Rioolwaterafvoer kost „Rijnland" miljoenen Fokke van der Let lust er balen van Afvoer van afvalwater „Klein Leiden" vergt 33,5 miljoen gulden JUWELEN WIJK VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1977 LEIDSE COURANT LEIDEN In het gehele gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland speelt het pro bleem van de afvalwaterafvoer gelijktijdig. In haar bijeen komst van woensdag a.s. wordt de Verenigde Vergadering van hoogheemraden en hoofdingelan den een reeks van credieten ge vraagd, die op dat probleem be trekking hebben en die tesamen vele miljoenen bedragen. In het kader van de afvalwater zuivering van de kleine Leidse agglomeratie wordt een crediet gevraagd voor voorbereidings- kosten van de bouw van zuive- ringswerken te Katwijk e.o.. groot ƒ500.000,- Voor de bouw van een afvalwaterzuiveringsin stallatie te Alphen a/d Rijn- Noord dient het reeds verleende crediet met 407.500,— tot 6.447.500,— verhoogd te worden. Ook voor de uitbreiding van de zuiveringswerken in Hoofddorp - indertijd geraamd op 2.150.000,- - is 450.000,- meer nodig. De bouw van een eindgemaal, de aanleg van een persleiding van af het gemaal naar de zuive ringsinstallatie en de bouw van deze installatie te Rijsenhout (gemeente Haarlemmermeer) vergt aan grondkosten een be drag van 80.000,- Het Hoogheemraadschap gaat bo vendien de zuiveringstaak van de gemeente Lisse overnemen: de grondkosten zullen 136.960,- bedragen; de bouw van de in stallatie werd op 830.000.- ge raamd. Daarop is tot op heden 425.000 uitgegeven. Voorts is voor de uitbreiding van de bestaande zuiveringsinstalla tie Aardam-west (tot 2.000 in woner-equivalenten) en voor het verleggen van het lozingspunt van die installatie naar het Aar- kanlaa een crediet nodig van 285.0000,-. Voor de bouw van een gemaal in de Boekhorsterpolder nabij de Leidse Vaart en de Boekenburg- laan te Voorhout en de aanleg van een afvoerpersleiding voor afvalwater van Voorhout naar Noordwijk is een bedrag nodig van 1.087.000,- Met bijkomende kosten stijgt het benodigde cre diet tot 1.275.000,- Voor de voorbereiding ten slotte, van de aanleg van een afva.wa- ter-gemaal in Zoeterwoude-dorp en een transportleiding van Zoe- terwoude-Rijndijk via het indus trieterrein ,,De Grote Polder" naar de zuiveringsinstallatie te Leiden-zuidwest is voorlopig 2.600.000,- nodig. Wordt Kan aal weg vierbaansweg? LEIDEN De raadsleden Van Aken en In 't Veld hebben het gemeentebestuur vragen gesteld over 'n aantal zaken, die actueel zijn in de buurt tussen Kanaal- weg en Burggravenlaan. Zij vragen of 'n eventuele uitbrei ding van het tennispark Room burg, waaraan door de Sport stichting gedacht wordt, in overeenstemming is met het be stemmingsplan voor dit gebied. Zij willen ook weten wat er wordt overwogen om de vereni gingen, die het sportveld aan de Van Vollenhovenkade bespelen aan meer ruimte te helpen. Enige tijd geleden hebben er op metingen plaats gevonden langs te Kanaalweg. De geruchten zijn hierdoor versterkt, dat de Kanaalweg een vierbaansweg wordt nadat de bomen aan de westzijde zijn gekapt. Alle stra ten, die uitkomen op de Kanaal- weg zouden worden afgesloten met uitzondering van de Meij- erskade. De beide raadsleden vragen in hoeverre de geruch ten steun vinden in provinciale plannen. «A- HOOGMADE De gemeente ia begonnen met het verbeteren van de Poelgeestlaan, die door het zware vrachtverkeer van de laatste tijd hier en daar flink verzakt is. Bij regenval leverde dat vooral veel last op bij omwonenden. Op enkele gedeeltes is een verhoging van 20 30 centimeter zelfs nood zakelijk. Een reactie van een van de omwonenden: „Hieruit blijkt wel dat onze klachten aan het adres van de gemeenten niet overtrokken zijn geweest". LEIDEN Het vraagstuk van het afvalwater in de „kleine Leidse agglomeratie" kost het Hoog heemraadschap van Rijnland miljoenen. Dijkgraaf en hoog heemraden hebben een plan la ten ontwerpen voor de afvoer van rioolwater van Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegst- geest en de Leidse Universiteits wij k naar de in Katwijk gepro jecteerde afvalwaterzuiverings installatie. Het gehele project gaat, naar schatting van het ingenieursbu reau Dwars, Heederik en Ver- hey te Amersfoort 33,5 mil joen gulden kosten. Het ontwerp omvat: het verbouwen van het bestaande gemaal van de afval waterzuiveringsinstallatie te Oegstgeest; het leggen van een persleiding van het gemaal te Oegstgeest naar de afvalwater zuiveringsinstallatie die te Kat wijk gebouwd moet worden: het bouwen van een gemaal te Rijnsburg met een aansluiting aan genoemde persleiding en het bouwen van een afvalwater zuiveringsinstallatie met desin fectie en afvoerleiding te Kat wijk. Het effluent van deze in stallatie zal door een ca. 950 meter lange leiding naar het Uitwateringskanaal te Katwijk worden afgevoerd. Woensdag a.s. zal de Verenigde Vergade ring zich over het plan moeten uitspreken. Over de uiteindelij ke kostenverdeling tussen de ge meenten Leiden, Oegstgeest. Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk en de Rijksuniversiteit enerzijds en het Hoogheemraadschap an derzijds moet nog nader overleg gepleegd worden. Snoepjes uit grootmoe's tijd LEIDEN/GOEIE OUWE TIJD Fokke van der Let uit Den Haag legt met zijn stand op de Leidato (een punt waar het wandelverkeer soms door de drukte in de knoop raakt) alle grootmoeders In de watten. Wiens oma het ook mag zijn, zij ritst hier in geest van verering als een Venus op uit een bin nenzee van "-o^rballen, witte brokken borsthonlng, hete blik sem, rozijnengrind, Zeeuwse babbelaars, wiinballen en on vervalste ulevellen. „Zo kreeg Ik ze vroeger bij oma", zegt Fokke (48), terwül hij een onge lovige een pollepel onder de neus houdt en daaruit een zacht rotsje druivesuiker presenteert. Het jonre mevrouwtje steekt de rots In haar mond en mummelt even later: „Mmmm.. U heeft het vast héél goed gehad bli uw grootmoeder", is haar naproe- vende overtuiging. Antieke snoen'esman Van der Let geeft bij zijn handel tiental'en keren op een dag college: „druivesuiker, dat was vroeger een pepmiddel, voor de nres'c- ties en de snieren snapt u? Wat zegt u? Die daar? Dat ziin hoogst originele stroonbrokken of smousen. Weet u: die zaten bii oma in een trommeltje met wat suiker ertussen om het plakken tegen te gaan. Ze hielnen tegen wintervoeten of als oma de nil was vergeten. Een paar brokjes en het leed was geleden". In februari van dit jaar is Fokke met ziin vrouw Maria met grootmoeders snoengoed begon nen. Vóór die tiid reisde hii .beurzen en tentoonstellinpen af met voet'es voor naaimachines. Hij had destiids ook een eigen taniitreinigingsmiddel. Voor de goegemeente maakte hii eerst een bosbessenvlek, strooide er wat poeder oo en weg was-ie de vlek. Hij kan nu neen vlek ken meer zien. „Ik blüf w' in de snoep zitten, hoewel *y kanten uitkan". Fokke r-"iffe' het land af oo zoo'' -v.a* d.. meest onvervalste «w-pj;s. di hij zich van oma harnn'-dr er waarvan de meeste nif het gr zicht verdwenen zijn en alleen in de herinnering nog een na smaak van heimwee hebben. Ik mag van hem gaan zitten op een stoel achter de toonbank, die bijna doorzakt onder het ge wicht van klonten, ballen, kus sentjes, stokken en staven. Mid den tusen de ulevellen, die Jet je eens meenam omdat ze jarig was en waarvan ieder er min stens twee kreeg. „Jetje trak teert weer", roept Fokke tegen een meiske, dat nieuwsgierig over de oud-Hollandse kaartjes met opschriften het paradijs in kijkt: „ze is net oma geworden en daarom kan er wel een ule vel vanaf, of mag je misschien geen snoepje van een vreemde man aannemen?" Voor deze ene keer mag het en het meisje loopt met een bobbel achter de wang door. Die ulevellen toch Een kleverige overlevering in doorzichtig geel, rood en oran je: „dat zijn pas de echte, want een ulevel hoort niet in een plastic papiertje gewikkeld te Op de bres voor de enig echte brokken 1900 met een zwarte sjaal, een sluike blonde pruik en een queue onder de jurk, waarin mannen in de zuidelijke Neder landen of en toe heimelijk knij pen om te voelen of het echt ii en dan zegt Maria soms om hen tegemoet te komen „au". „Ze is er geknipt voor", zegt Fok ke waarderend, „het is belang rijk als je zo'n vrouw in dit vak hebt". Verder hoor je Maria niet. In het vooronder, naast een doosje met kaneelstokken ligt een tubetje asperientjes. Maar we kijken liever naar do aanleunende ongeslepen kandij- kristallen aan een touwtje: brui ne suikersteentjes. „Die hielden ze vroeger even in de koffie, de thee, de rum of in de brande wijn. Die ouwetjes waren snoe pers hoor", weet Fokke. Hagenaar Van der Let blijft een standwerker. Hij moet iets kun nen aanprijzen, iets met zijn handen kunnen doen, al slaat hij maar stukken snoep in grui- zels. De klanten blijven toestro men bij hem. Hij heeft het ge schoten. „Weet u iets van pol ka-brokken af?" vraagt hij me met twijfel in zijn stem. „Nee, hè? Dat zijn honinggevallen, die vroeger In Rotterdam en Den Hang op het ijs werden ver kocht. Daar kreeg je warme voeten van en een houten kop. Als je zaagsel in je hoofd had, zijn en moet doorzichtig we- •"•n". Het smelt wonderzoet op je tong. De tevreden rimpels om de mondhoeken van Fokke .f. der Let lachen me toe: „dat wist ik wel" betekent dat. Hier en daar in den lande heeft Van der Let zijn leveranciers gevonden. Niets mocht machi naal gemaakt worden; alles met de hand. In Baarle maakt een 65-plus-suikerwerker kaneel- pinkels voor hem. Uiteraard volgens oud recept. Ergens is een fabrikant, die na lang pra ten twee mensen uit het lopen- de-bandsysteem heeft genomen om voor Fokke toujours en achtereen met de hand ulevel len te laten maken: 2000 kg per maand. Minder ging niet, an ders kon Van der Let naar zijn ulevellen fluiten. Hij is een gro te klant van die firma en nu le vert hij een zakje met unieks voor één gulden vijftig. Fokke zet zijn hoge gegespte hoed even af. Hij krijgt het er warm van. Zijn pincc-nez bengelt aan een zwart bandje. „Ik heb eerst een studie van die kleding ge maakt. Zoiets moet óók verant woord zijn". Aan een wandje in de stand hangt een oude Engel se prent, The Railway Station, die hij van een Britse relatie kreeg tijdens een snoep-bezoek aan Albion. Daar staan mensen op met antieke kledij aan. Dat zal dan wel de studie hebben opgeleverd. Fokke ziet er nu op exposities en beurzen uit als Pe trus Stastok, die even uit de Ca mera Obscura is weggelopen en om voorbijgangers uit het atoomtijdperk te laten sabbelen en kleverige vingers te bezor gen. Op een tafeltje ligt een romanne tje over Ringo met zijn revol vers. Dat is voor de verloren ogenblikken op de Leidato, maar die zijn er niet veel. Ma ria van der Let blijft achtereen op de been, soms op één been uit vermoeidheid, omdat die drukte je niet in de kouwe kle ren gaat zitten. Maar het is wel fijn: er wordt veel uitgedeeld, maar ook behoorlijk verdiend. Eenmaal geproefd, en je bent verkocht bij De Hoed en het Ouwe Wijfie, een benaming waaronder men de Van der Let ten in Brabant heeft leren ken nen. Het Ouwe Wijfie heeft een bloemetjeshoed op, die ze 's a- vonds met een zucht van ver lichting afzet. Verder is zij anno Hij wil proberen het Nationaal Bureau voor Toerisme zover te krijgen, dat hij een plaatsje krijgt in de Holland Week in Denemarken. Daar zit best een kans in. Of naar Berlijn als at tractie met Hollandse snoepjes. Inmiddels blijft Fokke zoeken naar een goeie duimdrop; „het meeste is niet te vreten. Als ik iets goeds vind, moeten bejaar de mensen het testen. Dat zijn de enigen die het weten kunnen. Onze kracht hier is het gratis proeven. Ja, dat zijn de echte, zeggen dia ouwe mensen dan: dat krijg je niet bij (vul maar in). Dat jonge spul van 18, 19 jaar leest alleen maar ons opschrift: gratis proeven. De opa's en oma's van vandaag zorgen voor ons certificaat van echtheid. We staan ergens ge woon een zakje sentiment te verkopen. Een snoepkraam zon der aankleding „van weleer" zou het niet doen. Ik vind het zelf ook leuk. Ik doe dit werk erg graag, want je komt met iets goeds. Met iets van klasse. De synthetische rommel komt mijn business niet binnen..." TON PIETERS Zoeklicht qp: Zalentekort nog een rem op initiatief en activiteit LEIDEN Meteen na de oprich ting is het toenmalige bestuur van de Juwelenwijkvereniging begonnen met het opzetten van enkele sportclubs. AI drie Jaar draaien nu de basketbalvereni ging, de damesgymnastiekver eniging. de majorette en de ta feltennisvereniging. Van wat la ter datum zijn de volleybalver eniging, de kaartclubs en de volksdansgroepen. ian sportactiviteiten ontbreekt het "De Juwelen" in het geheel niet. "Wat wij eige'-K'k hard nodig hebben is een zaal waarin we alle sporten kunnen doen," zegt de heer Nagtegaal, voorzit ter van de sportcommissie en leider van de drmband in op richting. Nu ziin de sportactivi teiten van de Juwelenwijk ver deeld over twee zalen: de gvm- zaal van de ooenhare la?-re school aan de Dam'aan en een kla*< Aanvankelijk hadden we ook hier een gymzaal, maar wan neer de verwarming róód gloeiend stond, was het er nog niet warm te krijgen. Als je dan oen actiev sport bedrijft is dat geen enkele probleem, maar het waren meestal de kaartclubs, die daar bezig waren," zegt de heer Hoogerbrug, voorzitter van de basketbalclub en secretaris van de wykvereniglng. De zaal problemen zullen voor "De Ju welen" pas opgelost zijn wan neer de Leao-Lavo school in de wijk staat. "Wij hebben schrif telijk toezegging, dat we tegen een kleine vergoeding onbeperkt 's avonds van de zaal gebruik kunnen maken", aldus de heer Hoogerbrug. Dat opent v^or de wijkvereniging wee- n eu-. e perspectieven v>or wat betreft een vermeerdering van de uren. "Met mi.n 34 da mes kan ik er echt wel een uur tje bij hebben", zeg: mevrouw Iedema. 'eidster van de dames- gymnastiek". En ook de trainer vande basketbalgroepen Huub de Graaf wil er in de toekomst Drumband wordt gewenst om majorettegroep te completeren wat traininguren bij hebben. "Dat wordt natuurlijk pas goed urgent wanneer we volgend jaar competitie gaan spelen. Nu trai nen we met één junioren- en een seniorenelftal. Het plan is er om in januari wat vriendschappelij ke partijtjes tegen bedrijven te gaan spelen. Zodat we goed be slagen ten ys komen volgend jaar."Met het in dienst gaan van trainer De Graaf is het basketbal wat in het slop ge raakt. "Daarom was ik met de inschrijving voor de competitie veel te laat dit jaar, bovendien moet je zorgen voor twee eigen scheidrechters, kleding, een goede eigen ruimte en natuur lijk ook talent." Aangezien de heer Hogerbrug zelf nooit gebasketbald heeft moest hij de beoordeling van het laat ste overlaten aan de trainer, die enke'c jaren in het tweede team van "B-ma Stars" heeft ge speeld. „Volgens hem was er wel hier en daar talent aanwe- z.g. dus wat da. betref h v n we ;i e a! e r.ng -e z n. O t ons ruimtegebrek zal ik mnar niet verder praten, rest nog de kleding. Van mevrouw Boeff lid van de jeugdcommissie en leid ster van de majoretten hoorden we al welke haken en ogen er aan zitten om de kleding aan te schaffen. Nu na drie jaar draaien zitten de „Juwelen" majoretten pas echt goed ln de kleren. Ondertussen hebben zij al wat an dere probleempjes aan hun hoofd. "De meeste tamboer korpsen gaan met vaste majo retten werken, dus moest er in onze wiik ook een "Jti elen"- drumband komen," aldus de heer Nag egaal. Be'angs'.e'iing was er genoeg, maar weer .n.est de heer N:g- tenaal de zo langzonv--'and eentonig wordfende weg bewon er j ki k naar een zaal, met de penningmeester o.e e; n of er wei genoeg gc 1 n kas was om de instru menten te bokostigen en de kle ding". In een van deze weken hoopt de heer Nagtegaal met zijn drumband van start te Clubs proberen jan-en-alleman in beweging te krijgen gaan. "In het begin doen we het heel primitief. We gaan oefenen met stokjes op plankjes, zodat we even een voorraadje kunnen opbouwen om te zijner tijd in strumenten te kopen."Dit mag echter niet zolang duren. „Want de jongens willen natuurlijk ook wel wat anders. „Voor de leiding van de drumband is Koningin nedag de streefdatum om naar buiten te komen met de band. „In een grotere zaal kan er na- tuuriyk ook frequenter mot de majorettes geoefend worden. De enige, die niets veel te klagen heeft over de ruimte is me vrouw Iedema, "Ik heb en gymzaal met matten, ringen en andere toestellen. „Niet dat er met de dames in leeftijd varië ren van 22 tot 50 jaar zoveel aan de toestellen wordt ge werkt. "Ik doe ongeveer drie kwartier grondoefeningen en daarna doen we een kwartier iets anders. De ene keer i ba 'spel, de v. ende keer t e- s e 2n". De dames be en r het er gedaan wordt. "Dat doe ik liever zelf. Ik heb 'O lang zelf geturnd en ritmische gymnas tiek gedaan dat ik wel de ver schillende kneepjes ken. „Over een verdere uitbreiding van de gymnastiek (bijvoorbeeld ook voor kinderen) denkt mevrouw Iedema voorlopig niet. "Je moet er rekening mee houden dat ik maar een jaar SIOS dan is de verantwoordelijkheid veel te groot. Bovendien hebben wij hier in de buurt DOS zitten, waar de kinderen naar toe kun nen gaan. De judo is ook voor ccn groot deel in "vreemde handen. Een keer per week komt Van der Luit hier aan kinderen van de wijk judolessen even." Ui- te-aard is deze judoschool wel oo uitnodiging vrn "De Juwe len" naar de wi k toegekomen. Een ander bewijs da: de wijkver- erig ng denk: aan sporten voor jong en oud is de volleybalve- ringing, die in oktober weer van start gaat. De heer Hooger brug Door de ziekte van de de trainrr en een nogal groot ver- Tafeltennis toernooi van bedrijven bleek aan te slaan loop In spelers was het enthou siasme een beetje wegeëbd. Nu hebben we weer zo'n 14 spelers waar we opnieuw mee kunnen beginnen."De volleyballers zijn 18 jaar en ouder. "De volleybal vereniging is eigenlijk opgezet om de oudere wijkbewoners wat te activeren." Over het alge meen valt het met het enthou- sisme van de bewoners wel mee. Daar kan de heer Franïois over meepraten. Na drie jaar tafeltennissen heeft hij nog maar 12 spelers. „De mensen blijven liever in hun huisjes zitten. „Maar", brengt mevrouw Fran cois naar vorfen: „Dat kan ook wel komen doordat babysitten hier niet zo best geregeld is. Een centrale zouden het mensen wat makkelijker maken." Ook zien zij wel een oplossing in het nieuwe clubhuis. Ier kunnen de mensen wat nader tot elkaar komen door een --oter onder ling contact. Toch heeft d - heer Fr ngois het niet slecht gr 'a n met ziin tafel'?n~ ss?rs. HIJ traint de spelers 'ër^n in de leeftijd van 16 to 60 jaar, zelf. Dat heeft tot resultaat ge had dat de club al een jaar competitie speelt. "Het afgelo pen jaar is het nog niet zo slecht gelopen. Wij zijn wel niet op de eerste plaats geëindigd met "Diamond Set" maar dat kan altijd nog komen." "Wij spelen trouwens niet om te win nen", had de heer Hoogerbrug ons ul erder verteld. "Bij vol leybal is er wel enige wrijving onstaan tussen de mensen die wedstrijden wilden spelen en zij die het uitsluitend voor hun lol wilden deen. Een van de redenen waarom er zich steeds meer mensen terugtrokken." De doel- s e'.llng van de sportverenigin gen. die overigens ook voor niet- b< sicrs openstaan. is va.n dat moment afgeweest, de be ners zjveel mogelijk actief sport te laten bedrijven. Van daar ook de damesgymrastiek. Maar evenzeer de tafeltennis vereniging en de volleybal en alle anderen grote en kleinere verenigingen die de "Juwelen- wijk" telt ELISABETH VOGEL

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3