Wageningen in nog steviger aan Ie divisie de kop immé Bayern Miinchen behaalde eerste grote overwinning voetbalsterren zijn er slecht aan toe Pele wil salaris weggeven Nederlaag van volleyballers Wat is Arlita? 14ct Snellere eindsprint bracht Poppe winst Cyrille Guimard won gouden wiel ir WS, Clay weer voor de rechter Meisjespupillen DVZ eerste in polotoernooi 5^ Sportwereld Schutterstitel Tsjech Hyka SPORTBIJLAGE MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 A 5 14 HAAG In de eerste divi- e leed Vitesse de eerste neder- ag: 1—0 tegen Fortuna Vlaar- ngen. Volendam stelde op- euw ernstig teleur door op ei- in veld van Fortuna SC te ver zen (0—1). Wagenlngen en oda JC wonnen beide en n» an nu aan de leiding, met en verstande dat Wageningen 3- ee punten voorsprong heeft; t versloeg een van de grootste 2-fncurrenten Helmond Sport dat 1 de aansluiting enigszins ist. Na zes gelijke spelen be- ïol aide de FC Dordrecht de eer- e overwinning ten koste van 3 3-trades. Onderaan veroverde J.-IW een puntje op PEC Zwolle. ®~jTilburg—Veendam 0—0. Toesch. ju». 5-Jurg heeft vele goede kansen had om Veendam te kloppen. 2 o_i et lukte echter niet want de 9- endamse defensie gaf uitste- nd partij en kreeg ook nog jh n paar goede kansen, doch 2 5I seal schoot naast. 4Z folewijekers—Heerenveen 1—1. 3- esch. 3.000. Fiene 1—0 rust, «_Kist 1—1. gelijke spel dat Heerenveen Amsterdam behaalde is niet direct te danken aan eigen kracht maar veel meer aan het domme spel van de Amsterdam mers. Toen het 1—1 werd, was de Volewijckers plotseling ang stig geworden en van het grote veldoverwicht die het had was niets meer te bespeuren. Fortuna VIVitesse 1—0. Toesch. 2.500. 0—0, rust, Bouman 1—0. Fortuna VI. heeft verdiend gewon nen doordat het in een hoger tempo speelde tegen een luste loos voetballend Vitesse. Bij de Arnhemmers kreeg Kerkhof de gele kaart te zien. Heracles—FC Dordrecht 0—3. Toesch. 2.000. 't Hoff 0—1, rust, Vorstenbosch 0—2, Hoogmoed 03. Dordrecht heeft een verdiende zege behaald. Vanuit de defen sie speelde men een knap par tijtje voetbal waardoor de eer ste zege een feit werd. Bij Dor drecht kreeg Flaes en bij Hera cles Tieselink de gele kaart te zien. Roda JC-HVC 2-0. Toesch. 4.500. 0—0, rust, Van Leeuwen 1—0, Zuidema 2—0. Na een bar slechte eerste helft herstelde Roda JC zich in de tweede helft voortreffelijk en binnen tien minuten was de zege een feit geworden, waar door de gastheren gemakkelij ker gingen spelen. De Graafschap—Eindhoven 2—0- Toesch. 5.000. Veen 1—0, rust, Veen 2-0. De Graafschap heeft een verdien de zege behaald na een aantrek kelijk partijtje voetbal. Toch waren de Graafschap-supporters niet tevreden, want het had een veel groter uitslag kunnen en moeten zijn daar men teveel kansen liet glippen. Wageningen—Helmond Sport 3—0. Toesch. 6.500. 0—0 rust, Block 1-0, Meurs 2-0, Wellerdieck 3—0 (pen.). Lange tijd heeft Wageningen zijn supporters in onzekerheid ge houden tegen het fel aanvallend Helmond Sport. De gasten moesten winnen om aan de lei ding te komen, maar in de tweede helft bleek de conditie van Wageningen groter en won de thuisclub verdiend dit be langrijke duel. SC Cambuur—SVV 1—1. Toesch. 2.000. Groenewegen 0—1, Vliet- stra 1—1, rust en eindstand. In een meer spannend dan fraai duel heeft Cambuur kans gezien na een achterstand te hebben weggewerkt, een puntenverde ling te bewerkstelligen. De Friezen kregen vele kansen maar schotvaardigheid bezat de Friese aanval niet- Volendam—Fortuna SC 0—1. Toesch. 4.000. Erkens 0—1, rust en eindstand. Volendam heeft vele pogingen ge daan om de achterstand die het bij de rust had opgelopen weg te werken, maar FSC verdedig de uitstekend en had in doelman Nieling een ware uitblinker. PEC Zwolle—FC VW 0-0. Toesch. 3.000. PEC heeft de gehele wedstrijd storm gelopen op de versterkte VW-defensie. Het had een overwinning verdiend, maar in de laatste minuten van de wed strijd had er zelfs een neder laag ingezeten. Bij een spaar zame WV-uitval schoot Van Tilburg tegen de lat. OOSTBURG Door het bezit van een aanzienlijk betere sprint dan Cees Bal heeft Henk Poppe gisteren de omloop van Zeeuws Vlaanderen gewonnen. Poppe en Bal stonden na de eerst twee etappes van deze klassieker (een rit over 158 km met start erf finish in Terneuzen, en een ploegentijdrit over 37,5 km in de omgeving van Aardenburg, waarvan de bonificaties meetel den voor het individuele klasse ment), waarvan zij Peter van den Donk hadden verdrongen. Poppe en Bal controleerden in de slotrit over 117 km met start en finish in Oostburg de koers vol ledig. De ene keer dat er ge vaarlijke mensen voor een klas sement waren ontsnapt de Belg Jonckheere (op twintig se conden), groen (op 1.08), Van Katwijk (op 1.32) zetten hun twee ploegen een onverbiddelij ke jacht in, die leidde tot capitu latie van de leiders. Alleen Piet van Katwijk, die er net van door was voor de aansluiting tot stand kwam bleef buiten be reik. De coureur van Mill kon zich evenwel niet verder naar voren werken dan een vijfde plaats in het eindklassement. Zo moest de sprint tussen Henk Poppe en Cees Bal, die in het derde groepje arriveerden, de beslissing voor de eindzege brengen. Poppe, die zich had beperkt in de omgeving van de veel minder rappe Zeeuw te rij den, had geen enkele moeite Bal voor te blijven en de om loop te winnen. DE JANEIRO tel vroegere Brazi- lanse voetbalsterren 1 er slecht aan toe. het hoogtepunt van in roem hadden zij es, of vrijwel alles - d, vrouwen, roem privileges, leven sommigen in hen, die niet voor toekomst hebben .1 fezorgd, in .enigszins ftige omstandig- 1 Jen. 11-1 Wl 14-u iat val, eens de rechts- liten van één van beroemdste Brazi- nse voorhoedes, it het aldus samen: olang je speelt, kun doen wat je wilt. ar als het is afgelo- 1, hebben zelfs de lionportiers geen 11 chting meer voor je. ik geweten had wat ij na mijn vertrek ond te wachten, zou voorzichtiger zijn 'eest- Nu is het te Ik hoop alleen iaar dat ik mijn voet- 'loopbaan weer kan Jnemen op 35-jarige teftijd hoop ik nu op een contract van een Canadese ploeg'. Evenals Dorval, maken veel andere vroegere voetballenden een.moei- lijke tijd door: Barbo- sa, de grote doelverde- diger van de Brazi liaanse ploeg, welke in 1950 de wereldbeker won, verkoopt nu kaartjes in het Mara- cana-stadion. Zijn sa laris is nog geen 300 gulden, daar hij uit sluitend op commissie werkt. De anderen, die nooit geleerd hebben iets anders voor hun brood te doen dan voetbal 6pelen en die geen geld overgevlegd heb ben voor de tijd daar na, ontvangen nu een ondersteuning van 175 gulden per maand van FUGAP - een stichting voor hulp aan profatle ten. Tot hen behoren Nilo, Quarentinha en Dari, die nog geen tien jaar geleden ook in de Braziliaanse wonder- ploeg hebben gespeeld. Jair Marinho, een lid van de Braziliaanse ploeg die in 1962 de wereldbeker won, moest twee jaar gele den zijn voetballoop baan opgeven na een ernstig outo-ongeluk. 'Ik had wat geld op de bank, maar dat ging allemaal op aan zie kenhuis- en andere re keningen. Verder was ik eigenaar van een restaurant, maar mijn compagnon en ik fnoesten het sluiten aangezien wij beiden failliet werden ver klaard,' zo verteld Ma rinho. Sommige spelers zeggen dat zij beschaamd wa ren een vriend of zelfs de stichting hulp te vragen. Coutinho die vijf jaar lang met Pele een beroemd duo in Santos en het Brazi liaanse elftal vormde, zegt 'Ik kan alleen mijzelf de schuld ge ven voor de toestand waarin ik vervallen ben. Ik was een be roemdheid in de hele wereld. Ik had drie auto's, verscheidene huizen, geld op de bank en veel andere dingen. Maar ongeluk kigerwijze had ik nooit iemand die voor mijn belangen zoogde. U weet wat ik bedoel. Ik was slechts een beetje geschoold en had ie mand nodig om mij advies te geven. Nu ben ik failliet. Coutin ho is nu 29 en speelt nog, maar ontvangt slechts een 12.000 gul den per jaar als speler van Bangu, een clubje uit een voorstad van Rio. Zijn Dorval en Coutinho boos op Pele, omdat de koning -één van de best betaalde atle ten ter wereld - hen nooit geholpen heeft? 'Ik geloof niet dat Pele enige blaam treft. Hij heeft geprobeerd ons te helpen', zegt Dor val Countinho wil al leen zeggen dat hij vindt dat Pele het ver standiger heeft aange pakt dan zij. DüSSELDORF De eerste speel dag van de Westduitse Bundesli- ga heeft titelhouder Bayern München al aan de kop van de ranglijst gebracht. De Bebrs wonnen bij Rot Weiss Oberhau- sen en behaalden verreweg de ruimste overwinning (5—0) van de acht ploegen die twee puntten veroverden. Winst was er ook voor Borussia Mönchen Glad- bach (43 tegen Duisburg) en Schalke (31 tegen Hannover). Het in de Bundesliga debuteren de Wuppertaler SV won op ei gen veld met 2—0 van Kaiser- lautern. De andere nieuweling, Kickers Offenbach, dat de aan leiding werd van het Bundesli- ga-Schandaal, haalde éan winst punt weg bij Werder in een wedstrijd zonder doelpunten. De kampioenen liepen met speels gemak langs Rot Weiss Ober- hausen, dat aan het eind van de competitie vijf winstpunten krijgt afgetrokken wegens zijn aandeel in het Bundesligaschan- daal. De slecht* 10.000 toeschou wers, die de stromende regen trotseerden, zagen Bayern aan het werk tegen een ploeg die al in zijn eerste duel duidelijk het stempel van de degradatiekan didaat droeg. Rot Weiss kreeg slechts een scoringskans, een kwartier voor tijd, en was Bayern drie keer zeer behulp zaam bij het scoren. Müller maakte drie doelpunten voor Bayern, Schwarzenbeck schoot een keer raak en Hollman pas seerde zijn eigen doelman. Everton heeft zaterdag in de eer ste divisie van de Engelse lea gue zijn eerste nederlaag gele den: thuis met 0—1 tegen South ampton. Niettemin blijft de Merseyside-formatie uit Liver pool aan kop van de ranglijst. Zij het slïchts door een better doelgemiddelde dan Ipswich Town en Leeds United. De drie clubs hebben 13 punten uit 9 wedstrijden. Ondanks een voortdurend over wicht heeft Everton ,,De Saints" niet omver kunnen krij gen. In de uiterste slotfase was het daarentegen Ron Davies, in ternational voor Wales, die South ampton met een schitterende kopbal de volle winst schonk. Vorig jaar had Southampton het duel tegen Everton verloren met 08. Ipswich Town (2--0 tegen Stoke City) staat nu tweede, gevolgd door Leeds United, dat thuis SAO PAOLO Pele heeft in Sao Paolo bekend gemaakt het sala ris dat hij de komende twee jaar als voetballer zal verdie nen te schenken aan liefdadige instellingen. Hij maakte tegelij kertijd bekend dat hij aan het einde van het seizoen 1973-74 met voetballen zal stoppen, hoe wel de leiding van zijn club Santos volhoudt dat hij tot 1976 y Montreal De Nederlander Tom Okker heeft zaterdag in de hake finales van een internatio nal tennistoernooi met 7—5 en 70 6-4 verforen van de Amerikaan w Arthur As>he. Het ontrat dat nu tussen Santos en Pele bestaat levert hem maandelijks ongeveer 20.000 gulden op. Voor vriendschappe lijke wedstrijden in Brazilië ont vangt hij 2000 gulden en in het buitenland 6500 gulden per wed strijd. In zijn nieuwe contract zal het sa laris, waarvan hij zelf niets meer wil opstrijken, maande lijks ongeveer 30.000 gulden be dragen, vriendschappelijke wed strijden in eigen land worden met 6000 gulden per keer geho noreerd en buiten Brazilië zal Pele per wedstrijd voor het goe de doel ongeveer 15.000 gulden ontvangen. PARIJS Op de wielerbaan van Vincennes is gisteren de wed strijd om het gouden wiel ge houden. Deze werd gewonnen door Cyrille Guimard met 52 pnt. Delisle werd tweede (35 pnt) en Grosskost derde (17 pnt.). Zoe temelk werd met een achter stand van twee ronden en 7 pnt. tiende. Bij de amateurstayers werd Gaby Mlnneboo tweede achter de Westduitser Gnas. Clyde Best van West Ham United kopt boven het hoofd van John McDowell van Norwich City de bal weg. Op de achtergrond kijkt Bobby Moore van West Ham United toe. met 3—1 won van Leicester City. De drie doelpunten vielen in een tijdsbestek van 23 minu ten on de tweede helft: Allan Clarke, Mick Jones en Mick Ba tes waren de makers. Arsenal en Liverpool verzuimden de aansluiting met het top-trio te bewerkstelligen. Zij kwamen te gen elkaar tot een kleurloze 0— 0 score in een wedstrijd, dio voor twaalf minuten moest wor den onderbroken wegens een beenblessure van een der grens rechters, de heer Drewitt. Hij werd vervangen door televisie commentator Jimmy Hill, voor heen manager van Coventry en speler van Fulham, die aan de zijlijn haastig een trainingspak aanschoot. Ham United-tijd vele malen uit kwam in het nationale elftal, was het een zwarte dag. Niet alleen verloor Stoke City van Ipswich Town, maar de veel voudige international werd voor de eerste keer in zijn loopbaan van het veld gestuurd. Eerst kreeg Hurst een officiële waarschuwing, maar later werd hij wegens „aanhoudend wange drag" weggezonden. In totaal kregen 52 spelers in de league zaterdag een waarschuwing. De Schotse politie heeft zaterdag in en buiten het Hampden Park-stadion in Glasgow in to taal 32 arrestaties verricht tij dens en na de wedstrijd Celtic Glasgow Rangers. De traditionele ongeregeldheden tijdens het treffen tussen belde aartsrivalen bleven ditmaal be perkt tot het werpen van fles sen. De wedstrijd was al om twaalf uur begonnen, een maat- Voor Geoff Hurst, die in zijn West regel van de politie, die de me nigte bij daglicht beter onder controle kan houden. Celtic behaalde overigens een ver wachte overwinning op het in kracht teruggelopen Glasgow Rangers. Dalglish (3e minuut), Johnstone (18/) en Macari (48e) gaven de lijstaanvoerder een voorsprong van 3—0. Een mi nuut voor het eind kon Greig voor de Rangers pas iets terug doen. In België behield Standard Luik de eerste plaats door een krappe 1—0 overwinning op Sint Trui den. Verrassend was in België de 2—1 nederlaag van Ander- lecht tegen Lierse. Lierse volgt hierdoor samen met Club Brug ge (2—1 overwinning op Ant werp) op een punt achter leider Standard. In Spanje raakte Real Madrid de leiderspositie kwijt. In Las Pal- mas speelde Real tegen de ge lijknamige club met 1—1 gelijk. Aan de leiding gaat nu Barcelo na dat met 3—1 van Oviedo DETROIT Cassius Clay, de oud-wereldkampioen zwaarge wicht, die woensdag in de ring komt tegen zijn oude rivaal Floyd Petterson, zal zich eerst nog voor een rechtbank in Mi chigan moeten verantwoorden voor contractbreuk. Het gaat om een gevol uit 1967, waarmee een bedrag van 1 miljoen 600.000 gulden is gemoeid. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG De Kring Den Haag van de KNZB hield gister middag in zwembad Zuiderpark een waterpolotoernooi voor meisjes- en jongenspuplllen. Dank zij het verwarmde zwem water zullen er nog tot in okto ber polotoernooien In het Zul- derparkbad gehouden kunnen worden. Het was jammer, dat enkele teams zich gisteren niet aan de leeftijdsbepalingen hiel den, waardoor er drie wedstrij den in de reglementair voorge schreven uitslag van 5-0 eindig den. Bij de meisjes won DVZ na over winningen op BZV te Werve (2-1) en RZV (3-1). RZV. dat BZV met 4-2 versloeg werd tweede. Uit de confrontatie tussen DZV en RZV kwamen de jongens uit Rijswijk na 6-2 als overwinnaar te voorschijn. De ontmoeting tussen AVZV en Zian/Vitesse 1 werd met 5-1 door de combinatie gewonnen. Er kon geen wed strijd meer worden gespeeld tussen RZV en Zian/Vitesse vanwege het maximum voorge schreven aantal wedstrijden voor pupillen. Uitslagen In de voorronden: Zlim/VI- tesse 1—DVZ G-l. AZLAVZV 2-6. DZV 1—RZV O-I. SNAWIK 2-1. ZInn/Vltesse 1—Excelsior (H) (reul.l. AVZV—BZV te Werve 4-1. Zlan/VI- tesse 2-- RZV O-O. SNA—DZV 2 0-5 (rcgl), DVZ— Excelsior 5-0 (rcgl Een Tsjechische aanval heeft succes. De bal verdwijnt langs het Neder landse blok en wordt een punt. UTRECHT De Nederlandse he- ren-volleybalploeg heeft zater dagavond in de sporthal „Ca- tharijne" in Utrecht met 1—3 verloren van een Tsjechische bondsploeg. De setstanden wa ren 15-12, *-15. 13—15 en 8— 15. De gemiddeld langere Tsjechen hebben met Nederland weinig moeite gehad. Het treffen bij gewoond door 1500 toeschouwers —haalde nauwelijks het eredvi- siepeil en met name de Neder landse verdediging speelde ont hutsend zwak. Na een hoopge vende eerste set (15—12), waar in vooral spelverdeler Geert Trompetter en aanvaller Jac ques de Vink uitblonken, werd het Nederlandse verweer al lengs zwakker. In de basis-op stelling (Hoeboer-Trompetter- Veldhuis-de Vink-Groen-Tinga) werd wel gevarieerd, maar zon der succes. Het blokkeren van de Tsjechische aanval verliep onbevredigend en de organisatie in de achterste lijn liep meermalen spaak. WURZBURG De Nederlandse kampioen waterskiën Arie de Gans is zondag tweede gewor den bij internationale wedstrij den in Wurzburg. Hij won het schansspringen met een sprong van 32,50 meter. In de slalom werd hij tweede achter de Europese kampioen Franco Steno (Tsj. SI.) die hem ook in de totaalklassering voor bleef. ROME De Italiaanse televisie maatschappij RAI en dc voet balbond van dat land hebben eindelijk overeenstemming be reikt over het op dc beeldbuis brengen van voetbal in het ko mende seizoen. Het compromis, waarin beide par tijen elkaar hebben gevondeo, houdt in dat de RAI de komen de twee jaar drie en een half miljoen gulden betaalt aan de voetbalbond en de twee jaar daarna vier miljoen gulden. ESKILSTUNA - De Tsjech Vla dimir Hyka ls zondag in Eskil- stuna Europees kampioen stan daard pistool geworden bij de jeugd. Hij kwnm tot een totaal van 592 punten van een moge lijk maximeal van 600. De prestatie van Hyka betekent een nieuw Europees juniorenre cord. De Rus Alexandra Melen- tiev werd met 590 punten twee de. De Rotterdammer Michiel de Jong werd met 569 punten de beste Nederlander. Hij verbeter de het nationale record dat op 564 punten stond. De Hagenaar Wibout Jolles werd met 558 pun ten 35e. Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 guperlichte senoritaa. (moet u naar vragen) 20 stuks Arlita 2.80 DEN HAAG De Zuidslavische Olympische kampioen in het halfzwaargewioht, Mate Parlov, is prof geworden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17