Sober programma maakte afscheid München waardig Olympische ploeg wachtte niet op sluitingsceremonie PAKISTANI NEMEN „DICTATORIALE" BESLISSINGEN NIET Westduitse ruiterploeg herstelde „gouden" traditie IOC besliste nog niet in basketbalconflict Hockeyers uitgesloten voor O.S. Sportwereld ER li "fclNSDAG 12 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT '(i, PAGINA 11 SCHIPHOL Met een chartervliegtuig van de KLM is kort na het middaguur de Nederlandse Olympische ploeg uit München op Schiphol teruggekeerd. De ongeveer 120 spe lers en officials werden op de luchthaven begroet door twee bestuursleden van het NOC, de heren Teengs Gerrit sen en Quarles van Ufford- De ploeg is teruggekeerd op het oorspronkelijk daarvoor vastgestelde tijdstip en heeft niet gewacht op de sluitingsplechtigheid, die im mers ten gevolge van de dramatische gebeurtenissen van vorige week 24 later geschied dan in de bedoeling lag. „Wij moesten daarover vorige week meteen een beslissing nemen", aldus chef de mission Bram Leeuwenhoek, „en wij voelden geen behoefte om nog deel te nemen aan een uitgebreide sluitingsceremonie. Dat die ook sober wordt gehouden, wisten we toen nog niet. Bovendien zouden we onze terugreis helemaal hebben moeten reorganiseren. We heb ben er de voorkeur aan gegeven de reis op het vastgestelde tijdstip uit te voeren". Van een boycot van de Nederlandse afvaardiging is echter geen spra ke alaus de chef de mission. De Nederlandse vlag was gisteren in München in de slotparade aanwezig. in de Nederlandse ploeg, werd op Schiphol opgewacht door zijn kinderen. Het eerste wat Michael en Monique i de gouden medailles. Ze waren echt. idernsi tot1 (Van onze speciale verslaggever) ilt'NCHEN De laatste gouden medaille ging tenslotte naar het gastland West-Duitsland. Meer dan 75.000 toeschouwers brach- ten Fritz Ligges, Gerd Wiltfang, Hartwig Steenken en Hans Günter Winkler een ovatie, toen eenmaal de eerste plaats zeker was. Met respe'tcievelijk „Robin", „Askan", „Simona" en „Tor- phy" bleef de ruiterequipe in de Grote Landenprijs springen de Amerikaanse ploeg net voor. Daarmee herstelden de West duitsers een traditie. Immers van de laatste vijf Olympische „Grand Prix" wonnen zij er vier. Alleen in Mexico moesten' zij genoegen nemen met brons. Omdat Chapot met „White Lightning" faalde, moest de equipe van de Verenigde Staten bet goud uit handen geven. Het verschil was nog uiterst mi niem: 0.25 strafpunten. De Amerikaanse ploeg die be stond uit Neal Shapiro („Sloopy"), Kathryn Kusner („Fleet Apple"), Frank Chapot („White Lightning") en Bill Steinkraus („Main Spring") kwam uit op een totaal van 32.25 strafpunten. Vooral omdat Fritz Ligges - in beide manches maakte hij met „Robin" maar één fout - zo succesvol was, eindigde West-Duitsland op 32 strafpunten. Voor Hans Günter Winkler, die zestien jaar geleden in Stock holm ook al goud won, beteken de de Westduitse zege zijn vijf de Olympische gouden medaille. Italië met de gebroeders d'In- 20 veroverde het brons. Uitstap (hot parkoers was 8.60 lang en telde 1-1 hindernissen - 17 spron- f101 een maximale hoogte van J.90 meter). West-Dultslfind 32 pnt. 2. Verenigde Staten 32.25. 3. Italië 48. 4. Groot- Brlttannië 51. 5. Zwitserland 61.25. München 1972 verscheen nog een keer op het uitslagenbord, terwijl de vlaggendragers binnenmarcheerden. Daarachter kwamen de deel nemers, zonder Nederland. MtlNCHEN Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren nog geen beslissing genomen over het protest van de Amerikaanse basketbalploeg tegen de uitslag van de finale. Rusland won met 51-50, maar het beslissende doelpunt viel volgens de Amerikanen, nadat de officiële speeltijd was verstreken. Het IOC stelde de uitspraak uit tot de volgende bestuursvergadering om zo doende voldoende tijd te hebben zich goed te informeren. Rusland zal zolang de gouden medaille behouden. De Amerikanen weigerden het zilver; zij waren tijdens de cérémonie protocolaire niet eens aanwezig. MüNCHEN Eensklaps besefte Duitsland, vertegenwoordigd door de 80 000 toeschou wers op de tribunes, welk een onuitwisba re schaduw over de 20e Olympische Spe len was gevallen. Avery Brundage, zijn laatste officiële daad als president van het IOC verrichtend door de Spelen te sluiten, had er met een enkel woord al op gewezen. „Zware uren hebben we tesa- men doorgebracht", zei hij. Directer waren de woorden van de speaker, toen de Olympische vlam langzaam werd gedoofd op de wegstervende tonen van een trompet: „We gedenken de slachtof fers". Het werd doodstil in het stadion. Saluutschoten weerklonken, de Olympi sche vlag werd gestreken. Toch nog hadden de organisatoren besloten de feestelijke sluiting van de Spelen te versoberen, de vreugde-uitingen van folklorische groepen te schrappen uit het programma, en de ipuziek aan te passen. Daardoor werd dit afscheid van Mün chen er één van allure. Een stijlvolle afsluiting in de geest zoals het moest gebeuren. Geschrok ken door de felle kritieken, die losbarstten toen bekend werd dat de sluitingsceremonie niet zou worden aangepast aan de droeve stemming - die toch niet, ondanks alle gejuich op de tribunes, kon worden verbannen - had het organisatiecomi té besloten het provocerend feestelijke uit het slotprogramma te schrappen. De folkloristische Beierse dans- groep had trouwens al laten we ten, niet te zullen optreden op de showavond. Het orkest van de Bundeswehr moest ijlings een gedeeltelijk nieuw program ma instuderen. De voorbereidin gen voor de sluitingsceremonie hadden zelfs een enigszins lugu ber karakter. Luguber Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM Voor het geheel op de tv-scher- i men kwam, werd het publiek geïnstrueerd. Er werd op gewe zen dat er saluutschoten zouden klinken, nadat Brundage zijn, eveneens aangepaste, traditione le slotwoorden zou hebben ge sproken. Men hoefde niet te schrikken in het verduisterde stadion, dat evenwel niet geheel in het donker was gehuld, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, van de schoten, zo werd het publiek kenbaar gemaakt. Het tekende de vrees voor een verstoring van de ceremonie, die gelukkig uitbleef. Er was gespeculeerd op de vreugdevolle afsluiting van de Spelen zoals die in Mexico werd gemanifes teerd. Ook München wenste een ongedwongen sfeer, zodat de sportlieden niet in groepen per land waren ingedeeld, maar als eenlingen die inderdaad de Olympische gedachte uitdroegen Mislukken Het aangepaste, soberder ge maakte programma, dat even dreigde te mislukken, toen ann het begin ballonnen werden op gelaten met het „ban de bom"- teken, mikte bewust op een georganiseerde chaos. En die opzet werd gerealiseerd. Verwarring rond CHIO Rotterdam DEN HAAG De verwarring die in de sportwereld is gevolgd op het Olympisch drama heeft ook zijn weerslag op het 25e CHIO in Rotterdam dat van 14 tot en met 17 september zal wordon gehouden. Het CHIO had de definitieve toe zegging van een groot aantal landen, terwijl maatregelen wa- ten getroffen om de paarden na di slotdag van de Spelen tijdig <n Rotterdam te krijgen. Cana da, Italië en Argentinië hebben échter laten weten zich terug te trekken van dit CHIO. Het orga niserend comité heeft besloten de annulering onder deze om standigheden zonder meer te ac cepteren. Er zijn maatregelen genomen om de overblijvende fquipes na de uitgestelde afloop yan de Spelen binnen 24 uur paar Rotterdam te vervoeren, ^aardoor het wedstrijdprogram- jna ongewijzigd kan blijven. volledige olympische equipes yan Duitsland en Engeland, en de equipes van Chili, België. Po len. Spanje en Nederland zullen wel aan de start komen. Regis Ovion wordt prof ♦«CHEN De Fransman Re- Éis Ovion. die vorig jaar we reldkampioen op de weg werd fn vervolgens na een enerve rend duel met Fedor den Hertog de eindzege behaalde in de Ron de vna de Toekomst, wordt prof. ^ion is van diverse zijden bena derd en zal onmiddellijk na de Olympische Spelen beroepsren ner worden. MüNCHEN Nadat eerst de Internationale Hockeyfederatie het ontoelaatbare gedrag van de Pakistaanse hockeyploeg in en na de finale al had bestraft met uitsluiting van alle internationale activiteiten nam het IOC 's middags ook haar maatrege len. De elf spelers mochten hun medailles behouden, dat wel, maar zij werden wel voor het leven uitgesloten van deelneming aan Olympische Spelen. Bovendien werd het besluit van de FIH bekrachtigd: Pa kistan zal de eerste vier jaar alle buiten landse toernooien moeten mijden. Bovendien stelde het IOC het Pakistaans Olym pisch Comité verantwoordelijk voor de aanval van de spelers op een arts, die de Pakistani na de finale de (verplichte) dopingtest wilde afne men. De leider en de coach van de Pakistaanse ploeg kregen een strenge berisping. Bovendien verplichtte het IOC het Pakistaans Olympisch Comité de noodzakelijke maatregelen te nemen. Tijdens de bijeenkomst van het IOC werd onder andere Dr. Walter Wülfing, erevoorzitter van het Westduits Olympisch Comité gehoord. „Wij werden zeer onbeschoft behandeld, toen wij Siegfried Perrey van het organisatiecomité en ik bij de kleedkamer van de Pakistani kwa men om hen zover te brengen toch naar de huldi ging te komen. De deur werd opengerukt en men brulde ons toe, dat de Duitsers de scheidsrechter hadden omgekocht. Daarna werd de deur achter ons dicht gesmeten en als Perrey hem niet had opgevangen, zou ik gewond zijn geraakt". Ali Syed Wajid, de Pakistaanse getuige verdedigde de houding van de ploeg en wees op de oorlogs toestand in zijn land. „Daardoor laaiden de emo emoties na het verlies van de finale hoog op". Het IOC echter bleef onvermurwbaar. Wel ver klaarde een woordvoerder, dat alleen diegenen, die in de finale speelden waren geschorst. Pakis tan reageerde fel op de besluiten van het IOC en de FIH. Dr. Ghulam Radoel Chaudry, secretaris van de Pakistaanse hockeyfederatie en zelf bezit ter van een gouden en zilveren Olympische me daille noemde de beslissing onjuist. „Men heeft ons niet willen aanhoren. Als men blijft bij de besluiten betekent dat voor Pakistan een enorme klap. Wij zijn tenslotte wereld en Aziatisch kam pioen en tweevoudig Olympisch kampioen. De nationale sport in Pakistan zou zeer onder deze straf te lijden hebben". Kalmeren Dr. Ghulam Radoel Chaudry, die als ploegleider optrad, bood wel zijn verontschuldigingen aan voor de incidenten na de finale West-Duitsland- Pakistan, die met 1-0 door de Duitsers werd ge wonnen. „Ik had mijn spelers kunnen kalmeren, als de me daille-uitreiking tien minuten was uitgesteld. We waren nog aan het protesteren tegen de arbitra ge. Als we de FIH. het IOC of West-Duitsland hiermee hebben beledigt, bied ik daarvoor onze verontschuldigingen aan." De cérémonie protocolaire, die voor Pakistan verstre kkende gevolgen had. West-Duitsland en India zijn wel aanwezig. Het ontbrekende Pakistan vocht in tussen in de kleedkamers. De heer Masir, secretaris van de Aziatische hoc keyfederatie was veel feller in zijn bewoordin gen. Volgens hem zal Pakistan uit de Internatio nale Hockey Federatie stappen, ais de uitsluiting van zijn ploeg niet wordt opgeheven. Masir: „We nemen deze dictatoriale beslissing niet. Als je een moord begaat, wordt je toch ook nit onmid dellijk opgehangen. Bovendien hebben we niet de kans gehad om ons te verdedigen. Als we thuis zijn zullen we tegen deze harde en ondoordachte maatregel in ieder geval protest aantekenen". Strafmaat René Frank, de president van de FIH echter had eerder reeds verklaard, dat de strafmaat nog be paald moet worden op de eerstvolgende bestuurs vergadering van de FIH, die in maart wordt ge houden. Dan zal de duur van de uitsluiting van de Pakistaanse Federatie en de maatregelen te gen de ploegleider worden vastgesteld. De heer Frank nam zonder ruggespraak de beslis sing, omdat „het een urgente zaak betrof. Ik kon dit niet zomaar laten passeren. Daarom besloot ik ais voorzitter tot de uitsluiting van Pakistan". In het communiqué, dat René Frank gistermor gen liet uitgaan, stond: „De voorzitter van de FIH heeft besloten de Pakistaanse hockeyfede ratie uit te sluiten van alle internationale activi teiten. Dit houdt tevens de schorsing vart de ploeg leider en van aile spelers in, die deelnamen aan de finale van het Olympisch toernooi. Zij zullen door de FIH zwaar worden gestraft". In Pakistan verkeren alle hockeyliefhebbers intus sen in de heftige overtuiging dat alleen hun land de gouden medaille verdiende. President Bhutto liet de hockeyploeg van zijn land telegrafisch we ten. dat „wij in Pakistan niet van mening zijn dat u in de finale heeft verloren. Het was zonder enige twijfel een morele overwinning voor het Pakistaanse hockeyteam". De heer Bhutto was zo tevreden over zijn landgenoten, dat hij hen be loonde met een week betaalde vakantie in Euro pa, hetgeen hen als overwinningspremie in het vooruitzicht was gesteld. naar de tribunes, er werd mee gezongen met de bekende melo dieën. die het orkest speelde. Tot de woorden „We gedenken de slachtoffers" weerklonken, nadat, niet met het deuntje „for he is a jolly good fellow", maar met een hartelijk applaus af scheid was genomen vun Avery Brundage, wiens naam verkeerd - als Branduge - in lichtende let ters op het scorebord ver scheen. welke fout met spoed werd hersteld. Door de ingreep van de organisa tie werd het een waardig af scheid: kort, sober cn stijlvol, terwijl de vreugde, die toch in herent is aun een dergelijk sportfestijn, niet zodanig werd beknopt dat zij niet tot uiting kon komen. De verenigde sport lieden, zonder onder ander; Ne derland dat al was afgereis en werd vertegenwoordig door cx- atleet Eef Kamerbeek, die lei der is van het internationale jeugdkamp voor de Nederlandse groep, toonden, dut het mogelijk kan zijn dat de slotwoorden „Montreal 1976" waarheid kun nen vormen. BRUSSEL Eddy Merckx wil het wereld-uurrecord van de Deen Oie Rltter (48 kilometer 654 meter) aanvallen. De Belg: „Na de Tour heb Ik rust geno men en ik voel me nu beter in vorm dan ooit". Merckx zal zijn recordpoging vermoedelijk in de tweede helft van oktober onder- KIEL Alles wat In het Olym pisch perscentrum in Kiel niet onwrikbaar vast zat, is gesto len: TV-apparaten. schrijfma chines, snoeren en lampen. Men schat het verlies op 20.000 gul den. BONN Een Roemeense volley baller, een speler van de Olym pische ploeg, heeft politiek asiel gevraagd in West-Duitsland, al dus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn. Het is Stelian Mo- culescu, een 22-jarige student. LOS ANGELES Het Mexicaan se voetbalelftal Is weer een stap dichterbij de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap gekomen door tn Los Angeles met 2—1 (1—1) te winnen van de Verenigde Sta ten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11