Leidato ontving 50.000ste 'n dag eerder dan verwacht STAATSSECRETARIS OPENDE „TER DOES" Gemeenten in bollenstreek blijven „nee" zeggen tegen Gewest Leiden OOK Wat u moet weten Winkeliers noch verkeer zullen 3 October storen ^Sssssssss^ OOK Wat u moet weten OOK Wat u moet weten 72 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1972 I LEIDSE COURANT Leidato-penningmeester J. van Zijp (links) onthaalt de familie Brinks op een groot aantal cadeau's LEIDEN De elfde Leidato is aan haar eindspurt bezig. Gis teravond was er een hausse van belangstelling. Een dag eerder dan verwacht werd de 50.000 ste bezoeker ontvangen door het co mité. Temidden van de vele duizenden was dat de heer Feye Brinks, Breestraat 114 c te Leiden, die tot zijn verrassing in het zoek licht werd gezet. Zijn vrouw en zoontje waren donderdag al ge weest, maar omdat de Leidato zo mooi is hadden zij pa een avondje mee weten te krijgen. De heer Brinks, die nog nooit van zijn leven iets gewonnen heeft, had geen spijt van zijn komst: 200 aan waardebonnen voor de Leidato. een grill een puzzel van Oud-Leiden, ALKEMADE In de zaal van café Heemskerk is de schaakclub .Utile Dulci" weer van start gegaan met het spelen van de onderlinge competitie. Er zijn nog enke le plaatsen open gehouden voor nieuwkomers die e.v. aan deze wedstrijd willen deelnemen, maar dan moet men zich wel spoedig mel den. Vanwege de kermis-' week is de eerstvolgende wedstrijdavond nu op woens dag 27 sept. a.s. De uitslagen van de reeds gespeelde wed strijden waren: le ronde: J. G. v. d. Meer— Olierook 10; J. J. Bouw meesterG. van Rijn 10; M. NieuwintL. van Berkel 1-0; J. Meijer-W. F. Schrama—>/2; L. Koppe laar—Ton Olijerhoek 1—0; van Bostelen—v. d. Aart 0— 1. 2e ronde: Olierook—Schrama 1—0; van Berkel—Mijer '/2— y2; van Rijn—Nieuwint 1—0; J. C. v. d. Meer—Th. Olijer hoekW. Oom en Vj v. d. Meer 1—0; P. Olijer hoek—W. Oomen /2— GanzevlesKoppelaar 01. 0 NIEUWVEEN In de St. Nicolaasparochie wordt mor gen een eucharistieviering gehouden met muzikale me dewerking van het jongeren koor onder leiding van de heer Hermann. Het thema van de viering is de noden van de derde wereld. Broe der Bosco en zuster Evoedia zullen tijdens de viering spreken over het missiege bied Tabora. Aanvang 19.00 uur. NOORDWIJK BINNEN De Dienst van Gemeentewer ken heeft, in opdracht van B. en W. een onderzoek inge steld naar de brandveiligheid van drie scholen in Noord- wijk-Binnen. Voor de Maria- school kunnen vrij kostbare en ingrijpende maatregelen achterwege blijven, als enke le kleuterklassen naar de Finse school verhuizen; voor de Finse school zijn slechts enkele slanghaspels en poe derblussers nodig en de Je- roenschool dient te worden voorzien van .een spiltrap met brandwerende kooi als derde vluchtweg. BODEGRAVEN Door be middeling van de heer Roe- terdink, leider van de mu ziekschool is de Bodegraafse school erin geslaagd de be kende gitaarleraar Co Pfis- ter aan de school te verbin den. Deze ls verbonden aan het Brabants Conservatorium en is de grondlegger van een nieuw systeem voor het gi taar leren spelen. Een mini mum leeftijd van 11 jaar is wel een vereiste. De muziek school organiseert maandag een voorlichtingsavond waar op de heer Pfister uitgebrei de explicaties zal géven over zijn systeem en zal ingaan op de stijlen klassiek, Folk beat en flamenco. Ook bege- leidingsvormen en het plec trumgitaarspel en het instru ment zelf zullen aan de orde komen Deze avond wordt gehouden in de Parkschool in Dronenwijk. t ZEVENHOVEN Deze week is in het dorpshuis 't Trefpunt in Zevenhoven de onlangs opgerichte bejaar densociëteit van start ge gaan. Op deze eerste bijeen komst was o.a. aanwezig lo co-burgemeester W. Kool, die voorzitster mevrouw Ahles een financieel rugge- steuntje aanbood. Mevr. Ah les vertelde onder meer dat de bejaardensociëteit in een klap een van de grootste verenigingen van het dorp was geworden. De sociëteil zal voortaan elke dinsdag middag worden gehouden. Bestuurslid Jac. van Tol van het Dorpshuis sprak in eer toespraakje de hoop uit dat in de toekomst alle 60-jari- gen zich zullen aansluiten De eerste sociëteitmiddag verliep overigens heel gezel lig. Aan het eind van de middag was een verloting, waarvan de heer Bon de hoofdprijs won. VOORHOUT Een beeld van de Oranjefeesten in Voorhout, die donderdagavond van start gingen met een grootse lampionoptocht waaraan honderden kinderen en 5 muziekkorpsen deelnamen. Er waren verder tal van wedstrij den. Zo viel bij het klaverjassen P. Turenhout in de prijzen, bij het sjoelbakken H. v. d. Aar, bij het prijsschieten J. van Schoo- ten en bij het prijsbiljarten K. Klein. Gisteren traden Ome John en Tante Lily voor de kleuters in het parochiehuis op. Voor de leerlingen van de lagere scholen waren er wedstrijden op de speelweide. Bij het tobbetje ste ken won Dick v. d. Vlugt; het voetbalpoppenspel werd gewon nen door Elly Hoek en het ring steken met de auto door J. Zwet sloot. Antiekbeurs iu Keukenhof LISSE Op het kasteel Keuken hof te Lisse is de tweede kunst en antiekbeurs geopend. Mr. M. Meijssen, voorzitter van de stichting Winkelcentrum Plan Blokhuis te Lisse, noemde het in zijn openingswoord een genoegen om in deze omgeving een dergelijk evenement te hou den. Hij wenste de organisato ren en deelnemers veel belang stelling toe in de komende da- gén tot en met 24 september. Kleuterschool officieel open LISSE De Inspectrice voor het kleuteronderwijs, mej. Th. J. Semplonius. heeft gisteren aan de Frans Halsstraat de nieuwe kleuterschool van de vereniging voor Protestants Christelijk Kleuter- en Basisonderwijs, offi cieel in gebruik gesteld. Ze hield een speech, waarin ze zei dat het kleuteronderwijs aan tal van door de wet bepaalde nor men voldoet, maar dat het de taak van de leidsters is, de sfeer te scheppen, waarin de kleuter zich thuisvoelt. Wethou der Van Leeuwen sprak over de scholenbouw in de Poelpolder en tot slot beleed het school hoofd mej. Vlaming, haar blijd schap over een zó mooie school om in te werken. Het Eerste strafzaak bij damesvoetbal LEIDEN Terwijl de dames voetballers in de afdeling Lei den zich het vorig seizoen zo net jes gedroegen, dat niemand met de strafcommissie in aan raking kwam, is er nu na enke le weken al een „delinquent". Een voetbalster van Kickers '69 werd afgelopen zondag het veld uitgestuurd. De reden: zij nam een dreigende houding tegen de scheidsrechter aan. LEIDEN Gisteren wapperde de vlag bij de NV Vereenigde Houthandel aan de Hoge Morsweg. De heren W. Looyesteijn, W. Slingerland en W. van de Berg vierden hun 25-jarige dienstverband. In de loop van de ochtend werden zij met hun dames ontvangen op de kantoorboot. Namens de hoofddirectie van het Pontconcerne, waartoe de Houthandel behoort, ontvingen zij het gouden insigne (zie foto) en een enve loppe met inhoud, terwijl de dametjes in de bloemen werden gezet. Met alle overige medewerkers en de dames werd de middag doorgebracht met een rondvaart over de Kaag. Daar werd de huldiging kaarsenstandaard van de smid j voortgezet. en een taart van de acht Leidse m«mmmm banketbakkers werden zijn deel. j Het zelfde gelukkige lot trof donderdagavond het echtpaar G. Mostert-van den Beid uit Rijnsburg die de 40.000 vol maakten. nog nooit op een Leidato- vrijdagavond zo enorm druk ge weest als gisteren. De kassa's konden de toeloop nauwelijks verwerken. Door leerlingen van de Leidse Detailhandelsschool is een steekproef genomen onder de bezoekers. Bijna 500 werden door hen ondervraagd in een enquête. Daaruit bleek, dat de Leidato tot in verre omstreken weerklank heeft gevonden. Slechts een derde van het aan tal bezoekers kwam uit Leiden, de overige hadden er een lange re reis voor over, tot zelfs uit Maastricht, Hoogland en Assen toe. Ruim meer dan de helft kwam om eventueel te kopen op de beurs en 88 pet. vindt een huishoudshow jaarlijks te Lei den gewenst. De meeste belang stellende kwamen per auto en bus en van de gratis Leidato- bus werd door 18 pet. gebruik gemaakt. Veruit de meeste inte resse ging uit naar de meube len, huishoudelijke artikelen, keukens en (brom)fietsen. Maar ook waren er die voor een kan delaar, een ladder of een scheer- apparaat kwamen. LEIDEN Iedere winkelier moet zelfstandig de beslissing nemen, of hij zijn bedrijf op 3 oktober voor het publiek geopend houdt of niet. In antwoord op een pro test tegen het open houden van winkels tijdens de viering van Leiden's ontzet dat vorig jaar door een aantal verenigingen en particulieren aan de gemeente raad van Leiden werd gezon den, zeggen b. en w. nu - na overleg ter zake met de „3 Oc tober Vereniging" dat het inge volge de bepalingen van de win kelsluitingswet niet mogelijk is, het openstellen van de winkels op 3 oktober van gemeentewege te verbieden. Het overleg dat b. en w. naar aanleiding van het protest ge voerd hebben met de „3 Octo ber Vereniging", heeft, aldus het college, bij het bestuur van die vereniging begrip gewekt voor de belangrijke voordelen van het niet meer geheel afslui ten van de binnenstad. „Aange zien voorts bleek, dat het stre ven van de vereniging er op is gericht, wederom festiviteiten in het centrum te laten plaatsvin den, hebben wij gaarne de toe zegging gedaan, daaraan zoveel mogelijk medewerking te verle nen o.m. door het verkeersvrij- houden van die straten, waar de feestelijkheden worden gehou den", aldus b. en w. aan de raad. Aan de hand van dit uit gangspunt is de verkeersrege ling voor het a.s. 3 Octoberfeest nader uitgewerkt in samenwer king met de NZH Teneinde stagnatie in de traditionele op tocht te voorkomen, zal de stoet - bij wijze van proef - door de vereniging zowel als door de po litie worden begeleid. Lustrumfeest Lanne Voort OEGSTGEEST Met een kermis nabij het winkelcentrum „Lange Voort" te Oegstgeest luidde het vijfjarig winkelcentrum gisteren een vierdaags feest in. De on dernemers, leden van het win kelcentrum, hebben vijf jaar ge werkt aan het image van de koopstraat. Met succes. De jeugd van vijf tot twaalf jaar meldde zich gisteren in groten getale om deel te nemen aan een tekenwedstrijd o.l.v. Dolf Ketelaar. Maandag komen de Leidse marktkooplieden naar Lange Voort en Lijtweg, waar 's middags de marktsfeer zijn hoogtepunt zal vinden in een standwerkersconcours. Wethou der Thorn (CRM) zal als voor zitter van de jury optreden. Burgemeester jhr. Van Eysinga opent de feestmarkt om twee uur. 's Avonds zijn de winkels tot negen uur open. TER AAR Bij de voetbalvereniging Altior heeft men gisteravond afscheid genomen van Laus Sassen, die jarenlang in het bestuur heeft gezeten. Tijdens de huldiging in de kantine noemde voorzitter Kolman de scheidende secretaris „een werker van het eerste uur, die zijn werk voor de vereniging altijd bui tengewoon accuraat heeft uitgevoerd". De 59-jarige kweker werd met applaus tot erelid benoemd en kreeg als cadeau een polshorloge (zie foto), zijn vrouw kreeg bloemen. Jongen gedood in Kerkstraat Noor d wij kerh out NOORDWIJKERHOUT - De achtjarige Maurice M. Huur man is gistermiddag omstreeks vijf uur plotseling gedood bij een aanrijding in de Kerkstraat nabij de Vlashoven. Het jongetje stak plotseling met de fiets aan zijn hand over en werd aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de 59- jarige Hagenaar J. J. B. Behal ve doordat de automobilist ver rast werd was het vermoedelijk een fatale bijkomstigheid, dat het uitzicht ter plaatse belem merd werd door een stapel ste nen voor een in aanbouw zijnd Hoogmade Bij klokgelui en kinderzang heeft gistermiddag de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. C. E. Schelf hout, de officiële opening verricht van de nieuwe katholieke school voor kleuter- en basisonderwijs aan de Van Alcmaerlaan. De excel lentie was per boot in het dorp aangevoerd en hij was daar zeer ge sticht door: „ik ben zelf geboortig van een dorp en gehecht aan kleine leefgemeenschappen zoals deze". Van een gevel verwijderde de staatssecretaris een zwarte versierde plank, waar achtervandaan de naam van de nieuwe school zichtbaar werd: ter Does. Binnen, in de sfeervolle ontmoetingsruimte voerde de bewindsman nog het woord op deze bijzondere schooldag - zoals de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer H. J. Verlinden, de bijeenkomst noemde, na tien maandenbouwfeest waaraan een allesbehalve aan trekkelijke fase vol onzekerheden vooraf is gegaan. In zijn rede. die door een groot aantal genodigden, onder wie het college van b. en w. van Woubrugge, oud-burgemeester Van Wageninge en vele figu ren uit de onderwijswereld, werd beluisterd wees de bewindsman o.m. op de toenemende moeilijkheden waarop men stuit als het aan komt op het financieren uit het beschikbare fonds van een kwanti teit aan scholenbouw op een goed niveau. Mr. Schelfhout compli menteerde Hoogmade met deze prachtige nieuwbouw „waar het goed moet zijn voor het onderwijzend personeel om er te werken en voor de kinderen om in dit op hun afgestemd milieu onderwijs te krijgen". De Hoogmadese katholieke gemeenschap had volgens de staatssecreta ris goed gekozen, „want voor de geestelijke uitgroei van het kind is de religieuze dimensie van de opvoeding van het grootste belang". Echter mag vorming met zicht op een pluriforme wereld haar eisen stellen. Bij de verdere opvoeding in verscheidenheid zal de eigen religieuze identiteit reeds vastgelegd moeten zijn". Volgens mr. Schelfhout hebben confessionele scholen redenen van bestaan in het Staatssecretaris schelfhout bezig met het openingshorwei. het verwl/- voonntzicht. dat ons onderwijs meer en meer pluriform zal worden. dcre„ u„n ,„arl, versierde nlanh ^88 5S?"Sa? 1-IWMlMidkMwLb. *..v»9ÜM Jfe offcft k»B«« a' *e.V/. - n zwarte versierde plank. In een geestige en spitse voordracht verschilde de socioloog prof. dr. R. C. Kwant uit Utrecht enigszins van mening met de excellente spreker. Prof. Kwant ontwikkelde bij gelegenheid van deze memo rable schoolopening een aantal stellingen, uitgaande van de verste delijking, de gebundelde deconcentratie en de stedelijke voorzienin gen, die wij ook nog graag in verzuild verband zien), uitmondend in de overweging, dat allerlei vaderlandse vormen van én - én (én ste delijke voorzieningen èn dorpse rust) niet haalbaar zijn; „vandaar de moeilijkheden voor hen die ons regeren", aldus prof. Kwant, die tot de conclusie was gekomen, dat men het in Hoogmade nog juist heeft klaargespeeld binnen een dorp op verzuilde wijze een stedelij- ke voorziening te veroveren met deze school. „Het is een boeiende Glf^midd«8 vraag, of wij hier te doen hebben met afsluiting van een achter haald verleden of met een toekomstmodel". mooie mogelijkheden heeft gekregen. De architect van het project, ir. .1. Polgór d.BNA, gaf nog een toelichting op het ontwerp (een si.-.dje met een aantal pleinen en straten voor de jeugd). Het totaal, exc jsief de grondkosten, heeft 1.363.250 gekost. Het resultaat is prijzenswaardig. Mr. Schelfhout en prof. Kwant gingen naar huis met ieder een grote Hoogmadese boerenkool. Burgemeester Brou wer de Koning zei erg blij te zijn met ter Does alleen verschafte het projec' nog een tekort van 450 gulden op de begroting. Voorlopig houdt men het in Hoogmade nog maar op een met veel moe<le verworven heden, dat in deze katholieke gemeenschap nog volop functioneert en in deze nieuwe school-in-tweeën bijzonder met een op treden van een goocnelaar, een lampionoptocht met Harmonie De Heerlijkheid Hoogmade en een lunapark met bal na. Ook voor van daag staan ontspannende evenementen op het programma. Zondag middag om 12 uur wordt de school door pastoor L. van Vug Ingeze gend; 's middags tot 3 uur bestaat voor iedereen de gelegenheid scholencomplex ter Does te bezichtigen. ROELOFAR ENDS'VEEN De eerste avond in het sei zoen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde trok veel belangstelling. De heer N. Kortenoever uit 's Graveland presenteerde een diahoorspel, getiteld „De Zwerver", waarin hij het eeuwenoude conflict tussen mens en natuur aan de orde stelde. De avond was inge leid door voorz. P. Sarneel, die door de heer Meima werd gecomplimenteerd met zijn succesvolle werk op de Floriade; een gelukwens was er ook voor mevr. E. M. de Jong Plasmeyer die eer volle 20ste werd van de 208 inzenders op de nationale bloemschikwedstrijd. NOORDWIJK Door de af braak van een belendend pand is een gevel van de museumboerderij van „Oud Noordwijk" aan de Jan Kroonsweg vrij gekomen. Het metselwerk blijkt zo slecht, dat er sprake is van instortingsgevaar. De vereni ging heeft geen geld, waar om B. en W. de raad voor stellen. de restauratie, ge raamd op f 9.000 -, op kosten van de gemeente te doen uit voeren. VOORHOUT Op particu lier initiatief is er achter de woning van de fam. War- mendam waar voorhe mendam waar voorheen de Dinsdagse Wetering lag een hertenkampje ont staan. Sinds kort lopen er drie hertjes. Men wordt ver zocht, de dieren vooral geen brood in plastic of papieren zakken te voeren omdat het dan gauw met de herten ge daan zal zijn. Noordwijker onder trein AMSTERDAM (ANP) - De 55-ja- rige lijnwerker J. van Duyn uit Noordwijk is vrijdagmorgen op de spoorbaan Amsterdam- Haarlem bij Sloterdijk veronge lukt. De man, die deel uitmaak te van een baanonderhouds- ploeg, reageerde te laat op waarschuwingsseinen van colle ga's toen een trein naderde. LEIDEN In een zaal van de Petrakerk in Leiden- Noord heeft de uitreiking plaats gehad van de diplo ma's straatmaken. Evenals vorig jaar betrof het hier een aantal leerlingen, die de dagopleiding straatmaken aan de Bedrijfstechnische School hadden gevolgd. De praktische opleiding van deze leerlingen is in handen van de afdeling bestratingen van de gemeente Leiden. Veel Leidenaars zullen de re sultaten van deze opleiding gezien hebben in de projek- ten Rijndijkstraat. Verver straat en parkeerpleinen en straten in Leiden Zuid-West. Binnenkort zullen de leerlin gen de Marijkestraat in Lei- den-Noord onder handen ne men. De namen van de ge slaagden zijn: E. A. D. Duyndam Katwijk. A. de Groot Zoeterwoude. I .1 Jansen Leiden. M. J. J. Kaf fa Den Haag, G. C. Lantrok Leiden, J. de Mey Leiden. J. H. M. v. d Nouwland Uit geest, J. A. M. Oudshoorn Leidschendam. J. Prins Kat wijk. W. J. Rijsbergen Lei den, L. Kaffa Den Haag. Voorts behaalden het diplo ma B van de voortgezette opleiding (avondschool): H. Brandt Leiden, R. v. Es Haarlem. P. J. Gordeau Den Haag. W. R. Kaffa Den Haag, M. J. Melchior Haar lem, C. B. Pbilippo Haarlem en J. G. v Viersen Den Haag. ROELOFARENDSVEEN - Hedenavond om 7 uur ia er in de Petrus' bandenkerk op het Noordeinde in Roelof- arendsveen 'n eucharistievie ring met medewerking van de bekende jongerengroep The Lord's Folks uit Leiden. Tijdens deze viering zal een baby van een oud-lid van deze groep gedoopt worden. Als thema is daarom geko zen: Een kind in ons mid den. Celebrant: pater C. Fi scher. LEIMU1DEN De Leimui- dense schaakvereniging De Doorzetter, die begin volgend jaar haar eerste lustrum viert, is gestart met de on derlinge competitie. De uit slagen luiden: Groep I Beuk Hogeboom 10, v. d. Meer —Brand 1—0, Steinhart— Beuk 1—0, Vroonland—Beuk «r. l—o, Roest—Zemel 0—T, SemelHogeboom 01. Vroonland—Roest Groep II: J. SiiensL. Stiens 1—0, Van Berkel—J. v. d. Bos 0—1, Van Galbeek —Blom 01, Knelange Beuk 0—1, A. v. d. Bos— Kraakman 1—0, J. Stiens—C. van Berkel '/2—>/2,W,Beuk van Berkel W. Beuk Glasbeek 10 en E. Kne lange—L. Stiens 1—0. Doorzetters geven schaakles aan de leerlingen van de St. Janschool. Ongeveer 20 jon gens en meisjes volgen die lessen. NOORDWIJK Tijdens zijn werk is gistermorgen de heer Jac. van Duin Noordwijk op de spoorbaan tussen Amsterdam en Sloter dijk verongelukt. De heer Van Duin, 55 jaar oud, in dienst van de Aannemers firma N. van Duin en Zn. te Noordwijk. Hij werd door een trein aangereden en op slag gedood. LEIDEN De vijf bollenstreekgemccnten hebben het bestuur van het Gewest Leiden opnieuw laten weten er niets voor te voelen tot dit gewest toe te treden. Wel zijn ze bereid tot een gesprek. Dit heeft het gemeentebestuur van Voorhout geantwoord op vragen van het raadslid Van Vliet, die nogal verontrust is over de adviezen die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten onlangs aan het Ge west Leiden heeft uitgebracht. Het VNG stadt een verstedelijking van de bollenstreek v<x>r. Voorhout zou moeten uitgroeien tot een plaats van 20.000 25.000 inwoners. In de gemeenteraad van donderdag a.s. stellen B. en W. van Voor hout de raad overigens wel voor toe te treden tot het Energiebedrijf Rijnland, de opvolger van de Leidse Stedelijke Gas- en ElectridteiU- fabrieken. In de raad komt verder aan de orde de herkiezing van de heren Meij er, v.d. Bloem, Van Vliet en Zwetsloot in de zgn. vorderingscom missie, het instellen van een parkeerverbod voor de straat Schoon oord en de Julianalaan (noord-oost-zijde oneven huisnummers), de overdracht van 16 woningwetwoningen aan de Tooropstraat en het Ruysdaelhof aan de woningbouwvereniging, het beschikbaarstellen van een krediet van 1500 gulden voor het aanleggen van een entree tussen de rijweg van de Herenstraat en de voordeur van het ge meentehuis, het beschikbaarstellen van een krediet van 15 mille voor het laten behandelen van bomen in het Overbos, een voorstel tot ongegrondverklaring van een beroepsschrift van de heer Van Leeuwen tegen weigering van vergunningen voor de bouw van twee loodsen nabij de Boekhorstlaan, het verlenen van een subsidie van 14.600 gulden aan de Stichting Muziekschool Bloembollenstreek en de benoeming van de heer L. Lempers tot plaatsvervangend ge-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3