FC Den Haag dacht in crisisperiode weer aar „angstavond'' Wolves INDEPENDIENTEIS BANG VOOR EEN VIJANDIGE SFEER TERUGSLAG BIJ DYNAMO TIFLIS IS EEN GEVOLG YAN VERJONGING Twijfels over doorgaan return Wolsink gaf op in motorzesdaagse UEFA WIL SPORTIEF VOETBAL Lu< n( in i Weimar gaat uit van een plaats op reservebank DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 pagina Lsdag Jaap van Praag: ,,Ze spelen die wedstrijd wel" SPINDLERUV MLYN Onder eerste gedeelte van ruim 300 bijzonder slechte weersomstan- kilometer. Een groot aantal rijders had bij /tv.»,, ""i A~ - de g[arj grote moeilijkheden. Zo (Tsjechoslowakije) de interna tionale motorzesdaagse van start gegaan. Nadat het zater dag en zondag de gehele dag had geregend, vertrokken de 379 coureurs gistermorgen voor het BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) wil ervan verze kerd zijn, dat er sportief wordt gevoetbald in de diverse Euro pa-cuptoernooien. De UEFA heeft daarom in een schrijven aan de nationale bonden ei clubs, die in EC-toemooien uit komen, gewaarschuwd dat zij streng zal optreden bij overtre ding van de reglementen. Al naar gelang de ernst van de overtreding zullen de volgende straffen worden uitgesproken: ontnemen van de overwinning, sluiting van een stadion en uit sluiting van verdere deelneming aan een toernooi. De UEFA wijst er nogmaals met nadruk op dat een bond of een vereniging ook bij uitwedstrijden verantwoorde lijk is voor het gedrag van zijn supporters. Op 15 maart 1973 zla de UEFA In Rome in een buitengewone alge mene vergadering een nieuwe voorzitter kiezen, die de in juli gestorven Gustav Wiederlkehr (Zwitserland) zal opvolgen. Mo menteel fungeert de Hongaar Sandor Bracz als plaatsvervan gend voorzitter. Heros favoriet op Duindigt WASSENAAR In het koers- programma, dat Duindigt mor genmiddag geeft, zijn de drave rijen uitermate zwak bezet. Alleen het eerste nummer heeft dertien paarden, in de rest is acht ongeveer het gemiddelde. De rennen hebben wèl een goede bezetting: respectievelijk tien en elf volbloeds. Voor Heros laat men de Belg Muyldermans over komen, een combinatie die het, nu Heros enige vorm vertoont, een eind kan brengen. In de tweede ren gaat Ambition, het paard dat al bijzonder veel rennen liep maar nog nooit won, het weer eens proberen. Tuscan Pride en New Electric zijn nu misschien de paarden die Ambi tion de weg naar de winst ver sperren. Om half drie is de eerste start. Het programma: Zeelandprljs (2000 m., autostart, met trio)Kapoer du Bols Januska D - Kid Aster. - Outsider: Junior Satan. LlmburgprÜ* (1500 m.): Lonely Star - Lucy Hollandia - LetUe Kan. Grandeurprijs iron. 2000 m.. eerste aid., met trio) Heros - Christiane - Sans Cesse. - Outsider: Funchel. Clrcehtprijs (2110 mKlnley's Speed- Volann - Dox Overljssclprljs <2140 m.): Verkerk - Kastalldes. tlon - New Eloc- ebras. m.. autostart) Braun - Imca ook de Nederlander Gerrit Wol sink, die zijn BMW 750 pas na twintig minuten op gang wist te brengen. De aldus opgelopen achterstand brak Wolsink op de eerste grote helling op, want hij moest zich een weg banen door grote groepen toeschouwers, die in d'e mening verkeerden, dat alle coureurs reeds lang waren gepasseerd. Na deze extra ver traging was de pech nog niet af gelopen. Kort na de helling raakte de cylinderkop van Wol- si nks machine defect. De Ne derlander gaf toen maar op. Het Nederlandse Trophyteam (zes rijders) kwam de eerste dag re delijk door. Alleen Gerrit Elbert (met Morini) liep een ketting breuk op, wat hem op 960 ver- liespunten kwam te staan. De andere vijf rijders bleven op 0 staan. Het Vaaserteam (Boom, Van Hoegee, Tijhuis en Van der Sluis) reed feilloos op tijd en bleef zonder strafpunten. BUENOS AIRES In- dependiente zal niet naar Amsterdam ver trekken om de tweede wedstrijd voor de we reldbeker tegen Ajax te spelen, tenzij de Argentijnse club „de zelfde behandeling en waarborgen" krijgt, die ook Ajax in Ar gentinië heeft gekre gen, aldus Raul Do- nofrio, een regerings functionaris die is be last met de supervisie van de Argentijnse voetbalbond. Hij gaf geen bijzonderheden welke behandeling en waarborgen werden geëist, maar was ont stemd over de beschuldi gingen van Ajax-zijde over het ruwe spel van de Argentijnen in de eerste wedstrijd. In een communiqué aan de Europese voetbalbond verklaarde Donofrio, dat de klachten van Ajax wa ren bedoeld „om het psy chologisch klimaat" te beïnvloeden, waaronder de Argentijnse spelers hun tweede wedstrijd in Nederland moeten spelen. Hij voegde eraan toe, dat de wedstrijd in Buenos Aires correct was verlo- pen. Volgens het dagblad Croni- ca in Buenos Aires zou Independiente bang zijn, dat door uitlatingen van de spelers van Ajax de sfeer in Nederland te vij andig is geworden. Cronica vermeldt voorts, dat het bestuur van Inde pendiente heeft besloten een protestbrief naar de Europese voetbalunie te sturen, waarin men erop zal aandringen dat de spelers van Ajax worden verplicht in het openbaar op hun uitlatingen ten aanzien van Independien te en het Argentijnse voetbal in zijn totaliteit terug te komen. Commentaar van de voor zitter van Ajax Jaap van Praag: „Ik geloof er niet in. Ik heb juist vandaag een telegram van de ma nager van indeoendiente gehad, Oscar Mezzadra- Gral, waarin hij 2000 kaarten bestelde. „Met vriendelijke groeten" stond er onder. Nee, ze spelen na die wedstrijd tegen ons ook nog op 3 oktober in Bazel en nog een andere wedstrijd.. het gaat wel door". Oe, Ei jKDEN Lathrow CEES WEIMAR Aad Mansveld begon te piekeren. Wat moet ik hier nou van den ken was„z'n eerste reactie. Toch was die onzekerheid helemaal niet de bedoeling van bonds coach Fadrhonc geweest. Eer der het tegendeel was waar. Hij wilde Mansveld juist zo vlak voor de Europa Cup wedstrijd tegen Spartak Moskou stimule ren. Het waarom is duidelijk. Aad Mansveld moet zich mo menteel bewijzen voor het Ne derlands elftal. En bondscoach Fadhronc wil niets liever dan dat. Nu Rinus Israël van Feij- MOSKOU Op weg naar Moskou nam de trainer van FC Den Haag Evert Theunissen aanvoerder Aad Mans veld apart. Cm hem te vertellen van een zeer bijzondere en ongewone uitnodiging. Aad Mansveld, de 28-jarige aus- putzer was op speciaal verzoek van bondscoach Fadhronc opgeroepen voor de interland van Oranje tegen Noorwe gen (4 oktober). „Wat krijgen we nou", dacht Mansveld, die uit zijn ogen keek, alsof hij, zo hoog in de lucht, water zag branden. Hoe gemakkelijk zo'n onschuldige medede ling verkeerd opgevat kan worden werd daarna duidelijk. enoord geholpen moet worden aan de meniscus en het ernaar uitziet, dat hij zeker de wed strijd tegen Noorwegen niet zal meespelen, wordt Aad Mansveld zeer waarschijnlijk zijn vervan ger. Theunissen: „Van Aad Mansveld moet op een zo kort mogelijke termijn een vaste kracht voor het Nederlands elf tal gemaakt worden. En dat kan alleen maar door alle mo gelijkheden die er zijn te benut ten. Ook de wedstrijd tegen Noorwegen leek Fadhronc daar voor geschikt. Dat vind Ik zeker voor zo'n ontmoeting tegen Spartak Moskou een zeer pretti ge zaak". Gebrek FC Den Haag kan zo'n stimulans momenteel best gebruiken. Het elftal maakt een crisisperiode door, die z'n hoogtepunt beleef de in de wedstrijd van afgelo pen zondag tegen F C Amster dam. Er was een ontstellend ge brek aan produktiviteit. Geen prettig vooruitzicht aan de voor avond van de Europacupcon frontatie tegen Spartak Moskou. Voor sommige spelers lijkt dan ook de „angstavond" van de Wolves weer op te duiken, waardoor FC Den Haag het vo rig seizoen UEFA-Cupaspiraties door niet minder dan drie doel punten in eigen doel te scoren verloor. 'Aad Mansveld: „Ja, daar denk ik ook wel eens aan. Zeker de laatste dagen. Toch is de sfeer in het elftal nu heel an ders. Bij iedereen. En dat Is ei genlijk ook logisch. Je bent alle maal een jaar ouder geworden en ik geloof ook wijzer. Er is bovendien meer ervaring in het elftal. Daarom geloof ik ook niet dat ons nu weer zoiets kan overkomen". (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Een beetje een vreemde eend in de bijt van het gezelschap van FC Den Haag is Cees Weimar. Deze talentvolle voetballer, die eind vorige week vernam dat hij ook zijn paspoort voor de reis naar Moskou moest in leveren, maakt helemaal geen opgewekte indruk na zijn onverwachte invitatie. Hij herinnert zich maar al te goed de zondag van het vorig seizoen, toen Johan Cruyff de bal achteloos op zijn hak nam, langs hem heenschoot en scoorde. Dat was de grote ommekeer in het leven van Cees Weimar, die besefte dat topvoetbal geen haalbare kaart was op zijn voorwaarden. Hij wilde studeren, wilde lesgeven en wil de voetballen. Maar dat wordt toch een keer te veel. Sinds die zwarte dag in z'n carrière heeft Cees Weimar gekozen en was hij verdwenen van de vaderlandse voetbalvelden. Nu is hij weer bij het gezelschap van FC Den Haag, duidt dat op een veranderd inzicht? «---- Cees Weimar: „In sportief opzicht wil ik heus wel, dat bewijs ik Trainer Theumssea ae p - - - - ïl lers jn dat vertrouwen. Hij ver kondigde gisteren, dat hij zijn taktisch concept voor de wed strijd van morgenavond hele maal rond had. De rapporten die manager Hartmann en hulp trainer Loof van de wedstrijd Spartak—Rostok hadden ge maakt, waren voldoende doorge nomen. „FC Den Haag komt dan ook als een club van la chers in Nederland terug", grapte Theunissen zelfverze kerd. Zijn theorie stoelt op de wetenschap dat Spartak Moskou nog slechts met fantasie-opstel- Aad Mansveld werd op speciaal verzoek opgeroepen voor de interlai tegen Noorwegen. Voor FC Den Haag, dat in een crisisperiode veè keert, betekende dat een stimulans. I-elftal, waarin ik goede wedstrijden speel. Maar er moet voldoende tegenover staan. En dat is bij FC Den Haag niet het geval. Voor wat ze me bieden, voetbal ik alleen op mijn condi ties". Cees Weimar de eigenwijze, heeft er weinig hoop op, dat na zijn Rus sisch belevenissen de situatie zal veranderen. „Ik ga er helemaal van uit dat ik niet word opgesteld. Van de hele voorbereiding heb ik niets meegemaakt. Daarom zou ik het onverstandig en amateu ristisch vinden om morgen in het veld te staan. Ik sta dan pas voor het eerst met de jongens in dezelfde kleedkamer". Cees Weimar, die nog niet zo lang geleden met aanvoerder Aad Mans veld een van de meest hechte verdedigingsduo's van Nederland vormde, blijft misschien wel altijd een hele moeilijke knaap. Voor zichzelf en voor een ander. (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN Van alle spelers in het internationale topvoet bal is Murtaz Khurtsilava waarschijnlijk de meest merk waardige verschijning. De Rus lijkt, afgaande op zijn korpulente gestalte, op het eerste gezicht een speler, die in een veteranen-elftal niet zou misstaan. Maar ondanks het ronde buikje en de kalende kruin is Murtaz Khurtsilave geen oudgediende. Op 15 januari van dit jaar werd hij pas 29, een leeftijd, waarop een centrale verdediger nog lang niet aan het einde van z'n carrière is. En ondanks het overtollige gewicht is hij nog al tijd een vaste keus in het natio nale elftal van de Sovjet-Unie, een land dat zoveel actieve voetballers telt, dat er aan kan didaten voor de selectie van bondscoach Ponomarjew geen gebrek is. Murtaz Khurtsilava is een van de Russen, die al jaren het predi kaat „wereldklasse" dragen. Niet ten onrechte, want hij blonk uit in de toernooien om Lerminst de norse figuur, die hij lijkt te zijn. De tijdens een wed strijd altijd trieste blik blijkt in tegendeel slechts een masker, want de man uit Georgië zorgt er zowel bij Dynamo Tiflis als in het Russische elftal constant voor, dat de stemming goed is. Khurtsilava is bij zijn ploeggeno ten erg populair, hetgeen blijkt uit de woorden van Revaz Dsod- zuashvili, ook al een bekende international van Dynamo. Dsodzuashvili: ,,A!s Khurtsilava er een keer niet bij is merk je dat meteen. Hij is altijd goed gehumeurd". het wereldkampioenschap 1966 Over Dynamo Tiflis zegt Khurtsi- en 1970, toonde onlangs in de te België gehouden strijd om de Europese titel z'n mannetje nog altijd te staan en maakte ook in het zondag beëindigde Olympi sche toernooi zelden fouten. Met die Murtaz Khurtsilava krij gen morgenavond in Tiflis de aanvallers van FC Twente te maken. Want hoe vermoeiend de Olympi sche Spelen ook waren afge zien dan natuurlijk van de schertsvertoning, die Rusland en Oost-Duitsland in de „strijd" om het brons opvoerden de bekendste speler van Dynamo Tiflis wenste onder geen beding verstek te laten gaan bij het be zoek van de voor hem volslagen onbekende tegenstander. „Ik heb", vertelde Khurtsilava in München, „in het voetbal alles meegemaakt behalve Eu. opa Cupvoetbal. Dynamo neemt voor het eerst aan zo'n toernooi deel en daar wil ik bij zijn". Khurtsilava is buiten het veld al- lava: „We hebben een technisch sterke ploeg. Qua voetbal de beste van de Sovjet-Unie. Kat- schalin, onze trainer, werkt graag met technisch goede voet ballers en gedurende de twaalf seizoenen tijdens welke ik nu bij Dynamo speel, hebben we nooit betere resultaten behaald dan onder leiding van Katscha- lin, die nu voor de tweede keer onze coach is. Dit seizoen zijn wij erg goed gestart, maar om dat Dsodzuashvili en ik veel weg moesten met het nationale elftal zijn we de eerste plaats op de ranglijst weer kwijt ge raakt. Bij ons gaat de competi tie normaal door als het natio nale elftal speelt. Dat er een te rugslag is gekomen is boven dien het gevolg van het feit, dat Katschalin het elftal drastisch heeft verjongd. Een aantal ou deren, zoals Metreveli, heeft plaats moeten maken en die omschakeling vergt natuurlijk enige aanpassing. Ook zijn we Asatiani, die in Mexico nog in het Russische elftal speelde, voorlopig kwijt. Hij is aan een knie geopereerd en ik verwacht, dat 'hij er nog wel een tijdje naast zal staan". Gelukkig Murtaz Khurtsilava, 56 keer inter national, was bijzonder gelukkig toen het lot FC Twente als te genstander van Dynamo aan wees, „Want", zegt hij. „een ploeg, die in Nederland aan de top speelt, moet wel goed zijn. Het Nederlandse voetbal staat ook in Rusland in hoog aanzien. Ik weet helemaal niets van Twente, maar Katschalin ken nende twijfel ik er niet aan, dat hij voldoende geïnformeerd is. Ik heb pas één keer tegen Ne derlanders gespeeld. Dat was vijf jaar geleden in Rotterdam. Wij verloren toen met 3-0 en ik vond het Nederlands elftal toen erg goed. Speelde er toen ie mand van Twente mee? De linksbuiten? (Theo Pahlplatz de buteerde in die wedstrijd in Oranje) zo, dan zijn we gewaar schuwd, want de Nederlandse voorhoede was toen erg goed". Student polytechniek Khurtsilava lijkt geen grootspreker. Wel wil hij FC Twente een hak zet ten, omdat het Russische voet bal in opmars is en Dynamo Ti flis niet achter wil blijven bij Dynamo Moskou, dat dit jaar de finale van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars bereikte. Khurtsilava die afkomstig is uit Kegetschkory, is door de suc cessen niet verzadigd. Hoe am bitieus hij nog steeds is, blijkt uit zijn uitspraak: „Ik lijk mis schien wat te stevig voor een voetballer, maar het kost me nog totaal geen moeite om me te handhaven. Merk ik, dat ze me er uit lopen, dan stop ik onmid dellijk, maar ik hoop dat het n~g heel wat jaartjes duurt, voordat het zover is". TON VAN DALEN. lingen In het veld is gekomen. Drie vaste spelers reisden na melijk op uitnodiging van Dyna mo Moskou mee naar Amerika waar enkele wedstrijden werden gespeeld en twee andere vaste krachten van de basisgroep heb ben zich voor het Olympisch voetbaltoernooi in München in gezet. Theunissen: „Ik zie een voordeel in het feit, dat de ploeg zo lang uit elkaar is ge weest. De aanpassing kost meestal tijd. Spartak heeft die echter niet". Uitblinker FC Den Haag had wel tijd. De enige speler die daarvoor in vol doende mate geprofiteerd heeft is Paul Roodnat. De uitblinker tegen FC Amsterdam stond in het begin van het seizoen niet eens bij de A-selectie, werd vrij snel door trainer Theunissen in ere hersteld en vond langzaam zijn weg naar omhoog. Tot hij zestien dagen geleden te gen AZ'67 weer begon te draaien. De vinnige passeer- techniek was terug en zijn zelf vertrouwen ook. Het zit erin, dat Paul Roodnat de enige aan valler van FC Den Haag is, die Spartak morgenavond de stui pen op het lijf kan iagen. Zijn enige moeilijkheid is, dat zijn mede-aanvallers nog te weinig van zijn voorzetten profiteren. Trainer Theunissen zegt daar over: „Paul moet de bal minder verliezen". Zelfbewuste Roodnat is het daar niet mee eens: „Ik prik de bal op een ouderwetse manier voor het doel. Zoals Mouliin dat ook deed. In de hoon, dat de aanval lers verdedigers naar zich toe trekken en een ander, bijvoor beeld vanuit de tweede lijn, kan Het meningsverschil tussen Theu nissen en Roodnat wordt echter waarschijnlijk va.nz.elf op^e'ost. Na nog iets meer wedstrijden zullen ziin volkomen vreemde mede-spitsen (Fugleset en Breg- manl zich oo Roodnat kunnen instellen. „Dat verwacht ik ook", zegt de Rotterdamse linksbuiten die het vorig seizoen door blessures nagenoeg buiten spel stond. Ribeiro leidt FC Den Haag- Spartak M. DEN HAAG De Portugees An tonio Saldanha Ribeiro zal op woensdag 27 september scheids rechter zijn in de tweede wed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars tussen FC Den Haag en Spartak Mos kou in het Zuiderpark. Ribeiro floot onder meer in maart, 1971 het eerste kwartfinaleduei voor de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen in Amsterdam tussen Ajax en Cel tic Glasgow. Als grensrechters zullen fungeren de Portugezen Anitonio Dos Santos Espanhol en Armando Aurelio Paraty da Silva. NHS hief het startverbod «ersf raars e voorlopig op televlsi DEN HAAG De Nederinndj^rzeke springnnters Anten Ebbejft kleeft Leon Melchior, Harry Woutei ran(jeb van den Oudeweijer, Johatfeeld i: Heins en Jan Maathuis kunne$-en di< deelnemen aan het CHIO itakt he Rotterdam, dat morgen beginkne-uitz De vijf ruiters, die zich het ong^oorlic noegen van de Nederlandse Hij pische Sportbond op de hall haalden door, hoewel ingeschrc A ven, niet uit te komen in d f\ strijd om het Nederlands kam j pioenschap (27/28 augustus ii Groningen), hebben telegrafiscl vernomen dat hun startverbod is opgeheven. De tekst v telegram van de NHS luiddep „Dagelijks bestuur NHS leg! geen straf op onder artikel 37|EN 1 omdat niet rechtstreeks in striBrech( met de reglementen is gehanj deld, stelt dossier in handen van bestuur NHS. Voorlopige in<"00ic trekking rijvergunning opgehej ven." Ebben, Melchior, Wouters vasj Oudenweijer, Heins ei ttei Maathuis namen niet deel het Nederlands kampioenschap uit protest tegen het feit, dat de 00 Westduitse topruiters Schock* möhle en Schridde in Groningen een match h deux reden. Dei „vijf" baseerden hun houding op het feit dat er in de regie] menten van de NHS staat, de strijd om hst Nederland^ kampioenschap het hoofdnum mer moet zijn van een con| cours. t/ml oktober /-|_ j Amsterdam TlOriOClfi Amstelhal 13t/m 17 september Fleurop/lnterflora Wereldcup-Wedstrijd tussen 26 landen om het mooiste bloemwerk trein/entree NS-stations

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6