UNCHcN: SPELEN VAN DE SCHIJN I LORD KILLANIN: rAmateurbepalingen tijdig bekend voor Spelen Montreal' Tennisteam verslagen Ril MAANDAG 11 SEPTEMBER 1972 GEHOORD GOUDGREF.P RUSKA hisatie i 'CHEN De spelen van de technische perfectie waar- Duitsland zich sinds jaren tevoren tot en met de tste dag voorbeeldig heeft ingespannen, kunnen en mo- niet het grote succes woraen toebedacht dat de orga- voorstaat. Het zijn ook de Spelen geworden waar- het hart werd gesneden. Steeds nader sloop in voor bije spelen de politiek en ditmaal werd letterlijk en fi- juurlijk een gruwelijke overval gepleegd op wat het su- ierbe sportfeest van 's wereld jeugd had moeten worden. Jlympische Spelen zonder incidenten zijn onmogelijk; laarvoor kreeg het evenement in de loop van de geschie- lenis een te grote omvang. Spelen, zoals na een dag ver enging bijna achter de rug zijn, kan het predikaat „ge laagd" niet worden opgeplakt. De gehele historie door München 1972 worden gekenschetst als het met zo in- Irukwekkend veel ambitie opgezette toernooi, dat inder- taii bleef voorbestemd een ongekend hoogtepunt in de Jlympische geschiedenis te worden, maar ook als de ma nifestatie van het geweld, de politieke druk, de onwaar digheid en de schier onvoorstelbare veerkracht, grenzend aan fanatisme, waarmee het in hoofdzaak Duitse publiek iet ten dode opgeschheven evenement weer tot leven vekte. ist dat aspect stuitte velen te- de borst. De trots van iuitsland zou echter gebroken ijn geweest indien na het dra- de Connollystraat van het lympisch Dorp de Spelen zou- in zijn beëindigd. Het grootste porttoernooi was mede be- temd om Duitsland voor eens altijd te bevrijden van een —05 steeds geldende image. leieren, het vriendelijke land net de prettige bevolking, had jf nodel moeten staan voor een ieuwe periode in de Duitse ge- Ïchiedenis. achten van buiten vermoordden j lat voornemen. Maar de Spelen noesten worden gered en men s tortte zich op die taak. Tegelij- £0 ertijd werden de Spelen onwe ls enlijk en krampachtig. Terwijl Bi>h in Israël hartverscheuren- e taferelen afspeelden aan de j raven van de slachtoffers van i^e moordaanslag, terwijl op het Ifaldfriedhof onzegbaar werd Weden bij de begrafenis van !de' politieman die bij het drama op het vliegveld werd gedood en "irwijl er nog geen sprake van 'as dat de wereld het bloedbad München had kunnen ver- 'éeten, werd in de stadions al Weer gejuicht, gejubeld, klonk rrolijk de muziek en besloot een bombastisch feest de Spelen. Dat alles gaf deze „Spelen van je schijn" een aanzien van blik kerend vergulsel aan de buiten kant en voosheid van binnen. worden getrokken, werden me- daillelijsten en puntentabellen opgesteld en mag niet worden voorbijgegaan aan het feit dat de Spelen, ook al werden zij te voren al bezoedeld door de kwestie Rhodesië, zeker in de periode voor het Israëlisch dra ma sport van de allerhoogste orde hebben geleverd. Daarna trouwens ook, want on danks een aantal sportlieden d.e de lust was vergaan, waren er zeer velen die zich konden dis tantiëren van het gebeurde en op normale voet doorgingen. Dat bracht hoogtepunten in sporten als basketball en volleybal, waarbij een Nederlander zich afvraagt waarmee we eigenlijk in eigen land bezig zijn. Dat le verde een onbetwist hoogtepunt in de turnuitvoeringen, die van Zulk een sublieme schoonheid waren dat ze werden uitgeroe pen tot het meest geslaagde on derdeel van de Spelen. Het was ook een van de onderdelen waarop Nederland schitterde. Voor het eerst bereikte Nederland een fraaie plaats in de rang schikking en leverde ons land in het individuele klassement met Ans van Gerwen ,een turnster van wereldklasse. Lichtzinnig Te lichtzinnig, te veel steunend op fictieve successen werd een ploeg geformeerd die niet heeft kunnen bewijzen recht te heb- ben op zulk een uitgebreide af vaardiging. Teveel werd gekeken naar presta- Soling besloot voorzitter Avery Brundage in Kiel de Spelen. Goud was voor de VS.% Zweden won zilver en Canada legde be- Connollystrasse 31. De flat waar tot dinsdag de Israëlische deel- 1 nemers aan de Olympische Spelen woonden. Nu leeg, kransen herinneren aan de afschuwelijke gebeurtenissen. liiN' (Van onze speciale verslaggever) ICHEN Over het toekomstige bewind van de nieu we voorzitter van het IOC, Lord Killanin, valt alleen maar te gissen, maar zeker is dat hij veel ruimer denkt dan zijn voorganger Brundage. dens een bijeenkomst met sportlieden, die was belegd door de We- eld Sport Stichting, deelde Killanin mee dat tijdig voor het Olympi- che evenement in Montreal de amateurbepalingen bekend zullen ijn. Zoals in eerdere gesprekken verkondigde de nieuwe voorzitter: .Men moet een open oog hebben voor de werkelijke toestand, maar irofessionals zullen waarschijnlijk niet worden toegelaten", sportmensen toonden zich na afloop zeer verheugd over de goede «trekkingen met het IOC. „Eindelijk", stelde een woordvoerder Van de WSS, die zich beijvert vergrijsde reglementen aan te pas- *n en sportmensen hulp te bieden", zijn er contacten gelegd tussen <ie voorzitter van het IOC en de actieve deelnemer. Tot voor kort fas dat onmogelijk". 'd Killanin heeft ambitieuze plannen. Over het professionalisme 'eerst nog geen eenstemmige mening binnen het IOC, maar niet voor lang meer. „Hopenlijk zullen de toelatingseisen voor 1976 al na de vergadering van 't IOC in 1974 in gereglementeerde vorm klaar zijn'.' ties op een niveau dat niet van 1 wereldklasse was. En hoe gro ter de ploeg, des te groter de kans dat er wordt gefaald. Het risico werd genomen, de les van München moest worden geleerd. Inderdaad waren er strenge toelatingseisen maar er werd ook mee gemarchandeerd. Er waren irreëele uitzendingen waarvan anderen de dupe wer den. Worstelaar Bert Kops en schermer Eddie Ham konden geen trainer mee krijgen we gens geldgebrek, maar er ging wel een dressuurploeg waarvan een lid het bestond openlijk te verklaren ,,dat hij niet wist wat hij eigenlijk kon doen in zulk een elitegezelschap". Waarom Als de afschuwelijke falende, veel geld kostende dressuurploeg gaat, als ook de voor dit gezel schap te zwakke moderne vijf kampers gaan, waarom werden dan de springruiters afgewezen? Het moet voor diverse sportbond- bestuurders frustrerend hebben gewerkt dat hun discipelen zo schamel voor de dag zijn geko men. Het moet eveneens voor de sportlieden beschamend zijn dat zij zo ver in de achterhoede op de Olympische lijsten in de archieven zullen worden opge borgen. De algemene, overkoe pelende eis die het NOC stelde: een deelnemer moet in staat zijn strijd te leveren op werkelijk Olympisch niveau, was voor ve len veel te zwaar. En toch gin gen ze. Wat is Olympisch niveau? Er wordt bepaald niet verwacht dat eenieder in de medailles "valt, maar die zonder meer wordt uitgeschakeld of alleen de verre achterhoede bereikt, moet veel te licht worden bevonden. En die de ogen sluit voor de werkelijkheid, de capaciteiten mist en toch de koffers voor München pakt om direkt uit het toernooi te worden gekegeld, kan zichzelf psychische schade toebrengen wegens gebrek aan zelfkennis. Deceptie De grootste deceptie moest wor den verwerkt door de zwemaf- vaardiging, waarvan zoveel werd verwacht. Er werden ne gen finales bereikt, een niet on aantrekkelijk aantal. Maar slechts Enith Brigitha, Bob Schoutsen en Hennie Penter- mann voldeden geheel aan de verwachtingen. Tijdens de spe len al werd opgemerkt dat de wijze van te vroeg selecteren foutief is geweest, dat de club trainers hebben verzuimd hun pupillen zelfstandigheid bij te brengen waardoor de jonge meisjes van hun stuk werden gebracht door het imposante ge beuren, dat hen bovendien over viel doordat ze van een rustig trainingskamp eensklaps in de Olympische mallemolen werden gezet. Kano-vaarster Maria van der Holst noemde het een cir cus, een kermis. Olympische Spelen zijn ook veel meer dan een sportevenement Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM door alles wat er om en er aan hangt. Olympische Spelen wor den ook steeds meer een verza melplaats voor de jet-set, die er een welkome uitbreiding van de gebruikelijke reünies in ziet. Er werd uitbundig aandacht aan hen besteed, alsof het zowaar een onderdeel van de Spelen is waarbij de atleten dan wel de hoofdmoot vormen maar al het andere noodzakelijk er bij hoort. Formule Het ware te wensen dat organisa toren in de toekomst - indien de Spelen althans nog een toekomst hebben, want er zal een andere formule gevonden moeten worden tische gebeurtenissen voorkomt - behalve citius, altius, fortius ook het woord soberheid in het Olympisch blazoen aanbrengen. Want er kan gesnoeid worden, waardoor de Spelen ook minder irreëel worden. Een bokser ligt er uit na een verliespartij - en dat is goed, anders zou het toer nooi nog weken hebben geduurd - een atleet moet uit de baan als hij de eis voor de volgende ronde niet haalt maar, om enige takken van sport te noemen, bij roeien, kano, judo zijn er her kansingen die het toernooi node loos verzwaren. Wellicht zouden de Spelen (nog interessanter worden als het afvalsysteem kan worden doorgevoerd. Wie ongelukkig loot heeft pech ge had maar men voorkomt dan ook de enorme competities bij hockey en voetbal en waterpolo doordat in groepen wordt ge speeld. Sensatie is een gelief koosd onderdeel van de Spelen. Die sensatie kan worden verhe vigd - en dan in een goede bete kenis - indien het knock out-sy- steem in werking wordt gesteld. Te overdadig Het beslist te overdadig geworden programma zou een eenvoudige opzet kunnen krijgen. Dan zou den er ook programmaties „Spelen van de korte weg" ko men welke kwalificatie Mün chen aan deze Spelen gaf omdat alles zo dicht bijeen zou liggen. Jawel, het sfadion met wat daar omheen lag. Maar de korte weg was veel te lang voor vele on derdelen: worstelen, schermen, military, moderne vijfkamp. judo, roeien, k. nc-varen, schie ten. gewichtheffen welke accom modaties vele kilometers van de Olympische sportstad waren verwijderd. De naam „Spelen van de korte weg" was dan ook sterk misleidend. Technisch wa ren ze evenwel perfect: magni fieke accommodaties, voortreffe lijke verzorging zowel van deel nemers als publiek dat alles uit nemend kon volgen op comfor tabele plaatsen, waarbij de or ganisatoren ook nog het enorme voordeel hadden dat het weer hen vrijwel geen moment in de steek heeft gelaten. Nederland heeft in deze fraaie sportcomp'enen niet het figuur geslagen dat met een redelijke portie optimisme mocht worden verwacht. Zwemploeg, military- ruiters, moderne viifkampers, zeilers (uitgezonderd Ben Staart jes), Schutters (uitgezonderd Willy Hillen) roeiers, schoon- springsters, dressuurploëg, zij allen bleven geheel of groten deels onder de Olympische maat die het NOC had vastgesteld maar te los had gehanteerd. Hockeyers, turnsters, kano vaarster, judoka's en Vleten voldeden wel daaraan. Uitschieters Grote uitschieters waren natuur lijk Wim Ruska, kanovaarster Mieke Jaapies en turnster Ans van Gerwen. De hockcyploeg behoort tot de beste vier ter we reld, de atletiek-afvaardiging voldeed in doorsnee uitstekend omdat werd bereikt wat redelij kerwijs bereikt kon worden. De poloploeg heeft het teleurstel lende resultaat geheel aan zich zelf te danken, omdat ,in de wedstrijd tegen Hongarije bij voorbaat een kleine nederlaag als winst werd beschouwd. West-Duilsland kende die angst niet, speeldë gelijk en wipte in het beslissend duel Nederland uit de finale-ploeg. De wielrenners leverden zowel op baan als weg uitstekende pres taties die echter werden over schaduwd door de doping-affai- re. De boksers hadden het on- fortuin direkt tegen kampioenen te loten. München 1972 heeft Nederland, ondanks de vele teleurstellin gen, toch ook veel positiefs ge schonken. Helaas kan dat niet worden gezegd van de spelen als geheel. De kwestie Rhodesië de nacht van de moord, de black power demonstratie, de politieke agitatie en de proble men die nog zullen doorwerken, hebben een te zwaar stempel gedrukt op deze spelen. Tot ziens in Montreal is een leuze die eerst werkelijkheid kan wor den als al het mogelijke bij voorbant wordt gedaan om ex cessen als in München uit te bannen Een juichende Wim Ruska wordt op da schouders genomen door zijn supporters, vlak voor hij de gouden medaille in ontvangst nam. VLAARDINGEN Het Neder landse tennisteam heeft de tweedaagse interland tegen Bel gië met 1211 verloren. Na de eerste dag van dit duel, dat in Vlaardingen werd gespeeld, had België reeds een voorsprong van 6-6. Opvallend feit in deze ontmoeting was Mignot steker: 64 61. In het Nederlandse team bleven Louk Sanders, Just Bath, Judith Salome, Nellemieke Brouwer en Marijke Schaar ongeslagen. In totaal moesten twaalf wegens was de tweevoudige nederlaag van nationaal kampioen Jan Hordijk. Zaterdag werd Hordijk met 6—2 6—3 verslagen door Patrick Hombergen en gisteren regen worden afgelast. Paul van Min bracht Eric Drossaart weliswaar in moeilijkheden, maar kon toch niet voorkomen dat de Belg de twee sets met 108 en 11—9 won. Onhoudbaar Bij het in de tweede klasse van de amateurs uitkomende Texas heerst op het ogenblik een onhoudbare situatie. De accommodatie die deze vorig jaar gepromoveerde vereni ging tot haar beschikking heeft is op vrijwel alle pun ten onvoldoende. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: een veld voor een groot aanatal elftallen, een te kleine kantine, indien er gene koersen op Duindigt zijn geen parkeergelegenheid voor bezoekers, een entree die na een forse regenbui is herschapen in een grote modderpoel en kleedkamers die enige honderden meters van het veld liggen en bo vendien te klein zijn om een volledig elftal tegelijk te huisvesten. Dat men ook bij ongelukken zich moet behel pen, bleek gisteren toen een speler van VUC, die een scheenbeen had gebroken, door de overvolle kantine naar de bestuurskamer moest worden gedragen om daar op een ambulance te wachten. Het is aan de ge meente de thak om Texas zo spoedig mogelijk uit de nood te helpen. Vergeten Ajax heeft geen beste beurt gemaakt. Na het avontuur om de wereldbeker in Argen tinië heeft voorzitter Jaap van Praag luidkeels geroe pen: „Dit nooit meer". Ook Sjaak Swart kwalificeerde zijn tegenstanders zeer on parlementair: „Zootje tuig". Het zou voor Ajax geen kwaad kunnen de hand eens in eigen boezem te steken. Wie de herhaling van de te levisie-uitzending heeft ge zien kon constateren, dat spelers als Blankenburg en Neeskens van de ti«ndt tot en met de vijfentvlaNgrt» minuut in de eerst* helft zeer opgewonden speelden. Zij wekten de woede van do Argentijnen op. Dat de Zuid- amerkanen over de schreef gingen, waardoor de wed strijd het nanzien nauwelijks meer waard wus, is natuur lijk niet goed te praten, maar vergeten war er aan vooraf ging óók niet. Onverstandig Trainer Evert Teunissen heeft van het bestuur van FC Den Haag geen kans gehad de Europacup-tegenstander Spartak Moskou te bekijken. Manager Eddie Hartmann en hulptrainer Loof hebben de rapporten van de laatste wedstrijd tege n Rostock ge maakt. Deze gang van zaken lijkt voor een volkomen on bekende tegenstander niet erg verstandig. De trainer is de man die de verantwoorde- lijkehdi draagt. Hij moet dan ook alle gelegenheid hebben zich te oriënteren. Dat moet het liefst niet gaan via een Onwaardig Het IOC heeft Vince Matthews en Wayne Collett voorgoed van de Olympische Spelen geweerd, omdat beide atleten zich onwaardig zouden he*b- ben gedragen tijdens de ce remonie protocollaire van de 400 meter waar de Ameri kaanse negeratleten goud en zilver grepen. Niemand ge looft in de verklaring die beide atleten voor hun ge drag na afloop gaven. Collett zou op blote voeten op het erepodium zijn verschenen, omdat hij nauwelijks was be komen van de reace. Maar niet de uitmonstering van beide atleten, maar hun ge drag heeft voor het IOC de doorslag gegevne. Op zich heeft het IOC het aan het juiste eind bi] de afkeuring. Matthews en Collett maakten een gewild ongeïnteresseerde indruk. Maar dat zij daar mee een levenslange uitslui ting „verdienden" lijkt nog de vraag. Wat gisteren gebeirde bij het basketball en het hockey moet eveneens betraft wor den. Wegblijven bij de cere monie protocolaire, wat de Amerikaanse baskelballploeg deed. en de ordinaire vecht partij, die de Pakistani in de hockeyfinale ontketenden, zijn gedragingen, die niet te tolereren zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13