Duitse goud redde het zilveren CHIO Eland verovert na twee jaar Nederlands kampioenschap Concentratie voor ruiter Snoek zat in dirigeerstok Jan de Merode won meerkamp Herman Mags 2.24 mei over Jan de Matris overleden WERELDTITEL VOOR MAUGER ■i^H I ■■I b] Uniek besluit van Oeganda SPORTBIJLAGE MAANDAG 18 SEPTEMBER 1 Een demonstratie van de Spaanse bereden politie tijdens het CHIO in Roterdam ROTTERDAM In het programma van het CHIO Rotterdam staat J. A. Lips vermeld als secretaire-géné- ral. Hij is een bij uitstek geschikte persoon om zijn visie te geven op het gekortwiekte vijfentwintigste CHIO, het summum in Nederland voor de liefhebbers van het concours hippique en de dressuur, waaraan Rotterdam als een van de weinige CHIO's zo veel doet. J. A. Lips had er uit moeten zien als een verfom faaid persoon met een treurige blik in de ogen. J. A. Lips zag eruit als een stralende optimist met schalkse pretlichtjes achter de af en toe op gezette brilleglazen. En toch waren de meeste equipes weg- gebleven. En toch liep de regen in stralen van de tribunes op de piste, die niet zo snel weer op peil kon worden gebracht met zaagsel bij de hindernissen en de wendingen, hoe rap de soldaten ook sjouwden met nieuwe voorraad, of het water had weer de overhand, J. A. Lips consta teerde nuchter: ,,We hebben de ene klap na de andere gehad en als we niet zo'n hecht team zouden hebben, dat alles doet in vrije tijd en vakan tiedagen, zouden we niet kunnen blij ven lachen. De meesten van ons zijn er al lang bij. Een geweldig stel". Maar met een geweldig stel red je niet het concours dat als een blokkendoos in elkaar was gepast, dat financieel hecht op poten was gezet en waar aan na het vorige concours 1971 met een was begonnen. Dit zilveren CHIO zou alles slaan wat ooit in de piste van het Kralingse Bos was ver toond. Het had de ondertitel „Revan che der Olympische Spelen" gekre gen; de internationale federatie had Rotterdam het recht toegekend de „Grote Prijs van Europa" te doen verrijden; nog nooit was in Neder land een prijzenbedrag van meer dan een ton uitgeloofd. Ten gerieve van de bezoekers was een gratis pendeldienst met bussen in het leven geroepen om het publiek van de ver gelegen parkeerplaatsen comfortabel naar de tribuneplaats te brengen en uit Spanje was de Carroussel van Barcelona gehaald, een fraai uitge dost stel ruiters, voorafgegaan door trompetters, die met flair, gratie en vakmanschap ingewikkelde manoeu vres op het gras borduren, elke mid- Ook zaterdagmiddag, toen zelfs de pur sang optimist met de pretoogjes moest zeggen: Ook dat nog". Want boven werd men niet moe kolossale emmers om te keren, die de piste en het strodorp (voor de drankjes en hapjes) in een kleffe modderpoel veranderden, die chique moeders weinig parlementair deed uitvaren tegen kinderen die vergeten hadden de schaatsen aan te doen en languit in de brij waren gegleden. Wat doe je eraan als het weer ook nog tegen zit. Blijven lachen, was het parool van J. A. Lips en de vele ijverige medewerkers. Onder het beschuttende zeil van de tri bune liet J. A. Lips zijn blik glijden over de toeschouwers. „Ik zie veel lege rijen", constateerde hij met grote nuchterheid en gevoel voor realiteit. Uit de instrumenten van de muzikanten die zojuist het Westduit- se volkslied speelden omdat de Duit se equipe weer een greep in de vette prijzenpot had gedaan, spetterden druppels omhoog. Maar ze bleven zitten en blazen. Dat deed J. A. Lips zeer veel deugd. „Duitsland en Engeland hebben het CHIO gered. De mensen zijn teleur gesteld, wij ook. Maar we hebben een heel goede voorverkoop gehad en men beseft dat wij er ook niets aan kunnen doen. We hebben de mensen toch geen rad voor de ogen gedraaid? De eerste dag van het CHIO liep ik David Broome tegen het lijf. Ik had veel meer equipes verwacht, zei hij. Ik ook, antwoord de ik, maar nu zullen jullie de show moeten maken. Broome weer: dat zullen we doen. En inderdaad, ze doen alles om de show te maken. Juist met Duitsland en Engeland hebben we al jaren veel contact. We vragen hen hoe ze het concours het liefst zouden hebben, we vragen ad vies en overleggen. Het zijn persoon lijke vrienden". De persoonlijke vrienden lieten het CHIO niet in de steek. Op papier klopte alles. Op zondag 10 september het hoofdnummer van het Olympisch concours; op maandag vervoer van paarden en ruiters van het München- se vliegveld Riem met chartervlieg tuigen naar Zestienhoven. Tijd ge noeg om te acclimatiseren voor de woensdag, waarop Rotterdam offi cieel startte. Maar München moest een dag verlengd worden en het schema liep in het honderd. J. A. Lips: „Equipes van buiten Euro pa zijn als de dood. Ze wilden wet uit dit werelddeel. De een na de an der annuleerde de toezegging. Daar zaten we. Als Duitsland en Engeland niet waren gekomen, hadden we het CHIO moeten afgelasten". Toen hun deelneming vaststond, heb ben we er geen moment meer over gedacht. Om af te gelasten moet je een toereikende, een duidelijke reden hebben. Met zulke sterke equipes, De Duitser H. Snoek met Faustus in actie. Hij won de grote prijs van Eu ropa. met de Olympische kampioensvlag, heb je die niet. De mensen hebben dat begrepen. Vrijwel niemand heeft geld teruggevraagd van in voorver koop gekochte kaarten. Eén dame belde op maar zij ging op zulk een wijze te keer dat we ernstig twijfel den aan haar verstandelijke vermo gens". Het organisatiecomité van het CHIO twijfelde een maand of vier, vijf ge leden ook. Moest het CHIO doorgaan of niet. J. A. Lips: „We hebben erg zwaar gedaan over het risico. Het ging om een begroting van vijf ton. Vroeger was dat veel minder en spijkerde altijd wel iemand bij als er een tekort was. Dat kan niet meer. Er kwamen extra-garanties van bedrijven en particulieren en toen hebben we ja gezegd. Je moet met alles rekening houden. Zo heb ben we ons ingedekt niet verze kerd tegen slecht weer. Nou, kijk maar eens, daar heb je het. Zelfs te gen politieke calamiteiten hebben we ons gewapend. Je ziet veel reclame, tot op de hindernissen toe. We vin den het niet erg stijlvol maar zo ma ken we ons hoe langer hoe minder afhankelijk van daginkomsten". „Als de penningmeester de kas op maakt, zal het er wel niet zo floris sant uitzien dat we de garanties van gemeente, bedrijfsleven en particu lieren niet behoeven aan te spreken. Als we daarna nog een deficit heb ben, hebben we verkeerd gecalcu leerd". Ook dat zegt J. A. Lips op de door weekte zaterdag met een stralende glimlach want als je niet blijft la chen, ga je brullen van ellende. Hij neemt wel wat glimlachgas terug als hij zegt: „De komende weken heb ben we allemaal, sportief gezien, een kater. We willen eerst droge voeten krijgen voor we aan het volgende CHIO denken". De Duitse equipe maakt de ereronde, druipnat. J. A. Lips: „Ze springen het hele jaar rond en zitten vaker in de regen dan wij. Ze kunnen er wel tegen en ze zijn geweldig sportief, ook ten opzichte van ons". Eerste prijs: Duitsland. Kassa! De nog nooit zo grote prijzenpot in Rotter dam verzacht zelfs het regenwater meer dan de middelen die met grote hardnekkigheid op het t.v.-scherm worden aangeprezen. J. A. Lips ziet nog steeds vele lege rij en. HERMAN VAN BERGEM CHAM De Westduitser ha. Ra MagerI, die bij de 0|ymr^verte] Spelen in München als eindigde, heeft in Cham (ij 2,24 meter hoog gesprongej 23-jarige MagerI daarmee 't „Gesamptdeutf record, dat sedert 10 junf dit jaar met 2,23 stond van de Oostduitser J Junge, die in München i veroverde met een centii^ MagerI, die de wedstrijd i meter begon, had hoogten boven de twee slechts een poging nodig 2,26 meter miste hij slechl een haar. Op de wereldranl aller tijden staat de WestdF nu achter wereldrecordh<f|ar/jgh Patz Matzdorf (VS, 2,29 r 4* leri Broemel (Rus, 2,28 i Chi-Chin (China 2,27 m) en[ ri Tarmak (Rus 2,25 m) gedeelde vijfde plaats met) bury (VS), Major (Hong)| Sjapka (Rus). Bij de wedstrijd Oekraine- garije, die in Kiev werd gel den. bereikte Anatoli Bond joek. de Olympische kam; kogelslingeren, op zijn spet teit een afstand van 75,88 ra München had de Rus met m genoeg voor de titel. V< Bortsov, Olympisch kamp op de 100 en 200 meter, lie; korte sprint in 10.1 ne won de wedstrijd met 181 punten. Bij wedstrijden in Malmö men op de 3000 meter drie reldrecordhouders aan de st Emiel Puttemans (3000 Lasse Viren (5000 en 10.000 en Anders Gaerderud <3000 T)£N steeple chase). Puttemans, afgelopen donderdag in Aarh het wereldrecord op bracht, bleek in 7.48.5 de ste. De Pool Malinowski tweede (7.51.5) en Juha Vai nen (Finland) in 7.53.3 dei Viren en Gaerderud bezetten vierde en vijfde plaats met pectievelijk 7.56.6 en 7.58.4. ky Bruch (Zweden) won het cuswerpen met 64,90 meter. (Va AMSTERDAM Jan de Naü oud-speler van het Nederlar voetbalelftal, is zaterdag op jarige leeftijd in zijn woonpla Amsterdam overleden. In de riode 1920-1925 droeg De Nai 23 maal het oranjeshirt, woonlijk als rechts- of links ten. moe milj vraa laats ingr onch rijks op t< blijf olg oridt milj ovoi i het »en van voorzetten, deel uit het elftal dat zich van 1916-lf puai •kampioen in 1918 en 1919) g- te faam verwierf. Deze ploeg zelfs lange tijd beschouwd i het beste clubelftal dat Ned! land ooit had gehad. ting en f zou pntl lozer wad milje De ROTTERDAM Een instel ling van „wie-doet-me- wat" heeft Hendrik Snoek gisteren de overwinning in de strijd om de Grote Prijs van Europa, het slot en hoofdnummer van het 25e CHIO Rotterdam, opge leverd. De student uit Münster had zijn concentratie niet al te (hoog op gevoerd. Terwijl zijn concurren ten al driftig het in een diOcke modderbrij herschapen parkoers verkenden, hanteerde de wel van een grapje houdende Snoek de dirigeerstok voor de huiska pel in de muziektent. De ont spannen benadering van Snoek, die eerder in het Kralingse Bos al driemaal had gezegevierd, bleek later goed voor de hoofd prijs van vijfduizend gulden. Anderen verslikten aidh in de veel aanpassing en improvisatie ver gende omstandigheden, waaraan LONDEN De Nieuwzeelandse motorcoureur Ivan Mauger Is zaterdagavond in het Londense Wembley-stadion wereldkam pioen speedway geworden. De 33-jarige Mauger, die in 1970 wereldkampioen was maar vo rig jaar zijn titel verloor aan de Deen Ole Olsene zegevierde in een beslissingsrit over de Zweed Bengt Persson. Doordat Mauger al eerder van Persson had gewonnen, in de laatste wedstrijd van het kam pioenschap, was de „belle" noodzakelijk geworden. Aanvankelijk eindigde zowel de Zweed als de Nieuw-Zeelander met 13 punten. De derde plaats was uiteindelijk voor Olsen (12), de gedeelde vierde voor Lofqvist (Zwe) en Louis (GB), beiden met 11 pun- ten. De Brit Barry Briggs i kwam ten val en moest met een i verwonding aan de hand naar I een ziekenhuis worden gebracht. Er waren in het Wembley-stadion j 70.000 toeschouwers. Anton Ebben („ik durf het niet aan") zich maar helemaal niet waagde. Zes deelnemers, onder wie gerenommeerde ruiters als Ligges, Schockemlhle (met „The Robber" uitgeroepen tot de beste comcinatie van het CHIO), 9mith en wereldkam pioen Broome besloten kans loos geworden door taltijke springfouten voortijdig de stallen op te zoeken. De eerste barrage over zeven hin demissen (waarbij een twee- en een driesprong) was te veel voor Europees kampioen Steen ken, die met „Simona" twee fouten maakte. Maar Simonetti en Snoek bleven opnieuw op nul staan, zodat een tweede barrage moest volgen, waarbij ook de gereden tijd medebeslissend zou zijn. Dit werd de Chileen nood lottig. In de haast wierp de vos- ruin „Ataulfo" drie hindemissen om. Snoek kon het daarna rus tig aandoen. Hij behoefde ziah nauwelijks meer om de tijd te bekommeren en 'laveerde de ge makkelijk springende „Faus tus" wederom foutloos rond. Niet slecht De landemvedstrijd van zaterdag werd in feite een mislukking. Door de vele afzeggingen bleven er slechts vier volledige equipes over, waarna Duitsland won voor Engeland, Nederland en België. De Nederlanders deden het in de bijnummers, die niet zo sterk bezet waren, niet slecht. Johan Heins won gisteren het spring concours „Speel uw spel". Met „Santos" vergaarde de leerling van Schockemöhle 630 punten. Jan Maathuis (derde) en de jeugdige Rob Eras (vierde) weerden zidh ook geducht. Deze twee ruitens moesten in de zelfde volgorde even later in het springconcours h I'Américaine om de troostprijs alleen Steen ken laten voorgaan. Heins be hoorde als vijfde ook bij de prijswinnaars. Het equipespriogen voor tweetal len leverde een van de weinige Britse overwinningen op. Smith en Saywell waren in 65,7 secon den het snelst, met de Duitsers Wil tfrang en Snoek op de twee de plaats in 66 seconden. Jan van Dooyeweerd met bloemen op de sulky, nadat hij met zijn paard Eland het Nederlands kampioenschap heeft veroverd Voor Eland, na twee jaar weer kampioen van Nederland, klonk gisteren op Duindigt het volkslied. Weer was de nu negenjarige zoon van Hairos II de rapste over de 2600 meter geweest. En weer liet Henri Buitenzorg het zitten: na één ronde en drie fouten was de koers voor hem afgelopen. Toen had Habanera zich al brutaalweg als leider opgeworpen en slaagde er zelfs in dat vrij lang vol te houden. Na de laatste bocht echter, raakte hij voor de tweede keer in galop. En toen sloeg Eland keihard toe. Uit een groep van vijf paarden, maakte hij zich snel los. En daar kon zelfs Gunnar Dear niets aan ver anderen. Die werd wel goede tweede voor Flamingo Six, die op zijn beirt Florissant van de derde prijs afhield. In de Produktendraverij kon Lummie Rodney eindelijk het volle profijt uit haar snelheid halen. De fouten bleven ditmaal achter wege en toen Lady wél aan een galoppade begon en Lies de draf helemaal losliet, werd de kans voor de Lummie erg groot. Zon der overhaast bracht Johan Oosting zijn paard naast de leidende Linda en Loekie Dartel. Op het laatste rechte eind, hoefde Oos ting nog slechts op Lady te letten die goed terugkwam. Eerste dus Lummie Rodney voor Lady, Lldo Buitenzorg, Lento H, en Loekie Dartel. De grote ren van de middag, de St. Léger, leverde een foto-finish op Nancij werd als winnaar aangewezen, voor White Clover en Sasquatch. Duindigt heeft woensdagmiddag een niet al te druk bezet, maar toch wel aardig programma van acht draverijen en twee rennen. Zn ls het ln de hoogste klasse van de dravers Interessant te zien wat Gert Jan Pluto, een kei op noordelijke banen, op Duindigt doet ln gezelschap van de favorieten Hardy Reglna en Hornblower. Het zal de pupil van Jlm Lugles niet mee- prijsje mee te nemen, temeer daar de vrij le Helene Hanover meedoet en de uiten start. Het programma met onze fi Joke Braun vallen hier maar erg snel Franclna ook a Om half drie Is Herfslprijs (2000 m.. autostart, r Hagheweyde. Outsider: Julienne u. Wllgenprljs (2000 m.. autostart): Henrv 1 Lindenprljs (2000 m., autostart, met tri» •orleten luidt: k V Kemal el win Platenprijs (2140 m.. Outsider: Ivanovna Heaiher. Elkenprljs (2000 m.. autostart): Hardy Reglna Hornblower (2000 m„ autostart): Iron - Isnathan. Franclna. et trio): Kees Verkerk Jap Jolly Jumper Jupiter D. Out- VLAARDINGEN Jack van Me rode is de nieuwe Nederlandse kampioen op de tienkamp. De 31-jarige Roosendaler nam de totel over van Hans Smeman, die in 1969, 1970 en 1971 Neder lands beste tienkamper was. Smeman heeft zijn titel niet verdedigd. De Rotterdammer werd in beslag genomen door een verhuizing en omdat ook Edward de Noorlan- der evenals vorig jaar van deelneming afzag, was de titel strijd ernstig gedevalueerd. Om de vijfkamptitel werd in het ge heel niet gestreden. Vrijdag avond toen de afzeggingen van Mieke Sterk en Marjan Acker- mans binnen waren, resteerden nog slechts vier deelneemsters van wie er twee zelfs geen ech te specialistes waren. Daarop werd besloten de vijfkamp niet door te laten gaan. Door het ontbreken van Smeman en De Noorlander en de bijzon der slechte weersomstandighe den het regende vrijwel voortdurend was het duide lijk dat er weinig viel te ver wachten. Jack van Merode kwam uiteinde lijk na twee dagen hard werken nog op 6703 punten. Zaterdag had Van Merode de eerste dag afgesloten met 3392 punten waarmee hij tweede stond ach ter Wil Jonkers (3472). Jonkers, die op een vrijwel volledig on der water staande baan 50.4 sec. liep op de 400 meter, ver speelde op de tweede dag zijn voorsprong door matig horden lopen (17.2) en slecht discuswer pen (23,88). De gedetailleerde uitslag van de tienkamp is: (achterenvolgens 100 m., ver, kogel, hoog, 400 m., 110 m., horden, discus, polshoog, speer, 1500 m., totaal): 1. Jack van Merode (Thor) 11.2, 6.33, 12.41, 1.75, 52.5. 15.7, 35.16, 3.30, 58.50, 4.30.0, 6703 punten. 2. Wil Jonkers (Volt) 11.2, 6.60, 11.38, I.75, 50.4, 17.2, 23.88, 3.80, 47.08. 4.47.4 6271 punten. 3. Peter v, d. Hoek (Fortuna VI.) 11.8, 6.28, 9.90 1.75, 51.7, 17.1. 31.52 3.30, 42.42, 4.13.0, 6121 punten. 4. Bart Wortman (VLTC) 12.0. 6.09, II.62 1.75, 54.4, 16.5, 34.72, 3.60, 43.14, 4.33.7, 6120 punten. 5. Bert Krijnen (GAC) 12.2, 6.06, 12.22, 1.83, 57.9. 15.5. 35.44, 4.00, 49.90, 5.22.6, 6101 punten. 6. Jan Ver sluis 11.7, 6.35, 11.48, 1.65, 54.6, 16.4, 34.54, 3.80, 39.68, 510.1 5923 punten. 7. Rob RicM (VLTC) 5910 punten. 8. Frt v.d. Ham (Schoonhoven) 565 punten. 9. Harry Dragstra (Fo: V1ï' tuna) 5469 punten. 10. Piet Tam minga (Siomo) 5193 punten. De Nederlandse marathonkam pioen Geert Jansen heeft zater- dag te Epe met overmacht een twintig kilometerwedstrijd ge wonnen De naaste concurrer van Jansen uit het veld deelnemers, dat gehinderd doof de regen de strijd met het zwa re parcours aanbond, was Hat Ruiter, die bijna twee en een halve minuut op de Amsterdam mer verspeelde. De uitslag: 1. Geert Jansen (AAC) 1 uur, 3 minuten seconden; 2. Hans de Ruiter (Ciko) 1.05.53; 3. Jos Kijne (Shell) 1.06.51; 4. Henk Kali (GVAV-Rapiditas) 1.07.27; Klaas de Ruiter (AV34) 1.07.36; 6. Martin de Schipper (Ciko) 1.08.27; 7. Paul Fritz (Metro) 1.09.30; 8. Dirk de Bruin (AVR) 1.09.38 De Z( 11 KAMPALA President Idi Amin heeft alle Aziatische leden van het Olympisch team van Oegan da het Oegandese staatsburger schap verleend. De president zei dat hij deze maatregel heeft genomen vanwege „het geweldi ge optreden van de ploeg" op de Olympische Spelen in Mün chen. Dit betekent dat de Aziati sche ploegleden de meesten zijn hockeyspelers van de on langs door Amin gelaste uitwij zing van Aziaten zijn uitgezon derd. LEUSDEN Cor Westbroek van de Koninklijke schietvereniging Rotterdam is zondag op de Leusderheide bij Amersfoort Nederlands kampioen standaard geweer (drie houdingen, 300 me ter) geworden. De uitslag is: 1. Westbroek (Pa- pendrecht) 183-163-182, totaal 528 punten, 2. Achilles (Den Helder) 525, 3. Smout (Den Haag) 522, 4. Hillen (Winterswijk) 505, 5. Domseiaar (Driebergen) 503. Ploegenklassement: 1. De Vrij heid (Wieringen) 1983 punten (vier schutters), 2. Koninklijke schietvereniging Rotterdam, 1976, 3. SV Driebergen 1951.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18