„De toekomst is los van de Universiteit' „Goeie Ouwe Tijd" houdt bezoekers lang in zijn ban Pr:!» Trotse manifestatie van „volkstuinders" uit Oostvlietpolder Uitbreiding bij St.-Jansfanfare Studentenhuisvesting: 0! AAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT nu» J1 mVriiïiS J 1 li ill LEIDEN Het Vlietcomplex raakt langzamerhand bewoond en de bouw van het Agnescom- plex krijgt duidelijk vorm. De restauratie van het pand Papen- gracht-Langebrug daarentegen ondervond al enkele malen oponthoud door de strakke toe passing van de nieuwe bouw verordening door de gemeente en is het subsidie, dat de Rijks dienst voor de Monumentenzorg had toegezegd voor de restaura tie van het Van Assendelfthofje, uitgesteld tot de periode 1976- 1979. Dat is de stand van zaken in het derde lustrumjaar van de stichting Leidse Studentenhuis vesting, een jaar dat geen reden geeft tot groot optimisme. „We mikken erop zegt Dr. Dijk stra, voorzitter van de stichting in 1975 5.000 wooneenheden voor studenten te hebben. Dat is een sleutel, die ongeveer overeenkomt met de behoefte van 1/3 van het aantal Leidse studenten. Maar we halen het niet meer. We vinden in toene mende mate tegenwerking in plaats van medewerking". Aanstonds na de tweede wereld oorlog bleek de kamernood voor studenten al bijna onoplosbaar. In Leiden werd de „Prof. Meij- ersstichting" in het leven geroe pen, die woonruimte huurde ten behoeve van studenten. Maar omdat daarmee niet kon worden volstaan, werd op 6 juni 1957 de stichting „Leids Studenten Huis vesting" opgericht, die zich „het verwerven en exploiteren" van woonruimten voor studeren den ten doel stelde „zonder het oogmerk daarbij winst te beha len". Het eerste grote project dat de stichting aanpakte, was de bouw van „de sterflat" voor 222 studenten. Aan het begin van dit jaar had de stichting wooneenheden voor 2656 ongehuwde en 156 gehuwde studenten onder haar beheer. Maar tussen die twee momenten is het aantal studenten sterk toegenomen, stierf het ras van de hospita's nog verder uit, ver vaagde het corpsleven en werd de student huiselijker. Dat had een aantal besluiten van het stichtingsbestuur tot gevolg, waarvan het meest in het oog springende was „gemengde be woning" in haar huizen toe te staan. De behoefte aan kamers blijft nijpen. Dr. Dijkstra: „De recente studie beperking zal niet minder stu denten tot gevolg hebben en zal dus niet van invloed zijn op ons programma. Voor de jaren 1973-1974 zijn na de voltooing van het Vlietcomplex en het complex aan de Oude Vest nog ongeveer 1.000 eenheden no dig. We hebben dat aan het mi nisterie laten weten: onze onge rustheid uitgesproken enzo....We hebben gezegd: „Als we niet de mogelijkheden krijgen om deze plannen te realiseren, dan zijn de gevolgen voor jullie". En die gevolgen zijn natuurlijk een groot kamertekort. „We halen ons programma niet meer. We hebben nog wel enke le projecten maar die zitten diep in het vet. Het budget voor studentenhuisvesting is namelijk afgestemd op een nationaal pla fond. Dat komt neer op een bouwstop. In de tussentijd raak je je voorsprong kwijt en wordt het wachten gebruikt om je door andere stichtingen voor studentenhuisvesting te doen in halen. Een beleid is er nauwe lijks en het resultaat is, dat je overal afgeremd en getraineerd wordt". Niet alleen blijft de me dewerking van het Rijk achter bij wat voorzitter Dijkstra en directeur Van Rooijen zien als dringend noodzakelijke voorzie ningen ook de gemeente Leiden stelt zich van tijd tot tijd wat „moeilijk" op tegenover Studen tenhuisvesting. de mogelijkheden om de mensen onder dak te brengen, die studeren aan de Leidse uni versiteit, is het restaureren of verbouwen van grote binnen stadspanden die voor bewoning door gezinnen minder geschikt öTUDENTeNWUIS OUDt VeST - LCIDeN. Een geworden waren. Met steun van het rijk, „Monumentenzorg", provincie en gemeente zijn op deze wijze al heel wat mooie oude panden voor verval behoed en hebben een paar hofjes, die toch tot de aantrekkelijkheden van Leiden horen, een nieuwe bestemming gekregen. Een be stemming, die in vele gevallen de ontvolking van de binnenstad tegengaat. ,De gemeente wil geen medewer king meer verlenen om wonin gen te kopen, die nog voor be woning door particulieren ge schikt zouden zijn", stelt dr. Dijkstra vast. „Dat is nonsens want wij denken aan zo'n vijf tien eenheden onder een dak en huizen met zoveel ruimten zijn toch niet meer door particulie ren te bewonen: dat worden kantoren enzo. De gemeente wil nog wel panden verkopen. Maar als ze ze kwijt is, dan beginnen de moeilijkheden. Ze gaat dan eisen stellen, die veel hoger lig gen dan die voor de gewone burgerwoningen. En dat bij panden, die vaak al een paar eeuwen oud zijn. Dat maakt het bouwen in verhouding veel te IVe waren verwend: we zijn snel gestart met „goedkoop" geld en we hebben veel gerestaureerd en verbouwd in de binnenstad, toen dat nog goedkoop was. Daardoor zijn wij met Delft de goedkoopste stichting in den lande. En toch moet er bij ons al 40% subsidie bij. Nu krij gen we de kans niet eens meer om goedkoper te bouwen". Bij de huidige stand van zaken, lijkt het alsof de stichting Leidse stu dentenhuisvesting op dood spoor gerangeerd. Maar dr. Dijkstra en de heer Van Rooij en zien nog een duidelijke toe komst. In de uitvoerige discus sie, die daarover op gang is ge komen, hopen zij op een uit spraak van de universiteitsraad waarvan onlangs de samenstel ling werd veranderd. Hun standpunt is, dat het huisves ten van studenten niet een pri maire taak van Derde lustrum op dood spoor is en dat de stichting derhalve niet onder de universiteit hoort. „Mits je de staturen wijzigt zou je er andere participanten in onder kunnen brengen. Er is een wet in voorbereiding, die de samenhang regelt tussen HBO en WO. Als de status van stu denten HBO en WO op elkaar worden aangepast, dan waar schijnlijk ook de voorzieningen voor deze vormen van onder wijs. Dit wordt niet plaatselijk maar landelijk opgelost. Het zou dan geen „Leidse" stichting meer zijn in Leiden zijn niet voldoende HBO-instellingen maar met Den Haag erbij zou je bijvoorbeeld kunnen bouwen in Voorschoten en Leidschen- dam. Wij zijn ervan overtuigd niet dat het in deze richting gaat maar dat het in deze rich ting moet gaan. Zo niet, dan is er nog wel een taak voor de stichting maar die is dan strict toegespitst op de WO studenten. Deze kwestie is erg subsidiege- voelig: De stichting Studenten huisvesting valt onder Onder wijs en Wetenschappen. Waar om dan WO-studenten wel en HWO-studenten niet gesubsi dieerd huisvesten? Dat is een kwestie van geld. Ik geloof nooit, dat Studentenhuisvesting op den duur onder het ministerie van O en W zal blijven, dat ze gesubsidieerd zal blijven. In haar huidige vorm is de stich ting uit de tijd: daar is ze te categoraal voor. Maar ik geloof wel In een huisvesting van jon geren". Gistermiddag verdreef het regenweer de deelnemertjès aan de finales van de kinderspelen ..oude stijl" naar het clubgebouw van „De Zevensprong". Zaterdagmiddag waren de weergoden de jeugd al niet erg beter gezind, maar toch ziet u hier nog de steltlopers en een enkel diabolo-artiestje prestaties verrichten op het terrein van de Groenoordhal. LEIDEN Volkstuinen moet men zien als een belangrijk re creatieobject voor velen. Dat is de boodschap, die de drie ama- teurtuindersverenigingen die in de Oostvlietpolder nog vaste voet aan de grond hebben, dit weekend overbrachten door een tentoonstelling van hun beste produkten. In zijn openings woord, zaterdagmiddag, richtte de heer Van Haarlem voor zitter van de Leidse Bond van Amateurtuindersverenigingen deze boodschap ook tot het ge meentebestuur van Leiden, dat zich liet vertegenwoordigen door de wethouder van economische zaken en bedrijven, de heer J. Lijten. Omdat de heer Van Haarlem op grond van de recreatieve waarde van de tuinen bij de gemeente ook begrip wilde wek ken voor de permanente be stemming van de gronden in de Oostvlietpolder, was het beter geweest als de spreker zich tot wethouder Kret (Stadsontwikke ling) had kunnen richten. Hoe wel de aanwezigheid van de he ren Van Aken en Kwik mag doen veronderstellen dat zij het belang van de tuincomplexen t.z.t. wel aan de gemeenteraad zullen voorhouden wanneer het recreatie-project „Vlietpark" weer aan de orde komt. Want zij hebben in natura gezien, waartoe de liefhebberij in het tuinieren kan leiden. Ondanks het slechte jaar koud en nat in het voorseizoen en daarna langdurige droogte was er in de cantine van de Vakopleiding voor Volwassenen aan de Roose- veltstraat een aantal uitsteken de inzendingen groenten, fruit en Bloemstukjes (volwassenen). 1) Mevr. Oerlemans, Roomburg, met een compositie van rose ba byroosjes. Ze kreeg ook de der de prijs. De tweede prijs was voor mevr. Rijnswou van OTV, met oranje pompondahlia's, paarse Agarathum en coniferen. Bloemstukjes (kinderen). 1) mej. Van Gerven, Roomburg: 2) Rob van Hooven, Roomburg en 3) mej. Van Gerven van dezelfde vereniging. LEIDEN De elfde Leidato huis houdbeurs draait op volle toe ren. Vrijdagavond, na de wel willende worden in de Lakenhal en de daarbij behorende smaak- zintuigelijke geneugten, kwamen al zo rond 2500 mensen op het Groenoordhalterrein af. Zon dagavond, toen men omstreeks half elf bij het Leidato-comité geïnteresseerd de stand van za ken naging, bleek dat zo'n 20.000 betalende bezoekers langs de bijna 300 stands en de sfeer volle hoogtepunten uit „Die Goeie Ouwe Tijd" gedwaald hadden- Bij het antieke snoep-, proef- en kijkstraatje in de bijhal gleed men af en toe uit over kleverige babbelaars en hete bliksems. Boeren, burgers en buitenlui verdrongen zich daar om een greep uit de gulle hand van ver klede neringdoenden te nemen. Als er wat te halen valt, zijn we er als de kippen bij. Met een beetje overleg trouwens, zou je bij de talloze „proefstations" van de Leidato aardig kunnen bijtanken en nippenderwijs in enigszins labiele toestand weer huiswaarts kunnen keren. Enthousiasme bij het Leidato-co- mitè, dat optimistische getallen ziet gloren in het detaillistisch verschiet, maar ook voldane uit latingen bij de duizenden die dit bijzonder aantrekkelijk aange klede middenstandsfestijn alle eer aandoen. „Die Goeie Ouwe Tijd" is nu al een schot in de roos gebleken. Het gaat de goe de kant uit. Het is zelfs zó, dat de zakenmensen zich even in het nauw gedrukt voelen. Leida- li" bloemen bijeengebracht, vaak in prachtige arrangementen en schilderachtige stillevens. Er waren ook hoekjes ingericht, die aandacht vroegen voor de ver eniging „Mater - Sprenger" en voor het werk dat de imker en zijn bijen voor de tuinders kun nen doen. DE PRIJZEN: Dahlia's. 1) Van den Burg, OTV, met een tuil puntgave rose-gele grote ster-dahlia's. 2) H. Fortrie, Roomburg en 3) Brusse, Roomburg. Chrysanten. 1) J. van Hooven, Roomburg: 2) Brusse, Roomburg en 3) Van Beek van Haren, OTV. Potplanten. 1) H. van Riet, Roomburg, met drie variaties Coleos waarvan de purperrode de mooiste maar de lichtgroene, minder gaaf, de merkwaardigste waren. Andere bloemen. 1) Mevr. v.d.Burg, Oostvliet; 2) de heer Knaap, Oostvliet en 3) mevr. Zandwijk, Roomburg. Groenten. 1) de heer Schelvis, OTV, met een rijk assortiment van groenten, waaronder ook knoflook in weerwil van het Nederlandse klimaat. 2) de heer Rijnswou, eveneens van OTV. Fruit. 1) de heer Schelvis, OTV, met een mandje puntgave goudreinetten, zigeunerinnen, peren, alicante- druiven en een ananasmeloen. 2) J. van Hooven, Roomburg. Bestuurders van de trotse ..Wapenschouw" die ..OTV", ..Roomburg" to-secretaris Jan van Zijp zegt: „deze Leidato is eigenlijk tè mooi, want de goeie ouwe tijd- expositie houdt de mensen tè lang op. Er blijft voor sommige mensen te weinig tijd over om na de bijhal nog eens rustig de grote tentoonstelling „te doen". Voorzitter Jan Wolfslag vindt dat een lichtpuntje: „Dan is de Leidato een dubbel bezoek waard, ik zou daarom willen suggereren voor de volgende za terdag: doe donderdags uw boodschappen en kom dan za terdag vóór elf uur 's morgens. Je bent dan een dagje uit, met een uitsmijtertje of een broodje worst ertussen door". De grootste concentratie van ons volk vindt men bij de demon straties: apparaten die het le ven nóg gemakkelijker maken, vondsten op het gebied van smakelijkheid. Watertandend staat men om gulle banketbak kers; ofschoon we mochten meemaken, dat bij een stand met wafelprodukten opeens een rush werd ondernomen op een schaal met baksel en de stand houder bleek van schrik de zaak onder de toonbank haalde. Maar er is ook welgericht be zoek: men komt keukens uitzoe ken, of een stereo-set. Bij één stand werden in de afgelopen twee dagen al meer slaapka mers verkocht dan vorig jaar gedurende de hele tiende Leida to. De Leidato is in de loop der jaren een gezellig familiefeést gewor den. Onze samenleving zou zich zelf erin kunnen portretteren: je Een goed voorteken voor deze Elfde Leidato '72: voor de prestatieloop, koopt en verkoopt er, je drinkt zaterdagmiddag gehouden, schreven bijna 400 deelnemers zich in. samen gezellig een kopje koffie Vorig jaar waren het er 250. Winnaar Kijne nadert hier het einddoel. of een pilsje, de kinderen kun nen er rusteloos om een ijsje jengelen, je kunt er ruzie ma ken en de ordebewaarders op je dak krijgen die je eruit sturen, je krijgt er de kans om je te la ten voorlichten door de seksuele boodschappers van de NVSH (raad en daad zijn hier nog ge scheiden) en ook kun je in bijna mystieke boetiekjes de oril'nt aantreffen en er Indiase, Pakis taanse en Perzische produkten aanschaffen. In Goeie Ouwe Tijd-hal bestaat de mogelijkheid enig inzicht t« krijgen in de wijze waarop men door hand- en handmnssage-np* paraten een gezonde verlenging aan zijn of haar leven kan ge ven. Slank worden is daar het motief. Maar aan dezelfde stond is een vlaggetje bevestigd met het opschrift „Artic IJs" en even om de hoek kan men zich zijn gewicht weer een paar streepjes omhoog helpen De Leidato is menselijk in haar trekken en misschien daarom al zo attractief. Dat is een heel aparte bijzonderheid van deze grootste najaarsbeurs van Ne derland, die veel lijkt op die van 1971 en toch weer anders is. Nog een bijkomstige informatie: weet u waarom er geen paling zwemt rond de oude I.eidse peurboot in de bijhal? Omdat 's nachts uit zou i aan de wandel en wetenswaardig- Leidatodeelnemers naar bed, omdat twee nachtwakers en een heel felle hond in de donkere uurtjes op de zaken van „mijn en dijn" toezicht houden. .Oostvliet" dit weekend hielden. ZOETERWOUDE De Sint Het optreden werd geopend met Jansfanfare nam gisteren deel aan het Festival dat de Fanfa re Pius X in Poeldijk bij gele genheid van haar 60-jarig be staan organiseert. Dit betekende de vuurdoop voor enkele nieuwe leden die hun eerse opleiding voltooid hebben. de Gladi. Jamaica Folksulte en een selec tie uit Hair werden uitgevoerd. Het modern getinte repertoir; deelde het geheel in zijn rapport positief. Aan het festival namen '2 korpsen van de Zuidhollandse Bond deel alsmede een Duitse afvaardiging. sloeg duidelijk aan bij het talrij- De Sint Jansfanfare kampte ja- ke publiek maar ook bij de juri, renlang met een te krappe be- bestaande uit de heren J. P. zetting maar kon gisteren weer Laro en J. Klaassens. beoor- 28 musici op het podium zetten. De grote opgang die men o.I.v. dirigent Jan Mey heeft gemaakt heeft voor een fiksj toeloop van leerlingen gezorgd waarvan er binnenkort opnieuw twee hun partij in het „grote" orkest gaan meespelen. In de komende maanden zullen nog enkele van de 12 leerlingen dit voor beeld volgen. Dan zal het volgend jaar weer mo gelijk zijn om deel te nemen aan het bondsconcours. Met het dan te vieren 70-jarig bestaan wil met zich hierop gedegen voorbereiden. Overigens gaat de uitbreiding met finnciële zorgen gepaard want 'n instrument van 500 gulden is een normale zaak waarbij dan nog de kosten voor het uniform komen, welke het overigens uit stekend doet zo is gisteren op nieuw gebleken. Jan van Velzen beste biljarter Sassenheim Sassenheim Jan van Velzen is met 103 caramboles winnaar ge worden van het „Zes Ballen Toernooi" dat afgelopen week in het kader van de Oranjefees ten in Sassenheim is gehouden. Van Velzen won zaterdag de fina le (15 deelnemers) in cafe Spor- trust. Op de tweede plaats ein digde Th. Landwehr met 42 c- ramboles, derde Peter Kuipers met 3 en vierde P. Duivenvoor de met 37 caramboles. Adest Musica in de prijzen SASSENHEIM De drum- en showband Ades Musica heeft af gelopen weekeinde op een con cours in Soesterberg in de afde ling Drumbands met 148,5 pun ten een eerste prijs met lof van de jury behaald. In de show-af deling haalde men met 113 pun ten eveneens een eerste prijs. Tamboer-maltre H. Hoogervorst kreeg een beker mee naar huis. Hij eindigde met M. Laren als ex aequo op de eerste plaats met 20 punten. VOORHOUT Heel wat jong dierenspul, van konijn tot duif. stond dit weekeinde te kijk in het Voorhoutse parochiehuis ter gelegenheid van de door de LKPV georganiseerde jongdierendag.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3