Mgr. Simonis achter huidige vorm DPR Combineren blijft het gezelschapsspel van C. en A. CeidoeSotwa/nt Diocesane Raad voor spoedig overleg Kort geding over renpaard Ookü! depcetairo Boeren meer invloed plan Midden- Delfland In principe zelf voorzitter" Van episcopaat en gelovigen Overschot biologen verwacht Wegenplan van provincie tast landschap aan U (NSDAG 12 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAlilNA 9 Landlxniwschap (EN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap vindt dat aan de be langhebbende boeren te weinig invloed is toegedacht op het plan van voorzieningen voor het agrarisch blijvende deel van Midden-Delfland. lat plan omvat o.im. maatrege len, die de verbetering van de landbouwkundige inrichting der bedrijven bepalen. Daarom is het volgens het schap niet vol doende dat .men er, zoals in het wetsontwerp reconstructie mid den-Delfland wordt voorzien, bezwaren tegen kan indienen bij Gedeputeerde Staten. Bij afwij zing van die bezwaren zou ook nog beroep op de kroon open moeten staan. let landbouwschap zet dit stand punt uiteen in een brief aan de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer. Terroristen maakten testament 1AIRO (DPAI De Arabische terroristen die op het vliegveld Fiirstenfeldbruck zijn gedood hebben een testament achterge laten waain zij zich verontschul digen voor het onderbreken van de Olympische Spelen bij de jeugd die in Mtinchen verza meld was. Dit heeft de Pales tijnse radio gisteren in Cairo meegedeeld. in het olympische dorp zijn J zonden. Er blijkt onder meer j uit dat de leider van de groep I niet degene was die onderhan- j deld met de Duitse autoriteiten. J Hij had een lid van zijn groep 1 daarww aangewezen omdat <fe 1 duits sprak. i De Palestijnen zeggen In het tes- I tament het te betreuren dat de I Spelen onderbroken werden maar dat de internationale sportjeugd dat wel enkele uren zou kunnen verdragen het er van zou uitgaan dat er een volk is dat al 24 jaar wordt onderdrukt zonder dat de we reld zich daarom bekommert. Bomalarm Shell-Chemie MOERDIJK (ANP) Shell Che mie in Moerdijk heeft gisteren enkele uren alle activiteiten ge staakt na een bomalarm. Een onbekende - met een buitenlands accent - meldde 's ochtends om zeven uur dat om tien uur op het terrein enkele bommen zouden ontploffen. Het personeel ontruimde de ge bouwen voor een onderzoek door de Rijkspolitie in Zeven- bengen. Om half elf volgde het sein „alles veilig". Drama in Zagreb BELGRADO (DPA) In een rechtszaal in de Kroatische hoofdplaats Zagrebtrok een ver dachte een pistool en schoot zo wel zijn vrouw als haar advo caat dood. Daarop liet hij zich zonder verzet wegvoeren. Met zachte muziek probeert Jane Heyworth twee, uit Zuid-Afrika afkomstige zo genaamde witte neushoorns gerust te stellen om hen te laten wennen aan hun nieuwe leven in het Cotswold Wildlife Park in Burford (Engeland). Jane zegt dat de muziek helpt: „Ze zijn heel mak (Van onze mode-redactrice) AMSTERDAM Gisteren gunde C en A in Amster- genboog, in allerlei stoffen met garneringen van zeer langharig, pluisachtig of kort geschoren dam ons vast een blik op De vrouw mel rijpere .m.ak de zojuist ingekochte na jaarsmode. Het beeld is kleurig en vrolijk en ook minder flodderig dan voor al de jeugd ons wel graag liet zien in de afgelopen tijd. Zwart en grijs heet ten de modetint, maar aan gezien combineren het ge zelschapsspel blijft en het een over het ander wordt aangetrokken, is het verlei delijk er gekleurd op te staan. Twenny draagt korte tot ultra korte rokjes (maar nog liever rechte broeken met wapperpij- pen die 72 cm omtrek kunnen halen). Daarboven angora trui tjes in pastelkleur zoals baby nauwelijks meer krijgt ofwel in donkerder tinten met ingebreide kleuriger motieven. Ze hebben alle soorten mouwen en liefst een bijbehorend shirt. De jurk jes zijn romantisch met lintjes, vindt in „Your sixth Sence" mooie ruime jassen, (bijvoor beeld warm geel, zwart ge voerd. dus lang niet overrijp), met moderne mouwinzet. We signaleren al reeds het wikkel model. maar nog niet de zeer ruime rug. Bij de jurken hier bijzonder modieuze combinaties van gebreid, gestreept lijfje met geweven, effen of geruit rok- deel: een verfijnde uitgave van even succesvolle meisjesmodel len. Daarnaast smaakvol gedes sineerde chemisiers. Het tradi tionele broekpak is in deze sec tor niet weg te branden. Alles wat voor de grote mensen geldt, is van toepassing op de kinderen, hun mode is er een bijzonder grappige weerspiege ling van. Zelfs baby en peuter doen er aan mee met ritsen en houtje-touwtjes, met overgooiers en dubbeldekkers. Het meest spectaculaire stuk van alle kle ren bij elkaar was een kruip- pakje dat het midden hield tus sen een harlekijnspak en Pippi Langkou: OLYMPISCH RECORD TIET aantal keren dat in MUnchen een Olympisch record verbe- terd is, zal wel een indrukwekkend getal opleveren. Er werd in de stad van sport en spelen evenwel nog een record geboekt. Een triest record: het aantal keren dat er een schaduw geworpen werd over wat het vierjaarlijks hoogtepunt van de menselijke prestaties op het gebied van de sport had moeten zijn. Sedert Berlijn-1936 lijkt het wel. of de Olympische Spelen zich onder een ongunstig gesternte voltrekken; Melbourne bracht een verdeel de wereld naar de Spelen, in Tokio meldden zich de eerste sympto men van onvrede en verpolitisering die in Mexico op grote schaal voor vóórpaginanieuws zorgden, dat met sport weinig of niets te maken had. In MüncKen werd het achteraf beschouwd een keten van misère: ru zie over het zuivere amateurisme, het politieke voorspel Inzake Rhodesië, doping die medailleverlies tot gevolg had, felle protesten tegen scheidsrechterlijke beslissingen, incidenten met een raciale achtergrond, onverstandige taal van Olympische autoriteiten en als dieptepunt het bloedbad door het optreden van een Arabisch® ter reurgroep. TIE tweespalt, welke ontstond bij het beantwoorden van de vraag, of de spelen na de overval in het Olympisch dorp wel mochten worden voortgezet, bleek ter plaatse minder diep te zijn dan in de discussies buiten MUnchen. Ons leken lang niet alle argumenten die voor staken van de spelen werden aangevoerd, sterk, we hebben de indruk dat critici die des tijds het boycotten van Melbourne laakten, nu graag MUnchen door politieke druk afgebroken hadden willen zien. Maar ook het pleidooi voor doorgaan „want sport en politiek moeten gescheiden blijven" is op de keper beschouwd er een met veel bars ten. Want de keren dat in MUnchen de zuiverheid van de sport ge schonden werd, zijn niet meer op de vingers van twee handen te tellen. Wanneer straks in Montreal men de status van het amateurisme meer door de bril van de realiteit wil gaan bekijken, is dat juist inzoverre op dit punt camouflage veel verhult wat net geen bedrog kan genoemd worden. Maar iedereen moet weten, dat bij „open spelen" de schaduwzijde van beroepssport het Olympisch karakter van het vier-jaren-evenement nog sterker benadelen kan. applicaties, borduursels, pof- en £en oniangs internationaal gelntro- vleugelmouwtjes. duceerde kindercollectle van het Maar de kieltjes, blousons, jekken In de „Your Sixth Sence"-collectie deze japon, waarvan het lijfje gebreid is en de rok De prijs is f 160. overslagjasjes overheersen in een verzameling waar de fantasie de vrije loop is gelaten van geruit tot effen, van wit tot zwart in alle kleuren van de re- (Van een onzer verslaggevers) DELFT De bisschop van Rot terdam, mgr. dr. A. Simonis, ziet in principe liever dat hij zelf de voorzitter is van de dio cesane pastorale raad (D.P.R.) vanwege het feit dat het Vati caanse Concilie dat veronder stelt. Hij kan er echter begrip voor opbrengen dat het op het ogenblik gunstiger is dat de ge groeide situatie, waarin een an der de voorzittersfunctie ver vult, tot nader order wordt ge handhaafd. Deze opvatting van mgr. Simonis werd gisteravond tijdens de ver gadering van de diocesane pas torale raad in Delft door vica ris-generaal dr. W. v.d. Ende bekend gemaakt. De bisschop zelf kon de vergadering niet bij wonen. Volgens vicaris v.d. Ende stelde mgr. Simonis zich bij de positie bepaling ten opzichte van de diocesane pastorale raad op het standpunt dat het huidige func tioneren van de raad een goede en gezonde vorm is om de geza menlijke verantwoordelijkheid in de kebk te dragen. De bisschop is zich naar de me ning van dr. V.d. Ende bewust dat er mogelijk veranderingen aangebracht moeten worden als de Romeinse instructie over de oprichting van pastorale raden komt, waarvan in verband met het opschorten van de landelijke pastorale raad gewag is ge maakt. Mgr. Simonis is van me ning dat de situatie op dat mo ment opnieuw bezien moet wor den. Voorlopig moet de D.P.R. blijven functioneren zoals dat tot nu toe is gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De diocesane oastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft zich gisteravond tijdens de vergadering in Delft gesteld achter de wens van de gezamenlijke Nederlandse bisschoppen om, na het opschorten van de landelijke pastora le raad, binnen niet al te lange tijd een of andere vorm van overleg met de gelovigen tot stand te brengen. Volgens de Rotterdamse delegatie die eind vorige maand aan het overleg van deputaties van bis dommen en afvaardigingen van aangewezen le den van de L.P.R. enerzijds en de sub-commissie van de Beheers- en Beleidscommissie van de Ne derlandse Kerkprovincie anderzijds, heeft deelge nomen, zijn alle partijen het er over eens dat de enige overgebleven mogelijkheid van overleg tus sen bisschoppen en gelovigen een gesprek is met een groep zonder enige juridische status. Naar de mening van de Rotterdamse pastorale raad zou het voorgenomen overleg van de bis schoppen zonder bezwaar met de delegaties van de bisdommen en vertegenwoordigers van de destijds aangewezen leden van de L.P.R. gehou den kunnen worden. De Rotterdamse delegatie die deelneemt aan de besprekingen rond de opgeschorte L.P.R. ver wacht dat de Nederlandse bisschoppen nog dez. maand over de alternatieve vorm van overleg zullen vergaderen. Verwacht wordt ook dat in de cember of januari een interdiocesane bijeen komst van gelovigen met de bisschoppen belegd zal worden, waaarop de rechtvaardigheid in de wereld besproken zal worden. De diocesane pastorale raad zal haar achterban vragen deze nieuwe voorlopige vorm van overleg steun toe te zeggen. „De bissohop .vindt dat deze op stelling het karakter heeft van een soort „gentlemen's agree ment". Deze „afspraak" tussen mensen stelt de bisschop bo ven de juridische kerkorde, en daar ben ik erg blij mee", al dus vicaris V.d. Ende. AMSTERDAM (ANP) - Via een kort geding probeert de atiner- piquer Jacobus Geluk uit Eg- mond Binnen het bij hem in training zijnde paard Heliotroop dat de Amsterdamse eigenaar Koert kwam bij hem heeft weg gehaald, in zijn stal terug te krijgen. Gisteren heeft dit niet alledaagse kort geding gediend voor de president van de recht bank in mAsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. De raadsman van detrainer, mr. A. A. M. Leesberg, zei dat zijn cliënt op 6 augustus naar de renbaan Duindigt was gelokt en de heer Kamm toen het paard- had weggehaald. Voordien was er een kwestie geweest tussen hem en de trainer over een an der paard van de heer Kamm. Een poging om de kwestie over Heliotroop met medewerking van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport op te lossen was mislukt. De stichting wil nu een gerechtelijke uitspraak, zo deelde de raadsman mee. Tot zolang komt het paard niet uit op draverijen. Met de heer Kamm heeft de trainer een overeenkomst dat Helioroop tot januari 1978 bij hem voor trai ning val zijn. Op de skmmatie in augustus om het paard terug te brengen ging de eigenaar niet in. Er zouden bovendien verschillende klachten over de verzorging van het paard zijn. betere genre heet Palomino: de gelijke bijzonder goede kleren die slechts een enkele maal op vallend zijn: bijvoorbeeld een soort miniatuur motorjek in zwart en geelglanzend synthe tisch materiaal. De saaiste afdeling blijft die van de heren. Het kostuum is erg Italiaans maar somber van tint. Een Norfolk-ceintuur, een bla zermodel en een hooggesloten jersey jasje zijn het meest ge waagd tussen de keurige col berts in tweed, flanel en ve lours. Ze hangen naast nette coats maar gelukkig worden de jekken opnieuw gepropageerd met veel ritsen en borg. Toch geen wonder dat de man maar liever in truien blijft lopen zo lang er geen gemakkelijker en speelser herenmode ingang vindt. Frederick W. Hahnemann (49) ver. Iaat hier het gerechtsgebouw Alexandria (VS). Hij is schuldig bevonden aan luchtpiraterij. Op 5 mei probeerde hij. vergeefs, een vliegtuig van de Eastern Air lines in zijn macht te krijgen. DEN HAAG (ANP) Er gaat zich een groot overschot aan biologen onwikkelen. Reeds het aantal biologiestudenten op dit moment geeft aanleiding tot de i verwachting dat In 1980 hoogst j waarschijlijk 1000 tot 2000 docto- j randi biologie geen bij hun op leiding passende werkkring zul len vinden. Dit zijn enige conclusies van de commissie Behoefte-Bepaling Biologen, neerglegd in het rap port de arbeidsmarkt voor bio logen, behoefte, aanbod, oer- schot in 1980 en 1990. Het rap port is uitgebracht aan de Aca demische Raad te Den Haag. Luchtvervuiling WASHINGTON. (AP) - De be grotingscommissie van Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft de hoogste defen sie-begroting sinds de Tweede Wereldoorlog goedgekeurd. In de begroting, waarmee een be drag Is gemoeid van 74,6 mil jard dollar, is rekening gehou den met het grootste gedeelte van de verzoeken van president Nixon om meer geld voor de oorlog in Indochina. Tweespalt Doorgaan Y^ANDAAR dat de vraag „moeten we doorgaan?" er een is, waar van men de beantwoording niet moet laten liggen tot in 1976 alles gereed staat voor nieuwe records, nieuwe incindenten en wel licht nieuwe drama's. Schaalverkleining lijkt momenteel meer zinvol dan schaalvergroting. Geen bloedvergieten in de Unie ^fOALS meer in de Christelijk-istorische Unie gebeurt, is het partij- bestuur er in geslaagd een dreigende rel over de kandidaat stelling tot oplossing te brengen, zonder dat er bloed vloeide. Van de vier niet herkiesbaar geplaatste Kamerleden zijn er twee alsnog op de lijst gezet, zonder dat dit ten koste ging van andere kandida ten die het CHU-bestuur om een „nieuw gezicht" te krijgen hoog geklasseerd had. Voorlopig hebben de ontevredenen die vonden dat de regio te weinig aan haar trekken gekomen was, met het compro mis genoegen genomen en voorlopig heeft de rechtse stroming erin berust, dat de kop van de kandidatenlijst haar nogal linkse indruk behoudt. Dit opent op twee punten perspectief, juister gezegd het sluit op twee punten verder perspectief niet uit. In de eerste plaats zal da C.H.U.-kandidatenlijst door de P.v.d.A. en bondgenoten niet aange grepen kunnen worden als reden om een gesprek met de christen» democraten over een regeerakkoord uit de weg te gaan en in do tweede plaats blijft de C.H.U. een partij met een kandidatenlijst die de samenwerking en allengse integratie der drie christen-democrati sche partijen niet extra bemoeilijken zal. Beslissende winstpunten heeft de C.H.U.-partljraad-zonder-bloedver- gieten overigens noch voor het een. noch voor bet ander opgeleverd. Want de integratie van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. wringt vooral bij de antirevolutionairen: en een gesprek over een groot-regeerak koord mag don sommige confessionelen zwaar op de maag liggen, momenteel is het verzet aan het front van de progressieve drie gro ter. Voorts is het nog maar de vraag of de ontevredenheid binnen de C.H.U. over de kandidaatstelling uitgebannen is. De twee Kamerle den die alsnog een „verkiesbare" kandidaatstelling kregen, blijven op de wip zitten en worden afhankelijk van een voor de C.H.U. niet-ongunstige verkiezingsuitslag. Maar zal de samenstelling van de lijst voor sommige rechtse CHU'ers toch geen aanleiding vormen om op een der kleine protestantse partijen te gaan stemmen, zodat zetelverlies eind november toch blijft dreigen? Voorzitter Van Verschuur en fractieleider Tilanus zijn wel erin ge slaagd zaterdag in Utrecht een direct schisma te voorkomen. Dit succes valt hen niet te ontzeggen. Er zijn in Nederland partijen waar boven de kandidatenlijst de wolken zwarter zijn dan nu boven die van de Unie. WERKGROEP MILIEUBEHEER Leiden/Den Haag Het secundaire en tertiaire wegenplan 1973 van de provincie Zuid-Holland mag volgens de werk groep Milieubeheer niet eerder aangenomen worden voor dat tenminste de Duinweg (S.l), de Mcrenweg (S.6), de plannen afgevoerd zijn. Dit heeft de Werkgroep Milieu beheer in een bezwaarschrift tegen de plannen aan de Provincie laten weten. Los i deze wegen, die volgens Voor wat de primaire wegen be de Werkgroep teveel te maken hebben met de „nog intacte res ten van het landschap van Zuid- Holland", moeten de overige plannen buiten dit gebied ui terst zorgvuldig en kritisch in het licht van dit alles be schouwd worden". Het gaat er bij de Werkgroep vooral om aan „Gedeputeerde Staten" de opdracht te geven het ruimtelijk beleid en het vervoersbeleid te integreren en vorm te geven vanuit een werkelijke serieuze betrokkenheid bij het beheer van het milieu". Zoals bekend heeft de Werkgroep Milieubeheer te Leiden van het begin af veel b .zwaar gemaakt tegen de aanleg van de Leidse Baan. In het bezwaarschrift, dat thans naar de Provincie gestuurd is, wijst de Werkgroep op het „fi- nancierings-automatisme, dat erop gericht is om, ongehinderd treft meent de Werkgroep Mi lieubeheer dat boven de aanleg van het deel rijksweg 11 ten westen van Leiden een railver binding van Leiden naar Kat wijk verre de voorkeur ver dient. Verder dat tussen Alphen en Leiden in de eerste plaats gedacht moet worden aan een verdubbeling van d-- spoorweg. „De nieuwbouw in Alphen zal daar, zoveel als nog mogelijk is, op moeten worden afge stemd." Dat de Duinweg nog steeds op de kaart van het secundaire we genplan voorkomt verontrust de Werkgroep in hoge mate. Dit geldt ook voor de Merenweg, omdat, aldus het bezwaar schrift, deze secundaire weg „over zijn gehele oostelijke deel een volstrekt ontoelaatbare aan tasting van de zuidelijke rand van het Plasscngebied vormt". door de huidige maatschappclij- Verder stelt du Werkgroep vast, ke ontwikkelingen en fundnmen- dat het doortrekken van de tele discussies, de wegenbouw Duindamse Slag als autoslag voortgang te doen vinden". ten stelligste af te raden is. ADVERTENTIE dab makkeluk!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9