FC Den Haag geeft het voorbeeld I per sé niet A VERY BRUNDAGE MIKPUNT VAN KRITIEK IN AMERIKA OVERWINNINGEN PSV EN SPARTA Lichtcompetitie 'S Weinig publieke belangstelling Nederlandse zege op Andorra in schaakolympiade „Te gel WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 an de ek, Jan op het Neder- aeester. imeling LEIDSE COURANT analy- ekomen ek zij-a-: ie Don- eoorde- »ecorri- del van ■klaard. wens naast rtikelen ook de- ;ycholo- /an de terdam TT? lie een pbouw- Ite des' ij daar- rinnaar et een iconden. at zijn- in Don- Kui- en Den em, die ral had op 7 (Ned.) 33.21.25? 23. Van 28. Li destrij«|ö ahay, Fn Illya K; Juddy 1. De ijn: ic 1.21.9; de oudf? lenri riand 'J! Six Ij?* i Eykelf nen sll» irus 0 iet R- 1.16J Doelman Schrijvers van FC Twente heeft de bal klemvast voordat de aanvaller van FC Den Haag i vaarlijk kan worden. )an Haag Hoe gek het ook mag klin ken FC Den Haag en trainer Tennissen waren gisteravond in zekere zin expo nenten van elkaar. En dat kwam als volgt. FC Den Haag - toen nog in zijn goede doen - lanceerde het vorige sei zoen het ambitieuze plan van de licht competitie in de veronderstelling er fi nancieel voordeel mee te doen. En dat had ook allemaal best gekund wanneer het elftal maar in vorm was geweest. Dat was gisteren nou juist dé grote moeilijkheid. Trainer Teunissen stond bij de ouverture van de lichtcompetitie voor de beslissing dit initiatief serieus te nemen of de spelers, die rust nodig hadden, buiten het elftal te houden in de wetenschap er geen adekwate ver vangers voor te hebben. De keuze viel op het laatste in het belang van de competitie en van de Europa Cup. Er zit aan het een en ander echter één ge vaarlijke konsekwentie vast: Het pu bliek (3.000 man sterk) voelde zich la ter bedrogen en liet dat zeer duidelijk merken ook. FC Twente, dat het elftal op meer vitale punten in tact hield, won uiteraard de sfeerloze ontmoeting met 2-0. Alles, wat met het duel voor de lichtcom petitie te maken had, heeft FC Den Haag, waarvan toch het voorbeeld ver wacht werd, meer kwaad dan goed ge daan. Want er bleek nog méér. De Haagse ploeg moest gisteren tot zijn ontzetting constateren, dat het tegen de zogenaamde top aanleunende talent er nog lang niet is, een Hans Bres mis schien uitgezonderd. En dat was toch ook een ervaring, die veel te denken gaf. Temeer nog, omdat Ibïj FC Twente de jonge Bruggink en Brinks wel een solide indruk achterlieten. Hoe trainer Teunissen zich later vleide laat zich dan ook gemakkelijk raden: ,,Ik ben hier enorm van geschrokken. Het komt allemaal neer op wat ik aan het begin van het seizoen eigenlijk reeds zei: De ploeg mist voldoende aanvallende kwali teit. Ik had gehoopt dat Bo Augustsson eruit zou komen. Maar ik weet niet of je gezien hebt hoe zijn dekking was: slecht. Zijn tactische aanpak is onvol doende en de spelers mopperen daar over. Het enige positieve punt was eigen lijk Hans Bres, die enkele keren zeer leuke dingen deed. Toch is deze ene wedstrijd nog geen goeie graadmeter. Want als Munck Jensen van PSV" zon dag bijvoorbeeld tegenover hem zou staan dan is hij er mijns inziens nog niet tegen opgewassen. Maar het is nu in ieder geval een facet om op door te borduren". kans geven) heeft FC Den Haag dus ei genlijk maar een ding bereikt en dat is iets negatiefs: de ontevredenheid van het publiek. Wél een heel trieste balans voor de club, al wilde commercieel-di- recteur Gerard Slager over het aantal toeschouwers (3.000) niet al te somber zijn: „Het is geen gek begin". Waar het FC Den Haag aan ontbrak was een „aanval". Doordat Fuglset bij de warming-up niet fit bleek, en Bregman en Roodnat vrijaf hadden, kwam er een fantasie-voorhoede in het veld, bestaan de uit Hans Bres, Sjmon van Vliet en Barend van Hijkoop. Daarachter waren Harald Berg en Dick Advocaat wegge- valien. Alleen Kila stond er nog. Op de vrije plaatsen stonden Rob Ouwehand en Bo Augustsson. Teunissen over deze samenstelling: „Het liep niet. Er zat geen ogenblik verrassing in". Dat was zo. Vooral in de eerste helft drong FC Twente - technisch sterker aan dg bal - veelvuldig op. Het was maar goed dat Teunissen ook de verde diging niet aangetast had, want anders had het waarschijnlijk nooit zo lang ge duurd voordat de eerste treffer een leit was. Men kan namelijk ook van doel man Ardesch niet zeggen dat hij een ze kere indruk maakte, want hij liet meer dan eens de bal vallen. Goed, de defen sie van FC Den Haag redde dus „even" het gezicht, maar kort voor rust was ook deze linie geslagen, toen René van der Kerkhoff heel soepel langs drie ver dedigers gleed en scoorde: 0-1. Homogener Twente verdiende deze voorsprong. Het was homogener in het veld. Oók toen Pirard debutant Brinks kwam vervan gen. Er werd veelvuldig van de diepte- passes gebruik gemaakt, wat niet zel den tot gevolg had dat de snelle spitsen van FC Twente er gevaarlijk door wer den. Toch leek het er ondanks alles in de tweede helft op, dat FC Den Haag zou terugkomen. Hans Bres loste een ver schot, dat doelman Schrijvers nog maar net met een snoekduik van de doellijn kon halen en dat gaf de spelers toch weer hoop. Mansveld toog namelijk diverse keren naar voren. Maar net op een ogenblik, dat FC Den Haag leek te slagen, sloeg FC Twente toe. Centraleverdediging Bruggink zag Willy van der Kerkhoff vanuit de tweede lijn opkomen, schoof hem onm'ddelijk de bal toe en iedereen kon er zich toen van overtuigen dat Van der Kerkhoff weet wat hij moet doen: 0-2. Somber commentaar, later ook van Twente-trainer Kohn: „Mijn bezwaar tegen de lichtcompetitie is dat de data verkeerd zijn gekozen. Zoals het nu ligt is het allemaal veel te zwaar. Ga maar na: Op de speeldag zelf kan je geen training meer geven en de spelers komen 's avonds laat thuis, dus een dag later kan je geen normaal schema afwerken. Dat kan je opbren gen als je niets meer aan je hoofd hebt maar niet als je ook nog net met de UEFA-cup bezig bent". HANS DE BRUYN. Handelend in een geest van de opzet voor lichtcompetitie (jong talent een En weer brengt Schrijvers redding. Ook nu zal FC Den Haag de nul niet van het scorebord kunnen halen (Van onze correspondent) WASHINGTON Het was mis schien wel onvermijdelijk dat iemand het verband zou leggen tussen de ervaringen van de Amerikanen op de Olympische Spelen en de oorlog in Vietnam. De anders zo nachtere politieke commentator van de Washing ton Post, David Broder, schreef dezer dagen: „De manier waar op Amerika de Olympische Spe len benaderde leek erg veel op de manier waarop we Vietnam benaderden: we beschouwden het als een arena van interna tionale competitie waar ons prestige en onze reputatie voor het oog van de wereld op de proef gesteld zouden worden. We gingen deze test tegemoet als een kwestie van morele ver plichting en nationale trots. Zoals het in Vietnam verliep, zo ging het ook in Mlinchen: de Amerikaanse prestaties waren prachtige staaltjes van indivi duele moed en uithoudingsver mogen, maar dit werd bedorven door ongelooflijke bureaucrati sche blunders". Met hun grote neiging tot zelfkri tiek zijn de Amerikanen nu be zig een groot openbaar onder zoek in *e stellen naar hun pres taties in München en naar de Olympische Spelen zelf. In Ame rika heerst grote verontwaardi ging over de incompetentie van de Amerikaanse atletiek-autori- teiten. Men is slecht te spreken over de tendens tot nationalis me en commercie die tijdens de spelen geheerst heeft. Woede is ontstaan over wat hier be schouwd wordt als openlijke an ti-Amerikaanse beslissingen door enkele scheidsrechters. En, zoals altijd, heeft men in de Verenigde Staten harde kritiek op „Slavery" (slavernij) Brun- dage, of „Avery Umbrage" (er gernis) zoals de onpopulaire Olympische voorzitter, die nu is afgetreden, hier genoemd wordt. In een commentaar heeft de Wa shington Post het Amerikaanse atletiekbestuur ervan beschul digd dat het de Verenigde Staten tot „het mikpunt van spotternij in de internationale atleteiekwe- reld heefe gemaakt". Veroordeeld Het IOC is algemeen veroordeeld voor zijn overdreven reactie op het ongepaste gedrag van de sprinters die op de 400 meter goud en zilver wonnen, de ne gers Vince Matthews en Wayne Collett. Zij kregen geen kans om hun handelwijze uit te leg gen en werden zonder vorm van proces voor de rest van hun le ven van de Olympische Spelen verbannen. Het commentaar van de New York Times hierover: „De slun gelachtige, uitdagende houding van de twee zwarte atleten deed hun beiden ongetwijfeld geen goed. Maar het doorzettingsver mogen dat zij hebben getoond door te trainen tot dat zij de topvorm hadden bereikt, demon streert dat het hun niet ont breekt aan de Olympische „ethiek". Dat gold speciaal voor Matthews - een sociale jeugdwerker uit de sloppen van Brooklyn - die over de schuttin gen van schoolspeelplaatsen klom om in vorm te komen. Zijn bewogen verklaring in onze krant van gisteren, - het NIJMEGEN Sparta heeft in de eerste wedstrijd voor de lichtcompetitie drie pun ten veroverd. Bijna had den de Rotterdammers het punt extra ook gegrepen maar bij de stand 3-0 zorg de de NEC-aanvaller Lei dekker voor een tegendoel punt. Zowel Sparta als NEC deden hun uiterste best zoveel mogelijk aan vallend te spelen. Dat re sulteerde in de beginfase van de wedstrijd in een groot aantal reële scorings kansen voor NEC, die ech ter alle werden gemist. Toen Bosveld een fout van Jan Pe ters doeltreffend afstrafte raak te de thuisclub volledig van slag. waarna Sparta vrij een voudig naar 3-0 kon uitlopen. Al hadden de Rotterdammers wel geluk, dat Hoevenberg eenmaal keihard tegen de lat knalde. Bij NEC werd de grieperige spits- speler Janssens, die de laatste weken in een voortreffelijke vorm verkeerde, node gemist. NECSparta 1-3 (0-1); 20. Bos veld 0-1, 65. Jansen 0-2, 75. KI ijn jan 0-3. 78. Leidekker 1-3; Scheidsrechter: Derks; Toe schouwers: 2.000. NEC: Sobczak; Visser, Kornelis, Eggenkamp, Mellaard; Kamps (Hoevenberg), Jan Peters, Lio- tard (Leidekker) ;Thijssen, Van Deinsen en Kronshorst. Sparta: Doesburg; Venneker, Jan sen, Eijkenbroek, Visser: Van der Veen, Bosveld, Klijnjan; Heiierman, Kreutz en Pot (Van Munnik). PSV is de kunstlichtcompetitie be gonnen met een overwinning van 2-0 op FC Utrecht, maar de zege is uiterst moeizaam tot stand gekomen Vooral in de tweede helft kregen de Eindho- venaren handenvol kansen, maar zij schoten te slecht. Vooral Oeki Hoekema had de score overtuigender kunnen doen zijn, maar in de laatste drie minuten miste hij evenzo- vele vrije kansen. FC Utrecht was in de eerste helft wat be ter, maar doelman Van Bevercn stak in goede vorm. PSV—FC Utrecht 2-0 (1-0); 25. Nordqvist 1-0, 58. Schmidt Han sen 2-0 Scheidsrechter: Geu- den, Hildebrand; Coté, Olsen, rens, toeschouwers: 3500. Cabo (Visser); Van Belsen, Van Veen, Hulshorst (Wiellaert). PSV: Va«n Beveren; Van Kraaij, Dijkstra, Nordqvist, Van den De stand is: Dungen (Munk Jensen); Krijgii, -c TweR^ 1 1 0 0 3 2-0 Van Stippen», Strik (Van der Sparla' i l u 0 3 3-1 FC Utrecht: Van Ledden; Van Oudenallen, Van Stijn, Huisste- PSV NEC O 0 1 FC Den Haag 10 0 1 FC Utrecht 10 0 1 SKOPJE Nederland heeft gisteravond de eerste wedstrijd voor groep 7 van de schaakolympiade in Skopje tegen An dorra met 4—0 gewonnen. Ree won van Clua, Zuidema bedwong Calderon, Timman en Enkelaar zegevierden respectievelijk over de La Casa en Gomez. AVERY BRUNDAGE IOC heeft hem nooit de kans gegeven zo'n verklaring af leggen - houdt een veel beter begrip in van wat de Olympi sche geest eigenlijk zoy moeien zijn dan de dienstklopperscode die het comité voorschrijft." Matthews had in de New York Times geschreven: „Als ze per se gewild hadden dat Ik in de houding zou staan, dan had ik dat waarschijnlijk wel gedaan. Maar dan zou het niet mijn ei gen persoon zijn die daar stond en ik geloof toch dat de Olympi sche Spelen er voor de atleet zijn. We beschouwen ons zelf als atleten, niet als politici of drumbands". Brundage werd niet alleen bekriti seerd vanwege zijn autoritair optreden tegen de twee neger- sprinters. Amerika is ook diep beledigd over zijn woorden bij de herdenkingsdienst voor de vermoorde Israëli's. Het redac tionele commentaar van de New York Times: „In de ogen van de IOC-baas is het binnendrin gen van „politiek" in het af schuwelijk gecommercialiseerde pantheon van de sport een daad van de duivel. In dat verband was het geen verrassing om te horen hoe hij bij de herdenking voor de vermoorde Israeli's de uitsluiting van Rhodesië (door de Afrikaanse landen afgedwon gen) op een lijn sielde met het moorddadige bloedbad dat een einde maakte aan zeventien mensenlevens. Beide gebeurte nissen noemde hij „hefti ge aanvallen" die allebei mo reel even schandelijk waren. En de sport gaat maar rustig door". De uitslagen van de wedstrijden in groep zeven zijn: Bulgarije— Irak 4—0; Australië—Columbia i/2_i£ (voorlopig); Nederland— Andorra 40; AlbaniëPorto Rico 2—0 (v.). Stand na een ronde: 1/2. Nederland en Bulgarije 4 punten; 2. Alba nië 2 pnt.; 3/4. Australië en Co lumbia 5/7. Irak, Andorra en Porto Rico 0. Australië en Columbia hebben nog drie hang- partijen, Albanië en Porto Rico nog twee. AMVJ tegen Montpellier AMSTERDAM Deltalloyd- AMVJ, vorig seizoen finalist en tweede in het toernooi om de Europese volleybalbeker na Ze- tor Brno (Tsjech) zal ook In dit seizoen in Amstelveen weer een van de twee halve finales uit dit toernooi organiseren. De wedstrijden tussen vier ploe gen worden gehouden op 9, 10 en 11 februari in Amstelveen. Het is te verwachten dat naast de Nederlandse kampioensploeg zullen uitkomen de titelhouders van Italië, de Sovjet Unie en Tsjechoslowakije. AMVJ moet om de groep van vier te berei ken, winnen van MUC. Mont pellier uit Frankrijk. De wed strijden tegen MUC vinden plaats op 9 december in Mont pellier en op 16 december in Amstelveen. Dank zij de intensieve verslagge ving van de Amerikaanse televi siemaatschappij ABC, konden de kijkers in de Verenigde Sta ten zich heerlijk woedend ma ken over de partijdige beslissin gen van sommige scheidsrech ters. De grootste vernedering kwam toen hun landgenoten de basket ballwedstrijd tegen Rusland verloren. Zij beschouwden dit als een openlijke doorgestoken kaart van de jury waarin voor namelijk communisten zitting hadden. Uitslagen koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen vnn dë gisteren gehouden koersen luidden PrlJ* van nelBrndo, 2000 m BUtostarl: 1. Junior Hnnovor <W. Wnltersi 1.27,- 2.5-1.-; 2. Kurlew; 3. Keizerin. Wlnn 10.80. pl. 2.90. 3.30, 1.80. kopp. 8.30. trio 801.30 Prlj* van Itoedaprxt. 1500 m l Lolly's Bov (J. Ousting) 1 29.1 2.23.6 2. Lion v. d. Lente3, Lord Fnune. Wlnn. G,-, pl. 2.-, 3.90. 2.40. kopp. 51.40. prlj» van Iloeknri-Hl, 2040 rn 1. Jaslo iR. Kranli 1.28.9 2.07.-; 2. Julius Caesar; 3. Immortelle. Wlnn 5.60, pl. 1.50. 1.60. 2.80, kopp. 12.30. trio 198.30. PrU* van Liechtenstein, 2440 m 1 Kwik Hanover (T. Kooymnn) 1.26.8 3.30.1; 2. Iris Way; 3. Goalgetter. Wlnn. 1.70. pl. 1.50. 2.30, kopp. 5,60. Grote SeplemberprlJ» (le afdeling) 20-10 m.1. Illya Kuryokln (B. de Vries) 1.21.8 2.48.5; 2. Geatonka3. Hazleton B. Wlnn. 2.20, nl. 1.30, 1.30, 1.10; kopp. 6.10, trio 28.-. Prijs van Athene (le afdeling). 2000 m autostart: l, Funnv Guy ('i. v. Eyk«- lenberg) 1.24,1 2.47 3; 2. Hell" D: 3. Henry van Wende. Wlnn. 6.20. pl. 2.10, 2.70. 1.70, kopp. 9.20. PrlJ» van Ankoru. 2-100 m., nutoslnrl: 1. Janneke D (J. Oostlng) 1.28.3 3.32.- 2 Jan de V; 3. Igor. Wlnn. 12.90. pl. 3.30, 2.-,' 6.00. kopp. 6.-, trio 1272.1". Grote SeptemberprlJ-t (2e afdeling) 20-10 m.1. Frits W (W. Stronper) 1.22,1 2,47.5 2 Ulna; 3.^Utgri^d kopp. 7.50. Prlli van Athene (2e afdeling) 2000 m., autostart): 1 Jacob R fM. Bouw- huls) 1.22.8 2.45.6; 2. Isolde O; 3. Inn. Wlnn. 1.60, pl. 1.10. 1 30. 1.60. kopp. 4 60, trio 33.-10. Prijs van Monaco. 2000 m autostart 1. Guit (P Znnct) 1.25.5 2 52.-: 2 V-r...etie S'snal; 3. Esipereur C.i. Wlnn. 4.50, pl. 1.70. 2.60. 2.70. kopp. (f 50. Totallsatoromcet316.600.-. Inschrijving van KNGV DEN HAAG Voor de wereld kampioenschappen trampoline springen, die op 23 september In Stuttgart worden gehouden, heeft KNGV ingeschreven zo wel voor de individuele num mers als het synchroomspringcn met paren. V) Van onze sportredacteie Den Hang Aad Mansveld Is vandaag met tegenzin naar Zeist vertrokken. De invitatie Is uiteindelijk goed overgekomen, maar niet de oefenwedstrijd te gen PEC, die er op het laatste moment nog aan vastgeplakt werd. Mansveld: „Niemand schijnt rekening met het wed- strijdproRrammu van de club te houden. Ik heb gisteren ge speeld en zou dan vandaag weer moeten aantreden. Dat wordt gewoon te gek". Manager Eddle Hartmann heeft geprobeerd bondscoach Fadr- honc te bereiken om hem deze reële moeilijkheid voor te leg gen en k;m verzoeken Mans- veiü «iei-ms een halve wedstrijd te laten spelen. „Dat lukte ech ter niet. ,,Wo willen onze mede werking niet verbieden, maar het valt ons wel tegen dat er geen enkel overleg bestaat met de clubs". Trainer Teunissen; „Ik vind het niet zo erg hoor. De spelers moeten er maar aan wennen meer wedstrijden in de week te spelen". De selectie van Aad Kila kwam als een grote verrassing en niet In het minst voor hemzelf. „Ik hen er natuurlijk blij mee, maar ik be grijp er niets van. Ik ben over mijn spel helemaal niet zo best te spreken".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15