Nationaal Golf Centrum vorstelijk „ingeslagen" Gouden tientje voor vinder van oranje balletje Bejaarden hebben recht op een goede oude dag Gun mij de tijd om er wat van te maken MGR. SIMONIS WIJDDE KERK IN „DE BRON" Gedeputeerde Van Praag hij opening de Driehof: N MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Noordwijk De beoefenaars van de nog selecte golfsport in ons land mogen voor de toekomst schone verwachtingen koeste ren. De outillage om in interna tionaal verband met een natio naal team hoge ogen te gaan gooien ligt als een bedje ge spreid. Bijna 70 ha prachtig duinterrein in de gemeente Noordwijk bieden daartoe ruime mogelijkheid. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie werd het gloednieuw Nationaal Golt Centrum officeel ingeslagen" door prins Claus, een status symbool dat een bekroning werd van alle moeiten en in spanningen die met name de Noordwijkse Golf Club zich al geruime tijd heeft getroost. Op het glooiend landschap rond het rijzige magnifieke nieuwe club gebouw hebben drie begrippen: de Noordwijkse Golf Club, het Nationaal Golf Centrum en het Nederlands Golf Comité zich on der één noemer „NGV" gevon den. Prins Claus was in gezelschap van o.m. dr. P. H. J. M. Hou- ben, directeur-secretaris van de Nationale Commissie voor Ont wikkelingsstrategie 1970-1980. per helikopter uit Leeuwarden op Valkenburg gearriveerd, vanwaar hij per auto naar de nieuwe banen van de NGC werd gebracht. Bij de begroeting wa ren zeer vele genodigden aan wezig, onder wie de voorzitter van het Nat. Golfcentrum, de Exposities prenten en schilderijen "en Anne-Bert Stam en Nico Winding met potte- bakkersgrapjes. ma tm. zat 10.00 - 17.00 u. 1ALERIE 't HOEKJE BIJ DE POMP. Warmond, tel. 01711-3501. Tot 15 sept. Inex Wendt, wandkleden, ma. t.m. za. van 19.00—22.00 u.. zo. van 12.00-22.00 uur. GALERIE VAN DER VLIST- Boter markt 3. tel 22S06 van 1 sept, tot 1 okt. Joost Verkruisen met grafieken dl t.m. za van 9.00 - 18.00u. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKEN KUNDE: Steenstraat 1, tel. 32611. Fai-La. „Zeilen in de Zuidzee", beeld en ontwikkeling van de boom- sept. „Leidse Hofjes, tentoonstelling over de geschiedenis: van S sept. tot 23 okt. Leon van den Eijkel met tekeningen en grafieken: ma. t.m. za. V30—16.30 u.. zo. 13.30—17.00 uur. ISBSMUSEUM VOOR OUDHEDEN: Rapenburg 20. tel 46246 ma t.m. za heer W. H. André de la Porte, de voorzitter van het Ned. Golf- comité, jhr. W. J. Snoeck Hur- gronje, burgemeester mr. J. M. Bonnike van Noordwijk en ook de president van de Nederland se Bank, prof. J. Zijlstra. Een memorabele wens van voorzit ter André de la Porte in diens welkomstwoord was, dat hij hoopte dat eens de golfsport een volkssport zou zijn. ,Zeer goed, zeer goed; professio nal tour..", werd allerwege dis creet gemompeld toen prins Claus, na enige tijd zich te heb ben „losgeslagen", op de eerste ,,tee" - de „lanceerbasis" voor de eerste vin de 18 op het ter rein aanwezige holes - met een suizend gericht schot een oranje balletje de lucht in had gesla gen. Als een meute jachthonden stoven de caddies, de ballenjon- gens, een paar honderd meter achter het projectiel aan. Er viel buit te halen. Albert v.d. Burg uit Noordwijkerhout had het balletje het eerst te pakken en hij rende er mee terug naar de prins. „Is dat mijn balletje wel?", vroeg prins Claus quasi controlerend aan Albert. ..Ze ker, hoogheid", zei Albert al blij, want even later overhan digde de prins hem de beloning: een gouden tientje. Ondanks de miezerige regen was het een gulden afslag. Terwijl prins en NGC-bestuursleden met een gemakkelijk wagentje een rondrit over het golfterrein maakten begonnen twee prof- golfspelers, Gerard de Wit, trai ner van de NGC. en Cees Cra mer, oud-Noordwijker, thans wonend in Twente, een demon stratiepartij, op de voet gevolgd vanachter een oranje preventie- koord door vele belangstellen den, die herhaaldelijk van hun instemming en bewondering op gepaste wijze blijk gaven. Cees Cramer won. Zijn tegenstander en de regen hadden aan het kortste eind getrokken op de nieuwe „links", die heimelijk in het oog werden gehouden door spiedende agenten van de Noordwijkse gemeentepolitie en reservisten, die, verborgen in het terrein, af en toe hun hoofd boven een duintopje lieten zien. In het clubgebouw werden inmid dels hoog en droog tientallen flessen champagne aangespro ken: „laat de boeren buiten maar dorsen" dacht men daar. Prins Claus stond op het punt in zijn auto te stappen tqen hij be sloot alsnog per wagentje een blik op beide kemphanen De Wit en Cramer te gaan werpen. Overigens had prins Claus de grootste bewondering voor de prachtige nieuwe accommoda tie, binnen en buiten, van het Nationaal Golf Centrum, waar van de realisatie bijzonder veel voldoening moet hebben gege ven aan het bestuurslid van het NGC. de heer P. A. de Jong, die destijds het plan voor het cen trum heeft ontworpen. Het Engelse golfbaan-architectenbu reau C. K. Cotton had dit plan, toen alle hindernissen waren overwonnen, nader uitgewerkt. TON PIETERS. Prins Claus verricht de afslag voor de eerste hole ALPHEN AAN DEN RIJN „De gezamenlijke bouw en het geza menlijk gebruik van deze kerkge legenheid is een belangrijk ge tuigenis en een oprecht zoeken naar de eenheid, die Christus voor Zijn Kerk wil", aldus Rot terdams bisschop dr. A. J. Si- monis tijdens de Eucharistievie ring zondagmorgen, waarin „De Bron" in Alphen Ridderveld ,werd ingewijd. •Van de nood van de nog blijvende verdeeldheid, aldus de bisschop, hebben gereformeerden, her vormden en katholieken een deugd gemaakt door gezamen lijk een centrum te bouwen, een plaats van samenkomst waar God wordt aanbeden en ver heerlijkt. Zijn welgemeende res pect betuigde mgr. Simonis voor de gewetensvolle wijze waarop protsetante en kath. christenen in Alphen Ridderveld te werk zijn gegaan. „Men is hier oecume nisch eerlijk en reeë! geweest, uitgaande van het feit. dat we nog lang niet een zijn in geloof; dat er nog zeer belangrijke pun ten zijn, zoals dc visie op het ambt in de kerk, op de Sacra menten, met name de Eucharis tie en het Avondmaal waarin door de verschillende kerken nog wezenlijk verschillend wordt gedacht. Het zou ook", aldus mgr. Simonis, een slechte zaak zijn om, zeals mgr. Bluys- sen het enkele maanden geleden uitdrukte, van de oecumene een soort hutspot te maken. Het zou ook aan de waarachtige oecu mene afbreuk doen als wij voor tijdig wederzijdse toelating tot de Eucharistie of het Avond maal gingen forceren. Het is wel te wensen, dat hier in de toekomst gezamenlijke gebeds diensten zouden kunnen plaats hebben". De inwijding van de katholieke kerkzaal in „De Bron" ten be hoeve van de H.Geestparochie in Ridderveld, die opgeluisterd werd door het parcohiekoor met versterking van zangeri van de Bonifaciuskerk onder leiding van de heer G. Breukel, werd door zeer velen bijgewoond. Vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid, predikan ten en priesters uit de omge ving. Bij de wijding en de Eu charistieviering werd mgr. Si monis geassisteerd door deken Smit en pastoor Jac. Seijsener. Aan het slot van de viering zei de bisschop nog te hopen, dut de bidkapel veelvuldig bezocht zal worden en dat er meer priesterroepingen mogen ko men. „Anders zijn er meer ker ken dan bediei Leidse bioscopen .Wlnnetou tegen de Esperado's a.l.. a. en wo. 14.30, zo. 14.00 en 16.15 mr. Nachtv. vr./za. 24.00 uur. .Catch 22" 13 jr. (E). TUDIO ..De liefde zo puur als de 14 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21 15 Zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 (F). UXOR: ..What's up Doc" a.l. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zo. 14.30. 16.45 19.00 en 21.15 uur. (El. 1DO: ..De meedogenloze muiters" 18 jr. Dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur. RIANON: „De inbreker" 14 jr. Dag. .30. 19.00 en 21.15 uur. Zo. extra orst. 16.15 uur. (N). i: ,,De genadeloze afrekening" 14 Vijf maanden droeg mr. Groenendijk als „loco" de burgemeester van Warmond, de heer W. F. de Vreeze WARMOND De nieuwe burge meester van Warmond, de heer W. F. de Vreeze, heeft zaterdag tijdens de eerste kennismakin gen een gunstige indruk achter gelaten bij de Warmondse be volking. Tijdens zijn installatie Vreeze oud-gemeente-secretaris van Leimuiden en Rijnsaterwou- de, de hoop uit dat hij spoedig zal worden opgenomen in het Warmondse wereldje. Hij vroeg echter oo ktijd om zich waar te kunnen maken. i 't Trefpunt sprak de heer De Het door de Warmondse bevolking AZERSWOUDE Mevrouw M. in Praag-Hoff, echtgenote van het lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland prof. dr. J. P. van Praag (PvdA), verrichtte zater dagmiddag de openingshande ling van het bejaardencentrum Driehof te Hazerswoudedorp. Zij onthulde in de recreatiezaal een door de plaatselijke midden- «land geschonken tegeltableau, waarop de wapens van de ge meente Benthuizen, Moerkapelle »n (centraal) Hazerswoude én afbeelding van het bejaar denoord staan. nf. dr. Van Praag had daarvoor '■i een rede nog eens duidelijk mderstreept, dat de provincie hid-Holland slechts bedeeld is *at betreft de voorzieningen voor bejaarden. Hij illustreerde lit met cijfers: landelijk be haagt het percentage 10, in luid-Holland is dat 7%. Ook op let gebied van (andere) sociale, culturele en recreatieve voorzie- lingen ligt deze provincie achter en. Voor de gedeputeerde was iet daarom reden te meer, om sterdagmiddag verheugH te 'i». nu de Stichting Bejaarden- 0rg in de gemeenten Hazers- toude, Benthuizen en Moerka- *"e het bejaardencentrum, dat 5 juni j.L de eerste bewoner Wwelkomde. officieel in ge- lnjik stelde. „Door een sa- "enwerking is hier een goed ''•'■ik werk geleverd", aldus Van Gedeputeerde Van Praag en zijn echtgenote bewonderen de plaquette Praag, die vervolgens door filo sofeerde over de kosten. „Wat zou dat? Mensen die van hun 25ste tot hun 65ste jaar hard hebben gewerkt, hebben recht op een goede oude dag". Hij verwees de argumentatie, dat verzorging van de bejaarde in zijn eigen huis goedkoper zou zijn dan in bejaardenoorden naar het land der fabelen. ..De genen die behoefte hebben aan een onderkomen voor hun oude dag, hebben daar recht op." De samenleving heeft de plicht om aan die wens tegemoet te ko men, aldus Van Praag. Hij deed de suggestie aan de hand, om een bewonerscommissie in het leven te roepen, waardoor in spraak over alle mogelijke zaken mogelijk .s. De bewoners van het bejaardencentrum zijn mede verantwoordelijk voor wat er in hun woonst gebeurt, meende de gedeputeerde, die oprichting van alle mogelijke clubjes even min overbodig vindt. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat Drie hof ook alle mogelijke contacten onderhoudt met de „buitenwe reld". opgestelde profiel vond hij in klare taal geschreven. Aan een tweetal eisen meende hij direct te voldoen. Samenwerking en open contact tussen bestuur en bevolking van d-; gemeente achtte hij noodzakelijk. Over het toekomstige beleid zei hij o.m. dat hij samenwerking in groter verband en de recreatie ve sfeer voor Warmond zeer be langrijk achtte. Initiatieven van uit de bevolking zou hij van har te toejuichen. Eerder was de heer De Vreeze toegesproken door wethouder Groenendijk die het burgemees terschap vijf maanden heeft waargenomen. Mr. Groenendijk legde er vooral de nadruk op dat in de Warmondse raad geen vage politieke beschouwingen worden gehouden, maar dat al len zich inspannen voor het Warmondse belang. Wethouder Tulp ging wat dieper in op het voor Warmond levens grote probleem van de woning bouw. Hij hoopte dat de heer De Vreeze bijvoorbeeld in sa menwerking met de Stichting Mariënhave mogelijkheden zou vinden om ten minste woningen voor de autochtone bevolking en het personeel van deze stichting te kunnen bouwen. Het KVP-raadslid Van der Kroft zei de burgemeester dat hij hoopte dat het hom zou lukken om Warmond mooi en >p een verantwoorde wij'e klein te houden. De heer Bakker vroeg de nieuwe burgemeester te proberen het recreatieschap Kagerzoom de koppelen aan het plan Zwan- burg. Drs. Langemeijer, nu burgemees ter van Wateringen, maakte zijn collega erop attent, dat hem na zijn vertrek was gebleken dat wethouder Groénendijk kenne lijk toch over meer tijd kon be schikken om te helpen de ge meente te besturen dan dat hij hem altijd had voorgehouden. Namens de Warmondse kerkge meenschappen heette dominee Den Tonkelaar de heer De Vreeze welkom. Hij stelde vriendschap tussen de burge meester en de Warmondse pas tores op hoge prijs. Vele Warmonders maakten daar na nog kennis met de heer De Vreeze. 's Avonds bracht de muziekvereniging St. Matthias het burgemeestersgezin een se renade- Lucky Luke Dalton city Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus MDXAV rtMP£V£ZES MQGY vl, 'x c 7L

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5