Afscheid met een lach van Sweet Sixteen Politieke gevangenen uit zestig landen in speelfilm De cel ARDOEWAAN ALS BOEK Voor het eerst quadrofonische radiouitzending TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER In ongeveer dezelfde tijd, dat Floris zegevier de op alle Nederlandse schermen, gold voor de Vlaamse tv-kijkende jeu>gd Het zwaard van Ardoewaan als favoriet. Deels edht gebeurd, deels gefantaseerd speelt deze geschiedenis zich af op en rond de burcht van de Heer van Ardoe waan, die een /eraijndg heer is en boeren en on derhorigen voor het min ste vergrijp brandmerkt, martelt en ophangt. Wat het boek spannend maakt is het verhaal van de jongen Rohalt, die van deze strenge heer zijn opleiding krijgt. Die heer mag Ro halt niet zo erg. Hdj is hem liever kwijt. Daar om moet Rohalt twee gevaarlijke opdrachten vervullen. Dit doet hij zo goed, dat hij tenslotte aanvoerder var* de rid ders wordt. De oorspronkelijke tv- tekst werd geschreven door Lo Vermeulen en Karei Jeuninckx en de Standaard-uitgeverij Utrecht-Antwerpen gaf het in een aantrekkelijke boekvorm uit met veel prenten ook in kleur, ge nomen van de tv. Jon gens van 10—12 jaar, die smullen van dit soort avonturen, zijn door de scenarioschrijvers moge lijk een beetje onder schat. Die geloven niet meer zo in rare tover kunsten van heksen en onderaardse geschubde wezens. Deze science fiction uit de middeleeu wen laat zich moeilijk rijmen met de realiteit van het ridderleven van alledag uit die tijd. Maar voor het overige hebben wij uit de beste bronnen de verzekering gekregen, dat het een spannend boek ls. Prijs 8,90. TELEVISIE - HEDEN NEDERLAND I j NOS 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur De Flaxton-boyj 19.30 uur Dier en vriend 20.00 uur Journaal 20.21 uur De vrouw in het 20.45 uur De cel 22.00 uur Hier en Nu 22.40 uur The Relations 22.50 uur Journaal NEDERLAND II 1 NOS 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur De lifster (film) 19.50 uur Crystal Tipps en Alistair 20.00 uur Journaal 20.21 uur Daar komen de schutters 20.50 uur De ombudsman 21.20 uur Luisteren naar Jan de Hartog 21.45 uur Het oproer kraait 22.25 uur Journaal - kleur MORGEN NEDERLAND I C1- 10.45 uur Schooi-t.v. ÈIDEN VARA: plaatst 17.00 uur Hubert de homme#eiten wind in de wilgeifeit, 18.45 uur Brigadier Dog fixus g 18.55 uur Journaal jepteml 19.05 uur Van gewest tot g»chrijv< 19.05 uur Toeristische tips lopen 20.00 uur Journaal plaats 20.21 uur Zendtijd ARP toegewt 20.31 uur Mensenkinderen jewel 1 21.05 uur Spel zonder grenen de 22.15 uur Stichting Socuterajn die 22.30 uur Journaal it me do NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog bschrij 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur Coronation street foorziti 20.00 uur Journaal 20.21 uur Vluchtelingen- gesprekken (tot 21.30 uur Achter het nieuwshe 22.10 uur Kenmerk fl( 22.35 uur Journaal 22.40 uur Teleac Dn Jestuu rergadi iteitsraE RADIO HEDEN 18.00 Vakantietoeslag: Ucht progLi ma. Politieke ParUjen: 18.19 Ulr ding van de Volkspartij voor R hela en Demokrutle. KRO: b, Nieuws. 18.41 Echo. 18.60 KRO-V beschouwing. 19.00 (S) Muslceiu dilettanten: Het Zoetermeers L rettekoor Nuova Voce, met plan geleiding. 19.30 Oud en verg nieuw geheim: IntormaUef progi ma over liturgievieringen. I Klassieke symfonische mv (opn.). 22.25 Overweging. NOS: Nieuws. 22.40 Den Haag berichten. (7.30-7.40 Nleu u 7.41-8.00 Actualiteiten; 8.30 Nlcu leisje 8.41-S.50 Actualiteiten»; 10.00 Sphinx - programma voor de vi (10.30-10.33 Nieuws). 11.55 Med en p llngen. KRO: 12.00 <S> Van tot twee: gevarieerd progra (12.26 Mededelingen t-b.v. land- tuinbouw; 12.30 Nieuws: 1" Echo; 13.00-13.05 Raden maaikjjna NOS: 14.10 Van Ta-ta tot tot tn taal: een rubriek over het lev« de taal. 14.30 (S) Aspecten va kamermuziek: moderne miu Qortd (opn.). 14.60 Onder de groene Jln oude liedjes. 15.10 Meer over r e der: De stem vnn de spreke erzaï minderheid. (15.30-16.33 Nleuv iin NCRV: 16.45 (S) Kom met Je bc£J'' voor de Jeugd. 17.00 (S) NCRV 'druk cnal ensemble: seml-klassieke r4J. Kc telijke liederen. Overheldsvoorl tlng17.20 Samenwerking met v.lkkellngslanden. NCRV: 17.30 N\ftUk lecht 9.00 Nieuw uur-show. 10.00 Nieuws. bcldsvitamlnen: populair verzoekp Itieg tenprogramma. (11.00 Nieuws». 12 Nieuws. iT..cc»r. no iar v-u wordt het - ijn k ei dn li eeldi boor 17.00 Nieuws." 17. Radiojournaal. 17.06-18.00 Postbfel 700; verzoekplatenprogramma. nRUSSEL 324 m. (Nederland») 12.00 Nieuws, mededelingen on SO Mda berichten. 12.08 Lichte muziek. 12 Buitenlands persoverzicht 13. weerbericht en toneelagend Amusemenntsmuzlek. 17 66 Weetyan KRO koopt hele serie familie LOCHEM Ze waren er allemaal: de meisjes van het eerste uur, de zanglijstertjes van latere lichtingen en de huidige vocalistjes. Van heinde en verre waren zij gekomen om het Sweet-Sixteen- tijdperk waardig af te sluiten, op een buitenfeest in Lochem. Ome Lex Karsemeijer had 173 uitnodigingen de deur uitgedaan. Sommige aangeschrevenen lieten niets van zich horen. Ome Lex: Zoiets doet pijn, maar het komt in de beste families voor". Anderen lieten telefonisch of schriftelijk weten helaas verhinderd te zijn. Een kleine negentig meisjes echter gaven in de Ruighenrode acte de présence en vierden een feest dat nog jarenlang gespreksstof moet bieden. Lex Karsemeijer: „We hebben er per se geen uitvaart van willen maken. Het is natuurlijk jammer, dat Sweet Sixteen voorbij is, maar ik vind een afscheid met een lach fijner dan een afscheid met een traan." Het is een afscheid met een lach geworden. Direct al waren de meisjes in een uitgelaten stemming, schalde er tijdens de receptie een Mevr. René Boddeus. vroeger Sweet Sixteen, kwam voor het feest he lemaal uit Santiago de Chili vliegen. Marion Bogaard, omroep- ster van de TROS, vroe ger een zangvogeltje van Sweet Sixteen. aantal Sweet- Sixteen-successei. door de ruimte er. werden de nodige herinneringen opgehaald aan de hand van acht plakboeken van 20 jaar Sweet Sixteen. Lex Karsemeijer: „Een heerlijk gezicht nietwaar? De meisjes van het prille begin zien zichzelf op foto's van tien tot twintig jaar geleden". Film 's Avonds werd het afscheid voortgezet met een ongedwongen feestavond, compleet met een film, die eigenlijk De Sweet Sixteen-story zou moeten heten. Twintig jaar vocale geschiedenis werden in pakkende beelden getoond, tot groot vermaak van een ieder die er zelf op stond. Nadien viel definitief het doek. De vreugde maakte toen even plaats voor een wat verdrietiger stemming. Sommigen pinkten een traantje weg. anderen snoven al te luidruchtig in hun ragfijne zakdoekjes en Ome Lex en Tante Mies moesten keer op keer een brok wegslikken alvorens zij de handen Bijna 90 voormalige zanglijstertjes van Sweet Sixteen woonden het afscheid met een lach bij. Op de voor grond Lex Karsemeijer Twintig jaar Sweet Sixteen ligt ineens mÊfÊM achter houdt hun meisjes konden ineens op. Door schudden. omstandigheden Lex Karsemeijer: „Ja, waaraan je zelf toch doet het je wel waf. nauwelijks schuld hebt. Maar het kon gewoon niet meer. Er bleven te weinig radio-optredens over om het bestaan te rechtvaardigen. Toen hebben we de knoop doorgehakt en zijn opgehouden." Feest Eigenlijk waren de meisjes uitgenodigd om feest te vieren ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. MHHniMHnRHnnHHHBni Mevrouw Rene Boddeus, die helemaal uit Santiago di Chili was komen vliegen, zij het dan gratis, omdat manlief bij de KLM werkt: „Ja, het zou een feestelijke reünie worden. Nu zit er dan een droevige ondertoon bij, maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik er weinig van gemerkt heb. Ik heb me reuze vermaakt en zo te zien was dat bij de anderen ook het geval. Of ik nog wel eens aan Sweet Sixteen heb gedacht, nadat ik er in '57 ben uitgegaan? Ja, via de Wereldomroep hoor ik nog regelmatig de oude liedjes in verzoekplaten-pro gramma's. Ik betrap me er dan ook steeds weer op. dat Ik ze meezing. Ik heb het altijd een reuze leuk koor gevonden. Maar ja, je kunt zo'n instelling niet altijd handhaven. Het koor is gewoon door de tijd achterhaald". Marlon Bogaard, televisie-presentatrice bij de TROS en vroeger ook lid van Sweet Sixteen: „Ja, het is vreselijk jammer, dat het zo gelopen is, maar er was eenvoudig niets meer aan te doen. De mensen waren er op uit gekeken. Ze vonden het waarschijnlijk te lief voor deze harde tijd". Lex Karsemeijer: „Het is een prachtig feest geworden. Mijn vrouw en ik zullen er nog jaren op terugzien. Als ik de financiële schade bekijk, dan blijft er nog een heel klein beetje in de kas over. Daarvan zullen we de meisjes tot in lengte van dagen ansichtkaarten sturen met verjaardagen. Dus helemaal voorbij is Sweet Sixteen eigenlijk nog steeds niet!" HAN AVóT. Ashfon aan (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO heeft besloten om op grond van de hoge waardering de gehele serie De fa milie Ashtcm aan te kopen. Deze omvat 52 afleveringen, die ver vaardigd zijn door de Britse fir ma Granada-tv Onlangs kocht de KRO als pro beersel de eerste 13 afleveringen, waarvan intussen de 12e op het scherm is geweest. De uitslagen van het continue kijkonderzoek, maar ook de directe reacties van kijkers waren dermate gunstig, dat de KRO het hele wintersei zoen door deze serie op het pro gramma houdt. Elke maandagavond krijgt men een aflevering, uitgezonderd van 13 nov. tot 18 dec. Dan komt op de maandagavond Achtergrond van de bijbel. Ashton ziet men dan op zaterdag 19 nov., vrijdag 1 dec. en zondag 17 dec. Tekstpierement en Funhouse met nieuw werk (Van onze showredactie) AMSTERDAM Het nieuwe pro gramma voor 197273 van caba ret Tekstpierement heet In de zes de hemel met als ondertitel Een programma met een positieve kijk op 't leven tussen geboorte en misschien wel wedergeboorte. Medewerkenden zijn Lia Karon, Jos Brink, Gusske Kotte, Frank Sanders, Henk Bokkinga, piano, en Tico Cohen, fluit. Was het vo rig programma van Tekstpiere ment meer een liedjesprogram ma. Nu zal het gesproken woord in de vorm van scène's, cross talks (een conference door meer personen) een belangrijke plaats innemen. De regie is in handen van Johan Verdoner. Het nieuwe programma Revue van Funhouse zal 28 september i het Shaffy-theater in Amsterdam in première gaan. Medewerken den zijn Rob van Houten, Feike Boschma, Rob Krot, Barrie Ste- Jan Goes, de regie heeft Leen vens, Dolly Vonk, Cor Beurskens, Annelies Balhan, Marijke Jaburg en Jan Goes. De regie heeft Leen Jongewaard. De ideeën en teksten zijn van Rob van Houten. Produc tie: Marten Putman. aap van de Merwe in Het oproer kraait Het oproer kraait Vanavond dan het oproer dat eni ge malen .iet veld moest ruimen voor de kabinetcrisis. Het wordt een aflevering met veel oud en zer interessant filmmateriaal uit de crisisjaren. Edda Barends, Marius Monkau, Rob van de Mee berg en Nebly Frijda zingen e rebelse liederen die Jaap van de Merwe bij elkaar zocht. Ned. II 21.45 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM - AVRO en NCRV gaan op donderdag 21 september via Hilversum 1 en 2 de eerste zgn. quadrofonische radiouitzen ding in Europa verzorgen. De quadrofonie ls een verdere perfec tionering van de sterecfonie. Het geluld komt niet, zoals bij de ste- reofonie, van twee kanten, doch van vier. Men heeft er ook vier luidsprekers voor nodig, maar Gisteren kregen we het slot van „MUnchen 1972" te zien, vreug deloos leest omdat er geen re den tot vreugde meer mocht zijn. Uit die reportage kregen we de indruk dat de organisato ren de goede smaak hadden om elke uitbundigheid te vermijden, zonder het „protocol" te scha den. Men kan over dat „protocol" den ken wat men wil. Feit is dat, blijkens het door de nieuwsdien sten bekend gemaakte „testa ment" van de terroristen opzet van de aanslag is geweest om de spelen te onderbreken. Die opzet is niet gelukt. De spelen zijn afgewerkt. Belangrijk? Wij geloven van wel. We herinneren ons de uitspraak vla t.v. van een Israëlische atleet die op de dag van de misdaad vertelde hoe hij goede contacten had ge had met vertegenwoordigers van Arabische landen. Als de domme misdadigheid niet had toegeslagen had MUnchen partijen wellicht een klein beet je dichter bij eikaar gebracht. Het is goed dat er een Montreal 1976 zal zijn. Met de gehele we reld via t.v. als toeschouwer. Omdat goedwillenden dan kans krijgen elkaar te vinden onder het toeziend oog van heel de wereld. Bijna boosaardig vinden we daar. om wat AVRO's Televizier ter afsluiting van de spelen bracht: fragmenten van de slotceremo nie met als geluidsbegeleiding reportages van de „rampda gen". Een soort luguber cabaret dat nóch de sport, nóch de vre de diende. In dezelfde rubriek zat een „open hartige" bijdrage over de wijze waarop gehuwde vrouwen tot een goedbetalende bijverdienste kunnen komen via telefoon en bed, compleet met commentaar van een sociologisch ingestelde arts. Een t.v.-vorm van uitlok ken van schennis van de eer baarheid... Bij de KRO boeide ons „Een dag je op de bank", losjes geregi- .s. erde feiten over wel en (vooral) wee van bankem- ployé's. Die kennen we alleen van de andere kant van de lie en we dachten dat hun werk interessant en boeiend zou zijn. De samenstellers hielpen ons uit die droom. Bankemployé's zijn jongelui die hun werk vervelend vinden, „middelbaren" die er- van walgen, „seniores" die rijk- halzend uitzien naar het pen sioentijdstip. Een tevredenstellende reportage omdat ze liet zien dat het eigen beroep, dat ook niet alles is, te prefereren valt boven dat van bankemployé. Tenzij de losse stijl van de reportage wellicht niet helemaal tot een goed beeld leidde. We zullen het waar schijnlijk nooit weten... Vg. Het programma, dat AVRO en NCRV gaan uitzenden en dat door de technische diensten van de NOS en de Wereldomroep is voor bereid, is opgenomen in de Geer- tekerk te Utrecht. Het radio ka merorkest speelde voor deze bij zondere uitzending werken van J. B. van Bree, W. A. Mozart, I. Zel- jenka en T. de Leeuw. Al een jaar geleden bestonden Wj beide omroepen plannen om een gezamenlijke quadrofonische uit zending te verzorgen. De gedach ten gingen uit naar Carré van Stockhausen, welk werk zich we gens de verplichte opstelling van vier orkesten op verschillende punten uitermate goed voor qua drofonische weergave leent. De NOS was echter niet in staat om hiervoor de mankracht te leveren. Bij de uitwerking van het thans uit te voeren project is men uitge gaan van gemakkelijk hanteerba re muziek, voldoende mogelijkhe den voor experimenten en een goede akoestische ruimte met voldoende verplaatsingsin ogelij k- heden. Overigens zal straks maar een zeer beperkt aantal mensen de quadrofonische uitzending als zodanig kunnen beluisteren, om dat men daarvoor twee volledige stereo-ontvangstinstallaties nodig heeft. De speelfilm De cel kreeg de Bundesfilmprijs 1971 en werd door het Evangelische Filmgilde in de Bondsrepubliek uitgeroepen tot de beste film van de maand. De film is een beeld van het lot van men sen die, zoals in meer dan zestig landen ter wereld, op grond van hun politieke of religieuze overtui ging in de gevangenis zitten. In ongeveer dertig landen worden politieke gevangenen gefolterd en mishandeld. Het motto van de film luidt :De beste beschrijving van de vrijheid, is de beschijving van de cel. De maker van de film, de 42-jari- ge Horst Bienek, kon uit eigen er varing putten. Hij werd in Glei- witz (DDR) geboren. Na een kor te studieperiode bij Bertolt Brecht, werd hij in 1951 op politie ke motieven gearresteerd en tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij bracht vier jaar door in een stalinistisch werkkamp in Worku- ta. Daarna profiteerde hij van een amnestieanaatregol. Sinds 1956 woont hij in de Bondsrepubliek. Ned. I 20.45 uur. Dier en vriend Deze maal gaat Tanja Koen sa men met een dierenarts naar een ziek kalf. Verder maken we ken nis met vele zeevogels. Ned. I 19.30 uur. De vrouw in het wit De oude notaris in hulsvriend Gil more heeft een anonieme brief ge kregen met inlichtingen over het duistere verleden van Sir Perclval Glyde, de verloofde van Laura Fairlie. Ned. I 20.21 uur. The Relations De NCRV sluit vanavond haar programma af met een optreden van de zanggroep The Relations. In het begin van dit jaar trad dit Apeldoornse jeugdkoor voor het eerst op voor onze televisie-came ra's in het programma: Je kunt het geloven of niet. Veel positieve reactries kwamen binnen. Een re den temeer om nogmaals een pro gramma met dit jeugdkoor te ma ken. Dirigent van het koor is Lex Sonneveld. Het koor wordt bege leid door een combo o.l.v. Maar ten Roukema. In dit programma zal onder meer gezongen worden: Ik ben de wijnstok, Vrede, Ik ge loof en Zie mensen om je heen. Ned. I 22.40 uur. De liftster The passenger is een uit drie de len bestaande Engelse tv-«erie van de BBC geschreven door Francis Durbrldge. Het verhaal speelt in één van de welvarendste delen van Londen. Een rijke indu strieel geeft een meisje een lift. Zij stapt uit am even te telefone ren In een cel en komt niet terug. Later wordt zij dood aangetroffen. Detective inspecteur Martin Den- son (Peter Baricworth) krijgt de moordzaak in handen die naarma te het onderzoek 'vordert, steeds gecompliceerder wordt. Vooral wanneer Densen ontdekt dat Wal ker het vermoorde meisja al eens eerder had ontmoet. Ned. II 19.05 uur. De ombudsman Ombudsman Marcel van Dam was in Australië waar hij een groot aantal emigranten bezocht. In het programma van vanavond zijn enige gesprekken te zien. Ned. 11 20.50 uur. -

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2