Peuterspeelzaal in Rhynenburch Op elfde Leidato werd voor miljoenen omgezet 1 Geslaagd jubileum bij Peerke Donders Zoeterwoude bij Rijnakkoord'? Otto van Mieden greep te hoog OOK Wat u moet weten Leidse agenda PAGINA 3 Leiden De Elfde Leidato en „Die Goeie Ouwe Tijd" zijn ge schiedenis geworden na een volksfeest van bijna tien dagen in en rond de Groenoordhal. De kassa's zijn dicht, de inhoud wordt geteld en het Leidato-eo- mité heeft ons de verzekering gegeven, dat de voldoening al gemeen is. Na de 50.000ste be zoeker op vrijdagavond is de 60.000ste zondagmiddag met de stroom naar binnen gekomen. Wie het is geweest zal nooit be kend worden. Tijdens de laatste loodjes is controle daarop onmo gelijk gebleken. Maar het is mooi geweest. Heel erg mooi zelfs. Voorzitter J. Wolfslag - doodmoe en helemaal aan va kantie toe: „Ik ben in een glo rieuze stemming. Ik ga nou ste nen hakken". De eerste paar da gen minstens kan hij geen pro jector meer zien. teidato-secretaris J. van Zijp noemt deze elfde expositie een „enorme meevaller". Het totale aantal bezoekers aan de huis houdbeurs '72 moet rond de 63.000 liggen. In 1971 was men al blij. Toen werd van 48.000 in '70 een sprong naar 62.000 ge maakt. Thans dus een vooruit- iaar gang van dezelfde orde. De I 70.000 waarop werd gemikt zijn •J het niet geworden, „daarin heb ben we eerlijk gezegd ook niet geloofd; maar je moest nou een maal een slagzin lanceren". t,Onze tevredenheid is des te gro ter", aldus de heer Van Zijp", als we bedenken, dat de econo mische stemming alom lauw is met een teruglopend landelijk beursbezoek. We zijn tevreden en dankbaar. Ook de standhou- n Alis- 1 il I Chr. van der Meer wint Vo-Vo-beker Oranjefeesten fOORHOUT Op de Oranjefees ten, die vorige week werden ge houden. is de Vo-Vo-wisselbeker gewonnen door Chr. van der Meer. Als 2e en 3e klasseerden e ediJ; I'c'1 resp, F. Steynman en L van Berkel. >e overige uitslagen van de volks spelen waren tonknuppelen le ploeg C. v. d. Meer, 2. Peter van Steyn, 3. Jac. v. d. Berg; 2e groep1. v d. Poll, 2. Abswoude, 3. Zeestraten. Bij het mastklimmen won Chr. Bierman voor J. v. d. Zalm en J. v. Kempen, terwijl de stoelendans Toni Jonker als winnares had, gevolgd door Koos v. d. Slot en Nol Wolvers. De viswedstrijd eindigde in een zege voor J. Brama, die de eer ziek.jj wegkaapte voor J. Prins en L. Zonneveld. De puzzelrit voor au to's eindigende in een zege voor Chr. van der Meer, die royaal 3. Schoutsen en F. H. Steinman voor bleef. M. Went en Ed v. Cent toonden zich de sterkste combinatie bij het zeepkistra cen, waarbij in de eindstrijd ook G. v. Leeuwen-R v.d. Geer en F. Wassenaar- M. Wassenaar meetelden. Moedei idekla; 10.30-10.S "uma r lchtlnc foonplater 10.00 rbeldst 11.1 londboifl ■kelijk' O Nle Vliegeren tussen de buien door LEIDEN Zaterdagmiddag wilde het weer niet erg mee werken aan de vliegerwed strijden van de Leidatokin- derspelen. Terwijl een fikse bui naar beneden kwam, maakten 30 -kinderen hun vliegers startklaar en tussen de druppeltjes door lukte het een twintigtal ze de lucht in te krijgen. Daar kwam natuurlijk aardig wat kunst- en vliegwerk aan te pas, waardoor de jury al gauw kon bepalen, wie het vliegenieren ook bij zwaar weer nu echt onder de knie had en wie niet. Nadat in het clubhuis van speeltuin „Groenood" de prijzen waren uitgereikt, klaarde het weer langzaam op. Dit inspireerde enkele „vliegeniers" om hun kunnen nog eens te tonen, zodat zaterdagavond en zelfs zondag de hemel boven de Leidato vrolijk gekleurd was met vliegers. Uitslag: 1. Richard Moerkens (voor een fraaie en krachti ge vlieger en goede vliegers kunst), 2. Ton Moerkens. 3. Henk van Rijn 4. Henk Mink, 5. Richard Moerkens. Aad van Es, die tijdens de voorbereiding andere jongens had geholpen met het maken van hun vliegers viel op het kritiöke moment uit de kop groep weg, omdat zijn staart 'n het touw verward raakte, dsvooriic* Hij kreeg van de jury de sportiviteitsprijs toegekend voor zijn hulpvaardigheid. LEIDEN De opening van het nieuwe clubhuis aan de Breestraat ging zaterdag gepaard met vele festiviteiten. Nadat het officiële gedeelte, dat bestond uit de opening door architect Hunning, een toespraak van de heer Steinbach van de LJA en een rondleiding, kon de jeugd bezit nemen van het gebouw, 's Middags werd er een film vertoond over club- en buurthuiswerk van de Salco. Ook hadden clubhuisleider Staalman en zijn assistente J. Jansen een jazz-band en een folksonggroup uitgenodigd voor de muzikale omlijsting van het geheel. Veel gebruik werd er gemaakt van het nieuwe biljart dat de gehele dag beschikbaar was gesteld. ders zijn enthousiast. Voor het volgende jaar is de Groenoord hal op dit moment al weer ver huurd voor 80 pet; het vorig jaar was dit .„maar" 60 pet. Op deze elfde beurs is voor miljoe nen omgezet". Voordat hij gisteravond naar bed ging wilde de heer J. Wolfslag 60.000 mensen toch weer een nog even zeggen, dat meer dan leuke Leidato hebben gehad. ,,We hebben in de roos gescho ten. Een van de standhouders, een kritisch vakman die jaar lijks 30 tot 40 beurzen afwerkt, heeft het me gezegd: dit is de beste beurs die het publiek in Leiden en omgeving ooit heeft gehad. Anderen zeiden: we ko men volgend jaar terug, maar dan moeten we een tweemaal zo grote stand hebben. De botenga- lerij is weer helemaal afge huurd en waarschijnlijk nu al te klein. In elk geval is de 12e Lei dato van '73 al weer dik verze kerd", constateert de heer Wolf slag, die erg gelukkig is met een expositie, die een eigen stijl heeft met een onderlinge sa menhang bij de standhouders. Volgens de Leidato-voorzitter gaan nu stad en ommeland pro fiteren van een Leidato die voorbij is, „want de midden stand kan nu weer wat geld uit geven". Dat krijg je, als in ruim een week tijd meer dan 60.000 mensen je „winkel" aan doen. Uit dankbaarheid voor het vele werk dat zij verricht hebben vanaf de oprichting van Peerke Donders tot nu ontvingen voorzitter Van Dam en mevrouw Van Dam, instructrice, het gouden bondsinsigne uit han- j den van bondsbestuurder de heer Saas. LEIDERDORP Zaterdag vier de de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, afdeling Lei- TER AAR Het publiek, dat zaterdagavond te gast was op de eerste avond die door de Kulturele Vereniging van Ter Aar was georganiseerd heeft het met poppentheater van Otto van der Mieden niet gemakkelijk gehad. Een voor velen nog onbekend kunstenaar plaatste zijn pu bliek voor een uiterst moei lijke materie, waarbij een aanvankelijk verwacht amu sement waarbij men zich zou kunnen ontspannen ontbrak. De inhoud en presentatie van het gebodene was uitstekend gebracht, waarbij Otto van der Mieden zowel in tech nisch als artistiek opzicht een one man show presen teerde. In het eerste gedeelte van zijn optreden schetste hij via het scheppingsverhaal de God-is-dood theorie om tenslotte de mens(mensen) te confronteren met hun schepping, de wereld van techniek. De geluidsopnamen illustreerden dit voortreffe lijk. In zijn tweede optreden stelde hij d.m.v. een ludiek decor (5 w.c.-brillen) waarbij deze attributen als lijst fungeerden om via door hem zelf ver vaardigde „poppen" en bij passende geluidseffecten de mens (mensen) uit te beel den. De vraag: Wie is ikke? bracht een spanningsveld te weeg tussen de begrippen de collectieve en de eigen iden titeit van de mens. Juist dit onderdeel was op 'zichzelf knap, maar duurde te lang. Sommigen uit het aanwezige publiek waren door aan touwtjes (lees de touwtjes) te trekken betrokken bij de scène. Dit soort theater is nog te onbekend om direct begrepen te worden. Martine Bijl was daarentegen niet onbekend en zojuist te ruggekeerd van een vacantie presenteerde zij haar pro gramma met begeleiding van Henk van der Molen. Beide zeer goede artiesten, die helaas die avond niet goed uit de verf kwamen. Moeilijkheden vün technische aard en andere oorzaken speelden deze artiesten par ten. Niettemin liet Martine, die na de pauze weer hele maal in was, haar liedjes, zoals „Het straatje van ple zier", „Vrouwen van de wind", „Mijn broertje en ik" en natuurlijk op verzoek, „De makelaar" op lieflijke wijze horen. SASSENHEIM Een beeld van de prestatieloop die zaterdagmorgen in het kader van de Oranjefeesten in Sassenheim door de atletiek vereniging De Spartaan uit Lisse werd georganiseerd. Er was een parcours van 5 kilometer uitgezet, dat in totaal door 94 man werd uitgelopen. De loop werd gewonnen door Jan Rhijnsburger die de 5 km aflegde in een tijd van 19 min. Ton Turenhout deed er 45 sec. langer over en Peter van Rhijn 46 seconden. Ook al in het kader van het Oranjefeest gaven 4 muziekkorpsen met in totaal 14 muziekanten zaterdag een show in het Koningspark. den, „Peerke Donders" zijn 25- jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan werden 's middags in de aula van de Louise de Colig- nyscholengemeenschap jubi leum-wedstrijden gehouden. Ne gen ploegen namen er aan deel. Een spectaculair „ongeval" met ernstige „slachtoffers" gaf de deelnemers handen vol werk. Hierdoor konden zij hun EHBO- kennis tonen aan de vele be langstellenden en deskundigen. De einduitslag leverde een eer ste r-ijs op voor de afdeling Leiderdorp van de Koninklijke Nederlandse Vereniging. Tevens mocht de ploegleider van het winnende team de tweede com- mandantsprijs in ontvangst ne men. De jubilerende afdeling kwam als tweede uit de bus, terwijl haar ploegleider de eer ste commandantsprijs ontving. Voor de wedstrijden mocht het bestuur van „Peerke Donders" veel felicitaties ontvangen tij dens een drukbezochte receptie, onder meer van het gemeente bestuur en vele zusterverenigin gen. Tijdens de besloten slotvie ring, ontvingen de heer R. van Dam, voorzitter van „Peerke Donders" en mevrouw W. van Dam. instructrice, het gouden bondsinsigne wegens het vele werk dat zij vanaf de oprichting voor „Peerke Donders" gedaan hebben. Voorts kregen en' leden een herinneringsmedaille met vermelding van het aantal jaren, dat zij actief in het EH- BO-werk waren. Tenslotte werd door het jubileumcomité het feestgeschenk aangeboden, een geldbedrag voor een nieuwe oe fenpop voor mond-op-mond-bea- deming. Peerke Donders is op gericht op initatief van de heer Bergers uit Rotterdam, de be kende Sus-organisator, geïnspi reerd door het vele menselijke leed in de oorlog. Nieuwkoper eerste bij wielerronde in Uithoorn NOOTDORP - Kees van der We reld heeft bij de wielerwedstrij den In Uithoorn de eerste prijs gewonnen voor de nieuwelingen. In dezo categorie ontwikkelde zich een spannende strijd die over een afstand van 80 km. ging- Bij de aspiranten zegevierde Ge rard van Veen uit Noorden. Hij moest een afstand van 40 km. afleggen. SASSENHEIM Postdui venvereniging De Blauwband heeft afgelopen weekeind meegedaan aan een wed vlucht voor oude duj^en. Bij de eerste drie waren duiven van mevr. Slootweg. M. van Dorp en N. v.d. Zwaan. Bij de jonge duiven kwam een duif van H. Langelaan als eerste aan. Eindstand na vlucht oud: 1. Mevr. Sloot weg 330 punten, 2. N. v.d. Zwaan 325 punten en 3. P. Krom 322 punten. Eindvlucht navlucht jong: 1. Langelaan 225 punten, 2. J. de Borst 249 punten en 3. J. Wowijs 246. VOORHOUT In de nacht van donderdag op vrijdag is in de Prins Bernhardstraat een lantaarnpaal finaal door midden gereder. De schade bedraagt 800 gulden. De poli tie heeft de daders, enkele jongelui die wat te veel op hadden, inmiddels aangehou den. VOORHOUT Postduiven vereniging De Voorhouter heeft meegedaan aan een wedvlucht vanaf St. Chislain. De eerste drie aankomende duiven waren van A. Diemei, N. Dijsselbloem en L. Bax. creatie komt hedenavond om 20 uur bijeen in het gemeen tehuis. De agenda vermeld o.m. de verkiezing van een nieuwe voorzitter wat nood zakelijk is geworden na het vertrek van wethouder P. v. Hofwegen. ZOETERWOUDE - De DAF van de familie Hofland uit Utrecht is zaterdagmor gen op de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, ter hoogte van Oosthoek, volkomen vernield. De chauffeur, evenals zijn echtgenote en dochter, kon den na behandeling van hun lichte verwondingen in een Leids ziekenhuis huiswaarts keren. De wagen was door onbekende oorzaak gaan slin geren op de weg, geraakte de berm en kwam tegen een paal tot stilstand. OEGSTGEEST In het kader van het late lustrum van het winkel centrum De Lange Voort hebben dezer dagen allerlei festiviteiten plaats. Zo waren er zaterdagmiddag o.m. tekenwedstrijden voor de jeugd (zie foto). Vandaag en morgen is er een feestmarkt. Ltldse raadsvergade ring. aanvang 19.30 uur. CULTUREEL CENTRUM Voor schoten. cabaret Slto Hoving, aan vang 20.15 uur. ACADEMIEGEBOUW Universiteits raad, aanvang 20.00 uur. DORPSHUIS Leiderdorp. KVP-leden- vergaderlng, aanvang 20.15 uur. STADHUIS Openbare vergadering, commissie voor bedrijven, aanvang 16.00 uur. DINSDAG 19 SEPTEMBER GROENE KERK Oegstgeest Koor- en orgelvesper met Jongenskoor, aanvang 20.00 uur. CAFé DE ROODE LEEUW Oegst geest lodenvergadering WD, aan- vr< n :n (in uur. JOZEFZAAL Opening seizoen vrou wengilde Oegstgeest, aanvang 20.00 WOENSDAG 20 SEPTEMBER DE KLINKER Wijkvergadering ..Aktief. aanvang 20.00 uur. LAK THEATER England's Ireland, aanvang 20.15 uur. Aulos :rdnms VRIJDAG 2! SEPTEMBER RIJNLANDS LYCEUM Blijspel ..De kleine hut", aanvang 20.16 uur. ATELIER SCHROFER Voorscho ten. weekend tentoonstelling. BEVRIJDINGSKERK Ruilbeurs, aanvang 19.00 uur. LEIDEN Het trieste weer maak te de brandweer- en reddingsde monstratie-oefening, die zater dagmorgen werd gehouden op het terrein van het academisch ziekenhuis nog extra „echt". De brandweerkorpsen van het zie kenhuis en de gemeente en het Rode Kruis Korps zijn er in ge slaagd een inzicht te geven in de mogelijkheden om snelle en af doende maatregelen te treffen In geval van brand. Een aantalpa tiëntenwerd geëvacueerd, on der andere door de inzet van de automatische ladderauto, waar op voorzieningen zijn getroffen om mensen per brancard uit de gebouwen te halen. Terwijl het Rode Kruis Korps bezig was in een apart ingerichte ziekenboeg de gewonden te verzorgen, liet het brandweerkorps van het zie kenhuis een staaltje zien van snel HAZERSWOUDE Het was za terdag dubbel feest voor di Ha- zerswoudse peutert jes Anne- chien Hengev ld en Peter Weyermans. Zij werden die dag niet alleen drie jaar, maar ze mochten wethouder P. A. Th. v. d. Werf óók assisteren bij di opening van de peuterspeelzaal in sp eltuin De Rode Wip, in de wijk Rhynenburch. Annechien en P.ter hadden éérst het feestpapier van de ingang van de peuterspeelzaal mogen scheuren, voordat ze de sleutel van do lokaliteit aan de wethou-. der van jeugd- en onderwijsza ken overhandigden. En dèt be tekende dat de kleinste jeugd, oudrrs. burgemerster J. ten Heuvelhof met echtgenote, de beide wethouders en enkele raadsleden het peuterhome mochten „nemen". Een peuter speelzaal die overigens nog geen naam heoft. Bestuurslid 4 ig dlnsi rweg. )r de p« "taglen.£'1°ETERWOUDE Burgemeester en wethouders zullen in de ge meenteraadsvergadering Volgende week het voorstel doen om tot volledige aansluiting bij de streekmuziekschool „Rijnak koord" over te gaan. Dit heeft wethouder A. C. Duindam van llnanciën en ondjorwijs medege- deeld. 'e verbintenis met de Leiderdorp- school nu, betreft alleen 't al gemeen vormend muziekonder wijs. De directie heeft het ge- me :ntebestuur echter laten we ien - „het ultimatum geste'd", m zei in de laatste vergadering één van de raadsleden - dat voor 1 oktober het besluit moet Worden genomen om tot volledi- Buitenlarv ■s en sye< uziek. 17J 17.10 1* luisteraar 55 ge aansluiting over t-- gaan. Als Aan het slot van d> raadsverga- dit niet zou gebeuren ccn'.-ict geheel worden verbro ken. In afwachting van die be slissing worden nu ook geen Zoeterwoudse kinderen inge- schr ven voor het nieuwe cur susjaar. dering van 31 augustus werden vanaf de pub'ieke tribun vra gen over deze problemen ge steld. E is momenteel c_k een handtekeningenactie gaan .ie waarin volledige aansluiting wordt bepleit. Ongeveer zestig kinderen hebben zaterdagmiddag in het Marlotpark in Den Haag meegedaan aan een groot spel dat als motto „Wij bouwen een kerk" had meegekregen. Het spel was georgani seerd in het kader van de viering van het 25-jarig bestaan van de kerk van het Onbevlekt Hart van Maria in Marlot. Op symbolische wijze werden door de kinderen alle stappen die voor en tijdens de bouw van een kerk gezet moeten worden, na. gebootst. Zo werd het bouwterrein opgemeten en kon er door spijkers in een balk te slaan worden geheid. Zelfs het schafuurtje werd niet vergeten. Na afloop van het spel werd voor de kinderen een film vertoond. Van Veen: „We zoeken een naam die herinneringen oproept aan het verleden van Hazers- woude". Suggesties hieromtrent zijn derhalve te allen tijde wel kom bij het bestuur van de Rijndijkse afdeling van de Stichting Peuterspeelzalen te Hazerswoude. Tot de stichting van déze peuter speelzaal (in het dorp is er een gehuisvest in het voormalige raadhuis) werd omstreeks an derhalf jaar geleden besloten. Speeltuinvereniging De Rode Wip wilde wel medewerking verlenen voor de plaats van de zaal; dc g.meente sprong bij wat betreft een financiële le ning; een vaste kern van peu- terspeelzaalvoorvechters ver richtte de nodige zelfwerkzaam heid waardoor de kosten aan de lage kant konden blijven (zo'n 13.000,-; de waarde wordt ge schat op omstreeks ƒ40.000.-); vele ouders gaven speelattribu- ten. Succes is beslist wegg:legd voor -Je initiatiefnemers: er is nu al e.n wachtlijst, ook van de kant van ouders uit Koudekerk aan den Rijn is er interesse om hun kroost te Hazerswoude-Rijn- dijk te „plaatsen". Bestuurslid mevrouw Hcrmenet dankte het gementeb stuur voor de verleende medewerking, evenals aan de (naamloze) vrij willige werkers voordat wet houder v. d. Werf, ond r moe ders paraplu (het goot pijpeste- len). de voortvarendheid van de initiatiefnemers prees. Met name het chtpaar Herm net gaf hij een pluim voor de wijze, waarop zij zich hebben ingezet, om het plan te realiseren. „U was steeds enthousiast, en pro beerde uw doel te bereiken, zon der demonstratief op te treden. Grootmeester Obraslzow oogst ovatie in Oegstgeest OEGSTGEEST Een goed gevulde zaal van het Rijn lands Lyceum bracht zater dagavond een staande ovatie aan de Russische tovenaar Sergej W. Obrastzow. De oude grootmeester van het poppentheater, die in zijn dankwoord nog eens dc nood zaak van contuct met het pu bliek benadrukte, kon tevre den zijn. Ademloos had de zaal de verrichtingen van zijn poppen gevolgd. Van het ontroerende „Minuut je", waarmee de avond ge opend werd, tot het daveren de lachsucces van het slot nummer „Vul mijn glas", had Obrastzow een scala van stemmingen en emoties we ten te creëren, die men bij een poppentheater in eerste instantie voor onmogelijk zou houden. Zijn medewerkers waren be laas minder fortuinlijk. Zijn vrouw, die hem muzikaal be geleidde, was wel van goede wil, maar de piano duidelijk niet. Bovendien was de tolk die hem assisteerde, absoluut niet op hem ingespeeld, zo dat de toch al lange uiteen zettingen nu nog extra lang leken. Het virtuoze spel van Obrastzow deed deze kleine onvolkomenheden echter vol ledig in het niet verzinken. Gouden medailles voor Sassenheimer S'.SSENHEIM De Sassenheim- se dahlia-kweker H. L. van Vee- len heeft op de Floriade in Am sterdam in totaal 25 prijzen In de wacht gesleept. Bij de show voor binnen- en buitenbeplan ting haalde de heer Van Veelen 1 grote gouden medaille, 5 klei ne gouden medailles, twaalf tweede prijzen en zeven derde prijzen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3