Engeland wil mij vermoorden" BESCHULDIGING VAN AMIN: 55 Nog geen beslissing van Kamer over werk tot verkiezingsdatum Werkgevers sceptisch tegenover resolutie van Wereldraad Werkloosheid voorzien voor gereformeerde predikanten Bureau van universiteit werd bezet Eerste vis- incidenten bij IJsland KORTE METTEN WüENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 KAMPALA (Rtr/AP) President Amin van Oeganda heeft gisteren Engeland beschuldigd van plannen om hem te vermoorden vóór dat in november de tijdslimiet voor de uitwijzing van ongeveer 40.000 Britse Aziaten uit Oeganda verstreken is. In een verklaring voor de Oegandese veilig heidsraad heeft Amin verklaard, dat de Britse regering, „in samenwerking met Britse Aziaten en Israëliërs en en kele westerse landen van plan is mij te vermoorden, voordat de tijdslimiet van negentig dagen verstreken is". De bedoeling zou zijn, aldus Amin, verwarring in Oeganda te stichten en tijd te winnen om een leider aan het bewind te krijgen, die voor Engeland aan vaardbaar zal zijn en die Azia ten van Britse nationaliteit in Oeganda zal houden. „Als er iets in Oeganda gebeurt, zullen de Engelsen verantwoordelijk zijn. En als er iets gebeurt, zou dit leiden tot grote verliezen aan mensenlevens", aldus Amin. De werving van verkeers schouten kan beginnen DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer is gisteren ondanks lichte bedenkingen met unani miteit akkoord gegaan met de invoering van het instituut van de verkeersschout bij ,het Open baar Ministerie. Minister Van Agt (Justitie) noemde de intro ductie van deze nieuwe functie „op zichzelf van betekenis en waarde". De verkeersschouten zullen bij de parketten een spe ciale functie toebedeeld krijgen en belast worden met de behan deling van overtredingen bij verkeersdelicten. Op korte termijn zal een wer vingsactie voor verkeersschou ten worden gevoerd. Ook vrou wen zullen voor de functie in aanmerking komen. De ver keersschouten zullen bij de rechtszittingen een toga dragen, om niet de mindere te lijken van de andere leden van de rechter lijke colleges. Minister Van Agt deelde mee, dat de ervaringen die met de nieu we functie worden opgedaan zwaar zullen tellen bij de ko mende grote herziening van de rechterlijke organisatie. Kanleiding tot het invoeren van de verkeersschout zijn mede de tekorten in de bezetting van het Openbaar Ministerie. ROME (RTR) Gisteren reden tienduizend treinen in Italië niet, aangezien 216.000 spoorweg- lieden een staking van 24 uur hielden. Ook alle levensmidde lenwinkels en markten in Rome bleven voor de tweede dag ach tereen gesloten uit protest tegen een poging van de regering de levensmiddelenprijzen in de Ita liaanse hoofdstad te bevriezen. In zijn verklaring verwijst Amin naar Britse persberichten, dat Britse troepen bereid moeten zijn. de Britse burgers in Oe ganda te beschermen. Hij heeft verder verklaard, dat hij alle leden van Oegandese veiligheids troepen opdracht zal geven op hun hoede te zijn en te letten op geheime bewegingen van buiten landse troepen of ondermijnen de activiteit van vreemde troe pen tegen Oeganda, zowel in de lucht als te land. President Amin heeft verklaard, dat de 7.000 Britse burgers in Oeganda „zorgvuldig in het oog gehouden en volkomen geïdentificeerd moeten worden". Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de bewering van Amin van de hand gewe zen. „Het is natuurlijk volko men onzin", zei een woordvoer der. Gisteren kwamen in Londen per vliegtuig 16 Aziaten ui't Oeganda aan. Zij verklaarden gevlucht te zijn „uit een hel op aarde". Tij dens een tussenlanding waren ze 36 uur in Kenya vastgehou den, waar men aanvankelijk dreigde de Aziaten weer terug te sturen naar Oeganda. UTRECHT De onrust op de Nederlandse hogescholen en uni versiteiten duurt voort. Gister middag heeft een honderdtal studenten het inschrijvingsbu reau van de Utrechtse universi teit bezet. Met deze actie, die onder leiding stond van de stu- dentenbond U.S.F., wilde men protesteren tegen de 1000 gulden collegegeld en „de onjuiste en valse mededelingen" van de kant van de universiteit over de gevolgen van het niet betalen en het niet inschrijven. De be zetting had een vreedzaam ver loop en werd na anderhalf uur weer opgeheven. PRESIDENT AMIN Algemene beschouwingen op 10, 11 en 12 oktober (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gis teren nog niets beslist over haar werk zaamheden tot de verkiezingen. Wel wordt ervan ujtgegaan dat op 10, 11 en 12 oktober de algemeen politieke en financië le beschouwingen worden gehouden. Het is de bedoeling dat de Kamer op 2 novem ber met haar werk stopt om de Kamerle den in november gelegenheid te geven aan de verkiezingsstrijd deel te nemen. In de komende maanden zullen nog betrekkelijk weinig zaken in de Kamer kunnen worden afge handeld. Minister-president Biesheuvel had een lijst van urgente zaken ingediend, die echter zo lang was, dat de kamer nauwelijks een indruk had van wat het kabinet nog als werkelijk urgen te zaken beschouwt. Tussen de regeringspartijen en de oppositie bestaat verschil van mening over wat de Kamer nog moet bespreken. De regeringspartijen willen in ieder geval dat de rijksbegroting 1973 zo veel mogelijk wordt afgehandeld, met daarbij het zgn. dekkingsplan, waarin de voorstellen tot opvoering van de inkomsten zijn opgenomen. De regerings partijen willen verder enkele zaken behandelen, waarvan de bedoeling was dat ze ook per 1 ja nuari van kracht zouden worden, zoals de pen sioenvoorziening voor kleine zelfstandigen. REYKJAVIK AP) - Een IJsland se kanonneerboot heeft gisteren de netten van een onbekend ge bleven Engelse vissersboot ka- potgevaren. Ook heeft een schip van de IJslandse kustwacht de lijn tussen een Britse trawler en de netten van dat schip door gesneden. Dit zijn de eerste incidenten tus sen schepen van beide landen sinds vorige week vrijdag IJs land een zone van 50 kilometer rond het eiland tot verboden ge bied verklaarde voor buiten landse vissers. De beide Engel se schepen zouden niet binnen de zone gevaren hebben. De schepen werden niet opge bracht. Groot-Brittannië heeft tegen de handelwijze van de IJslanders geprotesteerd. De IJslandse am bassadeur in Londen Sigurdsson werd op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden om het protest in ontvangst te nemen. Omd3t dit ziekenhuis te groots is opgezet afstand tussen de bovenste verdieping en de rouwkamers bedraagt al veertien etages, wat voor de aldaar liggende patiënten vrijwel geen haalbare kaart is ligt het probleem van hopeloos verdwalen voortdurend op de loer. Er kunnen mensen achteloos het gebouw binnenkomen, die na het betreden van één dei- liften op de verkeerde knop drukken en daar na maanden zoek blijven. Evenmin is het denkbeeldig, dat iemand het spoor bijster raakt, als hij zijn vrouw wil bezoeken, die zo juist op de kraamafdeling redelijk is bevallen. Na enkele seconden stopt de lift echter op de tweede verdieping en wordt hij opgevangen door een nerveuze zuster, die hem vraagt, of hij de heer Sanders is. Hij kan dit slechts ver rast beamen, waarop de zuster korzelig roept: „Dan bent u knap laat". Dat zijn zo ongeveer de laatste woorden, die Sanders zich negen uur later kan herinneren, als hij bij komt na een geslaagde blindedarmoperatie. Om nu decimering van het personeel te verhin deren is men er toe overgegaan de belangrijk ste figuren uit te rusten met een oproepappa- raat, waarmee men hen overal kan bereiken. Zodra men hun code draait, produceert een platte doos een doordringend piepen, dat om standers aanvankelijk doet denken aan de aankondiging van de door het ANP verzorgde radionieuwsdienst. Het gros der verpleegsters beschikt niet over een dergelijk apparat. wat ook wel begrijpelijk is, want voordat men hen heeft opgeroepen, hebben ze 't bedrijf door gaans al voorgoed verlaten. Doktoren daaren tegen hebben zonder uitzondering wel zo'n op- roepapparaat, dat in hun linkerborstzak zit. Die borstzak is onderdeel van een meestal te wijde witte jas, waarin ze opeens lijken op keurslagers, die hun leverworst nog zelf ma ken. Op hen heeft het piepen merkwaardige verschil lende uitwerkingen. Beginnende artsen ver starren bij de eerste piep en zakken gelijk door het kruis, alsof ze door een plotselinge aanval van diarrhee overvallen zijn. Vorige week nog zei een internist „piep" in het voor huis en was voor de rest van de dag afge schreven. Heelmeesters, die al wat langer met het medicinale bijltje hakken, reageren losjes op het verschijnsel en wrijven tijdens het piepen slechts liefdevol over hun borstzak, alsof ze daarachter een nest witte muizen ver moeden, die ze gerust willen stellen. Sommi gen. vooral oudere artsen, kijken alleen gepij nigd op en wekken de indruk, dat ze weer eens door hun onwillige ademwegen worden gehinderd. Of ze zich daarna nog in verbinding stellen met de oproeper is onbekend. „Daar gaat het ook niet om", legde een internist uit, „we willen met dit systeem alleen duidelijk maken, dat we als ziekenhuis bij de tijd zijn". Terwijl hij sprak begon zijn linkerborst doordringend te piepen. „Een ogenblikje", riep de arts, „even bellen". Toen hij van de telefoon terugkwam zei hij monter: „Ik moet nu helaas een einde aan ons gesprek maken, want ze wuehten beneden op me met de koffie. Ik zei u ai: „voor een modern ziekenhuis is dit een onmisbaar sy steem". Later hoorde ik pas, dat hij niet van koude koffie houdt. LEO THURING Dr. Drees jr. weer Kamerlid DEN HAAG (ANP) —Oud-minister van verkeer en waterstaat W. Drees jr. is gistermiddag geïn stalleerd als lid van de Tweede Kamer. Hij vervult de vakature in de fractie van DS'70, ont staan na het vertrek van de heer Schuitemaker. Kissinger naar Moskou MOSKOU/WASHINGTON (RTR) Henry Kissinger, president Nixons adviseur voor buiten landse zaken, ral zondag 10 sep tember naar Moskou gaan en daar drie dagen overleg plegen met de Sovjetrusslschc leiders. Er zal ondermeer van gedach ten worden gewisseld over dc veiligheid in Europa, de oorlog in Vietnam en het vastgelopen vredesoverleg, de handelsak koorden tussen beide landen en plannen voor onderhandelingen tussen dc V.S. en de Sovjet-Unie over de beperking van stra tegische bewapening. Voorafgaande nnn het bezoek aan Moskou zal Kissinger komende vrijdag in München besprekin gen voeren met hondskanselier Willy Brandt en andere West- duitsc autoriteiten. Zowel in het orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond als in dat van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen is sceptisch gereageerd op de resolutie van de Wereldraad van Kerken over het terug trekken van de investeringen in enkele landen van zuide lijk Afrika. In het eerste orgaan doet dat oud-minister H. H. Wem- mers. Hij stelt, dat de We reldraad het stopzetten pro pageert van een ontwikkeling in de goede richting, omdat de raad van de ondernemers een beleid verwacht, dat te gen het wezen van het on dernemerschap ingaat. Ondanks alle verschillen van inzicht over dat bijna on oplosbare probleem van de apartheid, wordt de nu afge kondigde boycot door blank, brum en zwart afgewezen, zo stelt de heer Wemmers. Deze actie, voorzover zij ef fectief blijkt te zijn, remt of stopt de economische groei en betekent werkloosheid en vermindering van de wel vaart, vooral voor de niet- blanke bevolking. Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de economsohe hoge school in Rotterdam, zegt in een interview in „Onder neming", het weekblad van het V.N.O., te geloven, dat de ethische keus die de We reldraad heeft gedaan te op pervlakkig is. Hij concludeert tot het tegen overgestelde: door de inves teringen in Zuid-Afrika te stimuleren wordt de politiek van apartheid op den duur onhoudbaar, doordat dan de situatie op de arbeidsmarkt de overheid en het bedrijfsle ven dwingt integratie van blank en niet-blank in het economische leven toe te staan. De arbeidsmarkt zal naar zijn mening een strategische be tekenis hebben voor de toe komst van de apartheidspoli tiek. Het terugtrekken van investeringen zou in dit ver band alleen maar de apart heid kunnen bevorderen. Prof. Albeda pleit voor het ge bruiken van de mogelijkhe den die er op sociaal terrein binnen de wet mogelijk zijn. bijvoorbeeld het betalen van meer dan het minimumloon en het aanstellen van zwar ten in hogere functies, wat onder druk van de omstandig heden oogluikend wordt toe gestaan. Ook het financieren van scho ling voor zwarte jongelui acht hij een stap in de goede richting. Prof. Albeda noemt het overigens onbegrijpelijk, dat de Nederlandse regering nog steeds de emigratie naar Zuid-Afrika onbelemmerd toelaat. Het aantrekken van blanken acht hij een directe ondersteuning van de apart heidspolitiek. „Een ieder die naar Zuid-Afrika emigreert moet zich dat realiseren". Het initiatief van de kerken om in zevenentwintig centra in München opvanggelegen- heden in te richten voor jeugdige bezoekers van de Olympische Spelen blijkt uit stekend aan te slaan. Vooral de centra in de direkte om geving van het sportgebeu ren zijn elke nacht propvol met jongeren uit de meest uiteenliggende landen. Zij kunnen er gratis slapen en krijgen er een maaltijd. Tus sen elf en twee uur 's nachts rijden er busjes rond, die on derdak zoekende jongeren ophalen en onderbrengen. De algemene vergadering van de internationale organi satie van katholieke fi'mbu- reaus (OCIC) wordt van 2 tot 7 oktober in het Franse Deauville gehouden. Onder meer moet een nieuwe voor zitter worden gekozen. Bij de vereniging zijn bureaus uit zesenveertig landen aange sloten. Op 18 september zal het tien jaar geleden zijn dat de gestigmatiseerde Thérèse Neumann uit Konnersreuth op 63-jarige leeftijd overleed. Men wil dit vieren, onder meer met een eucharistische gebedsdag, op 24 september waarop ook de bisschop van Regensburg, dr. Rudolf Gra- ber aanwezig zal zijn. De- zelfda bisschop heeft vorig jaar de Nederlandse jezuïet prof. C. Slrater van het ,,In- stuutum Marianum" in Re gensburg opdracht gegeven verklaringen van inwoners van Konnersreuth op te teke nen en materiaal te verza melen om een zaligverkla ringsproces in te leiden. „Herders theologisches Ta- schenlexikon" is verschenen. Tot april 1973 zal elke maand een nieuw deel van ongeveer vierhonderd pagi na's volgen. Meer dan twee honderd theologen zullen door henzelf ondertekende artikelen leveren. Het lexi con wordt uitgegeven onder redactie van Karl Rhaner. Het gebrek aan roepingen en het stijgende aantal uit tredingen. vooral uit zuster congregaties doen hun in vloed steeds meer gelden bij het katholiek onderwijs in de Verenigde Staten. In toene mende mate moeten leken worden Ingeschakeld. In de ■parochiescholen is hun aan tal de afgelopen zes jaar verdrievoudigd. De financiële druk die daarvan het gevoig is heeft ertoe geleid, dat het aantal katholieke scholen voor basis- en voortgezet on derwijs in de afgelopen zes jaar is teruggelopen van 13.292 tot 10.829. Vormingswerkers bezorgd over opschorten pastorale raad Protestantse en katholieke vor mingswerkers uit elf landen hebben tijdens een congres in Zwitserland uitdrukking gegeven aan hun bezorgd heid over de situatie in Ne derland na de opschorting van de landelijke pastorale raad. Zij stellen in een resolutie, dat het werk' van degenen, die zich met het vormingswerk onder volwassenen bezig houden namelijk het zichi bekwamen voor het mense lijk samenleven in dialoog en als partners ongeloof waardig wordt, wanneer in de kerk geen echte vormen van participatie in medebe slissingsmogelijkheden aan wezig zijn.. De congresdeelnemers dringen er bij de presidia van hun organisaties op aan om na te gaan waar en in hoeverre voor een dergelijke bezorgd heid aanleiding bestaat. Hun wordt verzocht de betref fende kerkelijke instanties uitdrukkelijk opmerkzaam te maken op de ernstige gevol gen van autoritaire maatre gelen voor het kerkelijk vor mingswerk. Ten slotte wordt hun ook dringend gevraagd om zich metterdaad t?gen alle blokkeringen van de rea lisering var het gemeen- schapoeliik doel in te zetten, te weten de verantwoordelij ke samenwerking van de christenen in kerk en wereld. Venetië: bezoek van paus na 172 jaar Paus Paulus naar Venetië en Udine Paus Paulus zal zaterdag 16 september naar Venetië gaan en zich na een kort verblijf daar nog dezelfde dag naar Udine begeven om deel te nemen aan het natio nale eucharistisch congres. Hij zal daar een pontificale mis opdragen en 's avonds nog naar Rome terugkeren. In Venetië werden de klokken geluid toen het bezoek he kend werd. In vroeger tijden is Venetië door drie pausen De kans bestaat dat er binnen vijf Jaar een overschot aan gegadigden voor het predi kantsambt in de gerefor meerde kerken zal zijn. Ook bij de theologen zal er dan, zoals thans reeds bij ver schillende academische be roepen het geval is, van wer keloosheid sprake zijn. Om dat het er naar uitziet dat de huidige situatie niet lang vol te houden valt, zul er een verdere bezinning op gang moeten komen. Deze conclu sies komen naar voren In het rapport "Vraag en aanbod" van het Instituut voor prakti sche theologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De resultaten van het onder- zoew naar de ontwikkeling van het aantal predikants-va- catures in de Gereformeerde kerken, zijn als volgt samen te vatten: Voor de toekomst mag gedacht worden aan een daling van het aantal predikantsplaat sen. omdat kleine gemeenten niet meer in staat zijn het salaris van een predikant te bekostigen. Met het oog op het aantal Ingeschreven theo logiestudenten zal in de toe komst het aantal beschikba re wljkpredikanten weer stij gen. Beide conclusies leiden tot de prognose dat binnen vijf jaar hel aanbod groter zal zijn dan de vraag. In het rapport zijn ook een aantal beleidsconclusies opt genomen. 7.o waarschuwt het rapport, dat men, econo misch gezien, niet kan door gaan met het laten verrich ten van de predikantstaken uitsluitend door academici. Dat betekent ook dat, vanuit dit gezichtspunt gezien, geen pogingen meer ondernomen behoeven te worden om men sen aan te sporen theologie te gaan studeren, omdat er immers geen enkele garantie is, dat er in de toekomst plaats als predikant zal zijn. Gezien de veranderende taak stelling van de predikanten adviseert het rapport te zoe ken r r hef i bezocht. Alexander III ging er in 1177 heen om vrede te sluiten met keizer Barbaros- sa. In 1782 logeerde Pius VI in de stad toen hij op de te rugweg was van een bezoek a3n het Weense hof. Pius VII werd in 1800 op het ei land San Giorgio Maggiore tot paus gekozen. gionale gemeenten, waarbin nen de predikanten in team verband kunnen werken, waardoor gehoor kan worden gegeven aan de toenemende vraag naar specialisatie. Reeds in de opleiding zal met een grotere differentiatie re kening gehouden moeten worden. <lie aangepast zal moeten zlirt aan de noodza- keiiIke ingrBpende verande ring in do organisatie van het kerkelijk leven, zo advi seert het rapport.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11