bezig sport uit weg te werken" „Deze regering is het welzijnsbeleid aw** Alle Nederlanders zijn tegen elkaar A ORANJE NIET KANSLOOS IN DRAYERSINTERLAND CASSIUS CLAY WEER FAVORIET LAATSTE DUEL JAN JANSSEN Dr. W. van Zijll, algemeen secretaris NSF: Tweekamp Fiseher- Spasski zou toch geheel op film staan T Verontwaardigde Sehur Winst voor Van Katwijk WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 14 1 DEN HAAG Een felle aanval, vervat in woorden waaruit vergaan de bitterheid bleek, lanceerde dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, gistermiddag na de troonrede inzake het subsidiebeleid van CRM. De begroting toonde een verla ging van de subsidie voor de sport van drie miljoen en zevenenze ventig duizend gulden. „Sinds jaar en dag", zo riep dr. Van Zijll uit, „hebben we gewezen op de schrijnende onevenwichtigheid in het subsidiebeleid. Sinds 1964, toen onze eerste nota verscheen inza ke een adequaat subsidiebeleid, hebben we geijverd om de aantoon bare onevenwichtigheid weg te werken. In 1968 kwamen we met de regering een subsidieregeling overeen. Terwijl andere gebieden van het sociaal-cultureel leven vooruitgang boeken in de subsidiëring en daar wel het overeengekomen subsidiebeleid wordt doorgevoerd, is deze regering bezig de sport uit het welzijnsbeleid weg te werken. Ik kan me niet voorstellen dat de volksvertegenwoordiging, de enige instantie die deze regering een halt kan toeroepen hiermee akkoord kan gaan". De NSF is de spreekbuis van de gezamenlijke Nederlandse sport, twee en een half miljoen geor ganiseerde leden omvattend. Uit naam van dit sportleger veroor deelde dr. Van Zijll in felle be woordingen het subsidiebeleid. „We doen geen aanval op de andere sectoren voor volksont wikkeling en recreatie, wier subsidie werd verhoogd tussen 10 en 22%. We vallen wel de verlaging van de subsidie voor de sport met 22% aan. Daar door zullen opleidingen, kader vorming en bondsbureaus moe ten worden ingekrompen, zal een nog grotere achterstand in ruimte en accommodatie voor de jeugd ontstaan en worden tal van ontwikkelingsmogelijkheden voor de breedte- en recratie- sport vernietigd. Op één gebied heeft deze regering voldoende duidelijkheid verschaft: de sport heeft van haar niets te verwachten". Dr. Van Zijll wees erop dat in geen sector van het sociaal-cul tureel leven de zelfwerkzaam heid zo groot en onontbeer lijk is als in de sportwereld. „Deze zelfwerkzaamheid, die in bedragen van miljoenen kan worden uitgedrukt, en de massa jeugdigen en volwassenen in aanmerking nemend die sport in hun levenspatroon hebben op genomen, hebben we er voort durend op gewezen dat de ver houdingen nergens op lijken. Terwijl andere gebieden voor uitgaan, wordt de sport terugge drongen. En we zaten al aan het voeteneind. Deze regering is bezig de sport uit het welzijns beleid weg te werken. De eerste dreun is gegeven, de volgende is wellicht binnenkort te ver wachten. Van onze Nota Sport 70 is totaal niets tot deze rege ring doorgedrongen. Alleen de volksvertegenwoordiging kan deze aanslag op de volkssport nog afwenden". En passant veegde dr. Van Zijll staatssecretaris Vonhoff, onder wie o.m. sport en lichamelijke vorming ressorteert, weg met de woorden: „Op hem doe ik geen aanval. Hij is voor mij niet belangrijk, om niet te zeg gen in hoge mate onbelangrijk". Zeer verontwaardigd toonde dr. Van Zijll zich omdat de in 1968 toegezegde subsidieregeling niet is gerealiseerd. „We hadden het reëel gevonden als de regering er doelbewust naar had ge streefd die overeenkomst ten uit voer te brengen maar het is ge woon niet gedaan. Men is be gonnen met het verwijderen van de sport uit het subsidiebeleid". natie, waardoor rijk, provincie en gemeente naast elkaar wer ken en de één van de ander niet weet wat er gebeurt. Dr. Van Zijll: „We hebben ge zegd: u moet eens op een rijtje zetten wat de diverse departe menten vöor de sport doen. Zelfs dat konden ze niet eens. Ook van coördineren is 0,0 pro cent terecht gekomen. Er is al leen een landelijke planning en een landelijk coördinatieplan. Maar dat Rotterdam-Zuid drie zwembaden heeft en Drente, met eenzelfde populatie, negen endertig is een belachelijke toestand, die een gevolg is van het gebrek aan coördinatie. We hebben aangegeven hoe de evenwichtigheid kan worden na gestreefd". Dr. Van Zijll werd niet moe voor beelden te geven om het scheve beleid en het ontbreken van vi sie aan de kaak te stellen. Juist door het verlagen met ruim drie miljoen van de rijkssubsidie worden wezenlijke en onmisbare onderdelen van het sportleven getroffen: kadervorming, oplei dingen, bondsbureaus, sportac commodaties. De subsidie aan de Federatie van Bureaus voor De heer Van Zijll (tweede van rechts) tijdens het voorlezen van zijn verklaring. Hij wordt geflankeerd door de heren N. C. Vlot en P. M. v. d. Harst aan zijn rechterhand en mr. W. van Ulsen. medische sportkeuring, die vo rig jaar nog 20.000,- bedroeg, werd geheel geschrapt. En twin tig mille was voor dit belangrij ke werk al een schijntje Duimen draaien „Hoe is het mogelijk", vroeg dr. Van Zijl zich af, „dat op het mi nisterie van CRM een hoofdaf deling voor sport en lichamelij ke opvoeding wordt gecreëerd. Moeten die dertig mensen straks zeker met hun duimen gaan draaien. Hoe is het moge lijk dat in de begroting wordt beweerd dat men zich meer gaat bezig houden met de breedtesport en de recreatie sport als de subsidie wordt ver- De NSF zal zich te weer gaan stellen. Van Zijll: „We gaan de fracties benaderen maar vraag me niet of ik nu weet welke partij zich wil inzetten voor de sport. Volgende week is er een vergadering van het dagelijks bestuur van de NSF en daarop komt natuurlijk deze kwestie ter sprake". De NSF hoopt dat deze begroting pas zal worden behandeld in de Kamer als deze regering is ver dwenen. Belangstelling Zaterdag ontvangen minister En gels en staatssecretaris Vonhoff op het departement van CRM de Nederlandse afvaardigingen naar München, Sapporo en de Paralympics „teneinde persoon lijk uitdrukking te kunnen ge ven aan hun grote belangstel ling en waardering voor de in zet en de prestaties". Dr. Van Zijll twijfelt nog of hij erheen zal gaan. Er zal geen actie worden ondernomen ten einde de sportlieden te bewegen deze bijeenkomst te negeren. Er kunnen wel andere acties wor den verwacht van de zijde van de NSF die jaren heeft geha merd op hetzelfde aambeeld en tot de ontstellende ontdekking is moeten komen dat dit werk op zij is geschoven en afspraken niet zijn nagekomen. HERMAN VAN BERGEM Tegen Floyd Patterson NEW YORK Op 22 november 1965 verdedigde Cassius Clay in Las Vegas met succes zijn wereldtitel in het zwaargewicht tegen Floyd Patterson. In de twaalfde ron de ging de uitdager destijds knock out. Vanavond ontmoe ten de twee ex-wereldkampioenen elkaar weer in de Ma dison Square Garden in New York. De tweede confronta tie tussen Clay en Patterson trekt in de Verenigde Staten nog meer belangstelling dan het eerste gevecht. DEN HAAG Zaterdag zal Jan Janssen afscheid nemen als wegrenner in de 17e ron de van Kortenhoef. Tien jaar geleden maakte Jan Janssen in deze ronde van Korten hoef zijn debuut als profes sional. Twee jaar later werd de op 19 mei 1940 te Noot dorp geboren Jan Janssen reeds wereldkampioen op de Daarna heeft deze gentleman onder de renners een viertal jaren geregeerd in dit aparte wereldje. In 1966 eindigde hij in de ronde van Frankrijk als tweede achter de Frans man Lucien Aimar, maar werd winnaar in een van de zwaarste klassiekers: Bor deaux-Parijs. In 1967 begon hij met een triomf in de ron de van Spanje en won dat jaar ook nog Parijs-Roubaix en Genua-Nice. Bovendien werd hij winnaar van de su per prestige Pernod. Het jaar 1968 werd zijn grootste triomfjaar met een overwin ning in de ronde van Frank rijk. Hij was daarmee de eerste Nederlander die in deze monsterrit zegevierde, een overwinning die hij in de laatste rit, een tijdrit, tot stand bracht. Als 32-jarige zet Jan Janssen nu een streep onder een indrukwek kende carrière. Sedert 1965 is er voor beide bok- - sers heel wat veranderd. Clay, die zeven jaar geleden met zes tegen een favoriet was, geldt voor vanavond opnieuw als de kanshebber. De bookmakers zijn nu echter heel wat voor zichtiger. De verhouding is dit maal twaalf tegen vijf. Oo c'e lijst van uitdagers van wereld kampioen Joe Frazier. de man die op 8 maart 1971 Cassius Clay zijn eerste nederlaag hij won op punten toebracht, staat Mohammed Ali als eerste geklasseerd. De 37-jarige Pat terson, die een indrukwekkende come back maakte en sedert 1968 geen partij meer verloren heeft, geldt als derde uitdager van Frazier. Het gevecht van vanavond is van uitermate groot belang. De win naar kan ervan verzekerd zijn dat hii binnen afzienbare tiid als officiële uitdager van Fra zier wordt aangewezen. Nadat hij in het vooriaar van 1971 op punten van Frazier verloor, heeft Cassius Clav zes partijen gebokst, die hii alle won. Behal ve zijn boksintellect, snelheid en precisie heeft Clay nog enkele grote voordelen ten opzichte van Patterson. In de eerste plaats zijn leeftijd. Clay is nu dertig jaar, Patterson zevenen dertig. Een tweede voordeel is zijn grotere gewicht, het ver schil zal zeker bijna tien kilo gram bedragen. Ook in lengte (zeven centimter) en reikwijdte (drieëntwintig centimeter) is Clay superieur aan zijn tegen stander. Ondanks zijn zevenendertig jaar is Floyd Patterson een jeugdig en spectaculair bokser gebleven vooral door een voortreffelijke lichamelijke conditie. Het enige nadeel van Patterson is zijn kwetsbaarheid, waardoor hij de bijnaam kreeg „bokser met de glazen kaak". Floyd Patterson, de enige bokser in de geschiede nis van het zwaargewicht die erin slaagde de wereldtitel te heroveren, verloor zijn laatste gevecht in 1968 tegen Jimmy El- lis. Daarna heeft Patterson weer negen partijen gebokst, die hij niet alleen allemaal won, maar voor een groot gedeelte ook binnen de limiet besliste. In een twintigjarige carrière stond Patterson 63 maal als prof in de ring. Van de 63 partijen won Patterson er 55, verloor 7 keer en bokste eenmaal onbeslist. (ADVERTENTIE) BELGRADO Voor de deel nemers van de 20ste schaak olympiade zal een film ge toond worden met opnamen van de laatste partij tussen Fischer en Spasski in Reyk javik. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt dat een Joegoslavische t.v.- ploeg de opnamen gemaakt heeft met een clandestiene techniek van de Amerikaan se filmpfoducent Chester Fox door t.v.-camera's in onderdelen de zaal binnen te smokkelen en ze vervolgens weer in een donkere hoek te monteren. Chester Fox, die gedreigd heeft 1.75 miljoen dollar schadevergoeding van Fi scher te eisen wegens diens weigering om hem de hele tweekamp te laten filmen, heeft dit ook gedaan, aldus Tanjoeg. Het agentschap beweert dat mannen van Fox Fijoher te slim af geweest zijn en de gehele tweekamp hebben ge filmd met behulp van tele lenzen nadat zij eerst de ca mera's in onderdelen onder hun hemden de zaal hadden binnengesmokkeld. De t.v. ploeg uit Belgrado zou naast Fox de enige zijn die over opnamen beschikt van de 21ste partij welke Robert Fischer de wereldtitel bracht. In het Amsterdamse literair café „De Engelbewaarder" is het boek „Dagboek van een tweekamp-: De Match Spasski-Fischer" ten doop gehouden. Uitgeverij Het Spectrum bood het eerste exemplaar aan aan de schrijver van het boek, Jan Hein Donner, de enige op het ogenblik nog actieve Neder landse schaakgrootmeester. Het boek is een verzameling van Donners artikelen over de „Match van de het dagblad De Tijd, aange vuld met uitgebreide analy ses en spontaan opgekomen] gedachten. In het boek zijn met opzet de fouten die Don ner tijdens de matchbeoorde ling maakte, niet gecorri geerd maar door middel van een uitleg nader verklaard. Dit op uitdrukkelijke wens van de schrijver, die naast het schrijven van artikelen tijdens de tweekamp ook de monstraties in het psycholo gisch laboratorium van de universiteit van Amsterdam heeft gegeven. Donner beschrijft in het verza- melboekje van 184 pagina's niet alleen de vorderingen van de match zelf, maar ook de verwikkelingen erom heen, beginnende bij de me ningsverschillen over het vaststellen van de plaats van handeling. ~~^0E (Van een speciale verslag gever) LES ROUSSES - Frits Schur, doodmoe na de bijzonder zware zevende etappe van Tournus naar het wintersport oord Les Rousses, kon zich niet meer inhouden. „Mis schien mag ik het niet zeg gen, maar de Nederlanders rijden allemaal tegen elkaar. Vooral zoals Fedor rijdt is vrij waardeloos. Ik heb de indruk, dat hij niet kan heb ben dat een ander van de ploeg vóór hem staat. In de slotfase, terwijl bijna iedereen aan het eind van zijn krach ten was, demarreerde hij nog met Bourreau, die in het klas sement vlak achter mij staat, aan zijn wiel". Frits Schur, anders nogal zwijg zaam, moest het kwijt. Het had weinig gescheeld of hij had in deze rit door de Jura zijn tweede plaats verspeeld en dat nam hij zijn ploegge noten kwalijk. De afspraak was trouwens ook geweest, zo had Middelink vóór de start verteld, dat Fedor den Hertog en Hennie Kuiper wel zouden aanvallen maar in geen geval de positie van Schur in gevaar mochten brengen door buitenlanders mee te nemen. Schur: „Ze letten niet op af spraken. Wie reed er toen er vier Nederlanders en een aan tal concurrenten van mij voor in zaten? Fedor. Het is me wat". De Groninger, die op de laatste cóte naar Les Rous ses nog had moeten lossen en met moeite weer was bijge komen, verzuchtte: „Het wor den nog zware dagen". Joop Middelink ontkende de be schuldiging van Schur aan het adres van de p'.oegmakkers. „Fedor is hem nog gaan halen toen hij op die laatste cóte moest lossen. Schur zal wel. net als alle andere Nederlan ders, aan het eind van zijn Latijn zijn geweest toen hij dat allemaal zei". Wat de aanval van Den Hertog en Kuiper betreft concludeerde Middelink: „Het is bijna ge lukt. Het is overigens een wonder, dat in zo'n zware rit zoveel coureurs overeind zijn gebleven. Onze winst bestaat daarin, dat we vier plaatsen hebben gewonnen omdat Hub- Schmid, Vondracek, Aigues- parses en Soler ver zijn terug gevallen". Aanval De Nederlandse topfiguren wa ren inderdaad in de aanval gegaan. Na tal van schermut selingen in de beginfase van de etappe, die uiteindelijk een Italiaanse zege door Franco Ongaraot zou opleveren, was Ben Koken in de eerste heu vels van de Jura achter de De Italiaan Franco Ongarato, vlak voor hij in de zevende etappe als eerste de finish passeert. Franse regionaal Roques ge sprongen, had hem achter haald en had daarna gezel schap gekregen van de Ita- liaaan Brentegani en de Zwit ser Salm. Deze kopgroep had na 111 km een voorsprong van iets meer dan twee minu ten op het peloton. Dat namen de Nederlanders niet. Er moest nu gereden worden en dat deden Den Hertog en Kuiper ook. Jammer genoeg vergaten zij Schur mee te nemen. Wél de Franse natio naal Meunier, de Italiaan Bat- taglin en de regionaal Pitard. Daar begon Schur zich ge dupeerd te voelen. Hij organi seerde een tweede jachtgroep met onder meer de Franse nationalen Magni en Martin, maar moest heel lang knok ken om de groep met Den Hertog en Kuiper, die inmid dels de kopgroep had achter haald, tot de orde te roepen. Dat lukte pas in de klim van de Cóte de Cinquetral na 140 km, toen er voorin een her groepering kwam. Beslissing Op de cóte viel de beslissing in vele opzichten. In de afda ling demarreerden Roques, Tollet en Ongarato, die een voorsprong van 1.15 opbouw den. Op de laatste Cóte des' Rousses verspeelden zij daar van nog zoveel dat winnaar Ongarato tenslotte met een voorsprong van 14 seconden, uiterst tevreden mocht zijn; In het peloton zaten Van Don gen (6e), Langen (13e), Kui per (24e), Schur (25e) en Den Hertog (28e). Cees Priem, die- op de Cóte de Cinquetral had moeten lossen, kwam op 7 min. 20 sec. binnen, maar behield de groene trui. De uitslag van de zevende etappe] 1. Ongarato (It.) 4.39.50; 2. Tollet (Fr.) z.t.3. Roques 4.39.54 4 Bourreau (Fr.) 4.40.04: 5. Bille- miane (Kr.) z.t.: 6. Van Dongen (Ned i v l 7 Ue-h-nun (Fr.) z.t.: 8. Coquelln (Fr.) z.t.: 9. Nogues (Fr.) z.t.; 10. Martin (Fr) z.t.; 14. Langen (Ned.) z.t.: 25. Kuiper (Ned.) (Ned.) z.t.: 2f z.t.: 36. Prior. Koken (Ned 4.47.18. Algemeen klassement: l. Schmla (Zwlt.23.12.00 2. Schur (Ned.)- 23.17.51: 3. Sutter (Zwlt.) 23.18.09;: I Bi.urreuu (Kr.) 25 IS. 10. 5. Brentegani (It.) 23.18.25; 6. DtH chemin (Fr.) 23.19.56; 7. Martlrt (Fr.) 23.20.15; S. Villemlane (Fr.) 13.20.46: 9. Den Hertog (Ned.) Dongen (Ned.) 23.24.46: 28. Lai. gen (Ned.) 23.27.30. 31. Priem (Ned.) 23.30.14; 33. Koken (Ncd.I 23.32.40. ware nentt volg! goed zoen comi nanc moei bij d voor vang op 1 comi zit a bliek ter 1 merl Alles, petit Haaj wacl gaf. óe j solid Teun eruit je g slecl doen over. lijk leuki weds Wan' EKEREN Jan van Katwijk heeft gisteren een wegkocrs over 140 kilometer in Ekeren (België) op zijn naam gebracht. Hij legde het parkoers af in 3 uur en 28 minuten. iVan Katwijk won de sprint van een groepje van drie man, van wie de Belg Pintens tweede werd en Aerts derde. Harm Ot- tenbros eindigde als zevende met een achterstand van 1.40. Vianen werd negende op 2.10 en Matthys de Kening kwam als twaalfde over de eindstreep in dezelfde tijd als Vianen. De plaatsingen van de andere Ne derlanders waren: 17 Ben Jan Broers. 20 Jos van Beers. 26 Eef Dolman 27 Jos van der Als het aan Jan van Dooyeweerd ligt (foto) zal Nederland i Vleuten. I winst voor zich opeisen. de draversinterland tegen België zeker de (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nederland is voor de dravers interland tegen de Belgen zondagmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt zeker niet kansloos. Een tegenvaller Is wel voor Oranje dat Fideel na zijn avontuur in Amerika van de partij is. Hij won In juni de België—Nederland en is voor de over winning in de Grote Prijs Der Lage Lan den op de Duindigt geen onbekende. In de 40ste draversinterland komen bij de driejarigen de volgende Nederlandse com- binatie's in de baan: Karin, de derby win nares met de Limburger Sjeng Hendriks met een record van 1.20.7. Keen Speed die verleden week Karin versloeg in Hilver sum met een record van 1.22.8 en op de sulky de Westlander Gre Kleyweg. Kid D met H. Pol uit Wolvega met een record van 1.21.9. Koentje Dartel tenslotte met de Alkmaarder Tom Kooyman met een record van 1.22.8. Deze groep krijgt het moeilijk. Tot de tegenstander behoort de winnaar van België—Nederland Herr Ravioli met een record van 1.22.8 met op de sulky de oude veteraan Remi Bals. Maar een achterstand hoeft de Nederlandse equipe in deze eerste wedstrijd niet op te lopen. De overige Belgen zijn hier: Heat Way G met G. Martens met ien record van 1.23.6. Herbage met 1.23.6 en op de sulky R. Depuydt en Horoscope 1.24.4 met G. Meuwissen. Bij de vierjarigen is Nederland sterk favoriet met Jojo Buiten zorg 1.20.9 met Jan van Dooyeweerd. Jon ker Volann 1.20 met Piet Smit. Jacob R 1.21.1 met Manus Bouwhuis en Joke met Buick Leeman met een record van 1.20.7. Tegenstanders zijn: Gagne qui Perd 1.21.6 met R. Depuydt. Gargon 1.21.6 met G. De- soete, Grands Pres met 1.20.8 en Guyne- mer 1.20.4 met M. Wybo. België is met Fideel duidelijk favoriet bij vijfjarigen. Hij heeft een record van 1.1 gelopen te Hilversum. Zijn medestrijd zijn Fou Du Roi 1.20.6 met L. Crahay, Fr sia met R. Depuydt en Frileuse met Martens met een record van 1.21.1. Nederland heeft een sterke troef in Illya Kj ryakin met de Hilversumse Buddy Vries met een record van 1.19.8. De d andere Nederlandse paarden zijn: Iö Quick met Jan Wagenaar record 1.21.9,*1 na met Manus Bouwhuis 1.19.5, Ina Hovi met Jan de Boer 1.20.9. Bij de oud paarden moet Nederland met Henri Bs tenzorg (J. Wagenaar 1.16.3, Eland 'J' van Dooyeweerd 1.20.9, Flamingo Six en Gunar Dear met Gerard van Eykeif-' burg 1.19.2 geen gek figuur kunnen sU* België brengt in de strijd; Busirus 1> met Remi Bals, Davioli 1.19.4 met R- puydt, Docker met G. Desoete 1.16J; Don Ravioli 1.19.2 met A. Dhaenens. D'ega Handel (V; WASH! schie iema: tuss,e Amei Spele De a ton F dezer op A len b de ir bena< het i tiona prest plichl Zoals ging Amet pracl duele moge door sche zoek taties Olym rika ging de A teiter over me e spele ontst schot ti-Air

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14