Getemd Ajax moést tam spelen NEC MISTE KRACHT Y00R AFSTRAFFING BUDOBOND VERLOOR SPONSOR MAANDAG 18 SEPTEMBER 1972 A 1 ■I mr {OTTERDAM Als Ernst Happel 's morgens toilet heeft gemaakt, pakt hij een speciaal, dik, schrift waarin allerlei schema's staan. Omdat hij tussen opstaan en weer slapen gaan altijd met voetbal bezig is, is dat dikke schrift bijna helemaal gevuld. Voor het duel ,van de giganten had hij wat extra vellen gereserveerd. „Ik had", zei Happel na de winst van 2-0 op Ajax, „drie elftallen op papier. Dat heb ik meestal maar het ging er ditmaal om beslist het sterk ste 'e kiezen. Elk risico moest worden uitgeschakeld". Ernst Hap pel koos inderdaad het sterkste téam dat hem ter beschikkking kon staan. Een hecht, werklustig team, waartegen het tam spelende Ajax schril afstak. Want Ajax moest tam spelen omdat het getemd werd. Zo rustig en zelfverzekerd bouwde Feyenoord aan de ene op bracht: winnen, dat Ajax niet verder kon komen dan „proberen niet te verliezen". Maar de verrassing door dit energieke Feyenoord tras zo groot, de gewijzigde opstelling zo ingrijpend ten opzichte van hetgeen Ajax' trainer Stefan Kovacs had verwacht, dat zijn col lega Happel met het volste recht kon zeggen: „Feyenoord is de be tere ploeg geweest". Kovacs moest toegeven: „Mijn middenveld heeft zich niet aangepast aan dat van Feyenoord". Ür,V Barry Hulshoff (rechts) was al eens als reddende engel opgetreden toen hij Dick Schneider op het laatste moment de voet dwars zette. Dit maal kwam hij te laat Nadat Franz Hasil razendsnel de bal naar Ressel had geshoven, zag deze Theo de Jong middenin kansrijke posi tie. Een enorm schot sloeg Stuy en Feyenoord leidde met 1—0. af en toe getwijfeld of Ernst Happel nog wel de grote was van de tijd van de hemelhoge successen. Hij greep de gelegenheid-Ajax aan om dat te bewijzen. Tevoren had hij aanvoerder Dick Schneider Wim Jansen en Willem van Ha- negem om zich heen verzameld. Met zijn vieren bespraken zij de opstelling en het strijdplan, dat geheim bleef dat Rijsbergen GewichtSVOOrdeel pas drie kwartier voor het duel kreeg te horen, dat hij als lin- A146 rechts, voorts Schneider, Jansen en Rijsbergen. Daarenboven Van Hanegem in een defensieve rol en Theo de Jong als midden velder die moest opkomen. De taak van Franz Hasil op het middenveld werd daardoor ex tra verzwaard maar hij was de blessure-ellende te boven en speelde een glansrol. teste een gezwachtelde rechterarm, die de gehele wedstrijd pijn bleef doen „als ik viel, moest ik mijn arm er weer inschuiven hoewel hij net niet uit de kom is" Schneider en Rijsbergen wel naar voren durfden, bleef de defensie van Ajax hangen, zelfs de graag aanvallende Blankenburg. Wery: „Ik was het in het begin niet zo eens met die rechtsback plaats maar nu zie ik dat ik ook aanvallend veel kan doen". Aanvallend kon Ajax veel min der doen, hoewel het geluk eens hevig op de hand van Feyen- Het KW31T1 llit oord was toen de bal uit een Geen Ajacled, die Iets wenste af vrije trap van Keizer tegen de te dingen op de zege van Feyen- benen van De Jong stuitte en - toevallig naast het doel beland- punt zijn geweest. Dan was er de treffer van Cruyff, die zijn voet tegen de bal zette toen Treytel uitschoot. Cruyff: „Dat is een waarneming van de scheidsrechter. Maar als hij mij waarschuwt, moet hij het ook Treytel doen die het spel op hield". Van de tribunes golfde een sinds de aanvang van dit seizoen on gekende geestdrift. Feyenoords liederenschat werd compleet ge draaid en meegezongen, tot ver na het laatste fluitsignaal. ;n. Stefan Kovacs bleef tobben over kervleugelverdediger moest op treden. Dg steeds zonder Israel moest Happel de sterkste defensie in elkaar tinjmeren. Van Daele was al zowat een vaste keus ge worden. „Hij had vanochtend diarrhee", stelde Happel lako- niek vast. „Kan een psychische kwestie zijn geweest want er was grote nervositeit in de ge hele ploeg. Ik kon Van Daele i bank# riet opstellen. Als hij minder H-°eh» ?oed zou hebben gespeeld, had hij altijd het excuus bij de hand gehad". Happel ging in zijn schema's schuiven, passen en meten en kwam tot een verras- sende defensie: Henk Wery op uittrap van Eddy Treytel. Ter- v rk tril de hal zijn schoen verliet, JETU hief Johan Cruijff zijn voet op en Brdagavond «uitte de bal vandaar in het doel. Scheidsrechter Boosten keurde de treffer af. zijn middenveld, waarin Gerrie Mühren, Neeskens en Arie Haan nauwelijks opvielen, vergeleken dan altijd met de actieradius en activiteit die de Feyenoorders ten toon spreidden. Vergeefs werd getracht het gat voor Haan te vinden- Vergeefs werd gezocht naar de in normale om standigheden zo flitsende combi naties. „Het veld was een han dicap voor ons", klaagden de Ajacieden. Niet voor Feyen oord? Inderdaad had de Rotter damse aanval het „gewicht- voordeel" maar zo attent was de verdediging van Feyenoord en zo vaak sneller bij de bal dat ook de lichte Johan Cruyff op de soppende grasmat niet tot grootse daden kon komen. De handicap van doorglijdende of eensklaps stil liggende ballen, van de moeilijkheid om op de been te blijven, overwon Feyen oord ook gemakkelijker. „Als het met de rust twee of Weer kwam een Ajacied te laat. drie-nul had gestaan, zou het al gebeurd zjn geweest", liet Hap pel los. Dat was mogelijk ge weest want in die periode al was Feyenoord veel gevaarlij ker na wat „hakkelend" voet bal, veroorzaakt door het doornatte veld, waarop zojuist een wolkbreuk was neergesuisd. Stap te laat Ressel, die zich eerst moest om draaien, omdat zijn rechterbeen nu eenmaal sterker is dan zijn linker, miste een scoringskans. Schneider drong ver door Ruud Krol (links) trachtte nog het onheil te voorkomen maar weer was Theo de Jong sneller nadat hij een pass van glansrol speler Hasil had opgepikt. Feye noord was met 20 geheel in vei lige haven. Hanegem Happel: „Ik noem niet de beste speler, het hele team heeft het gepresteerd. Van Hanegem kan een wedstrijd ma ken maar tegen Ajax is één van Hanegem te weinig" bracht de bal bij de in vrije positie staande Ladinsky die echter naast schoot. schoot toen tegen Hulshoff op. Vlak daarop moest Swart, tevoren in botsing gekomen met de ster ke Rijsbergen, het veld ruimen voor Arnold Mühren. Kovacs: Van dat moment af konden we helemaal geen risico meer ne men". Het was te merken. Ter wijl bij Feyenoord Wery met Schneider: „Ik ging Stuy voorbij maar kwam toen net een stap te laat bij de bal. Als ik had ingehouden, zou de bal zijn weggegleden want Ajax gebruikte veel de sliding". Een grandioze actie van Van de. Enorm schot Die actie inspireerde Feyenoord nog meer. Het wilde persé win nen, en niets minder. Theo de Jong gaf er de inleiding toe door ineens te schieten uit de voorzet van Kristensen die later de gele kaart kreeg van de one venwichtig leidende Boosten, omdat hij Haan van achteren aanviel. „Maar dan had Blan kenburg er ook een moeten heb ben", oordeelde Happel later, „toen hij Ressel pakte"- Toen stond het al 2-0. Met een enorm schot Happel: „De Jong kan er snel uitkomen en hééft een geweldig schot" sloot De Jong een twintig minu ten na de rust een combinatie Hasll-Ressel af (1-0) en op een sublieme pass van Hasil scoor de De Jong ook 2-0. Daartussendoor enige consterna tie, niet alleen omdat Ajax na die 1-0 een glimp van de glorie van de ploeg liet zien. Hasil had gescoord, Boosten had resoluut naar het midden gewezen, maar zijn beslissing herzien op advies van de grensrechter. Hasil: „Ik weet niet of ik buitenspel stond. Doet er nu ook niet meer toe". Nee, na die 2-0 niet maar het zou anders een belangrijk doel- oord, die de competitie een bij zonder interessant aspect schenkt. wiens opdracht luidde: „Binnen assisteren en mocht Keizer bui tenom komen dan moesten Ha sil en Ressel zo veel mogelijk storen". Het kwam allemaal precies uit zoals Happel het op papier had gezet. Zelfs het vraagteken dat hij had ge plaatst bij „komen de vleugel verdedigers eruit". Ze deden het. Omdat het kon, want tak- tisch getemd Ajax moést wel tam spelen. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 68. De Jong 1-0, 83- De Jong 2-0. Scheidsrechter Boosten. Toeschouwers 63.000. Feyenoord: Treytel; Wery, Schneider, Jansen, Van Hane gem en Rijsbergen; Hasil en De Jong; Ressel, Ladinsky en Kris tensen. Ajax: Stuy; Suurbier, Blanken burg, Hulshoff en Krol; Haan Piet Keizer knikte maar eens toen Gerrit Mühren en Neeskens; hij hoorde waarom hij zo tege- Swart (Arnold Mühren), Cruyff moet was getreden door Wery, en Keizer. (Van onze sportredactie) UTRECHT Judo-bondsvoorzitter Jaap Methorst kon er aan het slot van de jaarlijkse Algemene ledenvergadering niet meer onderuit. Zijn afgedwongen mededeling na een vraag van een der afgevaar digden over het verlies van sponsor Neckermann, goed voor 40.000.- per jaar sloeg in. Uit zijn verklaring bleek zonneklaar dat gouden Wim Ruska in feite de hoofdoorzaak was van dit kostbare verlies. Na de grote succes sen bij de Europese kampioenschappen te Voorburg in mei kreeg Ruska een gratis reis naar Torremolinos aangeboden. Ruska meen de echter dat 400 zakgeld, later nog verhoogd met 200 te weinig was en uitte zijn grote ongenoegen hierover in o.a. een artikel in het Parool van 22 augustus. Tijdens de Olympische Spelen reageerde Neckermann hierop door het sponsorcontract van 40.000.- op te zeggen. Mede-oorzaak zou ver der zijn dat de firmanaam Neckermann tijdens de Europese kam pioenschappen onvoldoende op de TV was gekomen. De Budo Bond Nederland, zoekt thans naarstig naar nieuwe sponsors, en probeert ook nog iets te redden bij Neckermann. Een delicate kwestie, vooral ook omdat Ruska in belangrijke mate afhankelijk zal zijn van de sponsor(S) bij de aanvaarding van zijn functie als part-time bondstrainer bij de Budo Bond. NIJMEGEN FC Twente was in het veld lang niet altijd de mindere, maar als NEC in het laatste kwartier de kracht en de moed had ge had door te drukken, zou de( Enschedese ploeg dicht bij een werkelijke afstraffing zou gekomen. ^IEC probeerde in de slotfase de voorsprong nog wel te vergroten, maar de Nijmege- naren misten in die periode de overtuiging, misschien doordat reeds te veel kracht was verbruikt. Alleen de on verwoestbare spitsspeler Janssens, die in de eerste helft NEC met een fraai ge nomen vrije trap een voor sprong had gegeven, kon naar hartelust soliëren, maar hij kreeg te weinig steun van zijn medespelers om doelman Schrijvers nog maals te passeren. FC Twente's trainer Spitz Kohn was niet van mening dat de Cupwedstrijd in Tiflis van invloed zou zijn geweest op het futloze spel van zijn ploeg, maar het feit. dat zijn spelers ongeïnspireerd op de grasmat rondliepen, moet toch wel voor een groot deel te wijten zijn geweest aan de lege magen en inspanningen in Tiflis. Vooral de gebroeders Van de Kerkhof en Pahlplatz stelden enorm teleur. Uitblinkers In het Goffertstadion waren Cas Janssens en Frans Thijssen. Scoreverloop: 38. Janssens 1*0, 78. Kamps 2-0. Scheidsrech ter Corver. Toeschouwers 9.000. NEC: Sobczak; Visser. Korne- lis, F.gfeenkamp en Mellaard; Kamps. Kronshorst en Jan Peters; Liotard, Janssens en Thijssen. FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel, Drost, De Vries cn Oranen; Willy van de Kerk hof, Van der Vall en Notten; René van de Kerkhof (Huve), Jeuring en Pahl platz. (On) zekerheid Toen Wim Ruska in MUn- chen zijn eerste goud had veroverd, kon hem na mens de Budo Bond Ne derland worden medege deeld dat hij als bonds trainer in dienst kon tre den. Wim Ruska kreeg daardoor meer maat schappelijke zekerheid. Wim Ruska wist toen nog niet dat de Duitse grootin dustrieel en reizenverko- per Josef Neckermann zich had teruggetrokken als sponsor van de BBN, wat de bond het lieve sommetje van veertig mille scheelt. Bondsvoor zitter Methorst wist het op die „gouden avond" evenmin, anders zou hij zijn verblijdende mede deling niet hebben ge daan. Op de jaarvergade ring, die zaterdag werd gehouden, was het wel uitgelekt maar moest erom worden gevraagd eer de trieste mededeling de afgevaardigden bereik te. Wellicht hebben de BBN-bestuurderen ge meend de zaak binnens kamers te kunnen houden zodat getracht kon wor den andere sponsors te vinden waardoor het ver lies zou zijn gecompen seerd. In elk geval staat het bondstrainerschap van Ruska thans op losse schroeven. Men zou kun nen zeggen dat hij het grotendeels aan zichzelf heeft te wijten maar het zou tevens te betreuren zijn indien zijn functie geen doorgang kan vin den. Ruska staat, mede door zijn manier van be naderen, zeer goed aange schreven bij de geselec teerde judoka's. Initiatièf De lichtcompetitie, die voor FC Den Haag morgea be gint tegen FC Twente, be vat diverse initiatieven, waarvan afgewacht moet worden wat het voordeel zal zijn. Zo krijgt de club die met drie treffers ver schil wint, een extra-punt, evenals de ploeg, die in een uitwedstrijd zege viert. Ook de formatie, die in een uitduel gelijk speelt, ontvangt een bo- nuspunt. Het is echter niet alles goud wat er blinkt. Wanneer in een elftal twee spelers een gele kaart krijgen, wordt een punt in mindering ge bracht. Hetzelfde gebeurt met de vereniging met een speler die op een rode kaart wordt getracteerd. Het zijn allemaal zeer in teressante initiatieven, waarvan het goed is, dat ze uitgeprobeerd worden. „Probe De lichtcompetitie, een ont werp van FC Den Haag, komt in het kader van de professionalisering van het betaalde voetbal in Nederland steeds meer over als een noodzakelij ke inkomstenbron voor de clubs. Men heeft de op brengst van deze extra wedstrijden hard nodig om de huishouding op peil te houden. Tegen deze achtergrond was het waarschijnlijk verstandi ger van FC Den Haag ge weest om een minder ex perimenteel elftal binnen de lijnen te brengen. Het publiek kan de indruk krijgen van een „pro beersel-wedstrijd" en dat kan nooit erg veel toe schouwers naar het Zui derpark brengen. Ook al staat in het reglement van de lichtcompetitie duidelijk omschreven dat dit soort experimenten mogen worden toegepast. Het hoeft niet zo overtui gend

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13