HOCKEYTEAM POET OPNIEUW BEGINNEN Hongaars voetbaSteam voltooit hattrick niet IOC OVERWEEGT OM PAKISTAN ZILVEREN PLAK TE ONTNEMEN Basketbalfinale achter groene tafel beslist Internationals stoppen carrière Boogschieten Jvoor Amerika Japan kreeg waar het recht op had avi| Titel bij 't dressuur Linsenhoff Vechtpartij na hockeyfinale BER(__ SPORTBIJLAGE MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 A3 Tsjei klasse ympi! Oost t-Duit uit München teruggekeerd met de wetenschap, dat de aanslui ting met de wereldtop er weer is. De vierde plaats in het Olympisch toernooi de derde ging op het nippertje aan Ne derland voorbij, omdat India in de laatste minuut een strafcor- ner in een doelpunt omzette kan als een schitterend succes worden beschouwd. Teamma nager Hans Schnitger, die er een belangrijk aandeel in had dat de sfeer in en rond Oranje de laatste jaren aanzienlijk ver beterde, zei dan ook terecht „Natuurlijk had ik graag brons gehad, maar met deze vierde plaats ben ik ook dik tevreden. Het is toch schitterend, dat wij de laatste vier hebben bereikt. Dat Nederland voor het brons niet in aanmerking kwam, was voor een belangrijk deel de schuld van de Franse scheidsrechter Valet, die in de laatste minuten een duidelijke buitenspel-situatie niet onderkende en vervolgens een onschuldige overtreding met een strafcorner afdeed. Mukhbain scoorde daaruit de win nende treffer. Maarten Sikking, Nederlands uitstekende doel man: „Als je op zo'n manier verliest, voel je je toch wel be lazerd". Voor Sikking betekende het duel om de derde en vierde plaats het voorlopige afscheid van het interland-hockey. De 24-jarige Utrechter stopt omdat hij de tijd niet meer kan vrijmaken om alle trainingen voor het nationa le team bij te wonen. Sikking: „Met m'n baas was af gesproken, dat ik tot en met München zou doorgaan. Aan die afspraak hou ik me. Jammer natuurlijk, maar het is gewoon niet meer te doen zonder finan ciële tegemoetkoming. Ik doe in verzekeringen, en dat betekent voornamelijk 's avonds werken. En dan moet ook worden ge traind. Van de laatste vier ploegen zijn wij hier de enige echte ama teurs. De Westduitsers hebben hun „Sporthilfe" en de Indiërs en Pakistani genieten van over heidswege alle mogelijke facili teiten. Het is voor Nederland onmogelijk zich in de huidige si tuatie aan de top te handhaven. Ik ben bijvoorbeeld drie jaar lang niet op vakantie geweest. Tegenover m'n gezin is dat te gek". Sikking is niet de enige, die als in ternational stopt. Ook van Kick Thole, Jeroen Zweers en André Bolhuis wordt verwacht, dat zij zich niet meer voor de nationale ploeg beschikbaar zullen stellen. En Jan Willem Buy, de tweede doelman, zou hetzelfde overwe gen omdat hij erg teleurgesteld is over het feit, dat hij in Mün chen uitsluitend als toeschouwer heeft mogen fungeren. Een niet zo veel belovende ont wikkeling dus voor het Neder landse hockey-elftal, dat vol gend jaar in eigen land om het wereldkampioenschap zal moe ten spelen. Het zal voor Ab van Grimbergen of hij blijft is ook nog niet bekend een hele klus worden gelijkwaardige op volgers te vinden. En daarom moet worden aangenomen, dat de successen van München niet zo gauw een vervolg zullen krij gen, al kan een ploeg voor ei gen publiek naar ongekende hoogten reiken, zoals de West- i zijn voordeel te beslissen. Op Duitsers in München bewezen. Zij grepen het goud door we reldkampioen Pakistan in de fi nale te verslaan. Het enige doel punt werd ver in de tweede helft gescoord door Michael Krause, die zijn reputatie als strafcornerspecialist op het be slissende moment alle eer aan deed. De eindstrijd stond overigens op minder hoog peil dan de ont moeting om de derde en vierde plaats. Nederland en India speelden een stuk aantrekkelij ker dan West-Duitsland en Pa kistan. Al na zes minuten sloeg Ties Kruize Oranje naar een voorsprong, die na een kwartier door Harbinder ongedaan werd gemaakt. Ofschoon India na rust aanzienlijk gevaarlijker was Ab van Grimbergen: „De Indiërs zijn meesters met de stick, tech nisch spelen ze volmaakt hoc key" duurde het tot de laat ste minuut alvorens de beslis sing viel. Maarten Sikking: „We hebben gegokt op een verlen ging zonder doelpunten, en daarna strafballen. Daarmee hadden we India kunnen ver slaan". Pieter Weemers: „Verliezen vind ik niet erg, maar dat het op zo'n manier gebeurt is voor mij onverteerbaar. Die strafcorner (veroorzaakt door Bart Tami- niau red.) ontstond, nadat buitenspel niet werd afgefloten. En Maarten Sikking nog eens: „India heeft natuurlijk toch wel verdiend gewonnen. Jammer want ik had graag brons bij mijn afscheid gekregen. Mijn enige troost is, dat de hockey- journalisten me in het wereld elftal hebben gekozen. Dat is toch wel een geweldige onder scheiding. Ties Kruize staat er ook in. Pieter Weemers had er voor mij ook in gemogen, want hij heeft vol gens mij een schitterend toer nooi gespeeld". Dat hebben trouwens alle spelers, die door Ab van Grimbergen werden ingezet. Want de vierde plaats in het zwaarste hockey- toernooi dat er is, mag ondanks teleurstellende wedstrijden te gen Groot-Brittannië en West- Duitsland een uitstekend resul taat worden genoemd. Jeroen Zweerts (midden) wordt belaagd door twee Indiërs. Rechts wachten Kick Thole en Ties Kruize in spanning af wat het resultaat zal zijn van dit spelmoment. -3b|sj3a Jdzuo uaa uba) (SJ3A3S MÜNCHEN Het is het Hongaarse voetbal team niet gelukt de Olympische hattrick te voltooien. Voor de Hongaarse coach Ka- roly Lakat werd de Olympische finale niet de bekroning, die hij zich van zijn werk had voorgesteld. Lakat die zelf dertien maal in ternational voor de Hongaarse ploeg was, had zijn ploeg al twee keer de gouden Olym pische plak bezorgd; in 1964 in Tokio en in 1968 in Mexico. Gister avond werd het Hon- gaarse team in het met 65.000 toeschou wers matig gevulde Olympisch stadion met 21 verslagen door Polen. Die 65.000 toe schouwers het sta dion was wel uitver kocht, maar de regen weerhield de meeste zoek zagen een spannende, maar geen fraaie wedstrijd. den de Hongaren, die een 4-3-3-opstelling hadden gekozen, dooi de Polen in de verde diging gedrongen. On danks dat veldover- wicht van de Polen, slaagde de Hongaar Varadi er drie minu ten voor rust in zijn ploeg aan een 1—0 voorsprong te helpen. Na rust pas zou de uit gestippelde tactiek van de Poolse coach Gors- ki succes hebben. De 25-jarige Deyna, die als spelverdeler het middenveld beheerste, bracht de Hongaren in de tweede minuut na rust aan het wankelen. Na zich te hebben vrij- gespceld, scoorde hij beheerst de gelijkma ker achter de Hon gaarse doelman. De grote waarde van Deyna bleek later nog maals. In het midden van het hevige offen sief dat de Polen na de eerste treffer ontke tenden, scoorde hij voor de tweede maal, na een aantal misver standen in de Poolse verdediging. Na die tweede treffer bleef de spanning toch over heersen. De Polen sprongen namelijk erg slordig met de vele kansen om. Zo misten Lubanski en Gadocha in het laatste kwartier voor open doel. De Hongaren slaagden er echter ook niet meer in tot scoren te ko men, zodat zij nu. in tegenstelling tot de twee voorgaande Spe len, met zilver genoe gen moesten nemen. MÜNCHEN Twintig jaar heeft de West-Duitse ama zone Liselott Linsenhoff naar „de" prestatie van haar leven toegewerkt. Gisteren was het eindelijk zo ver. De 45-jarige Westduitse veroverde de Olympische dressuurtitel met haar Zweedse paard Piaff. De zilveren medaille ging naar de Russische we reldkampioene dr. Elena BrumelPetutjkova met Pepel en het brons was voor de ei-varen miljonair Josef Neokermann. ROTTERDAM Op de nationale dag van het CHIO Rotterdam heeft Theo va n der Kemp met „Godewin" het nationale spring- kampioenschap voor junioren behaald. (Van onzj .speciale verslag gever) MÜNCHEN Ook de hoc keyfinale kende, zoals in feite het hele Olympische evenement, geen waardig besluit. Direct na afloop van een bikkelhard duel, dat door een treffer van Krause in het voordeel van West-Duitsland werd be slist, ontstond een enorme vechtpartij. De Pakistaan- de spelers, bijgestaan door een aantal heethoofdige be zoekers stormden allen naar de Argentijnse scheidsrechter Servetto en de officials achter de tafel toe. Onder het motto „zij zijn omge- Het Pakistaanse protest was ove- kooht, zij lieten vrij worstelen rigens geheel ten onrechte in i toe, zij keurden ten onrechte een weliswaar op laag peil I staande hockey-finale, want West-Duitsland verdient, door dat men in de tweede helft de angst vergat en een hoog tempo aanhield, de zege. Daardoor kwamen de Pakistani in moei lijkheden. De verdediging kwam onder druk te staan. En 24 minuten na de hervatting moest men zelfs een strafcorner toestaan, waaruit de Duitse topscorer Krause terecht scoor de. Daarna brak de hel los. Na dat de Pakistani eerst vergeefs gepoogd hadden scheidsrechter Servetto om te praten het doel punt toch ongeldig te verkla ren, probeerden zij met grove middelen de gelijkmaker te for- ceren. Hetgeen niet lukte. gepakt atoMtt" traatvidï wü. De Du',se verdediging hield moe- De spelers van Pakistan spon- "tand. Ook de regen van den erop en een van hen stopte het eremetaal zelfs uit pure r achting in zijn schoen. een treffer van ons af", werd tien minuten lang een vechtpar tij met de suppoosten volgehou den. En ook toen de Duitse or debewakers erin geslaagd wa ren om de Pakistani van het veld te verwijderen, was de woede nog niet bekoeld. De Pa- kistaande ploeg weigerde in zijn geheel op het erepodium te ko men. Alleen de manager, de coach en de aanvoerder van het team verschenen op het plat form. Toen het Westduitse volkslied werd gespeeld, keken zij echter demonstratief een an dere kant op. Minachting De medailles werden daarna Een Pakistani toont luidkeels zijn afkeer van het verloop van de finale-wedstrijd in het Olympisch hockey-toernooi. protesten na afloop hielp geen zier. Pakistan loopt door deze rel wel het gevaar dat men en kele jaren niet aan internatio nal tophockey mag deelnemen. René Franck, de Belgische voorzitter van de internationale hookeybond, maakte tenminste een opmerking in die richting, en het Internationaal Olympisch Comité overweegt zelfs om Pa kistan de zilveren medaille te MÜNCHEN En ook de basket ball-finale eindigde in een rel. De Amerikaanse ploeg kwam uit protest niet op het erepo dium opdraven, omdat zoals woordvoerder-manager Sum mers het uitdrukte: „Wij aan- I vaarden het zilver niet, omdat I wij ons het goud waardig ach ten". I Het goud was echter voor het eerst in de basketball-historie voor Rusland, na een wel heel erg merkwaardig slot van de fi nale. De Amerikanen waanden zich al winnaar van de finale nadat dc zoemer van de elektro nische tijdwaarneming het eind signaal had aangegeven. Toen jubelden de Amerikanen het uit. Zij hadden immers in de laatste minuten een achterstand van zes punten omgebogen in een voorsprong van 50 tegen 49 pun ten. Op dat moment greep de secre taris-generaal van de Inter nationale Baskefball-Federaite (FIBA), de heer Jones, in. Hij beduidde de Braziliaanse scheidsrechter Righetto dat er nog drie seconden moesten wor den gespeeld, omdat de klok te vroeg in werking zou zijn ge steld. Onder regens van protesten vol deed de Braziliaan aan het be vel van hoger hand, en kende de Russische ploeg nog drie se conden speeltijd toe. Tot ontstel tenis van alle Amerikanen slaagde de Rus Blejov erin twee punten te scoren. Weer ging de zoemer, en nu jubelden de Rus sen. En protesteerden de Ame rikanen. Een chaos ontstond. Scheidsrechter Righetto die van mening was dat de Russen geen aanspraak meer konden maken op de drie seconden extra speel tijd weigerde het wedstrijd-for- - Na het eindsignaal muiier te ondertekenen. En de FIBA, die protest na protest binnenkreeg van Amerikaanse zijde had gisteren zeven uur no dig om tot een besluit te komen. „Het goud blijft bij Rusland", was de beslissing van de com missie van beroep. Hetgeen de Amerikanen die overigens wel hun tegenstanders feliciteerden, voldoende reden gaf om niet op het erepodium te verschijnen. de Amerikanen in de waan de gouden me daille te hebben gewonnen. Later bleek het gejuich ten onrechte te zijn geweest. De Russen werden al winnaar aangewezen. (Van een onzer speciale verslag gevers) MtNCHEN Amerika heeft op de Olympische Spelen duidelijk gemaakt dat het de beste boog schutters ter wereld heeft. De 19-jarige militair John Williams won het goud bij de heren en de 42-jarige huisvrouw Doreen Wil- ber veroverde de eerste plaats bij de dames. John Williams w£6 heer en mees ter. Met 2528 punten, bijeen- geschoten met 288 pijlen vanaf vier verschillende afstanden, bleef hij ver boven zijn eigen wereldrecord. De Europees kampioen Gunnar Jerville (Zwe den) en de Fin Kyoësti Laasonen bemachtigden resp. de zilveren en bronzen medaille. Ook Do- reen Wilber greep de Olympi sche titel bet een wereld- recordpreslatie. De strijd om het zilver droeg bij de dames een bijzonder spannend karakter. De Russin Keta Lossaberidze leek heel gemakkelijk de tweede plaats te veroveren maar in de slotserie van 36 pijlen verander de er veel. Haar voorsprong van 5 punten werd totaal teniet gedaan. De werelcrecordhoud- s;er Emma Gaptsjenko bena derde haar zelfs, maar dat was toch niet genoeg. Zilver dus voor Lossaberidze en brons voor Gaptsjenko. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN Japan heeft eindelijk gekregen waar het recht op had. Al jaren is bekend dat de keiharde opleidingsinstituten daar spelers afleveren die van uitzonderlijke klasse zijn. Maar het grote succes dat daarop de aandacht ging vestigen, bleef uit. In Tokio werd het brons en in Mexi co he1, zrlver. Goud was er echter niet bij. Tot giste ren. In een enerverende fi nal-. die in de geschiedenis va de Olympische spelen als ren van de boeiendste gal laafd zal worden, were wereldkampioen Oost-Du'Island wegge speeld rmt 31 (1115, 152, 15—10 en 15—10). Toch zorgde Oost-Duitsland in de eerste set voor een daverende verrassing. Er werd meteen en zeer overtuigend gescoord wat de Oost-Europeanen de zege op leverde. Zou Oost-Duitsland dan een misstap in de poule-wed strijden hebben begaan toen Ja pan met het grootste gemak ze gevierde? Deze veronderstelling ging na de tweede set finaal de mist in. Het geschrokken Japan herstelde zich wonderbaarlijk snel. Met zijn langste speler Hijmassayuki Inamu in het veld kwam er meer lijn in het spel. Op slag was Oost-Duitsland kansloos. 'Coach Jer.ter probeer de met alle macht de rust in het team terug te brengen, maar het lukte niet. Met bijna perfekt volleybal bleven de Ja panners superieur. Rusland kwam in het bezit van de bron zen medaille door een overwin ning op Bulgarije. De Bulgaarse scheidsrechter legt aan de jury-tafel de gebeurtenissen de laatste seconden van de basketbalfinale Verenigde Staten—Rusland Juichende Russen bedelven elkaar na de later aangevochten uit. winning op de Verenigde Staten in de basketbalfinale.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15