£cidóe(Soma/nt GEEN SCHOOLGELD VOOR LEERPLICHTIGE KINDEREN Zweeds vliegtuig met 86 passagiers gekaapt blijmaker DATSUN Europese top gaat door ra DANSEN Minister Van Veen slikt helft plan in Vrijlating zeven gevangenen geëist CBS personeel protesteert tegen verplaatsing Leidenaar bedreigde Aj ax De gevaarlijkste voor het PAK is burgemeester Vis verdien 'n echte 63e Jaargang nr. 18802 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1672 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Selectie uit tv-programma van het weekend: Ned. I: 16.30 uur Conny Vink geeft de toon aan: 20.21 uur Harten vrouw. Ned. II: 19.05 uur Vierhonderd jaar Wiener Lippizaner; 21.10 uur Die Csórdésfürstin. Zondag Ned. I: 17.00 uur herhaling deel 6 van Odysseus; 19.30 uur Joego slavië: 20.50 uur Duitse les. Ned. II: 20.20 uur Odysseus; 22.30 uur Last night of the prom's. Koud Plaatselijk enkele buien, maar ook af en toe zon. Koud weer met een matige tot vrij krachtige noordelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 14 gra den. Pompidou geeft fiat PARIJS (Rtr) President Pom pidou van Frankrijk heeft giste ren zijn toestemming gegeven voor het houden van een topcon ferentie van regeringsleiders van de uitgebreide EEG op 19 en 20 oktober in Parijs. „Deze bijeenkomst betekent een nieuwe fase die zeer belangrijk is in de geschiedenis van de j EEG. Zij zal ons in staat stellen 1 een economische en sociale ont wikkeling te consolideren en I voort te zetten zoals de zes Eu ropese landen die de afgelopen veertien jaren hebben gekend", aldus de Franse president. Pompidou had de topconferentie een jaar geleden voorgesteld.' maar in juni dreigde hij de con ferentie te zullen afgelasten, wanneer er geen uitzicht was op concrete resultaten. Hij heeft ermee bereikt dat ver- scheidene EEG-partners punten uit hun programma hebben ge- j schrapt om dichter bij het j Franse standpunt te komen. In Franse kliniek S Ratten knagen aan handen i zieke pastoor Van correspondent PARIJS De 60-jarige pastoor Herry is in het St. Joseph zie kenhuis van Brieuc in Bretagne het slachtoffer van rattenbcten. De pastoor lag in de neurologi sche kliniek wegens een ernsti ge ziekte, waardoor hij Izo goed als volkomen het spraakvermo gen had verloren. In de nacht van 6 op 7 september ontdekte een nachtwaker verdachte bloedsporen op het bovenlaken- Een dokter constateerde, da: een paar vingers door ratten waren afgeknaagd. Men probeerde de radeloze pas toor tot bedaren te brengen en toen hij een paar woorden had uitgebracht bleek inderdaad dat ratten hadden geknaagd aan de verlamde handen van de onge lukkige patiënt, die zich. niet kon t oud De kliniek is gevestigd in en vervallen gebouw. Sedert enige tijd is het in restauratie. Tijdens die restauratiewerk zaamheden moeten ratten de kliniek zijn binnengekomen. Een paar dagen na het gebeurde is pastoor Herry overleden. Naar alle waarschijnlijkheid niet aan de gevolgen van de rattenbeten. ADVERTENTIE ltd. Wiel let op't markante van uw kin! Zakenman. Zelfbewust. Met karakter. Zo iemand heeft 'n montuur met karakteristieke glazen nodig, 'n Koppel van persoonlijkheid. v. d. Wiel is mééster in 't accentueren van 'n kloeke blik. Wie anders v. d. Wiel weet er het fijne vanvan brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. ADVERTENTIE met medewerking van B.Z.N. OP ZONDAG 17 SEPTEMBER In het DORPSHUIS Rijpwetering Aanvang 20.00 uur. (ADVERTENTIE! lorgenmiddag 4.30 uur BEGINNERS Ant. Clubhuis Hedenavond 7.15 uur Het Witte Huis. Oegstgeest IISCOTOP DANSAVOND iedere bndag 8 uur Ant. Clubhuis Een laken bedekt de stoffelijke resten van een automobilist, die in zijn auto verbrandde. De wagen reed juist voor het Imperial Hotel in het Noordierse Belfast, toen daar een bom ontplofte, die het hotel verwoestte en ook de wagen in brand zette. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs) is ge zwicht voor de weerstand in de Tweede Kamer tegen zijn schoolgeldplannen. Leerplichtige kinderen zul len toch schoolgeldvrij blijven. De minister wil namelijk het (verhoogde) schoolgeldtarief pas laten gelden vanaf het vierde leerjaar middelbare school. De nieuwe school- geldwet zal dan de schat kist geen 80 miljoen extra opleveren, maar slechts 25 miljoen. Dit staat in het antwoord van de minister op het schriftelijk voorlo pig verslag uit de Kamer. Van Veen hoopt nog steeds dat zijn wetsontwerp nog voor de verkiezingen wordt behandeld. Het zou dan met terugwerkende kracht kunnen worden inge voerd. Het verhoogde schoolgeld over het huidige schooljaar zou dan in augustus volgend jaar moeten worden voldaan. Het wetsontwerp zou vrijwel ze ker zijn verworpen als de mi nister niet had toegegeven. Ver hoging van de tarieven was on derdeel van het regeerakkoord waaraan KVP, ARP, CHU en WD nog steeds zijn gebonden. Voor de drie grote confessionele fracties zal het wetsontwerp nu waarschijnlijk aanvaardbaar zijn. De linkse oppositie zal te gen blijven. Als reden voor zijn zwenking geeft minister Van Veen op, dat nu blijkt dat belastingen en so ciale verzekeringen volgend jaar een grotere invloed zullen hebben op het gezinsbudget dan hij dacht toen hij begin dit jaar zijn wetsontwerp indiende. Uitdrukkelijk schrijft hij dat het verhoogde schoolgeld niets met het profijtbeginsel te maken heeft, maar hij vindt het rede lijk dat de ouders, die verant woordelijk zijn voor verzorging en opvoeding van hun kind, naar draagkracht wat bijbetalen voor het onderwijs van hun kind. In de Kamer werd gevreesd dat verhoging van het schoolgeld de deelname aan het middelbaar onderwijs zal afremmen. De eni- nister wijst erop dat juist door hantering van het draagkracht beginsel in de tabellen veel ou ders die nu nog schoolgeld moe ten betalen, straks vrijgesteld zijn van schoolgeld. Ouders, die minder dan 1200 gul den inkomstenbelasting betalen per jaar, blijven altijd vrij van schoolgeld voor hun kinderen. Bijvoorbeeld voor een ge2in met twee fiscale kinderen en een kind in de schoolgeldperiode wordt het schoolgeld 54 gulden (laagste tarief) als het belast baar inkomen in 1971 13.320 gul den bedroeg. Voor een kind gaat men ten hoogste 500 gulden schoolgeld betalen De medische faculteit in Rotterdam heeft gisteren de eerste 58 artsen afgeleverd. Eén van hen, mevr. Smits-Evenhuis uit Delft, kon niet bij de uitreiking van de getuigschriften zijn, omdat zij zich nog in het kraambed bevond. Het getuigschrift werd haar daarom aan bed af' geleverd door prof. H. E. Henkcs. Stockholm (ap—rtr— AFP) Drie Kroatische nationalisten hebben de af gelopen nacht Zweden ge dwongen zeven gevangen landgenoten vrij te laten door een DC 9 van de Scan dinavische luchtvaartmaat schappij SAS piet 86 pas sagiers en 4 bemanningsle den te kapen. Het drietal dwong de gezagvoerder in Malmö te landen en liet weten het vliegtuig op te blazen als hun eisen niet werden ingewilligd. Kort na middernacht besloot de Zweedse regering de zeven ge vangenen, zoals door de kapers gevraagd, per vliegtuig naar het vliegveld van Malmö te brengen. Onder hen bevinden zich de beide daders van de moordaanslag op de Zuidslavi- sche ambassadeur in Stockholm vorig jaar april Miro Baresic (21) en Andejelko Brajkovic (25) die tot levenslang waren veroor deeld. Drie andere gévangenen zaten wegens medeplichtigheid aan de moord en twee wegens bezetting van het Zuidslavische consulaat in Götenborg, waarbij zij drie gijzelaars dreigden dood te schieten. De kapers zijn lid van de Ustusja- beweging, die Kroatië onafhan kelijk van Zuidslavië willen ma ken. In Zweden werken onge veer 60.000 Zuidslaviërs, onder wie 10 tot 15 duizend Kroaten. In de loop van de nacht werden vier van de 86 gegijzelde passa giers vrijgelaten, vermoedelijk om medische redenen. Er zou een hartpatiënte bij zijn, even als een suikerzieke. Even na drie uur vanmorgen wer den dertig passagiers vrijgela ten i ruil i de 7 h-A H6Nm BOES, ï»argarenstraat 27 - Oegstgeest Tel. 53139 ven gevangenen. De overige passagiers en twee stewardes sen zouden worden vrijgelaten tegen nog eens drie gevangenen. De zevende Kroaat heeft gewei gerd zich te laten uitwisselen. Een en ander vond plaats na urenlange spannende onderhan delingen tussen de Zweeds mi nister van Justitie Gijer en de kapers via de verkeerstoren. Later werden door de kapers nieuwe eisen gesteld. Zo moest brandstof worden bijgetankt, hetgeen geschiedde, en een los geld van 70.000 gulden betaald als compensatie voor de zes ge vangenen. Deze laatste eis werd van de hand gewezen. Het zag er vanmorgen naar uit dat de kapers zich door de be manning naar Italië wilden la ten vliegen. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Uit Voorburg naar Heerlen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het vermoeden wordt steeds sterker, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek, of een gedeelte ervan naar Heerlen wordt overgeplaatst. De geruchten circuleren al geruime tijd en thans heeft ook het personeel enige duizenden employé's tegen de mogelijke verplaatsing (zie ook krant van gisteren) geprotesteerd. Zeer binnenkort gaat de re gering met de ambtena renbonden praten over de eventueie verplaatsing van enkele afdelingen of het gehele bureau van het C.B.S. naar Zuid-Lim burg. De bonden kennen slechts de geruchten, zij weten ook, dat enige ja ren geleden nadrukkelijk is ontkend dat het bureau uit de Haagse agglomera tie znu verdwijnen. Dat was ook de reden, dat in Voorburg een nieuw ge bouw aanbesteed werd. Het is reeds voor een deel in gebruik, de definitieve oplevering geschiedt vol gend jaar. In een schrijven aan de mi- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op de dag na de te rugkeer van Ajax uit Argentinië werd voorzitter Jaap van Praag verschillende keren telefonisch bedreigd. Gisteren werd de da der, een 18-jarige kantoorbe diende uit Leiden, door de poli- tie aangehouden. De arrestant i was supporter van Ajax. Hij j j heeft de bedreigingen bekend. De Leidenaar bracht op Schiphol een grote politiemacht op de heen door een telefoontje, nister van Economische Zaken wijst het personeel 84 procent van het op dat moment bereikbare aantal emploijés erop, dat het totnutoe niet in de eventuele verplaatsing ge kend is. „Tot onze ont steltenis en verontwaardi ging blijkt nu, ondanks de regeringsbesluiten en no- tabene nu onze nieuw bouwin 1973 volledig zal worden opgeleverd, door uw ministerie op nieuw wordt gespeeld met de gedachte het C.B.S. toch naar elders te ver plaatsen, aldus het schrij- Integenstelüng tot de sterke vermoedens van thans heeft de regering in 1963 en in 1967 bekendge maakt, dat het C.B.S. per se niet uit het regerings centrum zou verdwijnen. Als gevolg daarvan hebben tal van medewerkers van het bureau „hun toe komst, carrière financiële en oociale belangen op deze uitspraken afge stemd. Deze derde poging om het C.B.S. te verplaat sen is voor ons onbegrij pelijk en zeer kwalijk", aldus het schrijven aan de minister van Economi sche Zaken. P.v.d.A.-raadslid Waal: LEIDEN - Het PAK/PvdA- raadslid C. Waal betoogt in het laatst verschenen nummer van De Partijgenoot, dat burge meester Vis ten tijde van het massa-ontslag bij Philips-Leidcn een motie van wantrouwen of afkeuring had moeten krijgen. In het artikel „Impressie van Leidens nieuwe burgemeester" schrijft Waal, dat burgemeester Vis het buiten het college om op een accoordje heeft gegooid met de Philipsdirectie. De burgemeester zou hebben be loofd. dat de gemeente Leiden zich buiten een conflict zou hou den, aldus Waal. Toen 'n verzoek van de bonden kwam om te be middelen beval de burgemees ter, dat er in deze zaak door het College niets gedaan kon worden. De opmerkingen in het artikel be treffen vooral de houding van burgemeester Vis in het politie ke krachtenspel in Leiden. De socialist zegt vele malen dat de burgemeester duidelijk de VVD-belangen dient. Bovendien, aldus Waal. probeert de heer Vis het polarisatieproccs tegen te guan omdat hij zou inzien, dat hij bij verdere polarisatie en een eventuele verkiezings overwinning van het PAK in een geïsoleerde positie zal ko men te verkeren. Over de rol van burgemeester Vis als voorzitter van het college weet de heer Waal te melden, dat er intern veelvuldig ruzies zijn. De collegevergaderingen zouden langer duren dan de raadsvergaderingen en de te genstellingen liggen vooral tus sen de groep Vis, Duyverman Den Haan, Kret enerzijds en de groep Harmsen, Ham en Lijten. anderzijds. ,,Voor het PAK Is hij een geduchte tegenstander, de gevaarlijkste uit het colle ge", aldus Waal. Eén van de passagiers een suikerzieke kreeg toestemming het gekaapte vliegtuig te verlaten. Op de bovenste foto is hij zojuist uit het toestel gesprongen. Hij begaf zich als een haas naar een gereed staande politieauto. Op de onderste foto zwaait een van de moorde naars van de Joegoslavische ambassadeur, de Kroaat Miro Baresic (21); vanuit de politiewagen, die hem naar het vliegveld bracht. Ammanbeweging, een gefanta seerde organisatie- Hij kondigde aan dat er een aanslag op het elftal zou worden gepleegd tij dens de wedstrijd van Ajax te gen NEC, en dat vrouw en kin deren van Cruyff ontvoerd zou den worden. hij beloofde dat er geschoten Tijdens het verhoor verklaarde de zou worden op het moment dat Leidenaar spijt te hebben van het elftal uit het vliegtuig zou het laatste dreigement. Hij zou stappen. Dat telefoontje was Cruyff een bloemetje sturen voor de Amsterdamse recherche het startsein voor een onderzoek dat donderdag in Leiden werd afgerond. De kantoorbediende noemde zich in zijn telefonades lid van de El dat heeft hij ook gedaan. Maar hij kletste teveel en in de vele I telefoontjes met Van Praag gaf j hij zich wel zover bloot dat het j de politie niet de minste moeite kostte de jongeman op te sporen. Nr. 5 Een fraai glazen asbakje met een al- beelding van onza krant erop gedrukt. Leuk om te hebben. Leuk om te ver zamelen Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden als nieuw kwartaalabonnee op Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 5 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1