Open Kerk vraagt om pastoraal overleg Rectores zijn somber Kikkert niet op CHU-lijst Hanoi laat drie VS-piloten vrij fteidwOowtmit KLOPJACHT OP BRAND STICHTERS IN MONTREAL Crisis dreigt in raad Qt Breuk bij extremisten van IRA Bijstand bejaarden in gevaar Gezin Buffalo vermoord Staking bij Italiaanse spoorwegen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT HEEMSTEDE (KNP) De landelij ke werkgroep van Open Kerk be- t treurt de door Rome afgedwongen t opschorting van de landelijke pasto- t rale raad. Zij acht het de hoogste tijd, dat de reeds gekozen en be- 1 noemde leden van deze raad initia tieven ontwikkelen om toch te ko men tct een zinvol pastoraal overleg met de Nederlandse bisschoppen. Dit zijn enkele conclusies van een vergade ring van de werkgroep zaterdag in Den Bosch, waarbij ook werd aangedrongen op publikatie van de brief uit Rome, met de bezwaren tegen de pastorale raad. Ook acht de werkgroep publikatie van het ant woord van de bisschoppen een dwingende Open Kerk wil zaterdag 4 november de twee de landelijke ontmoetingsdag houden. Men spreekt dan over de situatie van de kerk in Nederland, uitwisseling over hetgeen leeft en werkt in het land en over de mo gelijkheden van samenwerking met andere christelijke kerken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Kikkert, bekend van het plan voor een militair oefenterrein In Oost-Groningen, komt niet voor op de kandidatenlijst van het CHU-bestuur voor de komende verkiezin gen. De unie-raad zal op 9 slptember over de lijst vergaderen. Ook geen plaats op de lijst, die 20 namen telt, hebben gekregen de kandidaten Van der Mei, De Boo en Wisselink. Lijstaanvoerder is drs. Tilanus. Als tweede en derde staan de huidige staatssecretarissen Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) en Scholten (Financiën). Opmerkelijk is dat Jac. Huysen, oud-voorzitter van de CHU-jongeren, op de vierde plaats is gezet, vóór minister Van Veen (Onderwijs). Op een verkiesbare zesde plaats staat L. C. van Da len, tweede voorzitter van het CNV. De lijst luidt verder als volgt: 7. Mevr. Ir. N. C. de Ruiter, Voorscho ten, 8. Drs. G. van Leijenhorst, Gouda, 9. Mr. C. A. Bos. Amster dam, 10. T. Tolman, Oldeholtpa, 11. Mr. G. van Muiden, Nootdorp, 12. Dr. B. G. Klein Wassink, Breukelen, 13. Drs. A. J. van Duist, Hilversum, 14. J. Wieten, 15. H. Eversdijk, Heinkenszand, 16. Mr. J. J. Paarelberg, Zeist, 17. Dr. G. Blankestijn, Den Haag. 18. P. G. van der Weele, Gouda, 19. Mevr. Drs. M. H. A. Boers-Wijnberg, Driehuis, 20. Ir. A. B. J. de Koning, Zwijndrecht. MONTREAL (Reuter) De Canadese politie maakt jacht op twee mannen die verdacht worden van brandstichting in de nacht- blub Blue Bird te Mon treal. Bij de brand vonden zaterdag 36& mensen de dood en werden er 54 ge wond. Een man is gearresteerd: de 24- jarige Gilles Eccles. Drie perso nen die zaterdag samen met hem werden aangehouden, zijn later in vrijheid gesteld. Ge zocht worden nu nog de 24-jari- ge Joseph Marc Boutin en de 22-jarige James O'Brien. Vol gens de politie van Montreal is 4,5 liter benzine uitgegoten over de trap van de nachtclub en aangestoken. In de danszaal op de eerste verdieping bevonden zich toen circa 350 mensen. Kort voor de brand uitbrak wa ren drie mannen de nachtclub uitgegooid. Vermoedelijk zijn zij de daders. De brand was de BELFAST (Rtr) Er is ernstige verdeeldheid onder de leiders van de „voorlopige" vleugel van het Ierse republikeinse le ger, zowel in Dublin als in Bel fast. Iemand die zelf tot de „provisio nals" behoort, Marie Maguire, die gisteren in het NOS-joumaal verscheen, vertelde een Britse krant van een breuk in Dublin tussen stafschef Sean MacStio- fian en David McConelI. Laa.st genoemde, de tactiekexpert van de „provisionals", streeft naar verluidt naar stopzetting van de reeks bomaanslagen in Ulster en een politieke aanpak van het herenigingsvraakstuk. MacStio- fian daarentegen zou vastbeslo ten zijn, de aanslagen voort te zetten. ergste in Montreal sinds 1927, toen bij een bioscoopbrand 77 kinderen om het leven kwamen. „Zoiets ergs heb ik nog nooit ge zien", aldus een politiefunctiona ris. „Velen sprongen uit de ra men of holden de trap af". Een bezoeker van de club heeft ver klaard, dat de mensen elkaar onder de voeten liepen. Bomaanslagen in Milaan MILAAN (AP) Voor de drukke rij van een rechts weekblad, het hoofdkwartier van de neo-fascis- tische partij in de stad zijn za terdag twee bommen ontploft. Er werden bij de explosie vier bewoners van aangrenzende hui zen gewond. De schade wordt geschat qp 250.090 dollar. Kliadaffy scliiet op koplampen CAIRO (Upi) Het Libi sche staatshoofd Knadaffy heeft onlangs tijdens mili taire oefeningen zijn re volver getrokken en op de koplampen van een vrachtauto geschoten, die groot licht had aangezet. Het semi-officiële Egypti sche blad Al Achram meldt zaterdag, dat Kha- daffy op de vraag, waar om hij schoot had ge zegd: „Omdat morgen ie dereen zal weten, dat ik schiet op voertuigen met groot licht en bijgevolg zal men geen groot licht meer aandoen." De blusboot Jan van der Heyden moest eraan te pas komen toen Weense hocdenfabriek in Amsterdam in vlammen opging. Het bouw brandde totaal uit. DEN HAAG (ANP) De Ned. Fed. voor Bejaardenbeleid (NFB) heeft de fractievoorzit ters en leden van de vaste com missie voor maatschappelijk werk van de Tweede Kamer er op gewezen, dat de continuïteit van de uitkering aan de bejaar de bijstandtrekkers in gevaar komt als de voorgestelde wijzi ging van de algemene bijstands wet doorgaat. De NFB vreest, dat de wijziging de gemeenten belangrijk be perkt in een werkelijk indivi- dualiseringsbeleid. In de voorge nomen wijziging is dit namelijk niét duidelijk aangegeven. De NFB meent ook, dat de finan ciële positie van zeer veel be jaarden niet nog slechter mag worden door de veranderingen in de structuur van het tarief voor de inkomstenbelasting. De voorgestelde wijziging leidt niet tot en meer bevredigende verde ling van de belastingdruk en met name riet voor de onge- huwden, die de 55, zijn gepas seerd. De Haagse heer G. Rooswinkel werd gisteren in Hillegom nationaal kampioen vissen in de klasse maatse vis. De waterbewoners van de Ringvaart waren de heer Rooswinkel daarbij behulpzaam door goed te bijten. Wiegel zit op rozen Denk vooral niet dat de dreigementen welke WD-fractieleider Wie gel vrijdag tot zijn huidige coalitiegenoten richtte in het geval de christen-democraten een regeerakkoord met de PvdA sluiten, de sprong is van een kat die in het nauw zit. Want anders dan de par tijen die zich vorig jaar achter het kabinet stelden (DS'70 incluis) zitten de liberalen niet in het nauw; integendeel, Wiegel zit op rozen. Omwille van de verwezenlijking van een stuk van haar liberaal pro gram wil natuurlijk ook de VVD liever regering dan oppositie zijn. Maar zo nodig als Den Uyl tegenwoordig doet, staat Wiegel niet te dringen om regeringsverantwoordelijkheid; hij heeft ook geen last van de scrupules welke sommige christen-democraten tot de verkla ring dwingen dat ze in 's lands belang mee moeten regeren. Van alle regeringspartijen vrezen Wiegel en zijn WD de vervroegde verkiezingen het minst. Drees en De Brauw zouden met hun crisis- uitlokkerij straks ook enkele troeven voor DS'70 kunnen verzwak» ken. Ten voordele van de WD. Het allerplezierigste voor Wiegel is, dat de christen-democraten dia graag met Den Uyl's trio zouden willen regeren, nu ze de eigen partijen grotendeels „om" hebben, op verzet bij hun begeerde ad- spirant-partners stuiten. Velen in D'66 willen niet waartoe Den Uyl in zijn hart wel bereid is: een groot regeeraccoord. De interne ruzies in D'66 zijn zelfs zo groot, dat Den Uyl, als er geen vóórgeschiedenis was. wellicht aan de begeerte om D'66 voor de chisten-democraten in te ruilen zou gaan toegeven. Nog plezieriger voor Wiegel is, dat het PvdA-bestuur aan het eigen front op krachtig verzet tegen afspraken met de KVP c.s. stuit. Veronderstel dat dit de doodsteek wordt voor de toenaderingspogi- gingen van De Zeeuw. Steenkamp, Veerman en Tilanus. Dan staan de progressieve christen-democraten „buitenspel" en wordt, als de hergeboorte van de coalitie-Biesheuvel ook afketst op niet willen of niet kunnen, de kabinetsformatie straks een hachelijke zaak. Met de WD in een Pontius Pilatusrol als de lachende derde. Neen? Wiegel zit beter dan Oud en diens directe opvolgers ooit heb ben gezeten. ACADEMISCH JAAR GEOPEND DEN HAAG (ANP) De Neder landse universiteiten en hoge scholen gaan een sombere toe komst tegemoet. Dit blijkt uit een aantal toespraken van rec tores magnifici en voorzitters van universiteitsraden, die van daag werden gehouden ter gele genheid van de opening van het academisch jaar 1972/73. Uit zonderingen vormden de Land bouwhogeschool te Wageningen, de Amsterdamse Universiteit en de Rijksuniversiteit te Utrecht die hiervoor een andere datum hadden uitgekozen. „De m.st over de toekomst van het hoger onderwijs zal de ko mende jaren blijven hangen", zo voorspelde de rector magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven prof. dr. ir. G. Vossers. Wanneer de korte-ter- mijnbeslissingen genomen blij ven worden, zonder zicht op een verder liggend verschiet, is te vrezen dat een aantal botsingen niet zal kunnen uitblijven". Prof. dr. H. R. van Nauta Lemke, GRONINGEN GRONINGEN (ANP) - In de Groninger gemeenteraad kan vandaag een ernstig politiek conflict ontstaan met mogelijk als gevolg dat een of meer wet houders hun functies zullen neerleggen. Burgemeester Buiter heeft toege geven dat er binnen het college moeilijkheden zijn gerezen over de begroting voor 1973, die in verband met de enorme tekor ten drastisch gesaneerd zal moeten worden. Kernpunt van het conflict is of de begroting al zal kunnen worden samenge steld op basis van een beleids plan met duidelijke prioriteiten. Met name de PvdA heeft hierop sterk aangedrongen. De bedoeling was tot een derge lijk beleidsplan te komen op ba sis van deelnota's van de diver se wethouders. Van de zes wet houders heeft echter slechts èén, een dergelijke nota inge diend. De andere wethouders, waaronder de PvdA-wethouder W. Hendriks, zagen hiertoe bin nen de tijd die hiervoor beschik baar was, geen kans. HONGKONG (Reuter) Het Onder zware bewaking van de FBI is de „tsaar" van de handel in verdovende middelen, Joseph Auguste Ricord, vanuit Paraguay overgevlogen naar de Verenigde Staten, waar hij terecht zal moeten staan op beschuldiging van smokkel van enorme hoeveelheden heroïne naar de Verenigde Staten. Die smokkel zou een waarde van 2,5 miljard dollar vertegenwoordigen. Vorig jaar werd Ricord in Paraguay gearres teerd. waarna zware druk door Washington werd uitgeoefend om zijn uitlevering te bewerkstelligen. Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat drie Ameri kaanse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten. Het zijn lui tenant Markham Ligon Gartley, luitentnt Norris Alfonso Char les en majoor Edward Knight Ellas. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington zei dat de vrijlating als een volslagen verrassing was gekomen, maar wilde ver der geen commentaar geven. Twee vooraanstaande Amerikaan se tegenstanders van de oorlog in Vietnam, David Dellinger en mevrouw Cora Weiss, hebben op een persconferentie in Parijs meegedeeld, dat de drie Ameri kaanse piloten in kwestie binnen enkele weken vrijgelaten zullen worden. Dellinger en mevrouw Cora Weiss zullen spoedig naar Hanoi vlie gen en de vrijgelaten Amerika nen begeleiden op hun weg naar Hanoi naar huis. (Mevrouw Cora Weiss is voorzitster van het Amerikaanse comité, dat de communicatie tussen Ameri kaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam en hun verwan ten in de VS poogt te onderhou den). Dellinger en mevrouw Weiss heb ben gewaarschuwd dat de vrij gelatenen niet opnieuw bij d" oorlog betrokken moeten wor den. Anders zouden de Noord- vietnamezen waarschijnlijk geen Amerikaanse gevangenen meer vrijlaten voor het einde van de oorlog. Van de gevangenen zijn door Noord-Vietnam verklaringen ge publiceerd. waarin zij hun af- Twee van de drie Amerikaanse piloten die doo ..t keuring uitspreken over de vrijgelaten: de luitenants Markham Ligon Gartley i bombardementen. Charles. rector magnificus van de Tech nische Hogeschool te Delft, was van mening dat de wet op de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs als een donkere wolk boven het land blijft hangen. Hij achtte het uit gesloten en zelfs ongewenst dat deze wet op 1 september 1973 zal worden ingevoerd. In de ko mende tijd zullen vele aanpas singen nodig zijn om rekening te houden met de afwijkende programma's van de verschil lende middelbare scholen. Maar ook de beperking van de cursus duur tot vier jaar, viel de Delft- se rector zwaar. Voor de techni sche hogescholen is volgens hem een voortgezette opleiding na de vierjarige doctorale fasa een absolute noodzaak. De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universi teit. mr. J. J. Cath. zei dat te- -•amen met andere universitei ten en hogescholen overleg met de regering wordt voorbereid om de problemen betreffende het duizend gulden collegegeld te bespreken. Als deze proble men namelijk niet opgelost kunnen worden, zal deze wet praktisch onuitvoerbaar worden gemaakt. De nieuwe wet heeft talloze onduidelijkheden en con sequenties van de wettelijke re gelingen rond de inschrijving van studenten aan het licht ge bracht. Duidelijke standpunten van de betreffende instanties ontbreken. Prof. dr A. G. M. van Melsen, voorzitter van de Nijmeegso universiteitsraad, vreesde ver vlakking bij een beperkte cur susduur. Hij was bang dat de selectie in het eerste jaar zo zwaar gaat wegen dat deze fase in feite voor de universitaire studie grotendeels verloren gaat. BUFFALO (AP) Een man, zijn vrouw en hun driejarige zoon zijn zater dag In hun huls in de Amerikaanse stad Buffalo doodgeschoten. De slachtoffers zijn de 30- jarige Richard Michael, zijn vrouw Kathleen en hun zoontje Richard. De politie werd gealarmeerd door buren die meldden dat een man verscheidene schoten had gelost met een jachtgeweer. UTRECHT (ANP) De Italiaanse spoorwegen hebben meegedeeld dat het Italiaanse spoorwegper soneel waarschijnlijk van van avond negen uur tot dinsdag 21.00 uur gaat staken. Als do staking doorgaat, zullen de trei nen naar Italië niet verder rij den dan tot Brleg, Chlasso, en Innsbruck. De voor Genua en de rest van de Rlvlera bestem de rijtuigen van de Italle-Rlvlera- express zullen tot Bazel rijden; de rijtuigen voor Mllaaan gaan niet verder dan tot Chlasso.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5