Moeilijkheden rond verhuizen van bejaarden Cabaret „a Contant" succesvol bij Babel Geen animo voor de Tour de Geer Bestuur Leidse Universiteit wil van verhoging collegegeld af V&D's najaarscollectie dreef op dans en Veronica's drive in show 1972 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT iar op LEIDEN „Als er een verhuizing op til is, moet je voorzichtig zijn met de zenuwen van de bejaarden. Ze zullen op allerlei manieren gekalmeerd moeten worden, want alleen al bij de gedachte aan ver huizen worden de meeste „oudjes" nerveus; ze zien tegen die ver- andering op als tegen een berg". Dat is één stelling. Een andere zienswijze luidt als volgt: „Je dient bejaarde mensen zoveel moge- lijk in hun waarde te laten en ze niet altijd als hulpbehoevend te zien. Zolang het mogelijk is moet je cuden van dagen de kans ge- |n ven om zelfstandig te draaien". De eerste mening wordt gegeven door de heer L. Zitman, oud-raadslid en voorzitter van de Stichting Leids Vrijzinnig Christelijk tehuis voor ouderen; de tweede gedach- 3^ tengang is van de heer H. J. Brandt, firmant van Brandt en Zoon n.v. in Verhuizingen. Bestuur van Wilgenhof wees één verhuizer aan Varal'eid'ing tot het opvoeren van beide figuren was een adverten tie, die tegen vorige week een paar keer in de Leidse kranten heeft gestaan. Het was een „be kendmaking" aangaande „De Wilgenhof-verhuizingen", uit gaande van het secretariaat van de Leidse Bond van verhuizers, waarvan de heer Brandt het se cretariaat heeft. De Inhoud van de bekendmaking was: „Toe komstige bewoners van de „Wil gerhof" van de Stichting Leids Vrijzinnig Christelijk tehuis voor ouderen, Apollolaan te Lei den, zijn vrij in de keuze van I een verhuizer! ten rel op de levensavond van F enkele tientallen betrokkenen? „Helemaal niet", werpt de heer Zitman gedecideerd tegen. „Wat wij als bestuur van de stichting beogen is uitsluitend het belang van de bejaarden die onder onze zorg komen te staan. Een beetje eigenbelang is onze maatregel ook, want de hele veihuisaffaire van ongeveer tachtig personen zal nu ordelijk verlopen". Enige tijd geleden kregen de be jaarden die deze maand in de „Wilgenhof" komen wonen (de 63 zelfstandige bij het tehuis beho rende woninkjes zijn al bezet) een circulaire in de bus. Daarin was o.a. een besluit vervat, ge nomen door de stichtings-voor zitter in overleg met de direc trice van het tehuis, mevrouw Van Schai'k. De strekking van de maatregel was: de verhuizin gen worden alle uitgevoerd door de Gebr. Meijer te Leiderdorp. De Leidse verhuizers kregen er lucht van en staken de koppen bij elkaar: de verhuisboot was aanen de advertentie ging de deur uit. De gevoelens waren gekwetst. De heer Brandt heeft er nu een beetje spijt van: „de toon was misschien een beetje hard, maar we blijven van me ning dat door het stichtings bestuur niet juist is gehandeld. De heer Zitman („als makelaar en voorzitter van een bejaar denstichting loop ik met jxrter op het hoofd") resumeert: „We hebben een paar bonafide ver huizers in Leiden aangeboord en prijsopgave gevraagd. Meijer kwam toen aan bod. Het is ge woon een kwestie van efficien cy. Vandaag beginnen we met de verhuizingen. Als alles goed verloopt is eind van de maand het tehuis bezet. Waarschijnlijk heeft tegen november de officië le opening plaats. We hebben berekend: vier verhuizingen per twintig werkdagen. Er is één lift die op verhuizingen is bere kend. Als er een paar verhui zers tegelijk komen zal er maar één aan de slag kunnen en de andere moeten werkeloos wach ten. Dat kost tijd en gedd. Het leek ons beter met één man een regeling te treffen voor een re gelmatige gang an zaken, een vaste cadans op vaste tijden. Bovendien en dat is juist zo belangrijk voor de bejaarden hebben we nu collectief een kor ting van tien procent kunnen bedingen. Onze zachte dwang heeft de bejaarden dus in feite bevoordeeld". Zieman en Brandt kennen elkaar als „ouwe jongens" en slaan el kaar over en weer telefonisch op de schouder als dat zo uit komt. Van een persoonlijke vete is geen sprake. „Brandt is net zo goed als Meijer of als welke vakman in Leiden ook. Klinkt misschien gek, maar persoonlijk had ik die verhuizingen zelfs nog liever aan Brandt gegund. Maar die jongen pikt toch de graantjes wel mee. Vandaag deze, morgen die; interesseert mij wat. Ik vind het een beetje een zielige houding van die op stuivende verhuizers. Nering ziekte. In het bestuur is al ge zegd: die Brandt moet ik niet meer hebben: Z'n eigen debiet is hiermee eerder verkleind dan vergroot". Het stichtingsbestuur van „Wil genhof" met voorzitter Leo Zit man aan het hoofd heeft deze dagen heel wat te beredderen. „We moeten met honderden kleinigheden rekening houden. Er komt verschrikkelijk veel kijken bij zo'n nieuw gebouw; alles moet nu functioneren. Neem nou de personenlift. Die heeft nog kinderziekten, waar mee zelfs de experts moeite hebben. Dat moet in orde ko men. En nou dit weer, met die veihuizens. Zelf heb ik nog nooit om werk gevraagd in m'n leven. Als je je best doet komt dat vanzelf wel". Verhuizer Brandt vindt, dat de advertentie wellicht een beetje venijnig is aangekomen. („Ik wil helemaal geen ruzie en na righeid"), maar ook rakenman Zitman heeft het gevoel, dat er van zijn kant een foutje is ge maakt: „We hadden die verhui zers allemaal moeten vragen. Dan hadden ze met hun allen de gelegenheid gehad om eventueel af te dingen. Nu krijgen ze de kans om je een beetje op je kop te trappen". Verhuizer Brandt wijst met be slistheid de bewering, dat hij neringziék zou zijn, van de hand. „Met het verhuizen van bejaarden hebben wij een jaren lange ervaring, meneer. Sinds de oorlog zijn er tientallen van die tehuizen uit de grond ge stampt. Als zo'n ding klaar komt en er komen zeven verhui zers tegelijk, krijg je een chaos van heb je jou daar. Je moet etage voor etage vullen, gere geld per dag en per uur. Daar heeft dat bestuur gelijk in. Maar als je dan in finesses treedt en verplichtend een ver huizer aanwijst en dan nog voor eigen rekening van de betrokken bejaarden, dan zul je als be stuur de zaak zelf moeten beta len of hoofdelijk de kosten die nen om te slaan We hebben to taal niets tegen collega Meijer, ZOETERWOUDE - Met een optre den van de eigen jongerencaba- retgroep werd gisteravond het eerste weekeinde na de zomer- pauze van "Babel" afgesloten. lammer genoeg speelde er een communicatiestoornis want al lerwegen was aangekondigd dat de jongelui zaterdagavond op het podium zouden staan. Het zestal trok zich er echter niets van aan en wist de aanwezigen met een aantal sketches allen dor hen zelf geschreven, te boeien. h Uitspringer was het nummer getiteld „Geven", een persiflage op de stroom van collecten en inzamelingen. Ook de "Hippie" kwam uitstekend over. Het weekendprogramma was vrij-1 dagavond ingezet met Schotse en Ierse muriek van de "Street- band". Zondagmiddag was er goede belangstelling voor de di verse onderdelen die in het ka- straties van potten draaien en makramé. De fototentoonstelling droeg duidelijk het stempel van de achterliggende vakantietijd. der van de "open dag" op het De inschrijving voor de kreatieve programma stonden. Dat gold cursussen waarmede men wil het volksdansen en de demon- starten liep nog niet storm. Strobrandje in Ter Aar TF.R AAR Zaterdagmorgen heeft de Ter Aarse brandweer in actie moeten komen voor een brandje in de opslagruimte bij de oude molen van de Fa. Heins aan de Oostkanaalweg te Ter Aar. In deze ruimte bevond zich een bestelauto met balen stro. Door onbekende oorzaak was hierin brand ontstaan. De brandweer, die snel ter plaatse was, pakte de zak fors aan en om kwart voor negen kon men het sein „brand meester" geven. De be stelauto, die niet meer als zoda nig dienst deed, was door de brand totaal onbruikbaar gewor den. Verhuizer Brandt: Onvrijheid en discriminatie maar wel tegen de onvrijheid in keuze. Het bestuur had de re gelmaat van een ordelijke aan voer zelf met de door de men sen gekozen verhuizers moeten regelen. Hier lijkt het op bedis selen rond een stel onmondi- gen." Brandt had-al een paar aanvra gen voor verhuizingen naar de „Wilgenhof". Ik trof een me vrouwtje helemaal overstuur aan: „U mag me niet verhui- een", zei ze tegen me. Weet u, de verhuizer is vaak gewoon een familiestuk. In ons bedrijf worden soms generaties ver huisd. Dat is een traditie. In het geval van de „Wilgenihof" had den er afspraken gemaakt kun nen en moeten worden, we hebben bejaardenverhuizingen al zo dikwijls meegemaakt en ai-tijd werden de bewoners vrij gelaten in de keuze van verhui zer, of het nu ging om de sta- tenflat aan de Churchilliaan, of de Rijnlandflat of De Warande in Bergen op Zoom; dat is alles om het even. Als je het oude mensen gemakkelijk wil maken kan het best op een andere ma nier dan bij de „Wilgenhof" is gebeurd. „Wat zul je mensen met een rede lijk stel hersens voorschrijven? Het is je reinste discriminatie ook nog. Stel u voor. Dat had den ze de „hoogbegaafden" van de Cronesteinflat niet hoeven lappen. Ik zie het al: professor Romme, die zidh laat vertellen wie hem moet verhuizen. Zoieta komt daar (net zomin als elders trouwens) echt niet voor", aldus de heer Brandt, die het achter af wel kan waarderen, dat col lega Meiier een zakelijke oplos sing heeft gevonden voor zijn begunstiging: „Wat mij betreft zou ik zo'n aanbieding aanne men, maar dan ook alleen tegen het afstaan van een korting". De heer Brandt had tenslotte met zijn advertentie slechts net cog- imerk, de collega's wakker te maken. Er heeft maar één ver huizer op de annonce gerea geerd. En nu denkt Brandt, al wat gekalmeerd: „Jongen waar heb je Je nou eigenlijk zo druk over gemaakt?". TON PIETERS LEIDEN De bestuurlijke top van de Leidse Universiteit blijft de collegegeldverhoging veroor delen en zoekt wegen om deze maatregel te wijzigen. Bij de opening van het Academisch jaar vanmorgen In de Pieters kerk noemde scheldende rector magnificus prof. dr. W. R. O. Goslings de verhoging nogmaals een onzalige maatregel. De voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, kondig de een overleg aan over de stappen die zouden kunnen wor den genomen om met toepas sing van de spelregels van de parlementaire democratie een wijziging van de collegegeldver hoging voor het komende jaar te bereiken. Ook zal er met an dere universiteiten en hogescho len gepraat worden met de re gering om de problemen op te lossen. Problemen, die als ze niet op te lossen zijn, de wet praktisch onuitvoerbaar ma ken. Het college van bestuur distantieerde zich bij monde van mr. Cath uitdrukkelijk van de boycotacties. De opening vanmorgen werd door prof. Goslings betiteld als histo risch. De gebeurtenis waardoor de scheiding tussen het oude en het nieuwe universitaire bestel definitief zijn beslag kreeg. Hoewel de Wet Universitaire Bestuurshervorming al op 1 mei van het vorig Jaar van kracht werd, zijn pas sinds in septem ber van dit jaar in alle bestuurs organen de leden gekozen vol gens de voorschriften in ge noemde wet. Vandaar dat prof. Goslings het afgelopen acade misch jaar karakteriseerde als „het jaar van het interregnum". Omdat verschillende bestuursor ganen kortere of langere tijd een demissionair karakter had den Is de besluitvorming waar schijnlijk vertraagd omdat een demissionair bestuur zich in het algemeen onthoudt van die be slissingen die verstrekkende ge volgen kunnen hebben voor de toekomst. Het college van bestuur ziet vol gens prof. Goslings geen enkel ander reëel alternatief voor het Witte Singel Complex Dit com plex, zowel in materiële als in figuurlijke zin, werd niet uit voorkeur maar uit noodzaak ge boren. De hoofdzaak blijft voor de Universiteit dat tegemoet ge komen moet worden aan de gro te ruimtenoden van de zeer versplinterde Faculteit der Let teren en die van de Universi teitsbibliotheek die op het ogen blik een onverantwoorde behui zing heeft. Daarnaast moet ook voor de Centrale Interfaculteit en het Theologisch Instituut een ruimere behuizing gevonden worden. Prof. Goslings bena drukte het belang van goede be trekkingen met de gemeente Leiden. Zakelijke problemen mogen de onderlinge relatie niet verstoren. Men moet na een flinke herrie ook een borrel met elkaar kunnen drinken, aldus de scheidende rector magnificus. Wat betreft de plaats van de Uni versiteit in Leiden stelde mr. Cath dat het ontwikkelen van practische vormen van samen werking met Leiden in het on derwijs. met de werkende jeugd en op cultureel gebied mogelijk heden biedt om de universiteit in de maatschappij te brengen. Volgens mr. Cath stelt de finan ciële beperking de Universiteit voor eon vrijwel onmogelijke opgave. De plotselinge inbreuk op de continuïteit van de finan ciële voorzieningen maken een beleid op lange termijn prac- tisch onmogelijk. Hij bepleitte een werkelijke autonomie met een materiële basis. Jongelui uit Sassenheim aangehouden Leiden-Oegstgeest-Sassenheim De Rijkspolitie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongens resp. 17 en 18 jaar uit Sassenheim aangehouden. De jongens stonden in de Irlslaan in Oestgeest met een Simca met pech langs de weg. Bij onder zoek bleek dat de wngen in Den Haag was gestolen. Ze zijn Inge sloten op bet politiebureau te Leiden. Prima kwaliteit op Jong-Dieren- dag in Lisse Lisse De kwaliteit van de ko nijnen en hoenders op de Jong- Dierendag van de vereniging „Lisse en omstreken" was naar het oordeel van de keurmees ters De Graaf en N. Dol prima. „Er zit goed fokmateriaal bij de leden van „Lisse en omstre ken", aldus het oordeel van bei de heren. P. v. Deest uit Lisse werd met een Witte Weener winnaar bij de ko nijnen grote en middenrassen. In de categorie konijnen k'.eine en dwergrassen won S. Rode uit Haarlem met een Hollandse Driekleur. In de A-klasse werd het fraaiste konijn getoond door P. van Diest, bij de kleine en dwergrassen door D. Tolsma. de fraaiste ram was van J. But ter de fraaiste Cavia was van Olga de Groot. Bij de jeugdle den toonde Bianca Nederpelt het fraaiste konijn en in de af deling Hoenders won mevr. M. Nederpelt-Lieverse. Dansers van Marjolein Briër showden de nieuwste najaarscollectie van V. en D. LEIDEN Met V D dansend het najaar in, althans in mo dieus opzicht. Zaterdagmiddag was er tenminste aanleiding om deze opvatting te huldigen Cp de tweede etage van het wa renhuis was het tu*\cn twee en half zes amper een doerkemen aan. Trommelvlies en maag streek werden geweld aangedaan door een klankla 'r, die dreu nend het meer t ire koop volk op een afstand licld, daar entegen een enorme aantrek kingskracht uitoefenend op hon derden kauw- en wiebellustige jongeren die de interne ordevei ligheidsdienst een soort ..eer bied in V D's huisvoor enkele problemen stelden. Toch was het een prettige kakofonie, geproduceerd door Radia Vero nica. Blijft, als u het wil. Dri ve in show. compleet met blitz- lichten, mammoetgcluidboxen en geroutineerde discjockey, die de hele parade van de 40 top hits de bedompte rv.mte inslin- gerde. Want benauwd was het er. ondanks de veel geprezen maar nauwelijks effectieve air conditioning. Danseressen en dansers van Mar jolein Briërs Balletgroep show den op gezette tijden de uitge breide na/aarscollectie, die V D voor het' koelere jaargetijde achter de hand heeft. Helaas heeft slechts een klein gedeelte van de massa wat gehad aan deze pittige en aantrekkelijke presentat c; de showvloer was te klein om ook de achterste vol gepropte gelederen te hunnen bedienen. Veel bewondering was er voor een fel ritmisch liongo- ballet, dat door de groep werd voorgedanst. Verder mort u als potentiële koopsters (en kopers) maar aannnemen. dat u voor leuke prijsjes hij V Sc D terecht kunt om smaakvol gekleed naar de winter toe te leven. 1ZOFTF-RWOIJDF- De K.P.J. die doorgaans bi) haar talrijke aktiviteiten niet te klagen heeft over belangstelling trok gister avond maar weinig deelnemers voor dc „Tour de Geer". Door de geringe animo werd afgezien van het apart starten van de dames en de heren voor dit wie- lergebeuren. De koppels werden toen maar „mixed" samengesteld maar ook dit ging niet helemaal op omdat er niet voldoende dames waren. Zo liep de sterkte van de koppels nogal uiteen. Het vertrek vanaf het Don Bosco huis bij de aanvang van de wedstrijd was gezamenlijk. Ter hoogte van de boerderij van do fam. van Leeuwen In de Geer- polder stopte één van de koppel genoten waarna de ander door ging, bij de brug naar Stomp- wijk keerde en op de plaats van aflossing zijn maat wegstuurde. Deze moest de gehele ringweg door de polder afleggen waarnu met met z'n tweeën terug ging naar de Zuidbuurt waar de finish was ter hoogte van de oude mo len. Er werd In de kille avond on danks de vrij straffe wind hard aan getrokken. „Good Old" Jan van der Geest, op Koniftginne- dag nog winnaar van de jaar lijkse wielerronde op tourfictsen, onderscheidde zich daarbij maar moest in de finale met koppelgcnoot Wim v.d. Salm de meerdere erkennen in de Zoe- terwoudse Nido Capteln en Hazerswoudse Nico Kapteln. De derde plaats was voor Anja van Velsen en Wil van Leeu wen. Wieleramateur Piet van Leeuwen, die het karwei in z'n eentje opknapte, was eigenlijk winnaar maar hij wus zo spor tief om buiten mededinging deel te nemen Jaarvergadering seheidsreeliters LF.IDEN De C O.V.S, afd. Leiden en Omstreken houdt he il n VSOd »n het clubgebouw van dc v.v. V.T.L. nan d Vliet te Leiden de jaarvergadering. Er zullen diverse Jaarverslagen aan de orde komen. Bij dc be stuursverkiezing zijn de heren C. v. Britsum, F. Vlasveld en B. v. d. Akker aftredend, doch her kiesbaar. Het bestuur stelt de heer M. Slierlngs voor als kan didaat voor het secretariaat

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3