Zendtijd radio en tv via verkiezingen vaststellen n GROTERE KANS OP EUROPESE TOP Sioren o jaar eisen Experiment met „open" chef voor 300 PTT'ers GEWESTELIJK ORKEST BLIJFT DIT SEIZOEN NOG BESTAAN {AVO niet [biologisch .„actief PvdA-commissie stelt voor: 3 Autozwendelaars Nixon ligt voor op McGovern INAkSDAG 12 SEPTEMBER 1972 £^JIS LEIDSE COURANT Oeganda Engeland Luchtbrug -«J nog niet l.| in werldng (Van onze correspondent) fJDEN Op het vliegveld leathrow bij Londen zijn giste- tn slechts een handvol Aziati- iche Oegandezen aangekomen, joewel volgens eerdere herlch- en uit Oeganda de luchtbrug loor de Aziatische bannelingen eren in werking had moeten was geen spoor van toe- ne te merken in het aantal datische Oegandezen, dat ot-Brittannlë binnenkwam. I" regering van Nieuw-Zeeland «ft gisteren besloten een be- aantal Aziaten die uit Oe- nda zijn uitgewezen, op te ne lent Am In heeft opdracht tot uitwijzing van een oep van 17 Engelse militai- die vijf maanden geleden j Oeganda waren gearriveerd r trainingsoefeningen, rige week heeft Amin de En gelse regering beschuldigd van ien poging hem te vermoorden. Hij deed toen een beroep op het Ijger van Oeganda de Engelse Militairen goed in het oog te juden. HAAG (ANP) - Het ge lik van ontbladeringsmidde- n bij de conventionele oorlogs- oerlng in West-Europa wordt ji de NAVO niet overwogen. s minister Schmelzer (Buiten- ^ndse Zaken) in antwoord op ragen van PvdA-kamerleden. Ie minister wijst erop. dat ons ind mede een verdrag heeft ndertekend tot uitbanning van jiologische wapens en van toxi- wapens, welk verdrag de ont- kkeling, produktie en voor- jaadvorming van deze strijd middelen verbiedt. 'Weduwe-spot' leidt niet tot e* bezoek agent lERSFOORT (ANP). - Luiste- raars en kijkers die reageren op le „weduwen-spot" op radio en UT) televisie, zullen niet onmlddel- Bjk worden bezocht door een rzekeringsagent. heeft de Ned. Ver. van Assu- mliebezorgers (NVA) meege- Joha^jeeld in antwoord op de bezwa- die het Konsumenten Kon- :t heeft geuit tegen de recla- ie-uitzendingen van het bureau 'oorlichting Levensverzekering. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam stond gisteren met beide benen in zijn haven. Dat wil zeggen, op een maquette van het gehele havencomplex van Rotterdam die de burgemeester opende op het Eurostrand-recreatiecentrum bij WesterhovenDe maquette-havens zijn gevuld met zestig ton water. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een commissie van de PvdA pleit voor aparte verkiezingen elke vier jaar om de zendtijd op ra dio en tv te verdelen onder de omroeporganisaties. Ieder een mag dan meestemmen die ook mag stemmen bij Ka mer- of gemeenteraadsverkiezingen. De omroepvereni ging die 12 procent of meer van de stemmen krijgt, is omroep-A, tussen 8 en 12 pet omroep-B, tussen 4 en 8 pet omroep-C. Minder dan 4 pet van de stemmen geeft geen recht op zendtijd. De PvdA-commissie werd vorig den. De commissie ziet hierin jaar ingesteld om de ervaringen een commerciële invloed op de met de omroepwet, in werking omvang van het ledenbestand, sinds 1968, eens te bezien. Het Een ander nadeel is dat alleen die rapport zal nu in de partij wor den besproken. Oorspronkelijk zou een partijcongres van vol gend jaar erover moeten beslis sen, maar nu er eind november kamerverkiezingen zijn, is het niet uitgesloten dat het rapport ook een rol gaat spelen in de leden meetellen voor de zend tijdverdeling, die luisterkdjkgeld betalen. Dat zijn er ongeveer drie miljoen. Bij omroepverkie zingen zijn er echter een kleine acht miljoen stemgerechtigden, zodat dan veel meer mensen zouden meespreken. campagnes, en bij onderbande- De commissie wil verder de posi- lingen met andere partijen. Op het ogenblik is het aantal le den van de omroepverenigingen bepalend voor de hoeveelheid zendtijd. In feite het aantal abonnees op het programma blad. Nadeel daarvan is dat niet de kwaliteit van de program ma's, maar van het program mablad bepalend wordt voor het ledental en dus de zendtljdver- dellng. Wie het beste blad kan produceren, krijgt de meeste le- (Van correspondent) ROME Op de besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën van de zes EEG-landen en de toekomstige partners in Rome, is de verwachting ontstaan dat de Euro pese topconferentie op 19 en 20 oktober doorgang zal vinden. In Rome heerste gisteren het algemene gevoelen dat nu voldoende gemeenschappelijke punten zijn gevonden in economische en monetaire kwesties om de topconferentie de moeite waard te maken. Bij de diplomatieke voorbereidingen voor de bij eenkomst in Rome hebben alle EEG-landen aan Frankrijk laten horen dat er grenzen zijn aan de prijs die men wil betalen voor de uitnodiging om naar Parijs te komen. De minister van Financiën van de zes EEG-lan den en de toekomstige leden van de gemeen schap bespraken gisteren het probleem van de inflatiebestrijding, maar namen nog geen beslui ten over dit onderwerp. In plaats daarvan con centreerden de ministers zich op het vraagstuk van het vormen van een gemeenschappelijk mo netair Fonds voor de vergrote EEG. Vandaag zou de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Scheel vragen te overwegen wat zij samen kunnen doen om terrorisme en vliegtuig kaping te voorkomen. Verwacht wordt dat Scheel voorstelt een speciale ontmoeting van EEG-mi- nisters van Binnenlandse Zaken te organiseren. Maar het is ook mogelijk dat hij zal aandringen op een gemeenschappelijk standpunt, als de alge mene vergadering van de VN gedurende de herfstzitting zich over het probleem van terro risme zal buigen. tie van de NOS terugdringen. De NOS heeft thans bijna het wettelijke maximum van 40 pet van de zendtijd. Dat maximum zou moeten worden verlaagd. De NOS zou geen programma's meer mogen brengen, die van verstrooiende of commentarië rende aard zijn. Die horen prin cipieel bij de verenigingen thuis. Daarnaast zou de NOS een spre- kershoek moeten inrichten voor kleine clubs die te klein zijn om omroepvereniging te worden of die thans mini-omroep zijn. De huidige mini's zouden dan kun nen verdwijnen. Andere voorstellen zijn: geen zendtijd meer voor politieke partijen, elk jaar aanpassing van het kijk-luistcrgeld met vrijstelling voor minimum-loon trekkers, democratisering van de omroepverenigingen, geen uitbreiding van reclamezendtijd, de Wereldomroep niet uit de kijk-luistergeldpot maar uit dt belastingen betalen, toezicht op de inhoud van de programma's alleen door de rechter en meer ook door de minister van CRM; een snel op te richten in structieve omroep moet niet uil de kij k-luistergeldpot maar uit de belastingen („algemene mid delen") worden gefinancierd. PARIJS (RTR) Het analfabe tisme in de wereld is in de ja ren 1950—1970 van 44,3 tot 34,2 pet. gedaald, zo heeft de direc teur-generaal van de Unesco, de organisatie van de VN voor on derwijs, wetenschap en cultuur, René Maheu, in Parijs bekend gemaakt. tus ij -afiscj O iegj 37|en HAAG (ANP) De procureur-generaal bij het Ge- in Den **aafï beeft gisteren drie jaar gevange met aftrek van voorarrest geëist tegen de drie ige in hoofdverdachten in een miljoenenzwendel in auto's. pgehe De Rechtbank in Rotterdam had twee van hen, de Rotterdamse autohandelaars Berend de W. (59) en Frans de R. (40). we gens uitlokking van autodiefstal len en heling van gestolen au to's veroordeeld tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf. De Rechtbank had de derde, de 28- jarige monteur Ton H. die meer dan honderd auto's stal, drie jaar opgelegd. De tien man sterke oplichtersben- - de had in 1970 en 1971 tenminste 150 auto's gestolen met waarde van drie miljoen gulden. Ton H. stal de meeste wagens in Bel gië. Hij stal wagens van het door De R. en De W. opgegeven merk, bouwjaar en kleur. In de werkplaats van De R. wer den de gestolen wagens voor zien van kentekens en chassis- en motornummers van door deze handelaren opgekochte auto wrakken, waarvan merk, kleur en bouwjaar precies met die van de gestolen wagens overeen kwamen. De wagens werden daarna zonder problemen ver kocht. Het Gerechtshof zal op maandag 25 september uitspraak doen. Jteun aan pers ?iook in 1973 hockej nodig I HAAG (ANP) Het PvdA- imerlld Roethof heeft minister ingels (CRM) gevraagd, de imaatregelen aan de pers 1973 in her-overweging te jiemen. irtoe is volgens hem reden nu ">e Telegraaf" het bod op het mburgs Dagblad heeft ver- ogd van 5,3 tot 7,2 mil- jjoen. Bar de mening van het Kamer lid blijkt uit dit bod hoezeer de serderheid van de Tweede het aan het rechte eind toen zij te kennen gaf de 'Steunmaatregelen over 1972 en 1973 in het bijzonder te willen pichten op de bladen die aan ten dergelijke steun behoefte bebben. (Van een onzer verslag gevers) ARNHEM „Hoe denkt de chef over ons, en welke inlichtingen geeft hij over zijn naaste medewerkers naar „boven" door?" Het antwoord op die vragen in de komende weken is geen geheim meer voor 300 mede werkers van de PTT. Chefs en „onderge schikten" gaan bij wij ze van experiment met hun chefs samen aan tafel zitten om op die manier te komen tot een nieuw systeem van functie-beschrijven en medewerkers beoordelen bij het staatsbedrijf van de PTT. Op deze wijze krijgen 300 PTT-ers gelegen heid het rapport „Per soneelsbeleid 1970- 197?" aan de praktijk te toetsen. Naast de afdeling Bijzondere tellende personeel van Diensten van het Arn- het postkantoor Schie- hemse girokantoor dam. (110 man) zijn voor Het nieuwe van de prak- deze test ook uitgeko- tijk-test met het perso- l buitendienst-me dewerkers van het te lefoondistrict Amster dam, en het 130 man neelsbeleid bestaat voornamelijk hieruit, dat er volledige in spraak en openheid heerst. Iedere deelne mer aan het experi ment wordt geraad pleegd bij de omschrij ving op het beoorde lingsformulier van de bestanddelen, waaruit zijn werk is samenge steld. Bovendien ontvangt iede re deelnemer zijn beoordelingsformu lier ter inzage. Hij kan er met ziin chefs over van gedachten wisselen en er op die manier invloed op uitoefenen. Uit de ervaringen, die men met de proeven „inspraak bij beoorde ling" in Arnhem, Schiedam en Amster dam opdoet, en uit het meedenken en meewerken van de deelnemers hoopt PTT een nieuw beoorde lingssysteem op te bouwen, dat straks voor het gehele land bruikbaar is. Van CNV geen stemadvies De heer Lanser, die voorstander is van een regering van de drie confessionele partijen met de drie progressieve, zei verder dat er in de komende maanden alles aan moet worden gedaan, met name ook door de confes sionele partijen, om een gunstig klimaat voor de samenwerking van de zes partijen te scheppen. Ekseption, de groep die zoveel klassiek In zijn pop doet, heeft een nieuwe elpee uitgebracht, getiteld Ekseptlon-5. Penny de Jager, echtgenote van Rick van der Linden was in Den Dolder gastvrouw bij het lustrumproduktiefeest. Rick junior zag het blijkbaar allemaal niet zo zitten. Burgemeester bij voetbalduel doodgeschoten NAPELS - In het bij Napels gele- Vermoedt wordt dat de burge gen dorpje Qulndici heeft voetbaltoernooi een wel zeer tragische afloop gekregen. Tij dens de finale tussen SC Quindi- ci en AC Loria werd de plaatse lijke burgemeester Fiori Grazia- ro (46) neergeschoten en zo zwaar gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. meester is getroffen door een supporter van Quindici. die zich, toen de scheidsrechter bij de stand van 1 - 0 voor AC Lo ria een speler van de thuisclub uit het veld stuurde, zo kwand maakte, dat hij in het wilde weg begon te schieten. HILVERSUM (ANP) „Voor de komende verkiezingen brengen wij geen stemadvies uit." Dit verklaarde C.N.V.-voorzittcr J. Lanser gisteravond tijdens Kqueline (Kennedy) Onassis heeft dezer dagen haar dochter Caroline laten inschrijven aan de zeer ex clusieve voorbereidende school voor de even exclusieve Concard Academie in Concord (Mass.). Caroline i sthans 14 jaar. Jacqueline bij het verlaten van het schoolterrein. Achter haar haar 11-jarige neef An- thony Radziwill. Morele verplichting van provincie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland kan zeer waarschijnlijk nog tot het einde van het pas begonnen wintersei- commlssie wilde zich gisteren nog niet binden dit bedrag op tafel te leggen. „Onderzocht moet worden of van de zijde van de Zuidhollandse gemeenten en van het Rijk bijdragen kunnen komen", aldus gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag. zoen de geplande muzlekullvoerln- De commiMleleden legden naast de cultu. r rol» uzanrHo van hof nrkosf nok sterk de gen blijven doen. De Provinciale Statencommissie voor culturele za ken bleek op een gistermiddag ge houden vergadering niet van plan om het orkest gezien de zeer slech te financiële toestand, direct op te heffen. Staten zullen alle zaken bestuderen, en in ieder geval voor maart volgend jaar sa men met Provinciale Staten over het voortbestaan beslissen. Na 1 maart moet de orkestleiding namelijk nieuwe contrac ten gaan sluiten voor opvoeringen in het volgend Vast staat dat In leder geval twee ton bij- Wat er na het einde van dit winterseizoen gepast moeten worden om het orkest met het orkest zal gebeuren bleef gister door te kunnen laten draaien. De Staten- middag een open vraag. Gedeputeerde rele waarde van het orkest ook sterk de De discussie in de Statencommissie ont- nadruk op de rechtszekerheid van de mu- stond naar aanleiding van de vorige sici. Men vond het over het algemeen een week bekend gev. den zeer slechte fi- morele verplichting" van het provincie- nanciële positie v n het Gewestelijk Or- bestuur om de orkestleden, die naar men kest. zei zich altijd met alle inzet aan hun Gedeputeerde van Praag b'eek optimistisch werk gegeven hebben, niet van de ene over subsidie van het rijk voor het orkest dag op de andere in de kou te laten in de toekomst. Hij verwacht dat de lan delijke Raad voor de Kunst de minister van CRM in de loop van het volgend jaur znl ndvlseren om het gewestelijk orkest rijkssubsidie te geven. staan. WASHINGTON (AFP) Hoe meer senator George McGovern een campagne voert voor on middellijke beëindiging van de oorlog in Vietnam, des te meer ondersteunt de Amerikaanse pu blieke opinie de politiek van president Nixon. Aldus het insi- tuut Harris dat een onderzoek heeft opgesteld voor de Chicago Tribune. De Amerikanen tonen hun voor keur voor het standpunt van president Nixon. Aldus het insti- van degenen die vertrouwen stellen in zijn tegenstander tot beëindiging van de betrokken heid van de V.S. in Vietnam is verminderd. Geen gesprek Kissinger en Le Due Tho MOSKOU (AP) Henry Kit- singer, de man achter Nixon, heeft gisteren een ontmoeting gehad mot de Russische leiders op de eerste dag van zijn be zoek aan Moskou. Er werd door geen van belde par tijen commentaar gegeven over de onderwerpen van het ge sprek tijdens de eerste dag van het bezoek van Kissinger. Er waren speculaties in omloop dat Kissinger een onderhoud zou hebben met Le Due Tho, de Noordvietnamese adviseur bij de Parijse vredesbesprekingen. Tho is echter uit Moskou ver trokken en verklaarde voor zijn vertrek dat hij niet had gespro ken met Kissinger. Gezagvoerder Boeing overlijdt tijdens landing DJAKARTA (RTR) De gezag voerder van een Boeing van de Pan American Airways mot 117 passagiers nan boord is za terdag tijdens de landing op het vliegveld van Djakarta overle den. De tweede piloot nam de besturing over en slaagde er In het toestel veilig aan de grond te zetten. Volgens een woordvoerder van het vliegveld overleed de gezag voerder vermoedelijk aan een hartaanval. De passagiers van het vliegtuig dat uit Hong Kong kwam, bemerkten het overlijden pas toen zij het toestel verlieten en zagen dat de dode met een ambulance werd weggedragen. Hoe dramatisch de dood van een gezagvoerder aan de stuurknup- pel ook lijkt, aldus een reactie van de KLM, voor de passagiers levert zo'n situatie geen gevaar op. Ten eerste wordt bij grote, moderne vliegtuigen de landing praktisch geheel automatisch uitgevoerd en ten tweede is er altijd een tweede vlieger in de cockpit, die de machine even goed beheerst als de gezagvoer der. Bij de KLM heeft zich enige jaren geleden bij een landing in Tokio hetzelfde voorgedaan als nu bij de Panam. De tweede vlie ger voerde toen een perfecte lar.ding uit. Alle verkeersvliegers ter wereld worden leder half jaar onder worpen aan een medische keu ring, waarbij met name ook het hart veel aandacht krijgt. Die keuring nog strenger maken heeft geen zin. Het is een bekend feit, dat een mens een hart aanval kan krijgen, een minuut nadat de specialist hem vol komen in orde heeft bevonden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7