Spaans episcopaat beraadt zich over relatie kerk-staat BOOMPJE Korte metten Kardinaal Seper: niet manipuleren met canongebed Honorering bemoeilijkt plaatsing van gehuwde pastores 'OENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA T t uit-f p-k VIJFENTWINTIG JAAR elheid SUPERSONE „KNALLEN" lN HAAG Toen de Oosten- spor-tojkse professor In de natuur- Onderkunde, Ernst Mach, omstreeks aan zijn proefnemingen om Je snelheid van het geluid te -deursijepalen, begon, kon hij niet ver- mum-Loeden dat jaren later de snel- :id van een vliegtuig ultge- ïkt zou worden in het aantal iLMach", als eerbewijs aan I item. Een Mach stelt een maal snelheid van het geluid lm veilig even snel als het ge ld of nog harder te vliegen is iet nodig om eerste de geluids- rrière te doorbreken. De man ie dat voor het eerst deed was Amerikaanse captain Charles ,Chuck" Yeager. Dat was op 14 iktober 1947, nu vijf en twintig aar geleden. ordat de 24-jarige ex-jachtpiloot lit de tweede wereldoorlog in 947 het luchtruim koos, hadden ollega's van hem al veie malen e moeilijkheden rond het door reken van de geluidsbarrière ndervonden, al wisten zij niet vat het betekende. Gedurende Ie laatste oorlog naderden ver- cheidene vliegers de snelheid ran het geluid als zij met vol duikvlucht maakten. De tuurorganen weigerden elke ienst en het toestel schokte en rilde. Maar weinig piloten zijn staat geweest om deze erva- ingen na te vertellen. Meestal patte het toestel uit de lucht liteen of boorde het zich met oorverdovende knal in de jrond- Technici en ontwerpers tonden machteloos tegenover it verschijnsel. Later toen men net de ontwikkeling van het traalvliegtuig begon, ontdekte nen de geluidsbarrière. Een liegtuig veroorzaakt drukgol- ÉH ember Am- onstel- ogels oorzaak neer storten rit se Harriers het neerstorten i Ned lritse steilstarter de Harrier in an de in het e buurt van Düsseldorf Deze conclusie is koren op de mo len van aktiegroepen die in Lon den strijden tegen het plan van de^est-Dultsland is in Engeland de regering om de derde lucht haven van Londen in Maplin Sands aan te leggen. Het gebied wat hier bedoeld wordt isname - lijk een broedplaats van allerlei 'soorten groot gevogelte. laarstig gezocht naar de oor- eiaak van het neerstorten. Het rebben chijnt, dat deze gezocht moet beide*orden in het feit dat vogels de r lotor binnen vliegen en deze moge til leggen. De Rolls Roijce abrieken, die de motor van de larrier, een Pegasus, leveren, «erd gevraagd of er geen tests met vogels. Dit bleek wel het geval te zijn, maar men deelde mee dat de Pegasusmotor uit kon vallen als jrote vogels zoals meeuwen en enden enz. de turbine binnen 'liegen. Charles „Chuc!" Yeager ven die in feite het geluid zelf zijn. Als het toestel langzaam vliegt, heeft het de golven ver voor zich. Hoe hoger echter de snelheid wordt, hoe dichterbij de drukgolven komen, totdat het vliegtuig zo hard gaat dat het tegen de golven opbotst, die zich ophopen en een soort muur vormen. Als, het vliegtuig zich door deze muur heendringt, ont- Niet altijd is de Harrier gedoemd neer te storten, nadat een vogel de turbine binnendrong. Een pi loot die het toestel verlaten had nadat een motor was uitgeval len, zag dat het plotseling weer optrok en nog wel een half uur rond cirkelde, tot de brandstof op was en het neerstortte in de buurt van de Deense grens. staat dè supersonische knal. Om veilig harder te vliegen dan het geluid ontwierpen de Ameri kanen de Bell X-l, een raket vliegtuig voor experimentele doeleinden. Op de gedenkwaar dige veertiende oktober stapte testpiloot captain Charles Chuck" Yeager goedgemutst maar erg zenuwachtig in de nauwe cabine van de Bell X-l. Omdat de vier raketmotoren van zijn toestel dat gebouwd was in de vorm van een kogel, zo veel brandstof verbruikten, liet men het niet op eigen krachten star ten. Hangend in het bommen- ruim van een B-29 bommenwer per werd de X-l tot op een hoogte van 6000 meter gebracht. Daar werd Yeager afgeworpen alsof hij een bom was. Drie van de vier raketmotoren werden door hem tot ontbranding ge bracht en de X-l werd als een kogel het luchtruim ingeslingerd tot een hoogte van tien kilome ter. Op deze hoogte gekomen, schakelde Yeager de vierde mo tor in en enkele ogenblikken la ter boorde hij zich door de denkbeeldige muur met een oor verdovende knal. De reacties waren overweldigend, niet zo zeer omdat Yeager de eerste mens was die de geluidsbarriè re doorbrak, maar vooral om dat zeer velen, waaronder ook deskundigen, gewoonweg niet konden geloven dat dat moge lijk was. Men was overtuigd dat het toestel zich te pletter zou vliegen. i Nu, vijf en twintig jaar na dit ge beuren, is Charles Yeager di recteur van een opleidingsschool voor ruimtevaarders in Califor- nië. „Zijn" jongens worden net als hij toen, op grote hoogte de lucht ingeslingerd, waarna zij met stilstaande motoren een glijvlucht maken van één mi nuut- Op deze wijze krijgen de aanstaande ruimtevaarders het zelfde gevoel als wat zij later zullen voelen. De Bell X-l is voor het nageslacht bewaard gebleven in het mu seum van de lucht op de basis Wright-Patterson in de staat Ohio, waar dagelijks vele bezoe kers de vreemde „kogel" kun nen bekijken. Maar vraagt men de bezoekers naar de naam van de man die in dit toestel als eerste in de geschiedenis gecon troleerd de geluidsbarrière doorbrak, dan blijven de meeste het antwoord schuldig. LUCHTVAART Geen trucfolo, maar werke lijkheid. Tijdens een show die onlangs in Amerika gehou den werd kwamen deze twee toestellen van het Ameri kaanse stuntteam Blue An gels op spectaculaire wijze rug aan rug over de toe schouwers scheren. NIEUWE VERSIES F-28 FELLOWSHIP De Nederlandse regering heeft via het Nederlandse Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart haar steun en goedkeuring gegeven aan Fokker-VFW om een begin te maken met een nieuwe fase in de ontwikkeling van de Fokker F-28 Fellowship. PLASTIC VLIEGTUIG ALS BOUWDOOS Een plastic vliegtuig dat echt kan vliegen met snelheden tussen de 500 en 440 kilometer per uur, kan opstijgen en landen van een baan van ongeveer 30 meter en dat bovendien niet duurder is dan een auto zal binnenkort verkrijgbaar zijn in de vorm van een bouwdoos. Dit heeft een maatschappij in Detroit onlangs meegedeeld. Er werd gezegd dat dit vliegtuigje een revolutie te weeg zal brengen in de lucht vaartindustrie. Het toestel is een tweepersoons model van 6,4 meter lengte en een spanwijdte van 7,3 meter en het gaat ongeveer 15.000 gulden kosten. Uit de lucht gegrepen Singapore Airlines bestelt Boeings 747 Singapore Airlines (SIA) heeft bij Boeing twee orders geplaatst voor de levering van twee Jumbo-jets. Hiermee is een bedrag gemoeid van 65 miljoen dollar, inclusief reserve-onderdelen en gronduitrusting. In oktober 1973 hoopt men de toestellen af te leveren. Canadese goedkeuring voor F-28 Het Canadese ministerie van transport heeft de Fokker F-28 Fellowship goedgekeurd voor het ge regeld luchtverkeer in Canada. De Canadese binnenlandse lucht vaartmaatschappij Transair Ltd heeft twee Fellowships in bestelling en wil deze toestellen in de herfst van dit jaar in gebruik nemen. Schotland—Rotterdam Air Anglia dat gevstigd is te Norwich gaat met ingang van 1 november een nieuwe luchtverbinding openen tus sen Aberdeen in Noordoost-Schotland en Rotterdam. Deze dienst 'zal dagelijks, van maandag tot en met vrijdag worden onderhouden. Nieuw rekord De Lynx, een Anglo-Franse helikopter, heeft in zijn categorie een nieuw wereldrecord gevlogen. In een rechte baan met een lengte van vijftien tot twintig kilometer werd een snelheid van 321 kilometer bereikt. De vlucht vond plaats in Engeland op een hoogte van 91 meter. In één uur naar Tokio Op grond van de ontwikkeling van de lucht vaart in de afgelopen dertig jaar in het bestaan van de Canadese luchtvaartmaatschappij CP-Air voorspelt deze onderneming dat in het jaar 2000 de mensen zich met een snelheid van bijna 10.000 kilo meter per uur door de lucht zullen verplaatsen. Dit betekent dat de vliegtijd Schiphol—Tokio van 28 uur tot 1 uur wordt teruggebracht. Air India Ltd. Op 15 oktober is het 40 jaar geleden, dat de toen achteentwintigjarige Indiase industrieel Jehangir Tata, die in 1929 als eerste Indiër zijn vliegbrevet behaalde en in 1930 een solovlucht India—Engeland volbracht met een eenmotorig hoogdekkertje, een Puss Moth, en een zakje post aan boord van Karachi naar Bombay vloog, hetgeen als de oprichting beschouwd wordt van Tata Airli nes, een naam die later veranderde in Air India Ltd. De nieuw te ontwikkelen versies zullen naar men hoopt door hogere prestaties en verbeterde economische eigenschappen het huidige af zetgebied verder vergroten. De F-28 Mk 1000 en de Mk 2000 (resp. de standaard en de verlengde versie) zullen nu ook leverbaar worden met een grotere spanwijdte, uitgevoerd met extra voorzieningen ter vergroting van de draag kracht (beweegbare neuskleppen over de totale lengte van de vleu gel). Daarnaast krijgen de nieuwe versies een groter vliegbereik en hebben ze een kortere start- en landingsbaan nodig. Het maximum startgewicht wordt vergroot van 65.000 lb tot 73.000 lb. De niet ver lengde versies van de F-28 worden, als men dat wenst, voorzien van een grotere deur voor vracht- of gecombineerde passagiers/vracht configuraties. Verwacht wordt dat volgend jaar en begin kan worden gemaakt met de proefvluchten en dat het eerste serietoesel eind 1974 te leveren zal zijn. DOOR JAN-PIETER VAN VREE „Op mijn leeftijd moet je iets sportiefs doen. Paardrijden of trim men zag ik niet zo zitten en toen ben ik maar aan het vliegen be gonnen". Dat zegt de 78-jarige Johan Francois d'Aumerie, ver moedelijk de oudste, praktizerende, sportvlieger van Nederland. Eigenlijk kon het niet anders dat d'Aumerie eens aan de knuppel zou zitten. Vliegen zit namelijk in de familie; dat heeft zijn wel haast legendarische neef Antoine Viruly wel bewezen. „In de lucht voel ik me heerlijk vrij; je hoeft tenminste geen rekening te houden met files en tegenliggers", zegt de trotse vlieger. Op klasse lig je cellulair als een lepra-patiënt in het laatste stadium. Hen keurige kamer, daar met van, maar toch vier wanden, de dichte deur en een schilderij van een zondagsschilder, die niet kon wachten en abusievelijk al op dinsdag de penseel ter hand nam. Boven je bed een paneel met drie radio-stations, een lichtknop en een rode puist, waarmee je in geval van onraad de dienst doende verpleegster kunt verwittigen. Helaas ont breekt een elektrische stoel. lefoon en televisie. Zolang de zon schijnt". Zelf zaten ze op het terras drie-hoog, Ook een manier om de kamerprljs te drukken. Er blijven toch overeenkomsten zichtbaar tussen een ziekenhuis en de padvinderij. Zo word je hier vóór zessen al uit je slaap gerukt door een ver pleegster met wasdriften. Doet me altijd sterk denken aan de hopman, die gek was op nacht- spelen. De toegestuurde bloemstukken geven nu één voor één de geest. Straks kan ik alleen nog aan de hand van het condoléance-register zien, wie be langstelling hebben getoond. LEO THURING iDe vaste commissie van de Spaanse bisschoppenconfe rentie en verschillende ande- re bisschoppelijke commis sies hebben zich de. laatste maanden beraden op de ne teligste van alle kwesties: de verhouding van kerk en staat in Spanje. Men tracht te komen tot concrete aanbe velingen om die in november voor te leggen aan de voltal lige vergadering van de Spaanse bisschoppen. De vaste commissie van de l bisschoppenconferentie, die i dezer dagen in Madrid ver gaderd heeft, zou, naar men in kerkelijke kringen aan neemt, ook de kwestie van het concordaat tussen het Vati- caan en Spanje, hebben be sproken. De minister van buitenlandse zaken, Gregorio Lopez-Bravo zei daarover onlangs in een interview, dat een eventuele herziening van het concor daat beslist niet overhaast zou mogen gebeuren. Over de noodzaak van een concor daat tussen de Spaanse staat en het Vaticaan zei de minis- ter:,,Ik geloof dat ook nu een concordaat nog geschikt is, maar ik geloof ook dat de betrekkingen tussen kerk en staat ook zonder enige over eenkomst uitstekend kunnen zijn". Welk voorstel de vaste com missie over de concordaat kwestie naar voren zal bren gen is overigens nog onze ker. Het is bekend dat de Spaanse primaat en aarts bisschop van Toledo, mgr. M. Conzalez-Martin voorstander is van samenwerking met de wereldlijke macht, terwijl de aartsbisschop van Madrid, kardinaal Enrique y Taran- con aandringt op onafhanke lijkheid van de kerk ten op zichte van de staat. Belangrijk in de koers van de Spaanse kerk, acht de in Barcelona verschijnende krant „La Vanguardia Espa- nola" de „onttroning" van de eens zo sterke man in he.t Spaanse episcopaat, mgr. José Guerra-Campos. Deze wij-bisschop van Madrid is volgens het blad niet herko zen dn de vaste commissie van de bisschoppenconferen tie, waarin hij vanwege de katholieke actie zitting had. De plaats wordt nu ingenomen door de wij-bisschop van Santander, mgr. Rafael Tori- ja de la Fuente, die bekend staat als hervormingsgezind lid van het Spaanse episco paat. Mgr. Guerra-Campos is ook niet langer gehandhaafd als wij-bisschop van Madrid. KARDINAAL ENRIQUE Y TARANCON Door de onlangs gedane be noeming van drie nieuwe wij-bisschoppen voor Madrid, bekrachtigde het Vaticaan, volgens het monarchisten blad ABC de nieuwe koers van het Spaanse episcopaat, een mening waarbij ook La Vanguardia Espanola zich aansluit. Dezer dagen is in Almelo besloten tot de bouw van een Turkse moskee, die ongeveer een ton gaat kosten. In de bouwcommissie hebben naast Turkse werknemers in de Overijsselse industrie ook vertegenwoordigers van de i Stichting Buitenlandse Werk nemers, de plaatselijke Raad van Kerken, de gemeente en de industrie, zitting. Almelo heeft reeds de beschikking over een Turkse lagere school en een Turkse arts. In Twente werken 3500 Turken. I Kolonel Robert Nunlist, vijf- i tien jaar lang commandant van de Zwitserse garde in Vaticaanstad, is in verband zijn slechte gezondheids toestand, afgetreden. Paus Paulus heeft het ontslag aan vaard en luitenant-kolonel Franz Pfyffer von Altishofen tot zijn opvolger benoemd. De Zwitserse garde telt ze ventig officieren en man schappen. De katholieken van de Por tugese kolonie Goa aan de westkust van India hebben zich beklaagd over discrimi natie door de Hindoes. Hoe wel de katholieken 38 procent van de totale bevolking van Goa uitmaken hebben zij geen toegang tot staatsfunc ties. Nu de katholieken daar tegen in opstand komen, worden zij er door de rege ring van beschuldigd zich met politiek te bemoeien en aan te zetten tot godsdienst en volkshetze. Het teruglopen van het aan tal priesterroepingen in La- tijns-Amerika vindt enerzijds zijn oorzaak in het slechte voorbeeld van een aantal studentenpastores, die hun ambt verlieten en anderzijds in een te grote nadruk op het ambt van diaken, waardoor het priesterschap in het alge meen aan belangrijkheid heeft ingeboet. Tot deze con clusie komt de Columbiaanse priester Diego Restrepo in zijn rapport, dat hij vervaar digde na een onderzoek naar de oorzaken van het teruglo pend aantal roepingen. Het onderzoek werd verricht in opdracht van de Latijns-A- Amerikaanse bisschoppencon ferentie. In hotel Esplanade te opdracht van de Latijns- conferentie van de gerefor meerde diakenen zich op woensdag. '37 september wij den aan de problemen van de schaalverandering. Nage gaan zal worden wat het dia- konaat van de kerk op dit moment te betekenen heeft en of men op grotere of klei nere schaal binnen de kerke lijke gemeenten moet gaan werken. Hulpactie in Vredesweek voor Soedan Gedurende de Vredesweek, die van 25 september tot 1 okto ber wordt gehouden, zal in Nederland onder het motto „Geef de vrede in Soedan een kans", een interkerkelij ke actie voor het opbouw werk In Soedan worden ge houden. Deze actie wordt georgani seerd door de stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en de stich ting Mensen in Nood, na overleg met het Interkerke lijk Vredesberaad. De in deze stichting samen werkende kerken en kerkge nootschappen willen via de actie zorgen voor een ver volg op de door bemiddeling van de Wereldraad van Ker ken tot stand gekomen vre de. .Actie voor Soedan: andere huisvesting nodig Een miljoen vluchtelingen zal geholpen moeten worden aan huisvesting en een nieuw be staan. Verwoeste dorpen zul len moeten worden opge bouwd, wegen opnieuw wor den aanngelegd, terwijl er ook geld'nodig is voor het herstel van scholen ziekenhuizen, op vangcentra en medicijnen. Voor de actie is het gironum mer 2710300 ten name van de Interkerkelijke Soedan-actle opengesteld. De KRO-televIsie zal In het ka der van deze actie op 30 sep tember een documentaire uitzenden over Soedan onder de titel: „Godsvrede ln Soe dan". De voorzitter van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Franjo Seper, heeft zich met nadruk uitgesproken te gen het eigenmachtig formuleren van hef eucharistisch gebed, de canon. Hij heeft dit geantwoord op vragen van de Franse vereniging „Zwijgenden in de kerk" die de kardinaal deze kwestie had voorgelegd. Op de vraag of de bestaande misorde gerespecteerd moet worden en off men ervoor moet zorgen dat in de mis alleen de vier goedgekeurde canongebeden gebruikt worden, antwoordt de kardinaal: „Het antwoord is du.delijk: alleen de vier cunonge- beüen mogen in de mis gebruikt worden". „D^ liturgie is de openbare cultus van de kerk en de paus is de hoogste instantie om de liturgie vast te stellen. De canon is in zekere mate het hart van de liturgie", aldus de kardinaal. „Priesters, die andere in omloop gebrachte canongebeden gebrui ken betonen no h gehoorzaamheid noch trouw aan de paus, al dus de voorzitter van de congregatie voor de geloofsleer. In het Informatiebulletin van het bisdom Rotterdam doet het dio cesaan bestuurscollege de suggestie om in de dekenale beraden de moeilijkheden te bespreken die er van tijd tot tijd in het bis dom rijzen als het gaat om de plaatsing van gehuwde of onge huwde priesters. Onlangs hebben de dekens in het bisdom Rotterdam van het be stuur van het bisdom het verzoek gekregen hun medewerking te verlenen bij het vinden van een pastorale functie voor een gehuwd en een ongehuwd priester. Ook begin dit jaar hebben de dekens een dergelijk verzoek ge kregen. Toen ging het om vier kandidaten, die zich voor een pastorale functie hadden aangeboden. Het betrof twee priesters uit het buitenland en twee gehuwde priesters. Voor geen van ben kon een passende functie woroen gevonden. „Het blijkt", zo schrijft net diocesaan bestuurscollege, „zeer moeilijk om voor gehuwde pastores binnen de gestelde moge lijkheden een functie te vinden in de pastoraal. Plen belangrij ke reden hierbij is het moeilijk beschikbaar komen van vol doende financiën voor honoiering en sociale verzekeringen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7