£eidóc0ouxant AANTAL VLIEGTUIGEN OP BIEN HOA VERNIETIGD blijmaker Topsport kapitalistisch Sabotageactie in Vietnam DATSUN Schoolverlaters beïnvloeden werkloosheid Europa moet beveiliging van Israëliërs verbeteren verdien n echte t Rapenburg Leiden, postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. -ertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar 101,95. Losse nummers 35 cent. 63e JAARGANG NR. 18798 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECT1E Ned. II: 21.20 uur Luisteren naar Jan de Hartog; 21.45 uur Het oproer kraait. WISSELVALLIG Wisselende bewolking met vooral later opnieuw enkele buien. Ma tige tot krachtige wind uit zuid west tot noordwest. Minimum temperaturen van 12 graden aan zee tot 7 graden plaatselijk in het binnenland'; maxima onge veer 15 graden. hippe outfit waren ex-Beatle Starr en zijn echtgenote |laureen gisteren te zien op Lon- i Airport. Ze vertrokken naar York, waar Ringo een film de popgroep T-Rex zal in- Bank overval in Paramaribo PARAMARIBO (ANP) Twee gemaskerde mannen hebben gistermorgen een overval gepleegd op een bijkantoor van de Ver- vuurtsbank in Paramari bo. De buit bedroeg 110.000 gulden. Het aanwezige bankperso neel werd door de over vallers bedreigd met een groot mes en een revolver. Toen één van de employees wegrende, schoot de over valler op haar, zonder haar evenwel te raken. Dit is de nieuwbakken Miss Ame rica. Zaterdagavond werd de 23- jarige vocaliste Terry-Ann Meeuwsen in Atlantic City ge kroond. Met haar familie maakte ze daarna een reis naar New York. BUSSUM (ANP) Door de gebeurtenissen in Miinchen is nog eens goed duidelijk geworden dat de topsport een zuiver kapi talistische aangelegenheid is. Vanwege de grote verliezen aan inkomsten moesten de Spelen doorgaan. Menselijke gevoelens van solidariteit en medeleven moesten daarvoor wijken", al dus de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, de heer D. van Commenee, vanmiddag tijdens een toespraak in Bussum. Jarenlang is al bekend dat topsport niet meer met gezondheid van lichaam en geest te maken heeft, meent de heer van Commenee. Hij vindt het daarom onbegrijpelijk, dat sommige vakbondsbladen die topsport steunen door er hele bladzijden mee te vullen. ,,Nota bene vakbladen van bonden die zich er juist graag op laten voorstaan, felle bestrijders van het kapita lisme te zijn". Deze trotse moeder is de gorilla Lulu van de New Yorkse Cen tral Park Zoo. Lulu liet haar pasgeboren zoon Sunny Jim aan het publiek zien. Het is de eerste gorillababy die in deze dieren tuin geboren is. Politie beter op schot DEN HAAG Gelet op toenemende gevaarlijke situaties gewapende over vallen op banken bv. overweegt men op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken of de schietoplei- ding voor de politie moet worden aangepast. Daar bij valt ookt te denken aan groterts aandacht voor de training tot scherpschutter. Volgens een woordvoerder van het ministerie is men voortdurend bezig de be staande schietopleiding aan te passen aan nieuwe inzichten en gewijzigde werkomstandigheden. De Amerikaanse zangeres.actrice Ann-Margaret raakte gisteren gewond toen ze bij de aanvang van haar avondshow van een po dium viel. Met enige gebroken ledematen werd ze in een zie kenhuis opgenomen. 3 Surinamers reigen met wraak STERDAM De pas opge- chte Surinaamse Acht Septem- erbeweging heeft gedreigd met raak indien de politieagent die irlge week In het Vondelpark e Surinamer Paul Heesbeen leerschool niet wordt vervolgd. een brief aan burgemeester en 'ethouders van de hoofdstad egt de Acht Septemberbewe- ing, die nauwe kontakten on- erhoudt met het Surinaams Be- rijdingsfront: indien wij geen enoegdoening krijgen voor het loedwillig doodschieten van de [>nge Surinamer, zullen de kon- ekwenties voor hetgeen in de leel voor rekening van B en reeny komen. nij mgens de Acht Septemberbewe- ~in", jng had de agent eerder ge- dei reigd een Surinamer neer te lur chieten wanneer hij met een sport,fan hen te maken zou krijgen. Ook ikt> n- H1 aaar ƒ24.300 (Van i onzer verslaggevers) N HAAG De premie-inko- eduid nensgrens, de thans 21.150 gul- Ij om!en bedraagt wordt per 1 janua- .na]i verhoogd tot 24.300 gulden. a uVit geldt voor de premieheffing ~oach oor de A.O.W. en A.W.W., de raceAW.B.Z. en de Kinderbijslag- ""ai De grote winnaar md,,ln stijl en techniek We Officieel DATSUN-DEALER ™*AUTO HEEMSKERK ROELOFARENDSVEEN 01713- 2866-2215 Mul- e i. fckiae Sou/tont VANDAAG UIT STAD EN STREEK Horst en Voorde aan- aan zet voor Nationaal die Landschapspark pag. 3 Leidse universiteits raad doet nu al 'n beroep op nieuwe Tweede Kamer pag. 3 Bouw brug over Kerksloot: einde van een watersport recreatie-droom? pag. 4 Toerusting krijgt vervolg in cyclus ge- spreksavonden pag. 4 Morgen weer eeuwenoude paarden markt in Valkenburg pag. 5 Plannen voor Stich ting Eigen Woning- bezit in Hazerswou- de pag. 5 SAIGON (AFP) Ongeveer honderd Amerikaanse en Zuid- vieinamese vliegtuigen op de grote luchtmachtbais Bien Hoa (30 km. van Saigon) na een serie daverende explo sies vernield dan wel ernstig beschadigd. Twee Vietname se soldaten kwamen om het leven. Veertig Amerikaanse en twintig Zuidvietnamese militairen werden gewond. Het betreft hier de grootste sabotageactie in de Vietnamese oorlog. NOG GEEN SCHOOL- GELD DEN HAAG Minister van Veen (Onderwijs) zal voor het lopen de jaar geen schoolgeld heffen voor leerplichtige leerlingen bij het voortgezet onderwijs. Onder druk van de confessionele par tijen en d2 oppositie in de Tweede Kamer is hij van zijn aanvankelijke voornemens afge stapt. Wel handhaaft hij zijn plan om het Schoolgeld voor de hoogste klassen van het voortgezet on derwijs en het hoger beroepson derwijs van maximaal 200 tot maximaal 500 gulden per jaar te verhogen. De tweede kamer moet de desbetreffende wets voorstellen nog behandelen. Door de concessie van de minis ter zal de schoolgeldverhoging thans geen 80 -miljoen maar 40 miljoen gulden gaan opbrengen. Khodesische bisschop paspoort afgenomen SALISBURY (Reuter) - De Rbo- desische politie heeft het pas poort van bisschop Abel Moezo- rewa, een nationalistische ne gerleider, in beslag genomen. De bisschop bevindt zich in een ziekenhuis te Mtoko, op 150 km. ten oosten van Salisbury. de saboteurs nog op het vliegveld aanwezig is. Men j vermoedt dat het lieden betreft die op de basis werkten. Het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat er in Saigong slechts een constitutionele wetti ge regering is: de regering van de republiek Zuid-Vietnam. Dit is medegedeeld in een commen taar op de verklaring van de voorlopig revolutionaire rege ring, die gisteren de vorming voorstelde van een voorlopige regering van nationale een- drecht, samengesteld uit drie gelijke delen, die geen commu nistisch of Amerikaans stempel zouden mogen dragen. „Wat de communisten een rege ring van nationale eendracht, samengesteld uit drie gelijke delen, noemen, is slechts een vermomming voor een coalitie regering die het gehele vrije Zuid-Vietnam moet overheersen en communistisch moet maken. Daarom heeft de regering van de republiek Vietnam reeds ver scheidene keren verklaard dat zij „elke coalitie met de com munisten. in welke vorm dan ook, afwijst". Het Olympische vuur van Miinchen sloten. Op het scorebord nog een - IOC-president. Treinongeval Venetië ROME (DPA) Vier mensen zijn om het leven gekomen en 15 gewond geraakt toen maan dag een personentrein op een overweg bij het Italiaanse Por- togruaro, tussen Triest en Vene- tie, op een autobus botste.t De 27-jarige overwegwachter is na het ongeluk gevlucht. ADVERTENTIE Weerbericht voor de winter: buiten 10°, binnen +20 o De Nie voorlichting over centrale verwarming. Leidato: rechts vopr in de hal. (Van onze Parlementaire redactie) Den Haag Het aantal werkloze mannen is in de maand augustus met 3100 gedaald tot 79.000, waardoor 2,7 pet van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking nog werkloos is. Het aantal werkloze vrouwen nam daarente gen toe met 2100 tot 18.600 ofwel 2,7 pet van de afhankelij ke mannelijke beroepsbevolking. Daarnaast waren er 200 mannen en vrouwen tesamen minder werkzaam op aan vullende werken. Daar werken er nu nog 2200. heid, mede als gevolg vari de inschrijving van een groot aan tal schoolverlaters. Die school verlaters zijn bijna helemaal debet aan de stijging van het aantal werkloze vrouwen. Vrou welijke schoolverlaters plegen zich namelijk, in tegenstelling tot de jongens, pas later op de arbeidsbureaus te melden. Dr. J. Spaander, directeur-generaal van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, heeft gisteren twee volautomatische meetwagens overgedragen gekregen van de Instrumentenfabriek Enraf-Nonius in Delft. Eén van de wagens, die 250.000 gulden gekost hebben, zal voornamelijk in het Rijnmondgebied wor den ingezet voor het bepalen van sporen stikstofoxyden. ozon en koolmonoxyde in de lucht. De andere wagen is voor de gemeente Den Haag. De auto's hebben snuffelpalen die tot negen meter kunnen wor den omhoog geschoven om lucht aan te zuigen. Het aantal dat op sociale werkvoorzienings objecten werkt en in aanmer king komt voor bemiddeling naar het vrije bedrijf bleef op 4400 staan. Aldus daalde de to tale geregistreerde arbeidsre serve met 120 tot 104.300. Er zijn evenwel talrijke personen, die slechts seizoenwerk verrich ten en na afloop weer tot de werklozen gerekend moeten worden. Het voor seizoen gecor rigeerde werkloosheidscijfer is dan ook 126.900, dat is 3300 meer dan eind juli. Het aantal werkloze mannen daal de in augustus vrijwel in alle provincies, met uitzondering van Zuid-Holland. De hoogste werkloosheidspercentages voor mannen worden gevonden in Noord-Brabant, Zeeland en Over ijssel (elk 3.3 pet.). Het laag ste in Utrecht (1,9 pel). Van de vier grote steden had Amster dam het hoogste percentage (3.5 pet) gevolgd door Rotterdam met 3 pet. Den Haag met 2,9 pet en Utrecht met 2,3 pet. Volgens het ministerie van Socia le Zaken is de vermindering van de werkloosheid geheel aan het seizoen toe te schrijven. In de kantoorsector echter was er een stijging van de werkloos- Lucbt vervuiling WASHINGTON. (AP) De Ame rikaanse nationale raad voor wetenschappelijk onderzoek heeft verklaard dat luchtvervui ling ten gevolge van het ver branden van kolen, olie en hout na het sigaretten roken een van de oorzaken kan zijn van de toename van longkanker in de Verenigde Staten. Oudheidkundige vondst VEREENIGING (RTR) Bij bouwwerkzaamheden bij de plaats vereeniging in de Zuid- afrikaanse provincie Transvaal zijn op de oever van een rivier werktuigen uit het stenen tijd perk gevonden die zeker 300.000 jaar oud moeten zijn. MüNCHEN (AP) Westduit- se straaljagers zijn gister avond opgestegen nadat een dreigement was ontvangen dat het Olympisch stadion tijdens de slotzitting zou wor den gebombardeerd. Op het radarscherm was een niet geïdentificeerd vliegtuig ge zien dat zich in de richting van het stadion bewoog. In het stadion waren bij de slot zitting behalve atleten, hoge Westduitse autoriteiten als president Gustav Heinemann en kanselier Brandt zeker 80.000 toeschouwers bijeen. Het niet geïdentificeerde vliegtuig was een DC-8 char ter toestel van Finnair dat uit de koers was geraakt te- Bomalarm bij sluiting van Spelen zelfdertijd dat het anonieme dreigement werd ontvangen. De straaljagers hebben het luchtruim boven Miinchen gedurende twee uur door kruist maar geen bommen werper gezien. Het nieuws van het valse alarm werd aan de pers bekend gemaakt door Willi Daumc, president van het organiserend comité van de spelen. JERUZALEM (UPÏ/RTR)— De Israëlische minister van buitenlandse zaken Ebba Eban vindt dat in Europa de beveiliging tegen Arabi sche guerrillastrijders moet verbeteren. Israël Is niet tevreden over de maatregelen die op het ogenblik in F.uropa worden gen^qMpi- In middels hebben de Verenigde Staten bij alle regeringen wRb-mee Washington kontakt onderhoudt aangedrongen een wereldomvattend systeem van afweermiddelen tegen terreur op te stellen. Volgens het Britse dagblad Daily Express wordt ergens in het Verre Oosten, waarschijnlijk Tokio, een Wereldcongres van de terreur voorbereid. Reeds enkele dogen hebben de Britse en Amerikaanse veiligheidsdiensten een ongebruikelijke stroom dementen, verdacht van deelneming aan terroristische activiteit, afkomstig uit Europa, Afrika en de Verenigde Staten, opgemerkt. Daartoe behoren zowel leden van de Zwarte September als van het Ierse republikeinse le ger en de Zwarte Panters. De Westduitse regering heeft voor de nabestaanden van de elf Israëli sche sportlieden die bij het bloedbad zijn omgekomen een bedrug van 3,2 miljoen beschikbaar gesteld. Het bedrag is overhandigd aan de Israëlische Rode Davidster, een zusterorganisatie van het Rode Kruis. Nr. 1 Doze exclusieve geseansteker kan ge vuld worden d.m.v. ean gastube en heeft een regelbare vlamaf stolling Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. jkfcj *bjur deze bon In open envelop, zonder poet- Hl RH zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. als nieuw kwartaafabonnee op de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 1 naar: I Naam: Adres H Woonplaats - LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1