Wijkcomité Noord spant strijd aan met „Ons Belang" Woningstichting om woningbouw vereniging aan te vullen Bedrijfsleven steunt studenten Leiden- Noord JEAN PERSIJNSHOFJE Leidse hofjes (24) Opnieuw mutaties in gemeenteraad van Zoeterwoude Jongveekeuring Alphen a.d. Rijn OOK Wat u moet weten ER 19' DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zoeklicht op: De kinderen van Leiden-Noord vermaken zich prima in de smalle straatjes LEIDEN Elke wijk heeft zo zijn eigen noden. Bij Noord zijn dat slechte woningen. Zoals al I eerder in deze rubriek vermeld, Harr van 5 (S) F| Kerkors derrie Hag' rcndi 20 Europi I sol dat ortmagi ■5 (S) Duits! a Bonds: Inl Ichten. ziek. heefet dat allerlei gevolgen voor de gezondheid van de bewoners. In de raadsvergadering van af gelopen maandag kwam een an der probleem van Leiden Noord naar voren: de huurharmonisa- tie. Niet onbegrijpelijk van de bewoners is dat zij weigeren huur te betalen, laat staan dat zij mee zouden doen aan een eventuele harmonisatie, zolang ze in een langzaam verkrottend huis zitten. Lopend door de wijk met af en toe een blik naar bin nen zegt een hele boel. De Lei- den-Noord-bewcners hebben er van allesaan gedaan om de vochtigheid, en de kieren zo min mogelij te laten zien. Ve len hebben al ongeveer 1200 gld. zelf gestoken in hun huurwo- ninkjes. Dit getuigen verschillende brieven die de heer Langerak van het wijlkkomité in zijn bezit heeft. Hij is hui saan huis de mensen langs geweest om ze te bewegen hun klachten op een formulier te zetten. En te vermelden wat zij zelf aan hun woning hebben opgeknapt. Dingen die eigenlijk •moesten gerepareerd worden, wat niet door de woningbouw vereniging werd gedaan. Ook de eigen ervaringen van de heer Langerak spreken voor zioh: „Elke acht weken moeten ze weer komen om de afvoer van de keuken, toilet en douche te maken, het stinkt hier namelijk afschuwelijk. Waarom kunnen ze het niet gelijk in een keer goed doen? De heer Streefland, directeur van de Stichting .tot beheer en ex ploitatie van woningen vertelde onlangs hoe het zo kan gebeu ren dat een hele straat of zelfs een hele wijk in de stank van het riool kan zitten. ,,De huizen zijn gebouwd in de crisistijd of vlak daarvoor. In die tijd wer den er geen solide huizen ge maakt. Bovendien is het grond waterpeil ontzettend gestegen". Blijft 'de vraag waarom de wo ningbouwvereniging „Ons Be lang" de afvoer van de Bronk- horststraat, waar de heer Lan gerak woont, niet afdoende re pareert. „Daar hebben ze geen geld voor zeggen ze. Zo word je mooi aan het lijntje gehouden". Toen het wijkcomité pas begon heeft het geprobeerd rustig met o.a. „Ons Belang" te praten. „Toen wilden ze ons niet gelo ven". Nu is het komité met de klachten zwart op wit bij het bestuur teruggekomen. „Boven dien zijn er nog een paar be stuursleden komen kijken. Met tranen in zijn ogen heeft de se cretaris van „Ons Belang" naar de ellende hier staan te kijken, maar ondertussen doen ze er niets aan". Het is bijna niet voor te Stellen dat „Ons Be lang" geen geld heeft om de hulzen op te knappen. Enkele jaren geleden heeft de woning bouwvereniging 2200,- per elk huis dat ze bezit gekregen om het op te knappen. Al geruime tijd kijkt het wijkko- mité met argwanende ogen naar „Ons Belang". Uit de verhalen die in de buurt de ronde deden, bleek dat het bestuur van „Ons Belang" nou niet zo eng te ver trouwen was. „Wij hebben toen een commissie van goede dien sten in het leven geroepen, die eens haarfijn gaat uitzoeken of „Ons Belang" inderdaad alleen zijc vriendjes aan woningen helpt. Overigens, we hebben en kele gevallen op schrift staan waarvan het bestuur van „Ons Belang" het allang heeft toege geven. „Het punt dat woning bouwvereniging zelf hun bewo ners kunnen kiezen is een bij zonder moeilijk punt waar wij ons ook weieens in verslikken", zegt de heer Streefland. De re gel dat woningbouwverenigingen van elke twee huizen die het in bezit krijgt er een aan iemand zelf mag toewijzen, werkt deze vriendjespolitiek natuurlijk wel in de hand. „Bovendien kan de gemeente er praktisch niets aan doen omdat de woningbouwver enigingen volkomen autonoom zijn". Dit in tegenstelling tot de Woningstichting, die een semi- gemeentelijke instelling is dat wil zeggen dat zij in belangrijke gevallen rekening en verant woording moet afleggen aan de wethouder. ,De Woningstichting" is eigenlijk ontstaan doordat verschillende woningbouwverenigingen be paalde mensen niet in hun hui zen wilden hebben. Aangezien deze mensen ook een dak boven het hoofd moesten hebben, heeft de gemeente 62 panden aan de Alexanderstraat gekocht en het beheer daarvan aan de stichting over gegeven. Nu nog is het vaak zo dat de mensen die bij Woningstichting komen, al eer der door een woningbouwvereni ging zijn afgewezen. „Wij verte genwoordigen de gemeente voor een heleboel mensen, dus wij moeten wel iets voor ze zre- ken". Dat gebeurt dan ook. „Al leen moet je ontzettend uitkij ken waar je die mensen neer zet. In een flat kun je moeilijk een gezin gaan neerzetten met tien kinderen. Dat zou de rust van de anderen verstoren". In tegenstelling tot de woning bouwverenigingen in Noord is de woningstichting al zeer ver gevorderd met de plannen tot renovatie. Ondanks een tekort van 7.000 gld. bij de Woning stichting „kan de renovatie over anderhalf h twee jaar beginnen als de bewoners er in toestem men", aldus de heer Streefland. Op het eerste gezicht is het nogal vreemd dat de bewoners er aan twijfelen of ze hun huisjes af doende willen laten repareren. „Maar bij sommigen is het ge woon angst voor iets onbekends, daar moet je zo doorheen kun nen prikken", zegt de heer Streefland. „Ik bekijk het maar zo: als de mensen die nu zeg gen „Ik heb mijn benen altijd in de gootsteen gewassen. Dat kan ik blijven doen" in een be jaardenhuis komen en daar een douche tot hun beschikking heb ben zeggen ze: „Had ik dat maar veel eerder gedaan". Dan is er natuurlijk ook de geld kwestie. „Wanneer er gereno veerd is, zullen de bewoners meer geld moeten gaan betalen. De heer Vervoorn: „Het wijkko- mité krijgt vaak genoeg brieven van mensen die heel eerlijk zeg- De huunharmonisatie kan de zelf de gevolgen hebben voor alweer Noord-bewoners. Tegen de Wil lem de Zwijgerlaan aan staan allemaal huizen van vlak na de oorlog. Daar zijn toen mensen op medische indicatie ingeko men. Aangezien deze huizen echter wel aan alle voorwaar den voldoen, vallen zij onder de huurharmonisalfewet. „Daar heb je het alweer", zegt de heer Vervoorn, „Die mensen lopen in de invalidenwet en door die huurharmonisutie moeten ze nog naar de bijstand ook. Ze hebben altijd gevochten om niet over de grens van wel bijstand halen te komen. Nu worden ze gedwongen doordat de prijs van hun huis hoger wordt. En vergis je niet voor een heleboel men sen is de bijstand nog steeds het vroegere armenfonds". LEIDEN „Pour laisser de- meurer des cieilles gens mariés" op voorwaarde „qu'ils fassent profession de Ia vraye religion reformée" („Om er bejaarde echtparen te laten wonen, mits zij de ware gereformeerde gods dienst belijden") stichtte Jean Pesljn en zijn vrouw Maria de Lannoy in 1683 een hofje. Zij vormden een welvarend echtpaar dat evenwel kinder loos bleef. Daarvan getuigt de steen in de gevel van het prachtige barokken poortge bouw: „Dus ziet men uit het puin van een bouwvallig nest, Een braaf gebouw gesticht door vruchtlooze echtgenooten. Voor v,el behoeftigen schoon vreemden die verstooten Zijn uit hun vaderlandt, en vredig hier gevest...". Het hofpe werd derhalve ge sticht ten behoeve yan be jaarde ontheemde echtparen die de (Waalse) hervormde richting waren toegedaan. Conclusie: ook Jean Pesijn was een ondernemer uit de textielnijverheid. De plaats waar hij zijn hofje liet bou wen droeg al een rijke histo rie. Ook daarheen wordt op de gevel verwezen: „On this spot lived, taught and died - John Robinson 1611—1625" („Op deze plaats leefde, onder richtte en stierf John Robin son"). Robinson was de voor- gangr van de Engelse „Qua kers", die later Pilgrim- fathers" werden. Zij leefden hier een halve eeuw voor de stichting van 't hofje op de grond der Commanderij der Duitsche Orde. De „Qua kers" waren te verdraag zaam om het onder de En gelse puriteinen te kunnen uithouden maar in hun ver draagzaamheid waren ze ten aanzien van hun tolerante tweede vaderland, de Neder landen, zo hardnekkig dat ze bijna intolerant werden. En zo bezien was het een wijze stap, die ze maakten, door hun reis per Mayflower naar de Nieuwe Wereld waar ze een nieuwe maatschappij stichtten met hun eigen nor men. Het Jean Pesiinshofje, sfeervol gelegen in de scha duw van de Pieterskerk, is daardoor een gewilde trek pleister voor sightseeing Amerikanen. ZOETERWOUDE Opnieuw I v/acht de gemeenteraad een i tweetal mutaties. De heer H. W. Sies, die de Vrije Lijst verte- I genwoordigt en in de vorige zit- tingsperiode van vier jaar, zijn I eerste, wethouder van financiën, onderwijs en sociale zaken was I verhuisd naar Leiderdorp. Voor zijn opvolging komt op de eerste plaats in aanmerking de heer H. T. v. d. Lans, de grote man achter de tot nieuw leven gewekte landelijke rijvereniging Jeanne d'Arc en leraar aan de ITO-schooI te Leiden. Hij heeft echter een benoeming aanvaard in et oosten van het land waar naar hij spoedig zal vertrekken en aanvaard om deze reden een benoeming niet. De volgende kandidaat is de heer J. C. Plugge. Het bedrijf waar hij werkzaam is wordt overge plaatst naar 't Gooi waar ook de heer Plugge volgend jaar gaat wonen en ziet om deze re den van het raadslidmaatschap B. P. M. van Leeuwen, Watertje 22. Ook de KVP-er A. J. Eversteijn, zal waarschijnlijk volgende week voor het laatst de raads vergadering meemaken i.v.m. zijn verhuizing naar ZOeter- meer. Hij krijgt dan nog juist de gelegenheid zijn verkeers plan voor het Watertje te lance ren wat tot stand is gekomen na gesprekken met de bewoners, 'n hearing en overleg met deskun digen. Voor diens opvolging komt in aanmerking de heer G. D. Koek, Titus Brandsmastraat 2, die eerder voor de KVP zit ting had. In het verleden kwam het maar zelden voor dat een raadslid niet de volledige periode van vier jaar zitting had. Met deze twee nieuwe mutaties is het aantal tussentijdse aftredingen in déze periode o zeven geko men waarmede de raad voor meer dan 50% is vervangen. Eerder traden terug A. J. v, d. Poel. J. J. Bosman, dr. Th, Pley, P. v. Hofwegen en G. de Groot. Dubbel afscheid bij Van Schaik- kleuterschool S te. RO: KjTégen het einde van deze maand 'nI zullen mejuffrouw A. M. H. Ca- "merling, hoofd van de Caroline van Schaik-kleuterschool en me vrouw A. W. Grisnighf, kleuter leidster aan deze school, hun werkzaamheden beëindigen. Camerling, die haar loop baan begon bij het openbaar kleuteronderwijs in haar ge boorteplaats Dordrecht, werd in 1938 benoemd tot hoofd van de toenmalige kleuterschool Zijl- daan, die na de ooriog verhuisde Tiaar het pand Prinsenweg 1 en daar tot 1964 gevestigd bleef. In '1962 werd de school „overgeno men" door de gemeente Wasse naar, met mej. Camerling als hoofdleidster. In 1964 kwam het huidige gebouw aan de Ernst „Casimirstraat, achter het Stad- houdersplein gereed. In augus tus 1971 vierde mej. Camerling veertigjarig onderwijsjubi- leum. Mevrouw Grisnigt is ruim 9 jaren aan de school verbonden geweeste. Op vrijdag 29 septem ber zal er in de school een af- s 'scheidsreceptie worden gehou den van 16.30 tot 17.30 uur, waar ieder de gelegenheid zal hebben afscheid van de beide dames te nemen. H tus 1 -et haar HAZERSWOUDE Jeugd ig circus „Capriole" is nog i steeds op zoek naar een ber- gingsplaats voor de attribu ten in de winter. Nu worden de spullen nog opgeborgen in ,r autoboxen, van enkele parti culieren. LEIDEN De heer Hasj lm Effendi zal 21 september zijn proefschrift „Het negatief inotrope effect van barbitu raten op het hart van pasge boren en volwassen cavia's" verdedigen. Promotor is prof. dr. E. L. Noach. Aan vang 16.15 uur. ALPI-IEN AAN DEN RIJN. Aanvoer van goed vee, was het algemene oordeel op de jaarlijk se Jongveekeuring die gisteren op het marktterrein naast het Nutsgebouw werd gehouden. De organisatie ging uit van de Al- phense Fok- en Controlevereni ging. Met name de heer C. van Vugt, secretaris-penningmeester van de Rundveecommissie heeft zich voor deze keuring inge zet. Door zijn aanwezigheid bij de opening en zijn waarde rende woorden voor het werk van de veehouders binnen de gemeente, bevestigde burge meester Gallas de aandacht welke het Alphense gemeentebe stuur heeft voor de agrarische en veehouderijsectoren. De bur gemeester gaf ook blijk van waardering voor het werk van de Lagere Agrarische School in zijn gemeente. Deze school or ganiseert regelmatig kalveropfck- wedstrijden voor de leerlingen. D" uitslag van de keuringen, verdeeld 'olgt: leeftijd): la Aaltje I L v. Gaaien Mzn. tc pinken)la Emma t Groepen pinken: ln. groep van P. J. den Hertog. Alphen a/d Rijn: goede groep, best ontwikkelde pinken oepen vaarzen: la groep van C. J. /erduyn. Alphen n/d Rijn: een unl- «roep van typische dieren Opening showroom LEIDEN Directeur H. W. Schwegmann, directeur van de Elam, Renaultdcalcr, overhan digde gisteren aan prof. dr. H. H. Maas, bestuurslid van de Leidse universiteit, twee chè- ques van 800 gulden, als steun aan studenten die door verho ging van college- en inschrijfgel den, in grote studiemoeilijkhe- den zijn gekomen. Dit deed hij ter gelegenheid van de officiële opening van de nieu we Elam-showroom aan de Haarlemmerweg, die met een forse gongslag geschiedde door de wethouder van economische zaken, de heer J. Lijten. Vandaag, morgen en overmorgen is de showroom open voor het publiek, dat tot ?es uur (van avond tot negen uur: kan genie ten van een speciale show. Bij het overhandigen van 't cadeau, zei de heer Schwegman dat men dit moest zien als een dienstver verlening van het bedrijfsleven aan de wetenschap. Hij hoopte dat dit voorbeeld overgenomen zou worden in heel Nederland. Tijdens de openingsplechtigheid spraken verder vertegenwoordi gers van de Kamer van Koop handel, collega-directeuren en- dealers en een lid van het per soneel gelukwensen met deze derde uitbreiding uit; de derde sinds Elam zich in 1958 in Lei den vestigde. De nieuwe show room heeft een vloeroppervlak van 450 m2 en ligt met de voor zijde langs de Maresingel. Bo ven is nog 375 m2 kantoorruim te, die bestemd is voor verhuur. Voor de bouw van deze tentoonstel- lings- en verkoophal moesten ze ven huisjes verdwijnen. Aan de bewoners daarvan werd nieuwe woonruimte toegewezen. - HAZERSWOUDE De Ha- •.erswoudse afdeling van de lederlandse Bond van Pint elandsvrouwen gaat dit win- lerseizoen aandacht besteden aan zeer uiteenlopende on derwerpen. Op de vergade ring van dinsdag 26 septem ber, om 19.45 uur in het Ver enigingsgebouw, gaat de heer L. Plaizier aandacht be steden aan oud Huzerswou- de. Voorts slaan de komende maanden bijeenkomsten ge pland over: tv in het gezin (31 oktober); epilepsie en de bestrijding ervan (21 novem ber); de windmolen (30 ja nuari); zelfwerkzaamheid (27 februari), abortus provo- catus (27 maart); donker Amsterdam (24 april). - HAZ1 RSWOUDE Na het succesvolle optreden op za terdag j.l. in Wassenaar voor een hooggeëerd (bejaarden)- publick, geeft het Hazers- woudse jeugdcircus „Caprio le" zaterdag 23 sept. een uitvoering voor Amsterdam se kinderen. Het jeugdcircus heeft voor de Amsterdamse lieverdjes een primeur in petto, want alle dertig majo rettes van Capriole treden er voor de eerste keer sftmen op. Daarna, op een zaterdag middag, presenteren de ma jorettes van het jeugdcircus zich pas voor hun „eigen" I-Iazerswoude (Rhynen- burch). - HAZERSWOUDE Ter opening van het seizoen or ganiseert de I-Iazerswoudse volleybalvereniging Haduard zaterdagavond, vanaf acht uur, een feestelijke bijeen komst. Pleyn 68, ook wel be kend als Groenendijks paro chiehuis dient als enthourage van de festiviteiten. -NIEUWVEEN Het nieu we gezondheidscentrum aan het Conradpark wordt 29 september officieel geopend door burgemeester Breen. Het gebouw zal ruimte bie den aan een kleuter en zui gelingenbureau, moeder- en kleutercursussen, zwanger- schaps en bejaarden gym nastiek en een peuterspeel zaal. Aanvang 15.00 uur. - NIEUWVEEN - In de openbare basisschool wordt a.s. zaterdag weer de florilia gehouden. Elke inwoner van Nicuwveen kan tussen 9.00 en 10.30 uur zijn bijdrage aan deze tentoonstelling van planten afleveren. De exposi tie is geopend van 14.30 17.00 u. en van 19.00 22.00 - LEIDSCHENDAM - De commissie voor openbare werken en ruimtelijke orde ning komt maandag 27 sep tember om 20 uur in openba re vergadering bijeen. Op de agenda staan onder andere mededelingen over Leid- schendam-zuid, jaarverslag 1971 dienst gemeentewerken, verkoop grond voor uitbrei ding bejaardencomplex „Dui venvoorde" en begrotingen grondbedrijf en gemeente werken over 1973.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3