Melancholisch afscheid van een zomer bij TROS-TV Audrey Hepburn de ster in film van Gregory Peck Hou het scherm in 't oog 1 Stappen tegen kostbare TERUGBLIK Italiaanse kleuren televisie PAGINA 3 LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 19 D CilMIIMIMMiinilil. 8Paail IBMBBIIIIIIBBBaElliiiliia'illitBIHBIWWil.liï.nHi aimiuKüsanüiniiinuiiirjiiiiiiüiiiiit1!::! HILVERSUM De mistroostige regen die vrijwel iedere dag waarschuwt dat de zondvloed nog al tijd kan komen. De zware stapelwolken die de hemel ondoor zichtig maken. De harde wind die de nog niet helemaal bruine bladeren van de krakende takken rukt- De tempera tuur die je dwingt je luchtige blouse te verwisselen voor een dikke trui. De lopen de neus, de pijnlijke keel en het weeïge gevoel in je lichaam, allemaal tekenen aan de wand die voor de zonaanbidders niet veel goeds voorspel len. Zelfs de grootste optimist kan er niet onderuit: vanmorgen om tien uur was de zomer 1972 verleden tijd. De winter staat voor de deur. De TROS blikt met ons terug in het programma Afscheid van een zomer, op de schaarse zonover goten dagen die ons nog werden toebedeeld. Met stemmige shots van zeer fraaie bikini-meisjes, hoog opspattende zeeën, rood-oranje zonnegloed en drommen bruinbak- kende mensen worden we er nog even aan her innerd, dat we ook fijne dagen hebben gehad in de afgelopen zomer. De opnamen voor het programma werden om streeks half juli in Sche- veningen gemaakt, op een winderige maar toch vrij warme dag. Regis seur Paul Boots die zijn script dat volledig op mooi weer was gepland, een week tevoren in vre selijke stortbuien schreef, haalde een aan tal bekende Nederlandse artiesten naar de bad plaats. Er werd gefilmd op het strand, op de pier en op zee. Vooral de werkzaamheden in het mulle zand werden ern stig bemoeilijkt door een voortdurende horde be langstellenden. Duizen den badgasten en dag jesmensen, die juist van die zo uniek mooie dag gebruik maakten om wat zeelucht op te doen, duwden camera's opzij en gingen zelfs zover in hun enthousiasme om een glimpje van het ge beuren te zien, dat ze de TELEVISIE j HEDEN NEDERLAND I 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VPRO: 19.05 uur Betty Boop 19.11 uur VPRO-jazz 19.22 uur Popeye 19.29 uur Schoonheid kent gtj pijn 20.00 uur Journaal 20.21 uur Berichten uit de samenleving 20.40 uur Straatmuziek in in Londen 21.10 uur In de schaduw van l| Pentagon 22.00 uur Randy Newman 22.30 uur journaal NEDERLAND II TROS: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Afscheid van een zomer 20.00 uur Journaal 20.21 uur Gregory-cyclus (Roman holliday) 22.20 uur Tros-sport extra 22.45 uur Den Haag vandaag 1 22.55 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I artiesten bijna onder de voet liepen. Verder was er als twee de en niet onbelangrijke vijand de zeer snel opko mende vloed. Stond net alles voor de opname gereed dan kwam het water met een niets ont ziende snelheid opzetten en moest men met man en macht de kostbare camera's plus de ook niet zo goedkope arties ten uit het water halen. Al deze tegenslagen heb ben het programma toch geen kwaad gedaan. Je ziet de drommen men sen en de opkomende vloed, maar dat is zo- Vleugel En trouwens lang niet alles liep tegen tijdens die warme dagen in juli. Regisseur Paul Boots had bedacht dat het wel een erg leuk effect zou zijn als Rob Hoeke, de pianist van het gelijknamige trio, midden in de zee zijn vleugel zou bespe len. Dit overigens lang niet gekke plan stuitte op een probleempje, na melijk wie is er zo gek om zijn dure instrument uit te lenen voor een fris bad in de Scheveningse golven. Na zeer veel speurwerk en nog meer geluk kwam men in con tact met een zeer Haag se dame die een vleugel had staan die ze eigen lijk wel kwijt wilde. De TROS mocht hem komen halen mits de verhuizing door ervaren lieden zou geschieden. De TROS, allang blij, zorg de hiervoor en Rob Hoe ke zat een dag later met de vleugel in de bran ding. Waarschijnlijk staat het eerst zo statige instrument nu ergens De Duitse formatie Love Generation zingend op de winderige pier. weggeduwd op zolder bij de TROS. Afscheid vun een zomer is een wat melancholiek programma geworden waarin meerdere malen op het glorieuze verle den van ons aller Sche- veningen wordt terugge zien. Door middel van kleine interviewtjes met o.m. Gijs van het luxe bad, met de schipper van de Dolfijn, met een politieagent en met de ras-Scheveninger Victor Voorhout wordt het beeld van vroeger in de huiskamers gebracht. Tussen de gesprekjes en het optreden van de he dendaagse groepen door worden vergeelde prent briefkaarten getoond met de oude pier, met de badkoetsjes en met dames gestoken in voor die tijd modieuze „bad- japonnen". De TROS haalde het merendeel van dit materiaal uit de archieven van de EMS. Nostalgie Het programma zoals het vanavond op de buis komt begint zeer vrolijk met de in antiek kos tuum gestoken Green Ri ver Jazzband. Tijdens hun amusante blaaspar- tij lonken ze geheel in stijl naar een zeer fraaie juffrouw, die gestoken in een 19e eeuwse robe, gedistingeerd zich ont doet van deze kledij en met badhoedje en chique badcostuum een frisse plons neemt. Direct na deze „lol" treedt de nos talgie in. Mieke Tel- kamp zingt op 'de pier tegen een achtergrond van de oranje-paars-ach- tige lichtval van de avondschemer, gehuld in een oranje japon, haar gevoelige werkje „Droom". Nog een sprankje zomerfeest brengt Ria Valk met haar zeer grijze hit Als ik de golven aan het strand zie. Een terugblik die, waarschijnlijk niet voor iedereen even fijn zal zijn maar wordt op gevangen door het zeer vrolijke wijsje. Het hoogtepunt van de weemoedige stemming wordt gebracht door het menuet uit de Parelvis sers, vol overgave ge zongen door Marco Bak ker en Charles Holland. Het duo gekleed als ware zeerovers, als de cor een gevaarlijk slin gerende kotter midden op een blauw-groene zee met metershoge golven die bruisend uiteenspat ten. Verder zien we van avond Ramses Shaffy, die op een schommel zijn nieuwste liedje „Er was een jongetje" ver tolkt. Nog even een de tail: Tijdens de opname werd er werkelijk om Ramses gevochten. Dui zenden duwende mensen wilden z'n handtekening, al wisten sommigen zoals enkele belegen Duitse dames, zelfs niet eens wie deze zanger was. Tussen de beelden van oude vrouwtjes, dik ge kleed in strandstoelen, dikke buikige heren en stoeiende honden door zingen de Cats, Conny Vink en de Duitse for matie Love Generation. Afscheid van een zomer komt vanavond via Ned. II om 19.10 uur op het scherm. ROELFIEN SANT 10.45 uur Schooltelevisie 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal EO: 19.05 uur Kom tot mij 20.00 uur Journaal KRO: 20.21 uur Brandpunt 21.10 uur De politieagent 22.40 uur Journaal NEDERLAND II AVRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur De laatste der Mohikanen 20.00 uur Journaal 20.21 uur Shirley Bassey 21.10 uur Voor de vuist weg 22.20 uur Journaal llllll!llllllllllllilllllllllllll!l!llll!l!l!ll!IIIM mm llliKMI» minimin (HlKu m i i n minimum Tot besluit van de serie films met Gregory Peck vanavond een ko medie waar vele ouderen nog wel dierbare herinneringen aan zullen hebben. En, zouden wij bijna zeg gen, wederom niet vanwege het feit, dat Peck er in mee speelt, maar vanwege het hartverwar mende Amerikaanse debuut van Audrey Hepburn, die wij nog al tijd zo graag "onze" Audrey Hep burn noemen. Audrey debuteerde kort na de tweede wereldoorlog als stewar desje in de Nederlandse film "Ne derlands in zeven lessen", was in een piepklein rolletje te zien in de beginscène van de Alec Guinness- komedie "The Lavender Hill mob" en kreeg daarna haar grote kans als dramatisch actrice in Thorold Dickenson's "Secret peo ple". Maar hef grote publiek ont- dekte haar pas in William Wyler's "Roman holiday" in de rol van prinses Anne. Audrey kreeg de rol naar aanlei ding van haar succesvol optreden in "Gigi" op Broadway. Een nieu we ster was geboren en de arme Peck kon niet meer doen dan charmant tegenspel bieden als de Amerikaanse journalist Joe Brad ley. die het prinsesje - tijdens een statie-bezoek aan Rome aan haar bewakers ontsnapt - op haar zwerftocht door de Euwige Stad trouw vergezelt. Na bijna twintig jaar is "Roman holiday" het aan zien nog volkomen waard. Audrey Hepburn kreeg destijds voor haar vertolking in "Roman holiday" de Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol en was tien jaar lang een der meest gevraagde sterren van Hollywood. "Roman holiday" is dan ook hèèr film, ook al wordt hij dan in een Gregory Peck-cy- clus vertoond. Nederland 1 20.21 uur. In de schaduw van het Pentagon Een reportage van de Duitse tele visie over het centrale zenuwstel sel van het Amerikaanse defen sieapparaat, het Pentagon. Ned I 21.20 uur. Schoonheid kent Randy Newman RANDY NEWMAN geen grenzen Een programma over de typisch Amerikaanse Rangerettes. Dit zijn meisjes in kleurige costuums die bij ieder feest een soort mili taire show weggeven. Ze hebben uniforme kleding, een uniforme glimlach en uniforme benen. Ame rikaanse meisjes doen vaak alles om de belangrijke status van Rangerette te krijgen. Ned. I 19.29 uur. Straatmuziek De Deense televisie besteedde aandacht aan het uitstervende ras der straatmuzikanten in drie pro gramma's, waarvan een samen vatting werd ingestuurd naar het Gouden Roos Festival in Mon- treux van dit jaar. De VPRO brengt vanavond de eerste van dit drieluik, dat is gewijd aan de straatmuzikanten v?.n Londen. Volgende week een programma gewijd aan de Parijse muzikan ten. Ned.I 20.40 uur. In april van dit jaar maakte de VPRO in het Bussumse Concordia een opname met de Amerikaanse liedjeszanger Randy Newman. Twee programma's zijn uit deze opname gesplitst. Vanavond kan de liefhebber het hart ophalen aan een half uurtje Newman. Op zijn repertoire staat uitsluitend ei gen werk dat sterk varieert van stemming. Veel satire maar ook erg melancholieke nummers mixt Newman in zeer eigen stijl teza men tot een plezierig programma. Randy Newman's laatste LP "Sail away" werd overal met veel lof ontvangen. Ned I 22.00 uur Afscheid van een zomer Samen met de TROS nemen we met een woord en een lied af scheid van de zomer 1972. Zie el ders op de pagina. Ned II 19.10 uur. Kloos van VARA tegen verkiezingen in omroep (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM VARA-voorzitter A. Kloos, permanent adviseur van de PvdA-commissie die onlangs in een rapport over het omroepbe stel gepleit heeft voor verdeling van de zendtijd op basis van ver kiezingen, zegt in een commen taar op dit rapport het plan on aantrekkelijk te vinden. De heer Kloos meent bij omroep verkiezingen een geringe opkomst zeer wel mogelijk te achten, wat zou kunnen leiden tot een grote zwijgende meerderheid, waardoor het bestel aan overtuigingskracht inboet. Een risico is ook de verpo litisering van de omroep. Verkie zingen en politiek liggen in el- kaars verlengde en dat kan er ge makkelijk toe Jeiden, dat politieke partijen hun eigen omroep willen hebben, aldus de heer Kloos. Jongeren- concerten beginnen weer (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De serie jonge- renconcerten van het Concertge bouworkest in samenwerking met AVRO zal in het seizoen 1972/'73 worden voortgezet. Bernard Haitink dirigeert niet al leen zijn orkest, maar hij geeft ook mondelinge toelichting. Het eerste concert vindt plaats op maandag 25 september. Het pro gramma vermeldt Saint-Saëns Le ca-naval des animaux. De or kestleden Cees Olthuis en Ruud van den Brink verlenen hiera?r als pianist solistische med°wer- king. Het staat nog niet vast wan neer de AVRO de concerten op het scherm zal brengen. Bii de KRO was Studio Vrij te rug, Hans Biks programma dat het ook het komende wintersei zoen weer met succes hoopt te kunnen opnemen tegen het pro gramma op „I", vaak een hoofdfilm. Als alternatief voor zo'n hoofdfilm is het programma zonder meer erg aantrekkelijk. Het is bewust gericht op een kijkersminder heid, t.w. hobbyisten, doe-het- zelvers en sleutelaars. Het is qua opzet toch voornamelijk een programma voor mannen, al zitter er zeker zaken in die ook de vrouw zullen interesseren. Een beetje bedenkelijk wordt het derhalve wel op de woensdag avonden dat „I" het meest-su- perieure programma voor man nen brengt, t.w. een voetbal wedstrijd. Dan moet er maar een film worden ingezet. De veranderingen in Studio Vrij leken haast allemaal verbeterin gen. De vaste onderwerpen ble ven, maar leken wat „sneller" aangepakt. De schaats-cursus is nu een reeks tips over trimnjen en trimmen is terecht „in". Behalve de vaste rubrieken is er plaats gemaakt voor een over vloed aan tips op allerlei gebie den van de vrijetijdsbesteding. Die talrijkheid kan er weer oor zaak van zijn dat vrijwel elke kijker uit het programma wel nuttige informatie kan halen. Sommige dingen pakten minder uit. Zo werden postduivenhou- ders „bediend" met informatie die dingen bevatte die elke beoefenaar van die sport echt wel kent. In die luttele minuten had ook deze groep recht op een echt nieuwtje. Het deed ons deugd dat Raden maar, het spelletje van Kees Schilperoort, nie« langer een ko pie van het radiospel was, maar dat er een, overigens oud, kijk spelletje werd toegepast. In Kenmerk, de rubriek van de gezamenlijke kerken werd naar aanleiding van de Enka-affaire de vraag opgeworpen of de kerk een taak heeft in dergelijke so ciale conflicten. Er werd een klein forumgesprek aan gewijd dat al gauw verzandde in te al gemeen gepraat over te algeme ne dingen. Kennelijk is intern over deze zaken nog te weinig nagedacht om in het openbaar lot een zinnige discussie te ko- Overigens: waarom in dat forum wel CNV'er Lanser, maar géén woordvoerder voor de werkge vers? Kenmerk deed het hier mee voorkomen dal christelijk sociaal denken aan slechts één de partijen is voorbehou- (Van onze radio- en t.v.-redactle) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden dr. ir. A. P. Oele en ir. H. Vredeling (beiden P.v.d.A.) hebben, als leden van het Europe se parlement, de Europese com missie gevraagd stappen te doen ten behoeve van de Italiaanse tv- kijkers, die het slachtoffer dreigen te worden van het mislukken van technologische en industrie-politie ke samenwerking in Europa. Frankrijk heeft, volgens persbe richten, Italië allerlei tegemoetko mingen op economisch en politiek gebied in het vooruitzicht gesteld, indien het besluit het Franse se- cam-systeem voor kleurentelevisie in te voeren. De Italiaanse rege ring zou thans overwegen zowel het Franse Secam- als het Duitse Pal-systeem afwisselend op ver schillende momenten toe te pas sen. Het gevolg hiervan zou zijn, dat Italiaanse kijkers over meer kostbare en meer gecompliceerde ontvangers moeten beschikken om ongestoord te kunnen ontvangen. Beide Kamerleden vragen de commissie hoeveel extra kosten de Italiaanse kopers van kleuren- tv-toestellen moeten maken, en of dergelijke praktijken in overeen stemming zijn met de bepalingen van het EEG-verdrag. RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 Strictly Country Style Country Styleeoun rubriek. 18.24 Op atje. IS 30 Nieuws. 18 Wereldpanorama. 18.50 (S) Tijd voor muziek In vrije tijd: Ho nle-orkest. 19.20 (S) Muziek vai Leger des Heils (gr 19.35 (S) menade-orkest; amusementsmuzl 20.05 (S) Eerste Europese Quadrc nlsche uitzending: Radio Kam kest: moderne en klassieke mi (opn.). 21.15 (S) Draaischijf: platenprogr. 21.50 (S> Kerke concert: klassieke en moderne ziele. 22.20 Avondoverdenking. N(j 22.30 Nieuws. 22.-10 Den Haag daag. NCRV: 22.50 De macht Europa, lezing. 23.10 (S) Late Di licht platenprogramma. 23.55-2- Om 18.00 Nieuws: om 18.11 R; naai en om IS 20-18.40 Uitzend V van de Katholieke Volks - 19.GO (S) Licht ensemble m. soliste. 19.25 De gesproken hri IKOR 19.30 Kleur: vracen rond: schrift en samenleving. AVP Nieuws. 20.05 (S) Eerste 1 quadrofonlsche uitzending r dio Kamerorkest: moderne sieke muziek. 21.15 Gesprek. 21 (S) Planorecital (gr.): klas; muziek. 22.30 (S) Dichter bij de ziek: nieuwe liedjes, chanson! songs. 22.55 Mededelingen. Nieuws. 23.10 Radiojournaal. (Sl Essay: een programma wi_ over kunst wordt doorgepri 23.55-24.00 Nieuws. (Nederlands) tualiteiten. 29.30 Lichte muzl 20.00 Instrumentaal recital. 1,00 Nlei >ul. 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendg) nastlek. 7.20 (S) Dag met je (gr.), met om 8.0Ö Nleui 8.11 Radiojournaal en om L_ teman. 9.00 (S) Engels kamerork (gr.): klassieke muziek. 9.35 V" standen. 9.40 (S) Twintigste ee speelmuzlek (gr 10.00 (S) Vo« kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen pulair verzoekplatenprograi (11.00 Nieuws.) 11.30 (S) VI vlug: oude en klassieke kamt ziek (gr.) 11.55 Beursbericht NOS: 12.00 Blik op de wereld: li matief programma. 12 30 Overhi voorlichting: Uitzending voor den Vg Rotterdam wil regionale TV niet per kabel (Van onze radio- en t.v.-redactie) ROTTERDAM De regionale omroep in Rotterdam voelt weinig voor kabeltelevisie. Men sfelt zich op het standpunt, dat uitzending van regionale programma's via de ether voorkeur verdient. De actieradius van een regionale om roep via de kabel is te gering, ook al moet bekabeling van de re gio uit een oogpunt van uitbreiding van de ontvangstmogelijkheden worden toegejuicht. Recht en slecht: praatj Nws. VARA 13.11 Actual it.. Toerlsmotoeristische infori binnen- on buitenland: 13.55 (S) P menade Matinee: Radlo-ork. chen. 14 25 Spiegel van D «verdenking. VPRO: li 'égen HP-klasslt n semiklasslokc muziek (gr.). fleuws: 7.41-7.50 Echo). 8.24 0« «eglng. 8.30 Nieuw Moed ifej. wil Is wet. 9.40 Schoolradio. 10 b: (S) Aubade- klassieke miiti (opn). (10.30-10.32 (Nieuwst. 11 Voor de zieken. 11.55 Mededeling 12.00 (S) Van twaalf tot twee: g( rieerd programma. (12.22 Wij i het land: 12.26 Mededelingen t.l land- en tuinbouw: 12.30 Nlcu' laan 12.41-12 50 Echo: 13 00-13.05 Ral maar.. 14.00 Schoolradio. 14 30 "aar Interlokaal up vrijdag, muzlla d; middagmaeazlne (15.30-15 17.00 Zonder i brlet oor' 17.32 Ed De Eddy Bod Joost do Draayer Sh Europees Popparlei Nieuws. 10.03 De Eddy Bec Show. EO: 11.00 Nleut muzikale fruitmand: verzoekplat VraO^ïxOO Niouvv" 12* Blow Show. 13.00 Nieuw Felix Meurders show. NOS: H Nieuws. 14.03 De Herman Show, mot o.a. Top Tien L.P.'i Nieuws. 15.03 Do Hugo van ren Show, met o.m. de Nedei talige Top Tien. 16.00 N. 16.03-18.00 De daverende dcf .2.00 Nieuws, mededelingen en berichten. 12.0S Intermezzo. Klelnkunstkronlek. 12.40 Bulter persoverzicht. 1300 Nleuv bericht. Aansluitend: T en mededelingen. 13.20 Lichte ziek. 13.55 Beursberichten. 1 Nieuws 14.03 uur Schoolradio. 1 Nieuws. 15.03 Schoolradio. 1 Lichte muziek. 16.00 NleuWS 16.10 Open :alfrat 17.00 Nleu Du Wj leidsl toenn hoofd Casir houdt tus 1 haar leum 9 jan gewe« ber z 'schei« den waar hebbe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2