Toen Hoeken en Kabel jouwen elkaar aanvlogen was er al paardenmarkt in Valkenburg Kwaliteit op tie Kaasshow weer beter Plannen voor Stichting Eigen Woningbezit in Hazerswoude Pauluskerk in de Poelpolder bijna gereed ït en Van Biezen voorzitter Ter Leede OOK Wat u moet weten 1972 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 VALKENBURG Iedere rechtgeaarde Valkenburger heeft morgen weer een snipperdag om het eeuwenoude evenement, de jaarlijkse paardenmarkt, weer van begin tot eind mee te beleven. De paar denmarkt is tevens middelpunt en hoogtepunt van de Oranjefeesten, die de vereniging „Wlihelmina" traditiegetrouw weer op touw heeft gezet. De paardenmarkt van Valken burg, die zich de laatste jaren mag verheugen in stijgende aanvoeren tengevolge van een verhevigde belangstelling voor het paard, is een va nde oudste happenings in Nederland. Er zijn beschrijvingen uit de 13e eeuw waarin reeds melding wordt gemaakt van de Valken- burgse paardenmarkt als zijnde de tijd, waarin rentes moesten worden betaald en andere beta lingen dienden te geschieden. Maar het is bepaald niet uitge sloten, dat de markt al van veel vroeger dateerde, omdat Val kenburg al omstreeks het jaar 1000 een van de plaatsen was waar een betekende goederen markt was. Valkenburg was een wel een zo druk handelscen trum, dat men het nodig vond om de markt een hele week te 'ok hi vlooró „Blij rijdaj banei an d nieu liét verdwijnen. Voorafgaande aan de opening van de Kaas show werd door wethouder Jon- geneel de heer H Hack her dacht, die vrijdag j.l. plotseling overleed. Vele jaren heeft hij deel uitgemaakt van de markt- commissie. Bij de keuringen werden in klasse A ereprijzen behaald door mej. J. Smit en H. Hartveld uit Ter Aar en eerste prijzen door A. Ver woerd uit Papekop, J. de Bruin uit Boskoop en A. Klever uit Boskoop. In klasse B waren de eerste prijzen voor J. Verkley uit Leiderdorp en C. van Eijk uit Vlist. DEGRAVEN Meer inzendin- en van een betere kwaliteit vorig jaar. Daarom alleen kon wethouder Jongeneel .(gisteravond de kaasshow in de e urgerzaal van het Gemeente- een groot succes noemen, kaasshow op de vooravond de Najaarsmarkt, die van- - 6 wordt gehouden werd als ♦[té the jaren opgeluisterd door een .Kaaskoningin (mevr. Baars - Scheer), die geflankeerd door aar hofdames (mevr. Noord- loek - Verbeek en mevr. de 'riew - Verbeek) haar felicita tes uitsprak aan het adres van ,jle commissie van de 90-jarige narkt en de kaasmakers. De Kaaskoningin op haar beurt werd ook toegesproken en van een ruiker rozen voorzien door een lid van de deputatie uit Oberammergau (met deze plaèts zijn afspraken voor vol gend jaar gemaakt) waarna de show voor geopend werd ver klaard. De vele aanwezigen konden hierna de expositie van de kazen bezichtigen en zich te goed doen aan de hartige hapjes en consumpties. Op het naastgelegen kermister rein was inmiddels ook .hét feest rumoer los gebroken waarbij de burgerij in recordtijd een aan het spit gebraden varken LEIDEN De aquarium- en terrariumhoudersvereni- ging ,,De Natuurvriend" houdt op 14 september een contactavond in de cantine van de Nederlandse Adler-fa- brieken, Rooseveltstraat 20, aanvang 20 uur. De heer J. Vlasblom laat zien hoe de meeste water- en moeras- planten tot bloei komen. LEIDEN Op 20 septem ber houdt de Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en planten kunde een voorlichtings- en filmavond in het Rijksherba rium, Schelpenkade 6, aan vang 20 uur. ORSCHOTEN De autobushalte Zilverfabriekte Voorschoten is thans voorzien van een fietsenrek. )e NZH heeft de belangrijkste halteplaatsen in Voorschoten met dit rek aantrekkelijker gemaakt. De ietsenrekken worden, hoewel de foto anders doet vermoeden, veelal druk gebruikt. Zij staan bij de ialteplaatsen met een groot achterland. De gemeente Voorschoten heeft de abri's verstevigd met extra lik glas. Hoewel de aanschaf van dit glas duurder is, blijkt het in de praktijk langer houdbaar, omdat Ie jeugd de ruiten vrijwel niet in kan gooien. SASSENHEIM Het bestuur van de Sassenheimse voetbalvereni ging Ter Leede heeft een ver jongingskuur achter de rug. Op de algemene ledenvergadering werd gisteravond afscheid geno men van voorzitter Jac. Wintjes en penningmeester H. Persfors. Zij worden opgevolgd door W. J. van Biezen en T. C. Cra mer. De heren Wijntjes en Persfors kregen voor hun verdiensten voor de vereniging ieder de gouden Ter Leede-speld aange boden. Het bestuur werd gister avond gecompleteerd door de verkiezing van de heer W. van Ginhoven, die nog steeds akiief is als speler. De ledenvergadering ging er gis teravond mee akkoord dat de contributie werd verhoogd. Dit om een dreigend exploitatie-te kort te dekken. In de elftalcom missie werden de heren Van Breda en Booden herkozen. Scheidende voorzitter Wijntjes deelde verder nog mee dat er nog geen beslissing is gevallen over de bouw van een totaal nieuwe accommodatie van 6 ton die men samen met Teylingen wil realiseren. Deelnemers Meer- en Drechttocht door regen en wind LEIMUIDEN Ruim 1100 wan- delaars hebben in Leimulden deelgenomen aan de Meer- )ïn Drechttochten van de NAS. Men moest regen en wind trotseren. Muzikale medewerking werd verleend door de drumband Con Brio uit Alphen en door VIOS uit Zoeterwoudte. De Peppel; 2e prijs Gy Leimulden: 3e prijs Chr. School. Lei mulden: 4e prijs De Peppel. Nlet-wandelgroepen. 10 km.; Ie prijs Chr. school Leimulden. tevens wis selbeker; 2e prijs Gym.ver. ODI, Lei mulden; 3e prijs Gym. ODI. Leimul den; -Ie prijs Chr. Nnt. School Rljn- snterwoude; 6e prijs Chr. School Leimulden. Nlet-wandelgroepcn. 15 km.; Ie prijs Gym.ver. ODI. Leimulden. Wandelgroepen 5 km. lo prijs De Jon ge garde Rotterdam2e prijs De Paddestoel. Wnddtnxveen. Wandelgroepen 10 km. Ie prijs Do Jonge Garde. Rotterdam: 2e prijs De Jonge Garde. Rotterdam3e prijs Jong Frardlngo, Vlaardlngen. Wandelgroepen 15 km. Ie prijs De laten duren. Wellicht, dat er aan die goederenmarkt ook een paardenmarkt verbonden is ge weest. Om nog even in de geschiedenis te blijven: een oud geschrift vermeldt, dat in het jaar 1554 niet minder dan 3106 paarden op de markt van Valkenburg werden aangevoerd. Een aantal, dat er op duidt, dat de markt in het plaatsje langs de Rijn een goede naam had, evenals trou wens de paardenmarkt van Voorschoten, die ook nog steeds in ere wordt gehouden. De overeenkomst met de Voor- schotense markt is, dat ook in Valkenburg verordonneerd was. dat er gehandeld moest worden tussen de kruisen, die waren op gericht. Alleen de knechten en dienaars van zijn doorluchtige hoogheid, de Here van Wasse naar (ook eigenaar van de tol) mochten buiten de kruisen za ken doen. Het ijzeren marktkruis als teken van de marktvrede heeft overi gens niet altijd gewerkt, want de geschiedenis leert ook, dat een van troebelen ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twis ten in het midden van de veer tiende eeuw ontstond op de paardenmarkt van Valkenburg. Jan van Beyeren moest een grote troepenmacht inzetten om de twistenden in de Rijnstreek, tot in Alphen toe, tot rede en beda ren te brengen. De week van de paardenmarkt, welke gisteren begon met sport en spel (tennissen en schaken), wordt hedenavond voortgezet met een lampionoptocht van de kinderen. Voordat morgenoch tend om 10.00 uur de markt wordt geopend door burgemees ter Van 't Wout wordt om 6 uur een hengelwedstrijd gehouden (melden bij de Pont). Morgen middag zijn er verder op het schoolplein kinderspelen, een ringrijderij en voetbalwedstrijd tussen de oude glorie van Val ken Boys en Oud Valken '68. Donderdag tenslotte zijn er weer kinderspelen en volksspe len en een kinderoptocht. De oranjefeesten worden besloten met een dansavond, aanvang 20.30 uur, in het Dorpshuis. De laatste twee dagen van de' fees ten is er ook een lunapark. LISSE Het nieuwe hervormde kerkelijk centrum de "Paalus- kerk" in de Lisser Poelpolder zal volgende week donderdag met een speciale dienst, te lei den door wijkpredikant ds. H. G. Oostinga, in gebruik worden genomen. De Pauluskerk, die in het noorde lijk gedeelte van de Poelpolder is gelegen bij de Ruishoornlaan Staat bijna precies in het cen trum van de Wijk Oost van c!c Hervormde gemeente van Lissr waartoe ook "Meer en Duin" er Lisserbroek behoren. Met de in gebruikname van het nieuwe kerkelijke complex wordt de Helvetia-kapel overbodig, Als daarin zondag de laatste dienst is gehouden kan hij worden of- gebroken om wederom voor de vierde maal als noodkerk te worden opgebouwd in Nieuwer- oord-Noordschut. De nieuwe kerk, die staande bij een waterpartij een mooie aan blik biedt, biedt plaats aan 300 kerkgangers, welke in drie gro te vakken rond de preekstoel zijn geschaard. De kerkzaal be reikt men via een trap of lift vanuit de ontmoetingsruimte achter de ingang. In dc kerkzaal zijn tevens de nevenruimten be reikbaar. Dat zijn een jeugdka- pel, de kerkeraads- en cateche- satiekamer en de predikanten- kamer. Het complex heeft ook een mortuarium met een geheel aparte ingang. TER AAR Duivensport vereniging De Luchtsport hield een wedvlucht vanaf Soignies. Afstand 185 km. Dc duiven werden gelost om 7.00 uur. Aankomst eerste duif 8.40.06 uur. Snelheid 1850 me ter per minuut. De eerste tien aankomende duiven wa ren van: 1. B. Wassenburg, 2. J. v. d. Meer, 3. G. Wil denburg, 4, 7 en 8. J. van Hameren, 5 en 9 T. van Eg- mond, 6. H. Hendriks, 10. A. Kerboom. 4 <dRW I WASSENAAR/VOORSCHOTEN De Wassenaarse Papeweg, drukke verbindingsweg tussen Voorschoten I en Wassenaar, kruist al sedert de reconstructie van een vijftien jaar geleden het erf van een boerderij. De laatste jaren is de boerderij tevens manege en zo steken er dagelijks paarden over. Het zicht voor dc automobilist, zeker uit de richting Voorschoten, op de hekken aan weerszijden is vrijwel nihil door de brug in de weg. Vorig jaar werd een algemeen waarschuwingsbord geplaatst met het onderschrift overstekende paarden", thans heeft de provincie een algemener bord geplaatst omdat de Papeweg oofe een toeristische weg is en gebruikt wordt door buitenlandse automobilisten. Onder het algemeen 1 waarschuwingsbord hangt nu een bord met twee ruiters te paard. Uniek in deze omgeving. ZERSWOUDE De financiële rmslag van de gemeente Ha- erwoudc mag dan (noodge- wongen) gering zijn, het houdt Volgens burgemeester en wethou- niet in dat op het stuk van de bevordering van het eigen gesubsidieerde) wonlngbezit ;een actief beleid gevoerd kan forden. Bij het opstellen van de •estemmingsplannen zal, vol- 'C gens hen, ddus in de eerste •laats in de exploitatieopzet de xiuw van deze woningen moge lijk gemaakt moeten worden. In voorbereiding zijnde •lan Rhynenburch-Oost (Burge meester J. ten Heuvelhof: "Wel licht belist G. S. hierover nog dit jaar") is in principe reke- ning gehouden met ongeveer 5 gesubsidieerde eigen wonin gen. Bij de plannen die voor Zuid III worden voorbereid, wordt gesproken over zeventig (eveneens gesubsidieerde) wo- haalbaarheid van de planne- nen hangt natuurlijk af van de belangstelling van de bevolking. Intussen hébben zo'n twintig personen uit Hazerswoude-dorp na het daar gehouden woningon- defzoek al te kennen gegeven, daarin wel interesse te hebben. En b. en w. van Hazerswoude zijn van plan, de belangstelling van primair de eigen inwoners en vervolgens van de econo misch aan Hazerswoude gebon- denen te pellen. Wanneer er in derdaad voldoende animo blijkt te bestaan, wordt er een voor lichtingsbijeenkomst gehouden, waarop een min of meer con creet plan ter tafel zal moeten worden gebracht. Uit dit plan moet de situering van de te bouwen woningen voor de wijk Rhynenburch zowel als voor Zuid III blijken. Het gemeente bestuur kan pas met een archi tect in zee gaan, als er voldoen de zekerheid bestaat dat de be langstelling realisering mogelijk maakt. De gemeente zal bij aile activiteiten rond de bouw van de gesubsidieerde woningen coördinerend optreden: zij kan bemiddelend optreden bij het verstrekken van hypothecaire leningen. Belangrijk vinden b. en w. het dat vroegtijdig bekend is. hoe de animo van de bevol king js: wil ze in Rhynenburch (Rijndijk) of in Zuid III (Dorp) een gesubsidieerde woning. WD-gemeenteraadsltd K. H. Dek ker vindt bouw van eigen wo ningen voor de lagere en midden inkomensgroepen een bijzonder goed middel om de doorstro ming te bevorderen. "Daardoor komt eèn aantal goedkopere huurwoningen vrij voor die wo ningzoekenden, die de huren van nieuwbouwwoningen niet kunnen betalen". Dekker vindt dat voor de bevordering van een optimale doorstroming aan de kopers van premiewoningen condities gesteld moeten wor den. Zo komt hij tot drie voor- keursgroepen. De eerste bestaat uit hen die een woning met een huur onder de 150,- per maand vrijmaken. In voorkeurs- groep 2 brengt hij die personen onder, die een krot, noodwo ning, woonwagen, woonschip en woonkeet vrijmaken en er ten minste een jaar in hebben ge woond. Hierdoor komen zij bo vendien voor 50% extra bijdra ge in aanmerking, als het krot binnen zes maanden na vol tooiing van de woning wordt af gebroken. De liberaal heeft in de derde voorkeursgroep de wo ningzoekenden van zijn woon plaats geplaatst. Als oen pre miewoning binnen vijf jaar wordt verkocht, dan zou, vol gens Dekker, de gemeente het eerste recht \an koop moeten hebben (oorspronkelijke koop som, plus stijging bouwkosten, minus 1% veroudering per jaar. plus eventuele kosten om het huis in goede staat te brengen zouden als verkoopprijs moeten worden bepaald). Oprichting van een stichting eigen woningbezit ziet de WD-er als hét uitvoerend orgaan ter reali sering van de plannen om pre miewoningen te bouwen. Deze stichting, zou zijns inziens moe ten bestaan uit vertegenwoordi gers van gemeente, dienst ge meentewerken, woningbouwver eniging, woonruimteadviescom missie en burgerij (bankwezen, notaris bijvoorbeeld). "Zolang deze stichting nog niet bestaat, zou het gemeentelijk apparaat tijdelijk deze rol kunnen vervul len", aldus Dekker. De WD-er adviseert b. en w. een folder samen te stellen, waarin de bevolking op de hoogte wordt gesteld van de mogelijkheden van eigen woningbezit. Vorming van een werkgroep, de toekom stige bewoners representerend, zou zijns inziens bevorderlijk kunnen werken bij het overleg met architect en stichting. De definitieve gegadigden voor een premiewoming moeten, vindt Dekker, een waarborgsom van 500,- storten: Zij krijgen hier van de helft terug als zij zich terugtrekken. Die waarborgsom zou kunnen I worden gebruikt als financiëring van enkele aankoopkosten en wordt dan met de koopsom ver rekend. De oprichting van een vereniging van huiseigenaren moet worden bevorderd; de ko pers zouden dan zo nodig een persoon naar de bouwvergade- ringen kunnen afvaardigen. De eventueel op te richten stich ting eigen woningbezit, aldus nog steeds Dekker, heeft een dienstverlenende tank ten op zichte van de kopers. Zij zou er voor moeten zorgen dat de ko pers een hypotheek kur.nen ver krijgen tegen 95% garantie inza ke de kosten moeten verlenen en ten behoeve van de financië ring van de eerste jaarlijkse bij drage moet een regeling worden getroffen voor die kopers, die dat wensen. LEIDEN Een 20-jarige student uit Leiden is gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot 75 gulden boete. Het rijbewijs wordt bovendien drie maanden in gehouden. De jongeman was onlangs na een ruzie met zijn vriendin in een auto ge stapt en was te hard gaan rijden. Op de Haarlemmer trekvaart was hij uit de bocht gevlogen. LEIDEN De Leidse kan tonrechter heeft gisteren een 20-jarige grondwerker ver oordeeld tot een boete van 100 gulden. De man had i verzekerd op een bromfiets rondgereden. NOORDWIJKERHOUT' LEIDEN - De Leidse kantonrechter heeft gisteren een 32-jarige bloemistar beider uit Noordwijkerhou' veroordeeld tot 150 gulden boete. Tevens werd de buks van de Noordwijkerhouter verbeurd verklaard. De man was onlangs zonder vergun ning door een jachtopziener in de duinen aangehouden met een zak met zes dode fazanten bij zich. LEIDEN - UVS gaat zijn bestuur uitbreiden. Op de al gemene ledenvergadering, die maandag wordt gehou den, worden de heren P. Kruit en J. M. Peper kandi daat gesteld. Aftredend zijn de heren W. J. J. Polane (secretaris), G. J. M. Désar en H. Vermeer. Zij stellen zich alle drie herkiesbaar. Dc vergadering wordt gehou den in de kantine op het UVS-terrein en begint half negen. LEIDEN - De atletiekver eniging Leiden heeft in de atletiekcompetitie de volgen de resultaten geboekt. D- meisjes in Zierikzee, 60 Suze F.manuel 9.7 sec., Ba- lette de Vriend 9.7 sec.; ver springen: Maartje Weeda 3.61 m.. Loes Berding 3.41 m; kogelstoten: Daphne ten Hooven 6.72 m, Karin van Brltsum 6.26 m; 4 x 60 Suze Emanuel, Babette de Vriend, Karin van Brltsum en Daphne ten Hooven 37.2 sec. C-meisjes in Rotterdam; 80 m Barry van Haarlem 10.7 sec. Loes Nesselaar 11.4 sec.; verspringen Sandra de Graaf 4.42 m. Loes Nesse laar 4.12 m.; hoogspringen Sandra de Graaf 1.30 m.; ko gelstoten: Laura de Maas 7.79 m, Madineke Nieuwen- huyzen 7.47 m. C-jongens ln D*i Haag: 800 na Hans Koo- ter 2.20.0 min., Nick Snel 2.37.5 min.; kogelstoten Hans Kooter 10.71 m. verspringen: Rob Kooter 4.55 m. OEGSTGEEST Het hond- balteam heren van Apollo heeft ook de tweede competi tiewedstrijd In winst omge zet Ditmaal werd het Rljs- wijkse Hercules het slachtof fer. Een opmerkelijke pres- seizoen In de eerste klas is geplaatst, terwijl het het tatie. aangezien Apollo dit rig seizoen nog in de derde klas uitkwam In de eerste helft speelde Apol lo te slordig en statisch. Het was nan het sublieme kee perswerk van E. Vos te dan ken, dat Apollo thee kon gaan drinken met een 32 voorsprong. Na rust kreeg de Oegstgeestse ploeg it vat op het spel. Met snelle aanvallen werd Hercules op een 8—2 achterstand gezet, waarna de Rijswijkers nog terugkwamen tot 9—5. Do doelpunten werden gescoord door F. Koets (4x). G. Soot (2x). F. Lagendijk. T. de Haan en A. Stasse. BODEGRAVEN De Raif- feisenbank Bodegraven heeft vorig jaar de wind in de zei len gehad. Er werd een winst gemaakt van 73.400 gulden. Het balanstotaal steeg tot 35,8 miljoen. Het aantal spaarrekeningen be droeg eind 1971 9286. Op dc algemene ledenvergadering van de week werden de he ren Van Briemen. Hoogen- boom en Verburg herkozen als bestuurslid. HAZERSWOUDE - „Jeugd NAAR Het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole geeft zaterdagmiddag in Wasse naar een voorstelling voor zieke bejaarden. De Caprio- lenmakers zetten het hoog geëerd publiek dan een geva rieerd programma voor, waarin fietsnummer, honden- dressuur, pnrterreacrobatiek, stalen draad, stalen draad optreden zijn opgenomen. HAZERSWOUDE - Van de 4686 personen in Hazerswou de, die aan het begin van dit jaar een oproep kregen om deel te nemen aan het bevol kingsonderzoek op t.b.c., ga ven er 2791 gehoor. Een aan tal van 708 personen gaf aan de oproep geen gehoor, ofwel wegens gebrek aan belang stelling of om principiële i denen (6) ofwel om onbeken de redenen (702). 794 perso nen ter plaatse bleken regel matig onder controle, terwijl 291 ingezetenen bericht van verhindering stuurden op grond van gegronde redenen. VOORHOUT - Vrijdag 29 september beginnen weer de wekelijkse schietavonden voor de leden van St. Huber- tus in het parochiehuls; aan vang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5