SPRINTKONING VALERI BORSOV GEKROOND TOT SPRINTKEIZER Voortreffelijke Ludmila Bragina sleepte IIja Keizer naar record HARD VOOR AUSTRALIË SCHUTTER ZWICHT KRUIZE Uniek plan van Keino lukte niet helemaal Trudy Ruth kansloos uitgeschakeld Handig! de postgiro 19^sdag 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA y de triomfator Valeri Borsov, die tot sprintkeizer van dit Olympische toernooi werd de lucht weg. Hij stapte losjes over de baan na zijn tweede zege in het super- toernooi en zwaaide be heerst en dankbaar naar het publiek. De wervelwind uit Kiev die de hegemonie van de Amerikaanse kleur lingen tweemaal had door broken dat was voor het laatst gebeurd op de spelen van Rome 1960 toen Armin Hary de 100 m won en Li- vio Berruti de 200 m is te bescheiden en intelligent om meer dan een constate ring te zoeken achter zijn woorden- Ik wilde na de 100 meter ook de 200 win nen maar dan zonder een nederlaag. Van de series af wilde ik tonen de snelste te zijn". Dat riep onmiddellijk de vraag op Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM of hij dan niet meende dat de uitgerangeerde Amerikanen Hart en Robinson de atleten die te laat gewaarschuwd waren door hun coach hem het vuur na aan de schenen hadden kun nen leggen. Valeri Borsov. die alleen rekening houdt met het moment en zich niet verliest in nutteloze beschouwingen achter af: „Wie goud wint is de snelste van dit ogenblik. Trouwens ik heb in drie jaar niet verloren op de 100 m dus ook niet van Ame rikanen". Valeri Borsov is met de zwemmer Mark Spitz en de zwemster Shane Gould de su perman van deze spelen. Hij heeft het uiterlijk van een film held. spreekt goed Engels en heeft een filosofie opgebouwd die hem tot een nuchtere per soonlijkheid stempelt: „Ik heb", zegt hij. „nooit gedacht aan tij- (Van een onzer speciale verslaggevers) üNCHEN Op het trainingsveld tegenover het Olym pisch stadion liepen Ilja Keizer en Berny Boxem. Ze ont spanden zich na de 1500 m waarop ze zich beiden hadden geplaatst voor de halve finales op de dag die voor Neder land een triomf leek te worden. Wilms van Gooi was op simpele wijze door de serie van de 200 meter gekomen en had later de halve finales bereikt. Maar de hoop dat het een „all Holland-day" zou worden ging niet in vervulling. Ria Ahlers had weliswaar moeiteloos de marathonfinale hoogspringen gehaald maar daarin kwam ze niet tot haar beste prestatie, 1 m 82, en viel ze af toen de grote strijd imoest beginnen. 1.79 op de finaledag, zo zeker van zichzelf trok ze zich terug na elke sprong in het veld dat leek op een nomadenkamp waar de bewoners zich te rusten heb ben gelegd, dat het een ontgoo cheling was toen ze driemaal miste op 1.-82 m. Zelfs de oer- kalme Ria Ahlers moest toege ven dat ze minder gerust voelde naarmate de derde poging na derde. „Nou ja, er is meer tus sen hemel en aar'de dan de Olympische spelen. Ik hen blij het te hebben meegemaakt". sche toernooi gelopen. Tot haar geruststelling had Trudy Ruth baan een geloot: „Maar het Jeek of ik werd vast gehouden. Ik zag ze allemaal voor me uit gaan en dat werkte denk ik ver lammend." Toen ze de bc/cht uitkwam ging ze moeilijk. In de bterkste serie ingedeeld, waarin de Oostduitse Minika Zehrt met Maar er was toch een „blik in de '51.47 een Olympisch record liep, verte" in haar ogen die haar werd ze dóódsimpel verslagen woorden niet geheel en al dek- omdat ze het tempo onmogelijk ten- kon volgen. Een halve finale be reiken in zulk een ijzersterk Voor Ilja Keizer en Bemy Boxem gezelschap is echter een presta- A" ,BftA Ilja Keizer gaat met een verbeten gezicht op de derde plaats af in haar serie op de 1500 meter, die haar een Nederlands record op leverde in 4.08,0. den die andere lopers maken, dat interesseert me niet. Ik strijd niet tegen tijden maar te gen mensen. Het is een fout van vele atleten dat zij te veel in be slag genomen worden door het in het hoofd prenten van tijden van anderen. Dat kan nooit goed zijn. Op het moment dat je naar de startblokken gaat heb je alleen met jezelf te maken en moet je zorgen zo snel mogelijk de finish te bereiken. Dramatisch Dat deed Valeri Borsov in dit toernooi, waarvan de halve fina les dramatisch verliepen voor de Jamaicaan Donald Quarrie mede wereldrecordhouder met Smith (Ver. Staten) die ten val kwam in de serie waar van Borsov een ongekend show nummer maakte. Hij keek, tegen zijn principe, se conden lang naar de Amerikaan Lawrence Burton, die in de hal ve finale met hem voor het veld op de eindstreep afstoof. Hij bleef een fractie van een secon de af van Borsov die later ver klaarde: „Ik had me nog niet helemaal hoeven geven. Negen tig procent was voldoende, net als op de 100 meter". Hij had dus nog tien procent over en die, zo dacht men, zou hij hard nodig hebben om de Ame rikaan Larry Black die in de andere halve finale had gezege vierd, de baas te blijven. Daar in had ook de Italiaan Pk-tro Mennea geïmponeerd met 20.52 en was met 20.63 ook de Oost duitser Zenk nog onder de tijd van Borsovs halve finale, 20.74 gebleven. Rilling Er voer een rilling van sensatie langs de tribunes toen de finale werd aangekondigd. Zou het wonder dan toch geschie den dat de wervelwind uit Kiev, die volgende maand 23 jaar wordt, zijn dubbele zege zou moeten afstaan aan een ge kleurde tegenstander. De trai ner van Borsov, dr. Petrowski, was die angst niet bekropen. „Valeri Borsov", zei hij, loopt op een speciale manier. Je hoort weieens van atleten die explode ren. Dat doet Borsov niet. Hij start en loopt een regelmatig snelle race, zonder wisselingen", o won Valeri Borsov ook zijn tweede goud. Met zijn mes scherpe start had hij de basis al gelegd voor een zege. Met zijn kalmte de Rus liep ontspan nen rond voor de start, terwijl zijn tegenstanders nerveus bij de startblokken hipten als psychologisch wapen werkte hij als een computer de 200 m af. Ditmaal gunde hij Burton geen blik. In precies 20 seconden greep hij zijn tweede gouden medaille. Borsov: „Dat is het enige dat me niet zo erg beviel. Ik had me ingesteld op een tijd onder de 20 seconden". Waar mee hij wellicht wilde zeggen dat hij een aanval had willen doen op het wereldrecord dat op 19.8 staat. Maar de ondoorgron delijke en niettemin vriendelijke Borsov doet geen uitlatingen waarvan hij vermoedt dat ze hem ook maar enigszins verwe ten zouden kunnen worden. Op dit moment leek het unieke plan van de Kenyanen drie man uit hetzelfde land op het ereschavotje nog alle kans van slagen te hebben. Keino, Jipcho en Biwott gaan gedricen over een van de hin dernissen tijdens de 3000 meter steeple. De Fin Kantanen gooide echter roet in het eten door de bronzen medaille te grijpen. Van onze speciale verslagge ver MüNCHEN „Nee", zei Kipchoge Keino „ik was er helemaal niet van over tuigd dat ik de steeple cha se zou winnen". In dit op windende majestueus gelo pen nummer leek een tweestrijd te ontbranden tussen drie Finnen en drie Kenianen die de helft van het veld vormden. Maar de Pool Malinovski diende zich aan als leider van het peloton fel aangevallen door de Kenianen. ,Het was in- Het zei Keino later. Maar der de man Amos Biwott kon het tempo niet bijbenen en zo ver scheen Keino met een Olym pisch record van 8.23.6 (oud 8.23.8 op de hoogste trede en Benjamin Jipcho op de tweede plaats, terwijl Malinovski nog net voor de finish werd voorbij gelopen door de Fin Tapio Kan tanen die tot een van de grote favorieten was uitgeroepen. De opzet van de Kenianen, die een unicum op deze spelen zou zijn geweest, want in het atle- tiektoernooi stonden nog nim mer drie landslieden naast el kaar, werd verijdeld door de zwukkere derde man. overigens weer een for midabele atletiekdag waarop de drama's niet uitbleven. Op de 400 meter werd Europese kam pioen David Jenkins (Groot Brittanië) in de halve finale uit geschakeld in een strijd waarin de Amerikaan Vincent Mat thews zo hard ging dat hij al uitliep voor de finish was be reikt. En ook hier. in de andere halve finale speelde een Ke- niaan een hoofdrol. Julius Sang die ijzersterk lopend zijn halve finah- won. Tot de volstrekt op zienbarende zaken in dit toer nooi moet echter ook de publie ke belangstelling worden gere kend. Elke ochtend, elke mid dag is het stadion of geheel of nagenoeg uitverkocht. Het moet voor Nederlandse officials en niet alleen voor hm om te watertanden zijn dat zelfs voor woensdagochtend, als alleen twee nummers van de tienkamp op het programma staan, al meer dan de helft van de kaar ten de d ur uit is. Dat is de dag waarop Wilma van Gooi, Ilja Keizer en Berny Boxem een gooi doen naar een finaleplaats. En als Wilma van Gooi slaagt loopt ze diezelfde dag nog de eindstrijd. tie die haar uitzending recht vaardigt. én van de loopsters, die zeker Ifinalekansen had, moest haar (Olympische droom in tranen laten verdrinken. bt was de Westduitse Christel Freze die in de eerste halve fi nale van de 400 m ten val kwam. let haar lakonieke instelling leek Ria Ahlers voorbestemd een rol te kunnen meespelen in het uit gebreide toernooi hoogspringen waarvoor 23 deelnemers zich voor de finale hadden geplaatst. De kwalifikatie-eis van 1.76 was te gering gebleken. Zo rustig en 'eeenvoudig sprong Ria Ahlers (ADVERTENTIE) Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. Y (k&inakketük! de series 1500 niet meer dan een formaliteit van het op positie lopen. Die po sitie kwam niet in gevaar. De eerste vier van elke serie gaan zekér over naar halve finales en met twee keer een derde plaats zitten de Nederlandse vertegen woordigsters daarbij. Ilja Keizer moest de brutaal geno men koppositie al snel afstaan aan de Russische Ludmila Bra gina, de wereldrecordhoudster die haar eigen record in deze series scherper stelde en van 4.06.9 op 4.06.5 bracht. Ilja Kei zer kon uitstekend mee komen en nam met haar tijd van 4.08.0 het Nederlandse record van Berny Boxem (4.10.5 over. In deze serie liep nog een Neder landse, Marijke van der Graaf die getrouwd is met de Zwitser se 10 km-loper Moser. Ze kon zich niet plaatsen. Berny Boxem „Dat record doet me niet zoveel op dit nummer, dat voor het eerst op het Olympisch programma staat het is be langrijker dat ik in de halve fi nale ben" Ik liep in een veel langzamer veld en bereikte eveneens de derde plaats en dan doet de tijd er niet zo toe. Zo wel zij als Ilja Keizer moest op de dopingcontrole verschijnen. Royaal Voor Wilma van Gooi die zich speciaal heeft geprepareerd op de 200 meter, leverde het berei ken van de halve finales geen enkele moeilijkheid op. Ze kwa lificeerde zich royaal voor de tweede ronde en liep daarin 0.66 seconden sneller dan in de eer ste. Lustig zwaaiend naar be kenden op de tribune stapte ze met haar derde plaats in de serie de halve eindstrijd binnen, een tijd die perspectieven biedt. Acht loopsters waren sneller dan Wilma van Gooi, hoewel daar aan niet te veel waarde moet worden gehecht omdat de posi tie belangrijker is dan de tijd zolang vier plaatsen recht ge ven op verdere deelneming. slaagd. Alleen wil ik graag nog meer. Goud natuurlijk het liefst, maar als dat er niet in mocht zitten in ieder geval een plak. Het maakt niet uit tegen wie we het nu moeten opnemen. Alle te genstanders die we nog krijgen, (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN „Hier hebben we lang op gewacht". Piet Bromberg, voormalig coach van het Nederlands hockeyelftal was intens ge lukkig. En met hem de c spelers, coach Ab van schitterend Grimbergen, trainer Kees Het Nederlands hockeyelftal le- Tania, teammanager Hans verde tegen Australië een schit- Schnitger en de chef d'é- quipe van de Nederlandse afvaardiging in München Bram Leeuwenhoek die er zelfs een sprong over de omheining voor over had om zijn blijdschap over de overwinning van 32 op Australië te benadrukken. Twintig jaar nadat de na tionale hoc- keyploeg in Helsinki Olympisch zilver ver overde, drong Nederland voor het eerst weer door tot de laat ste vier. Ab van Grimbergen: „Ik ben verschrikkelijk blij. Toen ik twee jaar geleden met dit werk begon.heb ik gezegd: „In München moeten we een topprestatie leveren en daar is constant aan gewerkt. Het we- reldtoernooi in Barcelona viel voor ons te vroeg om succes te behalen. München was ons doel en nu we de halve finales heb ben bereikt geloof ik dat we al voor een belangrijk deel zijn ge- terende prestatie. De twee van de Olympische Spelen in Mixico moest winnen om de tweede plaats in de B-poule over te nemen van Oranje dat aan een gelijkspel voldoende had. De Nederlanders wensten echter niets aan het toeval over te laten en speelden stezds op winst. Toen Ties Kruize in de negende minuut de score opende door een strafcorner in een doelpunt om te zetten en dezelfde speler er vier minuten later op nieuw na een korte corner 2—0 van maakte, leek de halve finaleplaats veilig gesteld. Maar Australië gaf de strijd niet op. En toen Brian Glencross vier minuten voor de rust via een strafcorner in stelling werd ge bracht, verminderde de voor sprong tot 2—1. Nederland rea geerde onmiddellijk en het Aus tralische verweer werd er niet vriendelijker op. André Bolhuis werd door Patrick Nilan met de stick bewerkt wat laatstgenoem de op een uitsluiting voor vijf minuten kwam te staan. En Thijs Kaanders liep na een gro ve attaque een polsblessure op. De pijn werd echter al spoedig minder dankzij Ties Kruize die Nederland, zonder Wouter Leefers zijn geweldige schutterskwalitei- die zijn plaats had moeten af ten in de laatste minuut van de staan uan de fysiek sterkere eerste helft weer eens bena- Bart Taminlau, was ook na de drukte door een lange corner in rust de betere ploeg. Dat Au- een doelpunt om te buigen: 3— stralië vla Ronald Riley nog te- 1. rug kwam tot 32 was dan ook niet zozeer de verdienste van de Australiërs maar veel meer het gevolg van een moment van on oplettendheid van Taminlau. b van Grimbergen wilde na af loop echter geen kwaad woord horen over die fout: „Iedereen heeft, gemeten naar zijn kwali teiten, magistraal gespeeld", zei de Nederlandse coach. „En con- ditiomel hebben we Australië ook kapot gespeeld. Er is geble ken dot Kees Tnnia als conditie- trainer formidubel werk heeft verricht." Van Grimbergen ziet de halve fi nale met vertrouwen tegemoet. „Deze ploeg hoeft karakter", stelde hij. „Na de nederlaag te gen de Engelsen Is er geen mo ment sprake geweest van pa niek. We hebben de zaak rustig doorgepraat cn toen bleek dat het zelfvertrouwen niet was aangetast. We hebben nu twee dagen om to relaxen. Dat is wel nodig want voor een hockeyer is het Olympisch toernooi het zwaarste dat er is." Jammer Piet Bromberg vulde aan: „Kans loos is Nederland niet. Kijk er de voorgaande spelen maar op na. Dan zie je dat de ploegen die een goede schutter hadden bij straf corners altijd het hoogst eindigden. Gelukkig hebben wij nu zo'n man. Het is wel een beetje jammer dat Ties Kruize, omdat hij met zo'n zware stick moet spelen niet de superhockeyr is die hij zou kunnen zijn. Maar in het belang van de ploeg mag deze concessie worden verlangd. Ties denkt er zelf trouwens ook zo over. Wat hij nu doet, heeft ook voor hemzelf voordelen, want als hij normaal zou spelen zoals hij kan, komt hij natuurlijk nooit aan dit gemiddelde (in München 17 doelpunten in zeven wedstrijden) toe.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9