Jaar in Jaar uit op Drie oktober Wijkcomité voert actie voor iedereen Toespraak van burgemeester viel niet lekker De Zijl/LGB uit de bekerstrijd JUWELEN WIJK ^oord tweede Spaarndammerbuurt? LÜ5b iENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Een blaadje verder de maandkalender en twee de gep de weekkalender laten zien lit diat drie oktober heel snel na- Alkeert. De spaarpotten kunnen esjan ook wel vast te voorschijn stdamiomen om op het laatste mo- ient gespekt te worden. Op Ie oktober gaat Leiden im- irs echt de bloemetjes buiten tften. oktobervereniging heeft eer gezorgd voor een goed ■ogramma. Dat menen we te logen opmaken uit het pro- ammaboekje in geel en oran- (een lust voor arverteerder lezer). Leidse ontzet wordt dit jaar srdacht onder het motto n-Jaar-uit". De grote op- icht (wist u dat die 1.7 kilome- r lang iis) bestaat uit dertien iferelen, die in volgorde de jjogtepunten van dit jaar voor tellen. te beginnen bij Carna- al tot en met Oud en Nieuw impleet met knallend vuur- erk oorproefje voor het aditionele sluitstuk van de dag avonds op het Groenoordhal- rrein. paar kijkwagens en groepen lijken bijzonder opzienbarend te worden. Wat zou u denken van een echte Belgische schaapher der met maar liefst vijfenvijftig zwarte schapen (en nog wat honden), of van een echte Sjaak Swart uit Amsterdam, of van een echte Spaanse dansgroep (ook uit Amsterdam), of van een echte supertiark (uit Nieuw Vennep) Zonder gekheid: de Drie Oktober vereniging heeft niets nagelaten om de optocht tot een groots sohouwspel te maken. Natuur lijk komen de jaarlijks terugke rende zaken, zoals Lente, Moe derdag, Vistijd (Hengelaarsbond Leiden bestaat 50 jaar), Hooi tijd, Vakantie, Sint, Kerst en hoe kan het anders de Gou den Drie Oktober-koets aan bod, maar ook evenementep die met name dit jaar erg in de belang stelling hebben gestaan, zoals de Wereldcup. Bij de groep Tour de France rijdt een wieler- team van Swift mee en hoogst waarschijnlijk Gerben Kartens, Joop Zoetemelk en Leo Duin dam. Tino Tabak laat ook geen verstek gaan. De samenwerking met de politie zal er dit jaar voor zorgen dat er zo min mo gelijk opstoppingen ontstaan, waardoor men niet geconfron teerd hoeft te worden met leem tes of een bewegingloze stunt. Motorrijders met zendinstallaties en mobilofoons houden contact met de verschillende onderdelen en waarschuwen tijdig wanneer er een pas op de plaats of stap pen voorwaarts gedaan moeten worden. Het hoeft nauwelijks betoog, dat de Leidse muziekgezelschappen en majorettecorpsen de optocht opfleuren met vrolijke muziek - en feestelijke shows. De eerste groep (Carnaval) za! begeleid worden door de kapel .Constan t-ia" uit het Brabantse Etten- Leur. Een confetti-kanon zal kijkers en gemeentereiniging een hoop ple zier brengen. In verband met de verkeerssitua tie zal de route dit jaar anders zijn dan voorgaande keren. Vroeger ging men linksaf de Blauwpoortsbrug over. Nu gaat men rechtdoor langs de Molen en via het Stationsplein, Mors singel en Steenstraat naar de Haarlemmerstraat. harten verwarmen met groep 8 van i De route van de traditionele Gro te Taptoe op de vooravond van het feest is ongewijzigd. In vol gende edities zullen beide volle dig bekend gemaakt worden. Ook zal dan op de verschillende programma-onderdelen nader worden Ingegaan. Als yoorproef- je vast het programma in tele gramstijl: Maandag 2 oktober: Bezoek aan rust- en verpleegte huizen en aanbieden van tracta- ties aan de bewoners daarvan. 19.30 uur Grote Taptoe en kranslegging bij het Van der Werfbeeld en het Jan van Hout monument. 20—24 uur Lunapark met meer dan 100 attracties op Groenoord- halterrein. Dinsdag 3 oktober: 7.00 uur: Reveille door het Leidsch Politiemuziekgezels ch ap op het bordes van het Stadhuis (Vismarkt). 7.30—8.30 uur Rondgang ge luidswagens door buitenwijken. 7.30—9.30 uur Uitreiking Ha ring en Wittebrood in De Waag. 8.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark, o.l.v. Her man de Wolff. 9—24 uur Feestmarkt langs Haarlemmerweg en Lunapark bij Groenoordhal. 9.30—10.30 uur Carillonbespe ling. 1017 uur Oud-Hollandse markt op Mare, poffertjes kraam, Oude ambachten, pop penkast en Nikkelen Nelis. 10—12 uur Opening van mu seum de Lakenhal en molen De Valk. 10.3012.30 uur Dansen bij An tilliaanse Stealbandmuziek. 10.30 uur Herdenkingsdienst in de Hooglandse Kerkdienst (de Pieterskerk is gesloten). Voor ganger ds. E. M. Pannekoek. 10—12.30 uur Optocht van Stoomwalsen uit grootmoeders- tijd. 13—16.30 uur Grote stoet Jaar in-Jaar uit. 19—22 uur Radio Drive-in show en optreden van Unit Gloria in Groenoordhal. 23.30 uur. Knallend eind vol vuur werk. In de Kickerpolder organiseren een groep jongeren de gehele dag een alternatieve Kermis, voor mensen die Drie Oktober eens apart willen vieren. De Drie Oktobervereniging staat te genover dit initiatief niet nega tief. „De voorbereidingstijd is wel kort, maar als we slagen kan het bijzonder leuk worden." Bij jumelage bezoek VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad ontving gis teren de gemeenteraad uit Scho ten in het kader van een in 1965 aangegane jumelage en vriend schapsverdrag. Met de gemeen teraadsleden waren de dienst hoofden aanwezig. De ontvangst verloor iets van de fleur door het ontbreken van de meerderheid van de Belgische gemeenteraad. Slechts vier raadsleden en een schepen wa ren aanwezig. Burgemeester J- van der Haar roerde in zijn welkomstwoord aan de regiona le functie van Schoten in ver band met de lijkbezorging. Het was een kille verwelkoming om dat de toespraak van de burge meester niet erg lekker viel. De Belgen en de Nederlanders gingen per bus naar Den Haag en woonden de opening van de Staten Generaal bij. De lunch werd in Scheveningen gebruikt en via een toeristische route kwamen de raadsleden weer in Voorschoten bij de sporthal, waar na enige sportdemonstra- ties de beide Voorschotense har monieverenigingen een aubade Gemeentehuis uurtje open 3STGEEST In verband met jt instellen van een koopavond aat ook de gemeentesecretarie ioortaan op donderdagavond issen 7 en 8 uur opea voor et publiek. De regeling gaat 5 oktober in. openstelling wordt beperkt tot i afdeling bevolking en wel oor de volgende diensten: ng; iet aanvragen en afhalen van aspoorten, toeristenkaarten, jbewijzen, werkmappen, ar- iidskaarten, visakten en uit- eksels; algemene informatie over huis- is tings- en dienstplichtzaken, liet uitzondering van kostwin- n inkomstenvergoeding. OEGSTGEEST - den. Nadat eei gronden van d dat onderwerp Het R.-fe. Vrouwengilde Oegstgeest heeft gisteravond zijn openingsbijeenkomst gehou- i eucharistieviering was opgedragen, hield kapelaan Poelma een inleiding over de achter- e crisis in de huidige christelijke levensbeschouwing. Na de pauze konden de dames over discussiëren. H. Pijper beste standwerker op de Lange Voort OEGSTGEEST Standwerker H. Pijper uit Amsterdam heeft gis teren op de Lange Voortse feestmarkt de eerste prijs ge wonnen in het standwerkerscon- Hij kreeg de beker toegewezen voor zijn voortreffelijk act bij het aan de man brengen van ongeziene attributen (,,'n knaak voor pakje, dat u thuis open mag maken"). De tweede prijs- was voor de heer J. Fieters uit Rotterdam met zijn „tosti-ij zers" en de heer Smooren burg verdiende de derde prijs bij het aanprijzen van zijn groentesnijder. De beker werd overhandigd door wethouder Thorn. LEIDEN Het is de ZIJL/LGB niet gelukt om door te dringen tot in de halve finales van de strijd om de KNZB-beker. De Leidenaars verloren gisteravond in zwembad „De Vliet" met 8-2 van hoofdklasser de Meeuwen. De Amsterdammers waren op volle oorlogssterkte (met inter nationals Tony Buunk, Ton Smidt en Hans Wouda) naar Leiden gekomen. De thuisclub kon niet beschikken over keeper Theo Uittenhout en topscoorder Albert Spijker. Jeugdinternatio- nal Albert Spijker was afwezig wegens een oorblessure en zal waarschijnlijk niet genezen zijn voordat de competitie begint. De ploeg van de Meeuwen was duidelijk beter dan het team van de ZIJL/LGB. Toch werden de roodwitten niet weggespeeld en slaagden zij er behoorlijk in om tegenstand te bieden. Verde digend waren de hoofdstedelin gen door toedoen van Tony Buunk en Hans Wouda echter moeilijk te passeren. In de aan val zorgden individuele akties van Tom Smidt en de gebroe ders Koster voor veel gevaar en wisten zij veel kansen te orefi- brachten, besloten met de beide volksliederen. De jumelage-dag werd besloten in de Gouden Leeuw. Dankbaar publiek voor Hoving VOORSCHOTEN Cabaret Sieto Hoving had gisteravond in het Cultureel Centrum te Voorschoten veel succes met het programma „Waartoe, waarheen?" Deze avond georganiseerd door het Nut had niet veel belangstelling. De zaal was maar half vol, maar het was een dankbaar publiek, dat beslist wel had voor de sfeer van poli tieke satire. Bijzonder in de smaak viel de persiflage op de Cantate 212 van Joh. Seb. Bach waarin Barend Biesheuvel een gewo ne boerenjongen genoemd wordt- Een geweldig kolde riek stuk. Subliem is Sieto Hoving in zijn conferences waarbij hij snel sprekend tot een heerlijk lang verhaal komt over ons leven in dit land, dat op oneindig veel manieren aan alle kanten ge vaar loopt. Hij is daar „ver ontrust" over en ziet dan kans door het spuien van zijn verontrustingen het pu bliek veel te laten lachen en aan het denken te zetten. Zijn vrouw Marijke en gast- cabaretier Rob de Nijs heb ben een groot aandeel in het repertoire. Heel geslaagd is het nummer „het wonder van de communicatie", dat vol zit met grappige misver standen. De muzikale regie en begeleiding was in han den van Antoine Oomen. JOOP PETERS Zoeklicht op: IDEN Gisteravond verga- lerde in kinderspeelzaal „Pin- eltje" (Bernardstraat 30) het ijkcomité „Plan Noord." Ei- enlijk is het te gek om los te open: vijf, zes verschillende on- lerwerpen komen aan de orde, He allemaal even belangrijk ijn en waaraan tegelijkertijd ewerkt moet worden. Maar ver het algemeen lukt het toch iel jaar geleden is een groepje lewoners begonnen, op initiatief ien Marxistisch/Leninisti- iche groep: de Bond voor Wo- lipgzoekenden, die nauwe ban- bleken te hebben met de «altiserende groep „Ken." De onge mensen daarvan vonden in het begin veel weerklank bij de Noorderlingen in hun „strijd tegen de harde maatschappij", zoals ze het zelf noemden. Toch ging dat gevecht voor de bewo ners van Noord en Groenoord iets te fel, zonder dat het zicht bare resultaten opleverde. De heer Cavé zegt hierover: „De Bond voor Woningzoekenden vond iedereen een vijand: de gemeente, de scholen, het MCO, het dienstencentrum en ga zo maar door. In principe moeten we de overheid inderdaad be strijden, want ze nemen beslis singen ten nadele van de arbei ders, en dat zijn wij. Maar dat kun je op twee manieren doen en wij zijn bereid om om de ta fel te gaan zitten, om te praten en eventueel te vechten, met delijke argumenten. In het be gin stonden we ook verschrikke lijk achterdochtig tegenover he Maatschappelijk Contact Or gaan, maar we wilden ee menwerking toch proberen." Nu zijn de verhoudingen goed. Door meer leden van het comité wordt er kritiek geuit op de Bond voor Woningzoekenden. „In andere plaatsen hebben ze echt iets voor de bewoners ge daan, in Utrecht bijvoorbeeld hebben ze honderden brieven met klachten verstuurd, maar hier niets. Ze spanden ons ge woon voor hun karretje en dat LEIDEN Een avondje wijk comité „Plan Noord" is een goeie zaak. Je wordt als bui tenstaander gesteld tegen over een actieve en betrok ken groep mensen, die elk op hun eigen manier werken voor de verbetering van hun wijk. De hoeveelheid proble men en toestanden die op zo'n avond aan de orde ko men overdonderen je 'n beet je en je vraagt je af, hoe het allemaal mogelijk is: ioveel moeilijkheden, die een groep mensen stukje bij beetje wil len oplossen. Een ding is ze kér: Noord heeft erg lang in het verdomhoekje van de ge meente gezeten. Daarover is het wijkcomité het eens, daarover zijn ook de minder actieve bewoners het eens. Er is wel iets aan te doen en vage lijnen van vooruitgang en verbetering worden zicht baar en hier en daar zelfs duidelijk, maar het zou bil lijk en noodzakelijk zijn als de rechtspositie van wijkco mité - en vooral die in oude, achtergestelde buurten sterker was. De erkenning van het werk dat wijkcomi- tés doen (zelf-werkzaam- heid) door gemeente en an dere overheden is vrijblij vend en vaak gering. Hier door hebben de grote inspan ningen die de bewoners zich voor hun directe omgeving getroosten nog steeds niet dat resultaat, dat zij er zelf van verwachten en dat gro tendeels ook haalbaar moet zijn. Het gevolg daarvan is, dat sommigen de moed wei eens in de schoenen zinkt, hun activiteiten staken en zich opsluiten naar een soprt gevoelloosheid en overschil- Iigheid voor wat er om hen heen plaats vindt. De klacht, dat mensen in oude buurten meestal „nergens voor te porren zijn" is - mede door deze gang van zaken - wel verklaarbaar, maar daarom nog niet goed te keuren. De mensen willen best, maar kunnen vaak niet, omdat er teveel muren om hen heen staan. Erkenning van het wijkcomité zou een aardig begin van afbraak van zo'n muur zijn. is veel te politiek. Wij menen dat je je als wijkcomité los van partijpolitiek moet opstellen. Dat kan niet altijd, want je bent afhankelijk van de afgevaardig den van die partijen in de ge meenteraad bijvoorbeeld. Maar toch moet je zo neutraal moge lijk zijn." „We hebben hier twee jaar gele den stuk voor stuk gezegd: we willen iets voor de wijk doen, wij willen dat de mensen hier het beter krijgen." „En al die dingen die het comité in die twee jaar aangeboord heeft zijn tot nu toe aardig ge lukt." Wijkcomité „Plan Noord" stelt dus duidelijk de zichtbare actie, gericht op directe noodzaak en actuele problemen voorop. Het is er voor en van iedereen. Alle bewoners zijn welkom op de we kelijkse vergaderingen. Steeds meer wordt van deze inspraak gelegenheid gebruik gemaakt Het vertrouwen van de medebe woners in de acties van het wijkcomité, doet de groep mee denkende en -werkende mensen langzaam uitbreiden. En dat is ook nodig, want de pro blemen die nog opgelost moeten worden, zijn zo talrijk, dat een kleine groep het niet zou bol werken. Om maar eens wat te noemen: tal van min of meer weten schappelijke onderzoeken heb ben uitgewezen, dat 50% van de bevolking in Noord (10.360 inwo ners - telling '70) bejaard is, terwijl het bejaardenwerk nog practisch opgebouwd moet wor den. Luisterend naar Jo Vervoorn (net niet zichtbaar) in speelzaal Pinkeltje", v.l.n.r. de heer Cavé, de dames Van Velzen en Geuke, de heren Singeling, Langerak, Langerak jr., Bronstring en De Graaf (van het MCO). Op de voorgrond twee sociologiestudenten die in het kader van hun studie een project hadden in Noord. De plannen zijn er wel om in pand Van Hogendorpstraat 36 (het voormalige badhuis) een dienstencentrum in te richten. Daarin zou dan ook een vaste beroepskracht komen te wer ken. Het bezoek aan de bejaar den, het boodschappen doen en eten verzorgen zou dan door vrijwilligers gedaan kunnen worden. Zo zullen veel oudjes eindelijk eens uit hun isolement kunnen komen. Een ander probleem is de volks gezondheid. Door de slechte hui zen en volle straten, mankeren vooral de kinderen nogal eens wat. In heel Noord woont geen vaste arts. Door de gevaarlijke verkeerssi tuatie (Willem de Zwijgerlaan, smalle straten met slecht uit zicht) gebeuren er vrij regelma tig ongelukken, maar het neemt heel wat tijd in beslag voordat er eerste hulp komt. Een eigen post staat dan ook boven aan het lijstje. Hoewel het jeugdwerk in Noord niet te klagen heeft, moet er op dat gebied ook nog wel het een en ander gebeuren. Vooral in de onderwijssector. De plannen om in het pand van het Diensten centrum aan de Van Hogen dorpstraat een huiswerkcursus (na vijf uur) en een kinderkan tine (van twaalf tot twee) te starten, krijgen steeds meer vaste vorm. Studenten, leden van de vereniging Augustinus, zetten zich hiervoor in. Ook het wijkcomité zelf zou even tueel gebruik kunnen maken van de ruimte in de Van Hogen dorpstraat. Allemaal ideeën, die allemaal ééns verwezenlijkt moeten wor den. En dan is er nog: de speel ruimte (Herensingelemplace ment, speelweide), de speeltuin verenigingen Groenoord en Noorderkwartier, de wijkkrant, de renovatie van de huizen („We hebben nu al bijna 30 klachten binnpn"), het sociaal spreekuur (dinsdag en donderdag van 7 tot 8 in De Zeven sprong)... Een krantepagina is te klein. Een positief punt is de samenwer king met de architecten Broeks- ma, Meinders en Piret (kortweg BPM) van de stedebouwkundige afdeling van de gemeente. Van af het begin hebben deze drie mensen goed geluisterd naar de wensen van de bewoners. Als zij de ontwerpschetsen klaar hadden, werden de betrokken bewoners opgetrommeld en kon den hun mening ten beste ge ven. Gretig is daarvan gebruik gemaakt. Op het ogenblik is men bezig om van de Marijke- straat een veiliger en gezelliger geheel te maken. Verder staan er nog een aantal soortgelijke projecten op stapel. Ook over de groenvoorziening treedt het wijkcomité in contact met het BPM-drietal. Deze verbeteringen op stedebouw kundig terrein zijn onder meer mogelijk geworden doordat bij het ministerie van CRM subsi die aangevraagd is uit de pot „Opbouw Bijzondere Situaties". Noord staat daar hoog geno teerd voor ruim 150.000 gulden (totaal beschikbaar 350.000 gul den). We kunnen in dit verhaal onmo gelijk alle facetten van de wijk en het comité belichten. Eén ding is echter nog wel belang rijk. Het comité' blijft niet op een ei landje zitten. Men gaat steeds meer inzien, dat je terwijl je aan de actuele en urgente pro blemen werkt tegelijkertijd moet proberen de oorzaken, waardoor die problemen konden ontstaan, op te sporen en weg te nemen. Dot is vaak geen een voudige zaak. De gegevens die daarvoor nodig ziin, komen niet makkelijk los. Bovendien is er voor een diepgaande studie al geen tijd en mogelijkheid. Wel proheren de leden van het co mité :„En dat zijn alle wijkbe woners" zegt Vervoorn) de wantoestanden zoveel mogelijk aan de kaak te stellen. „We zijn bezig die wantoestanden publiekelijk bekend te maken, om de overheid erop te wijzen dat Noord sinds de crisistijd al of niet moedwillig is ver geten. De voorzieningen zijn niet aangepast aan de groei. Noord heeft bovendien wel alle lasten van Leiden en omgeving (vuilverbranding, veemarkt, centrale, riool), maar geen lus ten," „We hebben wel eens spottender wijs gezegd: we zijn de armste wijk van Nederland. De Natio nale Woningraad heeft vorig jaar bij een onderzoek zwart op wit gezet dat 549,'. v«n de men sen hier afhankelijk is van so ciale wetten, dat wil zeggen be neden het minimumloon zitten. Slechts vijf procent zit boven de twaalfduizend." Om hieraan daadwerkelijk iets te kunnen blijven doen, wil men in Noord niet de kant op van een wijkvereniging met betalende leden. Het wijkcomité moet een open actiegroep zijn voor ieder een. Het kost veel inspanning (haast elke avond vergaderen voor het een of ander) en ook wel moed, maar zo zegt Cavé: „Het wordt een tweede Spaarn dammerbuurt".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5