Opzoek naarh°ge rente? Oorlog in Vietnam wordt door niets gerechtvaardigd EeidócSouxant Waarschuwing van Nyerere aan Oeganda Sociaal contract op losse schroeven PTT-ers stalen horloges alt pakketjes OMO- kateehese definitief verboden JN: NIEUWE VN-VOORZITTER: Moeilijke maten gelukkig met Joyeuse-couture Zweden vraagt uitlevering Kroaten Oud-premier De Jong bezoekt Indonesië U krijgt tot 61% bij de postspaarbank WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Enkele impressies van onze foto grafen Simon Smit en Milan Kon- valinka tijdens de opening van de Staten-Generaal gisteren. Foto links boven: voor de Ridder zaal helpt prins Bernhard de Koningin uit de koets stappen. Foto links onder: Koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus in de historische gouden" koets op weg naar het Binnenhof. Foto rechts boven: Na afloop van de opening der Staten-Generaal gingen het koninklijk paar, twee dochters en twee schoonzoons naar het paleis Lange Voorhout waar vanaf het balkon nog even gezwaaid werd. Foto rechts onder: prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven hadden in een volgkoets plaatsgenomen. (Vervolg van de voorpagina) De komende verkiezingen blijken bij het beoordelen van de mil joenennota een grote rol te spe len. In de confessionele partijen vreest men dat het doorgaan van dergelijke voornemens een confessioneel rood kabinet in de weg staat. Aan de andere kant ziet men de onmogelijkheid aan alle wensen va nde vakbewe ging tegemoet te komen. KVP-fractieleider Andriessen gaf gisteravond toe, dat de regering het totstandkomen van het so ciaal contract niet eenvoudiger heeft gemaakt. In het gezamen lijke commentaar van de con fessionele fractieleiders wordt trouwens ook een voorbehoud gemaakt t.a.v. een aantal rege ringsvoornemens. Werkgeversorganisaties als het Verbond van Ned. Ondernemin gen en het Ned. Ohr. Werkge versverbond hebben kritiek op de regeringsplannen; zo wordt er volgens deze organisaties te weinig bezuinigd. heerwol ipige ini tint Maten: ;ust en rends den: RNHEM De pos- ale recherche van Arnhem is na vele oaanden speur- verk tot aanhou- ivondwerkers cp iet stationspostkan- van Arnhem Nergegaan. Deze worden ervan ver lacht horloges en ingen uit een veer tigtal pakketjes te lebben gestolen. groot aantal loederen Is terug gevonden. De man nen hebben intus sen bekend. Otigevfeer vier maan den geleden kwa men bij de PTT aangiften binnen van vermissingen. De postale recher che kreeg het ver moeden dat opzet in het spel was maar het onderzoek werd bemoeilijkt omdat helemaal niet duidelijk was waar de horloges en ringen op de adressanten dat waren meestal mensen uit de om geving van Arnhem verdwenen. La ter werd duidelijk dat alleen het sta tionspostkantoor in aanmerking kwam. Daar werken 's a- vonds enige honder den mensen. Toen bleek dat de dief stallen alleen op dinsdag- en vrijdag avond plaats von den, leidde het on derzoek vrij vlot in de richting van de vier Arnhem mers. Ze werden aangehouden en be kenden. De vier mannen vertelden dat ze bij het open maken van de pak jes selectief te werk gingen. Ze be- perkten zich tot pakketjes waarbj op grond van vorm of adressering wel duidelijk was dat er horloges of rin gen of iets derge lijks in konden zit- REDA (KNP) De prefec- csent dat ten van de Romeinse congre gaties voor de geloofsleer en de geestelijkheid, de kardi nalen Seper en Wright, heb ben de bisschoppen drs. J. Bluyssen van Den Bosch en H. Ernst van Breda, schrif telijk doen weten, dat de ex perimentele katechetische cursus voor V.W.O en H.A.V.O, zoals die wordt ge bruikt in de hoogste klassen van de scholen van de stich ting „Ons Middelbaar Onder wijs in Noord-Brabant" (O.M.O.) onverwijld buiten In het najaar van 1971 maak ten de twee kardinalen reeds ernstige bezwaren tegen deze cursus. De bisschoppen van Den Bosch en Breda hebben begin 1972 hun eigen vragen en bedenkingen rond de tekst van de cursus in een nota samengevat. De schrijvers van de cursus hebben daarop hun bereidheid uitgesproken de tekst zorgvuldig te her zien, om zo de gerezen moei lijkheden op te' lossen. Deze herschrijving vergt meer tijd dan aanvankelijk was voor zien. De twee Romeinse kar dinalen menen, dat hierop niet langer kan worden ge wacht. De twee bisschoppen zijn in overleg getreden met het hoofdbestuur van „Ons Mid delbaar Onderwijs" om tot een gezamenlijk standpunt te komen. Hierover zullen, al dus de president van het bis dom Breda, zo spoedig mo gelijk nadere mededelingen worden gedaan. flPALA-DAR ES SALAAM leuter-ANP-AP) President ilius Nyerere van Tanzanië (eft gewaarschuwd dat de Oe- andese bombardementen op fatsen in Tanzanië „een ge- ar voor de vrede betekenen". Opteren werd de Tanzanische Boekopa voor de tweede door Oegandese vliegtui- n aangevallen. 'verloop van de strijd tussen Tanzanië komende aanhan- (rs van ex-president Obote en Oegandese leger is nogal iuidelijk. Oeganda meldt de 'tale nederlaag van de inval- en de herovering van vijf steden. Volgens berichten uit Dar es Salaam hebben de inval lers stellingen tussen de strate gische stad Masaka en de grens met Tanzanië. Een medewerker van het Ameri kaanse vredeskorps heeft in de gevechten het leven gelaten. Hij kwam met een collega terecht in een vuurgevecht. De collega raakte gewond. Inmiddels is de tweede vlucht van de luchtbrug tussen Oeganda en Engeland voor het vervoer van uitgewe ken Aziaten afgelast. Volgens het Britse ministerie van buiten landse zaken is „bureaucrati sche warboel" daar de oorzaak van. Het vliegtuig zou het van daag opnieuw proberen. NEW YORK (Reuter) De nieuwe voorzitter van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties, de Poolse onder minister van buitenlandse zaken Stanislaw Trepczynski, heeft gisteren bij de opening van de 27ste zitting van de Assemblée bittere kritiek geleverd op de oorlog in Viet nam, die, zo zei hij alle regels van ethiek schendt. De 48-jarige Oosteuropese staatsman verklaarde na zijn verkiezing tot voorzitter in zijn openingstoespraak: Deze oorlog kan niet langer op logische gronden worden ge rechtvaardigd, wat men ook verzint. De wereld had het recht te verwachten dat het conflict eens en voor altijd wordt beëindigd. Wat het Midden-Oosten betreft merkte Trepczynski op dat daar nog geen tekenen waren van duurzame vrede. De Verenigde Naties hadden hun gezag aange wend om het slepende conflict te helpen regelen. Zij hadden het recht te eisen dat hun wil en besluiten worden gerespecteerd. De speciale veiligheidsmaatrege len op het hoofdkwartier van de VN, genomen wegens de recen te terroristische acties in de we reld, waren de scherpste sinds 1960, teon o.a. Nikita Kroetsjev en Fidel Custro aan de bijeen komst van de algemene verga dering deelnamen. Dit jaar moeten de afgevaardigden voor het eerst toegangsbewijzen met pasfoto tonen om de grote ver gaderzaal binnen te komen. Bij alle in- en uitgangen van het VN-complex in Manhattan ston den veiligheidsfunctionarissen, die zelfs de inhoud van diploma tenkoffertjes controleerden. De VN-missies in New York zijn onder extra politiebewaking ge steld. Ondanks de scherpe veiligheids maatregelen heeft zich bij de opening van de nieuwe zitting een incident voorgedaan. Een man wierp vanaf de publieke tribune pamfletten in de zaal en eiste luidkeels vrijheid voor de joden in de Sowjet-Unie. Bewa kers grepen hem direct vast en werkten hem de zaal uit. Concurrentie op Nederlandse tricotmarkt DEN HAAG (ANP) De Neder landse tricot- en kousenindus trie, jarenlang een van de sterkstgroeiende sektoren van de Nederlandse textielnijver heid, ziet met enige bezorgdheid terug op de ontwikkelingen in de jaren 1970 en 1971, aldus het jaarverslag van de vereniging van deze industrie. Onder druk van de uiterst scher pe en deels verwrongen interna tionale concurrentie vond de in dustrie op de eigen markt nau welijks ruimte voor enige ver dere groei. Desondanks reali seerde de tricotnijverheid van 1970 op 1971 een afzetgroei van 820 naar 880 miljoen, een stijging met circa 7 procent waarvan 5 procent als reële groei kan worden beschouwd. Dit is vooral te danken aan de Nederlandse export van gebrei de textielprodukten die een zeer duidelijke expansie te zien geeft. Zo beliep de volumegroei 20 procent. Moordpoging op prostituee VRIES (ANP) De rijkspolitie in Vries (Drente) heeft een 32- jarige ongehuwde man uit Em- mercompascuum aangehouden. Hij wordt verdacht van poging tot moord op e n 50-jarige ge huwde prostituée uit Groningen. De man had sinds juli een ver houding met de vrouw. Maan dagavond haalde hij de vrouw in Groningen op. Zij trokken bij Vries de bossen in. Hij trachtte hc^r te wurgen en gaf zich daarna in Emmen bij de politie aan. De rijkspolitie heeft op de plaats van het gebeuren alleen de bril en het kunstgebit van de vrouw gevonden. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het couture-huis Joyeuse dat elk seizoen een nieuwe collectie ontwerpt, toon de gisteren zijn najaars- en wln- termodellen te Amsterdam. Dit huls is een unicum want het heeft zich gespecialiseerd in het brengen van modieuze kleren voor ongewone figuren, waarbij men niet alleen moet denken aan al wie geen mannequin- maat heeft, maar ook aan vrou wen met onevenredige propor ties. Drie aspecten vallen onmiddellijk op in de modellen van ontwer per Hein Kokmeijer: belijning en dessins hebben een uitgeba lanceerde lengtewerking voor wie te breed of te kort is (een breedtewerking in het tegen overgestelde geval); de sublie me stoffen worden betrokken van de befaamdste huizen; ver rassend briljante kleuren en dessins spelen door de gehele collectie. Dank zij de goede materialen is het deze rasechte kleermaker mogelijk een perfecte coupe te behouden in elk formaat. Voor de moderne jurkjes met laag aangezette plooirokken gebruikt hij momenteel graag wollen crê pe, voor gladde jurken soepele tweed en jersey. Met decolleté's speelt hij een slim spel, dat zo nodig de aandacht vast houdt door al of niet afneembare kragen, talrijke charmant camouflerende kra- vattcs, v-halzen waarboven vindingrijk een colletje sluit. Bij de mantels zijn vooral boxcoats in tweed en laken te vinden, de ingezette mouw staat correct en eventuele stiksels (diagonaal in een prachtig rood laken exemplaar) slank van effect. Joyeuse is best te vinden voor driedelige pantalon-ensembles in com- pose-stoffen (ruit voor driekwart jasje met unie voor broek), of in contiast kleuren (rode pantalon met marine inzetsels opzij, bij rood afgeb-esd marine jasje). Het derde deel van zo'n ensemble is het hes, dat uit een bijpassende imprimé of jersey is vervaardigd en dikwijls zijsplitten laat zien die bijna tot de taille kunnen reiken: een vondst om elegant te kunnen zitten! Bij de zeer geklede avondjaponnen voor jong en oud, uit velours chif fon, mousseline de soie of brokaat, is veel aandacht besteed aan de mouwen - alweer een manoeuvre die velen ten goede komt. Het is een gewaagde, maar geslaagde zet om zo graag ruiten te ver werken. Vooral geslaagd aangezien de ruiten vaak schuin zijn ver werkZo niet, dan overheerst meestal een staande streep. W; houat Joyeuse, naast het gedistingeerde zwart, grijs en bei ge, - veel van kleur? Van rozenrood en goudgeel, van een bloemen weide en zelfs van harlekijnkleuren, zowel geweven als gedrukt? Omdat de modellen er niet alleen zijn om in gezien te worden, maar ook om je gelukkig in te voelen. „Moet ik een werkende vrouw die met een doodmoe snoetje bij me komt, dan weer in ge distingeerd grijs steken? Nee, ik fleur haar op met kleur en ze kijkt blij!, zegt Hein Kokmeijer. MADRID (AP). Zweden heeft formeel om de uitlevering ver zocht van de negen Kroaten, die in Madrid worden vastgehouden in verband met de kaping van een vliegtuig van de Skandina- vische luchtvaartmaatschappij SAS, vorige week. In een nota werd gezegd dat drie van de Kroaten beschuldigd wa ren van het kapen van een vliegtuig en dat de zes anderen gevangenisstraffen ondergingen in Zweden. Hervorming landbouw in Marokko RABAT (AFP) Koning Hassan van Marokko heeft in een radio- en televisierede een „landbouw- revolutie" in zijn land aange kondigd. Hij zei dat een aan vang wordt gemaakt met de verdeling van 90.000 hectare land onder meer dan drieduizend boeren. Veel meer, toch stilstand TVank zij een stijging van 1200 miljoen gulden 13% meer is de onderwijsbegroting boven de tien miljard gekomen. En dat on danks het feit dat minister Van Veen (aanvankelijk ook zijn ex-col lega De Brauw) als maar weinig andere bewindslieden met het rode potlood heeft moeten schrappen. De twee bewindslieden die in het kabinet-Biesheuvel voor Onderwijs tekenden, zijn hoe men verder ook over het beleid oordeelt in elk geval erin geslaagd de onderwijsbegroting en de onderwijsexploitatie binnen de budgettaire grenzen te houden. Hun zuing beleid en de meersom die desondanks voor Onderwijs op de m.ljardennota gereserveerd moest worden, tonen nog eens aan hoe in het verleden kabinet èn volksvertegenwoordiging zich vergist hebben bij de ramingen wat voor de onderwijsbegroting de gevol gen van de „mammoet" de bevolkingsgroei en de externe democra tisering van het onderwijs zouden zijn. Momenteel kunnen slechtes deteailverbeteringen voortgang vinden en geldt feitelijk een algemeen embargo op verdere vernieuwingen. Desondanks vraagt de begroting van minister Van Veen voor 1973 een meersom die procentueel een heel stuk boven het gemiddelde accres van de rijksbegroting ligt. Tn 1973 wacht de zwaarste financiële operatie het hoger beroepson- derwijs dat dit jaar aan de buien ontkomen was. Geruchten dat op minister Van Veen's departement de volgende bezuinigingen voor het voortgezet worden voorbereid, blijken vooralsnog geruch ten te zijn, althans ze worden niet door in het vooruitzicht gestelde maatregelen bevestigd. Dat minister Van Veen bij het wetenschappelijk onderwijs de rem blijft aantrekken welke hij van ex-minister De Brauw overgenomen heeft, is logisch en verantwoord, daar met name de veelzijdige ex pansie van universiteiten en hogescholen de overheid terecht voor de vraag stelde of ze, in het algemeen onderwijsbelang, daar niet eerst het dor hout moest verwijderen alvorens de zeer snel stijgen de kosten te fiatteren. Dit klemt te meer omdat, wanneer de vernieuwing van het basison derwijs een wettelijke vorm gaat krijgen, daaruit zeker andermaal een aanzienlijke kostenvermeerdering zal voortvloeien. Staatssecre taris Schelfhout zal dan zijn leus „nieuwe dingen doen met oud geld" onmogelijk kunnen volhouden. Wil de nieuwe wet op het basis onderwijs straks concrete vernieuwingen en verbeteringen bren gen, dan moet er geld extra op tafel komen. Terwilie hiervan zullen de andere onderwijssectoren offers moeten brengen, ook een redelij ke toepassing van het profijtbeginsel moeten aanvaarden. |~|it in de eerste plaats omdat beter basisonderwijs de beslissende bijdrage moet gaan worden in de externe democratisering van ons onderwijs, in het streven om elk kind concreet de gelijke kan sen te geven. Een beleidsnota waarin dit niet tot uitdrukking komt is een stoel met drie poten.. En wit de toekomstige bewindslieden ook mogen gaan bedenken in het belang van verdere verbeteringen in het onderwijs na de basisschool en voor het bevorderen van de education perma nente, als ze de basis niet het volle pond geven, lopen ze het risiko water in een vergiet te gaan putten. Overigens maken we wel de kanttekening, dat de vernieuwing van het basisonderwijs niet in de eerste plaats een financiële kwestie is; maar ze is evenmin een kwestie welke men zonder meer-kosten tot oplossing zal kunnen brengen. Haagse agglomeratie aan banden ürgens blijft het „actief spreidingsbeleid voor de werkgelegenheid" van onze overheid een vreemde zaak. Op het moment dat berichten over spreiding op forse schaal van in de Haagse agglomeratie geves tigde rijksdiensten onrust zaaien (Centraal Bureau voor de Statis tiek!!) deelt minister Geertsema in zijn begroting mee, dat voor waarde voor deze spreiding is, het aan banden leggen van de vesti ging van niet-rijksdiensten in de Haagse agglomeratie. Die voorwaarde schijnt dan gesteld te worden om te voorkomen dat de betere ruimtelijke ordening alleen door offers van het rijksperso neel tot stand gebracht moet worden. Uit de voorgeschiedenis is ko men vast te staan dat ministeriële verzekeringen als zou de over plaatsing van rijksdiensten door „zorgvuldige voorbereiding en in tensief overleg" vooraf worden gegaan met een onsje zout moeten worden genomen. Tenminste wanneer minister en rijkspersoneel on der „overleg" en „zorgvuldig" hetzelfde verstaan. Bedoelt de rijksoverheid nu, dat de spreiding van rijksdiensten door decentralisatie in het noorden, oosten en zuiden wat minder om vangrijk moet worden door het dringen op en dwingen van partiku- liere bedrijven om hun uitbreiding in de Randstad te stoppen? Of bedoelt de minister van Binnenlandse Zaken dat de öne spreiding nog eens boven op de andere moet komen? Vreest hij dan niet, dot de ruimtelijke ordening gered, maar het economisch welzijn van de Randstad en op langere termijn van de natie benadeeld zal wor den? Het leuke is bovendien, dat de regio soms met haar eigen werkgele genheid geen raad weet. Industrieën in het noorden zoeken per ad vertentie werkkrachten in de Randstad. Een nieuwe manier om de expansie van de Randstad aan banden te leggen? DEN HAAG (KNP) Oud-premier P. de Jong Is gisteren voor een drie weken durend bezoek naar Indonesië vertrokken, samen met mr. J. van Gennip, direkteur van Cebemo, de Centrale voor bemid deling bij mede-financiering van ontwikkelingsprogramma's. De heer De Jong maakt deze reis in zijn functie van voorzitter van deze organisatie. Het bezoek heeft hoofdzakelijk tot doel om na te gaan op welke wijze in de komende jaren het ontwikkelingswerk van een aantal parti culiere, vooral kerkelijke instanties, een zo nauw mogelijke aanslui ting kan vinden bij de ontwikkelingsbehoeften van het Indonesische volk. altijd safe De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13