Vleeswarenfabriek in Hazerswoude breidt uit Exploitatietekort N'wijks zwembad jaarlijks 60 mille Forumavond over vredespolitiek in Hazerswoude iA 11 Raad fietste langs bouw werken Directie wordt ook verjongd Museumboerderij Noordwijk trok 2000 bezoekers OOK Wat u moet weten KVP doet niet mee PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 197. Bezwaar schriften ongegrond verklaard NOORDWIJK Tegen het Noordwijkse bestemmingsplan Sportfondsenbad zijn door een drietal omwonenden, mevr. Bouvy-Loggers, dr. J. D. Mul der en de heer en mevr. Wee ning bezwaarschriften inge diend. Daarin wordt o.m. gewe zen op de geluidshinder, welke het zwembad voor de omgeving zal opleveren. Deze bezwaarschriften hebben ge-' leid tot een uitgebreid debat in de raad. B. en W. hadden met betrekking tot de geluidshinder een rapport gevraagd aan T.N.O. en dit instituut had het college diverse maatregelen aan de hand gedaan om de overlast zo gering mogelijk te maken. Vogelaar (prot. chr.) verwacht te, dat de geadviseerde voorzie ningen enkele tonnen zouden gaan kosten en kon zich niet ontdoen van de indruk dat B. en W. wat om de moeilijkheden heendraaiden. Hij meende dat met de bezwaarden openlijk diende te worden onderhandeld. Aan hun rechtszekerheid mocht niet worden getornd. Kunnen zij eventueel rekenen op aanvullen de maatregelen als de genomen voorzieningen niet toereikend blijken te zijn? Wij zullen al het mogelijke doen, deelde burgemeester mr. J. M. Bonnike mede, doch niet uitput tend ten koste van alles. Dit hield in, dat de kosten tot be perking van de maatregelen zouden kunnen leiden. Geluidwerende voorzieningen mo gen geld kosten, verklaarde De Geus (prot. chr.), want zij zijn milieu-beschermend. Gemeente belang had bij monde van mevr. Van Hes en Jhr. Van Riemsdijk verzocht de mogelijk heid te onderzoeken van aanleg van een zwembad in de noord duinen. Ook daar zijn bezwaren, merkte De Geus in zijn duide lijk betoog op, en hij wees in dit verband op de aanwezigheid van het bejaardencentrum .Groot Hoogwaak", de vervui ling van het gebied en beperkin gen in de keuren van Rijnland. De Geus gaf de indieners van de bezwaarschriften in overwe ging eerst contact op te nemen met het gemeentebestuur, alvo rens in beroep te gaan. Gezien de jurisprudentie staat het vast dat de gemeente de zaak wint, maar helemaal niet zeker is, dat zij dan de geluidswerende maatregelen zal moeten treffen, die zij thans op vrijwillige basis neemt. B. en W. verklaarden zich bereid een gesprek met de bezwaarden te voeren. Wethouder Jansen (VVD) zette uiteen, mede in antwoord op een suggestie van zijn fractiegenoot Scnaafsma, die splitsing in de zwembad- bouw had bepeleit, dat een com binatie binnen- en buitenbad fi nancieel het enig haalbare is. Men raamt het jaarlijks exploi tatietekort op CO.000 tegen een tekort van 230.000 op de ex ploitatie van alleen een binnen bad. De situering aan de voet van de Prins Hendrikweg is kli matologisch uniek en de wet houder vestigde nogmaals de aandacht op het gunstig oordeel van de provinciale planologische dienst. De gemeenteraad besloot daarop de bezwaarschriften on gegrond te verklaren en het be stemmingsplan aan te nemen. Gemeentebelang onthield zich van stemming. LISSE Donderdag 28 sep tember wordt er geen huis vuil opgehaald. In de betref fende wijk zal daarvoor in de plaats woensdag 27 sep tember het huisvuil worden opgehaald. NIEUWKOOP Postdui venvereniging ,,De Vooruit gang" heeft een wedvlucht gehouden vanaf St. Ghislain. Uitslag: J. Tijsterman I, 7, 15. 17. 18; Jac. Bos 2, 11; J. C. Donk 3, 5, 6, 9, 13, 20; gebr. Vonk 4; P. Spring in 't Veld 8. 12; A. van wen 10, 14; H. Kraaij van der Zalm 19. HAZERSWOUDE Vrijdag zullen de heren G. C. Scholtes en J. C. Scholtes de dagelijkse leiding van de Vleeswaren- en Conservenfa- briek Hazerswoude" B V. overdragen aan hun beide zoons. Na I2im vijfentwintig jaar de directie over genoemd bedrijf te hebben gevoerd zullen G. A. W. Schokes, zoon van eerstgenoemde en C. G. Scholtes, zoon van J. C., met de leiding van de B. V. worden belast. G. A. W. zal zich in het bijzonder gaan bezighouden met de produk- tietechnische en C.G. Scholtes met de financieel-economische (in- en verkop) sector in het bedrijf Op zaterdag 23 september biedt de vennootschap de scheidende directieleden in hotel-restaurant Groe nendijk" tussen 16.00 en 18.30 een receptie aan. Het personeel wordt in de avonduren in de gelegenheid gesteld om afscheid te nemen van de heren G. C. en J. C. Scholtes. De scheidende directieleden, die als commissaris aan de besloten vennootschap verbonden blijven, zijn ongeveer vijftig jaar in de vleeswarenbranche werkzaam geweest. De laatste 27 jaar wa ren ze actief als directielid van de Vleeswaren- en Conservenfa- briek „Hazerswoude". Ze start ten dus in ceii bedrijf, dat in 1945 totaal door de Duitsers on klaar was gemaakt. Ondanks dat hebben ze in de afgelopen jaren de vleeswarenfabriek in alle opzichten zien groeien en bloeien. Moesten zij het in den beginnen stellen met een pro- duktie van een paar honderd kilo vlees per week. thans wor den in 't 60 man personeel tellend bedrijf, dat 3000 vierkante me ter groot is, enkele miljoenen kilo's per jaar geproduceerd. „Hazerswoude", dat zich toelegt op de produktie van verse vleeswaren, bestrijkt nu een groot gedeelte van de randstad wat betreft de levering van deze vleeswaren. Het is overigens niet uitgesloten dat op de dag van het afscheid van de directeuren G. C. en J. C. Scholtes de hei-installatie voor het bedrijf aan de Rijndijk precies haar stelling heeft inge nomen. „Hazerswoude" is na melijk al anderhalve maand be zig met uitbreiding van haar be drijf, die de genoemde opper vlakte met 30 tot 40% gaat r" êm.- BOSKOOP Niet zoals in andere jaren met de bus, maar op de fiets is de gemeenteraad van Boskoop gisteren alle bouwwer ken in de gemeente afgegaan. De zgn. „Bouwdac" waarop de raad kon zien hoe de vorderin gen zijn werd ook gemarkeerd door een aantal belangrijke ge beurtenissen. Daar was direct al na het vertrek van het Raadhuisplein het heien van de eerste paal voor een openbare basisschool in Snijdelwijk. Dat karwu deden Arthur van Dedem, het zoontje van de burgemeester en zijn medescholieren onder leiding van de heer W. Brouwer, het schoolhoofd. De raad was ook getuige van het plaatsen van een element bij een van de 80 in aanbouw zijn de Bohan-woningen aan de Snij- delwijklaan. Na koffie gedron ken te hebben in de keet werd ook een bezoek gebracht aan het bouwwerk van 127 woningen voor „St, Joseph". In de middag uren nadat de raad op het grasveld voor de boerderij Van de heer A. de Jong in Nesse had gepicknickt, ontsloot de raad met oud-wethouder K. P. A. Houdijk en de heer P. van den Dool Zuidwiiic door het neerlaten van de eerste brug. Vleeswaren- en Conservenfabriek .Hazerswoude", zoals deze e r anderhalf jaar zal uitzien overtreffen. De slachterij wordt verleden tijd; het stoppen hier mee houdt mede verband met de watervervuiling, die dat weegbrengt. Meer produktie- ruimten dus worden gecreëerd, maar daarnaast wordt ook reke ning gehouden met het milieu. TNO heeft bij „Hazerswoude" onderzoekingen gepleegd en zal het resultaat hiervan in een rapport vastleggen. Aan de hand hiervan zal een wa terzuiveringsinstallatie worden gebouwd. Intussen is men in het bedrijf overigens al een jaar doende om aan alle mogelijke eisen de hygiëne betreffende te voldoen. Over anderhalf jaar moet „Hazerswoude". zo is ge pland een bedrijf zijn, dat volle dig geairconditioneerd is en van koeling voorzien. De produktie vindt uiteraard intussen nor maal doorgang. De Alphense firma S. Langeveld tekent voor de (gelijkvloerse) bouw naar het ontwerp van het architectenbu reau Stuurman uit Waddinx- a.s. vrijdag t/m 1 oktober In de gehele Amstelhal een grandioze show Herfst-Glorie dè apothéose van de Floriade opening 13 uur verdere dagen 9.30-22.30 uur in 70 ha parken en 12000 M2 kassen: era-plateaus kinderspelen domoin dor lelies wonon-ln- voedlngstuinbouw het-groen o rosarium hobbyland apo de 24 gemeenten borders en vaste planten, trein/entree NS-statl LISSE Mieloo bouwstof fen bv opent 6 oktober haar nieuwbouw in Lisse. Het offi ciële igedeelte zal plaatsheb ben-tovzie vestiging van het bedrijf aan de Gasstraat 17. HAZERSWOUDE De Vredes- werkgroep Hazerswoude organi seert in het kader van de Vre- desweek (24 september tot 1 ok tober) woensdag aanstaande een forumavond in het Neder lands Hervormd Verenigings gebouw te Hazerswoude-dorp. Thema van deze bijeenkomst, die om acht uur begint, is „Be staat er een vredespolitiek?", toegespitst op de macht (mach teloosheid?) van Hazerswoude tegenover deze problematiek. In het forum zullen vertegenwoor digers van de AR. CHU, PvdA en VVD, evenals een vredes werkgroeplid én de heer A. van Kalmthout (de voorzitter) zit ting hebben. De plaatselijke afdeling van de SGP heeft de organisatoren schriftelijk zonder motivatie, aldus 't Vredeswerkgroepsecre- fcariaat bericht niet aan 't fo rum te willen deelnemen De KVP ontbreekt eveneens op het appèl. Tj. K. M. Kuijper, de voorzitter van de Hazerswoudse KVP-afdeling: „Je kunt niet als plaatselijke afdeling van een po litieke partij over zo'n zaak als aan de orde komt, spreken". Kuijper dit nader toelichtend: „Dus daarom doet de KVP niet mee. Ik ben van mening, dat ie mand rustig in dat forum zitting kan nemen als privépersoon, maar niet als KVP-afdelingsver- tegenwoordiger". Angst voor „links"? „Neen", volgens Kuij per, wiens beslissing in 't poli tieke wereldje van Hazerswoude nogal vreemd wordt gevonden. Insiders fluisteren zelfs, dat het wellicht nog wel tot een verge lijk komt, en dat de KVP toch nog een representant afvaardigt naar de forumavond In het discussiestuk, dat dc Vre- deswerkgroep ter begeleiding van de komende forumavond samenstelde, worden enkele NOORDWIJK In tegenstelling tot de in de badplaats gehoorde klachten over het slechte weer van de zomer 1972, is er in Noordwiik één instelling ge weest, die een zeer goed seizoen achter de rug heeft. Dat is de oude museumboerderij aan de Jan Kroonsweg, die steeds vrij er komt te liggen en daarom wellicht beter zichtbaar gaat worden. Maar ook de uitbreiding bescheiden „Mesdag-panorama" op de middenzolder (van Noord- wijk omstreeks 1880), compleet met acht bomschuiten, schel pen- en nettenkarren, is debet geweest aan het grote aantal bezoekers. Onder leiding van de heer A. van der Linden kwamen de handtekeningen van niet minder dan 1825 bezoekers in het gastenboek terecht. Telt men de scholen en de niet-gere- gistreerde bezoekers (leden) hierbij op, dan komt het bezoe kersaantal voor het eerst in de tien jaar van het bestaan van het Genootschap Oud-Noordwijk over de 2000. Het is interessant het land van herkomst te ver- i melden: Daaruit blijkt duidelijk wie zoal de badplaats Noord- wijk bezoeken: 932 Nederlan ders, 807 Duitsers (vroeger wa ren er veel meer Quitse dan Hollande bezoekers!40 Engel sen, 15 Amerikanen, 11 Zwit sers, 5 Belgen, 4 Zweden, 4 Fransen, 4 Finnen, 1 Portugees, 1 Luxemburger en 1 Israëliet. Er is echter ook een minder pret tig geluid: Door de afbraak naast het museum is de buiten muur (aan de zeezijde) van de koeienstal bloot gekomen. Deze muur is volkomen verpulverd door het vocht en dient nodig gerestaureerd te worden. Geluk kig ontfermt de gemeente Noordwijk zich hierover, want ikas is door de grote investeringen van dit jaar LEIDEN Op 25 septem ber wordt door het hoofdbe stuur van het Nederlands Katholiek Ondernemers Ver bond een districtsvergade ring gehouden in Holiday Inn, Rijksweg E4. aanvang 20 uur. Aan de orde worden gesteld: de werking van de nieuwe Vestigingswet Detail handel en de voorbereiding voor de verkiezing van de le den van het hoofdbestuur op de Centrale Raadsvergade ring van 14 november aan staande te Utrecht. LEIDEN De Prot. Chr. school voor slechthorenden en spraakgebrekkige kinde ren, Vrouwenkerkhof 1, Viert 29 september haar 12jarig bestaan. De school is vanaf 7 uur geopend. De mogelijk heid bestaat de door de leer lingen gemaakte werkstuk ken te bezichtigen, voordat de festiviteiten beginnen. LEIDEN Op 29 septem ber neemt drs. H. Vis, direc teur van het Openbaar Slachthuis en hoofd van de Vleeskeuringsdienst afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit zal gebeuren tijdens een openbare receptie ten stad- huize van 16.30-17.45 uur (Burgerzaal, ingang straat). Bres LEIDEN Van 6 oktober tot en met 18 mei verzorgt het Sinologisch Instituut van de Leidse universiteit in het kader van de algemene stu- bouw, Rapenburg. Ze zijn revolutie, de Volksrepubliek, dies een cursus „Chinakun- de". De colleges worden ge geven elke vrijdag van 11 tot 13 uur in het Academiege bouw, Rap/nburg. Ze zijn openbaar. Behandeld worden het oude China van voor de recolutie, de Volksrepubliek, de sociale structuur, geogra fie en economie, de ideolo gie, taal en letterkunde vele andere facetten. De om derwerpen zullen worden be handeld door verscheidene hooggeleerde deskundigen. Voor nadere inlichtingen over deze cursus kan men zich wenden tot het Sinolo gisch Instituut. Eerste Bin nenvestgracht 33, tel. 26637 —LEIDEN Op 26 septembei zal afscheid worden genomen van prof. dr. P. Muntendam voorzitter van het tussentijd: college van bestuur van dt, Leidse universiteit, lid van net samenwerkingficolle^e 9 'an het Universitair genees kundig centrum en hoogle raar in ue hygiëne er. sociale geneeskunde. Oegstgeest op 26 en 27 september is er weer kle dingbeurs in het Patronaats gebouw achter de R.K. Willi brorduskerk. Kinderkleding van 1 tot 14 jaar kan worden aangeboden ter verkoop, Taxatie ervan is op 26 tember van 13 tot 16.30 uur. De verkoop start 27 septem ber om 9 uur en eindigt om 14.30 uur. Iedereen krijgt ge legenheid om in veertig mi nuten zijn keus te maken. Na 11.30 uur kan men zc lang blijven als men wilt. De 1 maal Gars Kees perkt Wouv Verrr ees 1 zelfs huis/ rust 1 rig vé kamp hielp, 'C De tegen en fr leidin maar B, EIDE tafelt LEIDEN De Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen houdt op 27 sepi tember haar eerste bijeen komst van dit seizoen in de vorm van een excursie het gemeentelijk archie Boisotkade. aanvang uur. De archivaris, m Downer, zal uitleggen en compi sterk' fers Laan, handt speelt Nelly speels beloof suggesties aangedragen. In de eerste plaats wordt de oprich ting van een commissie ontwik kelingssamenwerking van ge meentewege aangeraden In dit verband wordt verwezen naar de vergadering van de gemeen teraad van Hazerswoude op 14 december 1971, toen burgemees ter J. ten Heuvelhof zei dat het hem niet kon schelen welke sui kerbiet- of rietsuiker) wordt gebruikt. „Het was wel erg triest om te moeten constateren, dat er van uit de raad tegen deze opmer king fel geprotesteerd werd", aldus de Vredeswerkgroep. Zij vervolgt met: „Het al dan niet in leven kunnen blijven van gro te delen van de wereldbevolking mag niet afhangen van de per soonlijke smaak". Hier had. al dus de groep, een van de kan sen gelegen om de bevolking voor te gaan. Indien het, volgens de groep, de bedoeling is geweest dat de be volking van Hazerswoude een mondiaal bewustzijn wordt b:, gebracht door de jumelage met het Westduitse Waldkappel, had er een duidelijker en zinvoller keus gemaakt kunnen worden. De Vredeswerkgroep wil mét het gemeentebestuur graag stappen ondernemen om naast Waldkappel ook tot een band te komen met een bevolkingsgroep uit de Derde Wereld. Andere suggesties van de groep; stich ting van een informatie-docu- mentatiecentrum met betrek king tot de ontwikkelingssamen werking. Daarnaast wordt de wens uitgesproken, dat er een inventarisatie komt van reeds werkzaam zijnde Hazerswou- ders in de Derde Wereld en een onderzoek op welke wijze zij het best kunnen worden onder steund. De Vredeswerkgroep zelf hoopt in de Vredesweek gelden te verza melen voor een bouwproject van Han Koot op Nieuw Guinea. Deze uit Hazerswoude afkomsti ge ontwikkelingswerker kan vijf geschoolde timmerlui drie jaar lang aan een bouwproject in drie dorpen te werk stellen. Mits hij... kan beschikken over 9000,-. De Vredeswerkgroep Koudekerk gaat via de scholen aan de vre- desgedachte werken. De leerlin gen van de scholen uit Koude kerk aan den Rijn en Hazers- woude-Rijndijk gaan werkstuk ken op hel Vredesweekthema „De macht van Europa" ver vaardigen. die op een nog nader aan te wijzen plaats zuilen wor den geëxposeerd. De organisa tors stellen zich voor, dat de ou ders van de leerlingen deze ten toonstelling zullen bezoeken en hierover, door middel van een rollenspel, gaan discussiëren. In het verschiet ligt nog een riet suikeractie in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4