veld- hovense gemeentepolitie heeft de 41-jarige J. van H. gearres teerd, die kleurentelevisies op bestelling stal. In totaal heeft hij voor anderhalve ton bij el kaar geroofd voor hij gegrepen werd. De man die voor het af zetgebied zorgde, was een 33-ja- rige man uit Den Bosch. rmoed wordt it zij ontplof- ire stoffen vatten. SPANJE UNT JEAN DE LUZ (AFP/DPA) Bij een overval op een politie post in de Spaanse plaats Urdax, dicht bij de grens met Frankrijk, zijn gisteravond waarschijnlijk twee aanvallers om het leven geko men. Twee mensen zouden gevangen zijn genomen. Volgens welin gelichte kringen had een overvalscommando van zes mensen, moge lijk Baskische seperatisten, het vuur geopend op de politiepost. Twee aanvallers zouden zijn ontkomen. De controle bij de Spaanse grens is verscherpt. BRUSSEL (ANP) Het Belgi sche benzineproducenten. Gister benzineprijzen te verhogen is uitgelopen op een fors conflict tussen de regering en de Belgi sche benzineproducenten gister avond heeft de Belgische petro- leumfederatie ronduit gedreigd de bevoorrading te zullen sta ken als de regering geen andere houding aanneemt. In een communiqué heette het toen dat de nijverheid niet meer „haar verantwoordelijkheden na (zou kunnen) komen ten aan zien van de bevoorradingszeker heid van het land". Oorzaak van het conflict is de be- CONFLICT C.H.U.: DEN HAAG (ANP) Oud CHU- fractievoorzitter en oud-minister van Binnenlandse zaken, Mr. Beernink heeft vanmorgen scherp gereageerd op uitlatin gen van de huidige fractievoor zitter van de CHU drs. Tilanus. Deze zei gisteravond in een uit zending van de CHU, dat het „slechts een hele kleine groep is in de CHU, die niet tevreden is over wat de unieraad heeft be sloten en dat die hele kleine groep heel veel publiciteit krijgt." Mr. Beernink: „Ik ben het be paald niet met de heer Tilanus eens. Naar mijn mening heeft een heel groot deel van de Unie bijzonder veel bezwaren tegen het advies van de Unieraad over de kandidatenlijst en tegen de linkse koers die het bestuur en helaas ook de heer Tilanus willen varen. Waarom moeten zittende kamerleden wijken voor linkse kandidaten als me vrouw De Ruiter en de heer Huysen. Verleden jaar hebben we iets soortgelijks beleefd en toen hebben de kiesverenigingen dwars tegen de Unieraad in te recht ingegrepen en de kandida tenlijst grondig veranderd. Het advies van de Unieraad is ten slotte maar een advies en ik weet nu al dat tal van kiesver enigingen dit advies niet zullen volgen en gebruik zullen maken van hun recht om kamerleden als De Boo, Van der Mei, Tol man, en Wisselink een veel ho gere plaats te geven." slissing van de regering om een deel van de voorgenomen ac cijnsverhoging door de nijver heid te laten betalen. Het gaat hier om iets meer dan 2 cent per liter die de producenten door de kabinetsbeslissing van hun winstmarge afgeknabbeld zien. De Belgische petroleumfe- deratie (het overkoepelend pro ducentenorgaan) weigert dat pertinent. 2e heeft becijferd dat dit de nijverheid op 84 miljoen gulden minder inkomsten zou komen te staan en dat acht ze onaanvaardbaar. Op de gisteren door haar ge opende kaasmarkt in Woer den werd het prinses Bea trix meer dan duidelijk wie en wat de zingende koper slager Jaap Feijt bedoelde met zijn Italiaanse lied ,,0 sole mio". De prinses had er kennelijk wel oren TEL AVIV (Reuter) Een jood se vrouw uit West-Duitsland, die een jaar geleden als toeriste naar Israël reisde, is in Tel Aviv tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat zij in de oorlog vrouwelijke mede gevangen in een concentratie kamp afranselde. Zij werd na aankomst in Israël herkend door een van haar slachtoffers. De vrouw, destijds 22 thans 50, was.door de nazi's belast met het toezicht op bnar medegevan genen in het werkkamp Lands berg, een afdeling van Dachau. De rechtbank bepaalde dat de vrouw op borgtocht in vrijheid kan blijven hangende het door haar advocaat aangetekende be- Dit bleef over van de auto, die gis teravond op de overweg Langen- horst in Rotterdam-zuid door een containertrein gegrepen werd. De bestuurder, een 59-jarige in woner van Barendrecht, verloor bij dit ongeluk het leven. Vorig jaar werd de oud-Feyenoordspe- ler Coen Moulijn met zijn auto op dezelfde overweg door een trein aangereden. Hij kwam er toen betrekkelijk goed af. Zo simpel is het niet TAE vakbeweging dient haar bestaansrecht, wanneer ze weigert in te stemmen met een sociaal contract dat haar leden knollen voor citroenen verkoopt. In het tripartiete beraad met werkgevers en os'erheld zullen NVV, NKV en CNV de overheid zeer kritisch mogen vragen nog eens te becijferen waarop het begrotingsbeleid voor 1973 reëel neerkomt en hoe de wal het schip nog kan keren, wanneer er iets mis gaat. Maar dan liever niet op de manier zoals NVV-voorzitter drs. Ter Hei de soms doet. Bij voorbeeld bij zijn eerste commentaren op de mil jardennota, toen hij voorspelde dat de werknemers zullen weigeren volgend jaar hun reële inkomensverbetering af te staan ten behoeve van overheidsmaatregelen „omdat ze wel een bijdrage willen leve ren voor het bouwen van woningen, maar niet voor het aanschaffen van canks". Dat zijn simplificaties waarmee men misschien stemmen voor de ver kiezingen kan winnen, maar de waarheid niet dient. Want bij het anti-inflatiebeleid waarvoor de medewerking van het bedrijfsleven wordt gevraagd, gaat het niet in de eerste plaats om het sluitend maken van de overheidsbegroting, maar om het economisch kli maat te scheppen, waarin ook op langere termijn de werkgelegen heid op goed peil kan worden gehouden en de Nederlandse produk- tie kan mee profiteren van de betere internationale conjunctuur die economen voorspellen. Voor de werknemers lijkt het ons nu in de eerste plaats van belang, dat de vakbeweging garanties krijgt voor een prijsbeheersing die de noodzakelijke tegenhanger van loonmatiging behoort te zijn. Daarna kan dan nog worden bekeken, in hoeverre de lastenverdeling onbil lijk is. Maar drogredenen als „niet voor kanonnen, wel voor boter" passen niet op een moment dat partijen in het bedrijfsleven serieus streven naar een sociaal contract dat onder meer tot een beter inko mensbeleid moet leiden. KAMPALA (RTR) President Amin van Oeganda heeft ge dreigd met luchtaanvallen op de Oegandese guerrillabases in het noorden van Tanzanië om een nieuwe Inval uit dit land te voorkomen. De Oegandese president uitte dit dreigement tijdens een rouw dienst voor Oegandese militai ren en burgers die om het leven kwamen bij de gevechten na de inval op zondag van een troe penmacht uit Tanzanië. Volgens radio-Ocganda zei Amin dat hij de luchtmacht en ook andere eenheden bevel zal geven de kampen in Tanzanië te vernieti gen waar de vijand een nieuwe invasie in Oeganda voorbereidt. Amin had vernomen dut president Nyerere van Tanzanië 10.000 man en tankeenheden bij de Oegan dese grens samentrekt voor een inval. Wij moeten hen tegenhouden voor zij ons land binnenkomen en de enige manier om dit te doen, is hen in Tanzanië zelf aan te val len, aldus president Amin. Hij voegde hier aan toe dat men zich in Oeganda zelf niet onge rust behoeft te maken omdat de strijdkrachten van Oeganda de toestand in de hand kunnen hou den. De Westduitse regering heeft van daag bekend gemaakt dat zij heeft besloten 1.000 Aziatische vluchtelingen uit Oeganda op te nemen. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei dat Bonn dit doet als een bewijs van Europese solida riteit met Engeland. Vragen over verplaatsing rijksdiensten DEN HAAG (ANP) De KVP- kamerleden Weijers, Krosse en Hazekamp hebben minister Udink (Volkshuisvesting) ge vraagd welke afdelingen van de ministeries van CRM en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening naar Overijssel wor den verplaatst. Ook vragen zij, wanneer deze overplaatsing zal plaatsvinden. Tevens willen de kamerleden worden geïnfor meerd over de onderhandelin gen over de aankoop van grond in Zwolle, te bestemmen voor een Huis van Bewaring en voor enige uit het westen over te brengen diensten. EEG zit weer met boterberg (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE. Een verhoogde melkproduktie is er de oorzaak van dat er opnieuw een botero- verschot is ontstaan. De boter- voorraad van de EEG bedroeg begin september 325.000 ton, te gen 117.421 ton vorig jaar. De melkprijs zal naar verwachting dan ook in het komende najaar en de winter op het huidige ni veau blijven, dat belangrijk la ger is dan vorig jaar. De melkproduktie in de EEG-lan- den is dit jaar al met 5,7 pro cent toegenomen en de boter- produktie zelfs met 12 procent. De Europese commissie publi ceerde onlangs een conceptver ordening, waarin men spreekt over een premiestelsel op het niet-afleveren van melk door veehouders, waardoor de pro- duktie beperkt zou blijven. (Van onze correspondent) FJROET Libanon en de Pa lestijnse guerrilla's zoeken nog steeds behoedzaam naar een op lossing voor de crisis die tussen hen bestaat. Beide kanten doen hun uiterste best om een krachtmeting te vermijden. Een soortgelijke escalatie leidde tot •Ie Jordaanse burgeroorlog van september 1970. Zij weten dat de affaire waarschijnlijk nog af schuwelijker zou worden dan in Jordanië. kt Libanese leger is veel te klein voor een dergelijke operatie. De burgerlijke ongeregelde troepen, voornamelijk christenen, zouden onvermijdelijk meedoen in de strijd tegen de guerrilla's. Een handjevol anderen, voorname lijk mohammedanen, zouden zich aan de kant van de guerril la's scharen. De vluchtelingen kampen, de laatste veldschans van de guerrilla, zouden slag velden worden. Nadat de Libanezen eerst maatre gelen uitvaardigden die leken op een ultimatum aan guerril la's, houden ze nu stug vol dat ze dat nooit gedaan hebben. En de Palestijnse leiders, die eerst heftig waren uitgevaren tegen een nieuwe „samenzwering te gen de verzetstroepen", prijzen nu de heldhaftige houding van het Libanese leger, en het pa triottisme van president Fran- gien. Ze zeggen dat ze begrip hebben voor Libanons „speciale omstandigheden" - dat wil zeg gen de tere constructie van na tionale eenheid die gebouwd is op begrip tussen Mohamme daanse en christelijke helft van de bevolking. Volgens een guerrilla-gezinde krant is de hele crisis een storm in een glas water. Maar in het „verzoenings" proces schijnen de Palestijnen meer gebied te moeten prijs geven dan de Libanezen. Het leger hoofdkwartier maakt handig ge bruik van het prestige dat de soldaten verworven hebben in de strijd tegen de Israëli's in het afgelopen weekeinde. Le Jour, een krant in Beiroet kwam gisteren met het bericht dat het verbod voor de guerril la's om de zuidelijke grensstre ken te betreden, nu definitief is. Alleen zij die daar voor zondag avond waren - dat kunnen er niet veel zijn - mogen blijven. Maar zij moeten twee kilometer van ieder dorp wegblijven. Het resultaat is dat de guerrilla's nu in de heuvels verspreid zijn en voortdurend ronddwalen op zoek naar voedsel en onderdak. De Palestijnse leiders zouden zich waarschijnlijk graag voor de eerstkomende tijd kalm willen houden. Maar zij weten, dat als zij na de tegenslagen van de laatste twee jaar nog eens op dracht geven om terug te trek ken, zij hun aanzien bij de Pa lestijnse bevolking nog verder zullen ondermijnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9