Speelruimte hard nodig Valken naar 't Duyfrak Gijs de Jong werkte aan stoelen uit de Ridderzaal DOCOS geeft jeugd 'n kans u 3t en Geen sportnota in Valkenburg Buslijn naar Gorlaeuslab Open schaakavond Koudekerk succes OOK Wat u moet weten pINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 udt de etertje prijzen niging houdt intoon- 10.59 I van alken- LEIDERDORP In zijn kleine knusse werkplaats in de Kerk straat heeft Gijs de Jong in de jafgelopen weken op hoog niveau gewerkt. Tussen de stapels hout en de bergen zaagsel heeft de Leiderdorpse houtdraaier zijn best gedaan op het draaiwerk van veertien nieuwe stoelen die zijn bestemd voor de Ridder taal. Op de derde dinsdag van deze maand moeten de stoelen in het gelid staan om tijdens de troonrede een uitgelezen gezel- Schap van comfort te dienen, fójs de Jong zal op die (lag waar schijnlijk met meer interesse naar het tv-beeld kijken dan hij poit* heeft gedaan. Hij verwacht nu niet direct dat prins Bern- hard zijn gemalin in heit oor zal fluisteren dat die nieuwe stoelen zo lekker zitten maar het geeft hem toch wel een bepaalde vol doening dat zijn vakwerk voor een miljoenenpubliek zal wor den geëtaleerd. Het draaien van de spijlen en poten van de veer tien stoelen was een haastkar- wei dat Gijs de Jong kreeg toe geschoven van een fabriek uit Utrecht. Hij moest met zo'n tempo aan de slag dat de kers vers gedraaide poten als het ware onder zijn handen van daan werden geritst. Want voor dat het rode pluche met gouden kroon zijn dienst kan gaan deen moet er nog inelkaar gezet, be kleed en geschilderd worden. Het is niet zo verwonderlijk dat Gijs de Jong als „koninklijke draaier" werd uitgekozen. Goe de houtdraaiers zijn in Neder land erg dun gezaaid. Hoeveel er nu nog dit oeroude beroep uit oefenen weet De Jong bij geen benadering maar dat het er nog maar bar weinig zijn dat staat voor hem als een paal boven water. Het gaat hem zichtbaar aan het hart dat zijn beroep op het ogenblik in een hoek zit waar harde klappen vallen. Gijs de Jong, 64 jaar oud, zit al van af zrijn 'twaalfde tussen het hout. Nooit heeft hij iets anders ge daan. Hij is in die 52 jaar een kenner geworden die 'zestig houtsoorten van elkaar kan on derscheiden en er nog mee kan omgaan ook. ^en harde leerschool heeft hem tot een perfectionist gemaakt. Zijn eerste baas kneedde hem tot meester. Met een wat me- landhoheke blik in de ogen ver telt hij over toen: „Ik kon er in het begin maar weinig goed doen. Steeds weer werden mijn werkstukken aan splinters ge slagen. Tot ik het opeens te pakken kreeg. Zelfs mijn baas wist ik toen ln snelheid te over treffen." Als de beitels van Gijs de Jong in het rondtollende hout grepen dan werd er met preci sie gewerkt en dan kwam er al tijd, als de laatste houtsnippers op de grond van de werkplaats neerdwarrelden, een knap stuk werk van de werkbank. Als Gijs de Jong op die jeugdperiode te rugkijkt dan zou hij ook nu graag zo'n leerling achter de beitels en gutsen zetten. Maar jonge krachten melden zich niet meer aan. Bovendien, financieel is zo'n leerling ook geen haalba re kaart meer. Meesters worden op het ogenblik niet meer ge vraagd. Op productie komt het nu aan. „Niet dat rk sentimen teel wil wezen" zegt De Jong, „maar als ik tegenwoordig langs de huizen loop dan schud ik wel eens het hoofd. In elke huiskamer zie je weer hetzelfde. Gijs de Jong, de „koninklijke draaier" Het lijkt wel alsof de mensen geen fantasie hebben. De sfeer is weg." Toch blijken er nog voldoende te zijn die Gijs de Jong aan een boterham helpen. Hij heeft tenminste werk ge noeg. En de opdrachten die hij krijgt daar kruipt hij ook hele maal in. Zo was er laatst nog een Duitser die bij hem langs kwam met twee spinnewielen. Gevonden op een vuilniïhelt. Gijs de Jong pakte een stuk hout en zijn beitels en hij maak te er wat moois van. Voor zijn vrouw heeft hij ook een spin- nenwiel gemaakt. Helemaal ei gen handwerk. Vakmanschap zie je ook bij Gijs thuis. Bijna alle houtwerk van stoel tot bank heeft hij uit zijn beitels gehaald, het ene werkstuk nog mooier dan het andere. De Leidato- show in de Groenoordhal waar binnenkort een aantal oude am bachten onder het motto „Die goede oude tijd" zullen herle ven. lijkt een pracht kans voor de toegewijde houtdraaier om zijn vak te etaleren. Toch zal men Gijs de Jong op de Leidato niet tegenkomen. Hij blijft stil genieten in zijn eigen werk plaats waar het daglicht schaars is vertegenwoordigd. Houtdraaier Gijs is niet iemand die met zijn talenten te koop wil lopen. „Ik timmer liever niet langs de weg" zegt hij. Herman van Amsterdam VALKENBURG Het is niet waarschijnlijk dat het college van B. en W. van Valkenburg in de naaste toekomst een sportno ta op tafel leggen, waarin groot se plannen op sportgebied ont* vouwd worden. Het betoog van B. en W. in een LEIDEN Bij gelegenheid van de „Open Dag" van het Gor- laeuslaboratorium op vrijdag, 8 september, a.s. zal er tus sen tien uur 's morgens en tien uur 's avonds op elk half en heel uur een bezoekersbus rij den van Alberts Corner aan het Stationsplein naar het laborato riumcomplex aan de Wasse- naarseweg. De extra bus zal kenbaar zijn aan een duidelijke bestemmingsaanduiding schrijven aan de Raad dat de ge meente financieel afhankelijk is van de verhouding op dit gebied tussen rijk en gemeenten en dat de daaruit vortvloeiende uitkerin gen afgestemd zijn op het inwo nertal van de gemeente. En dat van Valkenburg bedraagt slechts 2800. Dat is weinig. Vol gens het college te weinig om de forse lijst van gewenste voorzieningen binnen afzienbare tijd af te werken. 'Men wijst echter op de resultaten die ge boekt zijn in het samenwer kingsverband tussen Rijnsburg en Valkenburg dat een zwembad op gaat leveren. Wat de aanleg van een sportzaal betreft de noodzaak daarvan wordt door B. en W. erkend stelt men dat zulks 800.000 gaat vergen terwijl dan het Dorpshuis waar de zaalsporten momenteel bedreven worden een exploi tatiedienst zal gaan opleveren. Het college verklaart zich ech ter bereid de ontwikkeling van de sport in de gemeente nauw gezet te volgen. en altijd be- gezet te volgen en overleg over deze zaken te plegen LEIDEN Na het vertrek van kopman Ed Fallaux naar A.M.V.J./Valkenberg, is de ta feltennisvereniging Docos een andere koers ingeslagen. Leek vorig seizoen promotie van het 1ste team een haalbare kaart, dit seizoen hoopt men door ver jonging van het team slechts op handhaving in de hoofdklasse. 5eroutineerde krachten als Jac ques v. Veen, Ten l'Ami en Ge rard v.d. Klaauw hebben hun plaats afgestaan aan de jeugdi ge Hans Rodenburg (17), Hans Waayer (18) en Karei v.d. Poel (19). /oor Jacques v. Veen betekent dit een terugkeer naar de afde lingscompetitie na een aaneen gesloten periode van 13 jaar in de landelijke hoofdklasse. Sa men met Ton l'Ami en Gerard v.d. Klaauw zal hij het 2e team gaan vormen. Gezien de kwali teit en de aanwezige ervaring stellig met reële kampioenskan sen. Voor de „kersverse" hoofd klassers zal het echter geen ge makkelijke opgave worden. Hun team is ingedeeld in een poule met A.M.V.J. 2, Jaski, Never Despair, O.T.T.C. en streekge noot De Treffers. let hoofdstedelijke A.M.V.J. 2. met Goudsmit en v. Dijk, liikt hier de beste papieren te heb ben. Voor Docos is een vierde plaats noodzakelijk om zich te handhaven. Om dat te bereiken zal het gebrek aan routine van Hars Rodenburg c.s. gecompen seerd moeten worden door e®n grote inzet en hun technische kwaliteiten. Wat dit laatste be treft geeft de vooruitgang van het afgelopen seizoen reden tot Ed Fallaux, die Docos training blijft geven zal zeker het nodige doen om deze stijgende lijn te handhaven. Valkenburg krijgt geen woningbouw vereniging VALKENBURG Valkenburg krijgt geen woningbouwvereni ging. B. en W. antwoordden op 'n vraag uit de raad enkele maan den geleden dat het onvoordelig is het gemeentelijk woningbe drijf om te zetten in een wo ningbouwvereniging. Het college voelt weinig voor een dergelijke verandering omdat het personeel op wachtgeld ge zet moet worden, de gemeente kan dan niet meer beschikken over de reserve als financie ringsmiddelen. De consequentie hiervan is dat de gemeente deze gelden slechts tegen hoge rente zal kunnen compenseren. Even tuele voordelige saldi kunnen niet meer ten bate van de ge meente worden gebracht. Men verwacht dat de belangstelling voor en de activiteiten van de leden voor e*n woningbouwver- eniging zeer gering zullen zijn. Men zal geen krachten met een volledige dagtaak in dienst ne men hetgeen ongetwijfeld zal in houden dat men een beroep op de gemeente zal doen voor het voeren van de administratie en het technisch toezicht. „De kinderen weten van verveling niet wat ze moeten doen" NOORDWIJK Omdat er tus sen de flats aan de Heren weg in Noordwijk totaal geen speelgelegenheid aan wezig is voor jonge kinderen worden de flatbewoners de laatste tijd steeds meer ge confronteerd met jeugdige baldadigheid. 4-jarigen pres teren het om deurknoppen te vernielen en ook het schame le gras dat tussen de flats groeit moet »r keer op keer aan geloven. Weinig is meer over van wat eens een vlak gestreken groene mat was. En hoe kan het ook anders vragen vele m oeders van kleuters zich af. „De kinderen", zo zeggen ze, „weten van verveling niet meer wat ze moeten doen en dan krijg je zulke toestanden." Vlak nadat de flats voor bewoning gereed kwamen heeft men de ge meente Noordwijk reeds ver zocht een speelgelegenheid voor de flatjeugd aan te leg gen. Lange tijd werd daar niets meer over gehoord tot enige tijd geleden min of meer de toezegging d oor- kwam dat voor ds school gaande kleuters iets zou wor den gedaan. De ouders vin den dit echter niet voldoen de. Zij willen een speelgele genheid voor de kleinsten want die zijn het die dage lijks rond de flat hun vertier moeten zoeken". Wat wij willen is een eenvoudige zandbak met wat bankjes", aldus mevrouw Vink, een van de initiatiefneemsters. De gemeente is inmiddels een aantal weken geleden aangeschreven. Er is bericht ontvangen dat het verzoek in behandeling is genomen, een procedure die het begin kan betekenen van wellicht een maanderlang wachten. „We zitten e springen om een defir e toezegging. Het wor chf te gortig, als het zo doorgaat. Zegt de ge meente nee. dan spitten we zelf wel een gat in het gras. De kinderen moeten toch er gens bezig gehouden wor den" aldus mevrouw Vink. VALKENBURG Het ziet er naar uit dat de voetbalvereniging Val ken '68 gehuisvest zal worden in 't Duyfrak. B. en W. zullen de raad morgenavond voorstellen een voorlopig krediet van 105.000,- beschikbaar te stellen om het terrein te draineren en te egaliseren, enkele aangrenzende stroken grond aan te kopen en een vijf meter brede, verharde toegangsweg te creëren. De Valken speelden tot nu toe op een noodveld aan de Zonneveldlaan. Dit terrein is geen eigendom van de gemeente. Vandaar dat het col lege er niet voor voelde het noodzakelijke tweede terrein voor de voetbalclub hier aan te leggen. In 't Duyfrak had men voldoende grond beschikbaar, terwijl dit gebied bovendien dichter bij de be bouwde kom ligt. Als men gekozen had voor het terrein aan de Zon neveldlaan wat sommigen in Valken '68 wel wilden vanwege het feit dat men de afgelopen jaren veel zelfwerkzaamheid verricht heeft op dit terrein zou ongeveer 60.000,- nodig geweest zijn om de grond in eigendom te verwerven. KOUDEKERK De open schaakavond is voor de vereni ging Koudekerk een aardig suc ces geworden. Het totale deelne mersveld van 44 man werd als volgt ingedeeld: 9 groepen van 4 schakers en een jeugdgroep van 8. Onder hen bevonden zich circa 15 huisschakers. Zeer spannend was het verloop van de strijd in groep I waarin we de namen van Charles Kuijpers, oud-lid Kouderkerk, W. Steffelaar uit Leiderdorp, J. de Wit, kampioen van Koude kerk en J. Lambooy tegenkwa- Noordwiikse korpschef maakt studie reis naar Canada NOORDWIJK Op initiatief van de Vereniging van Hogere Poli tieambtenaren gaat een gezel schap van 56 Nederlandse poli- tie-officieren een studiereis ma ken naar Canada. Tot de deel nemers behoort de Noordwijkse korpschef J. F. Basten. Men vertrekt vrijdag van Schiphol. Het excursieprogramma verme'dt onder meer bezoeken aan To ronto, Ottawa en Montreal.Het is de bedoeling, dat de politie functionarissen daar onderwer pen in studie nemen, waarvoor in Nederland speciale belang stelling bestaat. Zo zal men zich verdiepen in de organisatie van de politie in Canada, de daar toegepaste selectie en opleiding van het personeel, de bij de po litie in gebruik zijnde computer systemen en de verschalende methoden van surveH'ance. Andere punten van studie zijn de drugbestrijding en het po!.- tieoptreden bij rellen in Canada. „Uit het programma blijkt wel, dat het voor de deelnemers be slist geen vakantiereis be'ooft te I worden", aldus de heer Bosten. men. De drie kanshebbers. De Wit. Kuijpers en Steffelaar. wonnen elk twee maal. Allen versloegen ze Lambooy: Kuij pers werd door Steffelaar ge pakt: De Wit op zijn beurt door Kuijpers en De Wit bedwong Steffelaar. Door dit resultaat eindigde het trio op twee pun ten. Na loting ging de prijs, een copie van het manuscript van Doiwer. naar Charles Kuijpers. Dezelfde prijs ontvingen de win naars van de andere groepen. Dit waren: gr. II: P. Zwetsloot van Leiderdorp: groep III: N. van Donselaar van Koudekerk: groep IV: P. Sjardin van Kou dekerk; groep V: R. Kaptein, huisschaker; groep VI: V. van Velzen jr., huisschaker: groep VII: C. van Velzen sr.. huis schaker: groep VIII: A. van Reen van Koudekerk en groen XI de Koudekerker B. den Bra ver. Allen scoorden het maxi male aantal punten van 3. Frappant was dat de gehele jeugdgroep van 8 schakertjes zich allen als nieuwe leden van de schaakclub Koudekerk aan meldden, zodat het ledenaantul steeg tot een recordhoogte van 47 schaaklustigen. Onder hen bevinden zich zelfs drie scha kende dames. De start van de onderlinge competitie zal op 11 september in de zaal van Nieuw Poelgeest plaatshebben. LEIDERDORP - De raads commissie voor Ruimtelijke Ordening en Openbare Wer ken vergadert op woensdag avond op het gemeentehuis aan de Hoofdstraat. Tijdens deze, zoals gebruikelijk, openbare vergadering den de volgende punten be handeld: een verzoek van de woning stichting „Patrimonium" medewerking voor renovatie van de woningen Potrimo- niumpark 2 t/m 18 de even huisnummers: enige voor stellen tot aankoop, verkoop of overname van diverse gronden: een voorstel on Binnenhof 86 woningen te la ten bouwen door de Algeme ne Woningbouwvereniging: aanleg van parkeer- en groenvoorzieningen tussen de nieuwe flats langs de Laan van Ouderzorg; bespreking van de wenselijkheid van de instelling van een Vrouwen Advies Commissie voor Woningbouw. LEIDERDORP In Lei derdorp zijn 28 kandidaten geslaagd voor jeugdbrevet I en 5 kandidaten voor jeugd brevet II. hetgeen een flinke aanwas betekent voor de Leiderdorpse Reddingsbriga de. Op 5 september beginnen de nieuwe lessen in het over dekte zwembad. LEIDEN Viscollege HSV organiseerde afgelopen week end een wedstrijd in Leeg water. H. Onderwater haalde 9 vissen met een totaal ge wicht van 1930 gram uit het water. Op de tweede plaats eindieHn Laferveer (17 vis sen, 1875 gr.) en op de derde Nieuwenburg '9—1825). LEIDEN - Viscollege De Drijver hield afgelopen weekend een wedstrijd in de Koppoel. D de Wit bracht de meeste vissen op de kant: 35 stuks. Ze wogen 'n totaal 5679 gram. Een beker voor d grootste voorn kreeg S. Visscher en de wisselbeker voor d? grootste bliek was voor Ch. de Wit. LTB en LTV naar oogst- dankdag in Heiloo ROELOFARENDSVEEN Vol gende week woensdag wordt voor de ufdelingen van de LTB en de LTV In Zuid-Hollund de jaarlijkse oogstdankdag in Hei loo georganiseerd. Het programma is als volgt: om 10.00 uur 's morgens een eucha ristieviering door mr. Simonis, die een preek zal houden over het onderwerp „Een goede ver standhouding in onze gezinnen". Tevens zal hij de offergaven in natura in ontvangst nemen wel ke bestemd zijn voor de geeste lijk gehandicapte kinderen. Daarnaast wordt de aandacht gevraagd voor het solidariteits fonds voor de geestelijke wer kers in de missie. Om 12.30 uur zal moderator A. Koot uit Am sterdam zijn visie geven over hetzelfde onderwerp, waarover mgr. Simonis heeft gepreekt, waarna hij In het sluitingslof om 13.30 uur een voortzetting geeft op zijn kijk op de gezins verhoudingen. Voor nadere In- lichtirgen cn e.v. opgave voor deelname kan men zich wenden tot de plaatselijke bestuurders van L.T.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5