PUBLICATIE PARTICULIER ARCHIEF GAAT DOOR astetör ieen „inhuldiging" van Oostfrontstrijde rs-park Politicologen onderzoeken opvattingen) Juwelier laat 'n klanten een gokje wagen Jaarlijks aantal verkeersdoden kwart miljoen Oproep Sowjet-Unie tot milieubescherming Burgemeester voorziet acties :x Oud-minister Chalandon getuige Agent pleegt overvallen :R jtNSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT SSEL (ANP) De burge ester van Stekene in België, Heyse, heeft voor zondag 24 itember alle manifestaties en rgaderingen op het grondge- d van zijn gemeente verbo- Dat geldt ook voor particu- re terreinen. Als gevolg daar- zal het „inhuldigen" van ereteken voor gesneuvelde (frontstrijders in deze, tegen Nederlandse grens liggende, meente niet kunnen doorgaan. burgemeestersbesluit is ge len „om alle herrie en onge- eldheden te voorkomen", jemeester Heyse vreest na- lijk een sterke protestactie en deze „inhuldiging" van de it van het „actiecomité tegen In de nacht van vrijdag op zater dag, vorige week, werd een op een particulier terrein in Steke ne geplaatste steen vernield. Die steen droeg het opschrift „Op het oostfront stierven, naast duizenden Vlamingen, talloze vrijwilligers uit andere landen. Hun graven verdwenen. Dit ere-park werd opgericht om hen te gedenken". De steen was geplaatst door het „Sint Maartsnsfonds". Volgens hardnekkige geruchten heeft dit „fonds" rekening gehouden met een eventuele vernieling van de steen en heeft het een tweede steen in reserve die komende zondag onthuld zou worden. Vorige week donderdag hebben dertien gemeenteraadsleden van Stekene unaniem een motie goedgekeurd waarin de hulp van het Belgische parlement wordt ingeroepen om te voorko men dat er in de gemeente een erepark voor oostfrontstrijders zal ontstaan. Eerder al (in juli) was een actie van de gemeente spaak gelopen omdat de recht bank zich in deze zaak onbe voegd verklaarde. Medio okto ber wordt een nieuwe poging gedaan om via het gerecht het ,,St. Maartensfonds" aan te pak ken. Inmiddels is deze zaak ook bij binnenlandse zaken en justi tie aanhangig gemaakt. Zanger van het melancholieke lied Rod McKuen is in Nederland. Op een persconferentie, gisteren in Am sterdam, onthulde hij, dat hijzelf de muziek geschreven heeft voor de film „Angela", die kortgeleden in Friesland werd opgenomen. Rod wordt op de foto geflankeerd door hoofdrolspeler Sandy van der Lin den (links) en regisseur Nicolai van der Heijde. NIJMEGEN (ANP) Politicolo- gen van alle universitaire insti tuten voor politicologie in Ne derland gaan gezamenlijk een groot onderzoek naar politieke opvattingen en gedragingen van de Nederlandse burgers instel len bij gelegenheid van de ko mende Tweede-Kamerverkiezin gen. De doelstelling van dit project is het verzamelen van gegevens over allerlei aspecten van het politieke systeem, zoals bijvoor beeld de deelneming aan de po litieke besluitvorming, de hou ding ten aanzien van politieke gezagsdragers, opvattingen over de wijze van functioneren van het parlementaire stelsel en bui ten-parlementaire acties, de beoordeling van het gevoerde overheidsbeleid en wensen ten aanzien van het te voeren be leid. Het onderzoek bouwt voort op soortgelijke politicologische on derzoekingen in 1967 en 1971. Vergelijking van de nu te ver garen gegevens met de resulta ten van vroeger onderzoek maakt het mogelijk veranderin gen in de tijd waar te nemen. Het is de bedoeling in de toe komst bij elke Tweede-Kamer verkiezing een dergelijk onder zoek in te stellen. Het onderzoek wordt zo opgezet dat het ook de mogelijkheden biedt voor verge lijking van de politieke opvattin gen en gedragingen in Neder land met die in andere landen. tok een bloem naar Martine Bijl genoemd. Gisteren hield de t de nieuwe bloem ten doop" ter gelegenheid van de her- biing van chrysantenkwekerij Fides in De Lier. De Martine Bijl- lysant is een spinnekopmet een fraaie roze kleur. [(Van een onzer verslaggevers) IRN De 29-jarlge Hoornse Velier M. Schagen gaat met f zijn klanten een gok aan. laf gisteren biedt hij name- iedereen een kans van 20 om elke inkoop, tot Jifilk bedrag dan ook, gratis bij J te plegen. Of het nu een to- [alnota van bijvoorbeeld tien- Ijzend gulden betreft, of het an een simpel zilveren jeltje. ferkoopstunt van de juwelier 1 simpel in elkaar: achterop ^betaalde nota schrijft hij het ;r, 1, 2, 3, 4 of 5. De klant naar raden. Raadt hij jt genoteerde getal, dan wordt zojuist betaalde geld weer |t de kas gehaald en geretour- (Berd. s voor mij een grote gok. r dat moet je als zakenman rven. Ik zelf reken op succes Nt deze verkoopmethode. Wie wil nu niet de relatief grote kans lopen op gratis inkoop bij een juwelier? Men zal in eerste instantie wel om dit initiatief la chen en mij voor gek verklaren, maar ik geloof vast en zeker zelf het laatst te lachen. Ten slotte ben ik de risiconemer, en ik geloof in deze nieuwe metho de", aldus Maurits Schagen. Hoe het met de wet op de kans spelen zit, weet de juwelier nog niet exact. Navraag bracht aan het licht, dat zijn plan waar schijnlijk artikel 1 van die wet alarmeert- Dat artikel heeft be trekking op kansspelen, waarbij geen overwegende invloed kan worden uitgeoefend op het lot. Hoe het artikel in het geval Schagen moet worden geïnter preteerd, valt nog niet te zeg gen. „Ik laat het eventueel maar op een proefproces aanko men," zegt de handelaar in duurzaam glimgoed en tijdme- chanieken. PARIJS Voor het eerst na vele dagen staat de zaak Gabriel Aranda de man met de 138 compromitterende stukken te gen prominente Gaullisten niet meer op de voorpagina's van de kranten. Het woord is thans aan de rechter van onder zoek, die Gabriel heeft beschul digd van diefstal. Hij zal als eerste getuige oud-minister Cha landon verhoren, bij wie Ga briel 18 maanden in dienst is geweest als perschef. Chalandon zegt, dat de gepubli ceerde stukken afkomstig zijn uit zijn particuliere archief, dat hij meegenomen heeft toen hij in de nieuwe regering Messmer niet meer op zijn oude post als minister van Openbare Werken en Huisvesting terugkeerde. Hij gaf Gabriel opdracht dit parti culiere archief bij elkaar te zoe ken, en in die tijd moet Gabriel de voornaamste stukken hebben gefotocopieerd. Gabriel heeft beloofd alle 138 documenten te zullen afstaan aan de rechter van instructie, maar intussen zal het spotweekblad „Le Ca nard Enchaine" morgen met 10 nieuwe stukken verschijnen, alle betrekking hebbende op bemid deling van Gaullisten ten gun- stie van particuliere onderne mingen. Moeilijk valt uit te ma ken of de stukken die „Le Ca nard" in zijn bezit heeft, onder de 138 van Gabriel vallen. Vanzelfsprekend zullen in de pers conferentie van Pompidou op het Elysee morgenmiddag vra gen worden gesteld over de zaak Gabriel Aranda. Nu de man vervolgd wordt wegens diefstal zal het Pompidou ge makkelijk vallen lastige vragen te ontwijken door met een breed gebaar te zeggen: de zaak is in behandeling bij de justitie en de rechterlijke macht is onafhanke lijk van de regering. Dat zal wat Frankrijk betreft alleen maar geloofwaardig zijn wan neer de justitie niet alleen Ga briel bij zijn kladden pakt, maar ook een onderzoek instelt naar corruptie bij hen, die in de stukken van Gabriel met naam en toenaam worden genoemd. De Gaullistische parlementsleden kwamen gisteren in besloten vergadering bijeen. Dat de stemming bij het nulpunt stond, laat zich begrijpen, want de aanstaande verkiezingen van maart volgend jaar zien er voor de heren van de meerderheid •allesbehalve rooskleurig uit. De enige vechtersbaas die probeer de er de moed in te houden, was minister Debree van Landsverdediging. Hij pleitte voor het standpunt dat de Gaul listen bij de eerste ronde onder eigen vlag de verkiezingen moe ten ingaan, los van hun bondge noten. Drama bij graf John Kennedy WASHINGTON (AP) Terwijl verbijsterde toeristen toekeken, heeft een 23-jarige Amerikaan maandag, terwijl hij knielde bij het graf van John F. Kennedy op de Arlington begraafplaats in Washington, een keukenmes in zijn borst gestoken. Hij is zeven uur later in een ziekenhuis overleden. In de Verenigde Staten is een onderwatercapsule ontwikkeld die het technici mogelijk maakt oliebronnen op een diepte van 1200 meter onder de zeespiegel te onderzoeken. De technici kunnen „op het dro ge" hun werkzaamheden verrichten zonder last te ondervinden van haaien. Het dagelijks bestuur moest zich gisteren voor de krijgsraad verantwoorden voor de antigroetdag op 1 augustus. V.l.n.r. H. Hoogenbosch, V. Rees, B. Poiesz (secretaris), mr. R. M. Schutte (raadsman) en K. Beemsterboer (voorzitter). Brit voorspelt KOPENHAGEN (AP) Dr. J. D. Havard, tweede secretaris van de Britse Medische Vereni ging, heeft in een rapport dat hij heeft opgesteld voor de Wereld Gezondheidsorganisatie voorspeld dat binnenkort het aantal doden ten gevolge van verkeersongevallen in de wereld op 250.000 per jaar zal liggen, terwijl meer dan 10 miljoen mensen jaarlijks gewond zullen worden bij verkeersongelukken. Havard zei dat de WHO op moet gaan treden daar waar de ver keersveiligheidsorganisaties en autoriteiten tot nu toe hebben gefaald. De verkeersdeskundige verklaarde in zijn rapport dat al mogen de statistieken bewij zen dat het aantal doden op de weg relatief daalt, dit aantal in absolute zin zodanig toeneemt dat men het vraagstuk moet gaan bestrijden als een epide mie. Aan de hand van statistieken toonde Havard aan dat in de meeste Europese landen ver keersongelukken als oorzaak van de verlaging van de gemid delde leeftijdsgrens belangrijker zijn geworden dan infectieziek ten. Hij wees erop dot in de hoogst ontwikkelde landen de helft van allen die sterven tus sen 15 en 24 omkomt in het ver keer. Havard zei, dat het gebleken fa len van opvoeding tot beter ge drag op de weg en van tot nu getroffen maatregelen om de verkeersveiligheid te waarbor gen rechtvaardigen dat de vraag wordt gesteld of men niet moet beginnen de onderwljs- technieken der gezondheidsorga nisaties toe te passen. West-Duitsland telt het meeste slachtoffers op de weg in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar. Hier kan men spreken van een epidemie. Vergoeding dieetkosten nierpatiënt UTRECHT (ANP) De raad van beroep in Utrecht heeft gisteren beslist, dat de op een kunstnier levende Utrechtse chauffeur J. van Zanten recht heeft op een vergoeding van 74 cent per dag voor extra dieetkosten. De bedrijfsvereniging voor het kledingbedrijf had deze vergoe ding geweigerd, omdat zijn dieet zonder extra kosten zou kunnen worden samengesteld uit de tot het normale voedsel pakket behorende levensmidde len. Ziekenhuis in Mexico City bestormd MEXICO CITY (Reuter) - Stu denten hebben gisteren unlvcrsl- teltsfunctlonarissen gebruikt als schilden voor de bestorming van het academisch ziekenhuis van Monterrey. Met brandbom men braken ze de deur van het ziekenhuis open. In een gevecht met werknemers en politie werden zeventig per sonen licht gewond. De politie heeft een jonge arts die een vuurwapen had, gearresteerd. De betogers, die elkaar met ste nen en brandbommen bestook ten, demonstreerden tegen het ontslag van de directeur van het ziekenhuis. Gevangenis geëist tegen WDM-ers voor anti groetdag ARNHEM (ANP) De au diteur-militair bij de Arn hemse krijgsraad, mr. J. H. Bekkering, heeft gis termorgen drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar geëist tegen zeven hoofdbestuursleden van de VVDM voor hun leiding bij de anti-groet- dag op 1 augustus (het aanzetten tot weigeren van de groetplicht). De auditeur-militair kwam tot de conclusie dat de ondermijning van de krijgstucht wettig en overtuigend was bewezen door het verspreiden van geschriften, waarin werd aangespoord tot verzaking van de groetplicht. Hij vond het een beschamen de affaire. „Het is vol gens mij onduldbaar, dat er een spelletje wordt ge maakt met de voorschrif ten en dat de logar'aiding belachelijk wordt ge maakt." De raadsman, mr. L. M. Schutte, die indertijd ook Rinus Wehrmann heeft verdedigd, wilde geen olie op het vuur gooien, zoals volgens hem de auditeur militair heeft gedaan in zijn requisitoir. „Met uw eis", zo zei hij, „wilt u de doodsteek aan de VVDM geven. Heeft het nu werkelijk zin om de hand aan de pet te brengen in plaats van ge woon goede morgen te zeggen", zo vroeg mr. Schutte. HIJ noemde de militaire groet een mili tair fetisjisme. DtlSSELDORF (D.P.A.). - Een 26-jarige politieman is gisteren in Schwelm bij Wuppcrtal (Noordrljn-Westfalen) gearres teerd op verdenking van het plegen van drie gewapende roofovervallen, waarbij hii In totaal 13.000 Mark zou hebben buitgemaakt. De justitie zegt dat hij tussen juni en september met een masker op een winkel en postkantoren heeft overvallen, De politieman ontkent ten stelligste, maar blijkt op de tijdstippen van de overvallen zonder opgaaf van redenen dienst verzuimd te heb ben. De beroofden was het opgevallen dat de overvaller atletisch ge bouwd was en na zijn daad als een hardloper wegrende. Ver dachte is geestdriftig amateur voetballer. IKOU (AFP RTR) Op de vergadering van de pperste Sowjet in Moskou heelt de Sowjetrussi- vice-rremier Wladlmir Kirillin een oproep i tot internationale samenwerking voor be- fterming "an het milieu. uiling heeft gevolgen over de gehele wereld s slechts dcor geme-.nr.chappelijke inspanning 'e bestrijden, zei hij. Kirillin wees er cp dat Mos- jj tou schonere lucht heeft dan welke stad in Eüropa ton ook. Ongeveer 300 ondernemingen zijn naar li buiten de stad overgeplaatst. Er zijn ook besluiten genomen om vervuiling van de Kaspische Zee tegen te gaan en om de rijk dom van het Baikalmeer te behouden. Ook tegen de vervuiling van de Wolga en de Oeral wordt opgetreden, aldus Kirillin. De genoemde rivieren zijn de aanvoerbronnen van bet water in de Kaspische Zee, die zodanig ver vuilt dat de kaviaarindustrie gevaar loopt. Tegen vervuiling van de Kaspische Zee door de oliein dustrie in Soemgait en Neftyanniye Kamni worden al sinds 1969 maatregelen genomen, zei Kirillin. BUD£ AMROBANK mux MINIBOEKJES VOORNIX MANNIN C&PJU3 PAT GELÜT O A/ZE KVONiUKUvatuveLciv i -r.,u nnu. DIE e>U ELKE ArtRO- TOCH UUK BAAIA KLAAR, UGGEA/ S~\VOOR VROUWEN $10g AgjjevM®

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9