PvdA stelt drie eisen aan KVP Kapers geven zich zonder eis over £eidóe(2ou/ta/nt Paus Paulus op zegetocht door Venetië Minister bereid tot debat over zaak-Van Es Horeca zit niet te wachten op Olympiade Spanje niet te vermurwen Man bekent moord op zijn vrouw Wandelende rTT-er zat in België vast In 1973 beslissen over straaljager Noodweer in Japan en Korea Vrouw wurgde haar pleegkind aiAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 i (AMSTELVEEN (ANP) Een 24-jarige inwoner van Ouder kerk aan de Amstel heeft gister avond uit eigen beweging bij de politie aangifte gedaan van de moord op zijn 23-jarige vrouw. De man vertelde de Amstel- veense politie, dat hij zijn echt genote vrijdagavond na een ech telijke ruzie om het leven heeft gebracht. De toedracht van de i ruzie en de wijze waarop de vrouw is vermoord staan nog niet vast. Dr. J. Zeldenrust, pa- 1 tholoóg-anatoom, heeft vandaag sektie op het stoffelijk overschot verricht. Het echtpaar had een kind van vier jaar. {MSTERDAM (ANP) De 53-ja- rige wandelende chauffeur bij de PTT, de heer A. Burlage uit Amsterdam, die bezig is met een wandelroute van 1100 kilo meter langs alle Nederlandse provinciehoofdsteden is zaterdag in het Belgische dorp Borner gearresteerd. Na een half uur heeft de Belgische politie hem weer vrijgelaten. Men had hem voor een ander aangezien. De heer Burlage was bezig met een .doorsteek" van Zeeland naar Maastricht. Op 30 septem ber hoopt hij weer in Amster dam te zijn. )ngelukken in het verkeer j)tN HAAG De 81-jarige Haag se mevrouw J. Bakker is zater- dsg overleden nadat de auto waarin zij meereed, op de rijks weg 28 bij Putten slipte en over de kop sloeg. jn Breda kwam de 27-jarige J. de Kort om, toen hij met zijn auto snel door een scherpe bocht ging en tegen een boom reed. Zijn echtgenote werd zwaar ge wond. De 20-jarige mevrouw Coumans uit Munstergeleen vond de dood toen zij met de bromfiets moest uitwijken voor een traktor en in een greppel terecht kwam. 81-jarige heer Van Dungen uit Amsterdam is zaterdag door auto aangereden toen hij de weg overstak in zijn woonplaats en overleed later aan de ver wondingen. Eveneens in Amster dam werd de 73-jarige mevrouw G. Bouwer op een oversteek plaats door een Duitse' motor rijdster' aangereden en over leed kort daarna. In Weert slip te dit weekeinde de heer Bollen nit Grathem met zijn motor en |kwam om. De 16-jarige Derk IDuitshof uit Halle bij Zelhem kwam om het leven, toen hij, in Et donker rechts van de weg pend, door een achteropko- ende auto werd geschept. Bomaanslag p Venezolaans vliegtuig COSIA (Reuter) Deskundi gen van de politie hebben op Kt vliegveld van Nicosia op Cy- >rus een bom onschadelijk ge naakt in een Venezolaans lijn- Jliegtuig dat op weg was van Wroet via Rome naar Caracas. vlieger maakte in Nicosia een •oodlanding nadat hij uit Bei- oet melding had ontvangen dat ich aan boord een bom zou be- Inden. Na de landing verlieten 'e 95 passagiers en elf beman- jingsleden het toestel en ont lekten de deskundigen explosie- en waaraan een tijdmechanis- r'« bij de toiletten. De bom had 'oor de landing in Rome moe- en exploderen. In Beiroet zijn Irie mannen, in verband met de anslag gearresteerd. Het vlieg- u'8. een DC-8, wordt in Am- «erdam aan een lichte schade Wepareerd. MADRID/STOCKHOLM (Reuter—AFP—UPI) De drie Kroaten, die vrijdagavond een DC-9 van de Skandinavlsche luchtvaartmaatschap pij SAS hebben gekaapt, hebben zich zaterdag zonder verzet overge- geven aan de Spaanse politie, samen met hun zes Kroatische met gezellen. Deze zes waren door de Zweedse regering in vrijheid gesteld in ruil voor de vrijlating van de 86 passagiers van de DC-9. Twee van hen waren in Zweden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm in april 1971. De anderen zaten in Zweden gevangen wegns medeplichtigheid aan de moord of wegens de bezetting van het Joegoslavisch consu laat in Gothenburg. Aanvankelijk eisten de kapers de vrijlating van zeven gevangen Kroaten, maar één van hen weigerde medewerking omdat zijn straftijd bijna om was en hij niet in nieuwe moeilijkhe den wilde komen. De drie kapers hadden gedreigd het vliegtuig met alle passagiers en de vier bemanningsleden te zullen opblazen als hun eisen niet werden ingewilligd. Achteraf bleek dat ze geen springstof bij zich hadden. Na de landing op het vliegveld van Ma drid stelden de kapers de els dal Spanje hen politiek asiel zou ver lenen. De bevelhebber van de luchthaven, kolonel Felipe Alonso, die de onderhandelingen met de kapers voerde, wees die eis af. Na drie uren van onderhandelingen met de Spaanse autoriteiten ga ven de negen Kroaten zich over. Ze lieten de vier bemanningsleden vrij en overhandigden hun wapens en het in Zweden ontvangen los geld van een half miljoen kronen (350.000 gulden )aan de autoritei ten. Het kapingsdrama, het eerste in Zweden, begon vrijdagmiddag op een binnelandse vlucht van Gothenburg naar Stockholm. Drie gewapen de Kroaten kaapten het toestel en dwongen de piloot naar de Zuid- zweedse stad Malmö te vliegen. Daar eisten ze de vrijlating van de zeven gevangenen en 700.000 gulden. De regering besloot de eisen in te willigen. Na wat moeilijkheden over de wijze van overhandi ging werden het geld en de overigen vrijgelaten Kroaten aan boord gebracht en mochten de passagiers uitstappen. Tegen het middaguur landde de DC-8 op de zwaar bewaakte luchtha ven Barajas bij Madrid. Daar werden 200 politiemannen gereed ge houden. De Kroaten zijn leden van de extremistische Oestasja-bewe- ging, die een onafhankelijk Kroatië nastreeft en fel gekant is tegen het bewind van president Tito. Madrid. Rechts zijn twee van de drie Kroaten te zien in de deur- Noord-Vietnam heeft zondagavond drie Amerikaanse krijgsgevangenen vrijgelaten. De krijgsgevangenen, allen piloten, werden gevangen genomen bij luchtaanvallen boven Noord-Vietnam. Tijdens een bij zondere plechtigheid in Hanoi werden de drie mannen in vrijheid gesteld. Op de foto de drie piloten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Begin 1973 moet beslist worden over de opvolger van de „Starfighter" bij de luchtmacht. Daarbij zal Nederland zich niet het mooiste toestel kunnen veroorloven. Er moet een minder ge compliceerd jachtvliegtuig komen dat in staat is een luchtoverwicht te bevechten. De keus gaat daarbij tussen de Zweedse Viggen, de Franse Mirage en de Amerikaanse Cobra-Northrop (van het laatste toestel staat nog niet vast of het verder tot ontwikkeling komt). De leveranciers van deze toestellen hebben alle drie aan de Neder landse Fokker-fabrieken aanvaardbare voorstellen gedaan voor een aandeel in de produktie. In 1967 zou met de vervanging van de Starfighter begonnen moeten worden. Dit zei minister De Koster (Defensie) zaterdag op een persconferentie in Den Haag. ROME (KNP) Paus Paulus VI heeft zaterdagmiddag met ésn plechtige eucharistieviering het nationale eucharistisch congres in de Noord-Italiaanse stad Udi- ne afgesloten. Daarvoor had hij per gondel en ware zegetocht gemaakt door Venetië en sprak hij de verzamelde menigte toe in de stad Aquilea. De paus, die zaterdagmorgen per vliegtuig vanuit Rome naar noord-Italië reisde, en 's avonds na elf uur vermoeid op Caste Gandolfo terugkeerde, legde er tijdens een bijeenkomst in de San Marco van Venetiëë de na druk op dat het geloof „zonder veranderingen moet worden doorgegeven, zonder weglatin gen, zonder willekeurige inter pretatie en zonder mythen van vandaag of gisteren". De stad Venetië kreeg van de paus 160.000 gulden voor de res- tauratie van een kunstwerk. J Eenzelfde bedrag schonk de paus de armen van het bisdom. Het eucharistisch congres in Udi- ne ging ten einde met twee gro te evenementen, 's Morgens - vond er een oecumenische dienst plaats onder leiding van kardinaal Willebrands in tegen woordigheid van vertegenwoor digers van de oosterse kerk en vele protestantse kerken. 's Middags tijdens de eucharistie viering op het 1-Mei-plein dien de de paus een aantal kinderen het h. vormsel toe. In een toe spraak onderstreepte hij het be lang van de plaatselijke en uni versele kerk. Oorzaken van versplintering TVTOG steeds leeft Nederland in een tijd, dat nieuwe politieke par- tijen als paddestoelen uit de grond schieten. Wanneer eind no vember een paar namen die in 1971 op de kieslijsten prijkten ver dwenen zijn, belooft het totaal niet minder te worden, omdat tussen de bedrijven door weer een aantal nieuwe figuranten zich achter de decors heeft opgesteld. De versplintering gaat dus rustig verder; de onvrede van velen over onze samenleving wordt op die manier vertaald in een ontevreden heid over onze politieke partijen en het gevoel zich daarin niet thuis te voelen. Met het blijvend gevaar, dat politieke verkiezingen de grondslag van onze politieke democratie procentueel een kwestie gaan worden van steeds minder mensen. W/LAT zijn de oorzaken van dit allesbehalve tot optimisme stem- mende verschijnsel? Opvallend is dat de versplintering rechts kwantitatief groter is dan die op links. Aan de linkse kant gaat het bij afscheiding meestal om behoorlijke brokken: bij voorbeeld de PSP in de zestiger jaren en DS'70 onlangs. Bij rechts en centrum-rechts is het beeld veel verwarrender; juist daar is afsplintering een epidemie aan het wor den en wordt doelloos moeite gedaan om in de politiek een nieuw geluid te laten horen. Het zijn kennelijk groepen die sociaal-economisch tussen handarbei ders en werkgevers in staan, die niet meer geloven in bestaande politieke partijen. Agrariërs, middenstanders, kleine zelfstandigen, ze vormen de groep waar onvrede en wegzinkend vertrouwen tot el kaar opvolgende pogingen om zélf te spelen leidt. Deze mensen staan diametraal tegenover de mening dat de vorming van grote machtsblokken tot een beter politiek klimaat zal leiden. Integendeel: ze vrezen dat hun eigen ondergang dan sneller nabij zal komen; materieel en ook niet-materieel. i~|VER do onrust van deze mensen maken onze politieke coryfeeën zich te weinig kopzorgen; het zijn zo wordt geredeneerd 1 minderheidsgroepen die we! meetellen, maar op de tweede plaats komen. Maar wanneer die groepen de indruk krijgen, dat de enige, keus die men hen laat er een van „Wiegel of Den Uyl" is. mag men het hen niet kwalijk nemen, dat ze in die duidelijkheid voor hun toekomst geen heil zien. Het werk van één-mans-fracties in onze volksvertegenwoordiging werkt frustrerend; die frustraties kunnen door kieswetvormingen worden weggenomen. Maar wat doet men met de frustraties die dèn overblijven? Voor het antwoord op die enorm moeilijke vraag kunnen we slechts een klein stukje aandragen: de besluitvorming binnen de grote en grotere politieke partijen moet worden herzien. In dit opzicht heeft D'66 een redelijke theorie, al is men bij de praktische uitwerking ervan ook niet onverdeeld gelukkig uit de bus gekomen. Een vriendelijk lachende paus Paulus in een Venetiaanse gondel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG PvdA-fractlevoor- zltter Den Uyl zei zaterdag tij dens de partijraad van de PvdA in Utrecht het eens te zijn met de kritiek op de confessionele partijen. Hij wenste echter niet de deur dicht te gooien. „We worden dan zelf ongeloofwaar dig, want we hebben immers al tijd gezegd dat we wel bereid zijn bindende afspraken met de KVP te maken, als ze daar ak koord gaan met onze voorwaar den." Den Uyl betreurde het dat do KVP de kans voorbij heeft laten gaan het WD-imago kwijt te raken. Een van de voorwaarden om tot een gesprek met de pro gressieven te komen. De KVP mag ook niet tegelijk onderhan delen met DS '70. Andere voorwaarden zijn dat de KVP-partijraad moet uitspreken dat de 1*VP de voorkeur geeft aan duurzame samenwerking met de progressieve partijen op basis van het program van de progressieve drie- De KVP-par tijraad moet de Tweede Kamer fractie van de KVP dwingen af stand te nemen van het beleid van het kabinet-Biesheuvel. „Als de KVP akkoord gaat met onze voorwaarden, dan zijn we bereid tot bindende afspraken te komen. He' lijkt er wel op alsof de KVP wil, maar als het alleen de bedoeling is «en stabiele re geringsmeerderheid te krijgen, hoeft het van ons niet. Het gaat om de keuz<» voor of tegen een progressieve politiek", aldus Den Uyl. Volgens het in opdracht van de AVRO gehouden verkiezingson- derzoek zal 33,5 procent van kiezers zijn stem uitbrengen op de PvdA, een winst van 9 pro cent, twee procent minder dan vorig jaar. De WD zou ongeveer gelijk blij ven, terwijl D'66, AR en CHU moeten rekenen met gering ver lies. Ook DS '70 zou gelijk blij ven. Een schriftelijke stemming bij D'66 heeft 30 Kamerkandidaten opgeleverd. Over de volgorde op de lijst volgt een tweede schrif telijke stemming. De meeste stemmen kregen Van Mierlo, De Goede, mej. Goudsmit, Wil- bers en Gruyters. Zij kwamen in de vijf kiesgroepen op de eer ste plaats. Op de tweede plaats kwamen Beekman, Imkamp, Nypels, Terlouw en Visser. Op de derde Notenboom, Jansen, mevr. Kouwenhoven-De Sain, de Vaan en Mentink. Op de vierde Van Dijk, Mertens, Schwarz, Schuijer en Toelrooy. En op de vijfde Engwirda, Bark. Meer burg. mevr. Schoutsen en Sluis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Kos ter (Defensie) ls bereid om des gewenst op de kortst mogelijke termijn dat zou op de avond van prinsjesdag zijn met de Tweede Kamer te debatteren over de ontslagname van staats secretaris Van Es en de oorza ken daarvan: het meningsver schil over de toekomstige struc tuur van de defensie-organisa tie. Dit zei de minister zaterdag op een persconferentie. Hij zei daar met zijn „goede vriend" Van Es in het alge meen uitstekend te hebben sa men-gewerkt. ,,lk heb eerbied voor iemand die zo principieel is been te gaan wanneer tegen zijn zin bepaalde gedachten in de begroting worden ontvouwd." Minister De Koster beklemtoonde dat over d« begrotingscijfers geen enkel meningsverschil be stond. Volgens hem waren met de heer Van Et vorig Jaar geen vaste afspraken over de toe- SEOEL (AP) De zware regen val die sedert woensdag grote delen van Zuid-Korea teistert heeft dit weekeinde reeds aan 135 mensen het leven gekost. In Japan zijn tot dusverre 37 mensen om het leven gekomen door de wervelstorm Helene, die over midden Japan trok. komstige defensiestruktuur ge maakt. omdat men wist dat de commissie-Van Rljckevorsel hierover nog zou adviseren. De Koster: „Het nu gerezen me ningsverschil gaat over de zgn. dwarsverbanden tussen de drie krijgsmachtdelen in de toekom stige structuur. In de filosofie- Van Es zou ook de terugkeer passen tot het oude systeem van drie staatssecretarissen, een voor elk krijgsmachtonderdeel. Daar wilde ook de vorige defen sie-minister Den Toom al meo stoppen". Omdat minister De Koster de nieuwe struktuurplan- nen al in juli openbaar had ge- i maakt, wilde hij ze niet uit zijn begrotingstoelichting weglaten, I maar er „open voor uitkomen". 1 Zeker 145 mensen zijn omgeko men en een aantal personen wordt vermist nadat gisteren een veertig meter lange brug instortte in de stad Naga in het zuiden van de Philippij- nen. Ten tijde van het ongeluk stonden of liepen er zeer veel mensen op de brug om te kij- ken naar een processie van boten. Volgens de politie ston den er tenminste ■^•.•eeduizend mensen op de brug toen de processie gaande was. DEN HAAG (ANP) De Olympi sche Spelen zijn uit onderne mingsstandpunt bekeken geen koek meer om begerig naar te happen. Zelfs in de vereenvou digde opzet van staatssecretaris Vonhoff zou de organisatie nog een investering vergen, die door de inkomsten bij lange na niet gerechtvaardigd kan worden. Deze conclusie wordt getrokken in het weekblad Horeca naar aanleiding van de Olympische Spelen in München. Uit alles blijkt volgens „Horea- ca". dat de kassa's in MUnchen in tegenstelling tot de hoogge spannen verwachtingen, niet meer dan een bescheiden ge- Parlementair jaar gesloten DEN HAAG (ANP) - De minis ter van Binnenlandse Zaken mr. W. J. Geertsema heeft zaterdag in een verenigde vergadering van de beide kamers, in het ge bouw van de Eerste Kamer, in naam van de koningin de tegen woordige zitting van de Staten- Generaal gesloten, voorafgaande aan de heropening morgen door de koningin. Voor de vijfentwintigste maal trok het Aalsmeersc bloemencorso za terdag naar Amsterdam. Herau ten te paard, 21 praalwagens, 20 versierde auto's, zeven muziek korpsen, in totaal een stoet van 2,5 kilometer. De aankomst van de stoet op de Dam werd vanaf het balkon van het koninklijk pa leis gadegeslagen door koningin Juliana en prinses Cracia van Monaco. Eerder op de dag had de prinses al de Florlade be zocht, waarvan deze foto. klingel hebben laten horen. De grootste ontnuchtering hebben de restauranthouders in de Beierse hoofdstad ervaren. Zelfs die op en rondom het Olympla- deterrein haalden niet de ver wachte omzetten van hun leven. In de meeste gevallen bleven de j omzetten in het Olympische sei- j zoen twintig tot veertig procent beneden die in de overeenkom- J stige periode van het vorig jaar. Volgens „Horeca" zullen de Olym pische Spelen in steeds mindere mate een trekpleister voor het toerisme zijn en is er daarom voor de horeca geen reden om er extra omzetten van te ver wachten. MIJDRECHT (ANP) In overspannen toestand heeft een 31-Jarige vrouw In Mij drecht haar zevenjarig pleegkind Corrie van den Heuvel van bet leven be roofd. Het drama speelde zich vrij dagavond af, terwijl de echt genoot van de vrouw op ver- jaandagsvisite was en een tweede pleegkind, het negen jarig zusje van Corrie, rustig lag te slapen. De vrouw schlnt steeds minder tegen het opvoeden van de twee kinderen opgewassen te zijn. Directe aanleiding was het feit dat Corrie huilerig was vanwege een bronchitis. Na haar daad belde de vrouw de huisarts, die echter be- merirte dat het kind niet ge stikt was zoalr ze zei, maar gewurgd. Hij schakelde de politie in. Later heeft de vrouw bekend. Zij is ingeslo- ten en zal vermoedelijk woensdag voor de officier van justitie in Utrecht wor den geleld. Omdat het gezin door een psy chiater en een psycholoog werd begeleid, werd door Pro Juventutc, die de voog dij had toegewezen gekre gen, naar een ander pleegge zin gezocht. Door een tekort aah gezinnen was daarvoor nog geen oplossing gevonden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7