KROON OP HET WERK VAN CEES KROON Noordwijk verbiedt „tweede woning" in bebouwde kom ONRUST IN WOUBRUGGE OVER YUILSTORTPLANNEN IN DE POLDER OUDENDIJK In de Leidse bioscopen Meedogenloze muiters Liefde zo puur als de zon „Straw dogs" Veilingen Koninklijk zilver in Boskoop Wat u OOK moet weten PAGINA 4 LEIDSF. COURANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 VRIJD LIDO Met de roman van Jules Verne „The light at the edge of the world" als uitgangspunt heeft regisseur Kevin Rillington een keiharde film gemaakt. Alleen al de gezichten van een groep op een onherbergzaam eiland „neergestreken" boeven doen huive ringwekkend aan. Meteen bij aankomst laten zij zich dan ook van hun beste kant zien door de vuurtorenwachter en zijn hulpje op gruwelijke wijze te vermoorden. Slechts een man (Kirk Douglas) weet uit de gewelddadige handen van „De Meedogenloze Muiters" te ontsnappen. Hij probeert sa men met een ander slachtoffer van de muiters, de bende het le ven zo zuur mogelijk te maken. Volgens het principe van de „negen nikkertjes" wordt iedereen uit de weg geruimd. Tot hij komt te staan tegenover de hoofdman (Yul Brynner) Bioscoopbezoekers die liever geen bloed zien vergieten op een film zijn bij „De meedogenloze muiters" aan het verkeerde adres. Zij die wel van geweld houden, zullen In deze film voortdurend in spanning worden gehouden. STUDIO „Liefde zo puur als de zon". Dat beleven twee jongelieden gedurende een paar weken op een totaal verlaten eiland. En dat na dat zij zich - zonder het ei genlijk zelf te willen hebben losgerukt van het maat schappelijk bestel, waarin alle pogingen dn het werk wordt gesteld om ze terug te vinden. Wat is er gebeurd? De mooie, maar nog zo jonge Lisa, wordt verliefd op een krolse Franse student, die met een gebloemde gitaar door Italië zwerft. Pa wil het niet en de gitarist besluit te gaan. Een eindje zeilen moet een eind aan het korte geluk van de twee maken. Ze leiden ech ter schipbreuk. Als Lisa door haar vader met een jacht wordt weggehaald duikt haar mistroostige vriend volko men radeloos dn het water en Lisa en haar minnaar nog voor luttele minuten samen (STU DIO). wordt geraakt door de schroef. Zielige muziek com pleteert het niet zo indruk wekkende geheel. Wel moet gezegd worden dat de niet bij naam genoemde camera man vaak ongelooflijk mooi werk verricht, maar wat heb je daaraan als je halverwege in slaap valt. REX— Een andere reprise is die van „Straw dogs". Naast „Little big man" misschien wel de film die er gemaakt is met Dustin Hofman. Het verhaal gaat in het kort hierover: Da vid Summer, een jonge Amerikaan, krijgt een beurs en besluit zich met zijn vrouw terug te trekken in haar geboortedorpje. De dorpsbewoners zijn echter bijzonder vijandig ten opzichte van het jonge paar. Aanvankelijk heeft David niet door dat ze hem op alle mogelijke manieren een loer willen draaien. Hij gaat zelfs een keer met ze op eendenjacht. Daar laten twee mannen hem zitten en gaan terug naar het dorp om zijn vrouw te ver krachten. Langzaam maar zeker komt David tot bezinning, waardoor de spanning in de film ook langzaam stijgt. De ontknopingsscène be gint, wanneer David 'n imbeciele jongen die bij hem in huis is. wei gert uit te leveren aan de woedende dorpsbewoners. Dan gebeurt waar iedereen de hele film op zit te wachten, aangezien de hou ding van de dorpsbewoners niet anders vraagt: David schiet vijf mensen neer, waarna hij de jongen naar huis kan brengen. Expositie over Hazerswoude HAZERSWOUDE Burgemees ter J. ten Heuvelhof heeft gister avond de tentoonstelling „Ge schiedenis en Volksleven van Hazerswoude" geopend, die daar tot en met zaterdag 23 september wordt gehouden. De expositie is tot stand gekomen door de medewerking van diver se instanties, waaronder het Leidse Museum De Lakenhal, en particulieren. Grote man achter deze kijk in Hazerswou- des rijke historie is overigens de in Hazerswoude geboren en getogen, maar thans in Leiden wonende heer Cees Kroon, die er, in samenwerking met het gemeentebestuur in is geslaagd, vele schakeringen van het ver leden in de raadszaal van het gemeentehuis te kijk te leggen. handigde mevr. Kroon derhalve een boeket bloemen, „voor de rommel die uw man dn huis maakt". Cees Kroon („ik ben vijf maanden met de voorberei dingen van de tentoonstelling bezig geweest") mocht een pit tig rokertje in ontvangst nemen, sitie wilde tijdens de officiële En de organisator van de expo- opening, bijgewoond door onder anderen de burgemeesters van Leiderdorp en Koudekerk aan den Rijn, best kwijt, dat hij veel had t» danken aan zeer vele instanties en particulieren. Zoals de Koudekerkse mevrouw Verdoold die poppen an de Ha- zerswoudse klederdracht ver vaardigde. Of het bestuur van de parochies en kerkelijke gemeen ten, die diverse archiefstukken ter beschikking stelden. Of de brief, beschikbaar gesteld door De Lakenhal, waarin Jacoba van Beieren in 1428 de heerlijk heid Hazerswoude schenkt aan Lode wijk van Montfoort (de eerste ambachtsheer derhalve) 'Interessant is tevens de serie foto's van de „oude Hazerswou- denaren", van wie er nog enke len dn leven zijn en anderen na hun verscheiden nog een legen darische klank hebben. Het zit erin, dat de wens van Hazerswou- des burgemeester in vervulling zal gaan: dat zeer velen, en ook jongeren, de expositie (toegang gratis!) zullen bezoeken. Interes sant is een bezoek alleszins, ge zien de veelheid van handschrif ten, pentekeningen, gebruiksvoor werpen, kaarten enz. enz. deze tip: De Evangelische Om roep heeft tijdens de officiële opening radio-opnamen gemaakt. Het 'ligt in de bedoeling van deze omroep, die op 1 oktober als C-omroep de lucht ingaat, hieraan aandacht te besteden. Op dinsdag 3 oktober, tussen 16.30 en 17.00 uur, wil deze om roep in het jeugdprogramma „Jeugdtoer" de activiteiten die zijn ontplooid rond deze expo sitie, in een kort item te belich ten. Hazerswoudés gemeentelijke voorlichtingsman P. de Bruin: „We hadden alle omroepen een uitnodiging gestuurd. De E.O. heeft hierop gereageerd!" Dierenfokkers- vereniging zoekt samenwerking LISSE De dierenfokkersvereni ging Lisse en Omstreken gaat op het gebied van tafelkeuring samenwerking zoeken met ande re verenigingen in de streek. Voorzitter Dol zegde dit gister avond tijdens een ledenvergade ring toe na aandringen van en kele leden. De eerste grote club tentoonstelling is op 30 mr ber en 1 en 2 december. De keurmeesters zijn reeds be noemd en er zijn reeds een paar mooie prijsjes beschikbaar gesteld. De vergadering ging er mee akkoord dat de contributie werd verhoogd tot 7,50 gulden, jeugdleden gaan voortaan 3.75 gulden per jaar betalen. De heer J. den Butter werd in het bestuur gekozen. Toneelcursus iu Lisse LEIDEN/LÏSSE— Het Leids Cen trum voor het Amateurtoneel start dinsdag 26 september met een toneelcursus In Lisse. De cursus wordt gegeven in het ge meentelijke gymnastieklokaal aan de Heerenweg 253. Aan deze cursus van 25 lessen kunnen deelnemen cursisten van vorig jaar en zij die reeds eer- der een toneelcursus hebben ge-1 volgd of aktief lid zijn van een i toneelgroep. Men kan zich aan- j melden bij Trudy van der Eer- j den. Zwanendreef 22. Lisse, tel. j 02521-5575 en bij de heer G. van Eiburg, Kerpsdam la, War-j mond, tel. 01711-2215. Burgemeester Ten Heuvelhof meende te mogen zeggen, dat Hazerswoude en zijn bewoners lin het verleden steeds intensief overal mee hebben meegeleefd getuige dan mede door wat er in de raadszaal te zien is Hij prees het door Kroon, de ama teurhistoricus, verrichte werk en was van mening, dat deze Kroon bepaald niet een „af- wachter" (bijnaam voor de Ha- zerswouder!), maar een „doe ner" is. De eerste burger durf de het aanwezige onderwijzend personeel de suggestie te doen, om een geschiedenisles uit het lesrooster met de leerlingen te komen houden in de „zaal der oudheden" in het gemeentehuis. Samen met de heer Kroon heeft het gemeentebestuur één zorg: de oudheidkamer, thans geves- De tentoonstelling is op werkda- tigd in de (gemeente) toren van gen geopend van 9.00-12.00 uur, de Nederlandse Hervormde van 14.00-17.00 uur en van Kerk in het dorp, kan niet meer 19.30-22.00 uur. als huisvesting dienen voor de Voor degenen die echt niet in vele curiositeiten uit het Verle- staat zijn. om de tentoonstelling den. „Geschiedenis en Volksleven Burgemeester Ten Heuvelhof over- van Hazerswoude" te bezoeken, Cees Kroon wijst een bezoeker op bijzondere teksten uit het Hazerswouds verleden Extra koopavond in Leidsenliage LEIDSCHENDAM BurgemeM- ter en wethouders stellen de raad voor het winkelcentrum „Leidsenhage" vrijdagavond 29 september tot half tien onthef fing te verlenen van de verplich ting de winkels gesloten te hou den. Zoals eerder meegedeeld organi seert het winkelcentrum de laat ste drie dagen van deze maand een aantal evenementen en vrij dag is het „Leidsenhage Jacht dag". B. en W. zeggen dat in verband met de zeer korte tijds duur waarop het verzoek het college heeft bereikt het niet mogelijk was nog vóór de raadszitting van a.s. maandag de commissie voor economische aangelegenheden bijeen te roe pen. De leden zullen echter schriftelijk worden geïnfor meerd en ook nog gelegenheid krijgen hun eventuele opmer king kenbaar te maken. Woubrugge Nadat het plan om Ook hiertegen werden reeds van gevolgen van dien. de kleine Piaspolder langs de Wijde Aa geheel vol te storten met huisvuil, teneinde daar een recreatie-centrum te stichten, van de baan was, kwam dezelf de initiatiefnemer met in deze belangrijke zaak. diverse zijden ernstige bezwa- Verschillende instanties hebben De inhoud van dit schrijven luidt ren geopperd, omdat dit unieke reeds een waarschuwend geluid als volgt: polderlandschap hierdoor onher- hiertegen laten horen. Ook via stelbaar zal worden aangetast de districtsconsul van de ANWB en de geheel anarte vegetatie zal met protest worden aangete- grotendeels zal verdwijnen. kend. a) Betekent het feit dat het colle ge een procedure tot het verle nen van een hinderwetvergun- ternatief plan, om op" de hoek Bovendien zal de rust in 'dit voor Naar aanleiding van deze plannen dat dit college een standpunt rheeft ingenomen inzake het wel of niet goedkeuren van het stor ten van grof vuil dn de polder Oudendijk? van Ofwegen en de Wijde Aa in de Oudendijkse Polder een der gelijke vuilstorting te doen plaats vinden en de opgehoogde grond te bestemmen voor een grote camping annex jachtha ven. dagrecreatie bestemde gebied mettertijd worden aangetast en zullen de vissers, rustzoekende stedelingen en natuurliefhebbers in de weekenden van de zomer maanden moeten plaats maken voor massa-recreatie met alle heeft het raadslid van Gemeen tebelang de heer Goutier een aantal dringende vragen gericht tot het college van B en W van Waterpolo in De Fluit LEIDSCHENDAM Zondag orga niseert de Algemene Zwemver eniging Leidschendam als af sluiting van het zomerseizoen 1972 in het buitenbad van het sportcomplex De Fluit een wa- j terpolotoernooi dat om twee uur begint. Aan dit eerste toernooi binnen de grenzen van Leidschendam ne men naast de AZL met een he ren- en adspirantenteam deel: DES (heren) en SNA (adspiran- ten) uit Den Haag RAKET (he ren) uit Delft en WIK (adspi- ranten) uit Wassenaar. Er zul len zes wedstrijden, verdeeld over twee poules, worden ge speeld. Veiling Katwijk a.d. Rijn. groente, 13 sept.: Waspeen p. kist: A I 3.10— 5.70. A II 2.60—5,00, B I 3.-IO-S.30. B H 3.90—1.20. C I 5,SO. Breekpcen per kist 2.10—7.30. Ui.n per kist 32. Groene kool 24—25. Gele kool 17. Rode kool 25. Peterselie 18—23. Bospeen -1061. Selderie 30 de gemeente Woubrugge, tenein- b) Is het dit college bekend, dat de bedoelde aankondiging onder de bevolking een grote veront rusting heeft veroorzaakt? c) Is het college niet van mening dat deze onrust (die gezien reeds eerdere reacties te ver wachten was) voorkomen had kunnen worden, indien aan de bevolking een verklaring gege ven zou zijn? d( Wil het college mededeling d) Wil het college mededeling dure in deze aangelegenheid? e) Is het college bereid, alvorens het gemeentebestuur definitief over deze zaak een beslissing zal nemen, de bevolking voor te lichten en te horen? Hoewel deze zaak nog in een voorbereidend stadium is, zullen de talrijke tegenstanders van dit plan zeker op hun 'hoede blij ven en alles in het werk stellen, teneinde een onherstelbare schade aan een fraai stuk na tuurschoon te voorkomen. Burgemeester Baron van Dedem reikt het koninklijk zilver uit BOSKOOP Burgemeester Ba ron" Van Dedera heeft gisteren de ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer L. de Mik. Dit ter gelegenheid van het feit dat de heer De Mik vijftig jaar in dienst is bij de firma P. van Nes Az. Burgemeester Van Dedem zei tij dens de huldiging o.m.: „Men stelt wel eens dat Boskoop be staat uit exporteurs. Proeftuin, de R.M.T.S. maar ik wil hier stellen dat grotendeels de rug- gegraat van Boskoop wordt ge vormd door en bestaat uit de trouwe deskundige werkers met groot vakmanschap zoals de heer De Mik". De jubilaris werd ook gehuldigd door de di recteur van het bedrijf en door de heer Romijn. HAZERSWOUDE De ta feltennisvereniging Avanti gaat vandaag (vrijdag) in de avonduren oud papier inza melen in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch. Morgen (zaterdag) wordt de rest van de gemeente met de oud-papier-wagen aangedaan. NOORDWIJK Het college van B.en W. van Noordwijk stelt de gemeenteraad voor de Alg.Poli- tieverordening aan te vullen met een bepaling om het gebruik van woonruimte als recreatie verblijf de zgn. tweede wo ning tegen te gaan. In hun toelichting wijzen B.en W. er op dat de aantrekkelijkheid van Noordwijk als recreatiege meente tot gevolg heefl, dat in toenemende male nie'-ingezete- nen in de gemeente een recrea tieverblijf trachten te verwer ven. In het bijzonder wanneer "tweede woningen" een groot gedeelte van het jaar leeg zul len staan. Het college is van mening, dat deze ontwikkeling niet de vrije loop kan worden gelaten. Daar om stelt het voor in de Alg.Poli tieverordening een bepaling op te nemen,waarin het aan de ei genaar van een woning, gelegen binnen de bebouwde kom, ver boden wordt, die woning te ge bruiken, in gebruik te geven of te laten gebruiken als recreatie verblijf. Het gaat hier om wo ningen gelegen in de dichtbe bouwde gedeelten van de dorps kernen. het betreft woning gelegen in de Voor andere gedeeHen vaD de ge- bevolking en ook het uiterlijk vaar. dat het woonklimaat en de leefbaarheid van de eigen bevoking en ook het uiterlijk aanzien van de gemeente in on gunstige zin wordt beïnvloed. Verwacht wordt namelijk dat de waarbinnen de aantas ting in mindere maten geldt -1 zoals de villawijk in de zuiddui-1 nen. de Koningin Wilhelmina boulevard en het Vuurtorenplein en omgeving, kan een uitzonde-1 ring worden gemaakt. Bestuurders van Belgisch Schoten naar Voorschoten VOORSCHOTEN Het gemeen tebestuur van Voorschoten zal op dinsdag 19 september bezoek krijgen van de gemeenteraad van het Belgische Schoten in het kader van de jumelage tus sen de beide gemeenten. Om 10 uur in de morgen worden de Belgische gasten ontvangen op het gemeentehuis, in de loop van de morgen gaan gasten en gastheren naar Den Haag, al waar op gereserveerde plaatsen op het Binnenhof de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal wordt meege maakt. Via Scheveningen gaat het gezelschap weer terug naar Voorschoten, in de sporthal wordt een bezoek gebracht aan diverse sportdemonstraties en de dag wordt besloten in ,.De Gouden Leeuw". ZOETERWOUDE De trim-afdeling van SJZ die elke week op vrijdagavond aktief is op Haasbroek heeft weer een leider als opvolger van de heer H. Trimp die wegens verandering van werkzaamheden met dit werk moest stoppen. Het is de heer W. v. Leeuwen. Van Swietenstraat 36, tel. 1540. LEIDENOp 20 september opent Renault-garage Elam zijn nieuwe showroom. De of ficiële handeling wordt ver richt door wethouder J. Lij ten om 17 uur. Aansluitend is er een receptie tot 19 uur. Op 21, 22 en 23 september worden er openingsshows ge geven vanaf 10 uur tot win- kelsluiti ngstijd. OEGSTGEESTVanavond wordt in de veranderde so- ciëteitsruimte van Taberne, Julianalaan 1, Oegstgeest, „La Pocherie" geopend, aan vang 21.15 uur. „La Poche rie", opgezet in Franse stijl, zal voorlopig elke vrijdag avond vanaf 20.45 uur, optre dens van artiesten van aller lei muzikale aard organise ren. Protestsongs, folk, chan son en rustige achtergrond muziek zullen afwisselend worden gebracht. Bij de ope ning wordt medewerking verleend door Leo Unger uit Den Haag. OEGSTGEEST— Op 19 sep tember opent het Vrouwen gilde haar nieuwe seizoen met een Eucharistie-viering in de Sint Jozefzaal van het parochiehuis van de Willi- brorduskerk, aanvang 20 uur. Celebrant is kapelaan H. Poelma, die een inleiding zal houden over „De achter gronden van de crisis in de huidige christelijke levensbe schouwing." Na de inleiding is er gelegenheid tot discus sie. ALKEMADE Maandag houdt de Vereniging Ge meentebelangen Alkemade haar jaarlijkse openbare le denvergadering in café Heemskerk te Roelofarends- veen. Tijdens deze vergade ring zullen de fractieleden van de V.G.A. zich verant woorden over het door hen in het afgelopen jaar gevoer de beleid, terwijl het te voe ren beleid voor het nieuwe jaar zal worden uitgestip peld. De vergadering is voor een ieder toegankelijk; aan vang 20.00 uur. ZOETERWOUDE Het Don Boscohuis is morgen, zaterdag, de gehele dag van 10 tot 5 uur open voor iedereen die belangstelling heeft voor het verzamelen van postzegels. Daar zal ook de heer H. de Best. voorzit ter van de Leidse Philatelis- tenvereniging, aanwezig zijn om enkele malen 'n causerie houden. Initiatiefneemster van het geheel is mevrouw A. Kortmann-Keulen. Zij boopt dat als eeai uitvloeisel van deze dag er eer. plaatse lijke vereniging lü sntstaan. HAZERSWOUDE De Ha zerswoudse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft zich tijdens haar vergade ring in restaurant „Groenen dijk" uitgebreid beziggehou den met het uit 1971 dateren-1 de regeerakkoord van de „progressieve drie". De ver gadering, bijgewoond door zestien leden („een vrij hoog aantal voor de Hazerswoudse afdeling", volgens secreta resse mevrouw Landstra), kwam'zelfs niet toe aan de vaststelling van haar eigen winterprogramma.... Wél kwamen er welgeteld dertien amendementen op het regeer akkoord uit de bus, die don derdagavond per expres naar het landelijk bestuur werden verzonden. En me vrouw E. Ras zal de Hazers woudse afdeling vertegen woordigen op het begin okto ber te houden P.v.d.A-con- gres. ZOETERWOUDE Er is weer opgave mogelijk voor de geüniformeerde jeugd- klubs. Jongens die welp wil len worden kunnen zich mel den bij Toos de Jong, West einde 10. Meisjes vanaf de 2e klas kunnen zich als ka bouter melden bij Ans v. d. Krogt, Vlietweg 70, tel. 01710-34667. Ook voor Gidsen in de leeftijd van 11 t/m 14 jaar is er plaats op gave bij Berna van Leeu wen, Noordbuurtseweg 14. VOORSCHOTEN In de Voorschotense sporthal. „De Vliethorst" organiseert de Badmintonclub „Vlietwijk" zaterdag en zondag een open B en C-lustrumtoernooi. Er zullen ongeveer 265 partijen gespeeld worden. Zaterdag wordt er gespeeld van 10 tot 22 uur en zondag (finale par tijen) van 11 tot 17 uur. De toegang is gratis. LEIDSCHENDAM Wegens het vertrek van de heer P. C. Van der Kraan naar Zoe- termeer stellen B. en W. de raad voor de heer J. Schuijt uit Stompwijk te be noemen tot lid van de com missie van beheer vai Sportcentrum „De Fluit". De commissie ad hoe voor Stompwijk kan zich met deze aanbeveling verenigen. ZOETERWOUDE De po gingen om te komen tot een distriktskatecheet in het de kenaat Zoeterwoude zijn niet geslaagd omdat daarvoor de noodzakelijk vereiste belang stelling in het dekenaat niet overal aanwezig is. Pater J. Weitjes, katechetisch advi- seur van het bisdom Rotter dam. heeft zich nu bereid verklaard om de ondervY teams van de Aloys school en de Sjoloomschool! te begeleiden bij do kateche- tische projekten. Bij de eer ste bespreking waren ook de beide moderatoren aanwezig.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4