Nieuwenh uizen stopt produktie in Leiden Bedden tekort in Leiden DeLandbouw verdwijnt uit Leiden Aulos Amsterdam" in Duivenvoorde „Oegstgeest Anhuis tegen 'n warectief' J? WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 Markten Leidse Hofjes (23) LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het vertrek van Nieuwenhuizen is ongeveer gelijktijdig met de sluiting van de conservenfabriek van Schoondergang. De heer Schoondergang besloot enige tijd geleden al de productie te sta ken om nagenoeg dezelfde redenen, die Nieuwenhuizen eerst dwongen aansluiting te zoeken bij het sterke Franse concern. Voor de Nederlandse conservenfabriek is het practisch onmoge lijk om met succes slag te kunnen leveren tegen buitenlanders in de conservenmarkt voor doperwten, bonen en appelmoes, de ar tikelen waar de massale kwantiteiten in gehaald kunnen worden die noodzakelijk zijn om enige winst te maken. Hoe sterk de concurrentie is blijkt wel uit het feit, dat de prijzen voor doperwten in blik enz. na de oorlog nauwelijks gestegen zijn ondanks de sterk opgelopen kosten en waardedaling van het geld. De conservenfabrieken konden het alleen houden door enor me omzetvergrotingen. Vooral in Frankrijk is de regering zeer actief geweest om de conserveindustrie in staat te stellen de omzetten te vergroten". econmische motleven heb ben het zwaarst gewogen, waarbij sociale en menselij ke gevolgen neer komen op de Leidse gemeenschap; in Leiden een ontstellend ongunstige ontwikkeling op de arbeidsmarkt aan de gang is. Er zijn nu reeds 700 tot 1000 mensen, die men als on- plaatsbaar moet beschouwen. De buitenlandse belanghebbenden, waar de bestuurders van de in dustriebonden op doelen is het Franse concern Blanchaud, dat LEIDEN Conservanfabriek De Sleutels v/h L. E. Niewenhuizen staakt met ingang van 1 januari volgende jaar de productie in Leiden en zal verder nog alleen blikgroenten fabriceren in haar bedrijf te Helden-Panningen. Het volledige Leidse fabrieks- personeel heeft gisteren ontslag aangezegd gekregen. Of de ont slagen uitgevoerd worden hangt af van de mogelijkheden tot plaatsing in Helden-Panningen en eventuele bereidheid Leise van de werknemers. Het gaat hier om 54 mensen, waarvan er 24 boven de 50 jaar zijn. Het personeel van Nieuwenhuizen heeft gisternavond met de be stuurders van NKV, NVV en CBU fel geprotesteerd tijdens een vergadering in De Burcht tegen het besluit van de directie en vooral de wijze waarop het besluit is genomen. Men sprak van „eenzijdige be sluitvorming en iedere vorm van overleg en inspraak in deze voor ons van levensbelang zijn de beslissing". De directie, die gisteren een communique uitaf, zegt, dat men de maatregel heeft moeten treffen op basis van economische motieven. De drie industriebonden gaven daarop tijdens de bijeenkomst in De Burcht een communique uit waarin wordt vastgesteld, dat: buitenlandse belangheb benden een eenzijdige beslis singen hebben afgedwongen; Beste klassering Arti's drumband Ter Aar Op een show in Poel dijk heeft de Ter Aarse drum band Arti et Religioni, waarin ook leerlingen meespeelden, zich als beste geklasseerd. De jury, die bestond uit de heren M. Schneider uit Den Haag .en A. van Veluwen uit Amsterdam, liet dit in haar beoordeling tot uitdrukking komen waarbij te vens de show van de majorettes betrokken was. De Be ja marsen en o.a. de mars High Spirits van onze plaatsgenoot C. v.d. Vlugt werden ten gehore ge bracht. De leiding van de drum band berustte bij de heer N. Pieterse terwijl mejuffrouw Rina van Tol dit deed bij de majorettes. in 1970 een meerderheidsbelang (51%) verwierf in Nieuwenhui zen. De Franse onderneming kon destijds vrij gemakkelijk greep krijgen op de oude Leidse onderneming, die onmachtig was om in de EEG-markt het succes te concurreren. Met name de Franse conserven- grootmachten verkeerden in een zeer sterke positie nadat zij zich met overheidssteun hadden kun nen reorganiseren en verbete ren. Nieuwenhuizen was in 1970 optimistisch gestemd over de kansen voor het Leidse bedrijf door de samenwerking met Blanchaud, maar de nieuwe ei genaars kwamen niettemin tot de conclusie, dat er voor het be drijf in Leiden eigenlijk weinig of geen reden van bestaan meer is. De beslissing zou mede beïnvloed zijn door moeilijkheden, die men met het hoogheemraad schap Rijnland had over het op pompen van water en de lozing daarvan. Het opgepompte water bevat te veel chloriden en zou ten. Bovendien stond men in de fabriek voor de noodzaak om te investeren en om dure veilig heidsmaatregelen te treffen. Het ligt in het voornamen, de hele produktie-eenheid over te bren gen naar Helden-Panningen bij Venlo en zich daar te concentre ren op worteltjes en soepgroen ten. De administratie wil men nog in Leiden gevestigd houden. Drie mille voor Stichting Geleidehond OEGSTGEEST „Het Is fenome naal dat de winkeliersvereni ging „Oegstgeest actief" bij de viering van haar tienjarig be staan aan een instituut gedacht heeft dat zo centraal staat in het leven". Met deze woorden leidde wethouder J. J. Thorn (CRM) gisteravond tijdens de jaarvergadering van O. A. een feestelijke gebeurtenis in. Het betrof de overhandiging van de n,°! 'S Politie van Bodegraven onder nieuwe leiding LEIDEN Leiden heeft een te kort aan bedden. Uit het jaar verslag over 1971 van de WV blijkt de capaciteit van onge veer 800 bedden (Holiday Inn meegrekend) te klein voor het aantal bezoekers van de stad. Ook in de particuliere sector (pensions en prlvé-huizen) is het beddenaantal gering. Dit houdt verband met de verhuur van kamers aan studenten. Door dit tekort aan slaapgele genheid is het vrij moeilijk gro tere groepen personen onder te brengen. De directie van de VVV vindt dit met name een hachelijke zaak omdat de Leid se universiteit steeds veelvuldi- ger congressen organiseert. Zij wijst er op, dat de initiatieven tot vergroting van de logies- capaciteit gestimuleerd dienen te worden. BODEGRAVEN Adjudant D. C. Kleybeuker, is per 1 septem ber in Bodegraven het beveel gaan voeren over het 10 man sterke politiekorps aldaar- Hij is de opvolger van adjudant Schipper die vanwege het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst heeft verlaten. Adjudant Kleybeuker was de af gelopen zeven jaar in Lekker- kerk gestationeerd. In tegenstelling tot het 'bezoek, dat klein is dn verband met het tekort aan overnach- 'tingsmogelijkheden, bloeit het dagbezoek volop. Niet alleen is Leiden als centrum van de Randstad en dichtbij de Bollen streek, de badplaatsen en de plassen en meren van Zuid-Hol land, daarvoor gunstig gelegen, ook biedt de stad een groot aan tal interessante bezienswaardig heden. Vooral de Amerikaanse toerist slaat Leiden niet gauw over. De historie van de Pil grim Fathers speelt hierbij na tuurlijk een belangrijke rol. Twee problemen bemoeilijken echter de komst naar Leiden enigszins. In de eerste plaats ontbreekt het de VVV aan vol doende geldmiddelen voor een doelgerichte publiciteit. Daarnaast zijn de parkeerproble men in de stad niet erg aantrek kelijk voor de vele „bereden" toeristen. Weliswaar kan men zijn wagen kwijt op de Lammermarkt, maar in de praktijk blijkt deze toch nog te ver van de mooie piekjes in de binnenstad te lig gen. Vooral touringcars onder vinden dn die binnenstad boven dien nog verkeers moeilijkhe den. Het touringcar bedrijf Bergman te Amsterdam, dat en kele jaren geleden nog groeps bezoeken aan de Pieterskerk or ganiseerde, heeft Leiden uit zijn programma geschrapt om ge schetste redenen. Zolang Leiden in last is, zal de VW met een niet toereikend budget moeten zien rondkomen. Een positieve zaak is, dat het ledenaantal aanmerkelijk steeg, mede dankzij het uitgebreide dienstenpakket in het nieuwe VW-kantoor. Als streekstad zou men verwach ten dat er uit de omliggende ge meenten bijdragen te verwach ten zijn. Meer dan de helft van de steden en dorpen in de regio heeft geen eigen VW-kantoor of Inlichtingenbureau, terwijl zij tevens geen lid zijn van de pro vinciale VW Zuid-Holland. „Het ziet er naar uit dat deze gemeenten geen belangstelling hebben voor het toeristisch ge beuren en het zal derhalve geen eenvoudige zaak blijken te zijn deze gemeenten ertoe te bewe gen het regio-kantoor te steu nen", zo schrijven de opstellers van het jaarverslag. Al met al meent de WV te kunnen terug zien op een voorspoedig jaar. Voorspellingen durft zij nauwe lijks te doen. „Toerisme ds een zeer gevoelige zaak en reageert snel op politieke onrust en mo netaire onzekerheden. Wij ten ons daarbij tevens realise ren dat Nederland, voor de toe rist. een duur land begint te worden terwijl de prijzen voor reizen naar. het buitenland een dalende lijn vertonen." Dankzij de indringende publiciteit van het Nationaal Bureau voor Toerisme en de KLM, zo ver meldt het jaarverslag, staat Ne derland voorlopig echter nog gunstig genoteerd. Hoe het toerisme zich in Leiden verder zal ontwikkelen hangt mede af van de financiële situa tie. „De steun van particulieren en het bedrijfsleven aan onze orga nisatie zal groter moeten wor den om goede dienstverlening en publiciteit te kunnen realise ren." opbrengst van een lustrumactie ten bate van de Stichting Gelei dehond. Een drietal meisjes overhandig den mevr. Mr. A. A. Groen- Korthof, bestuurslid van deze instelling ieder een biljet van duizend gulden. Mevr. Groen dankte, zichbaar onder de in druk, voor dit geschenk en noemde het „Bijzonder verkwik kend in ons werk gesteund te worden". Voorzitter L. M. Trij- zelaar: „Dit bedrag is bijeenge bracht door de winkeliers en in gezetenen en vooral ook de jeugd". De voorzitter van O. A. verklaar de geluiden te hebben gehoord van officële instanties die bewe ren dat het niet goed gaat met de middenstand. „Dat geldt dan niet voor Oegstgeest Aktief" al dus de heer Trijzelaar, „maar als wij denken aan het project Leidsenhage, de winkels die gaan komen in Haaswijk én het winkelcentrum dat men thans denkt te gaan realiseren in Lei derdorp waar gaan wij heen? Wij moeten er voor waken dat er straks méér winkels zijn dan woonhuizen....! Tijdens de eerste koopavonden heeft het nog niet stormgelopen in de winkels. De middenstan ders lieten gisterenavond hun gedachten hierover de vrije loop. Er leven ook wensen de koopavond op vrijdag te hou den. Conclusie: nu er een koop avond is (met een proeftijd van 'n jaar) dan ook alle winkels open. De wekelijkse warenmarkt vond geen genade in de ogen van de O.A.-leden, wél als alle nering doenden en leden van O.A. het recht hebben zelf de markt te houden. Voorzitter Trijzelaar noemde het een „braderie- markt". Overigens is men nog niet uitgepraat over genoemde materie die binnenkort wel aan de orde zal komen omdat er verzoeken tot het houden van een markt zijn ingediend. Aan het einde van de bijeenkomst deelde men mede dat de heer A. de Tombe afgetreden is als bestuurslid. De intocht van St. Nicolaas zal dit jaar plaatsvin den op 18 november a.s. Dit zal, afhankelijk van een nog te voe ren bespreking met de „Stich ting Lange-Voort" gezamenlijk worden gevierd. BOSKOOP Veilig Verkeer Bos koop houdt vrijdagavond aan staande in de beurshal van Florida aan de A. P. van Nes laan een grati sd'imtest. Mede werking verlenen vier plaatse lijke garages. Bij een test vorg jaar bleek dat aan 85% van de autoverlichting iets mankeerde. Veilig Verkeer Boskoop dringt er dan ook dringend op aan van de gelegenheid tot controle ge bruik te maken. •teletikker 14 In rustige overgave aan de Heer, gesterkt door de H. Sacramen ten der Zieken, overleed in Korbeek-Lo (België) op 18 september 1972, de eerwaarde broeder ANTOON VAN DEN NIEUWENDIJK Missionaris van Scheut. Geboren in Lisse, 12 juni 1886. Hij was gedurende 40 jaar werkzaam in Zaïre. Mede namens de familie A. VERSCHURE, Provinciaal. De Eucharistieviering dag 22 september a.s. schaatsebaan 126. J. M. Bonnike herbenoemd Burgemeester NOORDWIJK Bij Koninklijk besluit is mr. J. M. Bonike her benoemd tot burgemeester van Noordwijk. Dit deelde wethouder J. van Leeu wen in zijn hoedanigheid van lo co-burgemeester gisteravond mede in de vergadering van de gemeenteraad. Nestor G. Voge laar vertolkte de gevoelens van de raad. Als gemeenteraad ziin wij van mening, dat u het in de afgelopen periode goed gedaan hebt, zei hij. De heer Vogelaar prees burgemeester mr. Bonni ke voor de wijze waarop deze de raadsvergaderingen placht te leiden en voor zijn bereidvaar digheid om voor iedereen open oor te hebben. „Wij hopen, dat u de komende zes jaar met vrucht werkzaam zal mogen zijn in het belang van de Noord- wijkse gemeenschap en van de gehele badplaats", aldus de nes tor van de gemeenteraad. Geslaagden instrument- makersschool LEIDEN Ann de Leidse Instru- menlmnkersschnol zijn geslauKd voor hel diploma A-metaal: J. H. A. van der Ark. Den Hnac: A. H. A. Bakker. Lelden: H. C. Batelnnn. NijverdalH. M, Beukers. Schie dam: E. Bron. IJmulden; J. A. B. Brosl. UtrechtR. A. de Grnnt, Den Hans, P. L. M. GroenewcRen. Lon ten Haas. C. W A. Hommnrs. I erdamJ Y. v.d. Linden. Wal «ar, A. J P. v.d. Lult. Voorsc I.J. Politiek. Voorschoten: L. Rlenstra. Bolsward: C. B. M. Veenstrn, Den llaaR: A. J, L. Ver- kroost. Vlanrdlnsen; A. W. Verplnn- /oor het dlplmn B-metaal slaasden:R. Atema. Eindhoven: J. H. J. Berscr. Arnhem; B. II. Bolk. Nljmesen; J. P. J. Brandt, Amsterdam; Th. a. m. Broekliotf, Amsterdam; P. Th. M, GroenewCKO, LnnReruar; A. M. den Hoedt. VlaordlnRen; A. L. Hoep, Schljndel; J. Idserdn. Wnp- serveenJ. A. N. Kntelaam, Son (N.B.); P. Kuiper. Ten Post; H. H. A. J. de Kwant. Vollenhovc; J. G. M. Pnnrdekooper, Wassenaar; J. C. RODLOFARENDSVEEN, 19 septem ber Bloemen. Anjers: Sim Rose. Rood, Keefcr. Alice. Lena. Pr. Ann. Anne Marle, 23-35. Sim Wit, G.J. Sim. Arthur 23—29, Le Reve. Yellow Dusty. Camiivul 34— Orehld Beauty 33—33, Star 35-37, Baccara 47—60, Alslroe- merln 18-20, Lelies 21—50. Nerlne 40—58, Holeconla 65. Gerhern's 30 - 43 p st. Geplozen chrysanten Jacob Marls. Spider 44—53, Evelyn Bush, Cllngcndaal, ReRnlln, Bornhclm 31 —14. Broltner. Asia Lee 20—29, Bes- i sle Rowe, MIroU, Escorte, Alec Bet- ser 27—37 p.St. Troschrysnnton 80— 1.45. klem Jaar rond 1.35-1.70. Tros- arjers 1.30—1,76, Ornlihogalum 1.00—1,35, Llntrls 1.40-2,20, Mont- brctln 75—1,25. Asters 35-65, Dah lia's 40—1.00. Eikenblad 30-50. Gla diolen 801.60. Irissen 2,30-3,56, Fresia's 55—1.00 per bos. KATWIJK. 19 sept. - Groente A 1 200—480; A 2 260-420; B I 200-770; C 1 400; C 11 230-330; Kroono kool 38—56; bloemkool 6 I 40-65; 0 II 21-35; 8 I 30—50; 8 II 18—28; selde rij 13-22; prlnsessebonen 50—80; nndtjvle 10-28; spitskool 37—55: Bloc kool 16-37; rode kool 22—29; sla 15—00; uien 500—690; breekpeen 510-740; spinazie 17—21. Aanvoer 175 ton wttspeen20.000 bloemkolen. Voorschoten Het Residen tie Strijktrio, dat vorig jaar zo veel succes oogstte tijdens het concert in kasteel Duivenvoor de, is helaas opgeheven. Dien tengevolge gaat het geplande concert op 21 september in Dui venvoorde niet door. Zij worden nu vervangen door een blaas- kwintet. dat veel goeds in het vooruitzicht biedt. \Aulos Amsterdam" is nog een jong gezelschap. Het heeft nog geen grote concerteryaring ach ter de rug. Maar het zegt toch wel iets, als dit kwintet, be staande uit Li'en de Wit (fluit), Ruth Visser (hobo), Pierre Woudenberg (klarinet), Ab Cos. ter (hoorn) en Frans Robert Berkhout (fagot), tijdens een optreden bij een herdenkings concert in het Koninklijk Haags conservatorium dusdanig de aandacht heeft getrokken, dat van vele zijden aansproringen kwamen, op de ingeslagen weg voort te gaan. Dit leidde weer tot vele aanbevelingen en zo kreeg „Aulos Amsterdam" ge stalte. Bijna alle leden van dit kwintet, in leeftijd variërend tussen de 19 en 23 jaar, kregen hun opleiding aan genoemd con servatorium. Hun optreden in kasteel „Duiven voorde" is, ofscl.ocn niet direkt een debuut, dan toch wel hun eerste officiëleconcert. Het sympathieke van deze jonge mensen is, dat zij goed en ver antwoord musiceren van meer belang achten, dan het nastre ven van succes. En iets daar van weerspiegelt zich ook in hun programma keuze: kwintet ten van Danzi en Reicha, en van Paul Hindemith de „Kleine Kammermusik fiir fünfBla- ser". Geen gemakkelijke opga ve. Het zijn werken die men zelden zal horen, zoals trouwens ook een kwintet in deze samen stelling. Het lijkt daarom in alle opzichten een aanbeveling waard, dit con cert op donderdag 21 september te komen beluisteren. B. Rijnders LEIDEN De melkinrichting De Landbouw gaat Leiden binnen twee jaar verlaten. Het bedrijf, dat een onderdeel uitmaakt van het Menkenconcern, wordt over gebracht naar het moederbe drijf in Wassenaar. Voor de 98 personeelsleden zal dit geen ge volgen in de werkgelegenheid met zich meebrengen. De snelle ontwikkeling in de melkverwerkende industrie noopt De Landbouw tot vertrek uit Leiden. Het bedrijf, dat al sinds 1870 aan de Rijnsburger- singel is gevestigd, kan mede door gebrek aan ruimte niet overschakelen van de glasver pakking op de eenmalige ver pakking. Ook het lozen van wa ter speelt een rol. Voorzieningen daartoe zouden te veel ruimte innemen en teveel gaan kosten. Bovendien speelt 'n rol de ver keerssituatie bij de Rijnsburger- singel, die geen vlotte aan- en afvoer bewerkstelligt. De melkhandel in Leiden was aanvankelijk verontrust door berichten over het verdwijnen van De Landbouw. De directie van het bedrijf heeft echter in middels verzekerd dat een uit giftestation in Leiden gehand haafd blijft. Afscheid pastoor Buys Leidschendam LEIDSCHENDAM Zondag 1 oktober zal pastoor A. A. J. Buys van de parochie van St. Joseph Opifex met een eucha ristieviering die om 11 uur be gint, afscheid nemen van zijn parochianen. Na de éucharistieviering is er in de kerk aan het Burgemeester Sweenspiein een receptie waar bij het afscheidsgeschenk zal worden aangeboden. Pastoor Buys kwam ruim 15 jaar geleden naar Leidschendam met de opdracht in de nieuwe Heuvelwijk een nieuwe r.-k. kerk te bouwen. St. Jacobs- of Crayenboscli- hofje LEIDEN Na alle merkwaar digheden en bouwkunstige stijlschoonheid van de hofjes, die de laatste weken in deze rubriek de revue passeerden, weer zo'n pretentiloos oord van rust. Het is het Sint Ja cobs- of Crayenboschhofje, dat men vindt aan het eind van een witgekalkte gang aan de Douzastraat, nummer 25. Er is maar weinig meer vun dit hofje bekend dan dat het in 1681 gesticht werd door de heer Gommarus van Crayen- bosch, zoals een steen in de gevel duidelijk vermeldt. Van Crayenbosch weten we niet veel méér dan hoe hij er uitgezien moet hebben. Er hangt in de regentenkamer een portret. Maar zelfs dat is nog maar een copic. In dezelfde kamer vinden we een oude bekende terug: Paulus Claeszoon dc Goede, de standvastige pastoor uit de hervormingsdagen. Het hofje ademt een sfeer van bezonkenheid maar men is er gauw uitgekeken. Geluk kig voor dc bewoners.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3