Noordwijk weert „tweede woning'' Noordwijkse raadsleden in de clinch Woningwet woningen in Aardam-West Plannen voor flatbouw Kasteel Oud Wassenaar stuiten op veel verzet Geen beslissing Huis ter Duin' Bejaarden Zevenhoven hebben eindelijk weer een soeiëteit OOK Wat u moet weten LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 NOORDWIJK Het voorstel van B. en W. van Noordwijk om door een wijziging van de Alge mene Politieverordening het ge bruik van woonruimte als re creatieverblijf (zgn. tweede wo ning) tegen te gaan, leidde gis teravond in de raad tot een langdurig debat. Na afloop volg de schorsing van de raadsver gadering voor fractieberaad en, nadat een amendement van mej. Koopman (KVP) om het voorstel tot alle woningen in Noordwijk uit te breiden met 910 stemmen was verworpen, sprak de raad zich met 12—7 uit vóór het ongeamendeerde voorstel van B. en W. De opninies liepen dwars door de fracties heen. Algemeen was men van oordeel, dat huizen van belang voor de sociale wo ningbouw, niet als tweede wo ning dienden te worden ge bruikt. Sommige raadsleden, onder wie wethouder Jansen (VVD) vonden het echter on juist, dat dit euvel werd bestre den door strafbaarstelling in de Alg. Politieverordening. Wie steit men verantwoordelijk? Wie con troleert het? Is de strafmaat waterdicht? Hoe zal een rech terlijke uitspraak luiden? Het probleem manifesteert zich niet in Noordwijk, meende wet houder Jansen. De laatste jaren hadden zich slechts een achttal gevallen voorgedaan. Hij vond de zaak een schimmenspel en voelde er niet voor om er ten koste van anderen aan deel te nemen. De Witt (prot.chr.) was het deze keer niet met de wethouder eens. Waarom afwachten tot het nodig wordt. Acht gevallen zijn er acht teveel. De Witt had er moeite mee, dat bepaalde gebie den in de gemeente buiten de regeling werden gehouden. Ten aanzien van dit punt kreeg hij bijval van mej. Koopman (KVP). Het voorstel ging haar niet ver genoeg. Zij wilde de zaak niet geïsoleerd als alleen voor Noordwijk zien, doch voor de gehele randstad. Door in Noordwijk de tweede woning te verbieden, helpen wij elders de woningnood oplossen, omdat er door opschuivingen huizen vrij komen. Dat mensen met kinde ren in een paar kamers huizen en anderen een tweede huis als recreatiegelegenheid gebruiken, vond mej. Koopman een kwalij ke zaak. Faase sloot zich bij de heer Jan sen aan, maar De Ridder (PPR) bleek het in grote lijnen met mej. Koopman en De Witt eens. Gemeentebelang voelde niets voor het voorstel, deelde Van Riemsdijk mede. Het gaat om een bijzonder klein aantal woningen en het is thans niet de tijd om het bezit van een twee de woning aan banden te leg gen. De verdeling van het ge meentelijk grondgebied waar wel en waar geen tweede wonin gen mogen zijn, vond Van Riemsdijk een onhandelbare zaak. Alkemade (KVP) zei het een bij zonder moeilijke zaak te vinden. In zijn fractie was er urenlang over gesproken. Enerzijds klemt de woningnood, anderzijds zag hij een berg bezwaren. De me ningen in zijn fractie waren ver deeld. Zelf zou hij zich niet ach ter het voorstel van B. en W. scharen. Burgemeester mr. Bonnike ging in op de juridische bezwaren. Hij zag naast de strafbaarstel ling met maximaal 30,- boete of twee maanden gevangenis straf, mogelijkheden tot uitzet ting. De burgemeester verwachtte een zekere preventieve werking van de strafbaarstelling in de APV, omdat men van het kopen van een zogenaamde tweede woning gaat afzien. Ook notarissen en makelaars zullen hun medewer king bij de transactie gaan wei geren. Op een vraag van de heer De Witt deelde de voorzit ter mede, dat de huizen aan de Quarles van Uffordstraat in ie der geval wel onder het verbod zullen vallen. In dit verband deelde wethouder Van Leeuwen (KVP) nog mede, dat zich voor de koopwoningen in het Duinpark, die een prijs tussen de 70.000 en 80.000 doen, zich 400 reflectanten had den gemeld, waaronder 1*T niet-Noordwijkers. Daaruit blijk! wel dat aan huizen in deze prijsj klasse 'n grote behoefte bestaa:' Ik heb echter nog nooit iemaid op mijn spreekuur gehad, die e woning zocht in de prijs v twee ton, zei de wethouder, belas met de woonruimteverdeling. Het amendement Koopman (ver! bod tweede woning in de geheljy"^ gemeente) kreeg de stemme* van Bedijn, De Ridder, MeskeiWJ Schelvis, mej. Kooopman, Ab1^"^ couwer, De Witt, en tot ieden verbazing ook van de heren Jai> sen en Schaafsma, beiden VVD, Tegen het voorstel van B. en WjDEh (verbod gebruik tweede wonin® de in bepaalde gebieden van de gef de meente) spraken zich uit dfet di heren Van Riemsdijk, Alkejert. made, Faase, mevr. Van Kesjw o< Schaafsma, Jansen en Oostdamfmen 55 NOORDWIJK Er is nog steeds geen beslissing genomen over Huis ter Duin. Een groep onder leiding van bankier Slavenburg is nog steeds met Pakhoed N.V. aan het onderhandelen over het behoud van het vermaarde ho tel. Burgemeester Bonnike gis teravond in antwoord op vragen van Van Riemsdijk (Gem. Bel.): Het geheel is nog steeds een „zwevende" zaak. Oostdam (KVP) was niet te spre ken over het verbod om te fiet sen over de Weideweg naar het terrein van de Noordwijkse Golfclub. Bedijn haakte daarop in. Zijn er geen fietsers onder de leden van die club of heeft dit iets te maken met de ballo tage? Dit laatste wees burge meester Bonnike van de hand. Met ballotage heeft het niets te maken. Wel met het feit. dat di verse leden van de Golfclub el ders wonen en men zal het wel laten met de fiets naar de ba nen te gaan en daar nog eens de achttien holes te slaan. Van een fietsverbod op de Weide weg was de voorzitter niets be kend. Er stond wel een verbod voor voetgangers, doch men is nog bezig uit te zoeken hoe dat bord er komt. Mevr. Van Rei pleitte voor de aanleg van fietspaden naast we gen die aangelegd zouden wor den. Daarmede zal rekening worden gehouden, werd toege zegd. DE Z1LK Vijftig jaar getrouwd zijn op 5 november het echtpaar Damen uit de Jacobstraat in De Zilk. Twee Zilkenaren in hart en nieren die dit dorp uit het vroegere wijdse graslandschap hebben zien opstaan en zien groeien tot wat het nu is. Hij (77) een harde zwoeger die zijn levensdagen doorbracht in de bloemisterij en zij (73) een opgewekte huismoeder die de zorg op zich heeft genomen voor zeven kinderen. „Al onze kinderen zijn goed onder de pannen", zeg gen ze glunderend. „Een beter resultaat hadden we niet kunnen be reiken". WASSENAAR De bouw van een omvangrijk complex etage woningen en een hotel voor massaal toerisme, zoals mr. C. T. F. Thurkow, eigenaar van het Kasteel Oud Wassenaar, wil laten uitvoeren, is niet te ver enigen met het bestemmings plan. De stedebouwkundige van Wassenaar, ir. N. P. H. J. heeft dit laten weten aan het gemeen tebestuur, waarna het college van B. en W. in meerderheid van oordeel was, dat geen me dewerking aan de plannen van de heer Thurkow gegeven moet Een lid van het college wilde zijn oordeel opschorten tot bekend is wat de commissie ruimtelijke ordening van Wassenaar zegt over het plan. De stedebouwkundige heeft aange- voex-d, dat. de voorgestelde be bouwing in flagrante strijd is met de grondregel in het desbe treffende bestemmingsplan. Dat staat een natuurgebied met woonbebouwing of een fraai woongebied rnet een zeer open bebouwing voor. Tegen het plan Kasteel Oud Was senaar zijn tot nu toe twee brie ven binnengekomen bij het ge meentebestuur De tennisclub ,,Oud Wassenaar" (500 leden) liet weten, dat de plannen voor de vereniging niet minder dan een ramp zullen zijn. De tennis banen zijn gelegen op de terrei nen, waarop uitgebreid zou moeten worden door het Kas teel. Het actiecomité „Bewaar Wasse naar voor de Randstad" schreef, dat de bouwplannen de vrijheid aantasten van de bewo ners van Wassenaar en de Randstad, die hier rust en recreatie komen zoeken. „De bouw van een groot aantal flats verstoort de oase van rust en groen". Uitbreiding telefoon centrale Bodegraven Weer predikant WOUBRUGGE Na ruim drie jaar zonder predikant gezeten te hebben krijgt de Gereformeerde Kerk in Woubrugge weer een eigen dominee. Kandidaat J. Hui zebosch uit Amersfoort zal eind oktober zijn intrede doen in deze gemeente. Hij volgt ds. Dethmers op, die in juni 1969 naar Malang vertrok. aan het omlassen op de nieuwe hoofdverdeler in de centrale van een tiental telefoonkabels met elk 900 dubbeladers. Dit omvangrijk werk zal ongeveer drie weken in beslag nemen. Het gevolg is dat de op de cen trale Bodegraven aangesloten dbonnees enige uren buiten de telefooncommunicatie zullen zijn. Ten behoeve van enkele voor het openbaar belang nood zakelijke aansluitingen worden speciale voorzieningen getrof fen. Eind december zal in de telefooncentrale Bodegraven een uitbreiding met 1000 nummers zijn voltooid. Daarmee zal dan SASSENHEIM ln het kader van de Oranjefeesten waren er gis termiddag in „Ontmoeting" drie voorstellingen voor de kleuter scholen, waar de honderden klein tjes naar hartelust konden ge nieten van voorstellingen ver zorgd door het „Remark-kinder theater". Om 7 uur werd door het bestuur van de Oranjevereni ging met het ontsteken van een vuurpijl, het Lunapark aan de Willebrorduslaan geopend, waar voor uiteraard grote belangstel ling bestond, in het bijzonder waren de botsautootjes en het reuzenrad in trek. Om 8 uur ver trok vanaf de Molenstraat een lange rij van honderden deelne mers met lampions door de ge- meente, w.o. veel jeugd verkleed als populaire figuren Pipo, Cali- mero etc. Hierbij zorgden ,.A- dest Musica", het Tamboerkorps DOS en Harmoniekapel „De Har- pe Davids" voor de muzikale bij drage. Op de foto: kleuters op weg naar de Ontmoeting NOORDWIJK „In de vorige raadsvergadering heeft Van Riemsdijk mij in staat van beschuldiging gesteld wegens mijn optreden als vertegenwoordiger van de gemeente Noordwijk in de VVV". Met deze woorden kwam de heer Benschop (prot. chr.) gisteravond te rug op hetgeen de heer Van Riemsdijk (gem. bel.) op 22 augustus jl. in de raad had gezegd, toen de herbenoeming van Benschop aan de orde kwam. De woordvoerder van Gemeentebelang verweet hem toen als éénling tegen een verhoging van de subsidie aan de VVV te hebben gestemd en betichtte de gemeentevertegenwoordiger van „dwarsliggerij". Met de notulen in de hand releveerde Benschop hetgeen zich omtrent de subsidiekwestie had afgespeeld en daarbij tekende hij aan dat bedoelde subsidie niet vorig jaar aan de orde was geweest, doch in de raadsvergadering van 16 december 1970. Uit deze stukken bleek verder, dat niet één, maar zeven raadsleden zich tegen de subsidie- verhoging hadden uitgesproken. „Een dergelijke tendentieuze en leugenachtige voorstelling van zaken, had ik van de fractie van Ge meentebelang niet verwacht, en zeker niet van een lid van de Raad van Afgevaardigden in de VW en officier in de Orde van Oranje Nassau", voegde Benschop zijn opponent toe. Hij hoopte, dat door het onbehouwen optreden van Van Riemsdijk geen einde zou komen in de goede verhouding tussen het gemeente bestuur en de Stichting WV. Onder leiding van haar voorzitter F. W. Graaf van Limburg Stirum wordt door het algemeen bestuur hard gewerk en de situatie in de VVV-organisatie is daardoor aan zienlijk verbeterd. Zo boekte de VVV in 1971 een overschot van ruim 27.000. Van Riemsdijk zei er bij te blijven het een hoogst ongelukkige ont wikkeling te vinden, dat Benschop toen niet met de meerderheid van de raad had meegestemd. Dat Benschop hem nu beschuldigde, van leugenachtige bewering vond Jhr. Van Riemsdijk een aantij ging, die in de vergaderzaal van de raad niet paste. „Een dergelij ke emotionele uitlating heb ik in de twintig jaar dat ik in deze raad zit, nog nooit gehoord". De term „dwarsliggerij" was door spreker willens en wetens gebruikt en van Riemsdijk zei bij zijn standpunt te blijven Benschop niet de juiste persoon te achten om de gemeen te in de VW te vertegenwoordigen. Bovenstaand duel kreeg een staartje toen Bedijn namens PvdA en P.P.R. de vraag stelde of het wel nodig is dat een lid van de ge meenteraad in het algemeen bestuur van de WV zitting neemt. Deze instelling kan zichzelf wel runnen. Bovendien bleek uit het ge beurde in de raad, welke kwesties er kunnen ontstaan. Laat de WV haar statuten maar wijzigen, suggereerde Bedijn. Alkemade (KVP) verklaarde dat dit voorstel hem overviel, hoewel het hem wel aantrekkelijk voorkwam, en zijn fractiegenoot Oostdam sloot zich daarbij aan. Vogelaar (prot. chr.) daarentegen deeide mede. dat zijn fractie meende de gemeentevertegenwoordiging in de VW te moeten handhaven. Hij sprak zijn respect uit voor het werk dat de heer Benschop daar gedurende een reeks van jaren had verricht. „Mag iemand in de raad een eigen mening geven of leven wij onder de dictatuur van Van Riemsdijk?" Naar het oor deel van Vogelaar had Van Riemsdijk de afgevaardigde van de ge meente onheus behandeld en daarmede de VVV een slechte dienst bewezen. Dat iemand voor de stemming afgekraakt werd, was in de Noord wijkse raad nog nooit voorgekomen, stelde Vogeloor vast. Het resultaat was dat de raad besloot de benoeming van een nieuwe vertegenwoordiger in de VVV Benschop had zich in de vorige vergadering reeds teruggetrokken een maand uit te stellen. Hearing over 'Plassengebied' in Ter Aar TER AAR Het voorontwerp streekplan Plassengebied staat centraal tijdens de hearing, die morgenavond in het Dorpshuis van Ter Aar wordt gehouden- De hoorzitting (aanvang 20.00 uur) is niet alleen een goede ge legenheid om informatie te krij gen, maar is ook ghschikt om opmerkingen en eventuele be zwaren naar voren te brengen. Het streekplan Plassengebied, waarvoor het provinciaal be stuur een streekcommissie in het leven heeft geroepen, is voor Ter Aar belangrijk, omdat de gemeente deel uitmaakt van het plassengebied. Maar ook, omdat alle gemeentelijke be stemmingsplannen conform de richtlijnen moeten zijn, die in het streekplan wordt gegeven. TER AAR In de raad van Ter Aar komt aanstaande maandag aan de orde de bouw van 62 woningwetwoningen in het bestemmings plan Aardam West. De huizen maken deel uit van een bouwstroom van 400 woningen, waar aan deelnemen de gemeenten Boskoop, Nieuwkoop, Alkemade, Ter Aar en Woubrugge. De woningen komen te staan aan de Voshol- straat. De bouwkosten worden geraamd op 3.14.835,-; de grondkos- ten komen op 588.554 gulden. De huurprijs zal komen te liggen op 260 en 300 gulden. In de raad kcmt maandag ook aan de orde het voor-ontwerp streekplan Plassengebied. In Ter Aar en andere ge meenten is reeds grote kritiek op dit plan geleverd omdat het plan onvoldoende huisvesting garandeert voor de minst draagkrachtigen I uit ae eigen bevolking. Er is ook grote ongerustheid voor het be houd van voldoende werkgelegenheid. In de raad komt verder o.m. aan de orde: gemeenschappelijke regeling energiebedrijf Rijnland. verhuur sportvelden en verlenen van opstalrecht aan 'l'AVV. ZEVENHOVEN Twee jaar lang hebben de bejaarden van Zevenhoven het zonder soos moeten stellen. Sinds vorige week echter kunnen zij hun hart weer ophalen nu een nieuw soosbestuur is gevormd dat de draad voor de bejaardenont spanning weer heeft opgevat. Eenmaal per week op de dinsdag middag kan elke bejaarde Ze- venhovenaar in de riante zaal van het nieuwe dorpshuis zijn schade van de afgelopen jaren ruimschoots inhalen. Gistermid dag kregen we een duidelijk De bejaarden van Zevenhoven bijeen in hun nieuwe sociëteit beeld hoezeer de soos in trek is. Mog voordat voorzitster mevrouw Ahiers een openingswoord had kunnen uitspreken gingen de kaarten al rond, rolden de bal len al over het biljartlaken en draaide de schijf van het pim- pax-pet-spel al zijn rondjes. Er hebben zich inmiddels al 76 le den laten inschrijven en boven dien heeft de bejaardensoos ook nog een fors aantal donateurs weten te strikken. Hoewel het kaarten en biljarten op het ogenblik in het dorpshuis nog hoog staan genoteerd is me vrouw Ahiers er een voorstan der van dat de bejaarden in de toekomst ook eventueel wat aan handenarbeid gaan doen. Ook wil men proberen enkele spre kers naar Zevenhoven te krij gen om de soosmiddag eens op een andere manier nuttig te maken. „Tenminste als dat fi nancieel een haalbare kaart is", aldus mevrouw Ahiers. LEIDEN Drs. C. Schepel is mej. drs. A. J. van Santen opgevolgd als lid van de Leidse universiteitsraad. Hij vertegenwoordigt het weten schappelijk personeel van de faculteit der letteren. LEIDEN Mr. Verburg, hoofdinspecteur van de be lastingen in Rotterdam is be noemd tot gewoon hoogle raar in het belastingrecht aan de Leidse universiteit. LEIDEN De heer S. Wit- teveen uit Oegstgeest is he denmiddag aan de Leidse univex-siteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zijn promotor was di\ H. C. Hemker. LEIDERDORP In de pa rencompetitie van de Leider- dorpse bridgeclub leidt het paar De Vrind met 282 pun ten in groep rood, mevr. Van Gelder en de heer Winkel lei den met 273 punten in groep blauw, in groep groen leidt het echtpaar Middelburg met 271 punten en in groep zwart staan de dames v.d. Berg en v.d. Brink met 250 punten aan kop. WASSENAAR Vandaag is een begin gemaakt met as- falteringswerkzaamheden op een aantal wegen in Wasse naar-noord. De werkzaamhe den zullen tot en met 3 okto ber duren. Het betreft de Van Duivenvoordelaan, Van Cralingenlaan, Van Polanen- park, Van Warmondlaan, Van Wassenaar Obdamlaan, Prof. Molenaarlaan, Donker Curtiusstraat, Dr. Weeder- laan en de Hofcampweg. Ei genaren van auto's welke langs deze wegen geparkeerd zijn wordt verzocht deze tij dig te verwijderen om scha de te voorkomen. ROELOFARENDSVEEN In de Alkeburcht is er de ko mende zes dinsdagavonden weer prijskaarten ten bate van het jeugdwerk. Er wordt in competitieverband ge speeld. ALKEMADE Bij voldoen de deelname start de plaat selijke EHBO-vereniging 2 oktober met een cursus. Men kan zich voor 27 september opgeven bij de volgende be stuursleden: A. de Jong, Flo- raweg 16, mevr. D. Koning, Zuideinde 106, mevr. Eist- geest, Zuideinde 76, mevr. Zandvliet, Roeloffstraat 8 en bij C. van Velzen, West einde 61. LEIDERDORP De raads commissie voor Gewestzaken vergadert hedenavond op het gemeentehuis in het open baar. Aan de orde komen de beleidsadviezen van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten over het gewest Leiden- -ZOETERWOUDE S.J.Z. organiseert vanavond in haar clubhuis op Haasbroek de eerste klaverjasavond van dit seizoen. Er is weer een seizoenprijs en iedere avond de bekende vleesprijzen. ZOETERWOUDE Nadat gisteravond de leden van de Vrouwenbond NKV voor de eex-ste keer in dit seizoen bij een waren zijn morgenavond de dames van het Vrouwen gilde aan de beurt. Om kwart over zeven is er een Eucharistieviering in de Christus Dienaarkerk. Daar na spreekt deken A. Lamot in het Don Boscohuis met als onderwerp: „Geloven doe je in de kerk" En thuis dan? Ge (ver 1 fcel. »ee jj ::v.'or kan G. T. Does wijk gen.-kampioen ileu Oude Blauwband Lisse De heer G. T. Doeswijk j is met zijn duiven de generaal- kampioen van de Lissese post- dulvenhoudersverenlging De Oude Blauwband geworden. Hij eindigde met ruime voor sprong op de eerste plaats, voor G. Roodenbrug die tweede werd. J. van Dijk eiste de derde plaats voor zich op. Nu het seizoen er weer op zit gaat de Oude Blauwband zich opmaken voor de winteraktivi- teiten. Zo is in november een hokkenshow en in december een tentoonstelling in gebouw Reho- both. Dertien oktober is er een filmavond in Rehoboth. waar aan meewerken alle duivenhou-, dersverenigingen uit de streek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4