AB ROZIJN: „ONVERGEEFLIJK!" SMEEKBEDE AMERIKAANSE ZWEMCOACH IS VERGEEFS Reactie na dopingschandaal Aad van den Hoek ZWARTSTE BLADZIJDE OLYMPISCH DAGBOEK ,Jk had de renners liever een klap in 't gezicht gegeven INSDAG 5 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT had van den Hoek, de man die nauwelijks een rol speelde in de race naar het brons, is er de oorzaak van geworden dat Neder land zijn eerste medaille uit handen moet geven. Van een onzer speciale verslaggevers MüNCHEN Op de zwarte lijst van de Internationale wielerorganisatie, de UCI, komt koramine niet voor. Op de lijst van verboden middelen zoals de medische |P*%* commissie van het IOC die samenstelde staat het vaat- stabiliserende middel wel. Onder het hoofdstuk „Mice- SJt* Rozijn de arts der wielrenners, ontgaan- En daarom fc*. thamiden". Het verschil tussen beide lijsten was Ab aarzelde hij geen moment om Aad van den Hoek een aantal druppels koramine toe te dienen toen de coureur hem voor de ploegentijdrit over 100 kilometer verzocht om een kalmerend middel. „De dosering was niet gro- ter dan die welke aan een kind wordt gegeven", zei dokter Rozijn gisteravond. „Een volwassene krijgt, in dien hij dat nodig heeft, driemaal daags dertig tot zes tig druppels. Aad heeft er op de avond voor de wed strijd vijftien gehad en de volgende morgen nog eens tien". maakt aan het gebruik van stimulantia. Vrijdagmiddag kreeg chef de mission Bram Leeuwenhoek daarvan mede deling. Dezelfde avond nog hadden hij en chef arts de Jongste een gesprek met het IOC-coMege. Gisteren werd het resultaat van het onderzoek in de publiciteit gebracht en kon het NOC zijn standpunt, waarover het gedu rende meer dan twee dagen had kunnen nadenken, bekend want de medische commissie van het IOC is van mening, dat Aad van den Hoek zich wel degelijk schuldig heeft ge- Medailles moeten nu ingeleverd worden (Van een onzer speciale verslaggevers) MiiNCHEN De Neder landse wielerploeg, die op de 100 kilometer tijdrit een bronzen medaille ver overde, zal zijn ereteken moeten inleveren. Dit is het rechtstreekse gevolg van de beslissing die de FIAC, de amateurorgani satie van de Europese Wielerbond, gisteravond laat nam om Aad van den Hoek officieel te diskwali ficeren- Volgens de reglementen heeft dit voor Kees Priem, Fedor den Hertog en Henny Kuiper tot gevolg, dat ook zij hun plak ken moeten inleveren. Aad van den Hoek werd overigens nog zwaarder gestraft. Per 5 september is hij voor de duur van een maand geschorst. Toen Bram Leeuwenhoek, de chef d'équipe van de Neder landse ploeg, het nieuws ver nam, trok hij een zeer ongelo vig gezicht. ,,Hoe kan dat nou?" riep hij uit ,,een orga nisatie als de FIAC kon toch nooit beslissen over het terug geven van medailles. Dat is een zaak die alleen het IOC aangaat". Vijfkampers uit Finland gebruikten ook doping (Van onze verslaggever) MiiNCHEN De negende dag van de Olympische Spelen was het woord do ping een veelgehoord on derwerp van gesprek. Niet alleen Aad van den Hoek en de Amerikaanse zwemmer Rick Demont, maar ook de Finse mo derne vijfkampploeg heeft positief gereageerd op het onderzoek naar sti mulerende middelen. MiiNCHEN Twee dopingaffaires hebben gisteren in München voor de nodige opschudding gezorgd. De gebrandmerkte Olympiërs zijn de Nederland se wielrenner Aad van den Hoek en de Ameri kaanse zwemmer Rick Demont. Het urine-onder- zoek door de medische commissie van het IOC wees uit dat beiden verboden stimulerende midde len gebruikten voor de wedstrijden waaraan zij de vorige week deelnamen. In de urine van Aad van den Hoek, lid van de Nederlandse ploeg die in de ploegen tijdrit brons veroverde, werden sporen van koramine aangetroffen terwijl Rick Demont, winnaar van de gouden medaille op de 400 meter vrije slag, efedrine moet hebben gebruikt. In bei de gevallen ligt de schuld bij de begeleidende art- maken. In een communiqué zei Bram Leeuwenhoek onder andere: ,,Ik ben volkomen overtuigd van de integriteit van dokter Rozijn ten aanzien van deze zaak. Er is hier ge handeld op medisshe indicatie en het is volgens mij beslist geen sprake van bewuste do ping in de zin van prestatie verbetering met ongeoorloofde middelen". Contra expertise Hoewel dr. Rozijn na bestude ring van de IOC-lijst toegaf een fout te hebben gemaakt, vroeg Bram Leeuwenhoek con tra-expertise aan. Hij wist wel dat die overbodig was maar wilde tijd winnen in het belang van de wielrenners die nog in aktie moesten ko men. ,,Ik betreur het in hoge mate", aldus Leeuwenhoek, ,.dat deze zaak op een voor ons ongunstig moment in de openbaarheid is gebracht". De medische commissie van hei IOC heeft de UCI inmiddels verzocht Aad van den Hoek wegens het gebruik van do ping te diskwalificeren. Bram Leeuwenhoek vindt dat een ui terst vreemd verzoek. ..Want", redeneert hij, „hoe kan de UCI een straf opleggen voor gebruik van een middel dat ze zelf niet verbiedt". Hier hangt het brons nog om de hals van Kees Priem, Fedor den Hertog, Aad van den Hoek en Hennie Kuiper. Minder dan een week hebben deze renners zich kunnen verheugen in het bezit van het kleinood. Gisteren kwam de ontluisterende mededeling dat Neder land zijn derde plaats kwijt was. Van een onzer verslaggevers in München: TON VAN DALEN Slachtoffer Toch zit de zaak het NOC lelijk dwars. Leeuwenhoek: „Ik heb tegenover de medische com missie van het IOC verklaard, dat Van den Hoek het slacht offer is geworden van een fout van een begeleidende Of ik zou het toch verschrikkelijk vinden als het uitvoerend co mité van hei IOC de derde plaats ongeldig verklaart. Van den Hoek is immers uitgeval len en de drie anderen die ook zijn gecontroleerd en negatief zijn bevonden, hebben uitein delijk de prestatie geleverd. Moeien die dan de dupe wor den van deze fout"? zei hij voordat de beslissing viel. Aad Van der Hoek zei fis erg onder de indruk van het ge beurde. „Mij is al vaker koramine toe gediend", zei hij gisteravond. „Als ik kort voor een wed strijd last van m'n zenuwen krijg vraag ik de dokter om een kalmerend middel. Dat is vorig jaar gebeurd bij het we reldkampioenschap in Mendri- sio en dit jaar voor het Neder lands kampioenschap". Niet eerste keer Het is niet de eerste keer dat de Nederlandse tljdritploeg bij Olympische spelen wegens het Vier jaar geleden werd soigneur Sjeng Collard voortijdig naar huis gestuurd nadat was ge bleken dat hij met een door de UCI maar niet door het IOC taboe verklaard eiwit preparaat had gespoten. Het IOC vond het toen niet nodig de gouden medailles van Fe dor den Hertog, Renè Pijnen, Jan Krekels en Joop Zoete- melk terug te eisen nadat het als tweede geëindigde Zweden daarom had verzocht. Coach Joop Middelink: „We zitten weer eens in de boot en terwijl je je eigen dokter hebt meegenomen. De afgelopen - dagen zijn voor mij erg onple- zierig geweest. Het ergste vind ik dat de zaak vlak voor de wegwedstrijd (morgen) is bekend gemaakt. Hoe zullen mijn renners hierop reage ren?" En Hennie Kuiper, een van de vier die hun medailles zullen moeten teruggeven: „Iedereen moet toch duidelijk zijn dal hier van doping g zijn dat hier van doping geen sprake is". Arts Rozijn zit het meest in zijn maag met de ongelukkige af faire. „Toen ik de dopingsuit- slag hoorde begreep ik dat ik een onvergeeflijke fout had ge maakt. Ik heb steeds de UCI- lijst in mijn hoofd gehad of schoon ik had moeten weten dat de IOC lijst het gebruik van koramine verbiedt. Die lijst heb ik namelijk al sinds Hier kan Ab Rozijn nog lachen. De arts maakte een onvergeeflijke de winterspelen van Sapporo blunder door Aad van den Hoek een verboden middel voor te in mijn bezit". schrijven. De medische commissie van het IOC stelt zich in het geval van Demont op het standpunt, dat de zestienjarige zwemmer, die op de 400 meter vrije slag goud won, vrijwillig efedrine heeft ingenomen. Dit genees middel komt voor op de lijst van verboden middelen. Het IOC voert voorts aan dat de Amerikaanse medische bege leiding vooraf niet heeft mee gedeeld dat Demont van wie wordt gezegd dat hi i ast mapatiënt is ter bestrijding van zijn ziekte bepaalde bestrijdingsmiddelen moet in- Arie van Vliet: (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN ..Ik had ze liever een keiharde klap in het gezicht gegeven dat dit". Chef d'équipe Arie van Vliet had het er nog moeilijk mee, dat moment, waarop hij zijn bronzen tijdrijders had meegedeeld wat er aan de hand was. De meest kernachtige reactie kwam uit de mond van Cees Priem, die zei: „Ik eet mijn medaille liever op dan dat ik hem inlever". Fedor den Hertog, de man, die zich altijd eerst moet kwaadmaken voor mij wat presteert, zei kortaf: „Aad is onschuldig. Wij dus ook. Woensdag in de wegwedstrijd zal ik laten zien wat men ons aandoet". Cees Priem verder 'nog: „Het is vooral voor Aad zo sneu. Hij loopt de laatste weken constant tegen pech met valpar tijen op". Hennie Kuiper: „Nu dit nog. Het is het enige, wat ik erop kan zeggen. Toen in die wedstrijd die spaak sprong en Aad afviel was dat al een enorme mentale tegenvaller. Thans doet zich dit voor. Ik vind het geen écht dopinggeval". Aad van der Hoek voelt geen rancune tegen dokter Rozijn. Hij stelt zich op het standpunt dat iedereen wel eens fouten kan maken. (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN Peter Da land, één der belangrijk ste Amerikaanse zwem- coaches, vroeg het woord tijdens de persconferentie van prins Alexandre de Merode, de voorzitter van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. „Beëindig de discussies in godsnaam", smeekte Daland, „want alles wat hier wordt gezegd kan de kans, dat Rick Demont zijn gouden medaille mag behouden, alleen maar kleiner maken". Het was een smeekbe de. waar aan geen gehoor werd gege ven. Noch door de verzamelde journalisten, noch door de prins, die er geen ge heim van maakte dat Rick Demont de 400 meter vrije slag vrijdag won terwijl hij onder invloed verkeerde van efedrine, het volgens medici meest verwerpelijke stimule rende piiddel. „We hebben", zei prins De Merode. „na de uitslag van het dopingonder zoek onmiddellijk contra-ex pertise laten verrichten. Er is geen twijfel mogelijk". En daarom adviseerde de medi sche commissie de FINA, de wereldzwembond die het Diep teleurgesteld buigt Rick Demont het hoofd. Hij moet zijn gouden medaille en zijn Olympische titel teruggeven. zwemtoernooi in opdracht van het IOC organiseerde, Rick Demont uit te sluiten van de 1500 meter finale, waarvoor de Amerikaanse wereldrecordhou der gisteravond als een der grote favorieten gold. Prins De Merode: „Wij hebben De mont onmiddellijk na de con tra-expertise gehoord. Hij ver klaarde een middel tegen ast ma te hebben gebruikt, dat zijn huisarts hem had voorge schreven. Wij hebben daarop gesproken met de artsen van de Amerikaanse ploeg. Die vonden na lang zoeken tussen hun documenten een fotocopie met een door Demont in Ame rika afgegeven verklaring, volgens welke hij regelmatig last heeft van aanvallen van astma. Die verklaring had voor het begin van de spelen in ons bezit moeten zijn. Art sen van andere landen hebben ons ook vooraf meegedeeld wat hun mensen geregeld ge bruiken. Wij konden hen daar door meedelen wat wel en niet was toegestaan Schuldvraag Het is niet onze taak uit te ma ken waar hier de schuldvraag ligt. Vast staat, dat wij geen documenten In handen hebben gehad. Als ons bekend was ge weest, dat Demont efedrine gebruikte, zouden wij hem zonder meer een startverbod hebben laten opleggen. Het klinkt misschien onvriendelijk, maar ik wil wel opmerken, dat déze affaire heelt aange toond dut het mogelijk is dat atleten het slachtoffer worden van artsen, die onzorgvuldig tewerk gaan". Dokter Erich Gebhardt, vice- voorzitter van de FINA en voorzitter van de medische commissie der wereld zwem- bond. voegde daaraan toe: „Er is onomstotelijk komen vast te staan, dat efedrine is gebruikt. De controle is abso luut correct geschied. Ik ben er zelf bij geweest. Demont heeft tegenover ons verklaard, dat hij de arts van de Ameri kaanse zwemploeg had ge vraagd de pillen, die zijn huis arts hem had meegegeven, te mogen gebruiken omdat hij last had van astma. Daarop zou ja zijn gezegd. Maar die arts wist zelf niet welke pillen dat waren, wanf men heeft zondag nog naar Amerika moeten telefoneren om dat precies aan de weet te komen. Toen bleek ook dat de uitslag van het onderzoek volkomen juist is geweest. Het is een duidelijke zaak van dopingge- bruik De eerste enstige bij het zwemmen. Er waren voor Demont voldoende vervangen de midelen geweest, die geen efedrine bevatten. Bij wie de schuld ligt weet ik niet. Ik hoef het ook niet te weten, want dat moeten de betrokkenen zelf maar uitzoeken". f de 16-jarige Rick Demont zijn gouden medaille weer moet inleveren zal het uitvoe rend comité van het IOC moe ten beslissen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11