Kamerleden zelf praten met sporttop Pastores van bisdom gaan „in retraite" JarigJetje zou trakteren, kaasiÉïvuistje nam ze mee... fCA-VASEUL meubelolie Mgr. Staverman vormt kader twee bisdommen WERKSCHRIFT TER VOORBEREIDING WERELDMISSIEDAG NIEUWE DAF 66 Drees jr. lijsttrekker van DS '70 „Oost-Indische Spiegel" aangeboden KORTE METTEN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - DAF 66, dat is de naam van het nieuwe model van onze nationale automibiel- industrie. Niet zonder trots ver: meldt DAF dat het 66-model is uitgerust met een dionachteras. Een dergelijke, nogal kostbare, as combineert de voordelen van een onafhankelijke achterwiel ophanging met dei van de starre achteras. Deze constructie is volgens DAF iets bijzonders in een auto in deze prijsklasse en is gekozen vanwege de extra veiligheid en verhoogde rijcom- fort. Qua uiterlijk wijkt de DAF 66 niet veel af van de tot nu toe be staande modellen. Het front is echter geheel nieuw en geeft de t wagen een aanzienlijk robuuster uiterlijk dan bijvoorbeeld de 55 en de 44. De DAF 66 heeft evenals het 55- model een 1100 cc Renault-mo- tor. De topsnelheid ligt rond de 145 km./u. In vergelijking met de Daf 55 heeft de 66 iets meer pk's onder de kap (47 DIN pk). Het ligt volgens de fabriek bij 100 km./u. rond de 1:10 tot 1:12. Er komen van het 66-model ver schillende versies op de markt. Dat zijn de sedan, stationcar, coupé en marathon. De coupé wordt alleen in superluxe of marathon geleverd. Bij de laat ste uitvoeringen onderscheiden zich voor het luxe model onder meer de brede sierstroken op de flanken, tapijt-binnenbekleding, slaapstoelen, schijfremmen met rembekrachtiging en achteruit- rijlamp. Voor de marathon-ver sie komt daar nog bij een opge voerde motor (55 DIN-pk) een sportuitlaat en bredere wielen en banden. De produktie van de Daf 66 is in volle gang, zodat de nieuwe Ne derlandse personenauto reeds begin volgende week op de markt zal verschijnen. De Daf 55, de 66 is als opvolger be doeld, blijft nog tot eind van dit jaar in produktie. Het goedkoopste model, de 66 de luxe, kost f 8.495,— de 66 mara thon f 9.295,— en de duurste uit voering, de 66 coupé marathon f 9.895,—. Voor de stationcar de luxe moet f 9.195,— worden be taald en voor de bestelwagen f 7.495,—. Japan gaat China erkennen TOKIO Nu reeds zijn richtlij- nen opgesteld voor de topont moeting tussen de Japanse en Chinese premiers, die naar ver wachting eind deze maand ge houden zal worden. Ook is al een ontwerp-communiqué opge- steld dat iedere vermelding van ,t' Taiwan vermijdt. Dit hebben u bronnen in Tokio meegedeeld. Er zijn plannen gemaakt voor de diplomatieke relaties tussen de twee landen direct na de be sprekingen. Nadat lager ge plaatste vertegenwoordigers hef voorbereidende werk van het vestigen van gezantschappen hebben voltooid, zullen in het begin van volgend jaar ambas sadeurs uitgewisseld worden. Stukjes kaas met een vruchtje erop vastgeprikt - een druifje, een partje mandarijn, een schijfje banaan. Dat maakt een feestelijk trakteer- schaaltje, de kinderen vinden 't lekker en hun tanden blijven er gaaf bij. Een grote klas heeft is kaas uit'tvuistje dan niet verstandiger? Commissie weigert hoorzitting DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Voogd (PvdA) en Du Chatinier (KVP) zullen toch een gesprek beleggen met le den van het Nederlands Olympisch Comité en andere nota belen uit de sporttop om over "München" en de toekomst van de Olympische Spelen te praten. De CRM-commissle wees gisteren met een krappe meerderheid van stemmen het voorstel van de twee Kamerleden af om als commis sie de sportnotabelen uit te nodigen. AMSTERDAM (ANP) Dr. W. Drees, lid van de Tweede Ka mer voor DS'70 en oud-minister van Verkeer en Waterstaat In het kabinet-Biesheuvel, is door het hoofdbestuur van deze partij voorgesteld als lijsttrekker van D'70 bij de komende verkiezin gen. Op de advieslijst komen ook voor jhr. mr. M. L. de Brpuw, de vroegere minister van Weten schappen en mevr. S. van Vee- nendaal-van Meggelen de vroegere staatssecretaris van CRM in het kabinet-Biesheuvel. Zij nemen respectievelijk de derde en vierde plaats in op de advieslijst. Deze lijst vermeldt onder meer de thans zittende Kamerleden J. J. A. Berger (2), mr. K. A. Keu- ning (5), S. Keuning (6), dr. I. Z. Baruch (8), drs, E. F. B. Verwoert (10) en J. J. Koningh (12). Het thans zittende Kamerlid H. Pors jr. heeft bedankt. Meer pensions in Rotterdam geslot en ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam hebben de afge lopen week opnieuw een aantal gastarbeiderpensions laten slui ten. Het gaat om acht logemen ten, met in totaal 128 bedden. Sinds de rellen in de Afrikaan- derwijk zijn in de Maasstad 33 pensions gesloten. Prof. Posthiumi9 overleden EINDHOVEN (ANP) Prof. dr. K. Posthumus, regeringscom missaris voor het wetenschappe lijk onderwijs is gisteren op 70- jarige leeftijd na een kortstondi ge ziekte in het Diakonessenhuis in Eindhoven overleden. De twee initiatiefnemers hadden erop gerekend dat de commissie hun plan zou steunen. Voogd en Du Chatinier hadden een infor matief gesprek willen beleggen met de leden van het NOC, met atleten die voor en atleten die tegen blijven van de Nederlan ders in München na de dood van de Israëli's waren, en ver tegenwoordigers van enkele groepen in Nederland die tegen doorgaan van de spelen waren. De commissiemeerderheid heeft zich niet fundamenteel uitge sproken tegen deze stelling van Voogd en Du Chatinier, maar vond wel dat de commissie in dit concrete geval - nakaarten over het NOC-besluit in Mün chen te blijven en praten over het karakter van de spelen - gen taak heeft. Of het gesprek nu toch zal door gaan, hangt uiteraard af van de bereidheid van de uitgenodig den. Het gesprek is informatief bedoeld en is niet om een repri mande te geven. Ofschoon de hoeveelheid kwetsuren, die een mens bij een verkeersongeval kan oplopen, ruim toe- reikend is voor een langdurig verblijf in een zie kenhuis, toont de buitenwacht zich toch zelden te vreden. Iedereen, die terugkeert van een haastig bezoek aan je bed, draagt dan ook nieuwe bijzon derheden aan, die in tapperijen en koffiehuizen met instemmend geweeklaag ontvangen worden. Is er aanvankelijk sprake van één gebroken rib, na zes dagen is dit aantal reeds sterk opgelopen als de notering van een succesvol fonds, dat we gens fusiegeruchten ver boven pari staat. Aan de stamtafel in het buurtcafé verschijnt op een middag een boodschapper, die een aangrij pend verhaal vertelt over zestien gebroken rib ben. Hij heeft dit persoonlijk van de dienstdoen de arts vernomen. Dat voor een dergelijk aantal tenminste een peloton moet aantreden, doet op dat moment weinig ter zake. Het gaat er nu al leen nog maar om de arme stakkerd het volle pond te geven. Na twee weken vermeldt de tussenstand een ver wijderde long, een weggeslagen kaak, die inmid dels door één van plastic vervangen is en nog wat mengelwerk, dat door de geïnteresseerden als gebroken speculaas wordt genuttigd. Wat een pechvogel", zegt iemand, terwijl hij moeilijk een brok Kips' leverworst wegslikt, Willem, vraag nog even aan de heren, wat ze van mij drinken". Men kan zich achteraf afvragen, of deze medede lingen het gevolg zijn van ongebreidelde sensa tie-lust. Het antwoord luidt ontkennend. Men wenst alleen eikaars informatie te overtreffen en sloopt daartoe telkens nieuwe ledematen van de patient. Weliswaar wenst men hem nog een lang leven toe, maar als hij er zelf bij was, zou hij toch ook niet willen, dat de conversatie slokte. Leer ons Leo kennen. Drie weken geleden zat hij nog daar op de stoel, waarop Henk zojuist heeft medegedeeld, dat ook die linkerarm nooit meer de oude zal worden. Zo gek kan het nou in het leven lopen. Nu moet eerlijkheidshalve worden gezegd, dat de ingewijde artsen weinig doen om de stroom van geruchten in te dammen. Ze hebben er persoon lijk bijgestaan, toen je door EHBO'ers als een monster zonder waarde het ziekenhuis werd bin nengedragen. Maar vraag je hen, wat de patiënt mankeert, dan mompelen ze een mond vol latljn- se keelklanken, die hooguit nog te gebruiken zijn ten behoeve van de radio-programma's voor bui tenlandse gastarbeiders. Toch zijn er mensen, die alles opschrijven in hun Succes-agenda toevallig onder de dagelijkse spreuk ..eigen haard is goud waard" en thuis de zaak met een even ingevochten vinger in hun medische encyclopedie opzoeken. Het zijn door gaans deze vorsers, die op een gegeven moment tot de conclusie komen: dat nu elk ogenblik da dood kan intreden. Ze zijn er van overtuigd, dat ze de prijs van de encyclopedie er nu wel dubbel en dwars uit hebben gehaald. LEO THURING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gestoffeerd met foto's en afbeeldingen uit do daardwerk "Oost-Indische Spie gel", aan wijlen Edgar du Per- "tempo doeloe", heeft de Neder landse letterkundige, Rob Nieu- wenhuys gistermiddag in de Haagse Bijenkorf zijn stan- ron, aangeboden aan Du Per rons weduwe. Een geste, niet zonder betekenis; „want", zo zette Rob Nieuwen- huys bij die gelegenheid uiteen: „het was Du Perron die mij in 1938 het advies gaf een samen vattend werk te maken over de Indische literatuur....Nu, meer dan dertig jaar nadien, heb ik dit advies opgevolg en vol tooid". Tevoren had de Nederlandse let terkundige en criticus Kees Fens een inleiding gehouden, waarin hij Rob Nieuwenhu/s omschreef als "geen historicus in strikto zin maar wel als boe- kenhistoricus". Het uiteindelij ke resultaat, "Oost-Indische Spiegel" kwalificeerde hij als een "bewonderenswaardige een heid". In onze edities van morgen: een nadere beschouwing over Rob Nieuwenhuys' standaardwerk "Oost-Indische Spiegel". (ADVERTENTIE) Teak Oil van Qa-Va Seul verwijdert kringen en krassen.Geeft natuurglansen beschermt het hout tegen vochtvlekken. Droogt snel. Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar i de huishouding. Handelsonderneming Gerard Roovers Breda/Postbus 12 Voor alle pastores, die werk zaam zijn in het bisdom Rot terdam worden er van sep tember tot en met mei vijf tien bijeenkomsten georgani seerd van vier aaneengeslo ten dagen om zich te bezin nen op de Schrift, de plaats van Jezus in het persoonlijke en sociale leven en om zich dieper bewust te worden van belangrijke stromingen in het hedendaagse levensge voel. De eerste bijeenkomst wordt van 26 tot en met 29 september gehouden. Daar aan nemen het diocesaan be- struurscollege en de dekens van het bisdom deel. Het initiatief tot de bezinnings dagen is genomen door vica ris migr. drs. W. Postma. Hij werd ertoe geïnspireerd door het enthousiasme over derge lijke dagen die reeds eerder in het aartsbisdom zijn ge houden. Met hem was daar na ook het bestuurscollege van het bisdom en de de kensvergadering van mening dat zoiets ook in het bisdom Rotterdam zou moeten kun- De studentenpastor J. Streng uit mAsterdam en de deken van het Westland, A. Wiege- rinck hebben arna het idee uitgewerkt. De priesters uit de verschillen de dekenaten zullen de ko mende maanden in groepen van ten hoogste dertig pasto res aan de voorgenomen be zinningsbijeenkomsten kun nen deelnemen. Voor de priesters uit de deke naten Den Haag en Rotter dam zijn twee mogelijkheden gereserveerd: de week van 8 oktober en 1 april voor Den Haag en de week van 22 ok tober en 6 mei voor Rotter dam. De priesters uit Leiden trekken zich tenig in de week van 5 novemiber, die uit de Bollenstreek vanaf 19 november, uit het dekenaat Alphen vanaf 10 december, uit Gouda vanaf 7 januari, uit het Westland vanaf 21 ja nuari, uit de Vlietstreek van af 4 februari, uit Dordrecht vanaf 18 februari, uit Schie dam vanaf 4 maart, uit Delft vanaf 18 maart en uit het de kenaat Zoeteiwoude en Alke made vanaf 20 mei. Per de kenaat wordt zelfstandig be paald waar de bijeenkomsten worden gehouden. Op de eerste dag, steeds een dinsdag, zal pater G van Hamert S. J. aanwezig zijn. Hij was de voornaamste au teur van de nieuwe katechis- mus. Het gaat er die dag vooral om een beeld te krij gen van wat er in deze tijd aan de hand is, wat eraf komt op de mensen voor wie men werkt. Op de tweede dag staat de be tekenis van Jezus Christus centraal Pater L. Grollen- berg O. P. zal die dag de in leiding verzorgen. Op don derdag zal prof. J. Lescrau- waet uit Tilburg de figuur van Jezus vooral theologisch belichten. Op de laatste dag zal nagegaan worden wat de betekenis van al het vooraf gaande kan zijn voor de werkzaamheden van de pas tores en voor hun levenshou ding. Kardinaal Suenens heeft het plan volgend jaar een offi cieel bezoek aan Roemenië te brengen. Volgens het in Eupen verschijnende dultsta- lige Belgische blad „Grenz-E- cho" zal dat in september gebeuren. Kardinaal Suenens gaat daarmee in op een uit nodiging van de Roemeense patriarch Justlnlanus, die in mei België bezocht heeft. 0 De bisschop van Augsburg, dr. Josef Stimpfle, die deel neemt aan het Italiaanse eu charistische congres in Udi- ne, zal daar ook een aantal buitenlandse bisschoppen uit nodigen om volgend jaar naar Augsburg te komen. Op 4 juli wordt namelijk de dui zendste sterfdag herdacht van de patroon van het bis dom Augsburg, de H. Ulrich en die herdenking wil men maken tot een trefpunt van Europees katholicisme. Tachtig Chileense priesters, aangesloten bij de progres sieve beweging „Christenen voor het socialisme", hebben in een verklaring het beleid van de socialistische rege ring Allende scherp gekriti seerd. Zij verwijten Allende dictatoriaal machtsmisbruik en gewelddadige onderdruk king van tegenstanders. De priesters uitten hun kritiek naar aanleiding van straat gevechten tussen arbeiders en politlo In Santiago. Een arbeider werd daarbij dood geschoten. Op de nationale priestercon ferentie, die dezer dagen in het Engelse Birmingham ge houden wordt, staan de vra gen rond een betere inzet van de parochie, als basis eenheid van kerkelijke ar beid, centraal. Aan de bij eenkomst v n priesters uit Engeland en Wales nemen 92 priesters deel uit negentien bisdommen. De Nationale priesterconferentie wordt door de katholieke bisschop pen van Engeland en Wales erkend als officiële organisa tie van diocesane priesters, i De Vaticaanse posterijen geven vanaf 11 oktober een bijzondere serie zegels uit in verband met het door de Unesco uitgeroepen Interna tionale Jaa. van het boek. De serie postzegels bevat af beeldingen van middeleeuw se bijbelhandschriften, die in het Vaticaanse i den bewaard. KARDINAAL SUENENS Mgr. dr. R. J. Staverman (57) is met ingang van vandaag door de aartsbisschop van Utrecht kardinaal Alfrink, mede namens de bisschop van Groningen, mgr. Möller, benoemd tot bisschoppelijk gedelegeerde voor de vor ming van kerkelijke kaders. Mgr. Staverman franciscaan, zal zich bezig houden met het probleerr. van de wer- Hij zal dat doen mede als van de landelijke roe- pingertraad. Ook zal hij zijn aandacht geven aan en we gen zoeken voor nieuwe vor men van de pastoor-oplei ding, met name voor de late roepingen en voor de jonge ren, die niet voldoen aan de normen voor toelating tot het academisch onderwijs. Hij zal ook contactfiguur zijn voor degenen, die zich aan melden als kandidaat voor het pastoraat, vooral voor die kandidaten, die niet in de gelegenheid zijn een theologi sche opleiding te Utrecht of een van de katholieke theolo gische hogescholen te volgen. Ook het gebied van de ka dervorming van leken valt onder zijn opdracht. Voorts zal hij een gedeelte op zich nemen van de vormreizen in het aartsbisdom. Mgr. Staverman was in 1955 overste van de Franciscanen op Nieuw-Guinea, werd in '56 •benoemd tot apostolisch vi caris van Hollandia, later Djajapura en werd in 1967 bisschop gewijd. In 1970 nam hij om gezondheidsredenen ontslag. Teruggekeerd in Ne derland was hij overste van het Franciscaanse huis te Utrecht. Verenigd Ierland ideaal van Ierse primaat De primaat van Ierland en aartsbisschop van Armagh, kardinaal William Conway staat een verenigd Ierland voor, zo blijkt uit een inter view in het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. „Hoewel een vereniging van de beide Ierlanden binnen korte tijd niet te verweaenlty ken is. hoopt de overgrote meerderheid van de bevol king van Ierland wel op een samengaan van Noord-Ier- land met de Ierse Repu bliek", aldus de kardinaal. In het interview oppert kardi naal Conway de mogelijkheid dat de bij de bevolking le vende wens naar eenheid wellicht gestalte zou kunnen krijgen door de oprichting van een soort gezamenlijk Iers overkoepelingsorgaan, dat gaandeweg meer be voegdheden en betekenis zou kunnen krijgen. „De ervaring heeft geleerd dat de heerschappij van de meerderheid, zoals dat in Noord-Ierland is toegepast, een ongezonde situatie op roept, omdat de minderheid nooit de gelegenheid heeft aan de leiding van de staat deel te nemen". Iedere tussenoplossing van het Noordierse conflict, moet naar de mening van de kar dinaal een fase inluiden, die uiteindelijk kan leiden tot een verenigd Ierland. KERK EN WERELD Als handreiking bij het vormen van een mentaliteit onder de Nederlandse christenen, die zich medeverantwoordelijk voelen voor de missionaire opdracht van alle kerken, hebben de missiesccretaria- ten van de zeven bisdommen in samenwerking met de Pauselijke Missiewerken In Nederland een werkschrift samengesteld. Het cahier, waarvan pastores en gespreksgroepen gebruik kunnen maken ter voorberei ding van Wereldmissiedag (22 oktober) is opgebouwd rond het thema "menselijke vooruitgang en evangelische bevrijding". Voor de pastores geeft het ca hier voor vijf dagen stof. die in de verkondiging gebruikt kan worden en die voorbe reidt op Wereldmissiedag. De Pauselijke Missiewerken, die deze Wereldmissiedag or ganiseren, moeten, zoals be kend; de basissteun geven voor de bisdommen in de Derde Wereld. De inhoud van het cahier is er dan ook op gericht het besef te laten doordringen dat dit doel al leen bereikt kan worden al6 bij alle christenen de over tuiging zal groeien dat zij verantwoordelijk zijn voor alle christenen en de maat schappij waarin zij leven. In het cahier zijn ten behoeve van de gespreksgroepen van uit de teksten vragen opge- gen. Losse exemplaren van het ca hier zijn voor de prijs van een gulden te bestellen bij het nationaal bureau PMW, Laan Copes van Caltenburch 127, Den Haag. De Inzameling op Wereldmis siedag heeft vorig jaar ruim twee miljoen gulden opge bracht. Het bedrag is be steed voor levensonderhoud van leken cn priesters in jonge kerken, voor opleidin gen cn vormingscentra cn voo- een k!e'n gedeelte voor noodlijdende christelijke ge meenschappen van de Oos terse ritussen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7