Politie vond oefening veel te realistisch UEncbn Ferry Slebe schilder vai primitivisme en erotiel isi u as»**3 Sgl!liisf§H=!ï TRAGEDIE IN MÜNCHEN VOORSPELD American stripes, clan-ruiten, fijne ruiten, uni stoffen; slappe boorden en soepele manchetten uit slank gesneden polyester/katoen de zorgeloze shirts van uw warenhuis 16r 24.50 VROOM DREESMANN Alleen verkrijgbaar b|| uw drogist. ggsgHSr gsgggs lisjij irrrr5S.=£=- iéB a-sa- ssg LEIDSE COURANT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1 BONN (AP) Om vij uur 's ochtends klimt een groep guerrillastrijders over het hek rond het Olympisch dorp en bezet het appartement van de Israëlische ploeg. Er wordt melding gemaakt van schoten en brand. Zo beschreef een Westduitse politiepsycholoog de mogelijkheid van een gewelddadige verstoring van de Olympische Spelen, maanden voor het werkelijk gebeurde, aldus het West duitse weekblad Der Spiegel". Toen de psycholoog, Georg Sieber, zijn rapport indiende bij de Münchense po liticcommissaris Manfred Schreiber voor gebruik in de opleiding van de veiligheidspolitie voor de Olympische Spelen, verwierp deze het echter als veel te onrealistisch, aldus Der Spiegel. Zes maanden later werd scenario 21 -een van de denkbeeldige si tuaties die Sieber voor de politie en de organisatoren van de Spe len had ontworpen- harde reali teit. Bijna precies zoals Sieber voor speld had, klommen verleden week dinsdag acht Palestijnse guerrillastrijders over het hek van het Olympische dorp en drongen schietend het Israëli sche appartement binnen. Een actie die uitliep op de dood van H Israëli's, een politieman en vijf guerillastrijders. In februari had Sieber in zijn rap port gezegd dat aanvallen op de ploegen van staten uit conflict gebieden een aantrekkelijke kans bieden voor guerrilla- en verzetsorganisaties om zichzelf aan publiciteit te helpen, losgeld af te persen of andere voorde len te behalen. Er moet rekening gehouden wor den met het in actie komen van kamikaze groepen die zich niets aantrekken van het feit dat het leven van anderen of van hen zelf op het spel staat, zo had Sieber in zijn rapport gezegd. De politiefunctionarissen, die ver antwoordelijk waren voor de op leiding van de veiligheidsdienst voor de Olympische Spelen, vroegen Sieber echter scenario 21 voorlopig op te bergen en lie ver vijf scenario's voor minder ernstige ongeregeldheden op te stellen, aldus Der Spiegel. Sieber maakte daarop enkele ver slagen over de mogelijkheid van ongeregeldheden zoals onder meer gevechten onder de toe schouwers, misbruik van toe gangskaarten en betogingen door jongelui. In een hoofdartikel onder de kop „Had het vermeden kunnen worden"? beschuldigde Der Spiegel het ministerie van ver keer te Bonn er van geen acht te hebben geslagen op een tip, die Interpol na het begin van de spelen aan de Lufthansa gaf. Interpol had de Westduitse luchtvaartmaatschappij meege deeld dat Arabische guerrilla strijders voor de onmiddellijke toekomst nieuwe activiteiten, zoals vliegtuigkapingen en sabo tage, planden. Alphen neemt afscheid van badmester Kaltenecker ALPHEN Geza Kaltenecker, de badmeester van het Alphense zwembad De Hoorn, gaat bin nenkort zijn functie neerleggen. Hij gaat met pensioen. Klatenecker heeft er veertig jaar zwemonderwijs in Alphen opzit ten. Hij heeft nog gewerkt in het oude zwembad aan het Aar- kanaal. De laatste 36 jaar is hij in dienst van de Vereniging Al phens Zwembad. Er is een comité gevormd dat de oude leraar, die in de loop van de jaren vele duizenden Alphe- naren zwemmen heeft geleerd, op 26 september groots af- scheidfeest gaat aanbieden. Op rekeningnummer 56.91.10.270 van de Alphense Bank kan men geld storten voor een afscheids geschenk. Het gironummer van de bank is 6471. In het af- scheidscomité hebben zitting de heren Sprey (Burg. Visserpark 8), Verleng (Julianastraat 71), Baane (Hoorn 132), Van der Neut (Vondelstraat 27) en mevr. Lemkes-Van Wij (Van Lennepstraat 27). Sinds de schilderende Franse douane-beambte Rousseau zijn doeken tentoonstelde waarover in zijn dagen zeer verschillend gedacht werd, is het primitivis me in de schilderkunst bij tijd e wijle in de modesmaak geko men. Na de eerste wereldoorlog verdween het bijna geheel maar na 1945 zien we het weer opdui ken in Amerika vooral en ook in Europa. De Haagse schilder Ferry Slebe wiens laatste werken thans in de Pulchri Galerie te Den Haag tot de 21ste te zien zijn, toont vrijwel alle eigenaardigheden van die nogal omstreden stijl. Hij is daar langzamerhand toe gekomen in een natuurlijk groeiproces waarin wij veel meer vertrouwen hebben dan in zo'n plotselinge "doorbraak" die dikwijls op vergissingen berust en soms weer abrupt eindigt. Slebe heeft, zeiden wij, ze eigen aardigheden van de art primiti ve die hoofdzakelijk gekend- merkt worden door een onge compliceerde voorstelling van zaken maar met een nadrukke lijkheid die ook in de kinderte keningen zit. Alles is zeer duide lijk aangegeven en er zijn geen achtergronden de het onzicht bare doen vermoeden. Onge compliceerd is ook het coloriet dat overeenkomsten heeft met de ansichten uit het begin van deze eeuw: het harde rose, 'n gezellig lila doorschoten met een kol, hard groen en het vro lijke blauw van de mooiweers- lucht. Maar Slebe's onderwerpen zijn niet zo kinderlijk van aard. Het bloot heeft op het ogenblik veel succes en de erotiek is een ge- wild artikel. Slebe plaatst in zijn kinderlijk- vrolijke land schapjes een aantal uitdagende vrouwmensjes met ordinaire of stupide smoeltjes in wulpse en veelal zeer onsmakelijke hou dingen. En daardoor hebben zijn doekjes een schizofreen ka rakter: enerzijds is er her arge loze beminlijke primitivisme en anderzijnds stuiten we op 'n sensualiteit die banaal is. Lat het ook anders kan, laat Slebe 'n paar keer zien zoals bij "Venterbak met reiger" b.v. als de schilder bloemen of dieren of vruchten gaat bekijken, vereert hij de natuur en omgeeft zelfs met een lichte poëti waas, maar komt de vrou het spel dan is zij bijna durend "object". Dat Slebej in het vertellende karakter deze stijl zijn goede kt heeft, blijkt wel uit "De jaardag" van het jongetje bloemen uit de hemel aangeboden en zijn geschi in het gras vindt. Onderwei vorm bereiken hier de eei die echte kunst onderst van de kitsch. mandag LEIMUIDEN7RIJNSAT WOUDE Hedenav neemt de raad van Rijn| terwoude afscheid van meentesecretaris Vreeze, die benoemd is burgemeester van Warmt De raad van Leimuid^ neemt morgenavond afschi van hem. De raadsvergad ring zal worden gehouden de zaal van café J. Keizt waar na afloop van de of bare vergadering een scheidsreceptie wordt gehc 1972 naatschap jing subsi Overhemden boordevol variatie. In kleur, materiaal en model. Speciaal voor Vroom Dreesmann gemaakt, door de beste shirtmakers, uit eerste klas stoffen. Shirts voor elke gelegenheid, voor iedere man. vendor in Amcicpn strip». Borstzak, borstlat en button-down. Rood, bruin en antraciet. Maten 35/43. mouwlengtes 4/5. Vendor in Schotse clan-ruiten. Borstzak, hoekmanchetten. 6 Kleurenkombinaties. Maten S-M-ML en L. Fijne ruit (twee kleurstellingen) op wit fond. Hoekmanchetten. royaal gesneden boord. In blauw, rood en bruin. Maten 36/43. Button-down, borstlat, borstzak, hoekmanchetten. Uni in grijs, blue. groen, geel, brique cn bruin. Malen 37/43. Importeur voor Ncderlsnd: Hoffmann La Roctit N.V.-Mijdrecht ÏSS-.l ..Ar^srAr»-. mTtm* SAMS,0 =7 I 44. leid»* ÜKSFS 52235 !VSis

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12