Spelen gaan door AI,F, GIJZELAARS GEDOOD: AEEES JS MISGELOPEN Directeur Philips ontvoerd Israël blijft in toekomst deelnemen aan Olympische Spelen Irritatie over valse hoop op goede afloop Israëlische slachtoffers NSF roept op tot solidariteit 63e JAARGANG NR. 18793 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bij het afsluiten van deze edi tie had de NOS nog geen besluit genomen over al of niet uitzenden van sportre- portages uit München. Dit zou afhankelijk worden ge steld van de standpunten van NOC, IOC en individue le sportlieden. WEINIG VERANDERING Droog en vrij zonnig. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Minimumtempera turen ongeveer 7 graden, maar vlak aan zee enkele graden ho ger. Maxima morgen 18 graden in het Waddengebied tot rond 21 graden elders in het land. De Israëlische slachtoffers van de terroristische aanval: rechts: Eli Halfin. Kehat Shorr, Amitzur Shapira, David Berger, Andre Spitzer, Mark Slavin, Joseph Romano, Zeev Friedman. 'M/NCHEN De Olympische Spelen in M/nchen zullen on danks de dramatische gebeurtenissen van gisteren en van- J nacht, toch doorgaan. Dit heeft het dagelijks bestuur van ht i IOC vanmorgen besloten. Later op de dag is deze beslissing 1 ter goedkeuring voorgelegd aan de voltallige vergadering van het IOC. In Israël is dit bericht met verbazing en veront waardiging vernomen. De vice-voorzitter, van het IOC, graaf de Beaumont, verklaarde dat het voortzetten van de Spelen het beste eerbewijs aan de omgekomen Isreali's is. De Joodse kerkgemeenschappen in ons land sebben een tele gram naar kabinet. Tweede Kamer en NOC gestuurd om te rugtrekking van de Nederlandse ploeg te vragen. MüNCHEN „Zelfs in de werld van de misdaad waren er tot nu tod taboes, was er een grens, die men niet durfde te over schrijden. Deze grens naar de onmenselijkheid is thans, over schreden. De daders zijn ingebroken in een feest dat vrede betekent". Aldus sprak vanmorgen tijdens de herdenkingsplech tigheid in het grote Olympische stadion de heer Willy Daume, voorzitter van het organiserend Duitse Olympisch Comité. Doodstil en meermalen met diepe ontroering luisterden tiendui- zenden.waaronder duizenden Olympische deelnemers naar deze woorden van de heer Willy Daume en daarna naar de herden kingsrede van de Israëlische chef de mission. Velen konden, toen hij de namen van de elf Israëlische sportlieden noemde, hun ont roering niet meer bedwingen. En terwijl de Olympische vlag en de vlaggen van alle deelnemende landen halfstok hingen, verzeker de deze chef de mission de wereld, dat Israël ondanks deze bar baarse misdaad, in de toekomst zal blijven deelnemen aan de Olympische Spelen. Daarop barstte het overvolle stadion los in applaus. Bij de herdenking vanmorgen in het Olympisch Stadion waren onder meer aanwezig, de West-Duitse Bondspresident Heine- mann, bondskanselier Willy Brandt en zijn kabinet, prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, minister de Koster van de Neder landse Defensie, ambassadeurs en vele andere wereldlijke en geestelijke autoriteiten. De chef de mission kon zelfs tijdens deze tragische gebeurtenis de moed opbrengen de Westduitse politie en militairen te dknken voor hun hulpverlening, terwijl hij met ontroering meedeelde, dat zijn ploeg overstroomd was door bewijzen van deelneming uit de gehele wereld, niet alleen van officiële instanties, maar ook van zeer vele gewone burgers. Commentaar verbod voor Nederlandse deelnemers uitgevaardigd MüNCHEN De leden van de Ne derlandse vertegenwoordiging in München hebben van chef de mission Bram Leeuwenhoek de opdracht gekregen geen com mentaar te leveren op het van morgen door het IOC genomen besluit de Spelen toch door te laten gaan. Gevraagd naar zijn mening zei wnterpolo-coach Har ry Vriend bij het verlaten van het Olympisch stadion: „Sorry, maar de chef de mission heeft ons een spreekverbod opgelegd". M/NCHEN Ondanks het feit dat de autoriteiten om half twaalf gisteravond op de hoogte waren van het «ramatlsche slot van de ge*> Penissen in M/nchen, wer^i feiten van morgen pas om *ier aan de ruim duizend in e O ympische perszaal verzmelde "rslagge- vers uit de gehele wereld be kendgemaakt. Talrijke journalisten reageerden geirriteerd, toen bleek dat men niet wilde antwoorden op vra gen, of eronmheendraaide. De geprikkeldheid gold vooral de valse hoop op een goede afloop door mededelingen van rege ringswoordvoerders in de loop van de nacht. Na één uur vannacht werd niet meer over de gijzelaars gerept. Tenslotte werd dus duidelijk, dat men de bedoeling had gehad de wereld voor te bereiden op d e fatale feiten. Een opzet, mis lukte. Op de vragen waarom zulke tegenstrijdige verklarin gen waren afgegeven, werd niet geantwoord. Elders leest u meer over de dra matische persconferentie. het vliegveld naar München EXTRA-BEWAKING AJAX BUENOS AIRES. (Rtr/UPI/ANP) Tot vanmiddag was nog niets vernomen van de Philipsdirecteur in Argentinië de 55-jarige Nederlander J. van de Panne. Deze is gistermorgen door on bekenden ontvoerd terwijl hij met zijn auto op weg was naar zijn kantoor. Zijn vrouw en een van zijn drie zoons die op vakantie bij familie in Neder- land zijn, zijn van deze ontvoering op de hoogte gesteld. Argentijnse autori teiten nemen aan, dat de heer Van der Panne die anderhalf jaar in dit land is, niet door politieke aktivisten ontvoerd is maar door gangsters, met het doel een hoog losgeld te verkrijgen. Direct nadat de ontvoering bekend geworden (Van een onzer verslaggevers) MüNCHEN. De Palestijnse actie tegen de Israëlische Olympische ploeg in München is geëindigd in een onvoorstelbaar drama: bij een wanhopige ppging van de W estduitse politie om de negen Israëlische gijzelaars op de luchtbasis Fürsten- feldbmck (30 km ten noordwesten van München) te bevrijden, kwamen alle Israëliërs, vijf Palestijnen en een politieman om het leven. Een helikopterpiloot werd zwaar gewond. Drie Palestijnen zijn gevangen ge nomen. Met de gisteren vermoorde twee Israëliërs mee, is het totaal aantal doden als gevolg van de actie zeventien. De vuursalvo's op de luchtbasis, waarheen Pale stijnen en gijzelaars met helikopters gebracht waren, barstten los op bevel van hooldcommis- saris Schreiber. Gericht vuur werd bemoeilijkt door de duisternis en de schaduwen van de heli kopters. Niet alle Palestijnen worden getroffen. Een van ben bracht zichzelf om het leven met een handgranaat, die een helikopter in brand deed vliegen, waarin de gijzelaars, gebonden en geblinddoekt, gezeten waren. Andere Palestijnen richtten hun wapens op de andere helikopter en op de gereedstaande brandweerwagens. Toen na enige tijd het vuren ophield, waren alle gijze laars, vijf Palestijnen en een politieman dood. „Het is verschrikkelijk.die aanblik vergeet ik nooit.alles is misgelopen.aldus Mün- chens burgemeester Kronawitter. was heeft Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, politiebescherming gevraagd voor zijn spelers en de overige leden van het gezel schap. Hij heeft tevens meegedeeld dat de wedstrijd Independiente-Ajax (vannacht 1 Utfr Nederlandse tijd) zal doorgaan. De heer van Praag veroordeelde in een gesprek voor de te levisie deze ontvoering, maar zei verder, dat zijn speiers zich door deze methoden niet zou den laten intimideren. Volgens sommige vrienden van de heer v.d. Panne zou reeds een hoog losgeld voor hem geëist zijn. De genoemde bedragen lopen uit een van 500.000 tot 1,5 miljoen gulden. Offi cieel is dit niet bevestigd. Wel hebben woord voerders van Philip* in Argentinië gister avond de hoop uitgesproken, dat de ontvoe ringszaak zich „binnen afzienbare tijd" gun stig zou ontwikkelen. Het heeft van begin af aan vast gestaan dat de Duitse autoritei ten niet van plan waren om de Palestijnen met hun negen gij zelaars het land te laten verla ten. Na koortsachtig diploma tiek overleg had ook Israël doen weten, dat het niet van zins was de eis van de Palestijnen in te willigen om 200 in Israël gevan gen Arabieren vrij te laten. Een bevrijdingsactie in het Olym pische dorp was een onmoge lijkheid; dit had de zekere dood van de gijzelaars betekend Tot deze slotsom waren de West duitse minister van binnenland se zaken Genscher en zijn Beierse collega Merck gekomen, toen zij de gijzelaars mochten bezoeken; de negen Israëliërs v. oren aan handen en voeten ge bonden met een blinddoek voor de ogen. Ze werden onder schot gehouden door twee Palestijnen met machinegewerne. De beide ministers, benevens de oud-burgemeester van München, Vogel, en hoofdcommissaris Schreiber boden zich aan als gijzelaars in ruil voor Ihet ne gental, maar de Palestijnen gin gen daar niet op in: „Wij willen geen Duitse gevangenen, maar wel 200 vrije Arabieren". Wel slaagden de onderhondelaars er in het ultimatum enige malen te verlengen. De opzet was de Pa lestijnen en hun gijzelaars naar buiten te lokken. Deze opzet slaagde in zoverre, dat de Pa lestijnen er mee akkoord gingen met de gijzelaars naar de Luchtbasis FUrstenfeldbrUck te gaan, waar een vliegtuig gereed stond. MEER OVER MÜNCHEN OP DE PAGINA'S 6, 7 EN 9 Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de politiescherpschut- ters het vuur zouden openen, zo dra de Palestijnen naar buiten zouden komen, maar dit bleek niet mogelijk. Voorts hebben de Duit" is geprobeerd de Arabie ren te bewegen in busjes naar het vliegveld te gaan, maar zij eisten twee helikoptors. De gij zelaars'werden daar in gevoerd, geblinddoekt en hun handen MUncben De Israëlische slacht- offers van de dramatische schietpartij op vliegveld Für- stenfcddbrück zijn: David Berger. (28 jaar). Gewicht- heffer. Emigreerde twee jaar geleden uit de Verenigde Staten naar Israël. Mark Slavin, (18 jaar). Worstelaar. Kwam drie maanden geleden uit de Sovjet unie naar Israël. Yosef Got- freund, (41 Jaar). Scheidsrech ter. F.llezer Jalfln, (28 jaar). Worstelaar. Emigreerde drie jaar geleden uit de Sovjet-Unie naar Israël. Zeev Friedman, (28 jaar). Gcwichtheffer. Yaacov Springer. (51 Jaar). Scheids rechter. Andrei Spitzer, (45 jaar). Schermlnstructeur en trainer. Hij is van Roemeense afkomst en emigreerde twee jaar geleden met zijn Neder landse vrouw vanuit Nederland Israël. Kehet Shur, (53 jaar). Coach van het schutters- team. Amitsur Shapiro, (32 jaar). Atletiek-trainer. Tevoren waren in het Olympische dorp al gedood: Mosjo Wein berg, (36 Jaar) coach van de worstelaars, cn Yoescf Romano, gewichthelfer. werden gebonden. Bovendien za ten zij nog met touwen aan el kaar vast. Op de luchthaven stonden de scherpschutters reeds klaar, maar de Palestijnen verhinder den hen onmiddelijk in actie Ie konien door de hilikopterplloten als ektra-gljzelnars te gebulken, terwijl hun leider de Boeing 727 inspecteerde. De Palestijnen maakten bovendien de verkeer storen onklaar. Pas daarna werd het vuur geopend met het reeds vermelde gevolg. Een extra tragische bijzonderheid is nog. dat aanvankelijk gemeld werd dat de gijzelaars bevrijd waren, wat een golf van vreug de in Israël lossloeg: de mensen stroomden juichend de straat op en premier Golda Meir en vice-' premier Aon dronken elkaar met cognac toe Intussen is komen vast te staan dot tenminste oen van dc Pales tijnen zeer goed op de hoog re moet zijn geweest van de situa tie in het Olympisch dorp: hij had daar een tijdlang afs tuin man gewerkt. Den Haag (ANP) De Neder landse Sportfederatie roept de besturen van alle Nederlandse sportverenigingen op uit solida riteit met de slachtoffers van München vanavond tussen 7 en 8 uur van hun clubgebouwen, sporthallen etc. de vlag halfstok te hangen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1