A Waterpoloteam kan de kleine finale opnieuw winnen V. Amerikaanse sprinters daagden Valeri Borsov uit voor een driekamp Noorse outsider verbaast bij' het gewichtheffen Noorse handballers dupe van het spel der vergissingen POOL WOYDA INSPIRATOR SCHERMZEGE Meer professi onele inslag noodzakelijk Dirk Scalogne schermde zich naar 't brons Olympische vlokken Jf Italiaanse ongeslagen bij schermen Ulrike Knape rust zelve 172 AF MAAN DAG 4 SEPTEMBER 1972 A5 Evert Kroon, de geweldige Hollandse waterpolodoelman is kansloos als de Cubaan Rodrigues van zeer dichtbij op hem schiet. Holland zou in de kleine finale tenslotte winnen met 8-6. (Van onze speciale verslaggever) MiiNCHEN In een monstertoernooi als dat van München kunnen incidenten niet uitblijven. Maar wat bij de handbalwedstrijd West-Duitsland-Noor- wegen gebeurde is ongelooflijk. De Noren zijn dan ook woedend en trainer Thor Rimejorde heeft bij het licht van zijn ogen gezworen dat hij nooit meer tegen Duitsland zal spelen. „Ze hebben ons de overwinning ontstolen en nu geeft iedereen de an- der de schuld. Het is een grof schandaal wat is gebeurd". En dit gebeurde. Vlak voor het eind van de wedstrijd, met de stand 15-15, I flitste de Noorse aanval door de defensie van de Westduitsers. Eensklaps rende een Duitse speler de defensie in, greep de bal en onderbrak de aanval. Er stonden dus acht Duitse spelers in het veld. Het enige, dat de scheidsrechters hadden kunnen doen was een strafworp geven. Maar de beide Zwitsers deden niets. „Jawel", zei scheidsrechter Bertschinger later, „ik zag die speler het veld op komen en keek naar de wedstrijdleiding langs het veld. Er wenkte iemand met zijn hand dat alles in orde was dus greep ik niet In". Dat werd natuurlijk ontkend. De man die zijn hand had opgestoken was de Fransman Pailou, die verontwaardigd zei: „Mijn hand op gestoken? Hoe komt Bertschinger er bij. Ik heb zelfs gefloten om hem erop merkzaam te maken. Dat er iets niet in de haak was". De betrokken speler, die het veld oprende, Ahrendsen: „Ik moest wis selen met Westebbe en ik dacht dat hij al uit het veld was". Be schuldigingen en ontkenningen, het normale patroon bij een derge lijke situatie. Van het spel der vergissingen werd de Noorse hand- balploeg de dupe. De Noren wilden protesteren maar dit ging niet door want dan moest binnen een uur na de wedstrijd tweehonderd Zwitserse francs zijn betaald aan het comité dat de protesten be handelt en binnen die tijd was dat niet gebeurd. (Van onze speciale verslaggever) München Het Nederlandse wa terpoloteam zal zeer waar schijnlijk evenals vier jaar gele den in Mexico winnaar worden van de „kleine finale", het troosttoernooi om de zevende tot en met de twaalfde plaats. Deze verwachting kreeg het afgelo pen weekeinde steeds meer ge stalte doordat de ploeg van Har ry Vriend achtereenvolgens Cuba (8-6) versloeg en Roeme nië een gelijkspel van 5-5 af dwong. De situatie is nu zo, dat Nederland in de laatste wed strijd tegen Spanje aan een pun tenverdeling voldoende heeft. Het voordeel van het winnen van de kleine finale is dat er een uitnodiging Voor de Coppa Jadran van 1973 aan vastzit. Het waterpoloteam is na de wed strijd tegen west Duitsland steeds beter gaan spelen. Dat kwam ook in de duels van het afgelopen weekeinde tot uitdruk king. Vooral in het tweede en derde part speelden de pupillen van Harry Vriend zeer sterk, maar zwakte het enthousiasme af. In de ontmoeting tegen Cuba waren verdedigingsfouten van Bras niet noodlottig (8-4 werd 8-6), maar tegen Roeme nië waren de konsekwenties groter. Toen weid een voor sprong van 5-3 te-liet gedaan Het zal dus voor Harry Vriend, wiens contract verlengd -vordt. zaak worden de ploeg mentaal harder te maken. De Russische ploeg, gedoodverfde gouden medaillewinnaar, is niet langer alleenheerser en zal der halve vanavond moeten winnen om eerste te worden. Als do te genstander, Hongarije, wint heeft dat de hoogst bereikbare plaats op de waterpolo Olympus behaald, want Rusland er. Hon garije staan in punten gelijk Het lot had voor de toescnou- wers niet gunstiger kunnen uit vallen; de slotwedstrijd met dc twee besten uit het toernooi. Rusland heeft zelfs niet te klagen dat het met nog een wedstrijd te spelen gelijk s'.aat. want in de wedstrijd tegen Amerika heeft verlies er in de laatste pe riode nog in gezeten. De Ameri kanen hadden een voorsprong van 6-4 genomen maar mede dankzij een weggevertje van de Spaanse scheidsr ;chter kreeg de strijd nog een overwacht slot. Door de uitslag van 0-6 die uiteindelijk op het electronische scorebord kwam, bleven de Rus sen kanshebbers voor gcud en kregen de Amerikanen zicht op de bronzen plak. Voor de Ame rikanen zorgden Cole Bradley (3x) en Ferguson (2x) voor de treffers. De Russische doelpun ten werden gemaakt door: Sjmoedsky, Kabanow en Aki- mow en Ossipow felk twee maal). Hongarije behield dc kans op minstens zilver door Olympisch kampioen Joegosla vië naar een kansloze nederlaag te spelen. Captain Woyda, van het Poolse - schermteam lacht breeduit na dat hij en zijn manschappen zich verzekerd hadden van het Olym pisch Goud. Links de in de finale verslagen Russen (zilver) en in het nette pak de Franse equipe. Midden in de Olympische sport- stad staat een grote goudkleuri ge bol met aan twee kanten een trap. De bezoekers wordt ver zocht hun handtekening erop te zetten en daarvan wordt, met halsbrekende toeren op de trap jes, want in de buurt daarvan is de bol al volgeschreven, druk gebruik gemaakt. De bol die door leerlingen van de kunsta cademie is gemaakt krijgt later een plaats in het Olympisch mu seum. Na de twee Amerikaanse atleten die te laat gewaarschuwd wer den dat zij op de Sintelbaan moesten verschijnen heeft ook West-Duitsland zijn vergeten Olympiaganger. Het is de pi- stoolschutter Erwin Glock, die zich vlak achter de latere goud winnaar Zapedski uit Polen had geplaatst en op de laatste dag het zilver had kunnen veroveren en wellicht nog het goud. Maar de tijd van zijn optreden was gewijzigd van half een in de middag tot negen uur in de och tend. Men vergat hem te waar schuwen en Glock verspeelde daardoor zijn medaille. Opletten is steeds de boodschap want er worden regelmatig wijzigingen aangebracht in de tijden van toernooien die lang duren. Vanuit de Münchense gevangenis schreef een gedetineerde aan het organisatiecomité: „Ik heb een zware fout gemaakt en zit nu achter de tralies gedurende de tijd van de spelen. Wilt u ie mand opzoeken die in bijgaan boek handtekeningen voor me verzamelt?". Het comiteé wil ligde het verzoek in en vond on der de hostesses drie vrijwillig sters die politici, atleten en pro minente gasten aanklampten voor een handtekening voor een zondaar, zoals ze tegen de atle ten zeggen. Die kijken soms wei even vreemd naar de meisjes, die dan ijlings uitleg geven. (Van onze speciale verslagge ver) MÜNCHEN Met zijn ra zendsnelle reactie na het startschot, zo heeft de film bewezen, bereikte de „gou den sprinter" Valeri Borsov, het voordeel dat hij op de kortste afstand niet meer uit handen geeft. Niettemin heb ben dc beide Amerikaanse sprinters Ray Robinson en Eddie Hart, die lagen te rus ten toen zij moesten lopen en daardoor werden uitgescha keld, de Rus uitgedaagd voor een driekamp. Ze geloven niet eerder, dat Borsov sneller is dan zij of het moet op de sintelbaan zijn uitgemaakt. De Ameri kaanse coach Stan Wright voelt er niet veel voor. Hij heeft al zorgen genoeg. Wright verklaarde dat hij de atleten te laat had gewaar schuwd, omdat hij 'n oud tijd schema had. Hij zou 'n offi cial nog hebben gevraagd of er niets in gewijzigd was en had het antwoord gekregen dat het tijdschema onveran derd was gebleven. Maar die official wist niet, dat Wright over een zeer oud schema sprak. Olympische perschef re coach heeft een tijdlabel. Hans Klein daarover: „Iede- Daarvan wordt niet meer af geweken. Als Wright de ver keerde heeft gepakt is dat niet onze schuld. Hij had ook een nieuwe, want inderdaad is het voorlopige schema enigszins gewijzigd, maar dat had hij direct moeten weggooien".- Ook de verklaring dat de lei ding van de Amerikaanse ploeg pas in de late middag op de hoogte was gesteld van de programmawijziging en dat er geen auto's voor ver voer van dorp naar stadion waren, legde Hans Klein naast zich neer. „Er hoeft niet meer gewaarschuwd te worden, als in het goede tijd schema wordt gekeken en er stonden vijf minibusjes en drie personenauto's gereed om de atleten tijdig naar het stadion te brengen. Trou wens. alle atleten waren er. Aan het tijdschema hoeft niet te worden getwijfeld". Het is verklaarbaar dat coach Wright de storm die na zijn fout is opgestoken in Amerika op een ander pro beert af te wentelen. Maar het gebeurt wel erg doorzich tig (van onze spe ciale verslag gever) München Wat er op de Olympische Spelen bij het gewichtheffen allemaal ge beurt, grenst aan het on waarschijnlijke- Een vol komen uitsider, de Noor Leif Jansen veroverde goud in de lichtzwaarge- wichtklasse, met bovendien een Olympisch record (to taal 507,5 kg), terwijl favo rieten als de Russen Valeri Sjari en Boris Pavlov, voor wie deze opgave een peuleschilletje had moeten zijn, reeds bij het druk ken, het eerste onderdeel, niet door de kwalificaties kwamen. Een grotere sen satie was bij het gewicht heffen nog niet voorgeko men. Over de oorzaak van deze „af gang" van de Russen, die de laatste jaren deze categorie hadden beheersd als geen ander en wereldrecords aan de lopende band hebben verbeterd, hangt een misterieuze waas. Er werd onmiddellijk gesuggereerd, dot dit vroegtijdige vertrek van Sjari en Pavlov te maken had met de strenge dopingcontrole, die er op de Spelen is, maar daar was uiteraard geen enkele zekerheid over te krijgen. De reactie van de Russiche ploegleider wekte die indruk echter alleminst. Hij had geen goed woord voor het tweetal over en maakte ze voor al het verwijt niet serieus te hebben aangepakt. Pavlov faal de bij 167,5 en Sjari bij 170 kg. Leif Jensen, een Noorse chauf feur, die zonder pretenties naar München was gevlogen, mocht zijn armen later zegevierend in de hoogte steken. Hij was de onverwachte Olympische kam pioen, met 507,5 kg. De Pool Norbert Ozimek, na het wegval len van de Russiche cracks als de grootste kanshebber voor goud beschouwd, werd tweede met tien kilogram minder en de Hongaar Gyoergy Horvath der de. Van de laatste kan gezegd worden dat hij zijn bronzen plak verdiende met een voor treffelijke prestatie bij het sto ten, 192,5 kg. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De Pool Witold Woyda Is een komediant, een aansteller, die het zaterdag avond presteerde om zeker der tig keer zijn floret tegen het „li chaam" van zijn tegenstander aan te drukken om maar te controleren of de mechanische apparatuur nog werkte. Het pu bliek in de Olympische scherm- hal genoot er echter van. Te meer, omdat na enkele partilen in de finale om het floretkani- pioenschap voor p'oegen al dui delijk was, dat Woyda een bij zondere prestatie aan het leve ren was. Niet alleen hij echter. Ook ziin ploeggenoten kwamen in de ban van de overwinning op Rusland terecht. Daardoor werd de schermsensatie 'n feit; Polen werd met 95 Olym pisch kampioen. Witold Woyda, die in et individue le evenement reeds een eerste plaats had veroverd, groeide bo ven zijn krachten uit. Met nég meer bravoure, nóg meer lef dan anders stapte hij op zijn fa meuze tegenstanders in, wat tel kens een ovationeel applaus van de uitbundige toeschouwers op leverde. De Pool werd daardoor de grote man van dit duel: Hij won alle vier partijen. Zijn land veroverde op dit onderdeel voor het eerst in de geschiedenis een gouden medaille. In het nabije verleden was Polen er wel dichtbij: In 1964 zilver en In 1968 brons. Eindstand: 1. Polen (Woyda, Koziejovski. Kaczma- rek en Dabrowski). 2. Rusland (Stankovitsj, Kotesjev. Dennis- sov en Romanow), 3. Frank- rijk(Revenu, Noel, Talvard en Magnan), 4. Hongarije, 5. West- Duitsland, 6. Japan, 7 en 8. Cuba en Roemenië. MÜNCHEN (AP)— De Ita liaans Antonella Ragno Lonzi heeft zondag de gou den medaille gewonnen bij het degen schermen voor dames. Van haar finalepar tijen won zij er vier. De zilveren madaille ging naar de Hongaarse Ildiko Bobos en het brons was voor de Russin Gali- na Gorochova. Als vierde ein digde de Francaise Marie De- maille, als vijfde de Russin Ele- na Belova en als zesde de Zweedse Kerstin Palm. Uitslag: 1. Antonella Ragno Lonzi (It) 4 gewonnen partijen. 2. Ildiko Bo- bis (Hong) 3 (trefferverhouding 14/17) 3. Galina Gorokova (Su) 3 (14/16) 4. Marie-Chantal De- maille (Ar) 3 (16/14) 5. Elena Belova (Su) 2 6. Kerstin Palm (Zwe) 0. teletikker 27 (Van onze speciale verslag gever) MÜNCHEN Ulrike Kna pe, de Zweedse toren- sprlngster uit Gtiteborg was de rust zelve. Met de laatste sprong zou ze Olympische titel verdien moeten bewijzen of ze de de. Alsof het tralnings- werk was, zo zeker stapte ze over de tien meter plank. Na haar resolute afzet toverde ze een fout loze beweging tevoor schijn, die de jury zeer hoog waardeerde. Het goud was binnen! De 17-jarige Ulrike Knape had na de zilveren me daille bij het schoonsprin- gen van de drie metc-- plank, nu ook goud bij het torenspringen ver overd. Beter konden de Spelen voor Ulrike Knape haast niet aflopen. De winnares van Mexico, de Tsjechische Milena Duchkova moest ditmaal tevreden zijn met het zil ver. Dit resultantt ckende zich al een beetje af na haar zesde sprong. Zij voerde toen een Auer- bach-salto niet zuiver uit en ontving slechts 31.74 punten. Derde werd de Oostduitse Melina Janic- ke. ■sSBSHHHh i plaat van de schouw die zaterdag door de zeezeilreuzen in VOETBALLER HENK KIEL: (Van onze sportredactie) Henk Kiel is een van de spelers van het Neder lands amateurteam voetbal, dat al in de kwalifi- catieronden van het Olympisch toernooi door Ruslrnd werd uitgeschakeld. Hij treurt echter niet over het feit, dat hij nu niet in München is. natuurlijk voor iedereen een teleurstel- we uitgeschakeld werden. Het is bij f catietoernooi altijd een kwestie van ge'uk hebben. Nu troffen wij Rusland ander en zaten vrij ernaast. Voor het- 1 moet je tegen IJ .'.-nd spelen en dan wel. De uitwedstrijd in Damascus was aai, toen verloren we met 40, maar over het ge- an 0—0 th' s was iedereen begrijpelijkerwijs erg 'eze men men zich amateurs, maar zijn het tuurlijk >k bij hen neemt de sport dc cer- j kunnen alle benodigde tijd vrij- -o«al eens aan mankeert. Heel de :at te conservatief tegenover het at meer professionele inslag zou verlies tegen Rusland was geen ver mat wisten we dat zij te sterk zou- c aar ook een nederlaag hoort bij de sport, a's je c gen kunt, moet je er riiet aan beginnen. De grote ve van het Olympisch toernooi is voor mij de p'oeg van c Duitsland. Maar ook hier tref je weer de zeer pro fessioneel opgezette begeleiding en training, zodat het cig..i lijk niet zo verwonderlijk is dat zij het zo goed doen." Dirk Scalogne (92 jaar): In 1912 tijdens de Olympische Spelen brons bij het schermen. NU ZESTIG JAAR GELEDEN „Ket hun Ié d kunnen. (Van onze sportredactie) Dirk Scalogne is 92 jaar. De zoon van een Am sterdamse apotheker was in 1912 lid van de zes- koppige sabelequipe die Stockholm op de Olym pische Spelen het brons greep. Zijn grote wens, op 12 december nog 93 Jaar worden. „De aftakeling is begonnen, aan alles komt een eind. Ik heb mijn deel gehad, mijnheer. Bij de mnrine als schout bij nacht, daar is alles begon nen. Mijn carrière, het schermen alles. Door de Jappen is later alles gestolen. Ik was toen, vlak voor het begin van de tweede wereldoorlog, ambtshalve in Indonesië. De Japanners kwamen en ik moest terug naar Holland. Mijn bekers, mijn medailles, mijn foto's alle herinneringen aan dat jaar 1912 was ik kwijt. Nu staat daar nog een beker. Een kennis kwam die jaren la ter eens tegen op een rommelmarkt. Hij heeft hem toen ge kocht en naar mij opgestuurd. Het waren in Stockholm overi gens wel schitterende gevechten. Vooral met de Oostenrijkers hadden we het toen erg te kwaad. Zij waren toen dc favorie ten voor de gouden medaille, maar wat denk je... Ik scherm de ze wel van die Spelen weg. Ik weet niet meer precies in v.elk Jaar ilc be.i y -koren. ;.var ik herinner me nog goed dat ik lid werd v: n <"e f'onlnk'l|ke Officiers Schermbond. Dat was in IS"5. Da-rnn k snel carrière, ik had de naam een vuu.vrt t oei me nog steeds wat. Zondag heb ik weer i cvsie gekeken. De Olympische -e n zijn Schermen? Mijnheer, dat is de mooiste sport die er bestaal."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17