KVP neemt aanval-Wiegel op dr. de Zeeuw hoog op Ccidóc (Somont TELEFONISCH OP HET MATJE: AANSLAG OP BURGEMEESTER GAZA MISLUKT Bredere basis bij keuze paus Geen Oegandezen naar Suriname Groningse wethouders afgetreden „Koning5 verdovende middelen gepakt 12 SEPT. IN D[ 2C KUIS Nederlandse seliool jeugd zeer gezond DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 NIEUWE UNICEF- KAARTEN Dit zijn twee van de door Unicef ontworpen kaarten, waarvan morgen de verkoopactie begint ten behoeve van het Wereldkin- derdonds. Er zijn 23 verschillen de series kaarten verkrijgbaar, waarvan twee in een groter for maat. Daarbij behoort een serie van vijf reprodukties uit het be faamde Ierse manuscript „Book of Kells". Een extra grote kaart is ook verkrijgbaar van Piet Mondriaans „Compositie in ovaal", in verband met het eeuwfeest van de geboorte van de schilder. Hierboven een kaart van een 17de eeuws por seleinen bord en van een vre desduif naar een wandkleed van Veronika Malata. PARAMARIBO (ANP) „De grootste leugen" en „volkomen uit de lucht ge grepen", zo noemde de Su rinaamse statenvoorzitter Jaggernath Lachmon (te vens voorzitter van de Hin- dostaanse partij, de groot se regeringspartij in Suri name), de beweringen dat de Surinaamse regering overweegt uit Oeganda af komstige Aziaten in Suri name toe te laten. Op eon partijvergadering had voorzitter Arron van de opposi tionele NPS onder meer ver klaard „van een minister ge hoord te hebben, dat de rege ring overwogen, heeft de door president Amin van Oeganda uitgewezen Aziaten (voorname lijk Hindoestanen) toestemming te verlenen zich in Suriname te vestigen". Arron voegde eraan toe, dat de Hindostaanse leider „zijn machtspositie niet moet versterken door mensen uit het buitenland te laten aanrukken". Lachmon zei het treurig te vinden dat thans kleurlingen elkaar be ginnen te discrimineren en voegde eraan toe dat het nu de blanken zijn, die van discrimi natie beschuldigd werden, die de kleurlingen op moeten van gen. „Als Suriname ook een be sluit zou nemen om enkele van deze mensen op enigerlei wijze steun te bieden, zou dit van be grip voor menslievendheid van de regering getuigen," aldus de heer Lachmon. De minister van Buitenlandse Za ken van India, Swaran Singh, heeft te kennen gegeven dat In dia een aantal Aziaten met Brit se paspoorten die uit Oeganda [worden uitgewezen zal binnen laten in India. Maar hij ver klaarde in het parlement dat dit niet zou betekenen dat zij alle maal zouden worden toegelaten. Gouverneur George Wallace en zijn vrouw moesten beiden uit een he likopter geholpen worden, waarmee zij in South Carolina zijn gear- ten. Y/allace rijdt in een invalidewagen sinds de aanslag tijdens de riveerd voor een conferentie van gouverneurs van de zuidelijke sta- verkiezingscampagne, zijn vrouw loopt met krukken sinds zij enkele weken geleden met schaatsen haar voet kneusde. Alkmaar De K.V.P. heeft de aanval van de V.V.D.- fractievoorzitter Hans Wie gel dezer dagen op K V.P.- voorzitter de Zeeuw hoog opgenomen. In Alkmaar betichtte de heer Wiegel K.V.F.-vborzitter de Zeeuw van „politiek overspel", omdat deze met de P.v.d.A. gesproken zou hebben over een mogelijke samenwerking na de ver kiezingen in november. De liberale iractieleider is voor deze aanval telefonisch door de K.V.P. ter verantwoording ge roepen, aldus K.V.P.-vice-voor- zitter D. Laan gisteravond even eens in Alkmaar. P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw, gisteravond ook al in Alkmaar sprekend, vond wat hij noemde „de roddelpraat" van Wiegel beneden het niveau van de V.V.D. De confessionelen, die gisteravond gezamelijk in Alkmaar optraden oordeelden overigens zeer voor zichtig over de eventuele sa menwerking met de socialisten na de verkiezingen. Mr. Aantjes van de A.R.P. sprak een sterke voorkeur uit voor een meerder heidskabinet maar hij achtte de kans niet erg groot door de hou ding in de laatste dagen van de P.v.d.A. Interne spanningen binnen de P.v.d.A. en verschil van mening met D'66 zijn vol gens hem de oorzaak van de on zekerheden van de P.v.d.A. TEL AVIV (Reuter) Drie mannen hebben een moordaanslag ge daan op de burgemeester van Gaza, Rasjed Sjawa. De daders wis ten te ontsnappen; de burgemeester bleef ongedeerd. Volgens inwoners van de stad Gaza zijn er in de door Israël bezette strook van Gaza maar vooral in de stad Gaza twee stromingen aan het ontstaan van vóór- en tegenstanders van de burgemeester van Gaza, die naar samenwerking met koning Hoessein van Jordanië streeft. In de Syrische hoofdstad Damascus verklaarde een woordvoerder van het „algemene opperbevel van de strijdkrachten van de Palestijnse revolutie", dat een „speciale eenheid" van deze organisatie op dracht had de doodstraf te voltrekken die over de „verrader" Sja wa is geveld. Zwaar geschut van Kloos OIJ het werken met zwaar geschut is de schutter vaak al tevreden wanneer hij zijn doel globaal raakt; eventuele missers worden dan zender veel spijt op de koop toe genomen. Met zo'n mentaliteit moet V.A.R.A.-voorzitter Kloos wel bezield ge weest zijn toen hij vorige week in de verenigingsraad van zijn om roep grote stukken in stelling bracht tegen minister Engels en de dag- en weekbladen die niet alles goed vinden wat Hilversum voor de toekomst van radio, televisie en omroepverenigingen nodig vindt. Het ministerie voor C.R.M. is geen krachtpatser en maakt, overigens uiteenlopende, fouten. Maar de heer Kloos schiet mis, als hij nu in het bijzonder minister Engels de praktische fouten in een omroep beleid verwijt, welke diens voorgangers Vrolijk en Klompé in prin cipe voor hun verantwoording hebben genomen. Over het vóór en tegen van de Evangelische Omroep kan men rede twisten, maar dat was destijds ook het geval met de TROS. En wanneer een betekenisvolle groep Nederlanders zich in dc N.C.R.V., of V.P.R.O., geestelijk niet thuis voelt, moet de heer Kloos voldoende democratisch kunnen denken om dan niet van een minister te eisen, dat hij de omroepwet plotseling zo gaat interpre teren als Hilversum het beste vindt. De kritiek van de heer Kloos op de laksheid in het optreden tegen Veronica e.d. delen we; maar wanneer hij van de regering grotere bereidheid eist tot verhoging van kijk- en luistergeld, moet hij bij zijn eigen medewerkers wel meer bereidheid adviseren om wat minder bevooroordeeld te staan tegenover andere lastenverhogingen welke de overheid, op goede gronden, noodzakelijk vindt. Omroep en pers r>LIJKENS zijn kritiek op de pers had de heer Kloos verwacht, dot dag- en weekbladen con amore achter de Hilversumse wen sen zonuden zijn gaan staan „omdat de pers ook van de omroepen steun heeft gehad". Maar praktisch komt die steun toch neer op een stukje van retributieverhogingen en S.T.E.R.-profijten dut de overheid bij haar beslissingen incalculeert, dus geen offer van Hil versum behoeft te betekenen. Wanneer de VARAvoorzittcr dan ook nog kritiek levert op de ma nier waarop de overheid de steun aan de pers verdeelt, kan hij dit wel doen als de heer Kloos, maar niet als zegsman namens de om roep en zeker niet namens de NOS. Want wanneer ooit het onver hoopte moment zou aanbreken, dat gerichte omroepverenigingen in de knel komen door verdere groei van „neutrale" verenigingen, zal als de overheid eventueel om bijzondere maatregelen gevraagd wordt de verdeeldheid in Hilversum even groot blijken als ze deze zomer in perskringen was. Voor wendingen van de volksgunst is niet de overheid verantwoordelijk; een overheid die dan ingrijpt, zou zelfs gevaarlijke precedenten scheppen. GRONINGEN (ANP) Het conflict binnen het college van B. en W. van Groningen is in d^ afgelopen nacht tot uitbarsting gekomen. Twee wethouders van de confessio nele combinatie, drs. Von Meijenfeldt en mej. mr. Nij- hoff, traden af nadat een te gen wethouder drs. Van den Berg (PvdA) gerichte motie door de gemeenteraad met 22 tegen 14 stemmn was verworpen. De motie was ingediend door GPV'er Hamming en mr. IJ- speert AR-CHU-KVP). PvdA, CPN, D'66 en PSP stemden tegen. De wethouders Von Meijenfeldt en mej. Nijhoff, die in een persoonlijke ver klaring al hadden gesteld niet meer met wethouder Van den Berg te kunnen sa menwerken. trokken uit de verwerping van de motie de politieke consequentie en tra den af. Men verwacht dat de derde confessionele wethou der, Van Delden, die wegens vakantie afwezig is, hun voorbeeld zal volgen. PvdA- wethouder Hendriks heeft zijn beslissing over het al dan niet aanblijven voorlopig opgeschort. Onderhandelingen visserijgeseliil zijn te venvachten OSLO IJsland heeft onderhan delingen met Engeland en West-Duitsland In het vooruit zicht gesteld over een tijdelijke regeling van de visvangst bin nen zijn omstreden 50-mijlszonc. In Oslo verklaarde de IJslandse Drama rond moordenaar zoon van ?5 Tsjang Kai-Sjek KOPENHAGEN (Rtr) - Een Tai wanese architect die is veroor deeld wegens een mislukte moordaanslag op de oudste zoon van resident Tsjang Kai-Sjek van nationalistisch China, werd gisteren bewusteloos opgenomen in een ziekenhuis in Kopenha gen. na van een lijnvliegtuig te zijn gehaald, waarmee hij uit Zweden werd gedeporteerd. En kele uren later bracht men hem aan boord van een vliegtuig met bestemming Londen. Gistermorgen vochten honderd be togers met de politie in Stock holm, toen de architect, de 35- jarige Tzoe-Tsai Tsjeng, aan boord van een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Pan-American met bestemming New York werd gezet. De archi tect zou toen half bewusteloos zijn. Tzoe-Tsai ard begeleid door twee Amerikaanse bewakers en Zweedse verpleegster voor de reis naar de Verenigde Staten, waaruit hij was gevlucht nadat hij was veroordeeld wegens een poging om Tsjiang Tsjing Kwo, thans premier van Taiwan, te vermoorden toen deze als vice- premier in 1970 de Verenigde Staten bezocht. Op weg naar Londen keerde het vliegtuig terug en landde in Ko penhagen omdat een technische j j storing was geconstateerd. Tzoe-Tsai werd naar een zieken huis in de Deense hoofdstad Samen met deze enorme hoeveelheid ludine werd gisteren de drug- overgebracht. I smokkelaar Karl Pauksch in Schaesberg gevonden. MAASTRICHT (ANP) De rijkspolitie heeft gisteren In het Llm- j burgse Schaesberg de 34-jarige Karl Pauksch gearresteerd die er- j van wordt verdacht leider te zijn van een internationale smokkel bende in stimulerende middelen. Pauksch kwam tevoorschijn uit j een geheime bergplaats in een woning waar ook grote hoeveelheden van het verdovende middel ludine gevonden werden. Het grootste afzetgebied had de uit Breslau (Oost-Duitsland) afkom stige man gevonden in Zweden waar hij een goede distributie-orga nisatie had. De Zweedse regering heeft al eerder bij Nederland ge protesteerd tegen de handel van Pauksch vanuit Nederland. Hij werd toen alleen als ongewenst de g"*" nver gezet. De politie deed gisteren invallen Schaesberg en Schinvcld. Bij eer werden 20.000 preludinetabletten ambassadeur Agnar Johnsson op een persconferentie, dat zijn minister van Buitenlandse Za ken Agustsson, hem maandag had meegedeeld het „waar schijnlijk te achten, dat in de zeer nabije toekomst onderhan delingen met Engeland en West-Duitsland beginnen." Vol gens de ambassadeur kan men het misschien eens worden over een overgangsregeling voor Britse en Westduitse treilers in afwachting van de resultaten van een zeerechtconferentie die volgend jaar of in 1974 in Genè- ve zal worden gehouden. De Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, lady Tweeds- muir, verklaarde gisteravond voor de tv, dat haar regering geen „kabeljauw-oorlog" met IJsland wenst en hoopt dat bij voorgestelde nieuwe onderhan delingen een regeling uit de bus komt. IJsland had instemmend gereageerd op een Brits verzoek om besprekingen. Lady Tweeds mui r hoopte dat ze in de loop van deze maand kunnen worden gehouden. Een IJslandse schipper heeft in middels de waarschuwing laten horen, dat als de kustwacht niets doet om de Britse vissers schepen te verdrijven uit de nieuwe 50 mijls zone rond IJs land, de IJslandse vissers het recht in eigen hand zullen ne- thuis vond men enkele duizende hadden moeten worden. Deze teerd toen hij een grote partij ren en heeft daarvoor een geva De belangrijkste vangst van de van de Westduitse politie. Hoensbroek, Heerlen, ■e invalide in Schaesberg Bij diens 25-jarige zoon isules die met stof gevuld i 1969 in Zweden gearres- le middelen wilden afleve- J uitgezeten. hiedde na een verzoek WIE INTIMIDEERT WIE? WHE eerst schiet en dan, als een ander terugschiet, beweert dat die ander zich aggressief gedroeg, heeft in onze samenleving die internationale rechtsorde heet, meer dan eens aan het langste eind getrokken. En zijn zelfs voor zulke linkerds standbeelden opge richt. Daaraan moeten we denken bij lezing van het bericht dat de grondra- den van de Nederlandse studenten de universiteitsbesturen ervan betichten studenten die de duizend gulden collegegeld niet willen be talen, blijven intimideren. De tonelen welke zich een paar weken geleden vóór de inschrijvingsbureaus afspeelden, deden immers ver moeden dat van een andere kant ten opzichte van de eerstejaars in timidatie werd gepleegd. In de studentenwereld verkeren kennelijk juristen die beter weten hoe bereikt kan worden dat faculteiten het mogelijk maken om een overheidsmaatregel te ontduiken dan weten welke verplichting een Nederlandse staatsburger heeft ten opzichte van een ontwerp dat na behandeling in het parlement wet geworden is. De politieke oppositie mag beloven dat ze, zodra Den Uyl In het zadel is, wetswijziging zal voorstellen. Voorlopig is de wet-De Brauw rechtsgeldig, zelfs ondanks cle enkele details waarvan wij wijziging t.a.t billijk zouden vinden. De volgende regering die mogelijk met een voor de studenten aantrekkelijker voorstel komt waarvan overigens nog niet vast staat dat het ook sociaal rechtvaardiger gaat worden moet nog maar afwachten of de opponerende studen ten dan weer niet dwars gaan liggen. Wanneer hun intimidatie éénmaal lukt, wordt het een vwcbeeld dat navolging oproept. Ook voor andere staatsburgers bij andere wet ten. VATIKAANSTAD (KNP) Vol gens gewoonlijk goed ingelichte kringen binnen en buiten het Vaticaan legt paus Paulus mo menteel de laatste hand aan de hervormingen In de procedure van de pauskeuze. Dc reorgani satie zou voornamelijk bestaan in de verbreding van de basis, waaniit de keuzegerechtigden voortkomen. Behalve de kardinalen zouden vol gens de bedoeling van de paus ook de voorzitters der nationale of regionale bisschoppenconfe renties bij een pauskeuze be trokken moeten worden. Zij zou meer dan voorheen een zaak van bisschoppen moeten zijn als representanten van de wereld kerk. Paus Paulus zou ook de overdre ven geheimzinnigheid van het conclaaf, met name de volko men afsluiting van de buitenwe reld, willen afschaffen, in de overweging, dat degenen die de paus moeten kiezen, voldoende vastheid van karakter moeten hebben om zich niet van buiten af te laten beïnvloeden en zich niet te laten verleiden de ge bruikelijke eed van geheimhou ding te verbreken. Ook zou niet langer de Sixtijnse kapel de vergaderplaats van het conclaaf zijn, maar de veel ruimere sy nodezaal in het recentelijk ge bouwde audiëntie-complex in het Vaticaan. Vielkong: „Amerikanen gooien insecten uit" HANOI (AFP) Twee Ameri kaanse vliegtuigen hebben in dc maand juli boven dc provincie Quang Ngal (Vietnam) duizen den insecten uitgeworpen, zo .meldt het persbureau van het Zuldvictnamcsc bevrijdingsfront (Vletkong). Volgens het persbureau werden de insecten door wtee toestellen van het type Caribou op 27 juli uitgeworpen boven de plaatsen Son Thabh, Son Rin, Son Trung, Son Lang, Son Mung en Son Thong. De toestellen wierpen houders uit gevuld met strengen doorzichti ge draden uit elk wnarvar\ tien tallen insecten kwamen. De in secten lijken op een soort, die veel schade aanrichten aan de rijst. e g' AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse schooljeugd in de leeftijd van 5 tot 14 jaar blijkt een zeer gezonde leeftijdsgroep te zijn. Aantal kinderen in deze groep bedroeg in 1870 220. Dit wordt opgemerkt in een mede deling van de stichting medi sche registratie in het Neder lands tijdschrift voor genees kunde. De opnamefrequentie van de schooljeugd in de ziekenhuizen, namelijk 40 per 100, is de laat ste die men in ons land kent. In 1970 overleden in Nederland 417 kinderen van 10 tot 14 jaar, van wie bijna de helft, namelijk 197, door verkeers- en andere onge vallen van 0 tot 14 jaar, onder wie 3800 jongens en 2100 meis jes, in een ziekenhuis opgeno men wegens een verkeersonge val. Driekwart behoort tot de leeftijdsgroep 5 tot 14 jaar. De gemeente Diepenveen heeft alle middelen in de strijd geworpen om tc voorkomen dat zij aangesloten wordt bij Deventer. Gisteren gebruikten zij daar vliegende reclame voor.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7