De Ju welen wijk heeft nog steeds geen apotheek if Noordelijk Zuid-Holland L, wil puin gaan storten in de Boterhuispolder Nauwere samenwerking winkeliers Voorschoten #4 ,E Gronden bij de Kaag in aankoop Noodsituatie door sluiting van Leidse stortplaats De Leidse hofjes (17) iri Met „Sperwers in één gebouw LEIDSE COURANT PAGINA 3 sche tips end prog "oni Bolt! iiente—A) jEIDEN Om een stortplaats voor puin, bagger en grond te hebben heeft een commissie uit de Algemene Raad van de Vuil- Dog verbranding te Leiden het oog laten vallen op een 35 ha groot gebied in de Boterhuispolder te stauWarmond- Een nieuwe stort- plaats is een hoogst urgente zaak, omdat eind deze maand of- op Wat I«ciecl meer gestort zal mo- gen worden op de Leidse stort- Het stuk land waar wellicht plaats in de Meerburgerpolder. Vorig jaar moest aan het stor ten daar al een eind worden ge maakt de gemeenteraad van Leiden stemde toen in met een motie van de socialist Van Aken maar om een uitweg te kunnen vinden werd nog voor een jaar een Hinderwetvergun ning verleend. binnen zeer korte tijd gestort zal worden ligt in de Boterhuis polder, een gebied dat valt on der Leiderdorp en Warmond. De geplande stortplaats ligt echter geheel in Warmond en wel tussen het onlangs gebouw de bungalowcomplex ,,De War- mondse Watertuin" vlak tegen het Vennemeer en de Zijl. Met De Boterhuispolder gezien vanaf de hoge brug bij „de Watertuin", die rechts nog gedeeltelijk zichtbaar is. r De polder begint achter de sloot, die vrijwel dwars over de foto loopt en eindigt tegen de Zijldijk. Een van de betrokken boerderijen is die van mevr. Heijkoop bij de zgn. „rolpalen" van Zijleiland. progr. de eigenaars van de grond er zijn twee boerderijen op geves tigd zijn inmiddels al voorlopi ge koopcontracten getekend on- den uiteraard, dat de instanties, die zeggenschap hebben in de Gemeenschappelijke Vuilver brandingsregeling accoord gaan. dat ook de provincie akkoord gaat en de vereiste vergunningen voor het puin storten (eventue le beroepen op de Hinderwet hoeft men zeker niet uit te slui ten in een zaak als deze) ver kregen kunnen worden. Naar verluid is het bestuur van de Vuilverbranding overtuigd van de medewerking van de provin cie. Juist vandaag wordt in het college van G.S. het thans nog geheime rapport over het puin- storten in de provincie Zuid- Holland behandeld. Het puin- stortplan beoogt het storten van pin in de provincie te regule ren en een eind te maken aan het storten van puin op vele plaatsen. De provincie is er nu voorstander van, dat de ge meenten zich bundelen tot groe pen, die een gemeenschappelij ke regeling aangaan en een ge zamenlijke stortplaats stichten. Die plaatsen mogen wat de pro vinciale planologen betreft lig gen in (toekomstige) natuurge bieden, want de puinbergen kunnen dan na verloop van ja ren als „heuvels" opgenomen worden in een recreatiegebied. De stortplaats aan de Roomburgerweg. De termijn waarin nog gestort mag worden loopt binnenkort af De berg in de Meerburgerpolder wil men bijvoorbeeld ook afdek ken en beplanten. Het samenwerken van de gemeen ten ir mnoordelijk Zuid Holand op het gebied van het puin stor ten vloeit contractueel voort uit de Gemeenschappelijke Rege ling voor de Vuilverbranding te Leiden. De „Vuilverbranding" heeft zich namelijk verplicht ook het onverbrandbare vuil weg te werken. Nu de stort plaats in de Meerburgerpolder dicht moet is zich dus een nood situatie gaan voordoen. Tegen de Boterhuispolder zullen naar men ons verzekerde van de zijde van de provincie geen bezwaren worden ingebracht. Het gebied waarin de in koop ge nomen gronden liggen wordt al in het rapport genoemd. In het rapport zouden echter ook alter natieven plaatsen voor het puin storten in noordelijk Zuid-Hol land worden aangewezen. Het uitlekken van het interge meentelijke puinstortplan zo vlak bij de Kagerplassen in het vlakke polderlandschap heeft al gezorgd voor de nodige onrust. Met name in Warmond, zo ver namen wij, wil men erom rede der de ontbindende voorwaar- nen van milieubehoud zien, dat alle alternatieven op tafel ko men voordat de zaak van het puinstorten zich onafwendbaar gaat ontwikkelen in de richting van de Boterhuispolder. Ook binnen het bestuur of de com missie van ae Gemeenschappe lijk Regeling vuilverbranding, die onder leiding staat van do Leidse wethouder J. Lijten, wordt de nodige druk uitgeoe fend om de alternatieven alsnog uitputtend te bestuderen voordat men zich definitief vastlegt op de Boterhuispolder. Met het verwerven van de terrei nen, de inrichting tot stortplaats en bijkomende werken zal naar raming een bedrag van twee en half miljoen gulden gemoeid zijn. Men zal o.a. de smalle Zijldijk het weggetje naar da Kaagsociëteit) moeten verbre den om zwaar vrachtverkeer mogelijk te maken. muziekj IS.41 nuzlek 1 rjen^HfvoORSCHOTEN In Voorscho- 1972. Ida Ï97Ï: ten is opgericht de Stichting Omroep Verkoopbevordering Detailhan- grami imi de1, Voorzitter is de heer D. W. ree H. Planje, die tevens voorzitter 'oetbahv) js van de Algemene Winkeliers- uej vereniging Voorschoten. De Al gemene Winkeliersvereniging is Voorschoten en vergelijkt zich met een soort VW-kantoor. De Voorsohotense middenstand zal hecht gaan samenwerken en de eerste grote aktie naar buiten uit zal zijn een najaarsbeurs, waarbij het gehele centrum in geschakeld zal worden. iedere winkelier wel zo realis tisch zal zijn om te beseffen dat er iets moet gebeuren om de sterke koopafvloeiing te rem men en als het kan te stoppen. Voorschoten komt in de greep Stichting, die constateert dat Voorschoten een compleet as sortiment bewinkeling bezit in een zeer romantische omgeving, wat helaas niet uitgespeeld wordt. van de strijdom de consument Iedere winkelier kijkt graag naar enige jaren terug opgericht als De heer Planje is niet zo optimis- el'uk'His or6aan voor de middenstandsbe- Mnk Mat langen op bestuurlijk gebied ooLNiheuv zoaIs overle& me* de gemeente- de müsli lijke overheid. het 2 rogramrr Detailhandel gaat zich richten Ben,°<23j °P de verkooppromotion door 'azz' Mag onpersoonlijke reclame voor de isch Jou detailhandel. De Stichting gaat tisch om te veronderstellen dat alle Voorschotense winkeliers met open armen de nieuwe stichting tegemoet zullen treden. Een van de kenmerken van de winkelier is vrijheid en zelfstan digheid en daarvoor is de win kelier bereid het avontuur te zoeken en vele zekerheden niet te begeren. werken voor alle winkeliers in De heer Planje meent echter dat tussen de binnensteden t den en Den Haag en Leidsenha- ge. In die strijd kan Voorscho ten wel eens grote klappen krij gen. ,Het is een teken aan de wand dat de NZH extra-autobussen inzet voor de koopavond in Lei den. Deze bussen rijden van Voorschoten naar Leiden v.v. De NZH zet geen bussen in wanneer er geen animo voor is", aldus de voorzitter van de de eigen winkeldeur en wanneer die maar flink open en dicht gaat, dan loopt de zaak wel. Dat is een verouderd principe, aldus de heer Planje want thans moeten alle winkeldeuren veel open en dicht gaan. Een winkelcentrum kan alleen be staan indien alle winkels „ge wild" zijn bij de consument. Eendracht onder de winkeliers maakt voor de kopen aantrekkelijk. Sirit Pieters- of Van der Speldiofje LEIDEN Wie deugd demon streert, doet de deugd on deugd. Het is om met Multatuli te spreken als met stilte, die teniet gaat door het geroep om stilte. Zo gaat eenvoud pas spreken, wanneer men ze kan toetsen aan het niveau van de omge ving. Met zijn toegangspoor tje half verborgen achter de (gelukkig vernieuwde) kas tanjeboom in de hoek van het Pieterskerkhof, is het Sint Pieters- of Van der Spekhofje een toonbeeld van nederigheid en eenvoud. En wat betreft het niveau van de omgeving: dat is niet al leen in bouwkundig opzicht hoger want het "Spekhofje" is gelegen tussen "Templum Salomonis" en de Bibliothè- que Wallonne, die lange tijd zetels van wijsheid waren. Templum Salomonis, Tempel van Salomon, kreeg die bij naam door de geweldige voorraad boeken die Philips van Leyden, raadsman van sinds 1852 cn tot voor kort hot landelijk archlsf van de Waalse kerken. Daar tussen gelegen, aaTi het eind van een lange gang, vindt men Willem V, graaf van Holland en kanunnik van de Hoogland se kerk. er verzameld had. In zijn librije werd later het vermaarde antiquariaat ge vestigd. De Bibliothèque Wallonne was het „Pietershof!, gestigt by Pieter Gerritsz. van der Speck" in het jaar 1645. Het hofje bestaat uit acht witte huisjes rondom een tuintje, dat de moeite van het aanlo pen waard is. LEIDEN In de Juwelenwijk - het nieuwe gedeelte van het Morskwartier - staan zo'n 2530 woningen, meestal gegroepeerd rond een grasveld. Dat is op het eerste gezicht bijzonder aar dig maar het bestemmingsplan zegt anders. Op de velden wor den scholen gebouwd of ze zijn bestemd voor sportvelden. Zo bijvoorbeeld het veld door de Topaaslaan, hier komt aan bei de kanten een school van één hoog. Met de openbare school is men al aan de bouw begonnen, at heeft de wijkvereniging „De Juwelen" al heel wat hoofdbre kens gekost. De jeugd van de Juwelenwijk vindt een bouwerij een bijzonder goede speelplaats. Ondanks klachten van de aanne mer, ziet de vereniging echter geen kans de kinderen er weg te houden. „Uiteindelijk is het niet onze verantwoordelijkheid als er iets stuk gaat, dan moe ten ze de gereedschappen maar beter opruimen, of er een hek omheen plaatsen", zegt de voor zitter. de heer Boeff. „Ik kan toch ook mijn zaterdag en zon dag niet opofferen om daar poli- tie-agentje te gaan spelen". Het is waarschijnlijk de nieuwig heid. Al gauw zal de jeugd zich weer gaan bezighouden met de speeltuin met houten werktuigen, aan de Agaatlaan, of, voor de kleinere de plastic speeltuigen in het winkelcen- In de Juwelenwijk wil de lieve jeugd nogal eens wat vernielen. Bijvoorbeeld de bloembakken, die de vereniging in elke hal van de flats had neergezet. Wanneer hun ouders er niet de planten uit haalden vond de jeugd het wel aardig om er in te gaan lopen. Nu zijn ze uitge bloeid, maar voorlopig is het be stuur van de buurtvereniging niet van plan er nog bakken neer te zetten. „Het is alleen maar verveling, als die kinderen wat vernielen", zegt de penningmeesteres, me vrouw van Hees. „Met koningin nedag hebben we de kinderen de hele dag bezig gehouden en toen was er geen vuiltje aan de De jeugd is er de reden van dat de buurtvereniging zo ijvert voor'een verenigingsgebouw. De ve.-schillende clubs (majoretten, de nog op te richten drumband, kaartclubs e.d.) moeten nu on dergebracht worden in de school met den Bijbel aan de Hoge Morsweg. Wanneer de plannen van „De Juwelen" doorgaan komt het clubhuis in het midden van het veld aan de De klimrekken aan de Agaatlaan, een van de eerste dingen, die „De Juwelen" tot stand bracht Topaaslaan, dat dan geen veld maar een park is geworden. Sa men met „De Sperwers", die hun clubgebouw in de sane- ringsbuurt vap de Herengracht heeft, probeert zij toestemming van de gemeente te krijgen, om met de bouw te beginnen. Wan neer het clubhuis er staat zal de buurtvereniging zich van het bezighouden van de kinderen ver lost zien. De beroepskrachten van de Sperwers zullen dat dan overnemen. Aangezien de wijk ook nog geen speeltuinvereniging heeft, is er een speciale jeugdcommissie op gericht die er voor zorgt dat er op vakantiedagen en op konin ginnedag, kerst of sinterklaas iets extra's voor de kinderen ge daan wordt. Voor de komende dagen staat er weer een vis wedstrijd op het programma. In de grote vakantie is men met de kinderen naar de bioscoop of nar voorstellingen in de Stads gehoorzaal geweest. Maar ook de ouderen kunnen bij de wijkverenigingen terecht. Er zijn sportclubs, kartclubs. „He laas kon de toneelclub niet verder van de grond komen, door gebrek aan ruimte", zegt de heer Boeff. Hier komt het gehele gesprek met het bestuur van „De Juwelen" op neer. Tel kens komen we op dingen die nog door de vereniging georga niseerd konden worden als er ruimte was. Behalve een jeugdcommissie en sportclubs, heeft het bestuur, dat in de twee jaar van het be staan van de vereniging, al drie maal van leden veranderd is. al spoedig de noodzaak ingezien van een commissie openbare werken. De commissie wordt geleid door de heer Ruygrok en zorgt er voor dat het aanzien van de wjk goed blijft. Zoals de bloembakken, die in hallen en buiten neergezet zijn. Bovendien hangt hij onmiddellijk aan de te-* lefoon wanneer de bewoners klachten hebben, over verlich ting of bestrating. „Wij hebben met de gemeentelijke woning stichting, waarvan de huizen hier zijn, een ontzettend goed contact". Voor algemene klach ten springt het bestuur er boven op. „Kluchten van individuele bewoners kunnen we natuurlijk niet oplossen, of het moet heel urgert zijn". Voor collectieve voorzieningen zal „De Juwelen" altijd vechten. „Zo hebben we bijna voor elkaar dat er betere busverbindingen komen met Zuid-west, met het strand en met de binnenstad. Het zal nu nog wel even duren, aangezien we nog geen kennis hebben ge maakt met de heer van der Sluys, de opvolger van de heer Jongejan, zegt voorzitter Boeff. De busverbindingen zullen er ze ker komen wanneer het onbe bouwde deel tussen de oude rijksweg en de Agaatlaan zijn bestemming heeft gekregen. Het plan van de gemeente is om hier een groot recreatiegebied neer te zetten dat bestemd is voor de hele Leidse bevolking. Door het gebied zal de verlengde War- monderweg lopen, die het Mors kwartier direct verbindt met Oegstgcest. Aun weerskanten van de Verlengde Warmondcr- weg zullen tennisvelden, school- sportvelden, volkstuinen een openluchtzwembad en voetbul- velden (wuar men al aan bezig is vlak naar het onafgebouwde viaduct, dat te zijner tijd als tribune omgebouwd zal worden) verrijzen. Het overige deel van het gebied is bestemd voor wandelgebied. Zo hebben de bewoners van de Juwelenwijk alles bij de hand. Behalve een clubhuis, ontbreekt het ze nog slechts aan een ding: een apotheek. Al vanaf haar op een apotheek naar haar wijk te richting is de vereniging bezig om de Stoenstraat) tot nu toe .krijgen (de dichtstbijzijnde is /onder succes. De Bond van Apothekers wil geen medewer king verlenen. „We hadden er een gevonden, maar die mocht van de bond niet weg omdat hij al ergens anders een apotheek had. Een aankomende apotheek kan alle investeringen dlc hij moet doen, niet betalen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3