Noordwijker Arie de Vries wroet al 45 jaar in het verleden KATWIJKS REDERIJBEDRIJF HERREES UIT DE PUINHOOP |fc,. J Kernenergie is is ook niet alles OOK Wat u moet weten DINSDAG 19 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 NOORDWIJK Tweemaal in het voorjaar en twee maal in het na jaar gaat amateur-archeoloog Arie de Vries uit Noordwijk met nog vijf mensen naar België voor een ontdekkingsreis onder de aard kost. Ergenj op een stuk land van een boer, ver weg van het stadsgewoel, graaft de ploeg drie dagen in het verleden op zoek naar oude pot ten cn vazen die daar door onze voorvaderen zijn achtergelaten. Op de plaatsen waar de spa in de grond wordt gezet hebben vroeger pottenbakkers hun afval gestort. Diepe kokers vol mislukt hand werk, ongeschikt om verkocht te worden. Soms werden de potten en in weggegooid omdat tijdens het bakken in de ovens lekkage in de bodem was ontstaan, soms ook omdat ze in de ovens eenvoudig weg waren verbrand of als een plumpudding in elkaar gezakt. Een misbaksel zoals dat in termen heet. Eeuwenlang hebben de stootko- kers dienst gedaan. Steeds weer voor een andere pottenbakker. Laag na laag stapelde zich in de loop van de eeuwen op. Hebben de ;eur-archeologen eenmaal zo'n stortkoker ontdekt dan graven ze ook van de ene eeuw in de ander en stuiten ze steeds weer op een andere pottenbakstijl, een andere techniek. at is het wat het voor Arie de Vries en zijn collega's zo interessant maakt om te graven. Zijn ze eenmaal bezig dan weten ze ook van geen ophouden. „Het is te vergelijken met vissen en jagen", zegt Arie de Vries: „Niet al dat spul vijfdik in de huiskamer De Vries. ,,Je weet nooit wat er komen gaat. Het is een avontuur vol spanning". Beneden in de kuil is die spanning soms te snijden. Vooral als er weer een buik van een vaas tevoorschijn komt tussen de hopen modder en klei. Nauwkeurig gaan ze dan te werk. Als chirurgen werpen ze zich op hun slachtoffer. Omzichtig wordt met een spe ciaal schrappertje de aarde om de vaas weggehaald en dan breekt het grote moment aan waarop ze de vaas uit de aarde kunnen peu ren. Soms is het er een waarvan ze er al tientallen hebben gevon den maar als ze geluk hebben komt er een heel bijzondere tevoor schijn. Eeuwen geleden zijn die pottenbakartikelen in de vullstortkoker te recht gekomen. De smak waarmee ze naar beneden gevallen zijn heeft veel vazen de nek gekost en ook andere oorzaken hebben er voor gezorgd dat er veel als kneusjes uit de kuil omhoog komen. Daarcm ook maken de amateur-archeologen jacht op scherven en afgebroken oren om later ontbrekende delen alsnog te kunnen aan brengen. Met het bepalen van de ouderdom van de vazen en potten hebben Arie en zijn ploeg weinig moeite. De diverse pottenbakstijlen en de gebruikte materialen zijn voldoende bekend en bovendien Kan men ook een vrij zuivere schatting maken aan de hand van de lagen ge steenven in de grond. Het enige waar ze zich soms het hoofd over breken zijn de kleine gebruiksvoorwerpen die ze af en toe tussen het pottenbakspul tegenkomen. Zo vond Arie de Vries eens enkele stukjes gebakken aardewerk in de vorm van een kruis. Aanvanke lijk dacht men dat de pottenbakkers het kruisje tijdens het bakken in de oven legden om zegen af te smeken voor hun bakwerk. Niet zo'n vreemde gedachte want als de helft van de spullen tijdens het bakken naar de knoppen ging dan had zo'n man een zware strop. Lange tijd bleef het mysterie rond het kruisje onopgelost. Tot De Vries op een goede dag weer zo'n kruisje vond, maar nu zat er een stuk bord aan vastgebakken. Wat bleek nu? De pottenbakker gebruikte het kruisje om zijn borden te kunnen stapelen zonder dat deze elkaar raakten. Een soort draagsteunen dus. De Vrifs en zijn graafmakkers hebben daar in België meer ontdek kingen gedaan. Hun kennis over de opgegraven potten en vazen gaat zelfs zo ver, dat ze de literatuur die er over bestaat soms cor rigeren of aanvullen waar dat nodig is. Vazen waarvan men tot nu toe dacht dat ze oorspronkelijk aan het brein van een Belgisch pot tenbakker waren ontsproten, blijken uit Nederland afkomstig, en omgekeerd. Nog even terug naar het graven. Een vraag die U waarschijnlijk ook op de lippen brandt, wat gebeurt er met die opgegraven kleinoden? Wie krijgt wat en wat doet men er mee? Wel, de buit wordt eerlijk verdeeld. Nadat de kuil weer is dichtge maakt en de modder is afgespoeld, zet men alle vondsten bij elkaar. Er worden groepjes gemaakt die allen ongeveer dezelfde waarde vertegenwoordigen. Vervolgens wordt geloot wie de eerste keuze mag maken. De een kiest wellicht een enkel prachtexemplaar ter wijl een ander zijn oog laat vallen op tien eenvoudige potten, die bij elkaar ook weer een flinke waarde vertegenwoordigen. De opgegra ven oudheidkundige stukken worden thuis aan de persoonlijke ver zameling toegevoegd. Voordat deze echter bij de amateur-archeolóog in de kast of op zolder staan te pronken worden er meestal r.og wat vrije uurtjes voor de restauratie tegenaan gegooid. Uiterst nauwkeurig worden de vazen waarvan scherven ontbreken weer opgelapt. Als het een beetje mee zit kan de amateur-archeoloog uit zijn eigen collectie schei-ven en stukken een passend exemplaar vinden. Zo niet dan maakt hij zelf zo'n onderdeel van een speciaal soort kunststof. Arie de Vries vroet nu al zo'n 45 jaar in het verleden. Twaalf jaar was hij toen hij in Rotterdam op zijn racefiets achter de vrachtwa gens aanscheurde om in het puin te kunnen snuffelen dat van het afgebroken politiebureau buiten de stad werd gebracht. Zijn passie voor het verleden heeft hem inmiddels een unieke collectie van 300 exemplaren opgeleverd. In zijn huis aan de Van Mortelstraat staan ze allemaal te pronken. Op zolder staat het overgrote gedeelte want Arie de Vries wil niet dat iedereen die in zijn huis binnenkomt zich in een museum waant. .Ik ben wel eens bij iemand op bezoek ge ween, die had ze vijfdik in de huiskamer staan. Kijk, dat is nu weer te. Je moet het ook weer niet overdrijven". HERMAN VAN AMSTERDAM KATWIJK In recordtijd is aan de Prins Hendrikkade in Kat wijk aan Zee het nieuwe gebou wencomplex van de Rederij en Haringhandel N. Parlevliet Jr. verrezen. Precies op de plaats waar nog geen zestien maanden geleden de geblakerde puinho pen herinnerden aan de giganti sche brand, waardoor op één na bijna alle uit rond 1900 dateren de panden onherstelbaar werden verwoest. Die „zwarte" dag in de geschiedenis van dit oude Katwijkse rederijbedrijf was 21 mei 1971. Parlevliets directie, gevormd door de heren N. en D. Parlevliet, bleef niet bij de .pakken neerzitten. Reeds enkele dagen na de brand werd tot nieuwbouw besloten. Er is kei hard gewerkt om alles zo snel mogelijk gereed te krijgen. Za terdag was de officiële opening. Het nieuwe gebouwencomplex is een ontwerp van Parlevliets ei gen bouwkundig adviseur J. Pel uit IJmuiden en het werd ge bouwd door het jeugdige Leidse bouwbedrijf Bakels en Ouwer- kerk. Pels schepping geeft een bepaalde allure aan Katwijks 'rederspandenwijk'. E$n strakke gevel van 45 meter lengte en een hoogte van 12% meter, aan de onderzijde afgewerkt met witte gl azuursteen en boven veel glas. Toen de brandweer nog bezig was met het blussen van de laatste smeulende resten zat Pel in zijn houten kantoortje naast het nieuwe kantoorpand aan de Van der Vegtstraat al driftig lijnen op papier te zetten. Dag en nacht werkte hij door, zodat hij Conferentie milieubeheer over aspecten LEIDEN In het Eysingahuis wordt a.s. vrijdag een confe rentie gehouden over de in ternationale aspecten van het milieubeheer-internatio- nale rivieren. De conferentie begint om half tien en wordt besloten met een plenaire discussie Onder voorzitterschap van prof. ir. Mosterman zullen er inleidin gen gehouden, worden over juridische, economische so ciale, en technologische as pecten van het milieubeheer. Deze inleidingen worden ge houden door ir. Verheul, ir. Zijlstra, mr. Lammers. Als coreferenten zullen ir. Van der Ven, drs. Hueting en mr. Maas Geesteranus fungeren. drie dagen na de brand een voorlopige schets aan de direc teuren N. en D. Parlevliet kon voorleggen. Inmiddels was men al volop begonnen met het slo pen van de door brand ontstane bouwval. Directeur D. Parlevliet, die nor maal al belast is met de rederij en alles wat er mee verband houdt, stortte zich daarbij ook helemaal in de nieuwbouw. Zijn broer N. P. Jr. stond borg voor de administratie en finan ciële begeleiding. Wanneer men met de directie van de B.V. Re derij en Haringhandel N. Parle vliet Jr. spreekt, dan heeft men het stseds over drie bouwfasen. De eerste omvat hét kantoorge bouw met in de onderbouw de koel en diepvriescellen en de overdekte verwerkingshal, de tweede de afdeling gezouten ha ring met gelegenheid tot visver werking en opslag voor de afde ling rederij en de derde afdelin gen koelcellen en visverwerking met opslagruimten voor de re derij, zoals fust en netten. Deze twee laatste fasen vormen nu het majestueuze pand met inrij poort langs het Prins Hendrik kanaal. Door die miljoenen-verslindende brand werd met de tweede en de derde fase eerder begonnen dan de directie van de B.V. Parlevliet van plan was. Met de voorbereiding voor de bouw van het nieuwe kantoorpand met koelruimten werd na het afbre- koeelruimteen werd na het afbre ken van het oude kantoorpand aan de Van der Vegtstraat in maart 1970 begonnen. Het werk verlieep vlot, dat reeds op 25 juli 1970 de koel- en diepvriescellen in gebruik konden worden geno men, dat in januari 1971 de nieuwe kantine in bedrijf kon worden gesteld en dat begin april het nieuwe kantoor kon worden betrokken. Bovendien werd nog een overkapping aan gebracht over het terrein tussen het nieuwe kantoorpand en de panden aan de Prins Hendrik kade. De vroegere dam. Daarmee was men klaar toen op die fatale 21ste mei de dag waarop het personeel zijn jaarlijkse uit gaansdag had 's middags de brand uitbrak. Deze begon bij de oude kantine, waarvan men een koelcel aan het maken was. Snel werd op die binnenplaats zaterdags al een noodschuur ge zet, waardoor men zo goed en kwaad als het ging met* de ver werking van de aangevoerde haring door kon gaan. Direct na de brand werd met het slopen van de resten van de oude panden aan het Prins Hen drikkanaal b?gonn:n en zette bouwkundige Pel zich aan de te kentafel om zijn schetsen nader uit te werken. Het gevolg was, dat het Leidse bouwbedrijf Ba- W In het nieuwe bedrijf i Parlevliet werken tientallen meisjes kels en Ouwerkerk na heel wat voorbereidende werkzaamheden op 7 juli 1971 de eerste paal voor de tweede bouwfase in de grond kon laten jagen. Het be trof het gebouw voor de afde ling gezouten haring met op de begane grond een oppervlakte van 280 m2 voor de visverwer king en op de eerste en tweede verdieping ieder eveneens 280 m2 respectievelijk de afdelin gen visverwerking en rederij. Deze bouw kon 27 november 1971 worden opgeleverd en in ge bruik worden genomen Daar mee kwam reeds voor een be langrijk deel weer ruimte voor de proöuktie beschikbaar. Nog voordat men met die 2e fase ge reed was werd de eerste paal voor de derde fase geslagen. Historische dag daarvoor was 1 november 1971. Het ging om de afdelingen koel- en diepvriescel len, visverwerking en rederij. Op de begane grond bevindt zich de koel- en diepvriesopslag zestons liften. Tussen het kan toorgebouw aan de Van der Vegtstraat en de nieuwbouw aan de Prins Hendrikkade is ter hoogte van de eerste verdieping een hangbrug aangebracht met een lengte van 36 meter. Het gehele terrein de vroegere dam tussen beide panden met een oppervlakte van 1600 m2 is overkapt en betegeld. Daar bevindt zich ook de roke rij met drie rooktunnels. Deze rokerij werkt vol-automatisch. Achter de koel- en diepvriescel len op de begane grond zijn de liftschacht, de toiletruimten, de werkplaats voor de smid en de machinekamer gesitueerd. Het bedrijf draait op een eigen transformatorstation met een totaal uitgaand vermogen van 44 kv.a. Daarmee wordt het gehele complex voorzien van electriciteit: de koelaggregaten, de lift (110 k.v.a.), de rokerij en de overige kracht- en licht installaties. verwerking van de vis en staalconstructie. Voor de af werking werd wit geglazuurd steen toegepast. Een bijzonder heid zijn de voorgespannen be- tonvloeren in de koelcellen van 67 cm dikte en die op de ver werkingsruimten van de eerste verdieping, waarvoor men een kwaaitaal-vloeren men een druk- laag van 7 cm heeft aange bracht. Deze zijn namelijk ge schikt voor het transport met vorkheftrucks. Het gespaarde pand het zogenaamde „Bloot- jespand",, dat in 1900 werd ge bouwd en waarin de rederij Gebr. Bloot was gevestigd heeft een opknapbeurt ontvan gen door het van buiten geheel te schilderen. voor totaal 1000 ton, de eerste De lengte van het nieuwe pand verdieping herbergt een diep- vriesbewaarcel voor 1000 ton en een verwerkingsruimte van 360 m2 en de tweede bevat de afde lingen rederij en fustopslag, die respectievelijk 230 m2 en 136 m2 groot zijn. Al deze verdiepingen zijn met hef trucks te bereiken met twee langs hst Prins Hendrikkanaal is 45 meter, de hoogte 12% me ter en de diepte 30 meter. Het vormt wat de verdiepingen be treft een geheel. Op de begane grond is tussen verwerkingshal en koelcellen een inrijpoort. Er is gebruik gemaakt van beton- is gebruik gemaakt van beton- LEIDEN Aanstaande donderdag wordt in het Praethuys, Vrou- wenkerkkoorstraat 9, een avond gehouden over de Kernenergie, haar mogelijkheden en nadelen. Drs. Wim Turkenburg, natuurkundige, lid van de werkgroep kerne nergie van de Raad voor Milieudefensie en mede-opsteller van de enkele weken geleden uitgebrachte nota „Kernenergie" zal een in leiding houden over de problemen van het milieu door verdergaan de uitputting van de energiebronnen en de eventuele bestrijdingsmo gelijkheden. Gesteld wordt dat de lange-termijnoplossing niet moet worden gezocht in energie opwekking door kernsplitsing. Weliswaar is hierdoor een doelmatiger gebruik van de bestaande brandstofre serves mogelijk, maar het kwijtraken van radio-actief afval stelt de mensen voorlopig nog tot onoverkomelijke problemen. Bovendien vormen de centrales zelf ook een doorlopend gevaar. Conferentie van rechts- sociologen LEIDEN Het Research Com mute on the Sociology of Law houdt van 18 tot en met 21 sep tember zijn achtste conferentie. De eerste drie dagen zullen h\ j Noordwijk de thema's onderwijs in de rechtssociologie, de positie van het rechtssysteem in onze samenleving en hedendaags en toekomstig rechts-sociologlsch onderzoek worden besproken. In het Gravensteen zal de 21e sep tember een open dag worden gehouden voor medewerkers en studenten van de juridische fa culteiten en leden van de rechtsspraak en advocaten. Drie leden van het comité, prof. dr. Schwarz, prof. dr. Podgorocki en prof. dr. Kuyschinsky zullen tijdens deze dag hun visie geven op de rechtssociologie. Gemeenteraad Oegstgeest OEGSTGEEST Donderdag komt d.e Oegstgeester gemeente raad in het raadhuis bijeen. De agenda vermeldt o.m. punten als aankoop van grond in het ontwerp-bestemmingsplan „Haaswijk", de gemeenschappe lijke regeling streekenergiebe- drijf Rijnland, parkeren berm Rhijngeesterstraatweg en o.m. beroep van de heer H. Vianen tegen weigering van bouwver gunning. Het beloofde preadvies omtrent het houden van een weekmarkt in de gemeente is nog niet bij de raadsstukken ge voegd. Dit zal waarschijnlijk in de vergadering van oktober aan de orde komen. Tijdens de bij eenkomst van de winkeliersver. Oegstgeest-actief, hedenavond, maakt de instelling van een weekmarkt mede een punt van bespreking uit. Zes weken voor Leidse oplichters LEIDEN Een tweetal jongelui uit Leiden is door de Haagse politierechter veroordeeld tot I zes weken gevangenisstraf. Het tweetal had onlangs onder in-1 vloed van sterke drank een bromfiets tegen de pui van een boetiekje gezet, had daarna het benzinekraantje opengezet en had de zaak in de brand gezet. Er werd voor 3000 gulden scha de aangericht. Vervolgens wis ten ze nog een ander „aardig heidje". Ze rukten de hoorn van een toestel in een telefoon cel. Ook hadden ze de sociale dienst opgelicht door inkomsten te verzwijgen en steun in ont vangst te nemen. LEIDEN Morgenavond houdt wijkvereniging Aktief (Gasthuiswijk) haar jaarlijk se ledenvergadering in club huis De Klinker, Berlage- straat, aanvang 20 uur. zal gesproken worden over de financiële situatie, bloembakken en de groen voorziening in het algemt excursies, woningtoewijzin gen •LEIDEN In verband met de verbouwing van een pand aan de Turfmarkt zijn de haltes voor de busli jn< 13/14, 30 en 43 tijdelijk ve plaatst naar de Nieuwe Beestenmarkt. Deze verande ring zal ongeveer zes weken duren. LEIDEN Donderdag avond treedt in sociëteit Ho- rus, Kolfmakersteeg 8 de big band van Frits Landsbergen op met een jazzprogramir aanvang 21.30 uur. LEIDEN - Vrijdagmiddag geeft prof. dr. C. G. G. van Steenis, hoogleraar in de bijzondere plantkunde zijn afscheidscollege in het Gor- laeus Laboratorium, Wasse- naarseweg 76, aanvang 14.15 uur. •LEIDEN Op 29 septem ber geeft prof. dr. H. Veld- stra, hoogleraar in de bio chemie, zijn afscheidscollege in het Gorlaeus Laborato rium, Wassenaarseweg 76, aanvang 14.30 uur. LEIDEN/DE KAAG - De zeilvereniging „De blauwe schuit" organiseert op 7 en 8 oktober de Nederlandse Uni versitaire Teamzeilkam- pioenschappen op de Kaag. LEIDEN Dc afdeling Leiden van de KNVB houdt donderdag 19 oktober in Hervormd Gemeentecentrum in Oegstgeest de algemene vergadering 1972. De be stuursleden C. P. Mulder, J. v.d. Hoeven en D. v.d. Neut zijn aftredend. De heer Mul der stelt zich niet meer her kiesbaar. •LEIDEN In het Elisa- bethziekenhuis begint heden avond de nieuwe cursus van de R. K. EHBO „Peerke Donders". De lessen begin nen om acht uur 's avonds. LEIDEN Donderdag be gint de nieuwe cursus voor gevorderden in de eerste hulp, uitgaande van de R. K. EHBO „Peerke Donders". De cursus, in het Elisabeth- ziekenhuis, begint om acht uur 's avonds. LF.1DSCHENDAM Hel vrouwengilde begint heden avond, samen met de NKV het nieuwe seizoen met een toneelavond in het Dlenstgt bouw tap de Regthuysstraal met een toneelavond door het Gildetoneel. Aan de to neelavond, die om half negen begint gaat, een eucharistie viering in de Petrus- en Pau- luskerk vooraf. Een aantal gildeleden zal schetsen op voeren getiteld „Vroeger en nu", óver sport, kraamver zorgster en baker en hui-3? vrouwen in de oude tijd en •"VOORSCHOTEN Een wedstrijdploeg van de Voor- schotenae brandweer o.l.v. de hoofdbrandwacht Th. F. Oorschot, is tijdens de ge houden landskampioenschap pen in Zaandam op de eerste plaats geëindigd in de 2de klasse. Een andere wed strijdploeg van de Voorscho- tense brandweer onder bevel van onderbrandmeester A. J. van der Peet nam deel aan de landskampioenschappen in de 1ste klasse en behaalde een zevende plaats met het predikaat „zeer goed". De wedstrijden in Zaandam werden bijgewoond door de burgemeester van Voorscho- VOORSCHOTEN Dc Voorschotense zieken, eenza men én demente bejaarden hebben een boottocht ge maakt over de Kagerplassen cn de Brasem. Het Rode Kruis, Lions, UW en Zonne bloem organiseerden deze boottocht. Het weer werkte mee en de musicus Joop Walvis verleende medewer king op de boot. In Avifauna werd de luch gebruikt. Deze tocht werd mogelijk gemaakt door grote bedrijven en mii" denstand van Voorschoten. De Openbare Bibliotheek Voorschoten houdt in samen werking met alle basisscho len een voorleeswedstrijd. De eerste ronde is woensdag middag om 14.30 uur in de Jeugdbibliotheek aan de Veurseweg 18. In totaal 29 leerlingen uit de vijfde en zesde klassen nemen aan deze wedstrijd deel. Van deze leerlingen gaan er 10 over naar de finale, die woensdag 27 september het Cultureel Centrum plaats vindt, ook de klassen van de 10 finalisten zullen hierbij aanwezig zijn. De klas van de winnaar of winnares ont vangt uit handen van de bur gemeester een trofee. TER AAR De postdui- venhoudersverenlging „De Luchtsport" hield een wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf St. Ghislain Hornu. Afstand 206 km. De duiven werden gelost om uur. Aankomst eerste duif om 11.38.00 uur. Snelheid 942 meter per minuut. Uitslag 1- 2-10-11-14 J. van Hameren, 3-12-16 T. van Egmond, 4-5- 8-9 B. Kroon, 6-17 B. Was- senburg, 7. J. v. d. Meer, 13-15 B. Wildenburg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5