OLYMPISCHE „VLOKKEN" Münchens zakenleven staat aan klaagmuur Cubanen bij laatste vier in basketbal Duits ruitertrio greep volledig naast medailles ROLHOCKEYZEGE VOOR SOUTHSEA Hongarije houdt kans Sneller bsdpak voor Hansje op goud NEC overtuigend naar eerste zege Ben Staartjes monteerde nieuwe mast Fusie Union Sport en Duinoord I MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 A9 Van onze speciale verslagge- ver MUNCHEN Otto Hiebl is directeur van de VVV van München. Hij heeft contac ten met hoteliers, winke liers, taxichauffeurs, kort om met iedereen die iets met de vreemdelingenindus trie heeft te maken. Na een week Olympische Spe len moet Otto Hiebl tot zijn niet geringe verbazing vaststellen, dat er van de prognoses dat met de spe len voor de Miinchense middenstand een goudmijn was aangeboord, niets is terechtgekomen. „Mijn kantoor", zegt hij, „lijkt wel een klaagmuur. De hele dag krijgen we tele foontjes van mensen, voor al uit de omgeving, met de vraag waar de gasten blij ven, voor wie zij een ka mer ter beschikking heb ben gesteld". zijn zonder meer teleurgesteld. Ver voor het internationale sportfeest begon moesten zij op geven hoeveel personen ze on derdak konden brengen. Er werd een overeenkomst gesloten met de Olympische gastenservi- ce en de prijs van de kamer werd bepaald. In dat contract was opgenomen dat een maand voor het begin van de Spelen de helft van de huurprijs zou wor den uitbetaald. Velen hebben nog niets ontvangen. Dat zal on getwijfeld In orde komen want in de organisatorische mallemo len gaat ook wel eens Iets ver keerd. Vraag Otto Hiebl vraagt zich wel af waar de twee miljoen buitenlan ders slapen en eten en drinken want ook de hoteliers staan in de rij voor de klaagmuur. Het befaamde Bayerische Hof waar de haute chique pleegt te ver toeven, heeft kamers vrij. Het gerenommeerde restaurant van het hotel is onderbezet. Ver- schiedene andere hotels bieden ook nog kamers aan, per adver tentie zelfs. In de binnenstad van München wordt steen en been geklaagd. Er zijn wel veel mensen op de been in warenhuizen en grote winkels Is het druk, maar de omzet is gering. München had veel, zo niet alles van de spelen verwacht, maar daarvan is niets uitgekomen. Taxichauf feurs, parkeerwachters, kleine neringdoenden, iedereen is onte vreden. Behalve de winkeliers, die film- en fotomateriaal ver kopen en bedrijven waar horlo ges over de toonbank gaan. Zij doen goede zaken. Otto Hiebl kan wel enige redenen opgeven waarom de verwachte goud stroom is uitgebleven. „Ten eer ste hebben veel buitenlanders een arrangementreis waarin al les is begrepen: rondleidingen, excursies, bezoek aan enig ty pische Münchense lokaliteiten. Ér is een prijs afgemaakt en de (Van onze speciale verslaggever). MUNCHEN Welgeteld een punt bracht de beslissing in het uiter mate spannende basketbalge vecht Cuba - Brazilië. De volge lingen van Fidel Castro be slechtten dit duel, dat besliste over een plaats bij de laatste vier van het Olympisch toer nooi, met dat ene belangrijke punt nog Juist met 64-M In hun voordeel. Lang zag het er naar uit dat Bra zilië verrassend winnaar zou worden in dit duel, maar tijdig herstelden de Cubanen zich. Bij de pauze had Cuba nog een ach terstand van 39-30, maar vooral in de laatste fase kwamen de Cubanen voortreffelijk terug. Dank zij het laatste punt schaarden zij zich in het gezel schap van de Verenigde Staten. Rusland en het verrassend op tredende Italië. De Italianen eindigden In hun poule gelijk met Joego-Slavlë, en Porto Rlco bovenaan, maar vergelijking van de onderlinge wedstrijden gaf de doorslag ten gunste van de Italianen. Favoriet voor de titel Is de Verenigde Staten, dat sinds de Invoering van basket bal op de Olympische spelen nog geen enkele wedstrijd heeft verloren. De Spaanse bokser Francisco Rodriques was bli) met zijn zege. Zo blij dat hij na de uitslag tegenstander Sain-Keun.Koh meetorste tijdens het ererondje. De Koreaan protesteerde niet, hij was de minst sterke. reisleider betaalt. Dat betekent wel dat er geen fooien worden gegeven en daarop had men in München ook gerekend. Het all- in-systeem dat overigens ook in Duitsland geldt, vergt welis waar geen extra betaling maar kelners en diensters waren van mening dat toeristen die tiental len guldens neertellen voor een plaats voor de Olympische eve nementen ook royaal zouden zijn met de tips. Dat is bitter tegengevallen. Het feit dat de kranten vol staan met adverten ties van eethuizen, restaurants en dergelijke bewijst dat de verwachtingen niet zijn uitgeko men". Souveniers In de winkels in München liggen de souvenirs hoog opgetast. Ze blijven er liggen. Bij de Olympi sche accommodaties en in het speciale Olympische warenhuis zijn ze ook, en voor dezelfde prijs. De toeristen komen eerst en voor al voor de Spelep, dus kopen ze In het sportcomplex ook hun souvenirs. München had een re cordomzet verwacht, maar voorlopig worden records nog alleen in de stadions gebroken. Otto Hiebl en met hem alle bezoe kers van zijn klaagmuur hoopt erop dat er nog een hausse zal komen tegen het eind van de Spelen als de toeristen de Olym pische stad verlaten. Otto Hiebl: „Maar dat kan nooit goed maken wat in de eerste week aan inkomsten moest wor den gederfd". Op dit moment, waarop de 80.000 toeschouwers de adem inhielden, was Nordwig zeker van zichzelf. Met de orthodoxe polsstok was hij in schier volmaakte stijl over 5.50 meter geleden. Goed voor goud. Er tiert een welige handel rond de Olympische Spelen. Handige lieden slaan tijdens de veertien daagse gebeurtenis hun slag door net even iets slimmer te zijn dan de doorsneebezoeker. Zo was er de student die op een niet nader door hem genoemde manier een fors aantal toe gangsbewijzen had weten te bemachtigen waarvoor hij een investering had gedaan van 3000 mark. Deze „handelaar" had snel uitgerekend dat als hij alle kaarten aan de man had ge bracht hij niet minder dan 12000 mark in zijn portefeuille kon op bergen. Een netto winst van maar liefst negenduizend mark. Een lief sommetje. Een ander verhaal gaat over de verkoop van prentbriefkaarten. In het Olympisch dorp zijn deze kaar ten te koop voor een fors be drag. Slimmeriken echter ko pen hun kaarten in de stad waar ze meer dan de helft goedkoper zijn en brengen ze binnen de Olympische muren met forse winst aan de man. In Oost Duitsland bestaat een zeer grote belangstelling voer de Olympische prestaties van de landgenoten in München. Een zeer kleine groep is echter in de gelukkige omstandigheid de sfeer in M'nchen aan de lij ve te ondervinden. Maar zelfs een bepaalde groep was het riet vergund meer dan een week het gebeuren in do Beierse hoofd stad met eigen ogen te volgen. Na de eerste week moest een groep van duizend supporters terug r.aar het r-oederland, om dat hun aandeel in de bezet tingsgraad van de Olympische tribunes moest worden afge staan aan eenzelfde aantal land genoten die de tweede week van de Olympische activiteiten mag bijwonen. Ondenveg ontmoetten beide groepen elkaar. Je zou je kunnen afvragen of Oost Duitsland met deze manoeuvre niet wil voorzien in de vraag naar „verse" supporters om de Oostduitse prestaties met her nieuwde energie te begeleiden. Dat zou misschien de toch al imponerende prestaties van de Oostduitse afvaardiging naar nog hoger niveau tillen. Het nachtleven ln München bloeit niet zoals de elgenaron van nachtclubs, bars en dancings hadden venvacht. Ook prosti tuees en stripleasedanseressen, die in een vloed naar de Olym pische stad trokken ln de ver wachting dat er wel het een en ander te halen zou zijn, zijn be drogen uitgekomen. Veelal moeten zij werkeloos toe zien, hoe atleten, officials en toeschouwers zich slechts in spannen voor het welslagen van de wedstrijden. Eddie Hart en Ray Robinson, die te laat verschenen vooi' de se ries van de 100 meter en als grote favorieten voor medailles golden, willen aantonen hoe sterk ze wel zijn. Door hun uit sluiting waren zij niet in staat de degens met Valeri Bort- sov (Rusland) te kruisen. Nu hebben zij gouden medaille-win naar Eortsov uitgedaagd tot een wedstrijd op een tijd en plaats die hem het beste schikt. Daar moet dan aangetoond wie wer kelijk de snelste mensen ter we reld zijn. (Van onze sp>ciale verslaggever). MUNCHEN Noch Hartwig Steenken, noch Fritz Ligges, noch Gert Wiltfang kwam voor de ceremonie protocolalre in aanmerking. Dit DuKse ruiter trio, waarvan ln München veel werd verwacht greep tenslotte volledig naast de hoogste eer. Pas op de gedeelde vierde plaats vondm de 20.000 toe- (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN In de finale van de 4x100 meter wisselslag dames zwom Hansje Bunschoten niet in haar eigen badpak. Vol trots vertelde ze: „Ik heb van de Duitse ploeg een van hun speciale badpakken gekregen. Ze sluiten als een tweede huid om je lichaam. Het nadeel is dat je ze maar één keer kunt aantrekken. De volgende keer moet je de randen vastplakken. Ik denk dat dit badpak veel sneller is", besloot een enthou siaste Hansje Bunschoten. schouwers ln het stadion van Riem hun eerste landgenoot te rug. Het was Hartwig Steenk?n die in de barrage voorrang had moe ten verlenen aan Graziano Man- cinelll, Ann Moore en Neal Sha piro. Fritz Ligges eindigde op de gedeelde achtste plaats en Gert Wiltfang kwam zzlfs niet hoger dan de zestiende plaats. De t:leurstelling van het pu bliek, dat al zijn hoop had ge vestigd op de Duitse springequi- pe, werd echter voor een groot deel goedgemaakt door de uit stekende wijze waarop de Ita liaan Mancinelli de Olympische titel veroverde. De Italiaan ging in de barrage foutloos rond in 45 seconden en die prestatie werd door niemand geëvenaard. Ann Moore was er nog het dichtst bij, maar de Britse kreeg in de barrage drie strafpunten en had bovendien voor de rond gang bijna negen seconden meer nodig. De Amerikaan Neal Shapiro benaderde de tijd van Mancinelli tot op e;n secon de, maar incasseerde acht straf punten. Ook wereldkampio.n David Broome kwam in het spel om de medailles niet voor. De Brit finishte op de veertiende plaats. (Van een onzer verslaggevers). MUNCHEN In het Olympisch voetbaltournooi werden zondag In de twee halve finale-poules een aantal wedstrijden gespeeld. Hongarije werkte zich een stuk in de richting van Olympisch goud door Oost-Dultsland ln Passau met 2-0 te verslaan. Eveneens in groep A van de halve finale speelden West Duitsland en Mexico met 1-1 ge lijk. Dat gebeurde in Neuren berg. Zü Rfcjcensburg werd een wed strijd van groep B verspeeld. Denemarken en Polen hielden elkaar met 1-1 In evenwicht. In dezelfde groep won Rusland met 3-0 van Marokko, waardoor het nu aan de leiding gaat. NIJMEGEN NEC heeft de eer ste overwinning ln het nieuwe seizoen op zeer overtuigende wijze behaald. Tegen een niet bepaald onverdienstelijk spelend Telstar wonnen de Nljmegena- ren met 2—0. Een uitslag die aanzienlijk hoger had kunnen uitvallen, Indien de thuisclub de serie aanvallen geconcentreer der zou hebben afgerond. Nu kwam NEC niet verder dan een dubieus doelpunt (rand van buitenspel) van Kronshorst voor de rust en een Juweel van een treffer na de hervatting van uit blinkende spitsspeler Janssens. Deze verschalkte Van der Mcc- ren met een fraaie omhaal, die precies achter de kleine doel man tegen het net belandde. Omdat het middenveld van NEC niet functioneerde zoals het eigenlijk hoort, kreeg Tel star dat het nog steeds moet stellen zonder de geblesseerde André toch nog mogelijkheden. Maar doordat Van Kooten volle dig aan banden werd gelegd door Cornells kon NEC overeind blijven al had het geluk, dat een keiharde kopstoot van de Wit tegen de lat ketste. Scoreverloop: Kronshorst 1—0, 60 Janssens 2—0. Scheidsrechter: Kei zer, toeschouwers: 6.000. NEC: Sobczak. Komells, Eggenlcamp, Visser, Mcllaard. Kronshorst, Van Delnsen, Peters, Hoevenberg, Jan- sens, ThIJssen. TELSTAR: Van der Maer en Dries- sen. Zwaan. Van Essen Dlschnt (Fens), Bijl, Jonker. Vnn Egmond. Bond. Van Kooten. Stout (De Wit). (Van een special# verslag gever) KIEL - Ben Staartjes )sn Kees Kurpershoek de zell- équlpe die door alle Insi ders een medaille waa toegedacht, atond na vier races slechts als vijfde In het klassement. De Nederlanders hebben echter het vrije weekein de aangegrepen om hun kansen tot het uiterste te verdedigen. Onder leiding van technicus Kurpers hoek heeft het zeilteam een geheel nieuwe mast in hun Tempest-boot ge monteerd. „Met een nieu we mast moet het wel een stuk sneller gaan," zei Staartjes, in de zell- wereld beter bekend als „Big Ben", nadat hij gis teren een proefvaart met zijn nieuwe mast had ge maakt. Dit weekeinde zijn in Kiel demonstratiewedstrijden gehouden met waterskiën. Deze wedstrijden zijn be doeld om de Internationa le Juryleden te laten ken nismaken met een sport die op de nominatie staat om bij de volgende keer in het programma van de 01.-spelen te worden op genomen. BIJ de demon straties was ook Willie Sttthle aanwezig. De we reldkampioene en acht voudig Europees kampioe ne uit het Noordhoilandae Bergen kwam zaterdag het onderdeel figuren bij het springen vielen haar prestaties wat tegen. Zij werd slechts vierde, ver ochter de Frangalse Sil via Maurial. (Van ozne sportredactie) DEN HAAG Nadat de leden vergadering van dc zaterdag- verenigingen Duinoord reeds eerder Instemming toonde met een bestuursvoorstel om samen te gaan met en handbalvereni ging, heeft ook da handbalver eniging Union Sport de laatsta bezwaren overwonnen. Hoewel beide takken vnn sport no g hun eigen bestuur houden, ligt het In de bedoeling dat de hand ballers geheel ln da voetbalver eniging Duinoord worden opge nomen. Duinoord bereikt hiermee dat het terrein voortan ook op zondag zal worden bespeeld, waarmee de mogelijkheid vervalt dat dit veld aan een andere voetbalver eniging in medegebruik wordt gegeven. Een drukbband van WIK zal za terdag een mars maken door Mariahoeve om de aandacht te vestigen op deze handbalmoge lijkheid. Davld Brome, de wereldhampten, kwam in het Olympisch spet niet voor. Hij moest met een plaats In de achterhoede tevreden zijn Van onze sportredactie DEN HAAG Het internationale rolhockeytoernooi van de vereni ging The Rolling Stars op de rolschaatsbaun Zuiderpark is door het Engelse Southsea gewonnen met 8 punten. De tweede plaats was voor Agor uit Dordrecht, met zes punten, verder Rolling Stars met 4 punten, Residentie met 2 punten en Dusseldorf met 0 punten. De uitslagen waren: P.olstan-Residentie 5—4, Southsea—Agor 5—3, Rolstars— Dusseldorf 8—3. Residentie—Southsea 3 -4. Agor -Dusseldorf 9—1. Residentie —Agor 3—8. Southsea— Dusseldort 4—1. RolstarsAgor 3—6, Residents■- Du»- seldorf 8—0 cn Rolstars—Southsea 38. Dan was er ook oe tweede ronde van de vaderlandse bekercompetitie. Uitslagen: Rolstars 2Dordt I 319, ZRC 1—Agor 1 G4, Dennen- berg 1—Hollandla 2—10, Helmond West 2—Residentie 2—8, HoMandia 2De Lichutad 1 5—2, Rodar 1Agor 2 34, Dennenberg 2Rolling «Stars 1 2—21. m

Leidse Courant | 1972 | | pagina 21