Nederlanders grote verliezers van het eerste Toekomstronde-weekend TIJDEN BESLISTEN IN NORG TEN VOORDELE VAN BELGEN Jim Ruyn wil prof worden Kritiek van Amerikanen op Olympische Spelen Matige tijden Nederlanders Toesiand MamSo Ramos „fcevreiügend" MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 A 3 CLERMONT FERRAND Joop Middelink kon op de in kille ne vels gehulde top van de Puy de Döme nog zo opgewekt doen, Ben Koken en Jacob Langen op de schouders kloppen met een welgemeend ,,ze hebben woord gehouden", de harde realiteit was toch dat de Nederlandse ploeg dit eerste weekeinde van de Ronde van de Toekomst de grote verliezer was geworden. Toen de balans van twee dagen hard koersen in moeilijk terrein opgemaakt kon worden, bleek Nederland de groene trui van Cees Priem, de zaterdag ver overde leiding in het algemeen ploegenklassement en de tot dan aantrekkelijke posities van Hennie Kuiper, Frits Schür, Fe- dor den Hertog en Cees van Dongen in de kop van het alge meen klassement verspeeld te hebben. Nederland bleef met troostprijzen zitten: een prijs voor de strijd- lustigste renner Schür, zeven gele petten voor de ene dag, dat de équipe aan de leiding in het algemeen ploegenklassement ging, de wetenschap, dat Ben Koken (vijfde op de Puy de Döme) het kan worden. Een schrale troost als na vijf dagen koersen Fedor den Hertog wel iswaar vc'.gens de venvachting de best geklasseerde Nederlan der is, naar met een achter stand van 2 min 40 seconden diep in zijn talent zal moeten tasten om deze ronde nog op zijn naam te schrijven. Fedor, dertiende op de Puy de Döme met een achterstand van 2 min 13 seconden c C:- Zwit serse ontdekking Uei: Sutter, die de gele trui van zijn landge noot Hubschmid overnam, zei het op de Puy op zijn eigen wjze: ,,Ik rijd veel te afwach tend. Dat is gewoon een com plex van me". Zo kan Den Her tog inderdaad spreken. Maar dit keer kon hij de waarheid toch niet verzwijgen: „Ik heb ook de opdracht van Middelink om me de eerste dagen niet zoals vorig jaar leeg te rijden". Middelink bevestigde dat. Het is te hopen, dat zijn pupillen de komende week zijn taktiek ten aanzien van Den Hertog zullen begrij pen en Fedor zullen steunen als hij in de aanval gaat. Zaterdag won Raymond Martin van de Franse A-ploeg de vier de etappe, een rit over 160 kilo meter van St. Yrieix naar Bort- les-Orgues. Tweede werd de En gelsman Phil Edwards. De bes te Nederlander was Cees van Dongen: zevende. De vijfde etappe is dus de rit van de Zwitsers geworden. Al na vijftien kilometer ontsnapten Sutter en Schmid samen met de Fransman Villemiane, de Ita liaan Osler en Ben Koken, na dat eerdere aanvallen van de twee Zwitsers geen succes had den opgeleverd. De groep van vijf bleef weg en aan het eind van de etappe over 88,5 km kon de Zwitserse ploeg een zeer aantrekkelijke balans opmaken: Sutter was leider in het alge meen klassement als opvolger van zijn ploegmaat Hubschmidt, hij won bovendien de etappe, werd leider in het bergklasse- ment en uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de dag. Hubschmidt voert het pun tenklassement aan en de Zwit sers dragen de gele petten als leiders in de ploegenrangschik- king. BARCELONA De Italiaan Felic Glmondi is winnaar geworden van de Ronde van Catalonië. Op de laatste dag verdrong Gimondl de Spanjaard Gonzales Linares van de leiding. Hij won de af sluitende Individuele tijdrit over 28,4 km tussen Manresa en Ba- dalona in 42 min. Zaterdag won de Spaanse renner Manuel Santisteban de vierde etappe. In een solovlucht van 160 kilometer veroverde Santis teban een maximale winst van bijna negen minuten. Vlak voor Manresa, finishplaats van de rit, die in Seo de Urgel was be gonnen, verloor Santisteban ze ven en een halve minuut van zijn voorsprong bij de beklim ming van de Pas van Montser- rat. DEN BOSCH Kees Koeken heeft zaterdag de Ronde van De ontknoping van de vierde Den Bosch gewonnen. De ren ner uit Achtmaal versloeg baan- Koeken en Koel waren de actief ste renners in deze betrekkelijk vlakke koers in de regen Als gevolg van hun inspanningen namen zij bijna een ronde voor sprong op het veld. Frans Ver- beeck (derde) en Harrie Jansen verspeelden een halve ronde van 1200 meter op het duo Koe ken-Koel. Slechts 32 van 57 ren ners finishten.—pDe amateur wedstrijd werd gewonnen door Mathieu Dohmen uit Born, die de tachtig kilometer aflegde in 2 uur 1 minuut en 32 seconden. In de eindsprint werd Dohmen gevolgd door Fons van Katwijk (Oploo), Henk Mutsaars (Schijndel), Henk Botterhuis (Sambeek), Theo Oudshoorn (Waverveen) en Gerard van Gerwen (Olland). TERNEUZEN Henk Poppe uit Nijverdal won dit weekeinde de Omloop van Zeeuws-Vlaanderen. Door een betere klassering in de tweede etappe die gisteren werd verreden, werd hij tot winnaar verklaard. Evenals Cees Bal maakte hij over de twee etappes sames namelijk een tijd van 6 uur, 35 minuten en 44 seconden. Zaterdag won acher zich zijn landgenoot Schmid, op weg i zege in de etappe Peter van den Donk in Terneu- zen de eerste etappe. Zondag bleek hij echter niet in staat die eerste plaats te handhaven. WEMBLEY De voormalige we reldkampioen op de sprint, de Belg Patrick Sercu had zater dagavond na de tweede dag van de Londense wielerzesdaagse samen met zijn koppelgenoot de Engelsman Tony Gowland de leiding. Sercu, die de laatste vier Londen se zesdaagsen heeft gewonnen, en Gowland hebben 234 punten verzameld. Tweede is het kop pel Sigi Renz en Wolfgang Schulze, Duitsland, met 150 pun ten. Derde zijn de Fransen Alain van Lancker en Jacky Mourioux met 146 punten. Zij zitten in de zelfde ronde als de leiders. Bij de amateurs leiden de Neder landers Klaas Balk en René Schuiten. Zij hebben een ronde achterstand op de profs. NORG Op de modderige paden in de bossen rond Norg is, voor slechts 10.000 toeschouwers, een uiterma te spannende strijd gele verd. De Belgen en de Zweden eindigden na twee manches van dertien ron den met een zelfde aantal punten. De totale tijden van de beide equipes moesten daardoor de beslissing brengen. De Belgen bleken de gelukkigen. Ze zegevier den met een voorsprong van 8,7 sec. Vanaf de eerste meters hebben de Zweden en Belgen, alsmede de Nederlanders Karsmakers, Wol- sink, Sigmans en Willems het karakter van de wedstrijd be paald. Franske Sigmans voerde aanvankelijk met veel bravoure het veld van 48 rijders aan. Hij moest uiteraard zwiohten voor de aanvallen van de sterke Zweden Jonsson en Aberg, die in een moordend tempo over het moeilijke parkoers joegen. De overige drie Nederlanders be hoorden tot de eerste tien. De kans op een zege voor eigen pu bliek werd nog vergroot toen de Belgen hun grote favoriet en veelvoudig wereldkampioen Joel iet vrij nd wa- eelden, erecht. NEW YORK De „bloedige" Spelen van München hebben ook in de Verenigde Staten, een van de supermachten op sportgebied voor de nodige beroering ge zorgd. De balans van de reac- ties geeft aan dat de Amerika nen er over het algemeen wel voor zijn dat de Olympische Spelen blijven bestaan, maar dat volgens hen dit instituut en ook zijn „bijgebouwen" nodig modernisering behoeven. Deze tendens is af te leiden uit de „enorme hoeveelheid inge zonden brieven, die de kranten en tijdschriften te verwerken kregen. k te ma- :ombina- ar voren ieteugeld ijd werd Fransen louwers: blijven bestaan' Moet Montreal over vier jaar hetzelfde protoe- ren als München nu heeft ge daan? Mijn antwoord is: Nee, tenzij het Olympische huis eerst grondig wordt schoongemaakt. De wereld kan het zich niet ver oorloven een dergelijk reusaoh- bladen): „Als de Spelen zo groot worden dat ze wellicht een regering (Willy Brandt) ten val brengen, dan zijn ze kilome ters te groot. De Spelen zijn vernietigd door het gigantisme. Gigantische kosten en gigan tisch machtsvertoon". tig evenement over te laten aan De meeste commentatoren sugge- >loeg ge- Groene enkamp s vooral kreeg waarj Tegenover de nog enigszins milde publieke opinies staan de ménin gen van vooraanstaande Ameri kaanse staatsburgers, die de af schaffing van de Spelen eisen. De democratische senator Mike Mansfield is een van hen. Hij vindt dat de Spelen „te politiek getint, te racistisch, te anarchis tisch, te moorddadig" zijn ge worden. Vele sportjournalisten, wier „columns", ia het gehele land worden gelezen gaan niet zover, maar constateren wel dat het zo niet langer gaat. de uitgedroogde ivoren torenbe woners, die van deze Spelen zo'n ontzettende puinhoop heb ben gemaakt". Met vele ande ren wil Smith dat het IOC en de Nationale Olympische Comités bestuurd worden door jongeren, die meer gevoel voor realiteit hebben. Dick Young (New York Daily News): „Het is voorbij. God dank. We mogen de hemel dan ken dat deze Olympische Spelen reerden voorts dat de Spelen erop vooruit zouden gaan als het IOC alle nationalistische symbolen (vlaggen van landen, volksliederen, ceremonies proto- colaires) zou afschaffen. De af getreden voorzitter van het IOC, Avery Brundage (zelf een Ame rikaan) krijgt er in sommige hoofdartikelen en „columns" ook behoorlijk van lang6. Men heeft hevige kritiek op vele van zijn beslissingen, die controver sieel worden genoemd. veroorzaakt. Ik geloof niet dat de wereld nog veel meer „ver broedering" zou hebben kunnen verdragen.... misschien begrijpt u nu waarom de Spelen om de vier jaar worden gehouden. Dat is net lang genoeg om de won den te laten genezen. Laten we daarom blij zijn met de komen de vier vredesjaren, voordat de Olympische Spelen weer uitbre ken". ..Moeten de Olympische Spelen Larry Merchant (in verscheidene geen derde wereldoorlog hébben 0p het puur spomeclmische vlak zijn de journalisten algemeen van mening dat Amerika heeft gefaald, 'vooral :n de atletiek en het dameszwemmen. Officials en coaches van het Amerikaans Olympisch comité worden afge schilderd als belachelijke klun gels, die er zelf niet voor kon den zorgen dat hun atleten op tijd aan de start verschenen (de sprinters Hart en Robinson) of dat zij geen verboden medicij nen (Rick Demont) "i Jansen, die bekend heeft gemaakt het volgende seizoen met de wedstrijdsport te zullen stoppen, ver een feopfly'cheen in de wielerronde van Den Bosch nog even aan de zijde van een „miss". Eén van de laatste foto's die van de ex~Tourwinnaar voor een wedstrijd gemaakt worden. LONDEN De Amerikaanse atleet Jim Ryun (25), wereldre cordhouder op de 1500 m en de mijl, denkt erover professio nal te worden. Ryun, die in München zijn laatste kans ver speelde op een Olympische medaille („in 1976 ben ik te oud") door te vallen in de series 1500 m vertelde dat een profgroep, de internationale track association of America, in hem is geïnteresseerd. „Ik voel wel voor hun aanbod. Het wordt zo langzamerhand tijd dat ik eens iets ga verdienen aan mijn sport. Maar ik neem geen overhaaste beslissing. Ik koester namelijk de hoop dat de atletiek in een niet al te ver verwijderde toekomst tot open sport zal worden", aldus Ryun, die toegaf momenteel volkomen gedesillusioneerd te zijn. Jim Ryun, die zijn wereldrecord op de 1500 m (3.33.1) vijf jaar geleden vestigde, was te jong voor de Spelen van '64 (Tokio). Vier jaar later in Mexico faalde hij door een complex aan tal factoren: ziekte, blessures en de ijle lucht in Mexico-stad. Ook vrijdagavond, tijdens internationale wedstrijden in Crystal Palace (Londen), boekte Ryun weinig succes. In een race over een mijl werd hij tweede achter de Nieuwzeelander Tony Polehill. Voor Polehill werd 3.57.0 afgedrukt. Ryun arri veerde 0,4 sec. later. De Amerikaan Wottle, Olympisch kam pioen op de 800 meter, deed in deze race evenmin wat men van hem had verwacht. Achter de Brit Smedley (3.59.0) fi nishte hij als vierde in 4.01.5. Da Brit David Hemery, Olympisch kampioen in 1958 op de 403 meter horden en derde in München op deze afstand, nam in Crystal Palace afscheid van de wedstrijdsport. Hij won de rogal ongebruikelijke 300 m horden in de „wereldrecord tijd" van 34.6 sec. De modder spat hoog op. wanneer de crossers door de bocht rijden. De Belgen wonnen in Norg. Mando Ramos houdt zich aan de touwen vast, wanneer hij in de achtste ronde knockdown is ge gaan. Zijn toegetakeld gezicht geeft duidelijk aan hoe hij er aan toe is. Carmona, die het titelge vecht won, wordt door de scheids rechter in de neutrale hoek ge- Robert wegens een knieblessure moesten missen De desillusie kwam echter in de tweede rit. Wolsink, Karsma kers en Willems hadden zo'n slechte start, dat alle hoop op slag verloren ging. Het duel tus sen de Zweden en Belgen be heerste daarna de wedstrijd. Met veel elan verdedigden de Zweden Jonsson, Hammergrens en Aberg vervolgens hun posi ties tegen de aanvallen van de Belgen. Tot drie ronden voor het einde leek de eindzege voor het grijpen. De voorsprong be droeg twee punter, en de onder linge afstanden tussen de rij ders was van dien aard. dat plaatswisselingen onwaarschijn lijk waren. In de voorlaatste ronde viel ech ter de beslissing ten voordele van de Belgen. Toen de Brit Vic Eastwood uitviel schoof René Vandevorst, de derde Belg. een plaatsje op. De uiterst vermoei de Pierre Karsmakers moest de Belg even later laten passeren. Tot overmaat van ramp kwam de Zweed Jonsson te vallen wat hem vele en naar later zou blijken beslissende seconden kostte. Door deze drie omstan digheden kwamen de Belgen nog juist in punten gelijk. En besliste de totale tijd juist ten gunste van onze Zuiderburen. Titel ERBACH Rlkus Lubbers en Bart Notten zijn er zondag In Erbach niet in geslaagd hun (officieuze) Europese motor- crosstitel in de zljspanklasse te prolongeren. In het Zuiddultse stadje zegevierden de Nederlan ders weliswaar in de tiende wedstrijd tellend voor de com petitie. De Zwitser Robert Grogg, die voldoende had aan een vijfde plaats In de slotwed strijd, eiste echter de titel op. Aanvankelijk leken de Nederlan ders goede kansen te hebben. Grogg ging namelijk in de eerste rit als zevende over de streep. In de tweede manche zog het er daarentegen somber uit voor Lubbers en Notten. De Zwitser reed achter het Nederlandse duo in tweede positie tot vier ronden voor het einde. Toen brak de accu-bevestiging van de Zwitserse motor Grogg die met één hand de accu vasthield en met de ander zo goed en zo kwaad als het ging stuurde, viel terug tot op de zevende plaats. Dat bracht hem echter nog juist de noodzakelijke vijfde plaats in het eindklassement van het Europese kampioen schap met één punt. LE MANS De Nederlandse combinatie Oostcrhuls—Van Beek is het afgelopen weekeinde op het cricuit van Le Mans tweede geworden In de catego rie 500 cc van de 24 uursmotor race om de „Bol d'Or". De zege ging bij de halve litters naar de Fransen Ravel en Blosser die met een Kawasaki 581 ronden van 4420 meter aflegden. Oos terhuls en Van Beek, die met een Suzuki reden, lagen twaalf ronden achter. Algemeen winnaar werden de Fransen Debrocq en Ruiz met een Japauto 950. Zij legden 666 ronden af en kwamen tot een gemiddelde van 120,662 km per SPINDLERUV MLYN Het Ne derlandse Trophy-team la tij dens de Internationale motorzes- daagse in Spindleruv Mlyn (Tsjecho-Slowukije) op de acht ste plaats geëindigd. De laatste dag van de zesdaagse was bij zonder zwaar. Vee' rijders die tot zaterdag strafpuntloos wa ren gebleven, kregen tijdens het traject van 100 kilometer over zwaar bemodderde paden en de afsluitende snelheidsproef nog moeilijkheden. De aanhoudende regen veroorzaakte voorts veel coureurs machinepech. De motor ven de Nederlander Rudi Room begaf het dooTdat het ach.L. wiel err.stig ontwricht raakte. Horman van Hoegee en Max Wissin-k kwamen de laat ste dag rederijk door en zijn volgens de officieuze uitslagen zonder strnlpunten binnengeko men, wat betekent dat zij een gouden medaille hebben ge haald. Het Nederlandse Vaas-team heeft tijdens do zesdaagse na een goede start verdienstelijk geope reerd. zonder nochtans tot uit schieters te komen. In de eind rangschikking neemt het van de 26 deelnomtr.de landen de dertiende plant* ,n. Het uitvalle -spercentage van de totale Nederlandse afvaardiging ligt op 13, ui vergelijking met andere ploegen niet slecht. Van de oorspronkelijk gestarte 379 coureurs hebben er 225 de finish gehaald. De achtste en dertiende plaats van de Nederlandse teains zijn redelijke verrtc'i ngen, daar veelal tegin fabneksploegen moest worden gestreden, die be schikken over aanzienlijk beter materiaal, dat tevens ruimer is gesorteerd. L<*S ANGELCS De toestand van Hch'gewlcht Mando Ramos, die zijn wereldtitel verloor aan Chango Carmona, is „bevredi- kend", aldue een woordvoerder van het ziekenhuis, waar de jingste wereldkampioen aller tijden ligt met «en hersenschud ding. Ramos veroverde in 1969 op 20-jarige leeftijd de wereldti tel. i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15