Vreugdedans Wim Ruska ontbrak na tweede goud 0 SPORTBIJLAGE MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 a| MüNCHEN Het was bijna een gewoontegebaar waarmee Wim Ruska de gouden medaille om zijn hals liet hangen. De uitgelaten vreugdedans die hij na het behalen van de ti tel in het zwaargewicht had uitgevoerd en de gretigheid waarmee hij steeds weer naar zijn eerste Olympische goud greep, waren verdwenen. Wim Ruska wist 's mid dags al dat hij de eerste judoka zou worden die op de spelen tweemaal goud zou verwerven. Hij had verloren van de oersterke Vitali Kusnezov, kwam terug via de ach terdeur van de herkansing en ontmoette de Rus wederom in de finale. Die tweede confrontatie liet Ruska niet uit de hand lopen. „Want", zei hij, „als je eenmaal een gouden plak hebt sta je mentaal niet meer zo achter het toernooi alle categorieën. Je bent al een beetje tevreden gesteld, maar als je als kampioen van de mat wordt gehaald, denk je: „Toch maar weer alles op alles zetten om je te rehabiliteren. En ik ben blij dat het is gelukt". Met opperste verbazing hadden de judoka's de loting voor de twee poules bekeken. In de ene over wegend tweede garnituur, geme ten naar maatstaven voor het Olympisch toernooi, in de ande re alle kanonnen: Klaus Glahn, Vitali Kusnezov, Wim Ruska, Masatoshi, Shinomaki. „Ik had niet slechter kunnen loten", zuchtte Ruska Iater.„Het was in die eerste ronden al een kam pioenschap met vier favorie ten". Een van hen, dachten de Japanners, zou de openbaring worden, hun eigen man Shino maki. De toch al zo teleurge stelde Japanners, die naar Mün- chen waren gekomen om al het judo-goud mee te nemen, verlo ren nog meer prestige. Shino maki werd in de middag al door Glahn uitgeschakeld. Fout Vim Ruska had daarvoor deze zeer plausibele verklaring: „De grootste fout van de Japanse coach Kaminaga is geweest, dat Herkansing hij alleen op mij heeft gelet. bovenste helft, maar als ik in de andere was ingedeeld, zou ik van Shinomaki hebben kunnen winnen. Hij had last van een rugblessure en was, omdat hij zich niet voldoende had kunnen voorbereiden, zes kilo te zwaar geworden. Glahn won van hem en ik heb in dit toernooi drie maal de Duitser verslagen, dus ik mag zeggen dat ik de sterk ste ben". Over de loting breken judo-techni ci zich 't hoofd. Dit toernooi alle categorieën bewees dat er ver beteringen noodzakelijk zijn om te voorkomen dat niet alle favo rieten elkaar in het begin al ontmoeten. De Nederlandse coach Wim Luiten hierover: „We zoeken naar een systeem waarbij het onmogelijk wordt dat je maar moet afwachten of je via de herkansing nog terug kunt komen. Er is in de VS een beter systeem en dat gaan we nog aanpassen". Jij vergat de Rus en Glahn. De fout in het Japanse systeem is bovendien dat ze te hard trai nen voor de wedstrijden, zodat ze te vermoeid zijn. Ik zat in de Want die herkansing had Wim Ruska nodig om z'n goud te veroveren. In de eerste ronden waren de Zwitser Uli Falk en de Filippijn Fernando Garcia geen grote obstakels geweest. Wim Ruska springt op als winnaar van de judo-finale tegen de Rus Koeznetzov. In de voorronde verloor Ruska van dezelfde Rus. Kusnezov was dat wel. Het duel met hem waS een te vroeg ge vallen finale, waarin de Rus al snel waza ari behaalde. Het Dat niet alles van en leien dakje verliep, toont deze foto. In de halve finale raakte Wim Ruska tij tegen de Fransman Brondani gewond aan het rechteroog. werd een schitterend duel, waarin Ruska tweemaal uit een houdgreep moest komen en de Rus een keer. Het voordeel bleef evenwel aan de kans van Kusnezov en Ruska moest lijd zaam afwachten of de Rus zo vriendelijk zou zijn de poule te winnen. Dat deed hij, na Glahn overwonnen te hebben, die op zijn beurt Shinomaki al snel uit het toernooi had geworpen. Pou le-winnaar Kusnezov sleepte de Braziliaan Ishii, Glahn en Rus ka mee naar de herkansing. En op dat moment ontstond eeh geprikkelde Ruska. „Ik doe niet graag alle categorieën. Ik schrijf altijd wel in, maar trek me meestal terug als ik het zwaargewicht heb gewonnen. Als je alle categorieën niet haalt, gaat er toch glans van het goud af". Ditmaal echter nam hij wel deel, want hij wilde proberen de unieke combinatie wereldkampioen en tweemaal goud op de Spelen te verwezen lijken. Pikant Er zat aan die middag-poule overi gens nog een pikant tintje, om dat de Nederlandse hoofd- scheidsrechter John Bontje in de partij KusnezovGlahn de Rus een waarschuwing moest ■£■>£41 geven. t de par- Bontje: „Ze hadden me die taak niet moeten opdragen, want het gevaar bestaat dat men je zou verdenken van partijdigheid, omdat Ruska er belang bij had dat Kusnezov poule-winnaar zou worden. Kusnezov pakte Glahn aan een zijde vast zonder aan te vallen. Dat is verboden. En ik gaf hem een voorlopige waarschuwing. Toen hij het weer deed en bovendien Glahn in de mouw pakte, kreeg hij een waarschuwing en dat is bijna een half punt. Hij scoorde nog wel en dat trok de zaak gelijk. Maar toen moest ik Glahn een voorlopige waarschuwing geven, door hem tot meer aktie te ma nen. Glahn moest daardoor an ders gaan werken, Kusnezov kreeg z'n kans en wierp hem". De achterdeur was daardoor voor Ruska opengezet. Uit de andere poule was de Fransman Brondani als winnaar naar de halve finale gegaan en in de herkansing kwam Ruska daarbij door Ishii met een vol punt te verslaan en Glahn evenals in de finale zwaarge wicht, die zich bijzonder fel ver weerde en Ruska zelfs be sprong, te overwinnen. Voor Glahn zelfs geen troostprijs na dit meeslepende duel. Jacht op goud De Brit Parisi kwam uit de ande re herkansing als winnaar te voorschijn en de jacht op goud zou, dat stond vast, door Ruska en Kusnezov worden uitgevoch ten. Want Ruska versloeg de technicus Brondani en de Rus had weinig last van Parisi. Ruska: „Kusne zov is eigenlijk alleen in de eer ste minuut gevaarlijk. Daar gooit hij, pn hij is een ijzerster- ke kerel, ai zijn kracht in. Daar na kun je in feite met hem doen wat je wilt". Kusnezov behaalde in de eerste minuut inderdaad voordeel, maar het massieve brok vlees werd in een houdgreep genomen en het goud was voor Ruska. Van onze speciale verslaggever HERMAN VAN BiERGEM De Cérémonie protocollaire voor de prijswinnaars in de judowedstrijden alle categorieën. Wim Ruska mei en gouden medaille op het hoogste platform. Naast hem Koeznetzov (zilver) en de Fransman Brondan en de Brit Parisi (brons). Lord Killanin, de nieuwe presi dent van het IOC, hing hem de plak om. Avery Brundage, de scheidende president, had dat gedaan toen Ruska zwaarge wicht kampioen werd. In dit wijdse, bijna onoverzichtelijke Olympische toernooi, was Ruska de enige, die de plakken door de twee topfiguren van het IOC kreeg omgehangen. Het was toeval, maar die eer komt Rus ka toe. Hij is niet slechts een heel grote, hij is de allergroot ste, die er hard over denkt on zijn carrière te beëindigen. Het zal Russen, Duitsers en Japan ners welkom zijn, want zolang Ruska op de tatami blijft, voor hen geen hoogste eer ti behalen. Sn dre Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM München Ook nadat het vader land bij herhaling blijk heeft ge geven van z'n afkeuring over het besluit van het NOC de Ne derlandse afvaardiging niet uit het Olympische gebeuren terug te trekken, blijft Bram Leeu wenhoek, de chef de mission, van mening: „Wij hebben een juiste beslissing genomen. Je kunt ook sterk betrokken zijn bij het lot van de Israëliërs zon der naar huis te gaan". Dat in Nederland nogal wat op schudding ontstond over de con tinuering van het veTtolijf in München, heeft Bram Leeuwen hoek overigens niet verbaasd. „Het Nederlandse volk", zegt hij, „reageert op een situatie als deze altijd emotioneel. Ik vraag me echter af of mensen, die de situatie niet kennen, mo gen oordelen over het door ons genomen besluit. Wij hebben ons echt goed georiënteerd alvo rens te beslissen. Bovendien hebben we onze mensen de vrij heid gelaten zelf te bepalen of ze al dan niet wilden blijven. Democratischer kan het bijna niet. toen wij woensdag naar die rouwbijeenkomst gingen, dach ten we ook, dat dit het einde van de Spelen was. Op dat mo ment zou dat uit emotioneel en menselijk oogpunt juist zijn ge weest. Maar achteraf moet ik 1 stellen, dat het IOC een goed besluit heeft genomen met door i te gaan. Mijn persoonlijke me ning is, dat de sport in de toe komst door iedereen zal worden aangegrepen om ergens uiting aan te geven indien wordt toe gegeven aan druk van buitenaf. De druk om niet door te gaan kwam vooral van de kamerfrac ties, niet van de regering, die ons liet weten het NOC als auto noom te beschouwen. Wij heb ben met verschillende mensen in Nederland contact gehad, on der andere met staatssecretaris Vonhoff en de vice-voorzitter van het NOC Hans Teengs Ger ritsen. Na de stemming te heb ben afgetast is pas een beslis sing genomen. Onze solidariteit met de omgekomen Israëliërs is beslist niet minder dan wanneer we zouden zijn gestopt". Bovendien was het, vertelde Leeu wenhoek, ook de wens van een groot aantal atleten om door te gaan. „En dat heeft ook zwaar gewogen. We komen nu nog wel eens mensen tegen, die in 1956 aan de Spelen in Melbourne zouden hebben deelgenomen en die nog steeds briesen over de boycot van toen". Omdat het NOC er niet voor voelt deel te nemen aan de sluitings ceremonie Leeuwenhoek: „Ik weet nog niet hoe die eruit zal zien, maar wij zijn tegen een pompeuse bedoening" - zal Ne derland vanavond uitsluitend worden vertegenwoordigd door een vlaggedrager. Oud-Atleet Eef Kamerbeek heeft zich daar voor beschikbaar gesteld. De Nederlandse afvaardiging, die nog uit 115 personen bestond (ongeveer negentig leden verlie ten München vorige week al), vertrok vandaag. Een afvaardi ging, waarvan Bram Leeuwen hoek zegt: „Ondanks een aantal teleurstellingen is het eindre sultaat bevredigend. Zou men mij voor de Spelen hebben ge vraagd op hoeveel medailles ik rekende, dan zou ik hebben geantwoord: op niets. Maar toch hoopte ik op één of twee successen. Dat er toch zes me dailles zijn behaald, die van de ploegentijdrit reken ik mee, want ik ben van mening dat ons die ten onrechte is ontnomen, vind ik boven verwachting." Fenomenaal Naast hen, die het ereplatform bereikten, hebben vooral de turnsters de chef de mission geïmponeerd: Bram Leeuwenh- hoek: „Wat die meisjes hebben gedaan is fenomenaal. Ondanks de negende plaats in het landen- klassement zijn ze voor mij de grootste openbaring van de Spe len geweest. Het is voor mij het bewijs, dat met keiharde in spanning prestaties op wereldni veau kunnen worden geleverd." Over de zwemploeg is Leeuwen hoek minder goed te spreken: „We zijn uitgegaan van een vroegtijdige selectie met daarna de mogelijkheid naar een piek te werken. Dat is nogal tegenge vallen. Toen de resultaten in het begin uitbleven ging iedereen zich ermee bemoeien, boden va ders. moeders, ooms, tantes en coaches bijstand, onder andere door aan de telefoon te gaan Van een onzer verslaggevers in München: TON VAN DALEN hangen. Dat heeft de zaak niet gunstig beïnvloed. Het is mogelijk, dat in de toe komst strenger zal moeten wor den geselecteerd, dat kort voor de Spelen keihard zal moeten worden getest. Omdat in Neder land de top niet breed is, kan het ook de ideale manier echter niet zijn." Teleurstellend noemt Leeuwen hoek ook de prestaties van de military en dressuurruiters, de schoonspringsters en de water- poloërs, die „het loon van de angst" moesten incasseren in de wedstrijden tegen West-Duits- land en Hongarije. „Dat de military ploeg zo heeft te leurgesteld, heeft niet aan het selectiesysteem gelegen, en met de uitzending van de dressuure- quipe hebben wij steeds veel moeite gehad. Er zijn wel vijf vergaderingen voor nodig ge weest alvorens wij geen argu menten meer hadden de dres- suurequipe niet in te schrijven." MüNCHEN Met z'n tweëen haalden ze twee fi nales, en daarin een zilve ren medaille en een zeven de plaats. De nuchtere Mieke Jaapies had uitbun dig de armen in de hoogte gegooid toen ze tweede was geworden in de k-1 en het zilver koesterde. De geë motioneerde Maria van der Holst stond met een be drukt gezicht bij het boten huis nadat zij met Mieke Jaapies op de zevende piaats was geëindigd in de k-2. Later, toen de vreugde bij Mieke Jaapies was ge temperd, bleek pas welk een complex van twijfels en onzekerheid beide races had beïnvloed. Mieke Jaapies is van huis uit een langzame startster. Soms, zoals in de halve finales, lukt haar start, maar dat is een uitzonde ring. Zij moet het hebben van de met kracht geladen regelma tigheid waarmee ze blijft door gaan als ze haar tempo te pak ken heeft. Dat had ze ook hard nodig in de eindstrijd k-1. Mieke Jaapies: „Ik zag ze na de start gaan en dacht: ik mag wel wat harder varen. Het viel me mee dat ik tweede was geworden. Maar je gaat tenslotte om de eerste plaats te bereiken. Daar staat wel tegenover dat op 250 meter nog een heleboel voor me •lagen". Na de helft van de race schoof Mieke Jaapies meter na meter naar voren. De Hongaar se Anna Pfeffer ging ze voorbij en bij de finish was het verschil met de Russische winnares Ju lia Ryabchinskaya terugge bracht tot een meter. Mieke Jaapies had zich ondubbelzinnig de tweede van de wereld ge toond want in 1970 en 1971 was ze ook al op die plaats geëndigd in het toernooi om de wereldti tel. Maar wat had ze getwijfeld aan haar succes toen de vloot voor haar uitvoer. Haar nuchtere in stelling, haar simpele gedachten om dan maar wat harder te gaan, waren de ondergrond voor het zilver. En haar boot, die was betaald door een aantal kano-fans van wie Jaap Kraaier, die in 1936 brons in Berlijn had veroverd de anima tor was. De kano-bond had geen geld om Mieke Jaapies aan een nieuwe boot te helpen. Dankzij de hulp van buiten kon een nieuwe in Denemarken worden •gekocht. Mieke Jaapies haalde er zilver mee en dat was bij de dames de eerste medaille sinds 1948 toen mevrouw Van der An- ker-Doedens, ook in de k-1 twee de werd. De zevende plaats in de k-2 Lijkt van heel wat minder kaliber maar met een tweemans-ploeg beide finales halen* is al volop bewijzen dat uitzending gerecht vaardigd is geweest. Er school een brok tragiek achter die Nederlandse k-2. Coach Ven horst had het al even aangetipt met: „Als een van de twee mentaal minder geconditioneerd is, lukt het niet". Ietwat raad selachtige woorden waarvoor Maria van der Holst onbevan gen uitleg gaf. „Ik heb de laatste nachten slecht geslapen door het gebeurde in het Olympisch dorp. Er zullen er zijn die daarvan afstand kun nen nemen. Ik niet. Het zijn m'n eerste spelen en ik ben in het Olympisch gebeuren enorm teleurgesteld. Ik vind het een circus. Ook al voor de Israëliërs werden ver moord. Dat Olympisch dorp is vreselijk. Er gebeurt zoiets ont zettends en dan moet je maar STERT chte S' ïrbewe raak ii irlge i Suri leerseht een bri rethoud ■gt de Jng. srhaud rijding enóegd loedwil inge Si ekwent omend net doen of er niets aan de hand»ehee] is. In het dorp loopt iedereen j fcorn( langs elkaar heen. Voor mij de Olympische geest En toch kwam Maria Holst ui' in de finale. „Natuur lijk. Ik hen hier voor m'n sport, an |iet ik alles over heb. Ook als ik k-1 had gevaren zou ik gestart zijn. Dus het is niet om dat ik m'n partner niet steek wilde laten". Na enige nachten slecht slapen, Icltl. met de gedachten nog vol het Olympisch drama bezat Ma- van der Holst en dat mag haar niet euvel worden geduid nenSgr niet de juiste instelling om e - de finale te varen. Ze had na- j tuurlijk ook conditioneel nadeel geleden. „En", voegde coach l0Qr d( Venhorst er aan toe, „die race was enorm zwaar bezet. deI reigd ichieten re (Van N HA Andere landen kunnen kiezen, wij hebben een top van twee da mes. We zullen hard aan dt jeugd moeten gaan werken". Speelde Mieke Jaapies' tweede race, met een pauze van ander half uur, geen rol? „Welnee", zei Mieke Jaapies, je weet al het hele jaar dat je de een twee moet varen. We hadden wel een ongelukkige baan. We konden de tegenstandsters niet zien. Je kunt beter tussen twee sterke ploegen inzitten". Chef d'équipe Elly de Jong-Mul- ler: „Wees blij dat je in de k-1. niet naast de Russin zat, wantpj die had zulk een sterke start, dat je in het vuile water terecht was gekomen". In de k-2 had het duo toch gegokt op een plaats hoger dan de vende. Tevoren wisten ze al er geen eremetaal in zou zitten. Ook niet voor de top van Neder land, bestaande uit twee Senio-H|orst res. Een wankele toekomst. Weer dook de twijfel op. Gaan ze door? Mieke Jaapies, die Land! over een maand gaat „Ik blijf bij mijn vereniging hard trainen. Als ik goed ga, doe ik mee aan wedstrijden. Ik weet het eigenlijk allemaal nog niet. Ik blijf misschien ook wel varen, omdat ik het niet kan la ten". Maria van der Holst: „Ik blijf ook trainen en dan hoop ik da< ik volgend jaar hard genoeg ga. Dan zien we wel weer" ,w.B.; eet. De in s Offh AUT telt u let winnen van een zilveren medaille levert flink wat gelukwensen op. Hier wordt de Nederlandse kanovaarster Mieke Jaapies door een van haar trainers omhelsd. Coach Venhorst: „Ze moet we reldkampioene worden. Ze kan het". Dat zou dan het doorbre ken zijn van de Russische hege monie bij het kanovaren, want op de baan van Oberschleisi- heim won Rusland zes van de zeven finales. Een was voor Roemenië. Leids raad beroe Twee Bouw Kerk een recre Toeri vervi sprei Morj eeuw marl Plan ting bezit de

Leidse Courant | 1972 | | pagina 20